PHOVIMCIALE ZEEUWSCHE COURANT Sowj et-Unie aanvaardt de uitnodiging Rebellen weer achter Bevin Weer een brief van Sjahrir 27 Juni komt Molotov naar Parijs Rusland wil meewerken aan opbouw van Europa Distributie van pers-apparatuur Industrie en verkeer 190e Jaargang - No.147 Uitgave van de Firma Provinciale Zcetrwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.. Vllssingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- cn Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 24 Juni 1947 ABONNEMENTSPRIJS! 25 cent per week3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Boreaux gevestigd te Viissingen Walstraat 5S-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924 Goes i Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg Gratamastraat 3. telefoon 102 Terneurea Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Buitenlands overzicht „Zijn methode om de Sovjets te behandelen is de enige". Merkwaardige rede van Crossman. De voorstanders ener poli tiek van' de gulden middenweg tussen Oost en West, tussen het kapitalistische Amerika en het communistische Rusland beleven moeilijke dagen. De gebeurtenissen der laatste we ken moet hen wel tot dè con clusie hebben gebracht, dat op de duur de middenweg dood loopt en een keuze onvermijde lijk is. Voor de rechtse en uiterst linkse groeperingen in elk land is die keuze niet moeilijk, maar voor de ver schillende socialistische bewe gingen, in het bijzonder wel in Frankrijk en Italië, ligt de zaak anders. In Nederland heeft J. de Kadt een boekje gepubliceerd, Rusland en wij, dat 'n voortdurend pleidooi is voor de Truman-leer en de so cialisten aanspoort zich on voorwaardelijk achter elke krachtige politiek tegen Rus land te stellen. De recente po- lemiék tussen de Kadt en ds. Buskes in het Vrije Volk doet blijken, dat deze mening ln so cialistische kringen nog geen gemeengoed is geworden. In Engeland heeft de linker vleugel van de arbeiderspartij zich maandenlang jn woord en geschrift verzet tegen Bevin's al te openlijke pro-Amerikaan, se politiek. Het verzet leidde zelfs enkele malen tot openlijke rebellie in het Lagerhuis. Vrijdag echter heeft de lei der der rebellen, Crossmann radioi'ede gehouden die veel weg had van een openlijk on gelijk bekennen. De mogelijkheid om het ver trouwen der Sow jets te win nen voor h®t Britse socialisme is verdwenen tengevolge van de meedogenloze veronachtza ming, die de Sowjets hebben getoond ten aanzien van de Britse aanbiedingen van vriend schap. Thans wordt algemeen steeds meer het standpunt aan vaard, dat Bevin's methode om de Sowjets te behandelen de enig mogelijke methode is. Wij zijn van mening, dat on ze politiek de enig rationele politiek voor West-Europa is, maar wij beginnen te voelen, dat de gebeurtenissen het on mogelijk maken deze ten uit voer te brengen. Crossman verklaarde ver der. dat hij en zijn vrienden altijd anti-communistisch zijn geweest en dat zij nooit Be- Handel in babies. Wie in Amerika een baby wil adpoteren, moet over een ruime beurs besehikken. In New York City worden op het ogenblik babies verhandeld tegen 6500 gulden per stuk. In de laatste vier maanden is de prijs, wegens de gro- te vraag, met ongeveer 2600 gulden gestegen. Dokters te New York City hebben verklaard, dat deze „zwarte han del" te wijten is aan ge wetenloze collega's, die klinkende munt trach ten te slaan uit de ver koop van kinderen van ongehuwde moeders. De Pentsjaab wordt verdeeld. De nationale vergadering van de Pendsjaab heeft met 91 te gen 77 stemmen zich uitgespro- voor verdeling van de Provin cie tussen Hindoestan en Pa kistan. Aan de vooravond van de beslissing over de verdeling van de Pendsjaab, was het leven in de hoofdstad Lahore, die bijna een millioen inwoners telt, geheel tot stilstand ge komen, nadat bij de onlusten van het afgelopen weekend 250 huizen waren geplunderd en 9 personen gedood. Zondag werd nog