PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Duikers zoeken mijnen Boodschappen van staatslieden Antwoord van de Republiek? Communistische pers vreest Westers blok Politieke delinquenten en vrijheidsberoving 190e Jaargang - No. 150 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- cn Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MlbDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 27 Juni 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per weekf 3.20 per kwartaalfranco per post f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie f 2.—. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 56-60. telefoon 10 (2 lijnen! Middelburg Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924 Goes t Tnrfkade 15. telefoon 2475 Oostburg Gratacastraat 3. telefoon 102 Terneuren Brouwerijstraat 2. Postrekening ar. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Buitenlands overzicht TWEE JAAR GELEDEN WERD HET HANpVEST DER V. N. GETEKEND. Woorden en daden. Gisteren was het juist twee jaar geleden, dat in San Fran cisco het handvest van de Ver. Naties werd ondertekend. Ter gelegenheid hiervan hebben tal van vooraanstaande staatslie den in voor deze gelegenheid passende en dus enigszins hoogdravende bewoordingen via de radio of op andere wijze speciale boodschappen de we- gestuurd. Ei kleine bood- reld ingestuurd, bloemlezing uit deze schappen: Trygve Lie, secretaris-gene raal der V.N.: De machinerie der V.N. draait op sommige plaatsen nog wel wat stroef, maar deorganisatie is in elk geval geheel gereed. Wij moe ten het vertrouwen bewaren in de V.N. Gromyko, Russisch lid van de Veiligheidsraad: De V.N. bezitten alle middelen om een goed functionnerend apparaat in de strijd voor de vrede te worden. Paul Ramadier, de Franse eerste minister: Het handvest der V.N. is een modern bouw werk van internationaal recht ïn het belang van vrede en rechtvaardigheid. Paul Spaak, de Belgische premier: Het is niet te laat, maar het is wel hoog tijd de argwaan uit te bannen en ein delijk een ware geest van be grip en een waar verlangen naar samenwerking te tonen. De boodschappen van de overige staatslieden hadden wel kleine variaties, maar waren in gelijke trant opge steld. Natuurlijk, bij een jubi leum, al is het maar een twee jarig, vermijdt men zure en cynische opmerkingen en be perkt men zich tot het aan heffen van goed klinkende toasten. Niettemin mag er in alle bescheidenheid op gewezen worden, dat de V.N. juist het laatste jaar door de loop der gebeurtenissen -danig op de achtergrond is geraakt en veel in het handvest tot een dode letter is gebleven. Er is in de Veiligheidsraad veel gepraat en er zijn resoluties en rap porten opgesteld, doch practi- .sche resultaten bleven achter wege. Inzake de kwestie van controle op de atoomenergie, van beperking der bewapening, vali de oprichting van een in ternationale legermacht zijn vrijwel geen vorderingen ge maakt. De werkelijke interna tionale politiek is uitgedacht en uitgevoerd buiten de V.N. om, op de departementen van buitenlandse zaken. Er is geen sprake van. dat Stakingen in Frankrijk breiden zich uit. De Franse mijnwerkerssta king, die bijna 200.000 arbei ders omvat, heeft zich thans uitgebreid over het steenkool- gebied van Saint Etienne in Centraal Frankrijk, waar in bijna alle mijnen liet werk ge heel stil ligt. Het verbond van de Franse metaalarbeiders, dat 300.000 man vertegenwoordigt, heeft voor Maandag een staking van 24 uur aangekondigd,, tenzij de regering de productie-boni' zal verhogen en ook de textielar beiders hebben gedreigd in staking te zullen gaan als hun eis