Herdenkingsfeesten Het aftreden van Sjahrir Tolvrije Tholense brug UIT DE PROVINCIE Het openluchtspel te Sas van Gent LAATSTE NIEUWS ZUID-BEVELAND ie Aardenburg begonnen Veel belangstelling voor openluchtspel. Stadje fraai versierd. Bij schitterend weer zijn "Woensdagavond de herden kingsfeesten te Aardenburg begonnen. Het oude stadje, dat nog zo duidelijk de sporen van het oorlogsgeweld vertoond, is thans gestoken in feestkledij. Alle straten zijn versierd met groen en vlaggen. Fraaie ere poorten zijn opgericht. Alle huizen dragen uithangborden met voorstellingen uit het verleden. Open plekken in de straten, waar de huizen weg geschoten zijn, werden gevuld met fraaie lichtzuilen en een klaterende, verlichte fontein, die speciaal een groot succes is. Men heeft dit de naam „Beeckman-park" gegeven. Er heerste Woensdagavond in Aardenburg een ietwat ner veuze stemming en hoezeer de leden van de fanfare „Geduld Overwint" uit ÏJzendijke dit ook trachtten, zij konden deze stemming niet veranderen. Reeds vroeg, te vroeg, stroomde de Aardenburgse bevolking naar het „verloren kostje", het terrein waar het grote openluchtspel „Helpt nu U self, zo helpt U God" zou worden opgevoerd, zodat de tribunes en staanplaatsen al EERSTE KAMER. De dienstplichtwet. In haar zitting van Donder dagmorgen heefb de Eerste Kamer o.m. behandeld de wij ziging van de wet dienstplicht, voorziening. De heer J. Bran denburg (CPN) maakt be zwaar tegen de nieuwe datum van 1 Januari 1948, ook al, omdat niet de zekerheid be staat, dat de minister dan ge reed zal zijn met de indiening van een ontwerp-wet tot her ziening van de dienstplichtwet. Hij deelt mede, dat zijn frac tie tegen de wetswijziging zal stemmen. Dr. N. A. Donkersloot (arb) ontwikkelt eveneens bezwaren. Hij betreurt het. dat hier nog geen volledig democratische werkwijze gevolgd kon worden. De verlenging van de dienst plicht tot 2X> jaar achtte hij niet mogelijk en ook niet in het volksbelang. Minister Schagen van Leeu wen, die minister Fievéz ver vangt. betreurt, dat de defini tieve wettelijke regeling nog niet gereed kon zijn. Hij deelt mee, dat het ontwerp van wet an grote trekken gereed is. Het wetsontwerp wordt z.h. s. aangenomen, met aanteke ning, dat de communisten ge acht willen worden te hebben tegen gestemd. Bij de behandeling van het wetsontwerp nadere voorzie ningen met betrekking tot de rechtspleging stelt de heer Pol- lema (C.H.) de vraag, of dit wetsontwerp wel past in onze staatsrechtelijke structuur. De bijzondere rechtspleging zoals de regering te Londen ons die bracht, acht spr. een schennis van de grondwet. Laten wij deze wijzigingen aanvaarden onder protest te gen de schennis der grondwet telijke bepalingen, aldus be sluit de heer Pollema. De heer Donkersloot (arb.) die de strijd over de rechtsongelijkheid een van de grootste problemen voor de minister noemt, zegt het van groot belang te achten, dat de minister overweegt alle uitspraken tot 1 Jan. 1947 nog eens te herzien. Aangenomen worden enke le wetsontwerpen betreffende O., het culturele verdrag België enz. Aan de orde is dan de noodvoorziening Perswezen. De heer Kropman (KVP) zegt, dat zijn fractie node met het ontwerp kan mee gaan, maar met met het amendement Burger, dat een Juridisch monstrum is. De il- egale bladen worden er niet door geholpen. Nadat nog verscheidene sprekers het woord hadden gevoerd werd de zitting ge schorst tot des avonds. In de avondzitting beant woordde minister Gielen uit voerig