melding gemaakt van 20 nieuwe bran den en gisteravond smeulde nog het hart van het Hindoe kwartier. Het verkeer en de handel liggen thans stil en de distri butie van levensmiddelen heeft opgehouden te functionneren. Gani wil textiel kopen. De republikeinse minister van economische zaken, te Batavia dr. Gani, heeft een brief naar generaal Mc Arthur gezonden, waarin hg om Ja panse textiel verzoekt, welke Indonesië zo dringend van no de heeft. Volgens dit verzoek zou de levering geschieden op crediet of in ruil voor Indone sische producten. vin's doelstellingen, maar zijn methoden hebben gecritiseerd. De labour „rebellen" wilden geen communistisch Europa, maar hoopten, dat er een mid denweg zou kunnen zijn tussen een Engels-Amerikaanse en een Engelsch-Sowjet-Russische alliantie. Die hoop wordt elke dag zwakker. Het enige ver schil tussen Bevin en ons, al dus Crossman, is, dat hij de •hoop op een middenweg- heeft opgegeven, lange tijd voordat wij het deden. Door deze openhartige ver klaring van Crossman zijn de rebellen voorlopig uitgespeeld. Geen hogere benzine- prijs. Van bevoegde zijde wordt ons desgevraagd medegedeeld, dat er in tegenstelling tot een op een vergadering van verladers en eigen vervoerders gedane mededeling momen teel geen sprake is van een voornemen om de benzine prijs te verhogen. De duur yan de dienstplicht. De Minister van Oorlog zegt in de memorie van antwoord Inzake het wetsontwerp Dienst- plichtvoorzieningen aan de Eerste Kamer, dat hij de duur van het verblijf ondêr de wa penen voor deze tijd op 2Vz jaar schat, althans voor het gros van de opgeroepen dienstplichtigen. De Minister zal echter ernstig streven naar verkorting voor de nabije toe komst. De dienstplichtwet regelt echter niet de duur van de werkelijke dienst voor tijden als de thans bestaande. Alles hangt af van Djocja's beslissing. Maandagmorgen heeft de C.G. een brief ontvangen van Sjahrir als voorzitter van de Indonesische delegatie, waarin op verschillende punten een nadere toelichting werd gegeven, zoals de C.G. had verzocht. Ten aanzien van vele dezer punten zou de republikeinse delegatie zich accoord verklaren met de voorstellen in de Nederlandse nota behoudens de toestem ming van de republikeinse regering aldus meldt Aneta. De kwestie van een gemeen schappelijke gendarmerie, waai-over de opvattingen zo zeer uiteen blijk ente lopen, zou een onderwerp van nadere be spreking dienen uit te maken. Nog kan worden gemeld, dat na de kabinetszitting in Ne derland tussen Den Haag en Batavia een zeer intensief te legrafisch contact onderhouden wordt.. De reis van Sjahrir naar Djokja zal, volgens een ver klaring van een republikeins zegsman tegenover Aneta, in verband met de laatste ont wikkeling van de politieke si tuatie over de aard dezer ontwikkeling wilde hij zich niet uitlaten zeer waarschijnlijk worden, uitgesteld. Sjahrir zou oorspronkelijk Maandagmiddag voor een spe ciale kabinetszitting naar Djokja gaan met de in Batavia aanwezige republikeinse minis_ ters. KABINET BESLISTE. Op het ministerie van over zeese gebiedsdelen werd ver wacht, dat de lt. gouverneur- generaal Maandag aan de re publikeinse regering te Bata via het standpuntder Neder landse regering zou uiteenzet ten ten aanzien van het tus sen de C.G. en de republikein se delegatie bestaande con flict. Daarb\j zal de lt. gou verneur-generaal een aide- memoire overhandigen, welke voor publicatie is bestemd. Deze aide-memoire werd Vrijdag j.l. opgesteld, voordat de brief van de republikeinse delegatie, welke na de jongste radiorede van de heer Sjahrir aan de C.G. had gezonden, in Den Haag bekend was. DE AIDE-MEMOIRE De luitenant-gouverneur ge neraal dr. H. van Mook heeft Maandag aan de heer Sjahrir het standpunt der Nederland se regering uiteengezet ten aanzien van de kwestie met de republiek. Hij heeft tenslotte een aide- memoire vaii de Nederlandse regering aangeboden. Aan