Herdenkingsfeesten Het aftreden van Sjahrir Tolvrije Tholense brug UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS WALCHEREN fe Aardenburg begonnen Veel belangstelling voor openluchtspel. Stadje fraai versierd. Bij schitterend weer zijn Woensdagavond de herden kingsfeesten te Aardenburg begonnen. Het olide stadje, dat nog zo duidelijk de sporen van het oorlogsgeweld vertoond, is thans gestoken in feestkledij, Alle straten zijn versierd met groen en vlaggen. Fraaie ere poorten zijn opgericht. Alle huizen dragen uithangborden met voorstellingen uit het verleden. Open plekken in de straten, waar de huizen weg geschoten zijn, werden gevuld met fraaie lichtzuilen en een klaterende, verlichte fontein, die speciaal een groot succes is. Men heeft dit de naam „Beeckman-park" gegeven. Er heerste Woensdagavond in Aardenburg een ietwat ner veuze stemming en hoezeer de leden van 'de fanfare „Geduld Overwint" uit IJzendijke dit ook trachtten, zij konden deze stemming niet veranderen. Reeds vroeg, te vroeg, stroomde de Aardenburgse bevolking naar het „verloren kostje", het terrein waar het grote openluchtspel „Helpt nu U self, zo helpt U God" zou worden opgevoerd, zodat de tribunes en staanplaatsen al EERSTE KAMER. De dienstplichtwet. In haar zitting van Donder dagmorgen heeffc de Eerste Kamer o.m. behandeld de wij. ziging van de wet dienstplicht, voorziening. De heer J. Bran denburg (CPN) maakt be zwaar tegen de nieuwe datum van 1 Januari 1948, ook al, omdat niet de zekerheid be staat, dat de minister dan ge reed zal zijn met de indiening van een ontwerp-wet tot her ziening van de dienstplichtwet Hij deelt mede, dat zijn frac tie tegen de wetswijziging zal stemmen. Dr. N. A. Donkersloot (arb) ontwikkelt eveneens bezwaren. Hij betreurt het. dat hier nog geen volledig democratische werkwijze gevolgd kon worden. De verlenging van de dienst plicht tot 2% jaar achtte hij niet mogelijk en ook niet in h^t volksbelang. Minister Schagen -van Leeu wen, die minister Fievéz ver vangt. betreurt, dat de defini tieve wettelijke regeling nog niet gereed kon zijn. Hij deelt mee, dat het ontwerp van wet in grote trekken gereed is." Het wetsontwerp wordt z.h. s. aangenomen, met aanteke ning, dat de communisten ge acht willen worden te hebben tegen gestemd. Bij de behandeling van het wetsontwerp'' nadere voorzie ningen met betrekking tot de rechtspleging stelt de heer Pol- lema (C.H.) de vraag, of dit wetsontwerp wel past in onze staatsrechtelijke structuur. De bijzondere rechtspleging zoals dé regering te Londen ons die bracht, acht spr. een schennis van de grondwet. Laten wij deze wijzigingen aanvaarden onder protest te- {:en de schennis der grondwet- elijke bepalingen, aldus be sluit de heer Pollema. De heer Donkersloot (arb.) die de strijd over de rechtsongelijkheid een van de grootste problemen voor de minister noemt, zegt het van groot belang te achten, dat <fe minister overweegt alle uitspraken tot 1 Jan. 1947 nog eens te herzien. Aangenomen worden enke le wetsontwerpen betreffende van bezettings- >n voor het L. ilturele verdrag met België enz. Aan de orde is dan de noodvoorziening Perswezen. De heer Kropman (KVP) zegt, dat zijn fractie node met het ontwerp kan mee gaan. maar niet met het amendement Burger, dat een juridisch monstrum is. De il legale bladen worden er niet door geholpen. Nadat nog verscheidene sprekers het woord hadden gevoerd "werd de zitting ge schorst tot des avonds. In de avondzitting beant woordde minister 'Gielen uit voerig de sprekers. By de stemming wordt het ontwerp met 19 tegen 14 