Vreemde" arbeiders Streekplan voor Haamstede-Burgh UIT DE PROVINCIE 0ni nippers Schouwen en Duiveland Tholen ZX+M*~ers herstelden oude traditie Kosten aantrekking in aanneemsom? Uitzondering voor Walcheren en Zeeuwsch Vlaanderen. Naar het weekblad Bouw verneemt bestudeert men op het Ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting mo menteel de mogelijkheid om binnen afzienbare tijd tot een verandering te komen in de voorschriften met betrekking tot het declareren van zg. „vreemde arbeiders." Volgens de nu geldende re geling worden ten Noorden van de grote rivieren de ex tra kosten voor het aantrek ken van deze vreemde ar beidskrachten in de aanneem som van elk werk opgeno men, terwijl in het Zuiden deze kosten niet in de kost prijs van het object zijn be grepen, maar afzonderlijk op declaratiestaten wekelijks met de Dienst voor de Wederop bouw worden verrekend, een tweeslachtige toestand, die ontstond nadat omstreeks Nov. '46 het College van Alg. Commissarissen v. d. Weder opbouw het aantal geteister de gebieden beperkte. Men was nl. van meninf, dat voor een aantal geteist<M*e plaat sen van een overmatig risico om arbeiders aan te trekken geen sprake meer was. De min of meer willekeurig ge kozen scheidslijn was op de duur onhoudbaar. Het ministerie schijnt thans te overwegen om de gedrags lijn, die op 't ogenblik wordt gevolgd ten Noorden van de rivieren ook Zuidelijk daar van in te voeren. De aanne mers daar zullen dus ook 't volle risico voor hun werk en de uitvoering daarvan gaan dragen en worden verlost van een omvangrijke administra- tie. Opgemerkt dient te worden, dat de risicopost van het vreemde arbeidersprobleem in het bijzonder voor een ex treem gelegen gebied als Zee land moeilijk valt te schatten. Ook het 3Iinisterie is hier voor niet blind en 't schijnt dan ook te overwegen voor Walcheren en Zeeuws-Vlaan- deren het huidige declaratie- stelsel te handhaven. Ook de Stichting Baad van Bestuur Bouwbedrijf schijnt in deze geest geadviseerd te hebben. De vraag op welke wijze men Walcheren en Zeeuwsch Vlaanderen van arbeidskrach ten moet voorzien wordt een steeds moeilijker probleem, vooral nu de arbeiders uit Rotterdam in eigen stad vol doende employ kunnen vin den. Aannemers, noch overheid kunnen momenteel voorzien welke kosten straks moeten worden uitgelegd om de her bouw van deze streken te ef fectueren. Daar staat tegen over, dat bij deze materie el ke uitzonderingspositie voor een deel van het land geva ren in zich bergt. Tenslotte willen wij er de aandacht op vestigen, dat 't event, afschaffen van de de- claratiekosten niet aldus moet worden uitgelegd, dat de overheid niet meer bereid zal zijn om zich extra onkosten te getroosten teneinde ar beidskrachten aan te trekken voor de herbouw van de ge teisterde gebieden. Een ande re vraag is, in hoeverre de meerdere kosten event, op de oorlogsslachtoffers zullen drukken. Gezant Iaat zijn ambt varen. Generaal Ladislas Jekely, secretaris van de Hongaarse partij der kleine eigenaars, die benoemd werd tot gezant in Nederland en België, zal Genève verlaten met bestem ming naar de Ver. Staten, waar hij zal toetreden tot de strijd van Ference Nagy voor een vrg Hongarije. Ook Oost-Java wil eigen lot bepalen. De te Soerabaia verschu ilende „Nieuwe Courant" meldde, dat Zondag te Soe rabaia is opgericht de Persa- toean Rakjat Djawa Timoer, welke vereniging voor de be volking van Oost-Java het recht opeist