om hoger loon niet wordt ingewilligd. Dollar-crisis eind van dit jaar Het Amerikaanse departe ment van handel heeft ver klaard. dat zich mogelijk reeds voor het einde van dit jaar een dollar-crisis zal voordoen. Tot dusverre hadden zowel de regering als de deskundigen voorspeld, dat een acuut tekort aan de middelen om de aan koop van Amerikaanse voe dingsmiddelen en andere goe deren te betalen, zich niet eer der zou ontwikkelen dan in de loop van 1948, doch in genoem de verklaring werd opgemerkt, dat de verschillende landen him dollars in een zodanig tempo uitgeven, dat er reeds voor het einde van dit jaar van een dollar-tekort sprake zal zijn. Senora Peron naar Engeland Bevin hèeft in het Lager huis medegedeeld, dat Senora Peron, de vrouw van de Argentijnse president, Juan Peron, van 16 tot 19 Juli 'n bezoek aan Engeland zal brengen en van de regering een „passende gastvrijheid" zal ontvangen. Zij zal de fa ciliteiten en eërbewijzen ont- vangen, die de Britse rege- Truman bij het opstellen van zijn befaamde leer eerst zorg vuldig het handvest bestu deerd heeft, evenmin als er sprake van is, dat Stalin de betreffende V.N. documenten heeft geraadpleegd voor hij plannen ontwierp voor' het di plomatieke tegenoffensief op de Balkan. De organisatie der V.N. heeft tot nu toe slechts een by rol gespeeld en de enige troost voor haar vurige aan hangers is, dat ook bijrollen heel belangryk kunnen zijn. Er is in Lake Success een inter nationaal contactpunt gescha pen, een forum waar "de rege ringen in het openbaar en voor het oor der wereld klachten, grieven en beschuldigingen kunnen uiten. Ér zrjn daar naast tal van organisaties tot stand gekomen, zoals de UNESCO en de FAO, die zeer nuttig werk verrichten. Als de eisen niet te hoog worden ge steld is èr wel aanleiding tot voorlopig enig vertrouwen in de V. N. V.N. Commissie in Palestina aangekomen. ENTHOUSIASME EN VERZET. Onder de ogen van enige duizenden Joden, die de aan komst van de speciale com missie voor Palestina der V. N. gadesloegen, hebben ge maskerde en gewapende leden van de Irgoen Zwai Leoemi te Tel Aviv vlaggen gehesen, waarop te lezen stond: „Dit is ons land, de Engelsen moe ten vertrekken". De leden van de commissie werden door een grote menigte enthousiast begroet. Melkdistributie is onnodig. Drie Nederlandse bonden van melkhandelaren-organisa- ties, die van mening zijn dat honderd duizenden liters melk dagelijks zonder distributiebe scheiden aan consumenten worden afgeleverd, doordat er op de melkveehouders geen contróle wordt uitgeoefend, hebben zich in een uitvoerig telegram tot de minister- van landbouw, visserij en voedsel voorziening gewend met het dringende verzoek de melkdis tributie in hèt algemeen be lang grotendeels op te heffen, met toepassing van enige be perking ten aanzien van groot verbruikers en ysbereiders. De bonden wijzen er op, dat door het ontbreken van con trole op de melkveehouders belangrijke kwanta melkvet dagelijks aan de distributie worden onttrokken en boven dien is een enorme bonnen verplaatsing van land naar stad daarvan het gevolg. Tengevolge van het veelal Agressieve optreden der con sumenten, waaraan hona-fide melkhandelaren terwille van zaak en gezin in de bestaans- strijd Wel tegemoet moet ko men, kampen zij voortdurend met een bonnen-tekort. Bouwprogram 1947. Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer vain Vliet, heeft de minister van weder opbouw geantwoord, dat ge meenten. die haar bouwvolume begin van dit jaar konden re aliseren, gelegenheid is gebo den om vóór 1 Juli nog aanbe_ stedingen te laten uitvoeren als extra-toelage op het bouw_ volume. De materialenpositlë liet dit) toe. Er stond geen andere weg open om voor het eerste half jaar 1947 het totale bouwvolu me voor Nederland te berei ken. Prijsexcessen kunnen voorkomen worden, omdat voor elke gunning toestemming no_ dig is. De minister heeft nog geen reden om te twijfelen aan de uitvoering van het program voor het tweede halfjaar. In 1947 moet een bouwvolume ge lijkstaande met 28.000 wonin gen worden bereikt. Voor afwerken van het bouwprogramma zal echter medewerking- van alle betrok kenen nodig zijn. Molotov in Parijs aangekomen. Gistermorgen is Molotov op het vliegveld Le Bourget te Parys aangekomen om de drie ministers-conferentie bij te wo nen. De verwachtingen over het welslagen van de conferentie zijn weer enigszins gedaald door de merkwaardige agres sieve houding van de commu nistische pers in Frankrijk, die beweert, dat de Frans-Britse uitnodiging aan Molotov een sluwe poging was om het tot stand komen .van een Westers blok te bevorderen. Het cofnmunistisch orgaan L'Humanité meent, dat aan de Sowjet-Unie met opzet onaan vaardbare voorwaarden zullen worden gesteld, om de Sowjets te dwingen zich terug te trek. ken. De communistenleider Tho- rez deed in een rede een felle aanval op Truman, die hij een reactionnair noemde, die de Europese fascisten de hand boven het hoofd houdt. Hij spoorde de arbeiders aan niet in te gaan op de plannen van Marshall, doch nauwe samen werking te zoeken met de Sowjet-Unie. In Amerika begint men zich bezorgd te maken over het uiteindelijke resultaat van de conferentie. Zrj vrezen, dat de Russen op grond van hun geweldige oorlogsverliezen en de huidige levensstandaard het grootste deel van de aan- Hongaarse officieren gearresteerd. VERKLARINGEN VAN DINNYES. Lajos Dlnnyes, de nieuwe Hongaarse premier, heeft na zijn benoeming 15 a 20 „of ficieren van twijfelachtige kwaliteit" ontslagen, de hoog- geplaatsten minder om poli tieke redenen dan wegens on bekwaamheid. Dinnyes ont kende ten stelligste, dat het Hongaarse leger Sow jet-Rus sische instructeurs heeft ge had, heeft of zal hebben. De Sowjet-Unie heeft Hongarije feen militair verbond aange- oden en geen aanspraak ge maakt op militaire- en lucht- bases in Hongarije, aldus Dinnyes. Het Hongaarse le ring gewoon is aan vooraan- ger telt op het ogenblik 14.000 staande buitenlanders, die 'n man, van wie 9000 tot de privé bezoek brengen,, te ver-1 grenstroepen behoren. De po lenen. litic is 25.000 man sterk. geboden hulp voor zichzelf zullen opeisen. Het eerste concrete voor stel is afkomstig van Frank rijk. Bidault heeft voorgesteld een aantal commissies te vormen, die moeten onderzoe ken wat de économische be-, hoeften zijn van de verschil lende Europese landen, zodat de omvang van de verlangde Amerikaanse hulp kan worden vastgesteld. Werkt Schacht aan plan voor Duitsland Welingelichte Berlynse pers- kringen melden, dat Hjalmar Schacht, Hitler's minister van financiën, thans, onder huis arrest te Frankfort, werkt aan een plan voor het her stel van Duitsland. Naar ver luidt beweert Schacht, dat Duitsland volgens zijn plan geen verdere hulp van Enge land of de V. S. meer nodig heeft. Dodende straal. Twee Franse technici zouden erin geslaagd zyn door middel van hoogfrequente ultra korte golven van 24 centimeter diertjes als muizen, en witte ratten te doden. De zender, die zij hiervoor gebruiken heeft een sterkte van 10 200 watt. De stralen der zender kunnen wor den gericht op het ge hele proefobject, of een deel ervan. „De doden de straal", zoals zij door de twee technici ge noemd wordt, werkt in op de zenuwen of het ruggemerg