de sprekers. Bij de stemming wordt het ontwerp met 19 tegen 14 stemmen aangenomen (tegen: K.V.P., C.H.U. en P. v. d. V.) De zitting wordt verdaagd tot Woensdag a.s. vroegtijdig met bezoekers waren bezet. Vrolijke muziek verkortte het wachten. Precies acht uur arriveerde de Commissaris der Koningin, vergezeld van enkele familie leden. Burgemeester van Don gen sprak een geestdriftig welkomstwoord. Mevrouw van de Broecke-de Man plaatste zich achter de microfoon en het spel nam een aanvang. Een spel, dat ons verplaat ste naar het jaar 1672, toen het zwakke Aardenburg dank zij de heldhaftige houding van de gehele bevolking en de vaandrig Elias Beeckman, met een handje vol soldaten de overmachtige vijand wist te weerstaan. De plaats waar het spel werd opgevoerd, leende zich bijzonder voor dit doel. De prachtige, landelijke omge ving, de natuurlijke wallen, waarop de kanonnen waren geplaatst, het geheel om zoomd door hoge bomen. Bewondering moet men heb ben voor de fantasie van me vrouw v. d. Broecke-de Man, die dit gedenkspel schreef en de gehele regie yoerde. Circa twee uur achtereen verzorgde zij de tekst en droeg er verder zorg voor, dat de 200 mede spelenden hun rollen vlot uit voerden. Vol spanning volgde het pu bliek het gebeuren en genoot van de uniformen en kleding uit de oude tijd. Het leefde geheel mee toen ten slotte de overmachtige vijand was afge slagen en burgemeester An- thonij Peurssen bekend maakte, dat Prins Willem van Oranje tot stadhouder was uitgeroepen. Machtig was de slotscène toen allen zich op stelden op het middenterrein en de Oranjevlag werd gehe sen als symbool van de een heid tussen Oranje en Neder land. Vlekkeloos was de uitvoe ring niet. Er werden fouten gemaakt, die Vrijdag bij de tweede opvoering voorkomen kunnen worden. Maar de op voering was een mooie presta tie, wanthet gehele spel werd opgevoerd door dilettan ten. Na afloop concerteerde de fanfare uit ÏJzendijke op de markt en werd in de gehele gemeente de feestvreugde nog enige uurtjes voortgezet, mede dank zij enkele attracties. (Ingezonden mededeling) VISITETASJES. Hierin hebben wij een uitge breide sortering en van iie prima kwaliteit ledersoorten, in de kleuren zwart, bruin, blauw. Wij brengen U een pracht- tasje, fijn gevoerd met binnen- ritssluiting, in de prijs van 1&75. Bovendien ontvangen wij iedere week nieuwe lederwa ren. Dus heeft U iets nodig, bij ons slaagt U altijd. J O F I B B E, Vlissingen Middelburg Auto met lading punaises aangehouden. De Helmondse gemeente-po- litie heeft een auto aangehou den, komende uit de richting Weert, waarin zich 300.000 punaises bevonden, verpakt in doosjes met het opschrift „Made in Germany1'. Na onderzoek bleek, dat de punaises in Eygelshoven wa ren gekocht voor de prijs van 850 gld. In Eygelshoven werd de persoon, met wie de trans actie was afgesloten, gevon den, en deze bekende de pu naises geruild te hebben voor 1600 sigaretten-vloeitjes bij drie Duitsers. De punaises zijn in beslag genomen. Prinses Juliana te Gouda. Prinses Juliana bezocht Gou_ da en in het bijzonder de ten toonstelling „Het hart van Holland". Zij maakte een rij toer door de stad en bezocht behalve de beroemde kerk met de Goudse glazen, het nieuwe gemeentemuseum. VOOR GEREPATRIEERD EX. Repatriërenden uit Duits land die hun marken in Frank rijk inleverden, moeten zich voor 1 Juli 1947 met de nodi ge gegevens melden voor ver dere afwikkeling op het Ar beidsbureau ter plaatse, daar binnenkort tot uitbetaling