Geen Indisch debat POKON Actie tegen projectielengevaar iisen van bouwvakarbeiders gedeeltelijk ingewilligd Prov* Staten bijeen SSThsimmt UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS WALCHEREN TWEEDE KAMER FEL VERWIJT VAN C.P.N. EN A.R.-FRACTIE Wellicht a.s. week. De Voorzitter der Tweede Kamer heeft in de vergade ring van Dinsdag mededeling gedaan van een schreven van de minister-president waarin staat, dat het in het voor nemen der regering ligt, om zodra haar dit mogelijk is een verklaring af te leggen, no pens haar beleid ten opzichte van Indonesië en dat de re gering zich voorstelt in deze verklaring tevens te betrek ken de onderwerpen waar over de aangevraagde inter pellatie zich zal uitstrekken. De regering deelde voorts aan de voorzitter mede, dat het haar bjj de huidige ont wikkeling van zaken, om re denen aan het landsbelan ontleend, nog niet mogelij is de harerzijds voorgenomen regeringsverklaring af te leggen. Zij vertrouwt noch tans dat dit uitstel slechts van korte duur zal behoeven te zijn. De regering is echter wel bereid aldus zeide de voorzitter op korte ter- myn inlichtingen te verstrek ken aan het senioren-con vent, hetgeen dezer dagen zal geschieden. De voorzitter zeide er rekening mede te zullen houden, dat in de loop van de volgende week wel licht een debat over de tuatie in Ned. Indië zal plaats vinden. De heer Hoogcarspel (C. P.N.) betoogt dat de Kamer het recht heeft de dag te be palen waarop de interpellatie gehouden zal worden. By 't toestaan van de interpellatie -de Groot is z.i. gehandeld in strijd met het reglement vari orde, omdat de bepaling van de dag is overgelaten aan de voorzitter, die over leg zou plegen met de rege ring. De bedoeling is dat de interpellatie zal worden ge houden en niet ad calendas graccas zal worden uitge steld. De heer Hoogcarspel stelt tenslotte voor de interpellatie te doen plaats hebben op a.: Donderdag. De heer Schouten (AJt) verklaart naar deze vergade ring te zgn gekomen in de verwachting dat er een ver klaring zou worden afgelegd omtrent het beleid der rege ring inzake Indië. Uit de me dedelingen van de voorzitter blijkt hem, dat dit niet kan om redenen van 's lands be lang. Een Kamerlid kan zich daarover thans geen oordeel vormen. De volksvertegenwoordi ging kan niet worden inge licht om redenen van 's lands belang, maar dat bepaalde delen der volksvertegenwoor diging worden ingelicht, wordt niet in strijd met lands belang geacht. Geen enkele serieuze groep zal 't daarmee eens kunnen zijn. De heer Van der Goes van Katers (P. v. d. A.) is van oordeel, dat het .slechts over één ding gtfat: eerbiedigt men het motief der regering? De heer Romme (K.V.P.) verklaart zijn stem niet te zullen geven aan het voorstel- HoogcarspeL De heer Hoogcarspel moti veert vervolgens nog waarom hij zijn voorstel handhaaft. Het voorstel Hoogcarpsel wordt verworpen. Enkele kleine wetsontwer pen, zoals de wijziging in de Comptabiliteitswet, de rege- s"ling van de verantwoording der opbrengst van de perso nele belasting en dat betref fende delegatie van eeds afneming, werden zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Daarna kwam aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de bedragen der schade loosstelling en het pensioen van leden en gewezen leden der Tweede Kamer. Dinsdag middag 8 Juli zal over dit wetsontwerp worden gestemd. De C.P.N. verklaarde reeds tegen te zullen stemmen. Daarna komt aan de orde het wetsontwerp tot goedkeu ring en uitvoering van