stemmen aangenomen (tegen: K.V.P., C.H.U. en P. v. d. V.) Dc zitting wordt verdaagd tot Woensdag a.s. (Ingezonden mededeling) VISITETASJES. Hierin hebben wij een uitge breide sortering en van 1ie prima kwaliteit ledersoorten, in de n kleiirenyzwart, bruin, blauw. Wij brengen U een pracht- tasje, fijn gevoerd met binnen- ritssluiting, in de prijs van 18.75. Bovendien ontvangen wij iedere week nieuwe lederwa ren. Dus heeft U iets nodig, bij ons slaagt U altijd. J O F I B B E. Vlissingen Middelburg vroegtijdig met bezoekers waren bezet. Vrolijke muziek verkortte het wachten. Precies acht uur arriveerde de Commissaris der Koningin, vergezeld van enkele familie leden. Burgemeester van Don gen sprak een geestdriftig welkomstwoord. Mevrouw van de Broecke-de Man plaatste zich achter de microfoon en het spel nam een aanvang. Een spel, dat ons verplaat ste naar het jaar 1672, toen het zwakke Aardenburg dank zij de heldhaftige houding van de gehele bevolking en de vaandrig Elias Beeckman, mèt een handje vol soldaten de overmachtige vijand wist te weerstaan. De plaats waar het spel werd opgevoerd, leende zich bijzonder voor dit doel. De prachtige, landelijke omge ving, de natuurlijke wallen, waarop de kanonnen waren geplaatst, het geheel om zoomd door hoge bomen. Bewondering moet men heb ben voor' de fantasie van me vrouw v» d. Broecke-de Man, die dit gedenkspel schreef en de gehele regie voerde. Circa twee uur achtereen verzorgde zij de tekst en droeg er verder zorg voor, dat de 200 mede spelenden hun rollen vlot uit voerden. Vol spanning volgde het pu bliek het gebeuren en genoot van de uniformen en kleding uit de oude tijd. Het leefde geheel mee toen ten slotte de overmachtige vijand was afge slagen en burgemeester An- thonij Peurssen bekend maakte, dat Prins Willem van Oranje tot stadhouder was uitgeroepen. Machtig was de slotscène toen allen zich op stelden op het middenterrein en de Oranjevlag werd gehe sen als symbool van de een heid tussen Oranje en Neder land. Vlekkeloos was de uitvoe ring niet. Er werden fouten gemaakt, die Vrijdag bij de tweede opvoering voorkomen kunnen worden. Maar de op voering was een mooie presta tie, wanthet gehele spel werd opgevoerd door dilettan ten. Na afloop concerteerde de fanfare uit IJzendijke op de markt en werd in de gehele gemeente de feestvreugde nog enige uurtjes voortgezet, mede dank zij enkele attracties. Gereformeerde jeugd. De bond van Gereformeerde jeugdorganisaties heeft toog- dagen gehouden te Apeldoorn, Maastricht en Rotterdam. Vooral de toogdag te Apel doorn werd een bijzonder suc ces door het défilé voor H.M. de Koningin, waaraan drie duizen<j jongens en meisjes deelnamen. H.M. nam glim lachend de enthousiaste hulde van de jeugd in ontvangst. GIFT VAN AMERIKAANSE RODE KRUIS. Het Nederlandse Rode Kruis heeft van het Amerikaanse Rode Kruis een gift ontvan gen ter waarde van 21.000 dollars, waarvan een gedeelte bestemd is voor de apparatuur voor de ledenregistratie van de 600.000 leden van het Ned. Rode Kruis. Het Argentijnse ministe rie van buitenlandse zaken deelt mede, dat met andere Amerikaanse landen bespre kingen zijn begonnen, welke ten doel hebben de V. N. te vragen de voorwaarden van het vredesverdrag- met Italië te wijzigen. Geen interesse. Er was een tijd, waarin de bouw van een nieuw stadhuis en de inrichting ervan een ge beurtenis waren, waarmede de burgerij van hoog tot laag in tens medeleefde. Zo lang de bouw duurde, was heb stadhuis een van de onderwerpen der gesprekken. In sommige, in vele steden is dat nog zo. Het is een beetje beschamend