om eigen lot te bepalen en langs democrati sche weg haar positie en ver houding binnen en jegens de Ver. Staten van Indonesië en het Koninkrijk tc bepalen. Ofschoon het streven van deze nieuwe partij slechts verwezenlijkt kan worden bin nen het door de Nederlanders bezette gebied, verzekert zy toch, dat zij vele duizenden sympathiserenden telt binnen het republikeinse gebied. (Ingezonden mededeling) Benen als een Barometer - en steeds maar rauw weer op til. Rheumatische pijnen in armen en benen, neen in alle ledema ten nu hier, dan daar zijn in ons vochtig wispelturig klimaat voor velen onfeilbare voorboden van verandering van weer. Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kru- schen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuive rende organen drijft de pijn- verwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag van daag Kruschen bij Uw Apo theker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de klei ne dagelijkse dosis in Uw eer ste kopje thee. (Ingezonden mededeling) Bt Je ■xeaelrr^' jy (Ingezonden mededeling) SWING IT... Neen, die film bedoelen wij niet. Maar die buitengewone kwaliteit originele Zweedse Swing-scheermesjes. Mesjes, die gemaakt zijn van de beste Zweedse staalsoorten en die wij beperkt verkopen vanaf 40 et. per 5 stuks. Een trac- tatie voor mannen met zware baarden. Dus voor kwaliteitmesjes na tuurlijk. J O F I B B E, Vlissingcn Middelburg Een bolleboos. De 16-jarige Kees Ruygh heeft het be staan in vier jaar de eindstreep op 't Haar lemse Gymnasium te bereiken, meldt het „Haarlems Dagblad". Als jongen van twaalf begon hij zijn middel bare studie aan de H. B.S. op het Santpoort plein, waarna hij, in overleg met zyn leraar, naar de derde klas van het Gymnasium over stapte. Een vervroegde overgang naar de vierde en vandaar normaal naar de vijfde klas, bracht hem binnen de drie jaar, nadat hij de eerste schreden in de klassieke scholing had gezet, reeds in de eind- klasse. Met vijf tienen en als laagste cgfer een zeven deed Kees eind examen. Rotterdamse slepers staken. Nadat Maandag het varend personeel van de sleepdien sten van P. Smit Jr. en de Ver. Onafhankelijke Sleep dienst. in totaal ongeveer 160 man, in staking was gegaan op advies van de E.V.C., die verbetering van loonen en ar beidsvoorwaarden wenst, heeft de staking zich Dinsdag uitgebreid tot de andere sleepdiensten. Op het ogen blik bevinden zich 500 man, allen tot de riviersleepdienst te Rotterdam behorende, in staking. Er varen nog slechts enkele sleepboten, voor het overige ligt alle sleep ver keer in de haven stil. In Noord-Oost-Engeland zijn Zaterdag meer dan 4000 chauffeurs en conducteurs der autobussen in staking gegaan. Zij willen meer concessies dan de reeds verleende 44-urige werkweek. Dorpskommen behouden eigen karakter. In een onderhoud, dat wij een dezer dagen hadden met de heer Kompter, landschaps architect, die in opdracht van de gemeenten Haamstede, Burgh en Renesse een streek plan ontwerpt, hebben wij, aan de hand van verschillen de kaarten, kennis kunnen ne men van hetgeen in deze reeds is tot stand gebracht en hebben daardoor een in zicht gekregen, hoe de heer Kompter zich de ontwikke ling van onze streek voor stelt. Aansluitend aan de uitbrei dingen van de drie dorpsker nen, heeft hg verschillende bebouwingen in de omgeving ïeprojecteerd, o.a. op Wes- .enschouwen, bij de vuurtoren en tussen De Schouwse- Boer en de Oude Hoeve en