de op 5 September 1944 te Londen tussen de regeringen van Ne derland, België cn Luxemburg gesloten douane-overeenkomst met nader gesloten protocol. De heer Van der Goes van Katers (P.v.d.A.) merkt o.m. op, dat in tegenstelling tot de verwachtingen het tarief er nog niet is cn de tolgrens nog bgstaat. De, heer Hofstra (P.v.d.A.) deelt mede, dat zijn fractie (Ingezonden mededeling) 0!J BLOEM- CM ZAADWINKELS zich volledig achter het ont werp schaart en vraagt in hoeverre overleg gaande is over verdere industrievesti ging. De h'eer Schmal (C.H.) meent, met alle waardering voor het initiatief waaraan het voorstel te danken is, dat eenige vraagtekens geplaatst kunnen worden. De heer Korthals (Vryh.) begroet het ontwerp als een eerste stap op de weg naar het doel, nauwere aaneenslui ting- De voorzitters der Twee de Kamerfractie (senioren convent) zullen Woensdag ochtend te kwart over negen bijeenkomen in het Tweede Kamergebouw. In deze bij eenkomst zullen de minis ter-president en de minister van overzeese gebiedsdelen inlichtingen verschaffen over het regeringsstandpunt met betrekking tot de Indi sche aangelegenheid. Bakkers protesteren. De Amsterdamse afdelin gen van de samenwerkende bakkers patroonsorganisaties en coöperaties kwamen Dinsdag in protestvergadering bgeen ter bespreking van de te volgen gedragslijn, wanneer inderdaad de meelprijs met 1.70 per 1000 kg. zal wor den verhoogd zoals het de partement van landbouw, vis serij en voedselvoorziening voornemens is te doen. In een motie werd als eenstemmig besluit van de ze protestvergadering vast gelegd, det de Amsterdam se bakkerspatroons zullen blijven weigeren de meel- prijsverhoging te erkennen, afxveermaatregelen zullen beramen en zo nodig tot sluiting van hun bedrijven zullen overgaan. Als Vrydag a.s. bekend mocht worden, dat de ver hoging inderdaad wordt doorgevoerd, zullen zij Maandag daaraanvolgend allen automatisch tot slui- ting hunner zaken over gaan en hun zaken zo lang gesloten houden tot de mi nister zijn standpunt zal hebben gewijzigd. Enorme ontploffing in Italië. Zestig personen werden ge dood toen in de haven van Santo Stepano, ongeveer 160 km. ten Noorden van Rome, een schip met munitie in de lucht vloog. Mobiliseert de Republiek De bevelhebber van het re publikeinse leger heeft de concentratie van alle civiele en departementale motorvoer tuigen bevolen als voorberei ding voor hun mobilisatie, zo meldt Reuter uit Djokjakarta. De Nederlandse autoriteiten verwachten uiterlijk Woensdag een antwoord van de republi keinen op de nota, die dr. van Mook Zondag j.L heeft inge diend. In republikeinse kringen te Batavia heeft men Dinsdag avond uiting gegeven aan de mening, dat het mogelijk is, dat Sjahrir tenslotte toch weer minister-president wordt. Marshall over de steunverlening. George Marshall, min. van buitenlandse zaken der Ver enigde Staten, heeft in een rede zich fel gekant tegen „een opzettelijk verkeerde voorstelling" van de mate en het doel van de Amerikaanse economische hulp aan Europa. „Degenen, die verantwoorde lijk zijn voor deze onjutste voorstelling van zaken, bewij zen de lijdende volken, wier "toekomst afhangt van het succes van de internationale samenwerking op economisch gebied, een zeer slechte dienst". „De herhaalde beweringen of zinspelingen", aldus Mars hall, „dat de V.S. imperia listische bedoelingen hebben of dat de Amerikaanse hulp aangeboden wordt om de ontvangers op enigerlei wijze politiek of economisch te binden, zijn het toppunt 