de zer gelden wordtovergegaan. Gereformeerde jeugd. De bond van Gereformeerde jeugdorganisaties heeft toog- dagen gehouden te Apeldoorn, Maastricht en Rotterdam. Vooral de toogdag te Apel doorn werd een bijzonder suc ces door het défilé voor H.M. de Koningin, waaraan drie duizend jongens en meisjes deelnamen. H.M. nam glim lachend de enthousiaste hulde van de jeugd in ontvangst. GIFT VAX AMERIKAANSE RODE KRUIS. Het Nederlandse Rode Kruis heeft van het Amerikaanse Rode Kruis een gift ontvan gen ter waarde van 21.000 dollars, waarvan een gedeelte bestemd is voor de apparatuur voor de ledenregistratie van de 600.000 leden van het Ned. Rode Kruis. Het Argentijnse ministe rie van buitenlandse zaken deelt mede, dat met andere Amerikaanse landen bespre kingen zijn begonnen, welke ten doel hebben de V. N. te vragen de voorwaarden van het vredesverdrag met Italië te wijzigen. Geen Interesse. Er was een tijd, waarin de bouw van een nieuw stadhuis en de inrichting ervan een ge beurtenis waren, waarmede de burger^ van hoog tot laag in tens medeleefde. Zo lang de bouw duurde, was heb stadhuis een van de onderwerpen der gesprekken. In sommige, in vele steden is dat nog zo. Het is een beetje beschamend maar volkomen in overeen stemming mét de feiten, dat, nu er in Middelburg een uiter mate belangwekkende tentoon stelling wordt gehouden van meubelen en kunstvoorwerpen voor het nieuwe stadhuis der Zeeuwse hoofdstad, de belang stelling uit Middelburg zelf ontstellend gering is. Uit alle oorden van het land komen be zoekers, naarmate het vacan- tieseizoen algemeen wordt steeds meer. De Middelburgers bleven, tot dusver, weg Onenigheid te Djocja. De linkervleugel van het Indonesisch parlement te Djoc ja (communisten en socialis ten) heeft een resolutie aan genomen, waarin zij de com promis-voorstellen van Sjahrir afwijst. Sjahrir vroeg verduidelyking van de resolutie, die zegt, dat de voorstellen de eenheid tus sen regering en volk in gevaar brengen. Hij verklaarde te zul len aftreden als zijn beleid wordt afgekeurd. De linkervleugel verlangde voorts versterking van de re gering en voorbereiding op alle mogelijkheden. Een beroep werd gedaan op de wereld en het Nederlandse volk om het probleem vredelievend op te lossen. Het republikeinse kabi net behandelde Donderdag morgen een antwoord, dat door Sjahrir was opgesteld op de aide-memoire van de Nederlandse regering. Het werd mogeljjk geacht, dat Donderdagavond 'n besluit zou worden genomen of an ders Vrijdagmorgen. De ministers van de Mas- joemi-partij hadden des nachts vergaderd met hun hoofdbe stuur en daar is blijkbaar be slist, dat de partij na het val len van de kabinetsbesluiten opnieuw haar houding zal be palen. Dr. Gani zou Donder dagmiddag de P.N.I. (een der socialistische partijen) inlich ten over de houding van het kabinet. Men neemt aan, dat het ka binet ten aanzien van de ge meenschappelijke gendarmerie niet tot concessies bereid is. Sjahrir heeft de Partai So- cialis ingelicht. Een andere linkervleugelpartij, de Pesindo, had bezwaar tegen de positie van de gouverneur-generaal. TOCH ONTSLAG. Uit Batavia wordt ge meld, dat minister-presi dent Sjahrir te Djocja het ontslag van zjjn kabinet heeft aangeboden. Zijn ont slag is een gevolg van de critiek, welke de linker vleugel uitoefende op zjjn concessies aan de Neder landers. Het besluit van Sjahrir volg de, nadat de linkse politieke groep met inbegrip van zijn eigen socialistische party een vorige resolutie, waarin