PR0VIMCIA1E ZEEUWSCHE COURANT Het antwoord van Soekarno Merkwaardige artikelen Rode hond Vandaag... r~ Aanvaardt Nederlandse nota niet Republiek op de rand van de oorlog? Walcherse boeren passen zich aan een gevaar voor babies 190e Jaargang - No.151 Uitgave van de Firma Pxoviacialc Zeeuwachc Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Veld» Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 28 Juni 1947 ABONNEMENTSPRIJS i 25 cent per week3.20 per kwartaal franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummerS 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureau» gevestigd te Vlissingen t Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg i Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 Goes i Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg i Grataniastraat 3. telefoon 102 Terneuien Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Buitenlands overzicht in 'I Osservaiore Romano BOMMEN KUNNEN HET COMMUNISME NIET VERNIETIGEN. Wijziging in houding Vaticaan? Er is deze maand een serie artikelen verschenen in het dagblad van het Vaticaan, l'Osservatore Romano, die sterk de aandacht heeft ge trokken als een duidelijke aan wijzing, dat verandering is ge komen in de houding van het Vaticaan tegenover de oude vijand, het communistische Rusland. De artikelen zijn ge schreven door graaf Guiseppe della Torre, de. leek, die reeds 27 jaar hoofdredacteur is van het Vaticaanse blad. Graaf della Torre verklaarde, dat Paus Pius XII de artikelen niet voor publicatie heeft ge lezen, maar „men kan er ze ker van zyn, dat hij de inhoud ervan heeft goedgekeurd". Het hoofdthema van de arti kelen was een beroep op Rus land aan de ene en de Ver. Staten en Engeland aan de an dere kant om de huidige oor logsvoorbereidingen te staken en de politiek op „wederzijds vertrouwen" te baseren. Aan de Ver. Staten wordt met zo veel woorden de raad gegeven de Truman-leer ten opzichte van Griekenland en Turkije te laten varen, omdat deze leer een bedekte bedreiging voor Rusland vormt. Daartegenover zou Rusland zich uit de satel- liet-staten moeten terugtrek ken. In het laatste artikel wordt het plan Marshall geprezen als de juiste weg naar vrede. Er wordt echter aan toegevoegd, dat in weerwil van dit plan de wereld er nog steeds niet vap overtuigd is, dat al leen broederschap kan winnen en egoïsme fataal zal blijken. Bommen, zo heet het verder, kunnen noch het communisme noch de democratie vernieti gen. Een oorlog tussen beide systemen zoü leiden tot een nutteloze opoffering van dui zenden mensenlevens. Graaf della Torre spreekt als zijn geloof uit, dat het communistische systeem zal blijven bestaan en de Kerk moet trachten er vrede mee te hebben, zoals ze In haar 2000- Jarige geschiedenis in vrede leeft geleefd met het Romein se Imperium, met de monar chie en met de democratie. Wij moeten hopen, dat het communisme langzamerhand zijn anti-clericaal en totalitair karakter zal verliezen, zoals ook 150 jaar geleden het re- volutionnaire Frankrijk zijn radicale denkbeelden matigde. De toon in deze artikelen is wel heel anders dan de felle en agressieve toon, die de Ka tholieke wereldpers tegenover Rusland en het communisme gewoonlijk aanneemt De ar tikelen schijnen aanleiding te hebben gegeven tot discussies binnen Vaticaan-kringen. Som mige prelaten kunnen zich er niet mee verenigen en be schouwen de Truman-leer als noodzakelijk ter bescherming van vrijheid en democratie. In elk geval heeft Graaf del la Torre een opmerkelijk ge luid doen horen. De Sovj'et-Unie en de atoombom. Bijna alle experts zijn het £r over eens, dat het zeer on waarschijnlijk is, dat de Sow- jet-Unie op zijn vroegst voor 1951 atoombommen zal maken, aldus verklaarde Donderdag avond