aan de duinvoet bij Renesse, zoals reeds eerder werd gepubli ceerd. Bij de projectie van deze bebouwingskernen'' heeft hij uit de aard der zaak re kening gehouden met de ont wikkeling van het vreemdelin genverkeer en dc eisen, die daarbij de bezoekers aan onze streek zullen stellen, niet alleen wat de accommodatie be treft voor huisvesting, (waar voor hij een drietal hotels en verschillende woningen, ge schikt voor pensions in de nabijheid van duinen en strand heeft gedacht), doch ook aan de ontspanning door het pro jecteren van tennisbanen, rui ter-, fiets- en wandelpaden en een golfveld. Verder is hij de mening toegedaan, dat een Jeugdherberg in Westelijk Schouwen noodzakelijk is, ter wijl een Volkshogeschool be langrijk zou kunnen bijdragen tot de ontwikkeling van de streek. Bij zijn ontwerp heeft de heer Kompter ook rekening gehouden met de zich steeds meer uitbreidende fruitteelt en daarom de gronden die voor deze cultuur geschikt zijn, zoveel mogelijk buiten zijn eigenlijke ontwerp gehouden. Wel heeft hij enkele wegen geprojecteerd, die deze ge bieden zullen ontsluiten, waar door de ontwikkeling van de fruitteelt nog meer bevorderd zal worden. Dc dorpskommen heeft hij zoveel mogelijk hun eigen ka rakter doen behouden. Niet temin zal een uitgebreid vreemdelingenverkeer, al zal dit zich voornamelijk aan de duinkant, dus op een afstand van de dorpen, concentreren, door de bedieningsbedrijven, die in de dorpen zullen ont staan, in zekere mate dit ka rakter aantasten. Wanneer de architecten bij hun ontwerpen voor deze bedrijven daarmee echter rekening houden, zal dit gevaar niet zo groot zyn. Wel zal ln de toe komst, bijv. voor wat Haam stede betreft, alle aandacht geschonken moeten worden aan de Oostkant van het dorp, omdat deze uit een stedebouw kundig oogpunt niet bepaald fraai is te noemen. Een goed opgezet plan zal hier zeker het aspect van het dorp in belangrijke mate kunnen ver beteren. Ook is een korte, snelle ver binding van het vliegveld met Duiveland, via Zierikzee, voor de toekomst van zeer groot belang, wil het vliegveld zgn taak voor de bewoners van ons eiland ten volle kunnen vervullen. Hoe deze verbin ding er uit zal zien is nog niet te zeggen. Tenslotte heeft ook de be planting, die moet aansluiten op de bestaande, de volle aan dacht van de ontwerper, waardoor de reeds zo mooie omgeving nog belangrijk aan natuurschoon kan winnen. Overzien wij het gehele plan, dan kunnen wij niet anders zeggen, dan dat de heer Kompter met alle facto ren, die voor de ontwikkeling van de streek van belang zijn, rekening heeft gehouden en voor zover wij het kunnen be oordelen, aan de hand van de ontworpen schema's, een soe pel uit te voeren ontwerp zal maken, dat de streek ten goe de zal komen. Minister Neher komt naar Beveland en Walcheren, De minister van wederop bouw en volkshuisvesting, Z. Exc. Neher, is voornemens op Vrgdag 27 Juni a.s. een bezoek te brengen aan Zuid-Reveland en Walcheren 's Middags wordt te Middel burg, onder voorzitterschap van de Commissaris der Ko ningin, een vergadering gehou den met alle burgemeesters van Walcheren. Combines voor Zeeland. In de provincie Zeeland zullen dit jaar vermoedelijk een 60-tal combines bg de graanoogst gebruikt worden, waarvan 35 in Zeeuwsch- Vlaanderen, 8 op Zuid-Beve land, 5 op Schouwen, 4 op Tholen en 2 op Walcheren. ZEEUWSE M.T.S.