PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Grote spanning te Batavia Doodstraf onder applaus Grote textielknoeierij Parijse besprekingen voorlopig „geheim" Molotov vindt hoop op succes gerechtvaardigd Vandaag Amerikaanse nota aan Soekarno Generaal Soedirman is agressief Debacle voor het Zeeuws elftal 190e Jaargang - No.152 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwache* Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. vaa de Velde Jr., Vllsslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 30 Juni 1947 ABONNEMENTSPRIJS» 25 cent per week3.20 per kwartaal j franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureaur gevestigd te Vllsslngen t Walstraat 55-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg i Londensche JCaai 29. telefoon 2077 en 2924 Goes t Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg i Gratamastraat 3. telefoon 102 Terneuien Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelbnrg. Buitenlands overzicht Er is weinig positiefs be kend geworden over het ver loop van de besprekingen in Parijs. Op voorstel van Bevin hebben namelijk de drie mi nisters besloten voorlopig geen inlichtingen aan de pers te verschaffen, tot grote ver ontwaardiging overigens van de Amerikaanse kranten, die protest aantekenen tegen het ijzeren gordijn", dat de con ferentie omhult. De Baltimore Sun beschul digt Bevin ervan misbruik te maken van het feit, dat geen Amerikaanse delegatie aanwe zig is om de geheime diplo matie vaarwel te zeggen. Juist is dit niet. Ook Marshall heeft de Amerikaanse pers herhaal delijk vei'zocht geen vragen over het hulpverleningspro- gram te stellen. Waarschijnlijk worden de besprekingen geheim gehouden om niet bij voorbaat critiek uit te lokken van conservatie ve leden van het Amerikaanse Congres. Van Russische zijde is tot nu toe het meeste commen taar geleverd op de besprekin gen. Molotov toonde zich Zater dag tijdens een officieel ban ket, dat hem door zijn Franse collega Bidault werd aangebo den, vrij optimistisch. Hoop op succes van de Parijse confe rentie, zei hij, ls gerechtvaar digd, omdat wij alle drie be zield zijn met de wil de moei lijkheden te overwinnen. Laat ons denken aan de offers, die onze landen tijdens de oorlog gebracht hebben. Minder optimistisch was de Parijse correspondent van het officiële Russische persbureau Tass. Hij noemde een algemeen plan voor Europa, waardoor interventie in de zaken van een staat mogelyk wordt, voor Weer een rede van de Gaulle Generaal de Gaulle heeft, ter gelegenheid van de her denking van 86 slachtoffers van het Nazi-regiem te Lille weer gesproken. Duizenden mensen stonden langs de stra ten en riepen „lang leve de Gaulle" en „de Gaulle aan de macht", toen de generaal aan het hoofd van een optocht zich naar de plechtigheid begaf. Vier duizend personen na. men aan deze optocht deel, waarbij vele oud-strijders uit beide wereldoorlogen. In zijn rede waarschuwde ■generaal de Gaulle voor de „gevaarlijke invloed", welke de Sovjèt.Unie over Europa tracht te verkrijgen. „Op het ogenblik beheerst de Sovjet- Unie twee-derde van het Eu ropese continent". Communis ten in Frankrijk beogen een dictatuur in te stellen. De Gasperi werd overschreeuwd. In Venetië is het minister president de Gasperi onmoge lijk gemaakt om een rede te houden. Socialisten en communisten hadden zich op het plein' ver- wameld en trachtten door luid keels te schreeuwen de Gas- Eeri te overstemmen. De aan- angers van de Gasperi roer den zich ook, waardoor vecht partijen ontstonden. De politie trachtte de te genstanders van de Gasperi door traangas te verdrijven, doch de wind was de Gasperi niet