dq- ze aide-memoire ontlenen wij het volgende: De Nederlandse regering wenst aan de regering van de republiek te bevestigen, dat zij de bedenkingen, vervat in de nota van de commissie- generaal van 21 Juni deelt. Zq wil de bedenkingen van de commissie-generaal niet her halen. Zij wenst nogmaals te doen uitkomen dat zij langs vreedzame weg een schikking wil op de grondslag der over eenkomst van Linggadjati. Als enige van de belangrijk ste grondgedachten noemt zij onder meer: Nederland cn In donesië moeten in beider be lang en in het belang van de internationale samenleving, duurzaam een gemeenschap pelijk staatsverband behou den, waartoe is uit te gaan van de geldende wettelijke en bestaande feitelijke verhou dingen. De fundamentele rechten en vrijheden moeten ten behoeve van alle volkeren, volksgroe pen en staatsburgers worden De voorbereiding der nieu we rechtsorde in geheel Indo nesië moet op voldoende machtsmiddelen steunen. Onverwijld dient in het be lang van Indonesië en Neder land en van de wereld-econo mie, de rehabilitatie der eco nomie van geheel Indonesië ter hand te worden genomen op basis van bedrijfs- en rechts zekerheid. De Nederlandse regering doet een herhaald en dringend beroep op de regering der re publiek, rekening houdend met de mogelijkheid, dat deze niet volledig heeft beseft dat deze aangelegenheid in het oog der Nederlandse regering van de hoogste betekenis is. Het is gewenst goed uiteen te houden wat direct noodza kelijk is enerzijds en wat na verdere voorbereiding zou kunnen tot stand komen an derzijds. In verband hiermede zou een federale raad als door de commissie-generaal voor gesteld, aanstonds kunnen worden ingesteld, mede om te voorzien in een gemeenschap pelijke Nederlands-Indonesi sche leiding bij de oplossing der actuële en dringende fi nanciële en economische vraagstukken. In hoeverre een verdere hervorming der Indi sche regering voor de over gangstijd wenselijk en bereik baar is, zal aan de orde ko men wanneer de voorbereiding der wettelijke maatregelen ter hand wordt genomen, die artikel 15 der overeenkomst van Linggadjati heeft voor geschreven. Op bepaalde be woordingen staat de Neder landse regering niet. Zij meent echter, mede op grond van het overleg, dat haar organen hebben gepleegd met Oost-Indoneslë en West- Borneo, en na de bovenge geven toelichting, de regering der republiek nadrukkelijk te mogen uitnodigen de voorstel len van 37 Mei alsnog te aanvaarden. Onmiddellijk na zodanige aanvaarding ware de federale raad als door de com missie-generaal voorgesteld, samen te roepen om aan de voorbereiding en wat verder geschieden moet leiding te geven. Philippijns bezoek. Zondag arriveerde met het K.L.M.-vliegtuig uit Stock holm Z. Ex. E. L. Pidio Qui- rino, vice-president van de Philippijnen. In antwoord op de vraag of er een speciale reden was voor zijn bezoek aan Europa zeide de vice-president: „Daar de Philippijnen eerst sedert kort onafhankelijk zijn, wordt het tijd om aandacht te besteden aan het geestelijke en cultu rele leven in de Philippijnen. Hoewel Europa ook zeer ge leden heeft, leek het mij toch foed eens een bezoek te rengen aan „the good old world". „De Nederlandse ambassa deur te Londen", zo ging de heer Quirino verder, „deed mij de suggestie ook Neder land eens te bezoeken, ten einde de herstelwerkzaamhe den te bezichtigen. Tevens ben ik naar Neder land gekomen om de droog- maling der polders en in het bijzonder de dijkenbouw te bestuderen, daar een groot deel van de Phillippijnen be neden de zeespiegel ligt". Een ei. Op 28 Juni zal een bon voor 1 ei worden aangewezen voor de leeftijdsgroepen a, b en c (personen van 5 jaar en ouder) Werkkleding. De plaatselijke distributie- diensten zullen op nader te pu bliceren data de bonnen voor werkkleding uitreiken, welke zijn toegewezen op de collectie ve aanvragen, ingediend door bedrijven met 10 of meer ar beiders tussen 12 en 31 Mei j.l. De aandacht wordt er op gevestigd, dat met deze eerste uitreiking slechts voor een ge_ deelte aan de aanvragen kan worden voldaan. Vandaag is het 450 jaar gele. den, dat New-Foundland door John Cabot werd ontdekt; viert de Nederlandse toneelspeler en regisseur Johan de Meester zijn 50ste verjaardag. Gevechten in Ned.