1 .villi]" Pariise conferentie rïoq niet geëindigd. van kwaadwillige verdraaiing van de waarheid". Een b17 bommenwerper, die 10 personen aan boord zou hebben, is 20 km ten oosten van Shreveport neergestort en in vlammen opgegaan. Bevin en Bidault, de En gelse en de Franse minister van buitenlandse zaken, „heb ben op de zitting van Dins dagavond hun Sowjet-Russi- scho ambtgenoot Molotof 24 uur de tijd gegeven om him uiteindelijke voorstellen voor de uitwerking van Marshall's plan tot hulp aan Europa te aanvaarden of te verwerpen. Frankrijk heeft een nieuw voorstel gedaan, dat volgens Bidault alle verzekeringen geeft, die Molotof verlangt. Bevin herhaalde het Engel se standpunt, dat er een plan moet worden gemaakt voor wederzijdse hulp dér landen in Europa en dat er niet al leen een beroep moet worden gedaan op de V.S. Zeeland op de vierde plaats Yoor pootaardappelen. Van de 52.500 ha. aardappe len, welke dit jaar ter keuring voor pootgoed zgn aangegeven, liggen 5270 ha. in de provincie Zeeland, welke daarmee op de 4e plaats staat. Friesland staat aan de spitg met 12.690 ha. Dan-volgen Noord-Holland met 9600 en Drente met 8600 ha. Twee nieuwe Zeeuwse zwemrecords. De Sasse Zwem- en Poloclub ..3c Bruinvis" heeft zich j.l. Zondag weer eens van haar beste zjjde getoond. De Zel- zaatse Zwemvereniging had 'n internationaal zwemfeest ge organiseerd waaraan door de Sassenaars werd deelgenomen met een schitterend resultaat. Twee nieuwe Zeeuwse re cords werden gevestigd, bij het nummer 200 m. schoolslag voor dames, doordat mej. R. Vergauwen de afstand aflegde GRATIFICATIE VOOR PROV. PERSONEEL. De Ministerraad heeft beslo. ten aan de Kroon een besluit voor te leggen, krachtens het welk aan burgerlijk rijksperso neel in 1947 een gratificatie zal worden verleend van 2 der grondaalarissen, geldend op 1 Juli met een maximum van 50. Alleen zij, die een hoofd betrekking in dienst van het Rijk vervullen, tenminste 6 maanden in overheidsdienst zijn en per jaar niet meer dan 4380 (gehuwd) of 4152 (ongehuwd) in een eertse klas se standplaats verdienen, heb ben recht op deze gratificatie. Hoewel dit K. B, nog niet tot stand is gekomen, heeft het prov. bestuur ran Zeeland be sloten hierop vooruit te lopen en een soortgelijk besluit voor het provinciaal personeel te nemen. Hiertoe hebben G. S. een voorstel gedaan aan Prov Staten. in de tijd van 3 minuten seconden. Ook bij de wisselslag dames waren het de dames leden R. Vergauwen, M. en J. Claeyssens die him beste been tje voorzetten door de 3 x 50 m. wisselslag te zwemmen in de tijd van 2 minuten 9.2 se conden. Verschillende andere num mers werden door de dames en heren gewonnen en ook het polo-zevental wist de Zelzate- naars te slaan met een 61 overwinning. Na afloop van het festijn bleek dat de Bruinvis de beste prestaties had geleverd over t gehele programma endaar- voor 3214 punten had toege wezen gekregen tegen de Zel- zatenaars 2465,7. Nog geen republikeins kabinet. De vier partyleiders Sjari- foeddin, Gani, Soekiman en Setiadjit zyn er niet in ge slaagd een kabinet samen te stellen. Zij hebben htan man daat aan president Soekarno teruggegeven. De president zal morgen verdere maatre gelen bekend maken. Oorlogssouvenirs van Zeeuwen worden geruimd of gecontroleerd. Naar wij vernemen zal de Hulpverleningsdienst ^Middel burg van het departement van binnenlandse zaken in samen werking met de verschillende gemeentebesturen in Zeeland een grootscheepse campagne tegen het projectielengevaar beginnen. De