PHOVINCIALE ZEEUWSCHE COURAHT Toestand in Griekenland spitst zich toe Soekarno's antwoord is onaanvaardbaar Complot in Frankrijk r~ Razzia op spijbelaars Abd'el Krim wil vechten Boeren in bunkers 190e Jaargang - No.153 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. vaa de Velde Jr.. Vlissingen. Dit blad verschijn» dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 1 Juli 1947 ABONNEMENTSPRIJS» 25 cent per weck3.20 per kwartaal franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—*. Bureaus gevestigd te Vllssingen i Wal straat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg» Londen sche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924: Goes i Turfkede 15, telefoon 2475: Oostburg i Gratam astraat 3. telefoon 102» Ternei Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Buitenlands overzicht De dollars deden de guerilla-activitelt toenemen Een derdé van het land in handen van partisanen. Degenen, die verwacht hadden, dat het toevloeien van dollars naar Griekenland een spoedig einde van de cri sis daar tengevolge zou heb ben, zijn bedrogen uitegeko- men. Volgens een rapport in de New York Herald Tribu ne is sinds de Amerikaanse actie de toestand eer Verer gerd dan verbeterd. De gue rilla's hebben zich door de Amerikaanse beslissing om ten gunste van de regering te intervenieren, allerminst laten ontmoedigen en integen deel hun krachtsinspanningen verdubbeld. De pogingen van het geregelde Griekse leger om een beslissend offensief te lanceren zijn daarentegen «op niets uitgelopen. Naar schatting beheers jn de gue rilla troepen thans een derde van het Griekse gebied, met inbegrip van de bergrug, die als een mes snijdt tussen de twee voornaamste Griekse steden Athene en Saloniki. In de Ver. Staten vreest men, dat de partisanen met steun van de Sowjet-Unie een offensief op touw zetten om dit gebied nog meer uit te breiden en zelfs Saloniki te bedreigen. Dit zou dan ge paard gaan met een campag ne van de communisten tot het verwekken van chaos en onrust in Athene en omge ving en tegelijkertijd met zware Joego-Slavische druk op Noord-Macedonie. In dat geval zullen de Amerikanen voor een moeilijke beslissing komen te staan. De steun aan het verzwakte Griekse leger zou onvoldoende kunnen blij ken om aan de situatie het hoofd te bieden en dan rest slechts één alternatief: di recte en actieve steun van de Ver. Staten aan de Griek- se regering, regelrechte in menging dus in. een burger oorlog vlak bij de Sowjet- grens. Wie a zegt moet b zeggen. Dit alternatief is weinig aanlokkelijk en om deze reden wacht men in Washington Engelse persstemmen over Parijse conferentie SPECULATIES OVER DE HOUDING VAN RUSLAND. In een gedeelte der Engel se pers heerst een sterk me ningsverschil over de beteke nis van het bericht van het Sowjet-Russische Nieuws bureau Tass, dat gisteren de Sowjet-Russische zienswijze over de besprekingen te Pa rijs inzake het plan van Marshall heeft weergegeven. „Daily Express": De con ferentie te Parjjs is in een impasse geraakt, er is een volledig meningsverschil tus sen Bevin en Bidault, ener- en Molotof anderzijds. „Daily Herald": Het is dwaas van ee nimpasse te gewagen en van een op han den zijnde mislukking. „Daily Telegraph"De kern van het Sowjet-Russische standpunt is deze, dat de Sowjet-Unie enerzijds maar al te bereid zou zijn om voor het herstel van Europa geld van de V. S. te ontvangen, terwijl zij anderzijds geen in menging van de V. S., Enge land, Frankrijk of een ander land in de aangelegenheden van enig land in Europa wenst. „Daily Graphic": De Sow jet-Unie schijnt alleen haar medewerking te willen verle nen om Europa tot de bedel staf te brengen. „Manchester Guardian": De »*tgument«n der Sowjet- Unie, die niet Europees, doch nationaal denkt, sAjn ln ze ker opzicht begrijpelijk. In dien zjj echter er bjj zou blij ven, dat Oost-Europa niet economisch met West-Europa en Amerika kan samenwer ken, zal