PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUDAMT Parijs in afwachting Onrust in Italië Spanning om Djocja Handel met België „Zwiepen Vandaag voor de Walcherse kust 190e Jaargang - No.149 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vltssingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 26 Juni 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week3.20 per kwartaal franco per post f 3.45, per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureaus gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburgs Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 Goes: Tnrfkade 15. telefoon 2475 Oostburg: Gratamastraat 3. telefoon 102: Terneuren: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg^ Buitenlands overzicht Morgen begin de conferentie der Grote Drie. Organisatie geïmproviseerd. Te Parjjs is men bezig de laatste voorbereidingen te treffen voor de conferentie van de „grote Europese drie", die morgen zal beginnen. De besprekingen tussen de drie ministers zullen worden ge houden in de historische en fraai gestoffeerde kamer van het Franse ministerie van bui tenlandse zaken, de traditio nele plaats voor belangrijke ontmoetingen. Het Kellog Briand pact werd daar gete kend en in Februari van dit jaar het vredesverdrag met Italië. Het is nog niet bekend hoe lang de conferentie zal duren, noch hoe de agenda zal zijn of welke procedure gevolgd zal worden; daartoe is alles te snel en te geïmproviseerd gegaan. Geen enkele na-oor- logse conferentie is zo weinig formeel en met zo weinig voorbereiding tot stand ge komen als die in Parijs, zelfs het onderwerp van discussie, Marshall's uitnodiging aan Europa om een economisch herstelplan op te stellen. Een hoge ambtenaar üit Bevins omgeving verklaarde: Dit keer is Bevin niet slechts van plan de kaarten open op tafel te leggen, zoals in vo rige conferenties, maar hij zal met volkomen lege kaarten naar Parijs vertrekken en ze aan tafel invullen. De bedoe ling van deze vergelijking was aan te geven, dat Bëvin niet met bepaalde vastom lijnde voorstellen en ideeën aan de conferentie deel zal nemen, doch bereid is zich aan te sluiten bij elk con structief voorstel van de an deren. De verwachtingen van de conferentie lopen uiteen. Leon Blum is blijkens een artikel in „Le Populaire" optimis tisch gestemd. Ik ben ervan overtuigd, verklaarde hij, dat men zonder uitzondering de vaste wil heeft tot overeen stemming te komen. Minder optimistisch is het links on afhankelijke blad „Franc- Tireur" dat Amerika beschul digt van reactionnaire en im perialistische motieven en tot Bidault de vraag richt: „Telt een gewaarschuwd man niet voor twee?" Het Engelse blad „Obser ver" komt tot de conclusie, dat Europa, als het van deze weergaloze gelegenheid geen gebruik maakt, snel, ver schrikkelijk en verdiend zal worden gestraft. In de Ver. Staten neemt men een afwachtende houding aan en acht men de Parijse con ferentie een zaak, die alleen Europa aangaat. Als Rusland zou willen samenwerken, zo redeneert men, zullen de sa tellietstaten in Oost-Europa natuurlijk volgen en dat zou de economie van Europa zeer ten goede komen. De bereidheid van de Sow- jet-Unie om in elk geval het plan-Marshall te bespreken, in het midden latend of het ook wil meewerken, is zon der twijfel het beste politieke nieuws van dit jaar. Alle dit jaar ondernomen pogingen om de politieke ge schillen tussen Oost en West te overbruggen zijn dit jaar op een mislukking uitgelopen. Mijnwerkersstaking in Amerika. Onder het motto: „Laat de senatoren de