-Indië 4 doden en 12 gewonden. De Nederlandse militaire woordvoerder heeft in het militair weekoverzicht bekend gemaakt, dat aan Nederland se zijde 4 doden en 12 gewon den zijn te betreuren. In Me dan valt over de ge hele linie een toenemende republikeinse activiteit waar te nemen. In de Noordelgke sector worden de Nederland se patrouilles aanhoudend van over de demarcatielijn bescho ten, terwijl tevens infiltraties plaats hadden. In de Ooste lijke sector werd een aanval op een Nederlandse patrouille fedaan door een gewapende ende. Vernielingen door re publikeinse benden nemen toe. In de sector van Batavia, ten Zuiden van Tangeran, had een langdurig vuurgevecht met een republikeinse bende plaats, terwijl in Semarang voortdurend in alle sectoren aan de stellingen werd ge bouwd. Deze week zijn uit Soera- baja 12 beschietingen op Ne derlandse patrouilles en pos ten gemeld. Op Bali houdt de terreur tegen de Balinezen in het midden van het eiland aan. Wederom werden enige moorden gemeld. Het officiële Sowjet-Russische persbureau Tass meldt, dat de Sowjet-Russische regering de voorstellen van de Franse en Britse regeringen aanvaardt en er in heeft toe gestemd, deel te nemen aan een conferentie van de drie ministers van buitenlandse zaken. Op 19 Juni hebben de Brit se ambassadeur te Moskou, Peterson, en de Franse zaak gelastigde te Moskou, Char- pentier, nota's overhandigd van de Britse en Franse rege ring. waarin de regering der Sowjet-Unie uitgenodigd werd deel te nemen aan een confe rentie van de drie ministers van buitenlandse zaken inzake de Amerikaanse hulpverlening aan Europa. In verband hier mede heeft de Sowjet-Russi- sche regering de Franse rege ring op 22 Juni de volgende nota gezonden: „De Sowjet-Russische re gering heeft zich op de hoogte gesteld van de in houd der Franse nota van 19 Juni met betrekking tot de voorbereiding van Euro pese economische program ma's in verband met de ver klaring van Marshall in de Harvard University op 5 Ju ni, die voor de Britse en Franse ministers van bui tenlandse zaken aanleiding was om besprekingen hier over te voeren. De Russische regering geeft toe, dat de voornaam ste taak der Europese lan den thans is, zo spoedig mogelijk zich te herstellen en hun economische leven, dat door de oorlog ontwricht werd, te ontwikkelen. Het is duidelijk, dat deze taak vergemakkelijkt zou kunnen worden indien de V. S., wier productie vermogen Marshall over de Pati-Amerikaanse Unie. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Mars hall, heeft de commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse huis van afge vaardigden gewaarschuwd, dat de Zuid- en Midden-Ameri kaanse landen „ergens anders" hulp zouden zoeken, indien het congres president Trumans plan voor bevoorrading met en standaardisatie van wapens van het westelijk halfrond zou verwerpen. Marshall wees erop, dat de militaire samenwerking met de Zuid- en Midden-Ameri kaanse landen tijdens de oor log bemoeilijkt werd, doordat verschillende van deze landen hun leger door Duitsland of andere Europese landen had den laten trainen en bevoor raden. Naar de Duitse nieuws dienst meldt, is te Mannheim op de Neckar een sleepboot op een motorpont gevaren. Van de opvarenden der pont kon den slechts 6 worden gered. verre van verminderd te zijn tijdens de oorlog is toegenomen, hierbij hun steun zouden verlenen. 