zijn concessies aan de Nederlanders in de huidige politieke crisis worden verworpen, had be vestigd. De nationalistische party heeft de concessies ook ver worpen, hetgeen betekent, dat alle belangrijke republikeinse partyen tegen de politiek van Sjahrir zijn. Soekarno, president van de Indonesische republiek, heeft de ontslagaanvrage van Sjahrir als eerste mi nister aanvaard en zal van zjjn presidentiële bevoegd heden gebruik maken om aan de jongste ontwikke ling van de politieke crisis het hoofd te bieden. President Soekarno is thans bezig met het opstellen van Italiaans president. De Nicola, die herkozen werd als voorlopig president van Italië, heeft deze functie we derom aanvaard. Travancore onafhankelijk. De Brits-Indische staat Tra vancore, die zes millioen in woners telt, heeft aangekon digd, dat zy onafhankelijk wenst tc zijn en niet aan de Voor-Indische samenwerking wil meedoen. VETO VAN TRUMAN. President Truman heeft zjjn veto uitgesproken over de wet tot verhoging van de rechten op geïmporteerde wol ln de Verenigde Staten. Hy wees er op, dat deze wet ongewenst is nu de Ver. Staten actie voeren voor vermindering van de tariefbarrières. Looncorrectie bij Philips. De rjjksbemiddela&rs hebben rich verenigd met een loon correctie van drie cent per uur voor de fabrieksarbeiders en vakarbeiders bij Philips. De import van Amerikaanse kolen. Naar aanleiding van berich ten volgens welke Nederland 18 schepen met Amerikaanse kolen geweigerd zou hebben, deelt het Ministerie van Econo_ mische zaken het volgende me de: Nederland had voor Juli a.s. een toewijzing van de Ver- Staten ontvangen voor rond 300.000 ton steenkolen, zijnde 33 scheepsladingen. Van deze 33 scheepsladingen zijn 18 la dingen opgenomen tot een totaal van rond 165.000 ton. Nederland meent de resteren de 135.000 ton niet te moeten opnemen, omdat de steenkool import gedurende het eerste halfjaar 1947 omvangrijk was, de kolenpryzen in Amerika met het oog op de dreigende sta kingen niet onaanzienlijk zijn gestegen en bij de besteding van de beschikbare buitenland se valuta de nodige zuinigheid in acht moet worden genomen. De steenkolen, die uit de Ver. Staten worden geïmporteerd, zijn bestemd voor de industrie en in hoofdzaak niet geschikt "•oor huisbrand. een heden te overhandigen antwoord van de republikeinse ering op de Nederlandse aide-memoire. De ministers uit Sjahrir's kabinet blijven, zolang geen nieuwe regering is gevormd, in functie in een presidentieel kabinet. Sjahrir zelf is waar nemend minister van buiten landse zaken. De aard van het ant woord van Soekarno aan de Nederlandse regering is nog niet bekend, doch naar van betrouwbare zijde ver nomen wordt is het moge ljjk, dat hrj Sjahrir's aan vaarding van de positie de jure van Iuit.-gouverneur- genéraal van Mook in de federale regering zal ver werpen en voorstellen, dat deze lid van de interim regering zal zjjn, doch zon der een beslissende stem. Naar verwacht wordt, zal Soekarno er tevens op staan, dat de souvereiniteit de facto van de republiek niet wordt verkleind. Verhoging richtprijs voor koolzaad. Het kool- en raapzaad- areaal, dat gedurende de oor logsjaren steeds uitgebreid werd als gevolg van de nood zaak om in de vetbehoefte van ons land uit eigen productie te voorzien, is na de bevrij ding sterk ingekrompen. De aankoop van de overi gens toch reeds zo schaarse oliën en vetten op de wereld markt blijft echter moeiljjk, waarbij nog komt, dat de we reldmarktprijs sterk ls geste