steenkool maar delven" zijn meer dan 155.000 mijnwerkers in de Ver. Staten in staking gegaan, als protest tegen de nieuwe arbeidswetge ving. Vertegenwoordigers van de mijnindustrie vrezen, dat de staking zich zou kunnen ont wikkelen tot een volledige sta king van alle Amerikaanse mijnwerkers. „De nieuwe Amerikaanse arbeidswet zal tot oorlog in de industriële wereld leiden", verklaarde William Green, president van de American Federation of Labor. Green vervolgde: „Wij geloven dat de wet voor haar aanhangers als een boemerang zal werken en dat deze het volgend jaar door het Amerikaanse volk van hun posten weggestemd zullen worden. De nieuwe wet zal geen arbeidsvrede brengen, integendeel, zij zal alomver- spreide industriële oorlog veroorzaken. De arbeiders zul len nimmer vrede met deze wet hebben". Franse protestnota aan Egypte. Naar veruidt heeft de Fran se ambassadeur te Cairo, Gil bert Arvengas, de Egyptische regering een nota overhandigd, waarin protest wordt aangete kend tegen „politieke verkla ringen" van Abdel "Krim, de vroegere leider van de Marok kaanse opstand, die thans in Egypte vertoeft. Thans gaat men de zaak van de economische leant benade ren. De economische positie van de Sowjet-Unie en vooral van de Zuld-Europese staten is niet zo rooskleurig, dat Mo- lotov en Stalin zich konden veroorloven het aanbod van Marshall eenvoudig voorbij te gaan. Begrijpelijk echter staan zij wat huiverig tegenover Amerikaanse hulpverlening, zoals die past in de Truman- leer. De Ver. Staten zullen de principes van de Truman-leer geheel moeten laten varen, in dien Rusland of de U.N.O. ac tief gaan meedoen aan het uit voeren van het plan Marshall. En dan blijft nog altijd de vraag of het Republikeins Congres bereid zal zijn om nog verdere duizenden millioenen dollar voor hulp aan Europa toe te wijzen indien de Sow- jet-Unie een stem heeft bij het uitwerken van het pro gram of indien Rusland of haar satellieten er direct of indirect voordelen van zullen trekken. Tweemaal ter dood veroordeeld. Het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden sprak het dood vonnis uit over de 29-jarige student, J. A. Visser te Gronin gen, die drie Sneker burgers doodschoot. Ook de Groninger kamer van het Bijz. Gerechts hof heeft hem ter dood ver oordeeld. Nieuwe stakingen in Frankrijk. Dertig duizend mijnwerkers, een kwart van alle Franse mijnwerkers, zijn in staking, voornamelijk ter verkrijging van hogere rantsoenen. Er worden ook kleine financiële wijzigingen geëist. 21.000 employés van de Ci- troën-autofabriek in het ge bied van Parijs hebben het werk geheel tot stilstand ge bracht. De afdoening- van de gewone zakentransacties wordt steeds moeilijker door de staking van bankenemployés, welke thans reeds zes dagen duurt. Te Marseille brak een vrij wel algemene staking van twee uur uit, als protest tegen de financiële plannen der re gering. Vechtpartijen aan de orde van de dag. Reuters correspondent te Rome schrijft: De nieuwe Italiaanse rege ring, waaraan de links ge oriënteerde partgen gaan deelnemen, moet nu liet hoofd bieden aan gewelddaden en bloedvergieten op Sicilië, waar een algemene staking is ge proclameerd en botsingen tus sen politieke tegenstanders in andere delen van Italië. Op Sicilië werden spring stoffen, automatische wapens en handgranaten gebruikt bij aanvallen op hoofdkwartieren van linkse partijen. De aan vallers zouden behoren tot de Door speld gered. Een 26-jarige Ameri kaanse visser viel en kwam met zijn maag zo danig op een scherpe tak terecht, dat zij