-ERS IN LANDELIJKE VERENIGING In Zeeland is een afdeling opgericht van de Vereniging voor afgestudeerden aan Mid delbaar Technische scholen. Tot secretaris van deze afdeling treedt de heer J. S. Buisman te Vlissingen op. Zaterdag werd in het Jaar beursgebouw te Utrecht een al_ gemene vergadering gehouden van deze vereniging, die op 1 Juli 1946 tot stand kwam. Voor die tijd waren de afgestudeer den van door het Rijk erkende en gesubsidieerde M.T.S.-ers verenigd in zg. schoolverband. Uit een ingestelde enquête bleek na de bevrijding, dat de afzonderlijke verenigingen de behoefte gevoelden dit school verband te doorbreken en een afzonderlijke vereniging te stichten. 700 buitenlandse studenten helpen boer en fruitkweker. Zoals wij reeds gemeld heb ben zullen van 19 Juli tot 30 Augustus een groot aantal mannelijke- en vrouwelijke studenten naar Zeeland komen om resp. zand van de Wal- cherse bouwgronden te verwij deren en aan de fruitoogst op Zuid-Beveland deel te nemen. Verwacht wordt, dat tenmin ste 700 studenten hieraan zul len meewerken. In een fris uitgevoerde bro chure, die in een oplaag van 10.000 ex. over universiteiten, etc. in het buitenland is ver spreid, wordt iets veFteld over Walcheren en de dijkendoor- braak en over Zuid-Beveland. Tevens worden er volledige informaties gegeven over de aard van het te verrichten werk, de onderbrenging en an dere voor de studenten belang- rijke gegevens. De werkkampen voor man nelijke studenten, die van 19 Juli tot 9 Augustus en van die datum tot 30 Augustus worden gehouden, zyn gecon centreerd in, Westkapelle. De vrijwilligers zullen 4*& dag per week zand van de bouwgrond verwijderen. Zij krijgen voor dit werk een zakgeld van 4 per week en aan het eind van de kampperiode 18.terwijl zij tevens extra rantsoenen zullen krijgen. De studenten zijn ondergebracht in barak ken, waarvan er een is gereser veerd voor recreatie. Op de vrije dagen zullen excursies naar verschillende streken en steden worden georganiseerd. Ook de meisjestudenten, die aan de fruitoogst op Zuid-Be veland werken in dezelfde pe rioden als hun mannelijke col lega's op Walcheren arbeiden, hebben een werktijd van 4y2 dag per week, terwijl zij dezelfde betaling als de man nen genieten. Kerknieuws GEREF. GEM. Beroepen te Tholen de heer M. de Wit, cand. te Rotterdam; te Haamstede M. de Wit, cand. te Rotterdam: te Bruinisse ds. Chr. van de Woestgne te Rid derkerk. Senaat overstemde veto van Truman. De Amerikaanse Senaat heeft het veto van President Truman overstemd en daar mee de arbeidswet, welke de activiteit der vakverenigingen beperkt en de „closed shop" verbiedt, aangenomen. Te voren had Truman zich nog met een brief tot Senator Barkley, de leider der demo craten, gewend met een brief, waarin hij er op wees, dat aanneming van de wet niet al leen de Ver. Staten, maar de gehele wereld ernstige schade zal berokkenen. Het heeft echter niet mogen baten. De Senaat verwierp met 68 tegen 25 stemmen het veto en de wet is hierdoor rechtsgeldig geworden. Proteststakingen. Reuter meldt uit Washing ton, dat als protest tegen het overstemmen van het veto, in totaal reeds ruim 14.000 Ame rikaanse mijnwerkers 't werk hebben neergelegd, 22 mijnen z^n gesloten in Pennsylvanië, Alabama en West-Vlrginla. William Green, president van de American federation of Labour, heeft verklaard, dat de vakbeweging zich nooit bij de arbei'dswet zal kunnen neerleggen. Hij zou onmiddel lijk een campagne organiseren om de wet te doen intrekken. Stakingen in België. De 