burgerij zal het bezit van ontplofbare stoffen, projectielen, vuurwapenen e.d. moeten opgeven, terwijl men tevens de gelegenheid krijgt zgn. oorlogssouvenirs op hun gevaarloosheid te laten controleren. Door deze actie lioopt men te bereiken, dat Woensdagavond de beslissing. De werkgevers In de bouw bedrijven, leden van vijf bon den, die worden overkoepeld door de „raad van bestuur bouwbedrijf" hebben Dinsd. in een uitvoerig schrijven aan de bedrijfsunie der werknemers medegedeeld, dat slechts ge deeltelijk aan de eisen tot het per 1 Juli vormen van pensi oen- en risicofondsen tege moet kan worden gekomen. De voornaamste besluiten zijn: le Goedkeuring van het af sluiten der C.A.O., zonder de daarin voorgestelde loonsver hoging: en wijziging klasse-in deling, behoudens de heden op geheven zesde klasse. 2e Principiële bereidverkla ring mede te werken aan de totstandkoming van het pensi oenfonds. 3e Voorts verklaren de werk gevers zich principieel bereid deel te nemen aan een fonds, waardoor aan loonderving als revolg van vorst kan worden ;egemoet gekomen, mits een effectieve marge tussen con tractlonen en het uit te beta len bedrag blijft bestaan. Tenslotte zijn de werkgevers bereid de mogelijkheid tot toe slag op loon van arbeiders, werkzaam in z.g. onderhouds werk. voor zover zij niet in tarief kunnen wecken tot een totaal van 6 procent van het loon onder ogen te zien, onder voorbehoud echter dat de meerdere kosten, ook voor reeds lopende werken, aan de opdrachtgevers zullen mogen orden doorberekend. De bedrijfsunie (moderne-, hrlsteUjke en Katholieke vak. honden) zal op Woensdagavond gaderen. De groep bouwvakken van ,de E.V.C., zal zich achter de besluiten van de unie scha ren. Deze besluiten omvatten de arbeid van ongeveer 160.000 bouwvakarbeiders. Zoals men weet, heeft de bedrijfsunie in haar ultimatum over de fond sen bü niet tegemoet komen aan de eisen „doeltreffende maatregelen" aangekondigd. In de toelichting op de be sluiten van werkgeverszijde wordt o.m. gezegd, dat naast de overtuiging, dat de sociale toestanden in de bouwvakken op enkele punten verbetering behoeven, wen geleid wordt door de wens om in het alge meen belang én het bedrijfsbe. lang tot beteugeling van de on. ongeregelde toestanden op loongebied te komen. De werkgevers zagen geen heil in het bedrijfspensioen fonds en het risicofonds voor wat betreft de beteugeling van zwarte lonen. De werknemers, aldus de toelichting, zagen de ze houding als onwil en verzet. De werkgevers wensten zich eerst tc verzekeren van de toe zegging. dat ztf de aanzienlijk hogere kosten zouden mogen doorberekenen. Informaties over deze prijs kwestie bi,j het ministerie van wederopbouw, luidden negatief. Volgens de toelichting acht de minister va'n sociale zaken het bindend opleggen van een verplichtig tot bijdrage aan een bedrijfspensioenfonds op grond van de huidige wettelyke maatregelen niet mogelyk. Een wettelijke regeling ls op korte termijn in uitzicht ge steld. Honderd procent vergoe ding voor verlet door weers omstandigheden achtte de mi nister op psychologische en 2 Juli over dit antwoord ver- practische 'gronden onjuist. het aantal slachtoffers van ontploffend oorlogstuig einde lijk zal verminderen. Geconstateerd is, dat vele mensen onbevoegd ontplofba re voorwerpen of vuurwape nen voorhanden hebben. De kans op ontploffing van het oorlogstuig is voortdurend groot; zelfontbranding komt meermalen voor. Wanneer door ontploffingen brand ont staat, kan de bezitter zo