Raymond Blackburd, Labour parlementslid, die ge specialiseerd is op weten schappelijk gebied en in het Lagerhuis over kwesties van atoom-politiek heeft gespro ken. Hij voegde hieraan toe: „Hierdoor hebben wij nog drie of vier jaar, waarin wy tot 'n definitieve oplossing van het probleem der contróle op de atoomenergie kunnen komen." Dienstplicht voor koopvaardijpersonee!. Ten einde tegemoet te ko men aan het tekort aan per soneel hij de koopvaardijvloot heeft de Minister van Oorlog het volgende bepaald: Aan gediplomeerd koop- vaardij personeel, leerlingen van zeevaart-, machinisten- en stuurliedenscholen, alsmede aan het z.'g. ongediplomeerd- bevaren personeel der koop vaardij, dat als vrijwilliger (niet beroepsvrijwilliger) dient bij de Kon. landmacht, zal op daartoe strekkend en langs de hiërarchieke weg tot de minister gericht verzoek, ontheffing uit de vrijwillige verbintenis worden verleend, mits een dergelijk verzoek is vergezeld van een verklaring van de Directeur-Generaal vap Scheepvaart, waaruit blijkt, dat de verzoeker, na zijn ontheffing uit vrijwillig dienstverband, op de koop vaardijvloot zal worden ge plaatst. Aan het bedoelde koop vaardij personeel, dat voor het vervullen van eerste oefening bij de Kon. Landmacht onder de wapenen is, zal op daartoe strekkend verzoek, uitstel van het nog te vervullen gedeelte der eerste oefening worden verleend, zulks voor de duur, dat zij varende zullen zijn bij de koopvaardij. Voorts zal aan het bedoelde koopvaardijpersoneel, dat in gevolge oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone om standigheden bij de Kon. Landmacht' onder de wapenen is, op verzoek groot verlof worden verleend. PAUS ONTVANGT MEVROUW PERON. Radio Vaticaan meldt, dat de paus senora Eva Peron, in zijn particuliere bibliotheek in het Vaticaan zal ontvangen. Deze audiëntie wordt gehou den overeenkomstig de proce dure, die brj protocol voor echtgenoten van staatshoofden geldt. Wallace over het plan- Marshall. Henry Wallace, voormalig vice-presidènt der V.S., noemt het plan van Marshall in een artikel in de „New Republic", waarvan Wallace hoofdredac teur is, een grote vooruitgang, vergeleken met de Truman- doctrine. Wallace merkt op, dat dit plan het zijne nabij komt. Hij voegt er aan toe, dat evenwel gevreesd moet worden, dat het huidige con gres, voor de meerderheid re publikeins, de benodigde mil-' lioenen dollars slechts zal wil len beschikbaar stellen, indien zrj gebruikt worden 4oor sterk anti-communistische en anti socialistische doeleinden* Belgische boeren vrezen de landbouwpolitiek. Tijdens de in de Belgische Kamer voortgezette behande ling van de Nederlands-Bel gisch-Luxemburgse douane overeenkomst betoogde de heer de Vleeschauer (K.V.P.), dat zelfg de landbouwers niet tegen dit accoord behoeven te zijn. Wat zij echter vrezen is niet zo zeer de Nederlandse concurrentie dan wel de binnen, landse landbouwpolitiek van België, die veel beter gecoör dineerd zou dienen te worden. Hij wees er tenslotte op, dat België slechts weinig keren in zijn geschiedenis een dergelijke schitterende gelegenheid zal hebben het zijne bij te dragen tot een Internationale samen werking. Gevonden kaasrantsoenen. Eenige weken geleden ver loor een bediende van kaas- grossierderij Roorda te Til- buïg een pakket van zijn rij wiel-bagagedrager inhoudende ruim 70.000 kaasrantsoenen. Twee voorbijgangers, die dit zagen, trachtten de bediende, die niets gemerkt had, te waarschuwen, doch ^deze reed door. De twee mannen J. van S. uit Tilburg en. N. K. uit Vught openden het pakje en troffen hierin een grote hoe veelheid kaasbonnen aan. Zij besloten de waardevolle inhoud van het pakje, waarop meer dan 7000 kg kaas betrokken kon worden, te houden en