gunstig gezind en dreef het gas juist naar de kant van zijn aanhangers. Er werden enkele arrestaties verricht. Kraamvisite. Een parachutist, die op het punt stond met een aantal collega's per vliegtuig van Turijn naar Rome te vertrek ken, ontving het bericht, dat zijn vrouw zo juist het leven had geschon ken aan een zoon. De ondernemende vader vroeg en verkreeg toe stemming om zich op zijn wijze naar het kraambed te begeven. Op het ogenblik, dat het vliegtuig boven zijn woonplaats Spezia vloog, sprong de para chutist uit het toestel. Hij kwam in zee terecht en bereikte al zwem mend behouden de kust. Enkele ogenblikken la ter kon de gelukkige va der de jonggeborene aanschouwen. de Sovjet-Unie onaanvaard baar. Er dient rekening mee gehouden te worden, dat Rus land een planmatige economie heeft, waardoor crisis- en de pressie-perioden niet gevreesd behoeven te worden. Tass had de indruk gekre gen, dat de Brits-Franse voor stellen van 'n verkeerd stand punt uitgingen. De Sowjet-de- legatie is van mening, dat het wenselijk is commissies in te stellen bestaande uit vertegen woordigers der drie grote mo gendheden. Volgens waarne mers kan men op grond van de eerste besprekingen twee conclusies trekken. In de eer ste plaats is* de Russische de legatie naar Parijs gekomen met 'n uitgesproken belang stelling voor 't plan Marshall. Ze houdt zich nu nog op de vlakte en zal pas in de loop van volgende week de kaarten op tafel leggen. Het schijnt, dat Molotov eerst dan defini tieve instructies uit Moskou zal hebben ontvangen. Tweede Kamerleden op reis. Ongeveer 50 leden van de Tweede Kamer hebben Vrijdag per autobus een tocht door Limburg, gemaakt en het oor- logsherstel of het ontbre ken daarvan bekeken. In verband met de warmte, reis den velen van hen in hemds mouwen. Er werden nogal wat toespraken gehouden, waarvan het hoofdthema was: integrale schadevergoeding op basis van de vervangingswaarde. Onvoorzichtig met houd drinken. Dezer dagen kwam een Bel gische grensbewoner, een jon ge man, pas sedert enkele we ken gehuwd, per fiets naar Wolder-Maastricht, voor het bijwonen van een begrafenis. Hij was met het reeds des morgens warme weer zeer ver hit. Om af te koelen dronk hij een glas koud water met het gevolg, dat hij onmiddellijk on gesteld werd en enkele minu ten later overleed. Autobus over de kop. Zaterdagavond is een grote autobus van de N.V. Esoo, ko mende van Dordrecht en rij dende in de richting Sliedrecht, te Papendrecht van een hoogte van ruim 3 meter gestort. De autobus, die geheel was bezet, sloeg over de kop en kwam in een griend terecht. Vele pas- sigiers liepen verwondingen op, onder wie 4 ernstig. Politieman sloeg aan het moorden als S.D.-er. „We hebben voor dit hof de laatste maanden vele land- wachters zien verschijnen en allen hebben de Neder, landse zaak zeer veel kwaad gedaan, doch deze ver dachte slaat op dit punt alle andere met stukken" aldus begon mr. Jansen, proc.-fis- caal aan het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam, zijn requisitoir. Twintig jaar is de uit Hil versum afkomstige W. O. Mollis in dienst geweest bij de Amsterdamse politie. De laatste vijf jaar van zijn carrière heeft hij aldus mr. Jansen alle misdaden be dreven, die hij in zijn functie bij de S.D. kon begaan. Meermalen klonken van de publieke tribune kreten van afgrijzen, als de president, mr. P. de Gaay Fortman, met kal. me stem de misdrijven van Mollis stuk voor stuk behan. dèlde. Een applaus klonk van deze zelfde tribune toen de proc.- fiscaal de doodstraf tegen Mollis requireerde. De moorden door deze weer zinwekkende S.D.