hij er het leven afbrengt, er van verzekerd zijn, dat de brand weer uit veiligheidsoverwe gingen niet blust en de ver zekeringsmaatschappij geen schade vergoedt, terwijl hij verantwoordelijk is voor het afbranden van belendende percelen. Hopenlijk zullen de bezitters zelf er de noodzaak van inzien, dat hun oorlogs tuig geruimd wordt. Zij moe ten er rekening mee houden, dat zij na het verlopen van de aangiftetermijn strafbaar zijn, wanneer zij projectielen, etc. in huis hebben. Zij kun nen er zich toe beperken hun „bezit" binnen de gestelde ter mijn aan te geven. De des kundigen van de Hulpverle ningsdienst halen daarna de gevaarlijke voorwerpen weg. Het is zeer aan te bevelen ook het bezit van oorlogssou venirs, zoals granaathulsen, geweerpatronen, e.d. op te ge ven. Ook al zijn deze gele. monteerd, dan nog kan het voorkomen, dat de ontsteking aanwezig is. Deze kan heel gemakkelijk tot ontploffing komen en kan dan oogverlies of verminking ten gevolge hebben. Na opgave komen de deskundigen de voorwerpen controleren en zo nodig on schadelijk maken. Men mag de voorwerpen echter behou den. Wanneer men weet, dat er gens munitie in de grond is verborgen, dient men dit on verwijld op te geven, daar in dè grond verborgen munitie voortdurend gevaarlijker wordt en er dus levensgevaar ontstaat voor hen, die deze moeten opgraven. Het gemeentebestuur van iedere plaats verzamelt de op gaven en zendt deze naar de commissaris van de Hulpver leningsdienst in Den Haag, die op zijn beurt de dienst te Middelburg instructie geeft. De opgavetermijn is voor Zeeuwsch-Vlaanderen en N.- Z.-Beveland gesteld op 1 t.m. 8 Juli. Walcheren, Schou wen en Duiveland, Tholen en St. Philipsland komen later aan de .beurt. Jubileum W. de Pagter. Dinsdag 1 Juli herdacht de heer W. de Pagter de dag, waarop hij voor 25 jaren als boekhouder in dienst trad van de fa. Gu W. den Boer te Mid delburg. Nadat hij per auto. verge zeld van mevr. de Pagter, van zijn woning was gehaald en laatstgenoemde fraaie bloemen waren aangeboden, werd de jubilaris op de met talrijke bloemstukken versier de redactie in tegenwoordig heid van mevr. den Boer vertegenwoordigers van alle bedrijfsafdelingen, toegespro ken door de directeur, de heer F. B. dé Boer. Deze herinner de eraan, hoe hij. zelf nog een H.B.S.-er, de heer de Pagter bij zijn vader in dienst komen om de boekhouding op poten zetten en hem later heeft leren kennen en waarde ren als een toegewijd werker, die langzamerhand opklom tot de hoogste functie, die hem in het bedrijf kon worden aange boden en aan wiens zakelijk inzicht, grote werkkracht én onvolprezen toewijding het voor een groot deel te danken was. dat de fa. G. W. den Boer en de Prov. Zeeuwsche Courant zulk een bloei bereik ten, als thans het geval ls. Spr. zeide ook de menselijke eigen schappen van de tegenwoordi ge onderdirecteur ten zeerste te waarderen, zijn onverander, lijk goed humeur, zijn optimis me zelfs in de moeilijkste om standigheden en herinnerde on der meer aan de zwartste dag uit het bedrijfsbestaan, de dag, waarop de zaak in een puin» hoop was veranderd. Het was ook toen de heer de Pagter, die de stoot gaf tot het weer op gang komen; de kantoren waren aanvankelijk ln zijn wo ning gehuisvest! De heer den Boer besloot met het uitspreken van zijn beste wensen voor de toekomst en van de hoop, dat de fa. G. W. den Boer en de Provinciale Zeeuwsche Courant nog lange jaren van»de gaven van de heer de Pagter zullen profite ren. Namens de directie bood