maar volkomen in overeen stemming met de feiten, dat, nu er in Middelburg een uiter mate belangwekkende tentoon stelling wordt gehouden van meubelen en kunstvoorwerpen voor heb nieuwe stadhuis der Zeeuwse hoofdstad, de belang stelling uit Middelburg zelf ontstellend gering is. Uit alle oorden van het land komen be zoekers, naarmate het vacan- tieselzoen algemeen wordt steeds meer. De Middelburgers bleven, tot dusver, weg Auto met lading punaises aangehouden. De Helmondse gemeente-po- litie heeft een auto aangehou den, komende uit de richting Weert, waarin zich 300.000 punaises bevonden, verpakt in doosjes met het opschrift .Made in Germany". Na onderzoek bleek, dat de punaises in Eygelshoven wa ren gekocht voor de prijs van 850 glÜ. In Eygelshoven werd de persoon, met wie de trans actie was afgesloten, gevon den, en deze bekende de pu naises geruild te hebben voor 1600 sigaretten-vloeitjes by drie Duitsers. De punaises zijn in beslag genomen. Prinses Juliana te Gouda. Prinses Juliana bezocht Gou_ da en in het bijzonder de ten toonstelling „Het hart van Holland". Zij maakte een rij toer door de stad en bezocht behalve de beroemde kerk met de Goudse glazen, het nieuwe gemeentemuseum. VOOR GEREPATRIEERDEN. Repatriërenden uit Duits land die hun marken in Frank rijk inleverden, moeten zich voor 1 Juli 1947 met de nodi ge gegevens melden voor ver-' dere afwikkeling op het Ar beidsbureau ter plaatse, daar binnenkort tot uitbetaling de zer gelden wordt overgegaan. Onenigheid ie Djocja De linkervleugel van het Indonesisch parlement te Djoc- 'a (communisten en socialis- ;en) heeft een resolutie aan genomen, waarin zij de com promis-voorstellen van Sjahrir afwijst. Sjahrir vroeg verduidelijking van de resolutie, die 'zegt, dat de voorstellen de eenheid tus sen regering en volk in gevaar brengen. Hij verklaarde te zul len aftreden als zijn beleid wordt afgekeurd. De linkervleugel verlangde voorts versterking van de re gering en voorbereiding op alle mogelijkheden. Een beroep werd gedaan op de wereld en het Nederlandse volk om het probleem vredelievend op te lossen. Het republikeinse kabi net behandelde Donderdag morgen een antwoord, dat door Sjahrir was opgesteld op de aide-memoir§ van de Nederlandse regering. Het werd mogelijk geacht, dat Donderdagavond 'n besluit zou worden genomen of an ders Vrijdagmorgen. De ministers van de Mas- joemi-party hadden des nachts vergaderd met hiin hoofdbe stuur en daar is blijkbaar be slist, dat de partij na het val len van de kabinetsbesluiten opnieuw haar houding zal be palen. Dr. Gani zou Donder dagmiddag de P.N.I. (een der socialistische partijen) inlich ten over de houding van het kabinet. Men neemt aan, dat het ka binet ten aanzien van de ge meenschappelijke gendarmerie niet tot concessies bereid is. Sjahrir heeft de Partai So dalis ingelicht. Een andere linkervleugelpartij, de Pesindo, had bezwaar tegen de positie van de gouverneur-generaal. TOCH ONTSLAG. Uit Batavia wordt ge meld, dat minister-presi dent Sjahrir te Djocja het ontslag van zyn kabinet heeft aangeboden. Zijn ont slag is een gevolg van de critiek, welke de linker vleugel uitoefende op zijn concessies aan de Neder landers. Het besluit van Sjahrir volg de, nadat de linkse politieke groep met inbegrip van zijn eigen socialistische party een vorige resolutie, waarin zijn concessies aan de Nederlanders in de huidige politieke crisis worden verworpen, had be vestigd. De nationalistische party heeft de concessies ook ver worpen, hetgeen betekent, dat alle belangrijke republikeinse partyen tegen de