11.000 stakende arbei ders in de Antwerpse scheepsbouwindustrie, zijn weer aan het werk gegaan. Ook het personeel van de Belgische trambedrijven heeft besloten de tactiek van blik- semstakingen niet voort te zetten. De staking van de 20.000 arbeiders in de metaal- en machinebouw-industrie rond om Charleroi, die reeds 13 dagen duurt, blijft echter voortduren. Sovjet-Russen zijn „gematigd-optimistisch". Eerst na lange debatten op het Kremlin heeft de Sowjet- Unie het besluit genomen om de uitnodiging van Engeland en Frankrijk te aanvaarden. Stalin sloot tenslotte het de bat door zich voor aanvaar ding uit te spreken, aldus wordt uit Sowjet-Russische kringen te Berlijn vernomen. In Sowjet-Russische krin gen te Berlijn is men gema tigd optimistisch over de mo gelijke resultaten van de be sprekingen der drie grote mogendheden. Men acht het echter mogelijk, dat op som mige punten een basis voor verdere internationale onder handelingen zal worden ge legd. ^rankrgk en Engeland heb ben inmiddels de door de Rus sen voorgestelde datum g accepteerd. Borms Jr. ontsnapt. Herman Borms, zoon van Auguste Borms, is uit de ge vangenis te Antwerpen ont snapt, waar hij wegens ver standhouding met de vijand tijdens de bezetting 20 jaar moest uitzitten. Waarschijn lijk is het Borms gelukt te ontsnappen doordat men hem tijdens een bezoek een bezoe- kerskaart in de hand heeft weten te spelen. Duitse politie. In de Amerikaanse bezet tingszone zal een corps Duitse politieagenten worden opge leid dat bewapend zal worden en zelfg het recht zal verkrij gen geallieerde militairen te arresteeren wanneer deze de wetten zouden overtreden. Ge arresteerde militairen moeten dan echter ten spoedigste aan de militaire autoriteiten wor- Openluchtspel te Veere uitgesteld. In een Maandagavond ge houden vergadering van de Oranje Vereniging tc Veere, werd definitief bekend ge maakt, dat het Openlucht spel, wat gehouden zou wor den op 17, 18 en 19 Juli, niet zal doorgaan. Voorlo pig is het uitgesteld tot 1948. Stro-cellulosefabriek in W.-Zeeuwsch-Vlaanderen? Naar wij vernemen wordt op het ogenblik de mogelijk heid onderzocht in West Zeeuwsch Vlaanderen waarschijnlijk in Breskens of Schoondijke een stro-cellu losefabriek te stichten. Voor het productief maken van stro-afval zou een dergelijk bedrijf natuurlijk van groot nut kunnen zijn. Zeeuwse' De heer M. Krijger te Haamstede slaagde voor het te 's Gravenhave gehouden exa men voor Handelskennis en Vakbekwaamheid voor het Rij. wielbedrijf. Tot vaste ambtenaar ter gemeente-secretarie te Elle- meet werd benoemd de heer M. van de Velde, te Renesse. Mej. C. P. Klaasse te St. Maartensdijk slaagde voor het diploma Verloskundige. Tot onderwijzer aan de O. L. S. te Stavenisse is benoemd de heer J. G. Jansen uit Den Haag, die zijn benoeming heeft aangenomen. Bruinisse Bru 26 gelicht. Het mosselvaartuig Bru 26 van de Gebrs. de Ronde, dat Zondag nabij Willemstad is gezonken, is Maandag door een bok gelicht en in de ha ven te Willemstad gesleept. Er is een groot gat in de voorsteven, terwijl bg het lichten ook de mast werd be schadigd. Vroeger stond op de plaats van het ongeluk een waarschuwingsbord, door ijsgang is dit echter verdwe nen en het was nog niet door een nieuw vervangen. Laatste uitreiking herstelraad. Door de Herstelraad te Bruinisse zullen voor de laat ste maal op Woensdag ver gunningen worden uitgereikt voor lakens, dekens enz. Het is de bedoeling