spr. de jubilaris de Winkler Prins-encyciopaedie aan. De heer F. van de Velde, directeur van het Vlissingse bedrijf, huldigde de heer de Pagter voor hetgeen hij in de laatste zeven jaren ook voor deze afdeling der firma heeft gedaan en zeide op een nog lange, even aangename samen werking te hopen. Talrijke sprekers voerden hierna het woord. De heer G. Ballintijn sprak namens het ge hele personeel en overhandigde de jubilaris daarbij als ge schenk bloemen en een schil derij van het in de inundatie verwoeste geboortehuis van de heer de Pagter, daaraan na mens de redactie nog een boek werk toevoegend. De heer L. J. Breel sprak namens bet kantoorpersoneel der firma G. W. den Boer. de heer M. v. Winkelen namens het perso neel van de Middelburgse drukkerij, de heer C. P. Buis namens de administratie van de "P.Z.C., de heer Harinck na mens de Vlissingse administra tie. de heer Buising namens het technisch personeel uit Vlissingen en de heer Kulk, namens de C. y. v. h. de Vey Mestdagh, uitgeefster van het tijdschrift Metaalbewerking. Deze laatste liet zijn goede, wensen eveneens van een ge schenk vergezeld gaan. Ten slotte voerde de jubilaris zelf het woord. Herinnerend aan het Schriftwoord: „Als de Heer het huis niet bouwt, te vergeefs werken daaraan de bouwlieden", constateerde spr. dat er. onmiskenbaar zegen ge rust heeft op het werk van al len, die medehielpen aan de pTootmaking van dit bedrijf. Vijf en twintig jaar geleden een bloelende drukkerij en een krant met 5000 lezers als druk. order, thans een eigen gerant met 27.000 abonné's, een grote krantendrukkerij en twee han delsdrukkerijen! Een bedrijf, waarin, als men agenten en be zorgers meerekent, ca. 200 man hun arbeid vinden. Spr. dank te voor het vertrouwen, dat de directie steeds in hem heeft gesteld, voor de goede per soonlijke verhoudingen, voor de uitermate prettige samen werking met het gehele perso neel en de goede geest ln het bedrijf. Met de wens. dat ook ln de toekomst zegen moge blijven rusten op het werk, dat tot de bloei van dit bedrijf ver richt wordt, en een dankwoord voor de vele geschenken en bloemstukken, eindigde de heer de Pagter, die de dag verder in huiselijke kring doorbracht. LAAT GEEN RIJWIELEN ONBEHEERD STAAN. Het komt herhaaldelijk voor, dat fietsers in het duister hun rijwiel onbeheerd laten staan, waardoor eventuele zwijntjes jagers vrjj spel hebben om hun enood bedrijf uit te oefenen. De Commissaris van Politie vestigt er de aandacht op, dat dit onbeheerd laten staan van fietsen verboden is. Vlissingen De „215" wordt opgeruimd. Om enkele minuten voor half twee werd Vlissingen Dinsdag opgeschrikt door een doffe dreun. Op dat zelfde moment, waar op vele Vllssingers zich af vroegen wat er nu weer gaan de was, spoot bij de marine strekdam een waterzuil om hoog tussen de twee roestige boeien op het wrak van de „215". En de eerste explosie van dé reeks die het wrak van de „215" voor goed zul len opruimen behoorde tot het verleden. In de loop van deze week zullen bij hoog water nog enke le doffe dreunen de Vllssingers opschrikken tot het wrak van het schip, dat nog nooit voer, geheel verdwenen zal zijn. Er zal gesprongen worden van een half uur vóór, tot één half uur na hoog water en de bewoners van de huizen in de buurt van de strekdam zullen er verstandig aan doen gedu rende die tijd him ramen te openen. Deze doffe dreun was namelijk nog slechts het begin. Vandaag wordt er vast de dub bele lading yan Dinsdag ge sprongen. O.- en W.