politiek van Sjahrir zijn. Soekarno, president van de Indonesische republiek, heeft de ontslagaanvrage van Sjahrir als eerste mi nister aanvaard en zal van zijn presidentiële bevoegd heden gebruik maken om aan de jongste ontwikke ling van de politieke crisis het hoofd te bieden. President Soekarno is thans bezig met het opstellen van een heden te overhandigen antwoord van de republikeinse regering op de Nederlandse aide-memoire. De ministers uit Sjahrir's kabinet blijven', zolang geen nieuwe regering is gevormd, in functie in een presidentieel kabinet. Sjahrir zelf is waar nemend minister van buiten landse zaken. De aard van het ant woord va» Soekarno aan de Nederlandse regering is nog niet bekend, doch naar van betrouwbare zyde ver nomen wordt is het moge lijk, dat hij Sjahrir's aan vaarding van de positie de jure yan luit.-gouverneur- generaal van Mook in de federale regering zal ver werpen en voorstellen, dat deze lid van de interim regering zal zijn, doch zon der een beslissende stem. Naar verwacht wordt, zal" Soekarno er tevens op staan, dat de souvereiniteit de facto van de republiek niet wordt verkleind. DE RESOLUTIE. In de resolutie van de P.N.I.welke ondertekend Werd door dr. Gani woroen verworpen 1. de beslissende stem van de vertegenwoordiger der kroon in de interim-rege ring. 2. verkleining van de souve reiniteit der republiek. 3. afbreken van de buiten landse betrekkingen der re publiek. 4. de gemeenschappelijke gen darmerie. De resolutie veroordeeld het feit, dat Sjahrir de positie van de kroohverteaenwoordiffine' de jure en formeel wilde aan vaarden. Watervoorziening van Walcherse boerderijen wordt verbeterd. Zoals bekend is het drink waterprobleem voor de Wal cherse boeren zeer urgent. Zij moeten om hun vee te kun nen laten drinken water aan voeren, hetgeen veel tijd en ook geld kost. Wel zyn er destijds reeds Nortonpompen (welpompen met diep in de grond gedreven op elkaar ge schroefde buizen) geslagen, doch het aantal hiervan is volstrekt onvoldoende. Wij vernemen thans, dat Landbouwherstel op verschil lende plaatsen Nortonpompen in de grond zal slaan, zodat de boeren niet meer over zulke grote afstanden water behoeven te halen. Getracht wordt deze watervoorziening vergoed te krijgen en er is te dien aanzien aan ook con tact opgenomen met Den Haag. De Rijksdienst Landbouwher stel stelt zich in principe achter deze vergoeding van overheidswege. Betoogd wordt dat deze drinkwatervoorzie ning een vorm van kapitaals schadevergoeding betekent, omdate de meeste waterput ten bij de boerderijen door de inundatie practisch onbruik baar zijn geworden. Vee, dat bij voortduring water uit deze putten zou moeten drinken, zou onherroepelijk ziek wor den. Er is tevens voorgesteld ook het watertransport aan de boeren te vergoeden en de grote van deze vergoeding af hankelijk te doen zyn van de afstand, die voor het trans port moet worden afgelegd en het aantal beesten, dat ge laafd moet worden. Prov. inkomsten en uitgaven in dienstjaar 1943. Verschenen is de rekening der Provinciale inkomsten en uitgaven ovér het dienstjaar 1943. De inkomsten bedroegen voor de gewone dienst 2.661.826,97, voor de buiten gewone dienst 6.600.255,03, totaal 9.262.082 (minder ont vangen dan geraamd 5.060.238,95); de uitgaven bedroegen voor de gewone dienst 2.655.490,69, voor de buitengewone dienst 7.287.782,84, totaaj 9.943-273,53. Het batig'slot van de gewone dienst bedraagt 6336,28 en het nadelig slot voor de buitengewone dienst 687.527,81. Het dienstjaar 1943 had dus een nadelig slot van 681.191,53. Uit'de omschrijving