open scheurde. Hij trachtte de wond met een veilig heidsspeld dicht te ma ken, hetgeen gelukte. Vervolgens sleepte hij zich vijf uur lang door een bebost gebied, tot hij de weg bereikte, waar hg door een voor bijganger gevonden werd. Dr. F. L. Eberhart, die hem te Owen Sound (Ontario) in het zieken huis te behandelen kreeg, zei, dat de veiligheids speld zijn leven had ge red en dat hg wel spoe dig zou opknappen. De grote brand in Brussel. VRESELIJKE TAFERELEN SPEELDEN ZICH AF. Woensdagmorgen was het aantal slachtoffers van de brand in het ministerie van onderwijs te Brussel reeds tot 10 gestegen, terwijl in de ziekenhuizen niet minder dan 30 personen in behandeling zijn. Het blijkt, dat zich in de kantoren aan de achterzijde van het ministerie vreselijke taferelen hebben afgespeeld. Een jonge vrouw, wier kleren en haren brandden, klom op het vensterkozijn en liet zich van de zevende verdieping te pletter vallen. Een andere vrouw sprong gillend van angst van de vierde verdie ping en stortte door een gla zen dak. Nog twee andere vrouwen wierpen zich in hun wanhoop uit de ramen. DUIZENDEN DOSSIERS VERLOREN. Bij de brand zijn niet min der dan 41.000 dossiers ver loren gegaan en, naar de heer Kuypers, secretaris-generaal, verklaarde, loopt de schade in de millioenen. De „Libre Belgique" maakt zich tot spreekbuis van de ge ruchten, volgens welke de druk op de slangen tijdens het blussen van de brand niet vol doende zou zijn geweest, als gevolg van de staking onder het personeel der openbare werken. In een communiqué van de publieke werken wordt evenwel medegedeeld, dat dit een boos gerucht is en dat alle noodzakelijke maatrege len waren genomen om in ge vallen van nood de diensten onmiddellijk weer te laten werken. Ook do raad van de Franse republiek (Senaat) heeft het bezuinigingsplan van de regering Raraadier goedge keurd. roverbende van Salvatore Giuliano, die de communisten „de oorlog" verklaard heeft. Bij deze aanvallen werden 2 personen gedood en 20 ge wond. Uit Palermo komen be richten van vele incidenten. De politie en gendarmes zijn gemobiliseerd. Het Siciliaan- se vakverbond, dat "in hoofd zaak links georiënteerd is, heeft een staking voor het gehele eiland uitgeroepen uit protest tegen de aanvallen op communisten. Uit andere delen van Italië komen berichten binnen van aanvallen der linksen op bij eenkomsten van rechtsen. Een afgevaardigde van de chris tendemocratische partij werd te Napels afgeranseld. Bijeenkomsten van de Uomo Qualunque (de partij van de kleine man) werden te Taren te en Ancona onderbroken, waarbij vele personen ge wond werden. In Rome is een wijdvertakte neo-fascistische organisatie ontdekt. Tenslotte zijn de brandweerlieden van Rome en transportarbeiders in staking gegaan. Brandstoffenpositie in Engeland precair. Een woordvoerder van het Britse ministerie van brand stofvoorziening heeft ver klaard, dat het Britse volk de komende winter met een nieu we brandstofcrisis te kampen zal hebben, indien het niet de uiterste •spaarzaamheid zou betrachten. De electriciteits- vooigiening zal aanstaande winffir zeer veel hoofdbrekens kosten. Veertien millioen cir culaires, getiteld „de brand- stoffencrisis en u", werden huis aan huis bezorgd om het volk de situatie duidelijk te maken, aldus de woordvoerder. is het 2 jaar ge leden, dat te San Fran cisco het handvest der Verenigde Naties werd getekend; is het 25 jaar ge leden, dat de vorst van Monaco, prins Louis II zijn vader, Albert I, opvolgde. Arnold Meijer kreeg vier jaar met aftrek. De Bijz. Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak van de voormalige lei der van „Nationaal Front", Arnold Meyer, die door het Bijz. Gerechtshof te 's-Her- togenbosch op 26 Juni 1946 terzake van „het voortgezet misdrijf van opzettelijk in tijd van oorlog de vijand hulp verlenen", was veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaren met aftrek. Thans uitspraak doende heeft de Bijz. Raad van Cas satie de sententie van het Hof vernietigd, doch alleen t. a.v. de opgelegde hoofdstraf, en Meyer veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier ja ren, met aftrek van de pre ventieve hechtenis gedurende 1 jaar, 7 maanden en 2 we ken. Stijkel-groep op vaderlandse bodem. Dinsdag hadden zich vele personen opgesteld aan de grens in het dorpje Beek bg Nijmegen om de eer te bewij zen aan de stoffelijke resten van de leden der verzetgroep Stijkel, welke van Hannover naar Den Haag werden overge bracht. Tegen 6 uur kwam de rouwstoet te Beek aan. De re gering was hier vertegenwoor digd door de Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. mr. C. G. C. Quarles van Uf- ford. T.oen de stoet enige ogen_ blikken stilstond herdacht de heer Stijkel Sr. de gevallen hel_ den. De overbrenging .was ge schied onder persoonlijke lei ding van het hoofd van de dienst berging en identificatie, luit. kol. de Ruyber van Ste- veninck. Cor Wals in cassatie. De oud-wielrenner en S.S.'er Cor Wals uit Tilburg heeft te gen zijn veroordeling tot 15 jaar gevangenisstraf te 's-Her- togenbosch beroep van cassa tie aangetekend. Dit beroep wordt op 4 Augustus door de bijzondere raad van cassatie behandeld. Verdedigers van Wals zijn mr. J. J. A. van der Putt en mr. L. M. M. Nijst uit Eind hoven. Wals werkt op het ogenblik s politiek delinquent in de mijnstreek. Doodstraf geëist. „Deze man heeft zich gedra gen als een volbloed S.D.-man en ging met plezier mee om razzia's te houden. Hij be schouwde het als een doodge wone zaak de arrestanten gru welijk te mishandelen en te kwellen", aldus mr. Nube, pro cureur-fiscaal bij het Bijz. Ge rechtshof te Leeuwarden, die tegen deze verdachte, de 28-ja rige wachtmeester der ma. rechaussée O. v. Dijk uit Sex- bierum, de doodstraf eiste. Het scholen-tekort. Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de leerplichtwet. Vele leden gaven ook uiting aan hun twijfel of er over en kele jaren wel voldoende schoolgebouwen voor de invoe ring van het voortgezet L.O. ter beschikking zullen staan. Bij hen rees de vraag, of te dezen niet de oplossing moet •gezocht worden in het bouwen van noodscholen. Zijn hun in lichtingen juist, dan bedraagt het tekort aan scholen mo menteel 800 stuks. Het bouw plan 1947 voorziet in de bouw van 25 scholen, waarvan niet eens vaststaat, dat zij inder daad zullen worden gebouwd. Vele leden konden zich aller minst verenigen met des mi nisters voornemen om tot 1 Januari 1950 de achtjarige leerplicht tot een zevenjarige terug te brengen. Moet de jam bederven Het lid van de Tweede Ka mer, den Hartog, heeft aan minister Mansholt gevraagd of het Z. Exc. bekend is, dat voor al bij de kleinere jamfabri'kan- ten zeer grote voorraden jam aanwezig zijn en dat mede als gevolg van het feit, dat het pu bliek vrijwel uitsluitend „merk- jam" vraagt, het gevaar be staat. dat grote hoeveelheden jam zullen bederven, terwijl bo vendien verschillende van de betrokken fabrikanten in fi nanciële moeilijkheden dreigen te geraken? Indien dat zo is, moeten dan niet onverwijld maatrege len worden genomen om deze voorraden ten snelste in de consumptie