deze laatste keer nog een flinke hoeveel heid goederen beschikbaar te stellen. Na 31 Juli zijn alle dan nog in het bezit van par ticulieren zijnde bonnen of vergunningen ongeldig. Ongeluk met dodelijke afloop. De 75-jarige J. van Dijke uit Sir Jansland raakte op de overweg Vluchthavenweg Rijksstraatweg Maandagna middag op onverklaarbare wijze onder de tram. Hoewel de man hardhorend was, is het zicht ter plaatse toch goed, zodat de machinist niet de minste schuld treft. Dokter de Koek verleende - de eerste hulp, later geassis teerd door dokter Quaak. De man is na enige ogenblikken aan de gevolgen overleden. Haamstede CONCERT IN DE TENT. De gem. zangvereniging „Looft den Heer" gaf Zater dagavond in de muziektent te Haamstede een concert. dat zeer goed geslaagd is. E'r wer den verschillende Lenteliederen alsmede enkele godsdienstige liederen gezongen. VERENIGINGSGEBOUW GER. KERK. Het pand van de Fam. Bol le in de Noordstraat te Haam stede is aangekorht door de kerkeraad der Geref. kerk met het doel hiervan een vereni gingsgebouw te maken. EINDLES VAN DE LAGERE TUINBOUWSCHOOL. In tegenwoordigheid van het Bestuur en de Commissie van Toezicht der school, de adj. Rijkstuinbouwconsulent Ir. W. v. Soest en enkele belangstel lenden werd Vrijdagmiddag de openbare eindles aan de 4e klasse van de lagere Tuin bouwschool te Haamstede ge geven. Nadat de voorzitter van de Ver., de heer H. J. Dam- bruin, 'de bijeenkomst had ge opend, toetste het hoofd der school de kennis van de leer lingen. De heer Ir. v. Soest sprak hierna de gediplomeerde leer lingen toe en wees hen er op, dat zij nog veel zullen moeten leren, hetgeen mogelijk is door het lezen van een goed vakblad, en door lid te worden van een Ver. van oud-leerlin gen. De voorzitter der Com. v. Toezicht, burgemeester Jhr. R. Roëll, reikte hierna het di ploma der school met een toe passelijk woord uit aan: L. v. Damme te Haamstede, G. M. de Jonge te Zierikzee en Th. Hanse te Haamstede. Nadat ook de voorzitter der school de gediplomeerden had geluk gewenst met hun succes, en een der leerlingen het hoofd der school dank had gezegd voor het genoten onderwijs, nam deze afscheid van zijn leerlingen. Burgh RONDGANG LANGS DE PROEFVELDEN. De Vereniging van oud-leer lingen van de Landbouwcursus te Burgh maakte Vrijdagavond een rondgang langs de door deze Ver. aangelegde proef velden, waarvoor veel belang stelling bestond. Het rassenproefveld met gerst bij Jac. Blom is door de droogte en de ongelijke grond gedeeltelijk mislukt. Ook het uienproefveld op Kraaijestein vertoonde een zeer holle stand. Voorts werd daar nog het va riëteiten proefveld met vlas van de Voorlichtingsdienst bezichtigd. Na afloop van de excursie werd nog een .vergadering ge houden in „Het wapen van Burgh" ter bespreking van de jaarlijks te maken excursie buiten het eiland. Na enige discussie werd besloten dit jaar de Agrarische Jaarbeurs te bezoeken. Renesse DEELNAME AAN ZANGCONCOURS. De zangvereniging VZOS te Renesse zal deelnemen aan het op 19 Juli te houden zangcon cours te 's-Heer Abtskerke. Tribunaal Zierikzee. UITSPRAKEN J. J. Boot, ambtenaar Visse rij poli tie te Bruinisse, interne ring gelijk aan bewaring. M. H. v. d. Meer, schilder te Zon- nemaire, internering gelgk aan bewaring, verbeurdverklaring radiotoestel en ontzetting rech ten. M. Kort, koopman te Nieuwerkerk, internering voor 3 jaar "van 23 Mei 1945 af, ver beurdverklaring van de bij de arrestatie