van de uitgaven gewone dienst stip pen wij aan: Belastingen 1.123.031,91; stoomboot- en veerdiensten 360.465,04, electriciteitsvoorziening 621.469,97; buitengewone in komsten: vergoeding van de kosten van verbetering van wegen op Walcheren, uitge voerd op last van de Duitse Wehrmacht 7874,49; van de uitgaven gewone dienst: algemene bestuurskosten 374.466,09, kosten van prov. wegen en werken 81.922,43. Italiaans president. De Nicola, die herkozen werd als voorlopig president van Italië, heeft deze functie we derom aanvaard. Travancore onafhankelijk. De Brits-Indische staat Tra vancore, die zes millioen in woners telt, heeft aangekon digd, dat zy onafhankelijk wenst te zijn en niet aan de Voor-Indische samenwerking wil meedoen. VETO VAN TRUMAN. President Truman heeft zyn veto uitgesproken over de wet tot verhoging, van de rechten óp geïmporteerde wol in de Verenigde Staten. Hy wees er op, dat deze wet ongewenst is nu de Ver. Staten actie voeren voor vermindering van de tariefbarrières. Looncorrectie bij Philips. De rijksbemiddelaars hebben zich verenigd met een loon correctie van drie cent per uur voor de fabrieksarbeiders en vakarbeiders by Philips. De import van Amerikaanse kolen. Naar aanleiding van berich ten volgens welke Nederland 18 schepen met Amerikaanse kolen geweigerd zou hebben, deelt het Ministerie van Econo_ mische zaken het volgende me de: Nederland had voor Juli a.s. een toewijzing van de Ver- Staten ontvangen voor rond 300.000 ton steenkolen, zijnde 33 scheepsladingen. Van deze 33 scheepsladingen zrjn 18 la dingen opgenomen tot een totaal van rond 165.000 ton. Nederland meent de resteren- 'de 135.000 ton niet te moeten opnemen, omdat de steenkool import gedurende het eerste halfjaar 1947 omvangrijk was, de kolenprijzen in Amerika met het oog op de dreigende sta kingen niet onaanzienlijk zyn gestegen en bij de besteding van de beschikbare buitenland se valuta de nodige zuinigheid in acht moet worden genomen. De steenkolen, die uit de Ver. Staten worden geïmporteerd, zijn bestemd voor de industrie en in hoofdzaak niet geschikt voor huisbrand. Provinciale bijdrage van 150.000.-. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de Prov. Staten voorgesteld te besluiten om ten behoeve van het tolvrij maken van de brug van Tho- len naar de Auvergnepolder aan het Ryk een bijdrage te verlenen van 150.000 met dien verstande, dat de uitke ring zal volgen, zodra tussen het Rrjk en de gemeente Tho- len overeenstemming zal zijn verkregen en om het besluit van vorig jaar, waarbij het geldende tarief voor de hef fing van het verkeer over de brug ingaande 10 Oct. 1946 voor een jaar werd bestendigd met ingang van de datum, waarop de .herstelde brug voor het verkeer zal zijn openge steld of zoveel later als tus sen Rijk en Tholen overeen stemming is verkregen, in te trekken. In de toelichting bij de ont- werp-besluiten prijzen G. S. zich gelukkig, dat na de vele onderhandelingen, die in eerste instantie met de Tollencom- missie zijn gevoerd, bereikt is, dat tegenover volledige af stand door de gemeente Tho len aan het Rijk van de rech ten op de brug het Rijk voor zijn rekening neemt de nog niet afgeloste leningsschuld, die thans 506.593,78 be draagt, verminderd met het reserve- en onderhoudsfonds alsmede de herstellingskosten van de brug (geschat op d= 600.000), verminderd met de bedragen, die de gemeente uit de -molestverzekering zou ont vangen, waarbij de gemeente tevens afstand doet van alle aanspraken op een mogelijk veerrecht. De opoffering zij nerzijds om de opheffing van de tol tot