-Souburg AANBESTEDING. Maandagmorgen werd te Souburg in het gemeentehuis aanbesteed door ir. Klokke de bouw van 80 arbeiderswonin gen in het verlengde van de WilhelminastraatDe Decke- restraat. Ingeschreven werd door Meyer en van Sibbel te A'dam en Souburg 878.315; F. v. d. Berg en v. d. Klis, Delft, 940.000; F. Koster Zn., Amsterdam 820.000; Firma Proper, Oegstgeest 904.000; F. Fokkens, Am- hem 879.900, terwijl door fa. Haeck te Souburg voor 2 percelen werd ingeschreven, ierc. I 85.823, perceel IV 205.365. Westkapelle COMMISSIE NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. De commissie voor de uit voering noodwetouderdoms voorziening is te Westkapelle als volgt samengesteld: Voor zitter: A. F. C. de Casembroot, secretaris: L. Kaland, W. Ga- briëlse, L. Minderhoud, H. Cysouw, J. LigthartSchenk, W. Flipse en S. Lous. St. Laurens VOLKSTELLING. Blijkens de gehouden volks telling 'telt S. Laurens 1377 zielen, waarvan 673 mannen en 673 vrouwen en 31 alleen wo nende personen. St. Laurens heeft 385 woningen en 7. noodwoningen. Arnemuiden ONGEVAL. Een bezoeker uit Arnemui den had Zaterdagavond het ongeluk bij het nuttigen van een consumptie ln een café te Nw. en St. Joosland een slag aderlijke bloeding aan zijn pols op te lopen, doordat hij bij het vallen op eenledig glas terecht kwam. Na ver lening van de eerste hulp door dr. A. J. de Weerd al hier, is hij per taxi naar zijn woning vervoerd. VACANTIE-UITWISSELING Een 25-tal leerlingen van de Openbare lagere school te Arnemuiden zullen een week van hun vacantie in Amster dam doorbrengen, terwijl er dan 25 Amsterdamse scholie ren naar Arnemuiden zullen komen. De kinderen zullen bij inwoners ondergebracht worden. Verder ligt het ln de bedoeling bm met deze kin deren uitstapjes onder geleide te maken. Domburg RINGRIJDERU. Te Domburg werd' op 28 Ju ni een ringrijderjj gehouden. De uitslagen luiden: le pr. P. Pe per met 26 ringen; 2. J. Brou wer 25; 3. L. Boogaard 18; 4. W. Maljaars 17; 5. W. de Voogd 15; 6. C. y. d. Meule 15; 7. J. v. Eijzeren 14; 8. A. Geertse 13; 9. P. Brouwer 13; 10. A. Peper 11; 11. K. Corré 10; 12 J. Minderhoud 10; 13. L. Maas Lz. 7; 4. P. Jongepier 7; 15. J. de Voogd 5 ringen. De prijs van de burgemeester werd gewonnen door C. v. d. Meule. Prijs van de gemeente gew. door P. Brouwer; prijs van de heer Moggré gew. door A. Pe per: le rondprijg P. Peper; 2e rondprijs P. Brouwer. Hoogste serie: P. Peper met 12 r. Nieuw- en Si Joosland SCHOOLREISJE. Donderdag 26 Juni maakten de leerlingen van de hoogste klassen der .Openbare school, onder leiding van het perso neel, een schoolreisje'naar Rot_ terdam per autobus. Bij dë Maastunnel stapten allen uit en ging liet door de voetgan gerstunnel, waar het Zeeuwse Volkslied uit de jeugdige kelen krachtig klonk en een ap plausje aan de voorbijgangers ontlokte. Na een bezoek aan de Diergaarde Blijdorp en een wandeling door de stad, werd een „Spido"-tocht gemaakt door de havens van Rotterdam. Vooral de „Nieuw-Amsterdam" werd bewonderd. Na nog wat verpoosd te hebben in een speeltuin in Breda, bereikten dc feestgangers, ondanks de warmte, in de beste stemming omstreeks 10 uur het dorp. Al len keerden vermoeid maar vol_ daan huiswaarts. De inpoldering. Dinsdagmorgen werd in de bovenzaal van het Schutters hof te Middelburg de eerste ge wone zitting van 1947 van de Provinciale Staten van Zee land gehouden. Na op de gebruikelijke wijze de vergadering- geopend te heb ben, deed de voorzitter, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, mededeling van de ingekomen stukken. Een verzoekschrift van het hoofdbestuur van de Landelijke Bedrijfsgroep Over heidspersoneel der E.V.C. om aan het provinciaal bestuur een vacantletoeslag toe te ken nen en een verzoekschrift van het bestuur der R.K.B.L.O.