te verkopen. Zo werden in ver schillende plaatsen hoeveelhe den bonnen tegen hoge prijzen aan de man gebracht. Toen een tussenpersoon van het tweetal in Tilburg bij een win kelier vele kaas-rantsoenen aanbood, kwam de zaak aan het rollen en wist de economi sche zowel de tussenpersoon als de twee oneerlijke vinders te arresteren. Zij zullen zich voor de officier van justitie hebben te verantwoorden we gens verduistering en overtre ding der economische voor schriften: is het 40 jaar geleden dat de Bataafse Petro leum maatschappij werd opgericht. MORGEN viert Z. K. H. Prins Bernhard zijn 3,6e ver jaardag. Gemeenten herkrij'gen financiële zelfstandigheid. De minister van binnenland se zaken, hèeft medegedeeld, dat zeer binnenkort de indie ning bij hem van een rap port van de Commissie-Oiid is te verwachten. DaaTln zou de commissie een voorlopige voorziening voorstellen, waar bij aan de gemeenten haar financiële zelfstandigheid wordt hergeven, zij het dan, dat nog een aantal gemeen ten bijzondere uitkeringen van node zouden hebben. In de vergadering van de Ver. van Ned. Gemeenten heeft de minister, voorts o.m. gezegd, dat de commissie er in het bijzonder naar zou hebben gestreefd, ook reeds voor de duur der voorlopige voorziening, het toezicht op de financiën der gemeenten weer in normale banen te brengen, o.a. door aan de- bij zondere uitkeringen, welke zoveel mogelijk zullen worden geobjectiveerd, geen bijzon dere voorwaarden te verbin den. De minister deelde verder mede, dat ook by hem dit streven aanwezig is en dat inmiddels aan de collegesvan Ged. Staten is bericht, dat het onderzoek van de begro tingen van gemeenten bene den 20.000 inwoners behou dens in bijzondere gevallen aan deze colleges wordt over gelaten en dat overigens al leen ten aanzien van belang rijke en principiële besluiten nog overleg met de regering gevraagd wordt. Op een formele verklaring van de gemeenteraad, dat „noodlijdendheidsvoorwaar- den" worden aanvaard, zal in- afwachting van de njeuwe regeling, niet worden aanj drongen. TEMPERATUUR- RECORDS. De Bilt registreerde Vrijdagmiddag een tem peratuur van 34,4° Cel slus, hetgeen reeds 1 graad hogef is dan de record-temperatuur voor de maand Juni. 35,60 is de hoogste tempera tuur welke ooit in De Bilt werd geregistreerd. De minimum-tempe ratuur van gisternacht, 21,4 was .0,8 hoger dan dö hoogst bekende minimum-temperatuur. Bruidjes en emigranten in Canada aangekomen. Met vlaggen getooid is het troepenschip „Waterman" met duizend Nederlandse emigran ten en oorlogsbruidjes te Otta_ wa aangekomen, waar de opva renden door de Nederlandse ambassadeur, dr. J. D. van Royen, werden verwelkomd. De immigranten, die luide juichten toen het schip de ha ven van Montreal binnenliep, vertrokken na te zijn ont scheept met speciale treinen naar Ontario e-n West-Canada, waar zij op boerderijen zullen werken. De geallieerde bestuurs raad heeft besloten de thans in Duitsland bestaande z.g. „double summer-time" met ingang van 29 Juni a.s. in alle vier de zones van Duits land te wijzigen. De klok wordt in Duitsland dan weer een uur teruggezet. KORTE PREDICAT1E Verstaat gjj wat gy leest? Hand. 8 30. Lezen is niet gemakkelijk. Telkens weer komen we het tegen dat mensen in 't geheel niet begrepen wat ze lazen. Ze hebben er over heen gelezen en de bedoeling niet verstaan. Telkens weer kunnen we ook bij ons zelf opmerken dat we niet verstonden hetgeen we lazen. Hetgeen men hoort, Is* altijd nog iets gemakkelijker te verstaan. In het algemeen mag dit reeds waar zijn, in het bijzon der geldt het van de Bijbel. Uit de lettertekens van dit bo^k, dat precies zo gedrukt wordt als ieder ander boek, moeten we- een profetische stem opvangen. Dit nu is dik wijls niet