de conferentie te Parijs mislukken. KAAS VOOR DE P.T.T.? Naar het weekblad „De Kruidenier" weet te melden, Zijn in ons land kortgeleden grote hoeveelheden kaag uit gedeeld aan employé's van ver schillende bedrijven, o.a. aan ambtenaren van de P.T.T. Dit geschiedde buiten de distribu tie om en met voorbijzien van de handel. Het blad wijst er op, dat kaas een 'der meest schaarse distributiegoederen is en dat artsen veelal de grootste moeite hebben, om voor pa tiënten een extra rantsoen los te krijgen. Zelfs is het zo, dat ae nog niet gehonoreerde kaas bon van iemand die overleden is, bij het distributiekantoor moet worden ingeleverd Er is alle aanleiding om de vraag te stellen, wie hier met gulle hand heeft geschonken. met enige spanning de hou ding van de Sowjet-Unie in de Veiligheidsraad af. Ethrid- ge, het Amerikaanse lid van de Balkancommissie van de V.N., zal in de komende zit ting voorstellen een perma nente grenscommissie in Grie kenland te benoemen met vér gaande bevoegdheden om Joe- go-Slavië, Albanië en Bulga rije te beletten nog verder steun te verlenen aan de Griekse guerilla's. Dit voor stel wordt gesteund door de andere leden van de Balkan commissie, behalve natuurlijk door het Poolse en het Rus sische lid, en zal dus zeker een meerderheid verkrijgen. Indien de Russen zich ont houden van stemming lean dat een aanwijzing zijn, dat zij voorlopig althans er van af hebben gezien Griekenland in hun invloedsfeer te betrek ken. Indien echter de Russen van hun recht van veto ge bruik maken houdt dit in, dat zy hun pogingen om Griekenland bij het Sowjet- Balkan blok te voegen ten koste van alles en in weer wil van de Amerikaanse in menging door willen zetten. Daarmee zou een openlijke politieke oorlogvoering ln Griekenland tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie worden ingeluid met alle gevaren daaraan verbonden. Wellicht acht het Krem lin het spel de knikkers wel waard. In dat geval zal de crisis in Griekenland eerst haar werkelijke hoogtepunt bereiken. „Johan de Witt" op wrak gestoten. Het s.s. „Johan de Witt" van de Stoomvaart Mij. „Ne derland", is Donderdagavond j.l. 11 mijl ten Westen van de Zuidpunt van het eiland Banka op een wrak gelopen. De voorsteven van het schip werd op enkele plaatsen on der de waterlijn lek geslagen. Met behulp van 'n zg. „coffer dam" en de pompinstallatie kon de bemanning het bin nendringende water spoedig localiseren en bedwingen. Er bestond geen gevaar voor de opvarenden, zodat de gezag voerder A. Kikkert besloot de reis te vervolgen. Het schip, dat door de Nederland se regering voor troepenver voer was gecharterd, is Za terdagmorgen om acht uur behouden in de haven, van Soerabaja binnengelopen. Onderwijzers naar de Oost. Op 27 Juni zijn van Am sterdam (uitgezonden door het Ned.-Indische gouvernement) enige honderden onderwijsmen sen waaronder velen, die al eerder in de tropen werkten naar Indië vertrokken. Dit is wel een typische tegenstelling met de Spanningen, welke thans omtrent Java bestaan. De band Nederland-Indië is nog heus niet weg, al moet er dadelijk worden bijgevoegd dat genoemd' heengaan van onder- wijs-krachten niet allemaal voortspruit uit louter vrijwil lige drang om zich in Indië nuttig te maken. Er zijn na melijk enige tientallen gym nastiekleraren brj, die door de maatregelen van mi nister Gielen tegen de gym- nastiek-vakleraar hun toe komst ten. zeerste in gevaar zagen en dus uitkeken naar 'n nieuwe bestaansmogelijkheid. Verlangen naar dictatuur. De Franse veiligheidspoli tie deelt mede, dat z|j een complot tegen de Franse staat heeft ontdekt. De samen zweerders wilden de vierde republiek omverwerpen en 'n dlctateuur instellen. Op een landgoed in Bretagne zyn documenten in beslag geno men, waarop het opstandsplan tot in details vermeld stond. De samenzweerders waren van plan hoofdzakelijk in Pa rijs te ageren, waar zij ver scheidene gebouwen en een gevangenis wilden