van de dier tjes, waarby hun lichaamswarmte abnor male afwijkingen gaat vertonen. De tolunie. De Belgische Kamer ving Woensdag aan met de behan deling van de Benelux-uriie. Minister van der Straten Waillet lichtte uitvoerig de overeenkomst toe en wees er op, dat de voordelen, die uit het accoord voortvloeien ten- volle de te brengen offers zul len rechtvaardigen. De geza menlijke handelspositie van de drie landen zal er ten zeerste door versterkt worden. Op het ogenblik is het zo, dat België Nederland's eerste leverancier doch slechts Ne derland's vierde klant is. Verscheidene sprekers be tuigden hun instemming met de unie. De heer Carton de Wiart (C.V.P.) drong aan op rege ling van de havenkwesties in onderling overleg. De heer Eekeiers (Soc.) wenst overeenstemming tus sen het levenspeil der Ant werpse en Rotterdamse ha venarbeiders. De heer Gregoire (Soc.) heeft geen vertrouwen in handelsuitbreiding met Ne derland. Hij ziet meer heil in cfe Sowjet-Unie en de Bal kan. Ook vindt hij toenade ring tot Frankrijk wenseljjk. Gemeentelijke zelfstandigheid. Woensdagmiddag vergader de te Amsterdam de vereni ging van Nederlandse ge meenten, waarby ongeveer 500 Nederlandse gemeenten vertegenwoordigd waren. De heer Oud, burgemeester van Rotterdam, wees in zijn ope ningswoord op het herstel der gemeentelijke zelfstandig heid. Spr. drong aan op de centralisatie en erkende, dat men thans in de grote steden de nadelen ondervindt van 'n centraal bestuur. Het ambte lijk apparaat neemt in die steden een te grote plaats in. Hij bepleitte een aandeel van de gemeenten in de weder opbouw en verlangde voor de gemeenten zelfstandigheid op het gebied van electriciteits- distributie. In het bijzonder stond hij stil bij de gemeen telijke samenwerking met particulieren. De gemeenten moeten financiëel zelfstandig zijn door het hebben van een eigen belastinggebied en zij moeten beschikken over een behoorlijk bestuursapparaat. Spr. bepleitte een goede vor ming van de gemeente-amb tenaar opdat hij in volle zin een bestuursambtenaar kan zyn. Nadat drie prae-adviseurs hadden gesproken over ver schillende aspecten, der ge meen telyke autonomie, werd levendig over dit onderwerp gedebatteerd. Prinselijke vaart. Prins Bernhard met de prinsesjes Beatrix en Irene hebben zich te Hoek van Holland aan boord van de torpedojager „Kortenaer" be geven en de tocht naar Den Helder meegemaakt. De bevolking van Den Hef- der heeft dit prinselijk be zoek bijzonder gewaardeerd. Geraffineerde verraadsters in cassatie. De beruchte verraadsters Ans van Dijk en Johanna de Regt stonden gisteren opnieuw terecht voor de bijzondere raad van cassatie. De eerste heeft zich als illegaal werk ster voorgedaan en als zoda nig talrijke Joden verraden, de tweede verried een aantal Joodse vrouwen. De advocaat-generaal, prof. Langemeijer, vroeg, waarom requirante van Dijk in cassatie was gekomen. Ans van Dijk antwoordde hierop, dat zij naar haar mening wel levens lang vefdiende, maar niet de De advocaat-fiscaal stelde ten aanzien van Ans van Dijk een psychiatrisch onderzoek voor. In de zaak tegen Johan na de Regt concludeerde hij op juridische gronden tot ver- Een merkwaardig vonnis. Een procureur van een po litiek delinquent is tot de con clusie gekomen, dat er iets hapert aan het „gewijzigde besluit politieke delinquenten" van 19 Nov. 1945 en dat bewa ring volgens dit besluit ge kwalificeerd kan worden als vrijheidsberoving. Hij heeft deze kwestie aan hangig gemaakt bij de Haagse rechtbank en deze rechtbank heeft thans vonnis geveld, waarby de procureur mr. G. de Grooth in het gelijk werd gesteld. De