-er bedreven werden voor het merendeel begaan in samenwerking met de Duitse Kriminal Sekretaere Ruhl, Viehbahn en Albers. In Januari 1944 maakte de metaaldraaier A. H. Koehof uit Soest, in de tuin voor zijn woning een fiets schoon. Of hij maar even mee wilde gaan vroegen Mollis en Viehbahn. Zijn jasfohoefde hij niet mee te nemen, want hij kwam zo te rug. Onderweg schoot een derde S.D.-er, die achter Koe haf was gaan lopen, hem door het hoofd. Het schot bleek niet dpdelijk. Anders ging het met J. H. Mijnwerkersstaking In Frankrijk geëindigd. De mijnwerkersstaking in Frankrijk is geëindigd. Nadat de regering haar goedkeuring had gehecht aan nieuwe voor stellen besloot het vakverbond, dat het werk Maandagmorgen hervat zal worden. De minister van industriële productie heeft een premie van 35 francs per werkdag toege staan als vergoeding voor de algemene productietoename en bovendien wordt met terug werkende kracht van 1 Juni af een aanvullende premie toe gekend. Het besluit van het kabinet om deze verhogingen toe te kennen werd genomen tijdens een „noodby eenkomst". De atoomvoorraad der Ver. Staten. „De V.S. beschiken thans over voorraden atoombommen van een nieuw en verbeterd type, voldoende volgens ge woonlijk conservatieve kringen om iedere grote stad ter aarde te vernietigen", aldus schryft dr. Robert Hutchins, verbon den aan de universiteit te Chi cago. Een wereldparlement en wereldontwapening acht hy de enige oplossing om tot duur zame vrede te geraken. Houtman uit Soest, die bij de spoorweg werd neergeschoten. „Auf der Flucht ersphossen", zei Mollis tegen de wacht meester van politie de Vries, die hem bij het lijk van Hout man aantrof. Mollis vertelde de ware toedracht: Houtman werd van huis gehaald. Vieh bahn schoot hem neer en Mol lis vond het nodig nog een kogel in het lichaam te jagen toen Houtman neerviel. „U hebt zich aan de duivel verkocht", zei de president. Daarna werd nog een hele reeks soortgelijke moorden behandeld. Mollis was ook lid van executiepeletons. „Als we nog een paar maanden doorgegaan waren met het onderzoek, hadden we nog veel meer misdaden aan het licht gebracht", zeide de procLireur-fiscaal, die tegen Mollis de doodstraf eiste. Mollis hoorde deze eis met uiterlijk dezelfde onverstoor bare kalmte aan, welke hij ge durende de gehele zitting be toond had. Eisenhower wil meer geld voor het leger. Generaal Eisenhower heeft er in een sub-commissie van de senaat op aangedrongen meer gelden voor het leger beschikbaar te stellen. Hij is van oordeel, dat het Ameri kaanse leger ver by het Russische in kracht ten achter staat. Voorts wees hij er op, dat, hoewel het departement van oorlog met de betrekking tot het begrotingsjaar 1948 niet bij voorbaat rekening houdt met de mogelijkheid van een oorlog, het die mogelijk heid toch ook niet uitsluit. Liftend meisje gedood. Vrijdagavond is op de pro vinciale weg tussen venray en Horst een tragisch ongeval ge beurd. Vier meisjes uit Apel doorn, met hun rijwiel op trip door Limburg, meenden gezien de warmte te moeten liften. Een militair voldeed aan haar verzbek en plaatste de meisjes achter op een wagen met trac tor. Tijdens de rit gleed echter de 19-jarige Jeanne Smits uit Apeldoorn van de wagen. Zij werd ongeveer een km. aan 'n touw door de rijdende wagen over het wegdek meegesleurd terwijl de chauffeur voor in de cabine niets van het ongeval bemerkte. Een passerende rei ziger maakte deze daarop op merkzaam. Medische hulp was spoedig tre plaatse, maar men kon slechts de dood consta teren. is het 60 jaar ge leden,- dat men gereed was met het leggen van de fundamenten voor de bouw van de Eifeltoren en een begin werd ge maakt met de metalen bovenbouw. De warmte. Vrijdag