27 JUNI TE PARIJS. Ofschoon de Sowjet-Russi sche regering momenteel nog niet beschikt over inlichtingen betreffende de aard en de voorwaarden voor een eventu ele economische steun aan Europese landen door de V. S., en betreffende de maatre gelen, die door de Britse en Franse regeringen tjjdens de afgelopen besprekingen te Pa rijs werden besproken, aan vaardt de l Sowjet-Russische regering toch het voorstel van de Franse en Britse regerin gen en stemt zij er in toe, deel te nemen aan een conferentie van drie ministers van bui tenlandse zaken. De Sowjet- Russische regering is van me ning, dat een dergelijke confe- ferentie oi> 27 Jnni te Parijs zou kunnen plaats vinden". Tass deelt nog mede, dat een nota als bovenstaande ook aan de Britse regering is ge zonden. DE REACTIE TE LONDEN. In diplomatieke kringen te Londen wordt als eerste reac tie gewezen op de verzoenings gezinde toon van het Russi sche antwoord op het plan- Marshall. Het Sowjet-voornemen om Molotof naar Parijs te zenden vormt wel een groot contrast met de geruchten, die de vori ge week de ronde deden, dat de Sowjet-Unie de uitnodiging van Bevin en Bidault slechts zou willen aanvaarden als de bijeenkomst der ministers te Praag zou worden gehouden en Wysjinsky de Sowjet-Unie zou mogen vertegenwoordigen. Men acht echter te Londen alle moeilijkheden nog niet van de baan. Bij de ten uitvoerleg ging van het plan-Marshall is snelheid een der eerste vereis ten en Bevin heeft ook in het Lagerhuis verklaard dat hij niet van plan is de onderhan delingen vast te laten lopen op een tactiek inzake proce dure-aangelegenheden, die tot uitstel leidt. DE MENING VAN WALTER LIP P MAN De bekende medewerker van de New. York Herald Tribune, Walter Lippman, schrijft naar aanleiding van het plan van Marshall: „Zolang Bevin en Bidaulb hun blikken eerst naar Washington richten Waar het Europese aangelegenheden be- treft, handelen zij niet als Europeanen. Het is 'fantastisch, dat er nog geen gemeenschap pelijke politiek is van Frank rijk. Groot Brittannië, Neder land en België t.o.v. Duitsland en het Ruhrgebied, hetgeen bij. na zeker te wijten is aan. het teveel concentreren op Wash ington. De rede van Marshall is naar mijn mening bedoeld om deze betrekkingen tussen de Europese landen onderling en hun betrekkingen met de V.S. te wijzigen. De bedoeling van Marshall is, dat de Euro pese landen onderling het met elkaar eeng moeten worden i. p.v. dat zij trachten ieder voor zich een overeenkomst met de V.S. te bereiken. Wij kunnen noch willen Europa besturen". Lippman waarschuwt voor „een overmatige inmenging in dg binnenlandse Europese aan gelegenheden", waarvoor hij als „concreet voorbeeld" de overeenkomst met Griekenland aanhaalt. Minister Gielen antwoordt de Eerste Kamerleden. Verschenen is de memorie van antwoord van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op het voorlo pig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp nood voorziening perswezen. De regering huldigt met het vorige kabinet het standpunt, dat zuivering en ordening naar aard en bedoeling uit elkaar gehouden moeten worden. Naar de mening van de mi nister laten de art. 18 c.v. geen ruimte voor de mogelijkheid, dat de herdistributie der appa ratuur zich ook uitstrekt over bladen, die niet „in ernstige mate" hebben gecollaboreerd. De minister is niet voorne mens art. 18 toe te passen ten aanzien van ondernemingen, welke thans een courant uit geven. tenzij mocht blijken dat de directies dier ondernemin- in Zeeuwsch Vlaanderen Nederland en België moeten samenwerken. De houding der regeringen. De belangstelling, welke Belgen voor de industriali satie-mogelijkheden van de „kanaal-strook" in Oost- ZeeuWsch-VIaanderen aan de dag hebben gelégd en vooral de wijze, waaróp zij deze be langstelling in tastbare re sultaten hebben weten om te zetten, is voor ons Ne derlanders eigenlijk altgd min of meer beschamend geweest. Want al praten we in Zeeland wel graag met enige trots over dit belang rijke Zeeuwse industrie-cen trum, we vergeten daarbij in de regel of doen tenminste alsof dat