rechtbank veroordeelde Fout van een moeder. De Hilversumse recherche heeft een 26-jarige vrouw ge arresteerd, die gescheiden van haar man leeft en zich niets van haar moederlijke plichten jegens haar drie kinderen aantrok. Zij had alle distribu tiebescheiden verkocht voor 140 aan een militair metiging en verwijzing naar i met dit geld was zijaan de het bijzonder hof te Leeuwar- zwier gegaan, de kinderen aan den. J 1 hun lot overlatend. Laat nog steeds op zich wachten. Belust op strijd Een speciale correspondent van Aneta meldt uit Djocja, dat dr. Soekiman, leider van de Masjoemi-partij, op een persconferentie de mogelijk heid van een kabinetscrisis aanroerde. De Indonesische kranten te Djocja schrijven, dat het volk een oorlog zal prefereren bo ven het toestaan van zeggen schap aan de Nederlanders op republikeins gebied door mid del van een gezamenlijke gen darmerie. Het kabinet kwam Woens dagmiddag bijeen. Het zou Donderdag weer bijeenkomen voor het bespreken van Sjah- rir's brief aan de Commissie- Generaal. In Indonesische kringen beschouwt men de „aide memoire" van de Neder landse regering als een „na komertje". Uit Den Haag wordt gemeld, dat in verschillende kringen misverstand is ontstaan door het elkaar kruisen van het aide-memoire, namens de Ne derlandse regering door de It. gouverneur-generaal aan de republikeinse regering over handigd, en de laatste brief, door de heer Sjahrir als voor zitter van de republikeinse deputatie aan de Commissie- Generaal verzonden. De laatste brief van de heer Sjahrir heeft het Nederlandse aide-memoire niet ongedaan gemaakt of achterhaald. De Nederlandse regering verwacht een eigen antwoord op dit aide- memoire. Daar het aide-me moire rechtstreeks is gericht tot de republikeinse regering, zal het antwoord op ditzelfde niveau verwacht kunnen wor den. OORLOGS VOOR BEREIDING. Van republikeins gebied ko men steeds meer berichten, die er op wijzen, dat men daar bezig is een grootscheepse Vlisslngens havenbodem wordt zorgvuldig geïnspecteerd. Nog niets gevonden I Niet alleen op zee, ook in de havens lieten de Duitsers mij nen achter en vanzelfsprekend beperkt de activiteit van de mijnopruimingsdienst zich dan ook niet alleen tot zee. In de haveng zijn zij eveneens actief. Daar moet natuurlijk een an dere methode gevolgd worden. Het laten exploderen van mij nen gebeurt daar niet. omdat dit te veel schade zou berok kenen aan de haveninstallaties en schepen. VREEMDE GASTEN! Wie dan ook in de havèn van Vlissingen rondkijkt kan daar bij tijd en wijle een stel vreemd uitgedoste mannen zien rondhuppelen. Meestal echter ziet hij niets dan enkele gummizakken die tussen twee vlottén op en neer drijven. Ook dat is de mijn-opruimings dienst, die mijnen vist. Onder die gummizakken zit ten die vreemd uitgedoste man nen, zij zijn duikers, jongens van de marine, die de bodem van de haven van Vlissingen afzoeken naar mijnen. Is er een gevonden. wordt hij on der water gedemonteerd, of, als dat niet kan, naar boven gebracht en buiten de haven tot ontploffing gebracht. De bewegingsvrijheid die zij in hun pakje hebben is groter dan in een normaal duikpak, dat in zijn geheel 96 kg. weegt. Het pak is lichter, de helm is van gummi en de loden ont breken. Toch valt ook dit werk niet mee! Omdat de pakken voorzien zijn van 'zuivere zuur stof (onder 120 atm. in een cylinder geperst) die de jon gens via een mondstuk moeten inademen, (onder geen beding mogen zij dit mondstuk losla ten) krijgen zij een klem op de neus. Plezierig en makkelijk werkt dit natuurlijk niet. On geveer een uur blijven'de jon gens beneden en als ze bóven komen staat