gen. De regering streeft dan ook naar vergroting van de olie- en vetwinning uit eigen productie, hetgeen bjjv. mo gelijk zou rijn door een uit breiding van de verbouw van koolzaad. In verband hiermede heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening bepaald, dat voor koolzaad van de oogst 1948 als richt prijs zal gelden 70.per 100 kg. Deze prijs wordt nu reeds bekend gemaakt, ten einde de uitzaai van sinter- koolzaad in de a.s. nazomer te bevorderen. De verwachting is, dat aanmerkelijk meer koolzaad wordt uitgezaaid dan onder de oude prijsstel ling, die 45.per 100 kg. bedroeg. Prov. inkomsten en uitgaven in dienstjaar 1943. Verschenen is de rekening der Provinciale inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1943. De inkomsten bedroegen voor de gewone dienst 2.661.826,97, voor de buiten gewone dienst 6.600.255,03, totaal 9.262.082 (minder ont vangen dan geraamd 5.060.238,95); de uitgaven bedroegen voor de gewone dienst 2.655.490,69, voor de buitengewone dienst 7.287.782,84, totaal 9.943.273,53. Het batig slot van de gewone dienst bedraagt 6336,28 en het nadelig slot voor de buitengewone dienst 687.527,81. Het dienstjaar 1943 had dus een nadelig slot van 681.191,53. Uit de omschrijving van de uitgaven gewone dienst stip pen wij aan: Belastingen 1.123.031,91; stoomboot- en veerdiensten 360.465,04, electrieiteitsvoorziening 621.469,97; buitengewone in komsten: vergoeding van de kosten van verbetering van wegen op Walcheren, uitge voerd op last van de Duitse Wehrmacht 7874,49; van de uitgaven gewone dienst: algemene bestuurskosten 374.466,09, kosten van prov. wegen en werken 81.922,43. Goes KLEUTERS OP REIS. Donderdagmorgen waren het driejarig zoontje van de fami lie L. en het driejarig dochter tje van de familie de P. te Goes samen op stap gegaan. Het laatste werden de kinderen waargenomen op het parkeer terrein aan dg Westwal en daarna had niemand de kleinen meer gezien. Toen ze enkele uren zoek waren werd de poli tie gewaarschuwd en er werd zelfs per omroeper bekend ge maakt, dat twee kinderen ver. dwenen waren. Toen de Goesse politie zich met Middelburg in verbinding stelde, wag spoedig de oplossing van het raadsel gevonden. De beide kleuters waren in een autobus naar Middelburg- gekropen en de Provinciale bijdrage van ƒ150.000.-. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de Prov. Staten voorgesteld te besluiten om ten behoeve van het tolvrij maken van de brug van Tho- len naar de Auvergnepolder aan het Rijk een bijdrage te verlenen van 150.000 met dien verstande, dat de uitke ring zal volgen, zodra tussen het Ryk en de gemeente Tho- len overeenstemming zal zrjn verkregen en om het besluit van vorig jaar, waarbij het geldende tarief voor de hef fing van het verkeer over de brug ingaande 10 Oct 1946 voor een jaar werd bestendigd met ingang van de datum, waarop de herstelde brug voor het verkeer zal zijn openge steld of zoveel later als tus sen Ryk en Tholen overeen stemming is verkregen, in te trekken. In de toelichting bfl de ont- werp-besluiten pryzen G. S. zich gelukkig, dat na de vele onderhandelingen, die in eerste instantie met de Tollencom- missie zyn gevoerd, bereikt is, dat tegenover volledige af stand door de gemeente Tho len aan het Rijk van de rech ten op de brug het Rijk voor zijn rekening neemt de nog niet afgeloste leningsschuld, die thans 506.593,78 be draagt, v verminderd met het reserve- en onderhoudsfonds alsmede de herstellingskosten van de brug (geschat