het geval. De Moorse kamerling heeft uit Jerusalem een stuk van de Bijbel meegenomen. Hy laat dit boek niet gesloten. Hij bewaart het niet als een kost baar stuk, een reliqule zoals menigeen een Bijbel van moe der of grootmoeder bewaard. Hij weet dat dit boek gelezen moet worden. Het is de be geerte van zijn hart dit boek te verstaan, maar hij gevoelt dat hij het niet verstaat. Hij gaat zich nu behelpen door hardop te lezen. Hij tracht het woord de juiste klank té geven om het zq te begrijpen. Maar ook dat helpt niet. Hij blijft zitten met de vraag: over wien gaat het in dit boek Het Oude Testament is voor velen een gesloten boek, omdat zij "hiet, weten over wien het hier gaat En kunnen we dit zelfde niet eveneens zeggen van het Nieuwe Testament al meent men wel eens dat dit meer open ligt? Ook wanneer de Bijbel nog gelezen wordt, kunnen wij niet zo maar de profetische stem laten spreken en het „raad selschrift" ontcijferen. Dat kan tenslotte alleen de H. Geest. De Geest zegt tot Philippus dat hij zich bij de wagen van de kamerling "moet voegen en. dan krijgt het geschreven woord dóór de verkondiging de rechte klank. De Schrift valt dan pas open als wij door den H. Geest ver staan dat hier gesproken wordt van Jezus Christus, het Lam Gods, dat der wereld zon den draagt. Bij dit verstaan gaat een mens zijn weg met blijdschap. Verstaat gij wat gij leest? H. Vijftien jaar geëist tegen oud-burgemeester van Utrecht. De 49-jarige Amsterdammer C. van Ravenswaaij, van Mei 1942 tot Mei 1945 burgemees ter van Utrecht, stond Don derdag voor de Utrechtse ka mer van het Bijz. Gerechtshof terecht om zich onder buiten gewoon grote belangstelling van de Utrechtenaren te ver antwoorden voor deze periode van zijn leven. Voor de behan deling van deze zaak had het hof de hele dag gereserveerd. Uit|het uitgebreide dossier was een elf punten bevattende dag vaarding samengesteld. De proc.-fiscaal, dr. Drabbe> eiste 15 jaar gevangentssraf. Uit Batavia wordt gemeld, dat politieke waarnemers al daar de situatie als ernstig beschouwen. De republiek staat op de rand van de oorlog. Dr. AJi Boediardjo is met het ant woord van Soekarno op de Nederlandse „aide memoire" naar Batavia onderweg. Men meent te weten, dat het antwoord van Soekarno twee hoofdpunten van de Nederlandse nota af- wyst, nameljjk: de instelling van de gemeenschappelyke gen darmerie en omiyning van de positie, welke de vertegenwoor diger van de kroon zal innemen. Men is van oordeel dat de vraag van Soekarno om nieuwe onderhandelingen door de Nederlanders zal worden verworpen. SOEKARNO SPRAK. Soekarno heeft Donderdag avond een radiorede gehou den, waarin hij zich voor zover deze rede thans bekend is achter de verklaring van Sjahrir stelde. Op verzoek van Soekarno blyft Sjahrir nog voorlopig aan als waarnemend minister van buitenlandse zaken en als hoofd van de republikeinse de legatie, die de onderhandelin gen voerde met de Nederlan ders. Deze delegatie heeft evenwel ook haar ontslag, reeds Ingediend. Te Batavia is men van me ning, dat het beroep van de Partij van de Arbeid op de Indonesische arbeiders een vol ledige teleurstelling is ge weest. De linkerzijde dreigt zich geheel los te maken van de regeringspolitiek. HET ANTWOORD. Aneta seint uit Batavia een voorlopige versie van het antwoord, dat Soekarno aan de Nederlandse regering toe zond. Deze versie is ontleend aan radio Djocja, maar later werd gemeld, dat er nog ver anderingen in de tekst zijn aangebracht. Volgens de lezing van radio Djocja stelt Soekarno voorop, dat hy een vredelievende uit voering van het Linggadjati- verdrag wil. Hij betuigt zijn instemming met de vorming van een interim-regering, maar hy wenst, dat de verte genwoordiger van de kroon slechts