een goed einde te brengen meende" het Ryk zich echter alleen te kunnen ge troosten, wanneer het daarbij de medewerking van de pro vincie Zeeland, in samenwer king met Noord-Brabant, zal ondervinden, in de vorm van een provinciale bydrage van 150.000. Noord-Brabant zal hierin bijdragen met 30.000. G. S. menen, dat zelfs wan neer zou blijken dat de gem. Tholen niet bevoegd is tot het heffen van een bruggeld (noch dit college, noch de Tollencom- missie, noch de minister gelo ven aan een dergelijke be voegdheid), c'.eze inkomsten, waarop de gemeentelijke huis houding jarenlang is ingesteld, niet plotseling behoren te Ver vallen en aan de gemeente de gelegenheid wordt gegeven zich aan het toekomstig gemis van deze inkomsten geleidelijk aan te passen. Zoals reeds ge meld hebben de gemeenten op Tholen, die het belang van een tolvrije brug goed inzien, zonder uitzondering besloten gedurende 10 jaar aan de gem. Tholen door tussenkomst van G. S. een jaarlijkse bij drage te verlenen van 0,25 per inwoner, hetgeen een to taal is van 3000 's jaars. Hierbij gevoegd het bedrag, dat Tholen zelf ook behoort op te brengen, wordt dit 3750. G. S. hebben gemeend voor het gemak der betrokken gemeenten aan een jaarlijkse bijdrage tot een zelfde bedrag de voorkeur te moeten geven. De gem. Tholen gaat in het algemeen accoord met deze regeling: zij meende echter aanspraak te moeten maken op het bedrag, dat door haar destijds voor het bouwen van de brug, naast de deswege aangegane lening, uit eigen middelen is gefourneerd, groot 50.428,58. G. S. hebben zich hierover in verbinding gesteld met de minister van Verkeer en Waterstaat. Naar het zich laat aanzien zal de Tholense brug in Au gustus hersteld zyn en door het verkeer in gebruik geno men kunnen worden. N.V. „De Schelde" te Breskens. Donderdag is een overeen komst gesloten tot verkoop der fabriekscomplexen van de firma van Melle te Breskens aan de Koninklijke maat schappij „De Schelde". Zoals wij reeds gemeld hebben be gint „De Schelde" daar de fa- brikage van koelinstallaties. Op het ogenblik zijn hiertoe 30 man in omscholing, terwijl de ze tak van het bedrijf in Bres kens werk zal geven aan 200 arbeiders. De firma van Melle bouwt in Rotterdam een nieu we fabriek. Nieuwe Baileybrug te Middelburg. DE OUDE MAAKT PLAATS VOOR DEFINITIEVE BRUG. Naar wy vernemen is deze week door Rijkswaterstaat opdracht gegeven aan de fir ma Lindenbergh te Vlissingen tot het aanbrengen van de onderbouw van de nieuwe Baileybrug over het Kanaal door Walcheren te Middel burg. Deze nieuwe, hoewel tij delijke brug, die 68 meter noordelijker van de tegenwoor dige komt te liggen, krijgt een hefbaar middengedeelte, hetgeen ongetwijfeld door de scheepvaart met vreugde zal worden begroet. Het ligt in de bedoeling de brug enige keren per dag, b\jv. 's mor gens en 's avonds voor het scheepvaartverkeer te openen. De onderdelen voor de nieu we Baileybrug bevinden zich by Vlake en Veere en zullen binnenkort naar Middelburg getransporteerd worden. Ook het hefbaar gedeelte kan t.z.t. direct gemonteerd worden. Verwacht wordt, dat het aanbrengen van de onderbouw circa zes weken zal duren, waarna de montage van de eigenlijke Baileybrug kan ge schieden. Men hoopt de brug in September in gebruik te kunnen nemen. Na dit tijd stip zal zo spoedig mogelijk begonnen worden met de bouw van de definitieve verkeers- bruj^ by het Middelburgse station op de plaats van de tegenwoordige Baileybrug. Rijkswaterstaat is er echter nog niet in geslaagd het be nodigde staal voor de perma nente brug te verkrijgen. Verhoging