Herdenkingsfeesten Tolvrije Tholense brug Engelse toeristenreizen naar Zeeland? TOUR DE FRANCE BEGONNEN. UIT DE PROVINCIE Duikers gaan naar de Fair Play II Het openluchtspel te Sas van Gent Zeeuwsch-Vlaanderen ie Aardenburg begonnen Veel belangstelling voor openluchtspel. Stadje fraai versierd. Bij schitterend weer zijn Woensdagavond de herden kingsfeesten te Aardenburg begonnen. Het oude stadje, dat nog zo duidelijk de sporen van het oorlogsgeweld vertoond, is thans gestoken in feestkledij. Alle straten zijn versierd met groen en vlaggen. Fraaie ere poorten zijn opgericht. Alle huizen dragen uithangborden met voorstellingen uit het verleden. Open plekken in de straten, waar de huizen weg geschoten zijn, werden gevuld met fraaie lichtzuilen en een klaterende, verlichte fontein, die speciaal een groot succes is. Men heeft dit de naam „Beeckman-park" gegeven. Vooren werd vierde. VAN EEN SPECIALE UP.- VERSLAGGE VER De winnaar van de laatst gehouden Tour de France, de elg Sylvcre Maes, is gister morgen niet voor de tour 1947 gestart. Een steenpuist in zijn fjelaat verhinderde hem de ge- e kampioenstrui te dragen in de eerste etappe. Prospere de Predomme verving hem. Maar het is "ammer dat hij geen kans zal hebben voor de tweede maal in successie de winnaar van de klassieke wie- lertocht te worden. Dc tour duurt tot 20 Juli, bestaat uit 21 etappes en is 4640 km lang, terwijl daarbtj de rijders door geheel Frank rijk trekken, mede 'n deel van België en Luxemburg, DE KOSTEN. Sinds 1939 was de tour niet gehouden. Autoriteiten schat ten dat elke kilometer van de reis 50.000 francs zal kosten of 232 millioen francs voor de gehele 4640 km. Men schat dat ongeveer 15 millioen wieler-enthousiasten in Frankrijk, België en Luxem burg de reis zullen gadeslaan, wanneer de renners door het door de zon geblakerde land zullen trekken. DE PLOEGEN. Als een van de sterkste teams wordt de Belgische ploeg aangeduid. De Italiaanse ploeg bestaat uit sterke rij ders. Ondanks het feit dat de heide cracks Bartali en Chop- pi niet van de partij zijn zal deze ploeg een hartig woordje mee spreken. Tot deze ploeg behoort Biz- zi. Men gelooft dat de gemeng de ploeg, bestaande uit 6 Ne derlanders, twee Italianen, 1 Belg en 1 Pool een goed fi guur slaan. De 4 laatsten wonen allen in Frankrijk. Moeilijkheden voor deze ploeg verwacht men in de bergen. Het nationale team dat door Leon Beron gecaotst wordt, steunt in hoofdzaak op René Victo, een van de sterkste Franse rijders. Twee andere steunpilaren van deze ploeg zijn Camile Idee en Louis Bo- bcr. Volgens bevoegde waarne mers zijn de Fransen vastbe sloten een grootscheepse po ging te doen om de overwin ning in de wacht te slepen. De gemengde Zwitsers- Luxemburgse ploeg bestaande uit 6 Zwitsers en 4 Luxem burgers zal in hoge mate steu nen op manager Henri Sutter. De renners zullen op hun tocht begeleid worden door honderd auto's met officials en pers mensen, door 50 motorrijtui gen en door enige vliegtuigen. EERSTE ETAPPE. Do eerste etappe van Parijs naar Rijssel werd gewonnen door de Zwitser Knblet, Onze landgenoot Vooren, die uitste kend reed, werd vierde in 6 uur 53 min. 19 sec. Segers werd 24ste, v. Schendel 27ste, Jansen 47ste, de Korver 49ste, Schellingerhout 50ste. In het landen-klassement kwam Nederland op de vijfde plaats. OM HET ZEEUWSE HAND BALKAMPIOENSCHAP. Marathon (Vlissingen) en Hellas (Goes) moeten een be