werd te De Bilt een temperatuur van 36.8 Celsius genoteerd. Maastricht kwam met 38.4 Celsius. Hoogste tem peratuur ooit in Nederland ge registreerd is: 38.6 Celsius op 13 Aug. 1944 te Warnsveld. Petroleumbon Het centraal distributiekan toor deelt mede, dat gedurende de maand Juli de volgende bonnen van de petroleumkaar- ten voor verlichtings- en ver warm.'ngsdoeleinden zijn aan gewezen voor het kopen van de daarachter vermelde hoe veelheden petroleum: Bonkaart UA 611: a 33 t.m. 36: 4 1.; bonkaart UB 611: b 17 en b 18: 4 1.; bonkaart UC 611: c 09: 4 1.; bonkaart UD 611: d 14: 2 1: Bon voor bananen. Op 3 Juli a.s. zal voor kin deren tot 5 jaar een nieuwe bon voor 500 gram bananen bekend gemaakt worden. Het is nagenoeg zeker dat om streeks midden Juli op de se dert November 1946 lopende bon overal in het land bana nen zullen zijn afgeleverd. Aangezien de verstrekking van bananen afhankelijk is van allerlei factoren, die met de transitohandel in dit product samenhangen, is het noodzake lijk, dat ook de nieuwe bon op lange termijn lopende is, waar op weer naar mogelijkheid-ge distribueerd kan worden. Contact met Zuid-Afrika. Prof. G. van der Leeuw, oud-minister van onderwijs, is naar Zuid-Afrika geweest om een cultureel verdrag tussen Nederland en Zuid-Afrika voor te bereiden. De belangstelling in Zuid-Afrika was niet over weldigend en prof. van der Leeuw is als een „gematigd" optimist teruggekomen. Hij was gastvrij ontvangen, zo deelde hij Zaterdag mede, toen hy in Nederland terugkeerde, maar er zullen nog vele moei lijkheden overwonnen moeten worden. VV. H. VLIEGEN f Op 84-jarige leeftijd is over leden het oud-lid der Tweede en der Eerste Kamer W. H. Vliegen, die lange tijd in Am sterdam een leidende figuur was in de sociaal-democrati sche beweging. Onze correspondent te Batavia seinde Zaterdagmorgen, dat te Batavia alles ogenschijnlijk rustig was. In werke lijkheid echter zyn reeds twee dagen enorme troepentraps- porten naar Bandoeng in volle gang. Sedert Vrijdagavond zyn bijzondere bewakingsmaatregelen te Batavia genomen. Door de gebeurtenissen van de laatste dagen is in mili taire kringen een gevoel van opluchting en geestdrift ontstaan. DE GEBEURTENISSEN. Hier volgt een overzicht van de gebeurtenissen, die zich Zaterdag en Zondag op Java afspeelden: I. Radio Djocja riep Zater dag een vals bericht om betreffende een aanvalsorder van generaal Spoor. II. Dr. Ali Boediardjo over handigde Zaterdag ten paleize Rijswyk het antwoord van Soekarno en had een onder houd met dr. van Mook. III. Dr. Ali Boediardjo keerde Zondag naar Djocja terug en nam een Amerikaan se nota mee, die door de Amerikaanse consul-generaal aan de regering der republiek was aangeboden. IV. Van republikeinse zyde werd medegedeeld, dat een soortgelijke Britse nota even eens door dr. Ali Boediardjo wordt overgebracht. V. Sjahrir verklaarde, dat hy niet meer als premier wenst op te treden. VI. Te Batavia is men van mening, dat het antwoord van Soekarno geen basis biedt voor verdere besprekingen. OORLOGSOPHITSERS De „Centrale raad van re publikeinse strijdorganisaties" te Djocja heeft het bevel uit gegeven, dat alle strijdkrach ten zich op elke mogelijkheid moeten voorbereiden. De trein, die Zaterdag Batavia verliet vervoerde een aantal officieren van het repu blikeinse leger. Radio Djocja riep een bericht om als zou generaal Spoor een officiële order voor het Nederlandse leger hebben uitgevaardigd, waarbij aan dat leger werd opgedragen op Zondag 29 Juni over te gaan tot in beslag neming van transportmidde len en samentrekking van troepen. Voorts zouden massa arrestaties en huiszoekingen gelast zijn. Maandag