- school te Hulst om subsidie werden voor advies in handen gelegji van G. 9. Een aantal Koninklijke Besluiten tot goed keuring' van besluiten van de Staten, o.m. betreffende het aangaan van een lening van ten hoogste 3.000.000 voor de electriciteitsvoorziening, het oprichten van net waterschap St. Philipsland, het wijzigen van een vroeger besluit in dier voege, dat G. S. worden ge machtigd kasgeldleningen ten laste van de provincie aan te gaan öf gelden in rekening- courant op te nemen tot max. 5.000.000 en het heffen van 60 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting en 50 op centen op de hoofdsom der pers. belasting met Ingang van 1947/1948, werden voor kennis neming aangenomen. De griffier, dr. te. D. H. Tel- legen, las vervolgens enige bin nengekomen brieven voor. In antwoord op de in een verga dering aangenomen motie aan gaand® de inpolderingen in Zeeland, schreef de minister van Binnenlandse Zaken, dat voor de inpoldering van de Braakman 'n plan in bewer king is, voor het gedeelte van het Sloe bezuiden de Sloedam e«n ontwerp gereed is doch dat men de inpoldering van het Verdronken Land van Sae frin ge economisch niet verant woord acht. Alvorens nader ge stalte aan de plannen gegeven kan worden, zal overeenstem ming met onze Zuiderburen moeten plaatg vinden. De Bel gen zijn namelijk bevreesd, dat door deze inpolderingen de bevaarbaarheid van de Schelde in gevaar komt. In een schrijven van de Mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting inzake een extrawoningcontingent deelde deze mede, dat deze zaak z\jn blijvend® aandacht heeft. Het College van Alg. Com missarissen voor tie Wederop bouw schreef als antwoord op een motie betreffende de her bouw in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat men hiervan goede nota. heeft genomen, dat men zich volkomen bewust is van de nood in dit gedeelte van ons land en dat men ©r van over tuigd kan zij"» dat alles in hiet werk zal worden gestely om hierin zo goed mogelyk te voorzien. De voorstellen van G. S. aan de Staten werden door de voor zitter naar de afdelingen ver wezen. De leden van Ged. Sta ten, mr. A. J. van der Weel en A. Schout, hebben ln de eerste, mr. dr. A. J. J. M. Mes en C. HameliAk. in de tweede, en C. Philipse en A L. S. Lockefeer, in de eerste afdeling zitting. Op 29 Juli a.s. te 10 uur zuL len de Staten opnieuw bijeen komen. Marktberichten COöP. VEILINGSVER. „WALCEREN" W.A. TE MIDDELBURG. Marktbericht van 30 Juni '47. Groenten: Andijvie 315 ct,; Stoksnijbonen 5468 ct., Stamprincessen dubb. 67110 - ct.; Tuinbonen 2735 ct.; Doperwten (stam) 2436 ct.; Postelein 20—36 ct.; Rabarber 23 ct; Spinazie 1921 ct.; Pootuien 17—29 ct,; Sjalotten 1518 ct.; Wagenaars 5266 ct; Saxa's 6292 ct.; Snijblet 13 ct.; Peulen 12 ct. alles per kg.; Bloemkool IA 2326 ct.; idem I 8—25 ct.; idem II 4—12 ct.; idem III 2—6 ct; Platglaskomk. IA 14—26 ct.; idem I 11—25 ct.; idem II 10 22 ct.; idem 3TE 818 ct.; Natuursla I 17 ct.; idem II 3 ct. alles per stuk; Bospeen 15—28 ct.: Kroten 6—14 ct., beide per bos. Fruit: Frambozen 1.02 1.44 Kersen 5385 ct, beide per kg. Nieuwe aardappelen: Grote 13—19 ct.; Drieling 11—14 ct., Kriel 8—11 ct.. alles per kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2