bezetten. Deze laatste is bevolkt met collaborateurs, die in staat geweest zijn van de gevange nis uit nog een merkwaardige Atoomgeleerden doen beroep op de Ver. Staten. De Noodcommissie van Atoomgeleerden met aan het hoofd dr. Albert Einstein, heeft een beroep gedaan op de bevolking der-V. S. om zich bewust te maken, dat de pogingen der V. N. tot het verkrijgen van een inter nationale contróle op atoom energie vruchteloos*- zjjn ge weest en dat de tijd dringt. In deze verklaring wordt de ze contróle een gebiedende noodzaak genoemd. „Het alternatief is de dood van onze gemeenschap. Wan neer eenmaal de voorraden atoombommen door twee na tionale blokken van een ver deelde wereld gevormd zijn, zal de vrede niet langer ge handhaafd kunnen worden." Dr. Harold Curey, vice-voor- zitter der commissie, ver klaarde, dat de Sowjet-Unie de leiding heeft van het an dere blok en dat naar zijn mening tien jaar na Hirosji- ma moeten verlopen, voordat de genoemde voorraden ge vormd kunnen zijn. Chr. Inst. voor lichamelijke opvoeding. Door de Christelijke Stich ting voor Middelbare Leergan gen te Amsterdam is opge richt het Christelijk Instituut voor Lichamelijke Opvoeding, dat jongeren in de gelegenheid wil stellen de acte van be kwaamheid te behalen voor het geven van middelbaar on derwijs in de lichamelijke op voeding. Volgens de opzet komt het Instituut overeen met de ver schillende instituten voor licha melijke opvoeding die wij in het buitenland aantreffen, en waarvan wij tot nu toe slechts een voorbeeld in de Academie voor lichamelijke opvoeding te Amsterdam bezaten. politieke activiteit te ont plooien door het produceren van vervalste politieke docu menten. De "belangrijkste arrestant onder de samenzweerders is een oud-officier van Maar schalk Fetain. Voorts is in Bretagne ook aangebonden de voorzitter van de Bond van oorlogsveteranen. Het A;F.P. meldt uit Parijs, dat generaal Guillodot, com mandant van de gendarmerie op het ministerie van oorlog, is gearresteerd. Hij is betrok ken bij het complot tegen de republiek, beraamd door fas cistische organisaties. Het jongste onderzoek naar de gedragingen van bepaalde officieren van de vroegere Vichy-regering, aldus Reuter, heeft geleid tot de ontdekking van de reeds genoemde docu menten. Er worden nog meer arres taties verwacht. De rebèllie zou in Juli be ginnen met het bezetten van telegraaf- en telefoonstati ons over het gehele* land, ter wijl men tegelijkertijd, naar Parijs zou optrekken om de voornaamste regeringsgebou wen te bezetten. Misdaad betaalt niet. Een Engels spreek woord zegt, dat mis daad niet betaalt. Toch zijn er duizenden op uit dagelijks de belo ning van de misdaad te incasseren. Een damé, die te St. Leonards-on-Sea wah- delde, bemerkte dat 'n auto naast haar stop te. De chauffeur rukte haar handtas weg en reed snel voort. Hij kreeg het loon voor zijn misdaad: in de tas bevonden zich slechts drie dode jon ge katjes, die bestemd waren om in de haven geworpen te worden. Prins Bernhard. Prins Bernhard heeft zijn verjaardag in bed gevierd. Hij heeft rameljjk een griepaanval en zijn medicus heeft hem een paar dagen rust voorgeschre- BEDRIJFSUNIE IN HET BOUWBEDRIJF. De bedrijfsunie ln het bouw bedrijf kwam Zaterdag te Amsterdam in vergadering bij een, ter bespreking van de situatie in dat bedrijf, in het bijzonder wat betreft de af sluiting van collectieve ar beidsovereenkomsten, waarin een risicofonds en pensioen fonds zijn opgenomen. Vastgesteld werd, dat alle bij deze actie betrokken werkgeversorganisaties uiter lijk 1 Juli a.s. haar houding zullen hebben bepaald en dat op 2 Juli a.s. naar alle waar schijnlijkheid een definitief antwoord der werkgevers mag worden tegemoet gezien. De bedrijfsunie besprak uit voerig de houding door de Ei V. C. in verschillende plaat sen van ons land ten aanzien van het bouwbedrijf aangeno men. Geconstateerd werd, dat de E.V.C. op onverantwoordelijke wijze de actie