te brengen, Amerikaans kerkhof blijft in Margaten. Het Amerikaanse ministerie van oorlog overweegt plannen, om 14 blijvende Amerikaanse militaire kerkhoven en vier algemene kerkhoven in stand te houden als de laatste rust plaats in overzeese landen voor leden van de gewapende macht der Vei-. Staten, die gedurende de tweede wereldoorlog gestor ven zijn buiten de grenzen der Ver. Staten. Tot de tijdelijke militaire kerkhoven, welke werden opge richt gedurende de tweede we reldoorlog en welke thans een blijvend karakter verkrijgen, behoort ook dat te Margraten, in Nederland. Strijd tussen goedwlllenden en scherpslijpers Brand in de Schouwburg van Batavia. (Van onze parlementaire redacteur.) Het wachten is op het ant woord, dat Djocja zal geven op de Aide Memoire van de luitenant-gouverneur-gene raal, dr. van Mook. In rege ringskringen in Den Haag is stellig de hoop niet opgege ven, dat men van de zijde der Republiek het niet op een de- „Herstel-Limburg" werkte te duur. Onlangs besloten Ged. Sta ten tot liquidatie van de stichting „Herstel Limburg 1945". Deze ontbinding is per 1 April 1.1. ingegaan. Thans is uit een mededeling van Ged. Staten aan de Prov. Staten gebleken, dat de be weegredenen tot dit besluit voor Ged. Staten hoofdzakelijk %varen gelegen in het feit, dat de minister van binnenlandse zaken aandrang had uitgeoe fend op spoedige opheffing der stichting. Intussen was echter een bij zondere commissie uit de Prov. Staten bezig met een onder zoek naar de vraag, of de tijd allengs niet was gekomen, om de omvang van het apparaat en het werkterrein van de stichting in te krimpen, en te onderzoeken wanneer tot op heffing der stichting zou kun nen worden overgegaan. Deze onderzoekcommissie is tot de overtuiging gekomen, dat door de stichting uitgaven zijn ge daan, welke nagelaten hadden kunnen worden zonder het werk te schaden. Het appa raat der stichting was te om vangrijk, het motor- en auto gebruik zeer aan de hoge kant. „Limburg's herstel" kostte tot 1 Juni 1947 234.000. Gelder land had geen kosten, N. Brabant 70.000, Zeeland (al leen 1946) 12.500 gulden. Prov. Staten, Ged. Staten en de Onderzoekingscommissie waren het er dan ook over eens, dat Herstel Limburg zo spoedig mogelijk moest wor den opgeheven. Er komt glas voor de Wederopbouw. De onderhandelingen voor het onlangs geparafeerde han- delsaccoord tussen Nederland en België vinden vandaag plaaffc. Na bekrachtiging zal onmiddellijk worden overge gaan tot het bekend maken van de in het verdrag vastge stelde contingenten der ver. schillende goederen. Tijdens de onderhandelingen is er van Ned. zijde zoveel mo gelijk naar gestreefd op het gebied der industrie België de rol te doen vervullen, die Duitsland voor de oorlog had. Zo komt er o.a. in het accoord een post voor van 1.000.000 Gevaarlijk werk verliep in Zeeland tot dusver zonder ongelukken. Mijnopruimingsdienst doet haar plicht Voor de vierde maal in een jaar sta ik te wachten aan het roeiershoofd te Vlissingen. Maar nu is het anders dan de vorige malen. Drie keer wacht, te ik op de eerste berichten van een scheepsramp: de Ar- nemuider vissers, de Meerkerk en nauwelijks enige weken ge leden, de Viceroy. Maar dit maal is het anders Hakkepuffend legt een mo- torvlet van de marine aan. Ik wurm het laddertje af: De motor trekt weer aan en weg gaat het. De boulevard glijdt voorbij, dan dë Nolledijk en- de duinen van Walcheren. Achter de vlet dobberen twee „Dorry's", klei ne onaanzienlijke en uiterst la biele bootjes, maar onmisbaar voor dit werk, het