de nieuwe ploeg al klaar en neemt hun plaats in. Het lijkt dus wel een con- tlnuebedrijf. Er wordt dan ook een flink stuk bodem op mijnen onderzocht per dag. Een lengte van honderd meter over de breedte van de haven! Men denkt ongeveer nog een week of acht nodig te hebben en dan zal de hele haven zuiver zijn. Tot nu toe is nog geen myn gevonden. De „p-party", zoals de ploeg genoemd wordt, bestaat uit 31 duikers en 2 officieren. SYSTEMATISCH. De duikers, zoeken niet in het wilde weg maar systema tisch. Er, gaan drie duikers te gelijk te water en tussen de beide vlotten zijn lijnen gelegd. Drie stuks met een tussen ruimte van een meter. Elke duiker met een vakterm „Jackstay's" grijpt een lijn en zoekt die langs, tot hij aan het andere ylot gekomen is, waar zrjn lijn wordt overgezet en hij kan teruggaan. Dit is een van de dingen waarvoor de gummizak „de plup" dient. De zak is aan de duiker bevestigd en drijft met hem mee. Aan boord van het vlot kan dus gezien worden waar de duiker zich bevindt. De plup is tevens de enige ver binding die de duiker met de buitenwereld heeft en door middel van rukken eraan kan hij duidelijk maken, dat hij in gevaar is, er uit komt of wat dan ook. En de plup is ook het mid del om duidelijk te maken, dat hy een myn gevonden heeft De ogen van de mannen op de wal zyn dus ook steeds op die gummizak gevestigd, want een ogenblik van onbedacht zaamheid kan noodlottig wor den voor de duiker beneden. Ook dit werk is niet zonder gevaar, maar gevaren tellen niet voor de mijnopruimings dienst. die zich ten doel heeft gesteld, Nederland mijnenvrij te maken. voorbereiding te treffen voor een oorlog en. voor vernietiging van vele waardevolle bedrijven en Nederlandse ondernemin gen. Uit bepaalde gebieden wordt de inheemse bevolking geëva cueerd. Thans heeft men ook in een aantal dessa's aan alle Chinezen gelast deze dessa's te verlaten met achterlating van al hun bezittingen. Men wil volgens de „Sin Po" de Chinese bevolking zoveel mo gelijk in de steden concentre ren. De „Tjibesar" te Sydney. De federatie van havenar beiders te Sydnéy heeft gewei gerd het Nederlandse vracht schip „Tjibesar" te laden. Nu zyn Nederlandse soldaten be zig met het inladen van ge reedschap,. machine-onderdelen en andere goederen. Een militair woordvoerder zeide, dat een beroep was ge daan op een stuwadoorsmaat schappij voor het verschaffen van arbeidskrachten. De firma had echter verklaard, dat de federatie van havenarbeiders aan dit verzoek niet kon vol doen, omdat de opheffing van de boycot op schepen voor Nederlands-Indië nog niet be vestigd was. COMMENTAAR OVERBODIG. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal het weekblad „Commentaar", uit gave van de Regerings- Voor lichtingsdienst, op Zaterdag 30 Augustus a.s. voor het laatst verschijnen. Het perso neel is tegen 1 October ont slagen. Blijkbaar heeft de re gering na twee jaar ingezien, dat „Commentaar" overbodig 8000 arbeiders werkten voor de Duitsers. Voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam heb ben terechtgestaan S. D. Prins en zijn zoon H. D. Prins, directeuren van de Ned. Basaltmaatschappij te Heem stede. Deze maatschappij ver diende aan arbeid aan Duit se defensiewerken gedurende de oorlog 2 y2 millioen gulden. Op een bepaald ogenblik had demaatschappij 8000 arbei ders in dienst, die alle voor de Duitsers werkten. Tegen S. D. Prins werd drie jaar gevangenisstraf met ontzet ting geëischt en tegen zijn zoon twee jaar. Voorts stond nog terecht de mede-direc teur Van Zanten tegen wie drie jaar werd geëischt. Een millioen woorden per minuut. De „Radio Corpora tion