slissingswedstrijd spelen om het Zeeuwse handbalkampioen- schap. Deze wedstrijd zal a.s. Zaterdagavond worden ge speeld op het terrein aan de Koudekerkseweg. (Ingezonden mededeling) VISITETASJES. Hierin hebben wy een uitge breide sortering en van iie prima kwaliteit ledersoortcn, in de kleuren zwart, bruin, blauw. Wij brengen U een pracht- tasje, fijn gevoerd met binnen- ritssluiting, in de prijs van 18.75. Bovendien ontvangen wij iedere week nieuwe lederwa ren. Dus heeft U iets nodig, bij ons slaagt U altijd. J O F I B B E, Vlissingen Middelburg Er heerste Woensdagavond in Aardenburg een ietwat ner veuze stemming en hoezeer de leden van de fanfare „Geduld Overwint" uit IJzendijke dit ook trachtten, zij konden deze stemming niet veranderen. Reeds vroeg, te vroeg, stroomde de Aardenburgse bevolking naar het „verloren kostje", het terrein waar het grote openluchtspel „Helpt nu U self, zo helpt U God" zou worden opgevoerd, zodat de tribunes en staanplaatsen al vroegtijdig met bezoekers waren bezet. Vrolijke muziek verkortte het wachten. Precies acht uur arriveerde de Commissaris der Koningin, vergezeld van enkele familie leden. Burgemeester van Don gen sprak een geestdriftig welkomstwoord. Mevrouw van de Broecke-de Man plaatste zich achter de microfoon en het spel nam een aanvang. Een spel, dat ons verplaat ste naar het jaar 1672, toen het zwakke Aardenburg dank zij de heldhaftige houding van de gehele bevolking en de vaandrig Eli as Beeckman, met een handje vol soldaten de overmachtige vijand wist te weerstaan. De plaats waar het spel werd opgevoerd, leende zich bijzonder voor dit doel. De prachtige, landelijke omge ving, de natuurlijke wallen, waarop ,de kanonnen waren geplaatst, het geheel om zoomd door hoge bomen. Bewondering moet men heb ben voor de fantasie van me vrouw v. d. Broecke-de Man, die dit gedenkspel schreef en de gehele regie voerde. Circa twee uur achtereen verzorgde zij de tekst en droeg er verder zorg voor, dat de 200 mede spelenden hun rollen vlot uit voerden. Vol spanning volgde het pu bliek het gebeuren en genoot van de uniformen en kleding uit de oude tijd. Het leefde geheel mee toen ten slotte de overmachtige vijand was afge slagen en burgemeester An- thonij Peurssen bekend maakte, dat Prins Willem van Oranje tot stadhouder was uitgeroepen. Machtig was de slotscène toen allen zich op stelden op het middenterrein en de Oranjevlag werd gehe sen als symbool van de een heid tussen Oranje en Neder land. Vlekkeloos was de uitvoe ring niet. Er werden fouten gemaakt, die Vrijdag bij de tweede opvoering voorkomen kunnen worden. Maar de op voering was een mooie presta-r tie, want.... het gehele spel werd opgevoerd door dilettan ten. Na afloop concerteerde de fanfare uit IJzendijke op de markt en werd in de gehele gemeente de feestvreugde nog enige uurtjes voortgezet, mede dank zij enkele attracties. Scherpe Amerikaanse protestnota. Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft krachtig geprotesteerd tegen de „drastische beroving van burgerlijke vrijheden, waaraan het Roemeense volk wordt onderworpen". In een nota, die door de Amerikaan se regering aan de Roemeen minister van buitenlandse zaken is overhandigd, wordt uitdrukking gegeven aan de „grote bezorgdheid" over deze ontwikkeling en verklaard, dat zij de naleving van de be palingen van het Roemeense vredesverdrag nadelig zou kunnen beïnvloeden. EERSTE KAMER. De dienstplichtwet. In haar zitting van Donder dagmorgen heeft) de Eerste Kamer o.m. behandeld de wij ziging van de wet dienstplicht, voorziening. De heer J. Bran denburg (CPN) maakt be zwaar, tegen de nieuwe datum van 1 Januari 1948, ook al, omdat niet de zekerheid be staat, dat de minister dan. ge reed zal zijn met de indiening van een ontwerp-wet tot her ziening van de dienstplichtwet. Hij deelt mede, dat zijn frac tie tegen de wetswijziging zal stemmen. Dr. N. A. Donkersloot (arb) ontwikkelt eveneens bezwaren. Hij betreurt het. dat hier nog geen volledig democratische werkwijze gevolgd kon worden. De verlenging van de dienst plicht tot 2,/£> jaar achtte hij niet mogelijk èn ook niet in het volksbelang. Minister Schagen van Leeu wen, die minister Fievéz ver vangt. betreurt, dat de defini tieve wettelijke regeling nog niet gereed kon zijn. Hü deelt mee, dat het ontwerp van wet in grote trekken gereed is. Heb wetsontwerp wordt z.h. s. aangenomen, met aanteke ning, dat de communisten ge acht willen worden te hebben tegen gestemd. Bij de behandeling van het wetsontwerp nadere voorzie ningen met betrekking tot de rechtspleging stelt de heer Pol- lema (C.H.) de vraag, of' dit wertsontwerp wel past in onze staatsrechtelijke structuur. De bijzondere rechtspleging zoals de regering te Londen ons die bracht, acht spr. een schennis van de grondwet. Laten wij deze wijzigingen aanvaarden onder protest te gen de schennis der grondwet telijke bepalingen, aldus be sluit de heer Pollema. (De zitting duurt voort Prov. inkomsten en uitgaven in dienstjaar 1943. Verschenen is de rekening der Provinciale inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1943. De inkomsten bedroegen voor de gewone dienst 2.661.826,97, voor de buiten gewone dienst 6.600.255,03, totaal 9.262.082 (minder ont vangen dan geraamd 5.060.238,95); de uitgaven bedroegen voor de gewone dienst 2.655.490,69, voor de buitengewone dienst 7.287.782,84, totaal 9.943 273,53. Het batig slot van de gewone dienst bedraagt 6336,28 en het nadelig slot voor de buitengewone dienst 687.527,81. Het dienstjaar 1943 had dus een nadelig slot van 681.191,53. Uit de omschrijving van de uitgaven gewone dienst stip pen wij aan: Belastingen 1.123.031,91; stoomboot- en veerdiensten 360.465,04, electriciteitsvoorziening 621.469,97; buitengewone in komsten: vergoeding van de kosten van verbetering van wegen op Walcheren, uitge voerd op last van de Duitse Wehrmacht 7874,49; van de uitgaven gewone dienst: algemene bestuurskosten 374.466,09, kosten van prov. wegen en werken 81.922,43. Verhoging richtprijs Yoor koolzaad. Het kool- en raapzaad areaal, dat gedurende de oor logsjaren steeds uitgebreid werd als gevolg van de nood zaak om in de vetbehoefte van ons land uit eigen productie te voorzien, is na de bevrij ding sterk ingekrompen. De aankoop van de overi gens toch reèds zo schaarse oliën en vetten op de wereld markt blijft echter moeilijk, waarbij nog komt, dat de we- Ajax leidt. In de strjjd om het voetbal kampioenschap van Nederland heeft Ajax Woensdagavond met 21 de uitwedstrijd tegen Blauw Wit gewonnen. Heerenveen speelde thuis te gen M.V.V. gelijk (22). B.V.V. verloor in Den Bosch met 32 van N.E.C. Ajax heeft nu één punt voorsprong op Heerenveen en daardoor dc leiding in de kam pioenscompetitie. N.S.B.