richtprijs voor koolzaad. Het kool- en raapzaad zaak om in de vetbehoefte van ons land uit eigen productie te voorzien, is na de bevrij ding sterk ingekrompen. De aankoop van de overi gens toch reeds zo schaarse oliën en vetten op de wereld markt blijft echter moeilijk, waarbij nog komt, dat de we* reldmarktprys sterk is geste gen. De regering streeft dan ook naar vergroting van de olie- en vetwinning uit eigen productie, hetgeen bijv. mo gelijk zou zrjn door een uit breiding van de verbouw van koolzaad. In verband hiermede heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening bepaald, dat voor koolzaad van de oogst 1948 als richt prijs zal gelden 70.per 100 kg. Deze prijs wordt nu reeds bekend gemaakt, ten einde de uitzaai van wlnter- koolzaad in de a.s. nazomer te bevorderen. De verwachting "is, dat aanmerkRijk meer koolzaad wordt uitgezaaid dan onder de oude prijsstel ling, die 45.per 100 kg. bedroeg. Overdekt zwembad of slntelbaan Jn Zeeland? SPORTCOMMISSIE RICHT ZICH TOT NED. VOLKSHERSTEL. Met betrekking tot de ko mende beschikbaarstelling .van 200.000 door Ned. Volksher stel heeft de Zeeuwse Sport- commissie namens de diverse sportbonden in Zeeland een verzoek gericht aan de afdeling Zeeland van Ned. Volksherstel ter verkrijging vn een bijdra ge voor het Zeeuwse sportie, ven in het algemeen waarvoor by beschikbaarstelling in over leg met de sportbonden een na dere bestemming zal worden gezocht. Gedacht wordt aan de mogelijkheid om naast de vele kleinere plaatselyke behoeften een poging aan te wenden om te komen tot inrichting van een overdekt zwembad of sin- t el baan waaraan de laatste jaren grote behoefte bestaat. Dp meeste takken van sport in Zeeland komen niet tot vol le ontplooiing tengevolge van het gemis aan behoorlijke sportaccomodatle. Mogelijk kan een bijdrage van Volksherstel een begin zijn om te komen tot een verwezenlijking van de reeds jaren bestaande plannen om in centraal gelegen punten van Zeeland behoorlijke inrich tingen tot stand tè doen bren_ gen waarvan de gehele provin cie kan profiteren. Thans ligt de dichtstbijzijnde sintelbaan in Roosendaal, terwijl men des winters niet in staat is areaal, dat gedurende de oor- zwemmers in Zeeland die op- logsjaren steeds uitgebreid leiding te geven die noodzake- werd als gevolg van de nood-1 lijk is. MIDDELBURGSE VACANTIESCHOOL. Het comité der Middelburg se Vacanties'chool heeft enige malen vergaderd en de moge lijkheid overwogen de arbeid, die voor de oorlog in zo hoge mate werd gewaardeerd, te hervatten. Er bleken echter ve le moeilijkheden te zijn, bijv. het vinden van een geschikt terrein, het transport der deel_ nemende kinderen, het verkrij gen van voldoende geleiders, de verstrekking van melk en versnaperingen aan de kinde ren en de financiering van de tochten. Na ampele besprekin gen met verschillende instanties heeft het bestuur met het oog daarop moeten besluiten nog minstens een jaar te wachten voor weer te beginnen met het uittrekken van de Vacantie- school. Middelburg JUBILEUM P. BOONE. Op 26 Juni herdacht de heer P. Boone, te Middelburg, dat hij 25 jaar werkzaam was in het bankbedrijf, waarvan 23 jaar bij de Fa. J. A. Tak Co. en 2 jaar bij de Amster- damsche Bank N.V. Bijk. Mid' delburg. De jubilaris "Werd 's mor gens per auto van huis ge haald, waarna 1iij door de he ren H. A. Weyburg, directeur en A. Reijerse, procuratiehou der van de Amsterdamsche Bank, werd toegesproken. Bei de sprekers kenschetsten Boo ne als een accuraat en ijverig werker en bedankten hem voor de diensten, die hij aan beide firma's had bewezen. De heer Weyburg overhandigde hem hierna de gebruikelijke grati ficatie, alsmede enige waarde volle cadèaux en bloemen na mens de directie en het perso neel van de Amsterdamsche Bank en het kantoor van Mr. J. H. C. Heyse. 