op 600.000), verminderd met de bedragen, die de gemeente uit de molestverzekenng 2bu ont vangen, waarbij de gemeente tevens afstand doet van alle aanspraken op een mogelijk veerrecht. De opoffering zij nerzijds om de opheffing van de tol tot een goed einde te brengen meende het Rijk zich echter alleen te kunnen ge troosten, wanneer het daarbij de medewerking van de pro vincie Zeeland, in samenwer king met Noord-Brabant, zal ondervinden, in de vorm van een provinciale bijdrage van 150.000. Noord-Brabant zal hierin bijdragen met 30.000. G. S. menen, dat zelfs wan neer zou blijken dat de gem. Tholen niet bevoegd is tot het heffen van een bruggeld (noch dit college, noch de Tollencom- missie, noch de minister gelo ven aan een dergelijke be voegdheid), deze inkomsten, waarop de gemeentelijke huis houding jarenlang is ingesteld, niet plotseling behoren te ver vallen en aan de gemeente de gelegenheid wordt gegeven zich aan het toekomstig gemis van deze inkomsten geleidelijk aan te passen. Zoals reeds ge meld hebben de gemeenten op Tholen, die het belang van een tolvrije brug goed inzien, zonder uitzondering besloten gedurende 10 jaar aan de gem. Tholen door tussenkomst van G. S. een jaarlijkse bij drage te verlenen van 0,25 per inwoner, hetgeen een to taal is van 3000 'sjaars. Hierbij gevoegd het bedrag, dat Tholen zelf ook behoort op te brengen, wordt dit 3750. G. S. hebben gemeend voor het gemak der betrokken gemeenten aan een jaarlijkse >iiidrage tot een zelfde bedrag de voorkeur te moeten geven. De gem. Tholen gaat in het algemeen accoord met deze regeling; rij meende echter aanspraak te moeten maken op het bedrag, dat door haar destijds voor het bouwen van de brug, naast de deswege ïgegane lening, uit eigen middelen is gefourneerd, groot 50.428,58. G. S. hebben zich hierover in verbinding gesteld met de minister van Verkeer en Waterstaat. Naar het zich laat aanzien zal de Tholense brug in Au gustus hersteld zijn en door het verkeer in gebruik geno men kunnen worden. Tribunaal Goes. UITSPRAKEN lste EN 2e KAMER. De lste Kamer van het Tri bunaal te Goes deed uitspraak in, det volgende zaken: F. A. Peeman Kakebeeke, 46 j., bedrijfsleider en J. E. Peeman Kakebeeke, 44 j., landarbeider, beide te Goes: veroordeeld tot voorinterne ring, 3000.verbeurdver klaring en ontz. rechten; A. K. Lamain, 30 j., wachtmeester bij de politie te Wolphaarts- dijk en Q. de Vrie, 24 j., fruit kweker te Kattendijke: voor internering en ontz. rechten; I. J. Weidsma te Middelburg: 9 mnd. internering tot 25 Mrt. 1948 en ontz. rechten; C. L. Kostense, 56 j., chef de reception, Kruiningen: 4 jaar internering tot 25 Juni 1951 en ontz. rechten. De Eerste Kamer van het Tribunaal te Goes deed Don derdag uitspraak in de volgen de zaken: Kitty Koert, 25 jaar, kantoorbediende Wolf aarts dijk, 6 maanden internering tot 26 December 1947. J. J. W. Koonen, 53 jaar, monteur te Goes, 1 jaar inter nering tot 26 Juni 1948. A. Hoekman, 26 jaar, melk- slijter te Kloetinge, 1 jaar en 3 maanden internering tot 26 September 1948, verbeurdver klaring van 1000, alles met ontzetting- van rechten. De 2e Kamer deed de vol gende uitspraken: F. P. de Witte, 26 j., monteur te Hulst; Emerance Vereecaen, 32 j., St. Jansteen; voorin tem. en ontz. rechten; G. Melse, 48 j., wachtmeester politie te Oolt- gensplaat: schuldig verklaard, geen verdere maatregelen op gelegd. De enige zaak, die Woens dag voor de lste Kamer werd behandeld was een voortzet ting van het onderzoek