der bedrijfsunie, te komen tot een redelijke rechtspositie der bouwarbei ders, doorkruist, door het ont ketenen van acties, die de bouwarbeiders slechts kun nen schaden en het door de bedrijfsunie beoogde doel in ernstig gevaar brengen. In zwembroekjes gearresteerd. Een vreemde optocht, be staande uit een dertigtal kinderen in de meest vreemsoortige zwemkledij, wandelde Zaterdagmorgen 't politiebureau Charlois (Rot terdam) binnen, begeleid door stoere agenten en ge volgd door enige min of meer verontwaardigde va ders en moeders. Dit was het gevolg van een razzia, die de politie naar aanleiding van klachten van de afdeling onderwijs der ge meente Rotterdam had uitge voerd op het terrein langs de Waalhaven, waar de kinderen, voor een deel onder toezicht van hun ouders en met voor bijzien van hun schoolplich ten, aan het baden waren. AUTOMATISCHE STRO-PERS. In de Noordelijke provin ciën waar 't meeste stro be stemd is voor strocartonfabri- cage, wordt door de landbou wers bij de aanschaffing van graan-maaidorsers als een groot bezwaar gevoeld, dat het stro los of gebonden op het land achterblijft, Dus niet in pakken. De technische commissie uit de Combinatie Oldambt deelt nu in Land- bouwberichten mede, dat het haar gelukt#is de hand te leggen op een uit Amerika geïmporteerde automatische stro-pers. De reeds voorlopi ge met deze pers genomen proeven waren zeer bevredi gend. De machine bindt het stro, hetzij direct achter de combine, hetzjj later in pak ken van 40 bij 62 cm. en 80 cm. lengte. De pakken wor den niet met draad, maar met touw gebonden. Naar verluidt zou de ex- vriendin van Hitier, Eva Braun, in Zuid-Tyrol gesigna leerd zijn. Twee van de jeugdige over treders van de schoolplicht- wet waren uit Schiedam af komstig en hadden kans ge zien, gedurende het laatste half jaar de school te ver zuimen. Toen men de ouders op het schoolverzuim van hun kinderen wees, hadden zij allerlei excuses, namelijk, dat hun kinderen ziek waren of door warmte bevangen. Deze argumenten werden weinig steekhoudend genoemd, daar de" terreinen bij de Waalha ven in de gloeiende zomerhit te van de laatste dagen, deze kwalen eerder zouden bevorderen dan genezen. Groot gevecht bij Modjokerto? Het Indonesische persbureau Antara bericht, dat Neder landse troepen nab|j Modjo kerto Maandagmiddag in ge vecht zjjn geraakt met re publikeinse eenheden en dat de strjjd meer dan 5 uur ge duurd heeft. VERKLARING VAN DR. H. VAN MOOK. Politiek geharrewar in Djocja. De luitenant gouverneur generaal Dr. H. van Mook heeft Maandagmorgen te Batavia op een persconfe rentie verklaard, dat het antwoord van Soekarno op de Nederlandse nota niet werkeljjk aanvaardbaar iS wanneer men het op zich zelf beschouwt. Een moei lijkheid vormen het grote aantal onzekerheden in het antwoord, tefwjjl de kwes tie van de buitenlandse be trekkingen in het geheel niet is aangeroerd. Neder land lean de verantwoor delijkheid voor de millioe- nen in Indonesia, die over eenstemming willen, niet van zich schuiven» Dr. van Mook verklaarde zich be reid de kwestie van de ge>-' meenschappelijke gendar merie te bespreken. De on bepaalde onderhandelingen kunnen evenwel niet voort duren. Hjj onderschreef de Ame rikaanse nota en verklaar de, dat hjj het Amerikaan se voornemen om finan ciële steun te verlenen, zeer belangrijk achtte. IN DJOCJA. Volgens het republikeinse persbureau Antara uit Djoc ja kan de formatie van een nieuw republikeins kabinet Dinsdag verwacht worden. Te Poolse mij'nwerkers De voorzitter va de alge mene bond van werkers in het mijnbedrijf, de heer Hamers, heeft Zondagmiddag op een meeting van de A.M.W.B. te Terwinselen medegedeeld, dat deze bond zich krachtig tegen tewerkstelling van Polen in de Limburgse mijnen zal blijven verzetten. De A.M.W.B. zal het middel van de staking in deze niet gebruiken, omdat deze organisatie in een min derheidspositie verkeert. Al leen kan en wil men niet sta ken, aldus