-LE1DERS BEKENNEN SCHULD. In de afgelopen jaren heeft het geregeld contact tussen geestelijke verzorgers in po litieke detentie-kampen en ge detineerden tot contact tus sen vertegenwoordigers van het Inter-kerkelijk Overleg (I.K.O.) en voormalige N.S. B.-leiders geleid. Enige leden van het I.K.O., onder leiding van dr. C. P. Gunning uit Amsterdam, hebben in een der kampen herhaaldelijk ge sproken met plm. 25 kop stukken uit de vroegere N. S. B. Nadien hebben deze oud leiders een gezamenlijk schrij ven in de vorm van een schuldbelijdenis tot het LK.O. gericht. Zij nemen in dit schrijven o.m. de schuld voor het zenden van Nederlandse jongens naar het Oost-front op zich. Het I.K.O. biedt afschrif ten dezer schuldbelijdenis, voorzien van een preambule, aan de aangesloten kerken aan. Deze kerken zullen dan zelf beslissen of zij deze schuldbelijdenis aan de ge meenten bekend zullen maken en zo ja, op welke wijze deze bekendmaking zal geschieden. Gratificatie voor overheidspersoneel. Aan het Burgerlijk Rijks personeel zal thans ook een gratificatie van 2 met een maximum van 50 worden verleent, althans aan hen, wier salaris in een eerste klasse standplaats voor ge huwden de 4380 en voor ongehuwden de 4152 niet te boven gaat. Provincies, gemeenten en waterschappen zullen een overeenkomstige gratificatie mogen verlenen. Grole brand in Jersey-City. Op een van de kaden van Jersey City, een voorstad van New York, woedt een hevige brand, die grote omvang be gint aan te nemen. De brand is begonnen op het Amerikaanse schip „Marine Flyer". Het vuur laait hoog op en ontplof fingen klinken. De kade wordt eveneens bedreigd. Het is nog niet bekend, of er slachtoffers te betreuren zijn. zal men naar het wrak duiken. De moeilijkheid is echter, dat dit alleen' gedurende het z.g. „stil tij" kan geschieden. De werkzaamheden, die die in op dracht van de Waterstaat ge schieden en de eventuele ber ging worden daardoor natuur lijk ernstig belemmerd. De „Fair Play II" was slechts drie jaar oud, zodat het een ernstige schadepost zou zijn, indien het schip niet geborgen zou kunnen worden. Zal het schip geborgen kunnen worden Obstakel voor de scheepvaart. Zagen hondenden Vllssingers Zondag voor hun ogen de „Fair Play H" zinken, slechts enkelen hebben Woensdagmid dag van de Boulevard af de eerste pogingen gadegeslagen, die werden aangewend om het wrak te bereiken. Een ploeg manschappen van de Koninklijke Marine, speci aal voor deze gelegenheid uit Leiden overgekomen, zou van de „Frans Naerebout" naar het wrak duiken om de moge lijkheid van eventuele berging te onderzoeken en eventueel de lijken der slachtoffers bo ven te brengen. Niets van dit alles is echter nog gebeurd. Er is alleen nog maar gedregd, want de juiste plaats van het wrak was nog niet bekend. De „Mevo" van de Rijkswaterstaat en de „Clazina" hebben bij dit werk assistentie verleend. Belde schepen voeren de vlag half stok. Op de Boulevard werd ge mompeld, dat er dan wel lijken geborgen zouden zijn. Het rood, wit en blauw wapperde echter in rouw, omdat men boven het zeemansgraf van schepelingen voer. De beide marineduikers zijn nog niet naar het wrak geweest. Met dreggen heeft men echter wel de sleeptros van de „Fair Play H" gevonden. Men heeft de tros afgekapt en aan boord genomen. Het andere eind is zoveel moge lijk strak getrokken en er is een boei op gezet. Ter plaatse werd een diep te gepeild van 6 tot 9 meter. Het schip, Hgt in de vaar geul, dus op een diepte, wel ke voor de scheepvaart nog wei degelijk