1 De heer Boone, die zeer on der de indruk was door deze hulde, bedankte in enkele pas sende woorden. De vérdere dag werd hem vrijaf gegeven om dit jubileum verder in huiselijke kring te kunnen vieren. OPENLUCHTCONCERT. Vrijdagavond 27 Juni zal de Chr. Muziekvereniging O.N.D. A. op het Molenwater te Mid delburg concerteren. Het pro gramma vermeldt ondermeer de operafantasie Les Dragons de Villars van Maillard, de wals Maannacht op de Alster van Fetras, een walsenselectie en de marsen Alte Kameraden, Nederlands Elftal en San Lo renzo. Het concert wordt be gonnen en besloten met een koraal. Vlissingen De „Komsomolsk" vertrokken. Het Russische schip „Kom somolsk", dat sinds 8 Juli '46 te Vlissingen in het dok heeft gelegen, is Donderdagmiddag vertrokken. Woensdagmiddag is op de rede van Vlissingen het kompas bijgesteld en in de loop van Donderdag wer den op de rede nog enkele kleine reparaties aan de „Komsomolsk" verricht. Het schip is naar Rotterdam ver trokken waar een lading ligt te wachten. HET MONUMENT VOOR HET 4e COMMANDO. Het werkcomité voor oprich ting van een monument voor het 4e Commando deelt mede, dat de Buurtverenigingen in hun op 24 Juni gehouden alge mene vergadering hebben be_ sloten de geldinzameling voor dit doel in de eerstvolgende dagen ter hand te nemen. Zweeds schip op mijn gelopen? Donderdagavond arriveerde het Zweedse s.s. „Sonata" op de rede van Vlissingen. Het schip, dat in zee ver moedelijk op een mijn is ge lopen, werd door twee sleep boten de Vllssingse buitenha ven binnengesleept. Naar het zich liet aanzien was de schoefaskoker beschadigd, en had het schip bodemschade opgelopen. Een nader onder zoek zal heden worden inge steld. CONCERT „ONS GENOEGEN". Op de jaardag van Z. K. H. Prins Bernhard geeft „Ons Genoegen" Maandag 30 Juni 's avonds 8 uur een concert in het Bellamypark. O.m. zullen o.l.v. dhr. P. de Rooy worden uitgevoerd de ouverture „Orphée aux Enfers" van Offenbach, een selectie van Valerius' gedenckklanken, fragmenten uit de opera „de Toverfluit" van Mozart, „Suite Romantique" van Popy. SCHILDER MET LADDER OMGEVALLEN. De Amsterdamse schilder Van D., die Donderdag bezig was met het schilderen van topgevels in de Nijverheid straat te Vlissingen, is door het omvallen van de ladder, waar hij óp stond, van grote hoogte op de straat gevallen. Met inwendige kneuzingen werd de man naar het zie kenhuis „Bethesda" Vervoerd. O.- en W.-Souburg MUZIKALE MARS. In verband met de jaardag van Prins Bernhard zal door de muziekvereniging „Vlijt en Volharding" te Souburg* een muzikale mars door de ge meente worden gemaakt. Zouielande CONCERT. Zaterdag 28 Juni zal te Zou telande de fanfare* „Luctor et Emergo" 's avonds van 8 tot 10 uur in de tent een concert geven, onder leiding van de heer Jac. Hollaers. Arnemuiden ONGEWONE KERKDIENST. Zondag is de dienst in de Ned. Herv. Kerk te Arnemui den ongewoon verlopen. Ds. Hooykaas leidde de dienst. Hy gaf op Ps. 32 te zingen, maar de organist speelde Ps. 33. Toen de predikant hem daarop attendeerde, verklaarde hij, dat op het briefje van de kerk voogdij Ps. 33 stond opgege ven. Na een opmerking van Ds. Hooykaas, deelde de orga nist mede, dat hij de opmer king niet kon aanvaarden en niet verder zou spelen. Dc dienst werd zonder orgelbege leiding voortgezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2