spr. Tegen Frankrijk. Abl' el Krim, de 65-jarige leider van de Riff-opstand, die «onlangs uit Franse balling schap de wjjk naar Egypte Marine-actie bij Java. Een marine-patrouilleboot beantwoordde bij Japara het vuur van kust-mitrailleurs, welke de boot beschoten. Er ontstond brand op de wal. Een. zelfde actie werd ingezet te gen schutters, die van de Ja- va-wal, een patrouillevaartuig in Straat Bali beschoten. WALCHERSE BEDRIJVEN OP ROZENBURG (Van onze speciale verslaggever) „Eingang" stond er op een Duitse Rode Kruis-bunker aan de voet van een duin in het natuurreservaat ,De Beer" op Rozenburg, recht tegenover Hoek van Holland.. „Eingang" stond er, maar Jantje Poppe, die in Ritthem geboren is, heeft met een oud scheermesje van zijn vader die „E" weggekrabt en nu staat er „ingang", wat veel mooi er is natuurlijk. Bovendien ook juister, want er wonen Ne derlanders. Om nog precieser te zijn: Zeeuwen. Zeeuwen die in 1944 het water over hun land zagen komen, wier boer derijen door bommen werden verwoest en die in 1946 naar Rozenburg kwamen om daar opnieuw te beginnen. Er leek niet veel te veran deren. Toen ze aankwamen moesten ze nog onderdak zoe ken. Hoe goed herinnerden ze zich dat nog uit hun evacua tietijd. Er was niets geregeld en nu wonen ze hier, als in Walcheren zovelen doen, in bunkers. Slechts een familie woont in een houten wacht huisje, dat de Duitsers hebben laten staan. Maar dat is geluk geweest, want ze hebben er eerl|jk om geloot. Deze woning-ellende zal echter spoedig voorbij zijn. In de nieuwe polder wordt, hard gewerkt aan de huizen. Op elk perceel wordt een grote boerderij gebouwd en twee ar beiderswoningen. Deze arbei derswoningen en ook een voor lopige stal zullen nog dit jaar klaarkomen. Volgend jaar wor den de boerderijen gebouw^. De stal wordt in de toekomst als wagenhuis gebruikt. Zodra de woningen -klaar z|jn voor de eerste is dit half Augus tus trekken db Walchena- ren erin en behoort de bunker woning tot de herinnering. Maar ondanks deze en vele andere moeilijkheden hebben de Walchenaren er geen sp|jt van uaar Rozenburg gekomen te z|jn. Hun grond en huis was verdronken of verwoest en ze wilden koste' wat het kost weer beginnen. TWEEMAAL ZO GROOT! En hier z|jn ze begonnen! Op 'n bedrijf minstens twee maal zo groot als op hun oude eiland. Jonge, goede grond, die er op wachtte bewerkt te wor den zoals zij wachtten op grond om te ploegen en te zaaien. Met vijf man waren ze en met v|jf man hebben ze het eerste jaar ge boerd om samen de moeilijk heden te overwinnen. En ze hebben overwonnen! En waar het nodig is, voor de aanschaf van nieuwe machi nes. doen ze nog samen, al be werkt dit jaar ieder de eigen grond. Het bevalt best zo. In Ro zenburg verbouwt men hoofd zakelijk grove tuinbouw. Maar zjj telen, wat ze op Walche ren ook teelden. Tarwe, haver, suikerbieten, aardappelen en gerst. De grond is goed en de oogst staat er goed voor. Ze hebben op deze jonge klei meer last van onkruid dan op Walcheren en hier en daar wil er nog wel eens riet door ko men, maar in de loop der ja ren zal ook dit wel verbeteren. ANDERS Dat alles ve xbouwd wordt zoals ze dat vroeger gewend waren, wil niet zeggen, dat ook alles is als vroeger op Walcheren. Integendeel, ze hebben zich hard aan moeten passen aan het grote bedrijf. Ze werken met een tractor en combines rijden in een jeep naar het land. Dingen die op Walcheren niet voorkwamen. Maar het gaat! Hun aanpas singsvermogen is groot. Toch wil ook dit weer niet zeggen, dat ze hun Zeeuwse aard en, gewoonten verloochend zouden, hebben. Integendeel. Nog; steeds is deze Zeeuwse kolonie een brok Zeeland, waar Zeeuws gesproken wordt. De vrouwen werken er overdag in de „tupmutse", gaan's Zon dags in vol ornaat naar de kerk en vinden Hoek van Hol land te „stads". En de man nen gaan met de „knoppen" op naar het werk. Natuurlijk vinden ze het jammer, dat hun familie en kennissen zover weg zitten. Maar