in beslaggenomen bezittingen en verlies van nati. onaliteit. Ca. Aa. Melisse, zon der beroep te St. Maartensdijk, internering- voor 4 maanden en verlies nationaliteit. M. M. v. d. Male, expediteur te St. An- naland. internering gelijk aan bewaring, verbeurdverklaring van 1000 en radiotoestel, ont zetting uit de rechten. M. J. C. Jacobi, technisch tekenaar te Zierikzee, internering gelijk aan bewaring en ontzetting uit de kiesrechten. J. van As, transportarbeider te Z'erikzee, internering voor 3'/? jaar van 10 Juni 1945 af, vei lies van nationaliteit. W. Lokker, trans portarbeider te Zierikzee. in- ternering 3jaar van 17 Mei 1945 af, verbeurdverklaring van 200 en verlies van nati onaliteit. M. C. v. d. Weele, electriclen te St. Annaland, in. ternering 3 jaar en 8 maanden van 6 April 1945, verbeurdver klaring radiotoestel en ontzet ting rechten. BENOEMING SECRETARIS PENNINGMEESTER Z.L.M. De heer mr. J. F. G. Slin-i german is benoemd tot alge meen secretaris-penningmees ter van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij. De heer M. Wattel heeft zijn functie in de Z. L. M. neergelegd. BENOEMINGEN. Benoemd zgn' tot: dijkgraaf van de De Looze- polder, P. Dieleman te Hoek; gezworene van het Water schap 's-Heer Arendskerke, N. Otte te Heinkenszand; gezworene van het water schap Broek en Rooland, B. J. van Westen te Tholen; lid van de Dijkraad voor de waterkering van de calam. Jonkvrouw Anna-polder, als vertegenwoordiger van de Katspolder, M. H. Noordhoek, te Kortgene; gezworene van het water schap Ovezande, W. A. Mol te Ovezande; lid van de Dijkraad voor de waterkering van de calam. Borsselepolder, als vertegen woordiger van 't waterschap Ovezande, L. de Winter te Ovezande ontvanger-griffier van de West Kraaijertpolder, mej. A. C. H. Timans te 's-Heeren- hoek; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Stroodorpe- polder (Axel), A. Cortvriendt te Biervliet; leden van de Dijkraad voor de waterkering van de cala- miteuze Leendert Abraham polder, als vertegenwoordiger van die polder, M. W. van Arenthals en P. Priester bei de te Kats (Kortgene); lid van de Dijkraad voor de waterkering van de cala- miteuze polders Onrust c.a., als vertegenwoordiger van de calamiteuze Jacobapolder, A. P. Israel te Kamperland (Wissekerke) lid van de Dijkraad voor de waterkering van de cala miteuze polders Onrust c.a., als vertegenwoordiger van de calamiteuze Onrustpolder, J. Dieleman te Wissekerke; leden van de Dijkraad voor de waterkering van de cala miteuze Jonkvrouw Annapol- der, als vertegenwoordigers van die polder, C. L. Maas, te Kortgene en L. C. de Vos te Kats (Kortgene). Ook mosselzaad uit Zeeland De mosselzaadaanvoer van de Waddenzee bedroeg deze week ongeveer 16.500 tonnen, meest voor eigen cultuur. Prijs van het verkochte zaad was 1.50 per ton. Nu de kwaliteit van het zaad uit de Waddenzee zo te genvalt wordt ook in Zeeland zelf ijverig gezocht en zo werden in 'de Laagte van Re nesse ongeveer 900 tonnen mosselzaad gevist. Dit zaad is kleiner, dan dat uit de Waddenzee, doch ook hier vist men op een bank van vorig jaar, terwgl velen het vissen al staakten, omdat de gerin ge hoeveelheid, die gevangen werd, de moeite niet loonde. EXAMENS. Aan de Rijks H. B. S. te Bergen op Zoom slaagden C. v. d. Berge te Tholen; Nel Meloen, te St. Maartensdijk; J. Vinjé te Scherpenisse en L. van Nieuwenhuijzen te St. Philips- land. Ontvangst door gemeente bestuur van Middelburg. Voor