van 30 Jan. en 26 Maart tegen de 45-j. aannemer J. Haringma. Na een derde verhoor kwam de accountant Schipper zijn rapport ter zake toelichten. De verdediger, mr. H. C. J. Zaaier, was na de bestudering van de tenlastelegging tot het besluit gekomen, dat de be schuldiging vervallen moest worden verklaard. dienstdoende conducteur had de kleuters automatisch toe geschreven aan bus-passagiers. In Middelburg op de Markt ontdekte de politie al gauw de twee kinderen en ze werden naar het politiebureau bracht, waar na het contact met Goes de toedracht duide lijk werd. Een bezitter van een particuliere auto was zo vrien delijk de kleuters naar de ouders terug te brengen, die enkele uren in hevige onge rustheid" hadden verkeerd. Kruiningen Er komt een landbouw- huishoudschool. De gemeenteraad van Krui ningen kwam Maandagmiddag in openbare vergadering bij een. De voorzitter deelde o.m. me de, dat de in Januari vastge stelde verordening betreffende de begrafenisrechten is goed gekeurd en sinds 1 Juni in werking is getreden. Ook het besluit tot het stichten van een door de Z.L. M. te organiseren landbouw- huishoudschool is door Ged. Staten goedgekeurd. Besloten werd tot rentever laging van enige geldleningen. De rekening van inkomsten en uitgaven van de gemeenschap pelijke keuringsdienst van vee en vlees werd goedgekeurd. Subsidie werd vex-leend aan de lagere landbouwschool te Mid delburg en aan de te stichten openbare leeszaal en biblio theek te Goes. De heer W. de Jonge te Goes werd met algemene stemmen benoemd tot onder wijzer aan de openbare lagere U.L.O.-school. Na een uitvoerige bespre king over de woningbouw en het terugkopen van grond in het uitbreidingsplan, verenigde de raad zich met het voorstel van B. en W. om nog 28 wo ningen erbij te bouwen. De grond in het uitbreidingsplan zal worden teruggekocht voor de vroegere verkoopsprijs, ver hoogd met 20 Op Hansweert wordt aan de Boomdijk bouwgrond aange kocht voor de prijs van 0,"" per M2. Bij de rondvraag deelde de voorzitter nog mee, dat de grond in het ruilverkavelings plan dit jaar nog niet kan worden aangewezen. Kapelle DE VOLKSTELLING. Bij de gehouden volks-, woningtelling op 31 Mei j l- te Kapelle, bleken dat er ln deze gemeente totaal 935 woningen waren en 32 noodwoningen. In deze noodwoningen, wonen 31 hushoudens. In totaal zijn er 1019 huis houdens en 97 alleen wonende personen. De bevolking be staat uit 2027 mannelijke per sonen en 2023 vrouwelijke per sonen, in totaal dus 4050 per- Overdekt zwembad of slntelbaan in Zeeland? SPORTCOMMISSIE RICHT ZICH TOT NED. VOLKSHERSTEL. Met betrekking tot de ko mende beschikbaarstelling van 200.000 door Ned. Volksher stel heeft de Zeeuwse Sport- commissie namens de diverse sportbonden in Zeeland een. verzoek gericht aan de afdeling Zeeland van Ned. Volksherstel ter verkrijging vn een bijdra ge voor het Zeeuwse sportle ven in het algemeen waarvoor by beschikbaarstelling in over leg met de sportbonden een na dere bestemming zal worden gezocht. Gedacht wordt aan de mogeljjklieid om naast de vele kleinere plaatselijke behoeften een poging aan te wenden om te komen tot inrichting van een overdekt zwembad of sin- telbaan waaraan de laatste jaren grote behoefte bestaat. De meeste takken van sport in Zeeland komen niet tot vol le ontplooiing tengevolge van het gemis aan behoorlijke sportaccomodatle. Mogelijk kan een bijdrage van Volksherstel een begin zijn om te komen tot een verwezenlijking van de reedg jaren bestaande