of America" zal een nieuw systeem van ra diocommunicatie toe passen, waardoor per minuut 1 millioen woor- den kunnen worden overgeseind. Volgens Ni- les Trammei, voorzitter van de Amerikaanse na tionale omroep kunnen met dit systeem, „Ultra fax" genaamd, 20 ro mans, elk van 50.000 woorden, in 60 seconden van New-York naar San Francisco worden door gegeven. de procureur-fiscaal tot het nemen van zodanige maatre gelen als vereist zijn voor het beëindigen van de onrechtma tige detentie en veroordeelde de Staat der Nederlanden om opdracht te geven aan de pro cureur-fiscaal al zulke maat regelen te nemen als voor het beëindigen van de detentie no dig zrjn. Pleiter stelde, dat het wets besluit politieke delinquenten weliswaar de kroon bevoegd heid verleent, dergelijke wet gevende maatregelen uit te vaardigen zonder overleg met de Staten-Generaal, doch al leen in het tijdsgewricht, toen de samenwerking tussen kroon en Staten-Generaal nog niet, was hersteld. Volgens een ar rest van de hoge raad moet de rechter aan zulke wetsbe sluiten verbindende kracht ontzeggen, indien ze werden getroffen in een toestand, waarin een dergelijk overleg wel mogelijk is. Hierop voort bouwend stelde eiser verder, dat de wijziging van het be sluit politieke delinquenten op 19 November 1945 is afgekon digd, terwijl op 12 November de voorlopige Staten-Generaal waren geconstitueerd, welker zitting op 20 November werd geopend. Ook is de op 19 No vember afgekondigde wijziging niet onmiddellijk in werking getreden, doch volgens een be sluit van 15 Februari 1946 eerst op 1 Maart d.a.v„ zodat uitvaardiging der wijziging buiten de Staten-Generaal om niet geboden kan zijn geweest. Op 2 Juni 1.1. zijn de plei dooien in deze zaak voor de Tweede Kamer der Haagse rechtbank gehouden. 92 JUNI 3"ETAPPE 299'km. STRAATSBURG? 16 JUNI 4* ETAPPE 223 km, 'zal ^9 JUNI SP ETAPPE 246 km Hoogten 4 bet parcouit caSH?f~ <30)Hoog* van at plaatsen eesANijQNe^ Drie doodstraffen geëist. Voor het bijzonder gerechts hof in den Haag is de zaak behandeld tegen vier Haagse politiemannen, die in dienst van de Duitse contra-spionna- gedienst hebben gewerkt. Zrj hebben zich schuldig ge maakt aan jacht op illegale werkers, jacht op Joden, over vallen, mishandelingen enz. Tegen J. K. werd de dood straf geëist, evenals tegen C. baron van B. en C. van B., terwijl tegen H. Z. levenslange gevangenisstraf werd geëist. DOODVONNIS VOLTROKKEN. Bij K. B. is afwijzend be schikt op het gratieverzoek van H. W. Verwayen, tot de doodstraf veroordeeld by sen tentie van het bijzonder ge rechtshof te 's-Gravenhage. Het doodvonnis is heden morgen voltrokken. Bij K. B. is gratie verleend aan C. J. D. Neven en a^n D. J. N. Slaaf, beiden tot de doodstraf veroordeeld by sen tentie van het bijzonder ge rechtshof te 's-Gravenhage. Zij kregen levenslang. Engelse militairen naar Amsterdam. Op 21 Juli zullen de eerste, i. 200, Engelse militairen, deel uitmakende van de Brit se bezettingstroepen in Duits land, hun verlof in Amsterdam komen doorbrengen. De prijs yan de bessen. De prijs voor aalbessen (ro de en witte), die aanvankelijk sedert 16 Juni j.l. aan een ma ximumprijsregeling gebonden zou zijn, wordt tot 30 Juni a.s. vrijgelaten. Minister Mansholt heeft het1 besluit genomen, omdat de pluk van de bessen pas begonnen is en het niet in de bedoeling ligt de primeurs aan een prijsregeling te binden. De maximum klelhandels- prijs wordt van 30 Juni af voor bessen met een doorsnede van 10 mm en meer 85 cent per kg. en voor bessen met een doorsnede van minder dan 10 mm 65 cent per kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1