lid van de interim- regering zal zyn en dat al haar beslissingen met alge- meene stemmen genomen moeten worden. Over de fede- rale lichamen wil hij nadere Duitse nota over Nederlands memorandum. Aangaande de nota, welke de Ned. regering in Novem ber 1946 aan de vier grote mogendheden heeft doen toe komen en waarin zij het systeem van preferentiële ta rieven voor het vervoer van Duitse goederen naar Duitse zeehavens en de opslagtarie ven in die havens een oneer lijke concurrentie'voor de Ned. havens noemde, hebben de Duitse Kamers van Koophan del in de Engels-Amerikaan se zone een memorandum aan de Bizonale bureaux doen toe komen ter doorzending aan de Amerikaanse en Britse autoriteiten. In dit Duitse memorandum wordt betoogd, dat de Ned. wens, dat deze tarieven zul len worden afgeschaft, in strijd, is met de vrijheid van het verkeer en met het recht voor iedere zeehaven om au tonome tarieven vast te stel len. Tevens acht de nota- de Ned. wens in strijd met de bedoelingen der geallieerden om Duitsland een zelfstandig economisch beleid te laten voeren. 18.982 kg. kleding en 2000 kg. levensiniddelen Van de ruim 46.000 kg. goederen die de republiek Argentinië aan nood-lijdend Europa zendt, zijn voor ons land bestemd. Hard gewerkt op Rozenburg. (Van onze speciale verslaggever.) Als dortr een kind uitgerekt stukje kauwgom ligt tussen Brielse Maas en Nieuwe Waterweg, Rozenburg, een lintvor mig eiland in de schaduw van de Brielse toren wiens stompe kop overal op dit torenloze eiland zichtbaar is. Hoofdingenieur van Elzelin- gen, de Zondagse naam voor de veerpont die van Maassluis de verbinding met het eiland on derhoudt. brengt me er heen. Geen vyf minuten later fiets ik door dc dorpsstraat. Een man hangt onder zijn als een halve pannekoelc gesnoeide lin de over het hekje en wenst me, Waarschijnlijk opidat ik een vreemdeling ben goeden- morgen. Ik stap af en infor meer naar de plaats van het gemeentehuis ln deze ver spreide huizenmassa. Bereid willig wy'st hij het. Ik vraag verder waar ik de Zeeuwse boeren gan vinden. hard werken. Zeeuwen? Ja, op dit eiland werken vrjf Zeeuwse boerenfa- milie's op de bedrijven inde tydens de oorlog ingepolderde „Krim- of Panpolder". Bedacht zaam trekt de> Rozenburger aan zijn pijp en als hij de rook uit zijn mond heeft laten puf fen,zegt hij: ,,Ze werken hard". Nadukkelijk knikt hij met zyn hoofd, want hij 19 een oud man die arbeid weet te waar deren: „Erg hard". Dat zeggen ook" de burge meester van het eiland, de ge meentesecretaris en de assis tent van de rykslandbouwcon- sulent op het eiland. Hard werken wordt op dit eiland gewaardeerd. Ogk door de bevolking die het aanvan kelijk wel enigszins stak, dat op deze nieuwe, jonge bedrij ven boeren van elders werden neergezet. Er waren immers verschillende gegadigden van het eiland zelf. Maar de rent meester van de domeinen heeft een zorgvuldige selectie toege past en slechts één Rozenbur ger werd in de nieuwe polder toegelaten. Een familie kwam van' Goeree-Overflakkee en 5 Zeeuwse gezinnen verlieten Walcheren om daar een nieuw bestaan te scheppen. Natuurlijk „stak" dit aan vankelijk. Maar toen de Ro zenburgers de Zeeuwen leerden kennen, was ook dit gevoel verdwenen. En daarom zeggen ze op Rozenburg: „Ze werken hard". Want dat is voor deze landbouwende bevolking het enige criterium. SAMEN. 