plannen om in centraal gelegen punten van Zeeland behoorlijke inrich tingen tot stand te doen bren_ gen waarvan de gehele provin cie kan profiteren. Thans ligt de dichtsbijzijnde slntelbaan in Roosendaal, terwijl men des winters niet m staat is de zwemmers in Zeeland die op leiding te geven die noodzake lijk is. GRAFMONUMENT. De geplaatste grafzerk ge schonken door de vereniging, leerlingen en oud-leerlingen voor wijlen de heer P. Boste laar. in leven onderwijzer aan de Christelijke school te Kapel le, Biezelingsestraat, zal 30 Juni des namiddags om 3 uur aan de familie worden overge dragen. Krabbendijke SPORTDAG. Op het gemeentelijk sport terrein te Krabbendijke zal op 12 Juli een adspirantendag worden gehouden, uitgaande van het gymnastiekverbond; Het plaatselijk muziekgezel schap zal deze dag opluisteren. 60 JAAR GETROUWD. Het echtpaar M. de Goffau- Hirdes te Krabbendijke vierde onder grote belangstelling zijn 60-jarig huwelijksfeest. De buurt, waarin de krasse oudjes wonen, vlagde feeste lijk. Oudelande CONCEPT. Het muziekgezelschap „Con Amore" uit Hoedekenskerke zal Zaterdag 28 Juni een concert te Oudelande geven. Yerseke VROUWEN OP REIS Door de Hervormde Vrou wenvereniging te Yerseke werd Dinsdag per autobus een rondrit gemaakt door Zeeuwsch Vlaanderen. Mede door het prachtige zomerweer slaagde deze buitengewone mooie rond rit uitstekend. MOSSELSEIZOEN In verband met het per 1 Juli a.s. te openen mosselsei zoen worden thans door de mosselkwekers te Yerseke de verwaterplaatsen onder de wal terdege schoongemaakt en in orde gebracht opdat straks de mossels gelost kunnen worden. OESTERBROED Door vele oesterkwekers worden thans grote hoeveelhe den mosselschelpen, afkomstig van de mcsselkokerijen, op de oesterpercelen uitgezaaid voor het opvangen van oesterbroed. Het is voor de kwekers te ho pen, dat de uitkomsten hier mede beter'zullen zijn dan het voorafgaande seizoen. daar door de strenge vorst een groot percentage van de jonge oes- tertjeg doodgevroren is. VACANTTE-REISJE De GerefMeisjes- en Kna- penvereniging te Yerseke maakten Woensdag per auto bus een reisje naar Rotterdam. Vele bezienswaardigheden werden bezocht. Zeer voldaan keerden zij 's avonds laat te rug, moe, maar met dankbare herinneringen. 200 medespelenden. Na Aardenburg zal ook Sas van Gent een openluchtspel hebben. Op 6 en 7 September zal, ter gelegenheid van de viering van het 400-jarig bestaan van Sas van Gent, dit openlucht spel worden uitgevoerd op de Molenberg, een overblijfsel van de oude vestingwallen, met op de achtergrond de oude molen. Een eventuele derde opvoering zal op 8 of 10 September plaats vinden. De tekst van het spel werd geschreven door de heer W. Uyt den Bogaard. De heer R. Slock stelde de historisme gegevens samen. In veertien taferelen wor den in dit spel de histori sche hoogtepunten uit de geschiedenis van Sas van Gent uitgebeeld. Er werken in totaal onge veer 200 medespelenden mee. De heer W. Abeleven, de be kende auteur en regisseur van het openluchtspel „Ontwor steld", dat vorig jaar te Vlis singen zoveel succes oogstte, heeft ook hier de regie in handen. Natuurlijk bestaat er aller- wege voor dit spel grote be langstelling. Gent heeft in vele opzichten zijn steun reeds toegezegd. Deze steun is ook wel nodig, want de kosten die aan dit openluchtspel verbon den zijn, worden begroot op 8000. Voor Sas van Gent belooft het in ieder geval een groot evennement te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6