het is nu eenmaal niet anders. Hier is hun land en z» willen niet terug. In de schaduw van de st8m- pe toren van Brielle, waaron der eeuwen geleden onze vrij heid werd geboren, werken en leven vijf%Zeeuwse families die de kans, om buiten Walcheren vooruit te komen, gretig aan grepen. En het weer zouden doen als het nodig was. heeft genomen, verklaarde tij dens een onderhoud in een zie- kenhuis te Caïro, waar hij een behandeling ondergaat, dat ge_ weid tegen Frankrijk moet worden gebruikt, wanneer dat land voortgaat met zijn huidi ge politiek, waarbij liet zich nist houdt aan internationale verdragen zoals het Atlanti sche handvest. Als Frankrijk echter zijn plicht doet. een spoedige' op lossing voor de Noord-Afri kaanse kwestie vindt en zich niet langer verzet tegen de na tionale aspiraties, dan zal de strijd geëindigd zijn. tólm verklaarde,^ dat h|j al tijd de voorkeur aan redelijke middelen heeft gegeven, zoals onderhandelingen. H|j wenst geen bloed te doen vloeien ten zij zulks ln het belang van zijn land nodig is. Hij werpt de gehele verantwoordelijkheid voor d® gebeurtenissen in Noord-Afrika op Frankrijk en Spanje. Krim gelooft niet, dat Frankrijk z|jn politiek zal wij zigen. dien einde heeft Soekarno brieven gezonden aan Sjari- foeddin van de socialistische partij, aan dr. Sanl van de nationalistische partij, aan. dr. Soekiman van de Moham medaanse part|j en aan Se- tiadjit van de arbeiderspartij», waarin hij hen verzoekt deel uit te willen maken van cie nieuwe regering. In zekere kringen meent men, dat SjaJh- rir gevraagd zou kunnen wor den het nieuWe kabinet te vormen. De naam van Sjari- foeddin, thans minister van defensie, wordt steeds ntaar voren gebracht. Ondertussen is Sjahrir benoemd tot „ad viseur" van Soekarno. Be paalde aanwijzingen geven aanleiding tot de gedachte, dat dc formatie van het n;:euwe kabinet niet eerder plaa(:s zal hebben dan wanneer Soekar no zorgvuldig de Amerikaan se aide-memoire heeft bestu deerd. DE AMERIKAANSE STAP. Een politieke medewerker van het A.N.P. schrijft, dat regeringskringen in Den Haag' zich niet wensen uit te laten over de nota, welke het Sta- te-departement aan de repu blikeinen heeft doen toeko men. Intussen wordt vernomen, dat deze stap geenszins plaats had op verzoek van de Ne derlandse regering. Geconsta teerd kan worden, dat het hier voor de eerste maal een, formele stap betreft, welke -de V. S. deden im de Indi sche aangelegenheid. Men oordeelt ln politieke kringen, dat deze Amerikaan se stap een lichte ontspan ning teweeg gebracht heeft. Naar verluidt, zou men, al vorens verdere beslissingen te nemen, willen afwachten, hoe de reactie der republiek op de Amerikaanse nota zal znn. BRITSE CONSUL-GE NERAAL. Van bevoegde zijde te Ba- teavia wordt vernomen, dat de Britse consul-generaal. J. M. L. Mitcheson, gedurende het weekend per koerier in contact is geweest met de re publikeinse regering te Djoc ja. Hij heeft zich eveneen» iit verbinding gnsteld met de Ne derlandse autoriteiten te Ba tavia. Mitcheson heeft z|jn invloed eveneens aangewend om erbij beide partijen op aan te drin gen tot een overeenkomst te komen. De geruchten, welke gedu rende 't weekend op Java de ronde deden over een drei gende Nederlandse militaire actie en over de jongste In donesische nota, welke de Nederlandse autoriteiten niet bevredigt, hebben grote on gerustheid veroorzaakt bij diplomatieke waarnemers in Londen, waar ieder uitbreken van vgandelijkheden be schouwd wordt als een tragi sche stap terug in de zaak voor de wereldvrede. GESNEUVELD IN NED- INDIë. Vorige week zijn de navol gende verliezen gerapporteerd in Ned.-Indlë: Koninklijke Landmacht: sol daat A. van Berlo, uit Ge_ mert. Soldaat H. J. Kuipers, uit Leeuwarden. Soldaat N. Kulk, uit Kat wijk aan Zee. Abdel Krim, dc rebellenleider uit Frans Marokko in ge sprek met Npkrosji Pasja, Egyptisch premier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1