de eerste maal sinds 11 jaar is Middelburg weer vergaderplaats van een oude, maar beproefde en nog steeds onverminderd vitale instel ling, de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. Hedenmorgen wordt de jaarvergadering ge houden, waarin minister Mansholt een rede zal hou den, 's-middags gevolgd door een rijtoer over het eiland, een oud gebruik, dat dit jaar in ere hersteld is, terwgl gis teren eveneens goede tra ditie een ontvangst door het gemeentebestuur en een gezamenlijk diner plaats von den. Na afloop van een be stuursvergadering in „De Vergenoeging" begaven het hoofdbestuur en de afgevaar digden van de kringbesturen der Z.L.M. zich gistermiddag naar het Schuttershof, waar zij verwelkomd werden door de burgemeester van Middel burg, jhr. mr. W. C. Sand- berg tot Essenburg, de vier wethouders en verschillende raadsleden. De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit, dat deze keer de jaar vergadering in de Zeeuwse hoofdstad plaats vindt en wenste zijn gasten een ge slaagde vergadering toe. De alg. voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze, beantwoord de de burgemeester in een korte toespraak, waarin hij liet uitkomen, dat de oude tradities van de Z. L. M.- jaarvergaderingen op Wal cheren niet opnieuw zgn voortgezet uit sleur, doch uit de aloude behoefte aan con tact, zulks in verhand met de geografische gesteldheid van Zeeland. Spr. betreurde diep de schade, die de oorlog aan Middelburg heeft toegebracht, maar stelde met vreugde vast, dat de Zeeuwse landbouwbe volking veel presteert en dat haar doorzettingsvermogen 'r voorbeeld kan zijn voor ge heel Nederland. Hierna wandelde het ge zelschap terug naar „De Ver genoeging, waar de rollen werden omgedraaid en het gemeentebestuur thans, met een aantal andere genodigden en de adviseurs van de Z. L. M., gast was van de Zeeuw se Landbouw Maatschappij, meer in het bijzonder van de Kring Walcheren. Men ge bruikte er een apéritif en ging vervolgens aan tafel voor het nuttigen van een uitste kend diner. Vanzelfsprekend voerden verscheidene personen tijdens de maaltijd, waaraan ir. Geu ze tafelpresident was, het woord. De heer A. W. Ce- vaal besprak de nood van Walcheren, waarin hg met vuur -zeide: „Wij zgn gesla gen, maar niet verslagen" en waarin hij de noodzake lijkheid van hulp der Rege ring onderstreepte. Tevens gaf hij een weinig hoopvol beeld van de stand der gewassen en de toestand van de gron den. Hij de.elde mede, dat men dit 'jaar hoopt te kunnen be ginnen met de bouw van een grasdrogerij op het Middel burgse industrieterrein, ter wijl de Coöp. Melkfabriek al daar in 1948 geheel hersteld zal zijn. De heer C. Philipse, die als lid van Ged. St. het Prov. bestuur vertegenwoor digde, beklemtoonde, dat dit met de getroffen gebieden meeleeft en -werkt Voorts speechten nog de heren ir. C. W. C. van Beekom, Rijksland- bouwconsulent Midden- en Nd. Zeeland, P. Scheele-de Putter, vice-voorz. der Z.L.M., C. Zwa german, Rijksveeteeltconsu- lent, A. Hartog, voorz. van de kring N.-Beveland, de burge meester van Middelburg, J. F. Brooymans, bestuurslid uit Tholen, M. Wattèl, van de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst, mr. J. F. G. Slinger man, alg. secr. en penning meester der Z.L.M., E. Visser, voorz. Rijtoercommissie, D. W. Lindenberg', Prov. Voedsel- com. en M. Kleinepier, secr. van de Kring Walcheren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14