om 3.30 uur zou met afleidingsacties op de aanvalspunten worden begonnen en de algemene actie zou om 6 uur des ochtends aanvangen. Deze order zou van kracht zijn, indien ze niet op Zater dag te 24 uur zou worden ingetrokken. Aneta meldt, dat naar aanleiding van deze order door. generaal Soedirman, de opperbevelhebber der republikeinse strijdkrach ten, een order is uitgevaar digd, dat alle republikeinse strijdkrachten paraat moe ten zyn en dat elke aanval beantwoord moet worden. Indien grote gevechten plaats hebben, moet het gehele volk aan de tegen aanval deelnemen. Tenslot te verklaarde generaal Soe dirman, dat het wapenstil standsverdrag en alle an dere verdragen vervallen zUn. EEN LEUGEN. Officieel wordt gemeld uit Den Haag, dat van een dag order als aan generaal Spoor wordt toegeschreven, niets be kend is. ,Ten hoogste kan het gerucht slaan op stukken, die betrekking hebben op voorbe- Bij firma V. en D. in Den Bosch. In verband met de arresta tie van de directie der N.V. Vroom Dreesmann manu- facturenhandel te 's Herto genbosch, meldt het A.N.P., dat het optreden der politie was gebaseerd op het vermoe den van prijsopdrijving en ernstige distributie-overtre ding. Er is een omvangrijke knoeierij met textielpunten in behandeling, waarbij honderd duizenden punten aan de nor male handel zouden zijn ont trokken. Op enorme schaal moeten verder zwarte textiel- aankopen hebben plaats ge had. De gearresteerde direc teuren gaven eerst na lang aarzelen toe, dat er een zwar te cassa bestond, waarin de inkomsten van de zwarte tex- tielverkopen werden gestort. De zwarte textiel werd weer gebruikt om in de vorm van cadeaux bepaalde personen te bewerken om de firma aan warenhuis-artikelen te helpen, die anders moeilijk of niet te bekomen zijn. De politie, die was overge gaan tot inbeslagneming van de bedrijfs-administratie en van deze zwarte cassa, had deze geborgen in een verze- felde kamer op de vijfde ver- ieping van het enorme ge bouw. Zoen zij des morgens, na een nacht werken, terug keerde, bleek dat een jonge dame van het personeel langs de buitenzijde van het gebouw in de kamer was binnenge drongen. Toen de politie het zegel had verbroken en de kamer betrad, trof zij de jonge dame tussen de sta pels papier aan. Bij het voor lopig verhoor gaf zij toe, dat het doel van haar bezoek was de zwarte kas weg te halen. De politie is nog volop met het onderzoek bezig. Later zijn de gearresteerde directeuren weder in vrijheid gesteld. J Techniek en uithoudingsvermogen zegevierden. Geen systeem. Een Zwaluwen ploeg zonder uitblinkers sloeg met grote cijfers (09) de vertegenwoor digers van het Zeeuwse voet bal. Duidelijk is in deze wed strijd tot uiting gekomen wat de Zeeuwse voetballers te kort komen by hun collega's uit 't^ centrum van het land. Tech nisch zijn de Zeeuwse voetbak iers verre in de minderheid en deze minderheid was dezë mid dag zelfs met enthousiasme niet te vergoeden geweest. Een tweede factor is het uit houdingsvermogen, waarin zjj ook veel te kort komen. Een wedstrijd als deze vergt al hun krachten en tegen het einde van een wedstrijd, waarin de tegenstander over meer tempo beschikt, zijn zij totaal leegge- speeld, terwijl die tegenstander zelf er nog betrekkelijk fris bij staat. Daarvan profiteren geroutineerde elftallen ais die van de Zwaluwen en overspe len de tegenstander volkomen." SYSTEEMLOOS By dit alles kwam nog, dat het Zeeuws elftal volkomen, systeemloos speelde en speci aal in de verdediging wist men er bij ogenblikken geen touw aan vast te knopen. Dit was de beide backs, die nog niet zo'n slecht figuur sloegen, niet geheel aan te rekenen, omdat de hoofdoorzaak