3Iaar ze hébben ook hard gewerkt, de Zeeuwen. Het eer. ste jaar, In 1946, zelfs coöpe ratief. Poppe, Marys, Diele- man, Stroo en Franke. Samen hebben ze gezaaid en geoogst. Dit jaar echter bewerkt ieder voor het eerst zyn eigen grond. Toch is ook de samenwerking nu nog niet geheel verdwenen. Gezamenlijk bezitten de een tractor en twee combines, maai- en dorsmachines. Drie hebben reeds een jeep aange schaft. Er is nu geen sprake meer van een wrok van de zijde der eilanders. Ook de Zeeuwen hebben zich wonderlijk snel aangepast. Het gemeentebestuur heeft alles gedaan om deze aanpassing te bevorderen. E'r rijden voor de Gereformeerden 's Zondags kerkbussen en eens ln de 14 dagen is er, daar. waar de Zeeuwen wonen, op de uiterste punt van het eiland, een kerk dienst voor Hervormden. De kinderen, die aanvankelijk in Hoek van Holland school gin gen. want het gebied, waar de Zeeuwen wonen, hoort bij Hoek van Holland worden nu dagelijks met de bus ge haald en naar school gebracht. Deze bus brengt dan tevens de arbeiders naar de polder. De arbeiders komen veelal uit Rot terdam, want ook op Rozen burg zijn arbeidskrachten schaars.- En arbeiders moeten er zyn voor deze bedryven, want zij ziin groter dan op Walcheren: '45 ha. Voor de Walcherse boeren, die dez© grote bedryven niet kenden, was het dus ook een experiment. Maar dit experi ment lukte. De burgemeester, de gemeen tesecretaris en rjjkslandbomv- consulent, die dit,alles vertel den, zyn dan ook van oordeel, dat de Walcherse boer een groot aanpassingsvermogen heeft. Een aanpassingsvermo gen da.t hen by het werk in de N.O.-polder, waar immers ver schillende Walcherse boeren als gevolg van de komende her verkaveling heen moeten, zeer zeker te 'stade zal komen. Thierry d'Argenlieu keerl terug in het klooster. Admiraal Georges Thierry d' Argenlieu, tijden» de oorlog organisator van de vrije Fran se zeestrijdkrachten ih Schot land en tot voor kort hoge commissaris in Indo-China, zal 16 Juli in het Carmelieten- klooster terugkeren. Pater Thierry d' Argenlieu was provinciaal van de orde der Carmelieten te Parijs en werd bij het uitbreken van de oorlog als reservist opgeroe pen. Na de val van Frankrijk in 1940 ontsnapte hy, als boer verkleed, naar Engeland. besprekingen, waarover do interim-regering moet beslis sen. Hy wijst de instelling van een gemeenschappelyke gen darmerie voor het gebied van de republiek zonder meer af. Wel is de republiek bereid tot samenwerking, maar die moet gebaseerd zijn op de verant woordelijkheid van de staten, die lid der federatie zijn. Soekarno verklaart zich be reid tot afschaffing van de demarcatielijnen en terugtrek king van de troepen in de garnizoenen. Voor de defensie van de Verenigde Staten van Indonesië kunnen de Neder landse voorstellen als basis dienen. Tenslotte verklaart Soekarno, dat voor het terug keren van het vertrouwen een vermindering van de troepen macht voor beide partijen noodzakelijk is. Hij wijst er nog op, dat het aanvaarden van bovenge noemde verstellen voor Indo nesia het moment inluidt om in alle opzichten een werk zaam aandeel in de wereld verhoudingen te nemen. Transito-verkeer over Rotterdam en Antwerpen. De ambassadeurs van Neder land en België in Amerika heb ben van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za-» ken de mededeling ontvangen, dat generaal Lucius Clay „op zeer korte termijn" besprekin_ gen zal openen met de rege ringen van Nederland en Bel gië inzake het leiden van „enig verkeer" over Rotterdam en Antwerpen. Er zijn aanwijzlgingen, dat Clay binnen één of twee weken met de besprekingen, die op inter-gouvernementeel peil zul len worden gevoerd, zal begin nen. Nu de uitwerking van de tails van Amerikaanse zijde haar voltooiing nadert, staat de weg open voor multilaterale besprekingen met het doel een billijker gebruik van de havens van Rotterdam en Antwerpen te bewerkstelligen. Interessante uiteenzetting van dr. de Gróót. Dr. J. de Groot, gynaecoloog, die in April over 'het onder werp „rode hond en zwanger schap" een artikel schreef ir het tijdschrift voor sociale ge neeskunde, heeft in een vraag gesprek met een