gevaar oplevert. Vandaag zal de „Frans Nae rebout" opnieuw uitvaren. Dan Bevin ontevreden over Russisch antwoord. „De Engelse regering maakt zijn eigen gevolgtrekkingen uit het feit, dat de van de Sowjet-Unie gevraagde inlich tingen over ae gebeurtenissen in Hongarije niet gegeven zijn", aldus heeft Bevin in het Lagerhuis op een vraag geantwoord. „Ik heb de Britse ambas sadeur opdracht gegeven om Molotof er van in kennis te stellen, dat de Britse rege ring het slechts kan betreu ren, dat de Sowjet-Russische regering geweigerd heeft om de wettige en vriendelijke verzoeken, die tot haar ge richt zijn, op andere wijze te beantwoorden dan met on deugdelijke ontkenningen en tegenbeschuldigingen' Gereformeerde jeugd. De bond van Gereformeerde jeugdorganisaties heeft toog- dagen gehouden te Apeldoorn, Maastricht en Rotterdam. Vooral de toogdag te Apel doorn werd een bijzonder suc ces door het défilé voor H-M. de Koningin, waaraan drie diuizend jongens en meisjes deelnamen. H.M. nam glim lachend: de enthousiaste hulde van de jeugd in ontvangst. De ontwikkeling van gasturbines. Op het gebied der ontwikke ling van gasturbines is een samenwerking tot stand geko men tussen „Werkspoor" te Utrecht enerzijds en de Kon. Mij. „de Schelde", de machine fabriek gebr. Stork en Co., en Wilton-Feyenoord anderzijds. Auto met lading punaises aangehouden. De Helmondse gemeente-po- litie heeft een auto aangehou den, komende uit de richting Weert, waarin zich 300.000 punaises bevonden, verpakt in doosjes met het opschrift „Made in Germany". Na onderzoek bleek, dat de punaises in Eygelshoven wa ren gekocht voor de prijs van 850 gld. In Eygelshoven werd de persoon, met wie de trans actie was afgesloten, gevon den, en deze bekende de pu naises geruild te hebben voor 1600 sigaretten-vloeitjes bij drie Duitsers. De punaises zijn in beslag genomen. GIFT VAN AMERIKAANSE RODE KRUIS. Het Nederlandse Rode Kruis heeft van het Amerikaanse Rode Kruis een gift ontvan gen ter waarde van 21.000 dollars, waarvan een gedeelte bestemd is voor de apparatuur voor de ledenregistratie van de 600.000 leden van het Ned. Rode Kruis. reld marktprijs sterk is geste gen. De regering streeft dan ook naar vergroting van de olie- en vetwinning uit eigen productie, hetgeen bijv. mo gelijk zou zijn door een uit breiding van de verbouw van koolzaad. In verband hiermede heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening bepaald, dat voor koolzaad van de oogst 1948 als richt prijs zal gelden 70.per 100 kg. Deze prijs wordt nu reeds bekend gemaakt, ten einde de uitzaai van winter- koolzaad in de a.s. nazomer te bevorderen. De verwachting is, dat aanmerkelijk meer koolzaad wordt uitgezaaid dan onder de oude prijsstel ling, die 45.per 100 kg. bedroeg. Geen Interesse. Er was een tijd, waarin de bouw van een nieuw stadhuis en de inrichting- ervan een ge beurtenis waren, waarmede de burgerij van hoog tot laag in tens medeleefde. Zo lang de bouw duurde, was heb stadhuis een van de onderwerpen der gesprekken. In sommige, in vele steden is dat nog Zo. Het is een beetje beschamend maar volkomen in overeen stemming met de feiten, dat, nu er In Middelburg een uiter mate belangwekkende tentoon stelling wordt gehouden van meubelen en kunstvoorwerpen voor hefe nieuwe Stadhuis der Zeeuwse hoofdstad, de belang stelling uit Middelburg zelf ontstellend gering is. Uit alle oorden van het land komen be