vegen van „Keti"-mijnen. „Zwiepen" noe men de jongens van de marine- mijnopruimingsdienst, die dit werk dagelijks doen, het en on willekeurig denk je daarbij aan ©en grote schuit met parava nen enz. Maar niets is minder waar, tenminste niet waar het de door de Duitsers gelegde „Kustabwehrminen" betreft, .die niet diep onder het water liggen, op het strand of op de banken. Het is veel eer een peuterwerkje, maar dan een gevaarlijk peuterwerkje. Bij Westkapelle heeft de grote sloep, die de mannen en springstof aan boord heeft, ons ingehaald en gaat voor an ker. We komen langszij. 't Ma teriaal wordt overgeladen en de ..Dorry's" worden bemand. Alleen de „Vetdot" (marine uitdrukking voor stoker) met zijn helper blijven aan boord en schreeuwen ons allerlei din. gen na, die niemand verstaat, maar waar zij zelf ontzaggelijk plezier om hebben. Op de buitenbank zullen we vissen. Er staat een briesje. Niet erg, maar doch net ge noeg om te doen overpeinzen, dat ik niet veel plezier van mijn boterhammen zal beleven. Gelukkig voor me, blijkt de golfslag te sterk om hier te vissen. We gaan naar de bln- nenbank. Als we weer langszij van de sloep komen hebben de vetdot en zijn helper een serie hate lijke opmerkingen klaar. Maar niemand! gaat „op zijn strot staan". Rustig doet ieder wat hij doen moet en even later wordt er gevist. VISSEN. Inderdaad gevist, echt met een touwtje. Langzaam roeien de „Dorry's" over de bank, met enige tussenruimte naast elkaar en twee marine-mannen op de achtersteven laten een touwtje over de bodem glijden. En dan blijft dat touwtje van zelf achter een „ketimgh" ha ken. Dan wordt er een boei uitgegooid en roeien ze weg. De rest knapt iemand anders op. Met een Duitse rubberboot roeit die naar de boei en laat een lading neer bij de mijn, Langzaam wordt er terugge roeid terwijl de kabel wordt gevierd. Een arm gaat de hoogte in, een voet drukt op de detonater, een waterstraal schiet omhoog en er is weer een ketimjjn minder in Neder lands vaarwater. De volgende is intussen al weer „piks" en een boel geeft alweer de plaats aan waar de lading nu moet worden neergelaten. Rustig, dag in dag uit, voor zo ver hte weer het toelaat, want bg hoge zee is dit onbegonnen werk doet de mrjn-ODrui- mingsdienst haar plicht. "Vijf, zes, zeven soms op een dag worden er opgeblazen. Maar niet altijd is het werk zo eenvoudig. Soms weigert de lading en moet er een nieuwe worden bijgelegd. Plotseling kan de wind draaien, zodat de jongeng een uur werk hebben om weer aan boord van de sloep te komen. En het werk blijft gevaarlijk, ook al zijn er hier in Zeeland nog geen on gelukken gebeurd. Het is zelfs al voorgekomen, dat de bootsman zijn peillood- je uitgooide pardoes boven op een mijn. Hij had nog 20 cm. over en maakte, dat hij met zijn vletje als een haas weg kwam. Bij de marine zijn ze erg laconiek, want hij zelf zei: „Als je dan niks hoort, hebble geluk gehad". Maar ondanks dat gevaar doet de mijnop ruimingsdienst rustig zijn plicht, tot het vaarwater rond Walcheren, ja langs de hele Nederlandse kust mrjnenvrij ton ijzer, staal en walspro- ducten, evenals een grote post voor machines. Bovendien zou door België aan Nederland worden geleverd een belangrij_ ke hoeveelheid auto-onderde len, landbouwmachines, mijn installaties en motorfietsen. Op het gebied van de textiel voorziet de nieuwe overeen komst In de levering door Bel gië aan Nederland van belang rijke hoeveelheden onderkle- ding, dameskousen, corsetten, lingerie, katoen voor dames- stoffen, overalls, tapijten, stof aan de