redacteur van het A.N.P. de iwenselijkheid bepleit om meer nekendheid te geven aan de gevolgen, welke het optreden van rode hond (rubeola) kan hebben. Rode hond is een doorgaans onschuldige infectie-ziekte, Men kan er zich enige dagen onaangenaam bij voelen, waar bij een zwelling van de nelt- kiieren optreedt. In de oorlogsjaren he^ft men echter in het buitenland o.a. in Australië, Engeland en Amerika de gelegenheid ge had bij het uitbreken van rode hond vast te stellen, dat deze Infectieziekte catastropliale ge volgen kan hebben als de moe. ders deze ziekte in de eerste maanden der zwangerschap krijgen. Het is gebleken, dat rode hond in die periode de kiem infecteert en daarbij be langrijke organen treft, welke zich nog moeten ontwikkelen. Onderzoekingen in die landen hebben aangetoond, dat in die gevallen de jonggeborene ern stige afwijkingen kan vertonen, zoals doofstomheid, oogdefec ten, long- en hartgebreken. Men staat nog aan het be gin van de kennis ten aanzien der kiembeschadiglng door in fectieziekten van a.s. moeders. De Australische medici zijn bij hun onderzoek tot de con clusie gekomen, dat de kans oi> afwijkingen in de omgeving van 100 ligt, als een vrouw rode hond kry'gt in de eerste maand van de zwangerschap. Krijgt zij het de tweede maand, dan is er voor 50 kans op afwijkingen. Na de 10de week bestaat de kans niet meer. Wat zou naar uw mening ge daan moeten worden om deze wel zeer tragische gevolgen voor moeder, kind en samen leving te voorkomen? Vooreerst daaraan alge- gemene bekendheid geven en vooral wijzen op het belang van een Vroegtijdige prophylac- tische behandeiing. Inmiddels, aldus dr. de Groot, staan wij nog slechts aan het begin. Er doemen nog allerlei moeilijke vraagstukken voor de mAlici op, zoals b.v. de vraag- of het wenselijk is om jonge meisjes zoveel moge lijk aan een besmetting met rode hond bloot te stellen. In ons land zijn reeds enige tijd onderzoekingen gedaan o.a. in de doofstommeninstituten teneinde na te gaan of de pa tiënten aldaar soms kinderen zijn van een moeder, die in de eerste periode der zwanger schap rode hond gehad heeft. Inderdaad is dit zo. Juist de zer dagen is, uitgaande van het Instituut voor preventieve geneeskunde te Leiden, een werkgroep gevormd, welke zich bezig houdt met alles, wat het onderwerp betreft, in de eerste plaats met het weten schappelijk onderzoek, doch verder ook met het verzame len van gevallen, met de toe passing der prophylactische be handeling en met het geven van voorlichting in de uitge breidste zin. In elk geval, aldus dr. de Groot, is het probleem van enorm belang. Tapijten-diefstal opgehelderd. 16 October 1946 werd bij de Haagse recherche aangif te gedaan van het feit, dat uit een opslagplaats van een verhuisondernemer aan de Mauritskade te Den Haag 'n groot aantal Perzische tapij ten was ontvreemd. Thans is deze diefstal tot klaarheid gebracht. Op 13 Juni jl. zag een knecht van de verhuisonder nemer, dat een auto voor de opslagplaats van zijn werk gever stond. Een aantal man- nen was bezig met het op laden van tapyten. De knecht noteerde het nummer van de auto en deed vervolgens aan gifte by de recherche. Het bleek, dat de gestolen vracht was binnengesleept in een perceel aan de Laakdwars- weg te Den Haag. Acht ta pijten en een koffer met gor- dynen werden uit dat perceel gehaald. In verband met deze dief stal werd gearresteerd zeke re. V., die voorts bekende, dat hij in September en Oc tober 1946 35 Perzen had weggehaald by de verhuison dernemer. Deze tapyten had hij weer verkocht aan diver se handelaren, die allen ter zake heling zijn geverbali seerd. De waarde van de Per zen wordt getaxeerd op cir ca S 90.000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1