zoekers, naarmate het vacan- tieselzoen algemeen wordt steeds meer. De Middelburgers bleven, tot dusver, weg TERUG GESLEEPT. Het te Willemstad gezon ken mosselvaartuig Bru 26, dat door een drijvende bok in de haven van Willemstad was gebracht, is vandaar door een ander mosselvaartuig Bru 72 naar de thuishaven f ebracht nadat men het gro- e gat in de voorsteven van een noodbekisting had voor zien. Op de scheepswerf van de firma Van Duivendijk te Brulnisse zal het vaartuig worden gerepareerd. J. A. H. Abeleven 80 jaar. Vandaag wordt een beken de Zeeuwse figuur, de heer J. /A. H. Abeleven, oud-inspec teur van het L.O. te Goes, nadien wonende aan de Abeelseweg onder Souburg, tachtig jaar. De heer Abele ven is o.a. bekend als schrij ver van „Prulletje" en enkele andere boeken. Leidse professoren spreken voor studenten- vrijwilligers. In onze editie van gisteren schreven wij reeds uitvoerig over het komende bezoek van 700 studenten uit vele landen aan Zeeland, waar de meisjes aan de fruitoogst op Zuid-Be veland en de jongens aan graafwerk op Walcheren zul len arbeiden. In aanvulling hierop vernemen wij, dat deze vrijwilligers zoveel prijs stel len op de deelname aan deze werkkampen dat zij zich soms grote kosten veroorloven om in Nederland te komen. Zo zijn er studenten, die voor him reis 600.moeten uitleggen. Zoals bekend doen zij het werk in Zeeland practisch gratis. De afdeling Sociale Zaken van de Dienst Wederopbouw; en de V.V.V. zullen medewer ken aan het verschaffen va.n recreatie aan de jongelui. Eni ge professoren van de Leidse Universiteit hebben reeds aan geboden in de kampen te Ka- pelle en Westkapelle lezingen te komen houden. 200 medespelenden. Na Aardenburg zal ook Sas van Gent een openluchtspel hebben. Op 6 en 7 September zal, ter gelegenheid van de viering van het 400-jarig bestaan van Sas van Gent, dit openlucht spel worden uitgevoerd op de Molenberg, een overblijfsel van de oude vestingwallen, met op de achtergrond de oude molen. Een eventuele derde opvoering zal op 8 of 10 September plaats vinden. De tekst van het spel werd geschreven door de heer W. Uyt den Bogaard. De heer R. Slock stelde de historische gegevens samen. In veertien taferelen wor den in dit spel de histori sche hoogtepunten uit de geschiedenis van Sas van Gent uitgebeeld. SCHEEPVAART KANAAL VAN TERNEUZEN. Blijkens een bekendmaking van de Bijzondere Dienst van het Stroomgebied der Schelde, le Directie te Gent. mag de scheepvaart op het kanaal van Gent naar Terneuzen een snel heid van 5 km. per uur niet overtreffen tussen 'n punt, ge legen 200 m. bovenstrooms de spilpijlen van de voormalige brug van Dangerbrugge en een punt 200 m. beneden strooms deze spilpijler. Terneuzen GESLAAGD. Bij het op 24 Juni LI. te 's- Gravenhage afgenomen exa men voor gemeente-administra tie I slaagde de heer A. P. Dees, ambtenaar ter secretarie te Terneuzen. Provinciale bijdrage van f 150.000.-. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de Prov. Staten voorgesteld te besluiten om ten behoeve van het tolvrij maken van de brug van Tho- len naar dé Auvergnepolder aan het Rijk een bijdrage te verlenen van 150.000 met dien verstande, dat de uitke ring zal volgen, zodra tussen het Rijk en de gemeente Tho- len overeenstemming zal zijn verkregen en om het besluit van vorig jaar, waarbij het geldende tarief voor de hef fing van het verkeer over de brug ingaande 10 Oct. 1946 voor een jaar werd bestendigd met ingang van de datum, waarop de herstelde brug voor het verkeer zal zijn openge steld of zoveel later als tus sen Rijk en Tholen overeen stemming is verkregen, in te In de toelichting bij de ont- werp-besluiten prijzen G. S. zich gelukkig, dat na de vele onderhandelingen, die in eerste instantie met de Tollencom- missie zijn gevoerd, bereikt is, dat tegenover volledige af stand door de gemeente Tho len aan het Rijk van de rech ten op de brug het Rijk voor zijn rekening neemt de nog niet afgeloste leningsschuld, die thans 506.593,78 be draagt, verminderd met hèt reserve- en onderhoudsfonds alsmede de herstellingskosten van de brug (geschat op 600.000), verminderd met de bedragen, die de gemeente uit de molcstverzekermg zou ont vangen, waarbg de gemeente tevens afstand doet van alle aanspraken op een mogelijk veerrecht. De opoffering zij nerzijds om de opheffing van de tol tot een goed einde te brengen meende het Rijk zich echter alleen te kunnen ge troosten, wanneer het daarbij de medewerking van de pro vincie Zeeland, in samenwer king met Noord-Brabant, zal ondervinden, in de vorm van een provinciale bijdrage van 150.000. Noord-Brabant zal hierin bijdragen met 30.000. G. S. menen, dat zelfs wan neer zou blijken dat de gem. Tholen niet bevoegd is tot het heffen van een bruggeld (noch dit college, noch de Tollencom- missie, noch de minister gelo ven aan een dergelijke be voegdheid), deze inkomsten, waarop de gemeentelyke huis houding jarenlang is ingesteld, niet plotseling behoren te ver vallen en aan de gemeente de gelegenheid wordt gegeven zich aan het toekomstig gemis van deze inkomsten geleidelijk aan te passen. Zoals reeds ge meld hebben de gemeenten op Tholen, die het belang van een tolvrije brug goed inzien, zonder uitzondering besloten gedurende 10 jaar aan de gem. Tholen door tussenkomst van G. S. een jaarlijkse bij drage te verlenen van 0,25 per inwoner, hetgeen een to taal' is' van 3000 'sjaars. Hierbij gevoegd het bedrag, dat Tholen zelf ook behoort op te brengen, wordt dit 3750. G. S. hebben gemeend voor het gemak der betrokken gemeenten aan een jaarlijkse bijdrage tot een zelfde bedrag de voorkeur te moeten geven. De gem. Tholen gaat in het algemeen accoord met deze regeling; zrj meende echter aanspraak te moeten maken op het bedrag, dat door haar destijds voor het bouwen van de brug, naast de deswege aangegane lening, uit eigen middelen is gefourneerd, groot 50.428,58. G. S. hebben zich hierover in verbinding gesteld met de minister van Verkeer en Waterstaat. Naar het zich Iaat aanzien zal de Tholense brug in Au- fustus hersteld zijn en door et verkeer in gebruik geno men kunnen worden. Er werken in totaal onge veer 200 medespelenden mee. De heer W. Abeleven, de be kende auteur en regisseur van het openluchtspel „Ontwor steld", dat vorig jaar te Vlis singen zoveel succes oogstte, heeft ook hier de regie in handen. Natuurlijk bestaat er aller- wege voor dit spel grote be langstelling. Gent heeft in vele opzichten zijn steun reeds toegezegd. Deze steun is ook wel nodig, want de kosten die aan dit openluchtspel verbon den zijn, worden begroot op 8000. Voor Sas van Gent belooft het in ieder geval een groot evennement te worden. Tribunaal Goes. J UITSPRAKEN lste EN 2e KAMER. De lste Kamer van het Tri bunaal te Goes deed uitspraak in det volgende zaken: F. A. Peeman Kakebeeke, 46 j., bedrijfsleider en