van het falen gezocht moest worden in de middenlinie. Van dit onderdeel van het elftal ging hoegenaamd niets uit, noch aanvallend, noch verdedigend. En tenslotte wa_ ren èn midvoor èn buitenspe lers totaal ongedekt. Gapingen ontstonden, waar in het bij zonder de midvoor der Zwa luwen handig doorheen glipte om verschillende voor Strui- wigh onhoudbare doelpunten te scoren. Het middenveld werd een dankbaar terrein voor de Zwaluwen, omdat practisch geen Zeeuw dit gedeelte van het veld als operatieterrein koos. Daarmee is tevens de nul in de uitslag verklaard, omdat de voorhoede, zonder enige steun, moest opereren in het voorterrein. TEAM FAALDE Het heeft geen zin de spe lers persoonlijk onder de loupe fe nemen, omdat het elftal als geheel, als team, volkomen faalde. Stuk voor stuk hadden deze Zeeuwse spelers leder op zijn plaats in het Zwaluwen elftal een behoorlijk figuur ge_ slagen en best meegekund. Dit werd bewezen door het feit. dat Cor Bode, die als reserve voor het Zeeuws elftal aanwezig was, even vóór de wedstrijd werd uitgenodigd om als back het Z'waluwen elftal te comple teren, daarin een verdienstelij ke partij ten beste gaf en niet in het minst uit de toon vieL Het spelverloop opende met een aardige Zeeuwse aanval, waarop de Zwaluwen direct van antwoord' dienden. Enige minuten ging het spel gelijk op, doch reeds binnen het kwartier kwam de betere techniek der Zwaluwen tot uit drukking in een doelpunt van de midvoor, even later gevolgd door een tweede, beide dank zij een gaping in de Zeeuwse verdediging. Na nog eens vijf minuten weer hetzelfde spelle tje en de rust ging op die ma nier in met een 04 achter stand voor Zeeland. TAAKVERDELING Toen hadden de Zeeuwse spe lers hun fout moe ton ontdek ken en hadden de belde ach terspelers moeten inzien, dat het werk niet goed verdeeld was. Zy hadden meer datgene wat de middenlinie verwaar- ioosde, moeten aanvullen en een betere taakverdeling had een debacle toen nog kunnen voorkomen. Wanneer men niet het stopperspil systeem wens- ee te volgen, waarvan ander maal is bewezen, dat het hèt systeem voor de toekomst is, had men tot het oude middel tje moeten terugkomen t-w. de halfspelerg de lijnmannen dek ken en de backs de binnenspe- lers. Men volhardde echter in het volkomen onvruchtbare en systeemloze spelletje van vóór de rust en de Zwl. scheerden er aan alle kanten glad door heen. Toen was het binnen 10 minuten duideiyk, dat het een echec zou worden en hoewel Struiwigh enige tijd zijn «oei alg een leeuw verdedigde, klom de score met de bekende re gelmaat op tot 09. ONTVANGST Na des morgens een lunch, aangeboden door het gemeente, bestuur, te hebben gebruikt, haalden de Zeeuwse spelers hun collega's yan de Zwaluwen af in Hulst en onder de tonen van de St. Jansteense fanfare trok het gezelschap naar het raadhuis, waar bij monde van burgemeester Gernaet de offi ciële ontvangst door het ge meentebestuur plaats vond. Ir. J. Ph. van Dalsum, namens de afdeling Zeeland en de heer Mundt namens de Zwaluwen en de K.N.V.B., spraken 'n woord van dank. Weer voorafgegaan door de fanfare trok men naar. het veld, waar een groot aan tal toeschouwers (plm. 2500) de wedstrijd gadesloeg. De ge hele Zuidelijke T.C» van de K. N.V.B. en behalve de heer Mundt ook de heer Triebei van Keuze Commissie van de K. N.V.B. waren aanwezig. reidingsmaatregelen, waar van echter niet besloten is, dat zij uitgevoerd zullen wor den. De Nederlands-Indische re geringsvoorlichtingsdienst ver- klaarde, dat het bericht per tinent onjuist en zonder de geringste waarde is. Wel is de bewaking van militaire gebouwen verscherpt en thans zijn legitimaties noodzakelijk. Een