meter, alsmede garens. Uit de Congo zal Nederland kopal, vezels en koper betrek ken, terwijl België uit Indone sië o.a. rubber en peper zal ontvangen. Voor de wederopbouw zal België per jaar 2V? 3 milli oen vierkante meter glas leve ren. Bg het sluiten van het han- delsaccoord is getracht de be langen der Belgische landbouw zoveel mogelijk te ontzien. Tij dens de onderhandelingen heeft het bij de Nederlandse delega tie niet voorgezeten een nieuw crediet te verkrijgen en is zo veel mogelijk geprobeerd tot een sluitend ruilaccoord te ge raken. finitieve breuk zal laten aan* komen. Gisteren werd to Djocja vergaderd en zou het antwoord aan dr. v. Mook worden opgesteld, waarna Sjahrir vandaag naar Bata via zou terugkeren om ge noemd antwoord aan de luite nant-gouverneur-generaal te overhandigen. Dan zal de uit eindelijke beslissing over de vraag of het vrede zal kun nen blijven, spoedig moeten volgen. De periode van heen- en weerpraten over fundamen tele verschillen loopt nu snel ten einde. SCHOUWBURG IN BRAND. Onze Indische correspon dent meldt, dat Dinsdagmid dag te ruim o uur de schouw burg te Batavia in brand stond. Voor duizenden gul dens aan décors werd ver nield, hoewel het gebouw kon worden behouden. Voorlopig kunnen er echter geen voorstellingen plaats1 vinden. Naar hij voorts meedeelde hebben de republikeinse mi nisters Sjarifoeddln en Roem zich tegenover persvertegen woordigers pessimistisch uit* gelaten over de te verwach ten resultaten der kabinets* zitting te Djocja. Het repu blikeinse blad „Natiknal" schrijft intussen over een kabinetscrisis tussen goedwil- lenden en scherpslijpers. Uit deze mededelingen valt op te maken, dat de toestand op Java critiek is en dat aan alle onzekerheid ten spoedig ste een einde moet komen. NIEUWE BONNEN Geldig van 29 Juni t.m. 12 Juli Bonkaarten KA, KB en KC 707 (serie F.). Suiker, enz.: F 05 Alg. 750 gram suiker, boterham strooisel, enz., óf 1500 gr. jam, stroop, enz. óf 750 gr. chocolade of suikerwerk. Cacao: F 06 Algemeen 50 gr. Eieren: F 07 Alg. 1 ei. Petroleum: F 08 Alg. 2 liter. Zuidvruchten: F 05 Res. en F 08 Res. 100 gr. Bonkaarten KD en KE 707 (serie F.) Suiker, enz. F13 Alg., F 14 Alg. en F15 Alg. 250 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. öf 500 gr. jam, stroop, enz. öf 250 gr. chocolade öf suikerwerk. Cacao. F16 Alg. 50 gram. Petroleum. F17 Alg. 2 liter. Zuidvruchten: F15 Res. 100 gram. Bonkaarten MA en MD 707 (serie F.) Suiker, enz. F 21 250 gr. sui ker, boterhamstrooisel, enz. öf 500 gram jam, stroop, enz. öf 250 gr. chocolade of suikerwerk. Tabaks- en Versnaperings- kaarten. Tabaksartikelen: F 31 Tabak: 1 rantsoen sigaretten of kerftabak; F 32 Tabak en F 35 Tabak 2 rantsoenen si garetten of kerftabak. Versnaperingen: F 33 Versna peringen: 200 gr. chocola de öf suikerwerk öf 200 gram suiker, boterham strooisel, enz. öf 400 gram jam, stroop enz. F 36 versnaperingen: 100 §r. chocolade öf suikerwerk f 100 gram suiker, boter hamstrooisel, enz. öf 200 gram jam, stroop enz. De bonnen voor petroleum blijven geldig t.m. 9 Augus tus. Direct na de verwoesting van het Tsjechische dorpje Lidice richtten Engelse mijnwerkers een Fonds op, dat onder de leus „Lidice shall ewe" bekend werd. Thans hebben de mijnwerkers 32.000 pond bijeengezameld en een delegatie heeft dat bedrag aan president Benesj overhandigd. De president en de delègatie woonden de eer ste steenlegging bg. Het grote kruis markeert de plaats, waar alle mannen van het dorp vermoord werden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1