J. E. Peeman Kakebeeke, 44 j.f landarbeider, beide te Goes: veroordeeld tot voorinterne ring, 3000.verbeurdver klaring en ontz. rechten; A. K. Lamain, 30 j., wachtmeester bij de politie te Wolphaarts- dijk en Q. de Vrie, 24 j., fruit kweker te Kattendijke: voor internering en ontz. rechten; I. J. Weidsma te Middelburg: 9 mnd. internering tot 25 Mrt, 1948 en ontz. rechten; B. J. Kindt,, 57 j., landarbeider te Hoek, lYz jaar internering tot 17 Aug. 1948, 2000 verbeurd verklaring en ontz. rechten; C. L. Kostense, 56 j., chef de reception, Kruiningen: 4 jaar internering tot 25 Juni 1951 en ontz. rechten. Maria M. Eggermont, 26 j., typiste te Hulst, vervallen de door de Tweede Kamer ge- gewenste 6 mnd. internering, doch handhaving ontzetting rechten. De 2e Kamer deed de vol gende uitspraken: F. P. da Witte, 26 j., monteur te Hulst; Emerance Vereecaen, 32 j., St. Jansteen: voorintern, en ontz. rechten; G. Melse, 48 j., wachtmeester politie te Oolt- gensplaat: schuldig verklaard, geen verdere maatregelen op gelegd. De enige zaak, die Woens dag voor de lste Kamer werd behandeld was een voortzet ting van het onderzoek van 30 Jan. en 26 Maart tegen de 45-j. aannemer J. Haringma. Na een derde verhoor kwam de accountant Schipper zijn rapport ter zake toelichten. De verdediger, mr. H. C. J. Zaaier, was na de bestudering van de tenlastelegging tot het besluit gekomen, dat de be schuldiging vervallen moest worden verklaard. De collecte voor de re classering bracht in Schoon- dijke de som van 81,75 op. Een sympathiek plan. Het feit, dat de Stoom vaart MU. „Zeeland" nog steeds niet naar Vlissingen is teruggekeerd, heeft onder meer tot gevolg, dat voor onze provincie in de vacan- tiemaanden een aanzienlijk toeristenverkeer verloren gaat, dat zulk een belangrij ke deviezenbron Is. Naar de directeur van do Prov. V.V.V., de heer E. Smit, ons mede deelde, heeft h(j thans een bespreking gehad met de lei ding van de maatschappH, waarin h\j de waarde heeft geschetst van het voeren van propaganda in Engeland voor een toeristenrels met de M(j. „Zeeland" van dit land vla Hoek van Holland naar Rot terdam en vandaar naar Zee land en Arnhem. HU verklaar de, wanneer de directie van de „Zeeland" bereid was dit plan te steunen, alles In't werk te zullen stellen om het lo- giesprobleem in onze provin cie, in het bU'zonder wat Wal cheren betreft, op te lossen. De directie van de „Zee land" heeft de heer Smit hierop doen weten, dat zU, nemen. aannemende dat er van de zijde van de Engelse reisbu reaus belangstelling zal be staan voor deze reizen, zeker gaarne bereid is hieraan, voor zover in haar vermogen ligt, volledig mede te werken. De bedoeling is de toeris ten van Rotterdam naar Wal cheren en daarna weer van Walcheren naar de Maasstad te vervoeren met boten en autobussen, met dien ver stande, dat degenen, die op de reis naar Walcheren per boot reisden terug per bus gaan en andersom. Z(j zullen onderweg hierdoor de gele genheid hebben het fraaie ri vierenlandschap en een oude stad als Dordrecht te zien. Het bezoek aan Walcheren vormt de hoofdschotel van de reis naar Zeeland, doch er is tevens gedacht aan een trip naar Zierikzee. Na terugkeer in Rotterdam zouden de toe risten dan nog naar Arnhem kunnen reizen. Wy wille ner in dit verband op wijzen, dat Engelsen voor hun vacantiereizen naar het buitenland 70 mee mogen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10