militaire woordvoerder verklaarde: „Soedirman zal een ander voorwendsel moe ten gebruiken, indien hij zijn eigen agressieve oorlogsvoor bereidingen wil motiveren". Intussen heeft het republi keinse ministerie van voor lichting verdere publicatie van het Spoor-gerucht verboden. TEN PALEIZE. Nadat Vrijdag tot diep in de nacht in het paleis Rijs wijk wasvergaderd, ontving dr. van Mook Zaterdag dr. Ali Boediardjo met het ant woord van Soekarno. Er was noch van republikeinse, noch van Nederlandse zyde com mentaar te verkrijgen op het onderhoud, dat dr. van Mook met Boediardjo had. Zondagmorgen had dr. van Mook een onderhoud met de republikeinse minister van onderwijs, Soewandi, en met dr. Boediardjo. Na afloop van dit onderhoud vertrok Boe diardjo naar Djocja. Ten slotte ontving dr. van Mook de Sultan van West Borneo en President Soekawati. DE AMERIKAANSE NOTA. De nota, welke door de Amerikaanse consul-gerieraal Walter Foote aan de republi keinse regering werd11 aange boden, ls gepubliceerd. De Amerikaanse regering verklaart daarin, dat zij met stijgende bezorgdheid de ge volgen van de niet-naleving der Linggadjati-overeenkomst onder de ogen ziet. Zij wijst op de betekenis van Indo nesië in het politieke en eco nomische leven en meent, dat uit een voortduren van de impasse slechts ellende gebo ren wordt. Tenslotte stipt zij de voordelen aan, die een spoedige overeenkomst en een streven naar samenwerking zullen hebben. Een lening aan Indonesië kan niet in overweging geno men worden, dan nadat een interim-regering is ingesteld. De Britse nota zou nog eens benadrukken, dat de Ne derlandse nota een fundamen- teel-redelijke basis voor sa menwerking oplevert. NIEUW UITSTEL. Te Batavia verwacht men Dinsdag of Woensdag ant woord van Soekarno op de buitenlandse nota en op het verzoek van dr. van Mook, die enkele punten van Soe- karno's antwoord nader toe gelicht wilde zien. Intussen is men te Batavia van mening, dat de Nederland se regering niet bereid zal zijn de onderhandelingen te hervatten op de basis van ir. Soekarno's brief. SJAHRIR. Sjahrir verklaarde aan het republikeinse blad „Kedaula- tan Rajat", dat er „geen enkele kans" was op zijn her benoeming tot eerste minis ter in een nieuw kabinet. Intussen hebben de linker vleugelpartijen te Djocja zich weer achter Sjahrir gesteld. IN DEN HAAG. Tot diep in de nacht heeft het Nederlandse kabinet Vrij dagavond vergaderd ten huize van minister-president Beel. Het onderwerp was de Indi sche kwestie. N.V.V. WAARSCHUWT. De hoofdbesturen van het N.V.V. hebben in een Zondag j.l .gehouden vergadering een resolutie aangenomen, waarin zy constateren, dat zolang de Nederlandse regering zich in alle opzichten blijft stellen op de basis van de Linggadjati- overeenkomst er geen aanlei ding is om stelling te nemen tegen de principiële lijn, welke de regering volgt. Na een beroep op de rege ring der republiek om mede te werken aan de vorming van een interim-regering, waar schuwen de hoofdbesturen de Nederlandse arbeiders en in het bijzonder de arbeiders, die bij het N.V.V. zijn aangeslo ten, zich te richten naar de besluiten, welke de leiding" van het N.V.V. heeft geno men en nog zal nemen. Met grote nadruk worden de Ne derlandse arbeiders gewaar schuwd tegen- het drijven van onverantwoordelijke elementen van rechts en van links, die de tot standkoming van een vreedzame samenwerking tus sen Nederland en Indonesië saboteren. In .een toespraak tot le den van de vereniging voor de lotsverbetering van gekleurde volken heeft president Truman gepleit voor een betere behan deling van de negers in de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1