het overgrote deel hiervan tot stand kwam dank zij het initiatief en... het kapitaal van onze Zui derburen. Zo is het ook met het ka naal zelf, dat al sedert zijn eerste ontstaan het voortdu rende onderwerp van Neder lands-Belgische onderhande lingen is geweest. De tegen woordige situatie, welke al lang niet meer voldoet aan de eisen, welke het verkeer naar de belangrijke havencomplexen van Gent stelt, is een uitvloei sel van het accoord van 1895, maar toen de sluis van Terneu- zen, welke krachtens deze over eenkomst werd gebouwd, in 1910 gereed was, wist men reeds terstond, dat haar capa citeit op datzelfde moment al onvoldoende was. De sluis bij Sas van Gent, welke ons land op Belgische kosten mocht doen bouwen om overlast van Belgisch water van Nederland se bodem te kunnen weren, was trouwens wij schreven het reeds in een vorig artikel over dit onderwerp belang rijk breder dan dte van Ter- neuzen. MUSSERT! Reeds van 1910 af, maar vooral in de jaren na de eer ste Wereldoorlog, zgn er ein deloze en vaak moeilijke on derhandelingen gevoerd, welke ten slotte uitliepen op het Ne derlands-Belgisch verdrag van 1926, waarin aan Nederlandse zijde de toenmalige minister van buitenlandse zaken, jhr. van Karnebeek, een belangrijk aandeel had. Was het verdrag toen niet door de Kamer ver worpen een actie, waardoor destijds Mussert zgn eerste be kendheid verkreeg Gent zou zijn vurig begeerde verbe teringen reeds lang hebben ge had. Ook een bekende Rotter damse figuur als Van Beunin- §en heeft veel tot verwerping rjgedragen, maar bij dit alles speelde de vrees voor Antwer pen en niet die voor Gent toch de belangrijkste rol. NIEUWE BESPRE KINGEN. Thans vormt de kwestie van het Kanaal van Terneuzen naar Gent met alle daarb\j komende werken en kwesties opnieuw een onderwerp van bespreking tussen de regerin gen van beide landen en wan neer we de Gentse haven-di recteur, de heer van de Putte, mogen geloven, is de Belgi sche minister van buitenland se zaken, de heer Spaak, Gent in deze niet ongunstig gezind en heeft Antwerpen met zijn verzet tegen de plannen tot dusver niet zo heel veel suc ces. En wat de Nederlandse re gering betreft mag men aan nemen, dat men ook daar open oog heeft voor de grote oe- langen, welke hier voor ons land, speciaal voor het zwaar geteisterde Zeeland, op het spel staan. Tegen de achter grond van de economische sa menwerking tussen Nederland en België, krijgt deze materie trouwens heel andere aspec ten en vallen heel wat „kant jes", welke vroeger alleen maar belemmeringen schenen te vormen, nu als het ware vanzelf weg. Men ziet de za ken ruimer en heeft open oog voor de grote mogelijkheden, welke zien in dit gebied voor doen. STUDIE. Ook in de streek zelf vat men de zaak ernstig op, het geen onlangs nog eens op nieuw duidelijk is geworden door het ongetwijfeld zeer in teressante rapport, dat dr. Kuiler in opdracht van het ge meentebestuur van Terneuzen samenstelde. De betekenis van dit rapport, dat overigens zijn definitieve vorm nog niet schijnt te hebben gekregen, strekt zich ook verder uit dan tot het gebied van Terneuzen alleen. Het ware dan ook te wensen, dat t.a.v. deze proble men, waarbij voor de gehele streek de gewichtigste belan gen op het spel staan, een in tense samenwerking zou wor den verkregen, in de eerste laats tussen de onmiddellijk etrokken gemeentebesturen aan beide zijden van de grens. Daarnaast vereisen verschil lende punten en dan den ken we wel heel speciaal aan het verkeer te land (rail en weg), te water en door de lucht diepgaande studie. Zpn we echter wel Ingelicht, dan heeft juist dit punt reeds de volie aandacht van de hoog ste Nederlandse instanties, zo dat met vertrouwen de re sultaten, welke misschien zelfs reeds in een nabjje toekomst zichtbaar zullen worden, mo gen worden afgewacht. gen de event, getroffen maat regelen van de commissie voor de perszuivering' frustreren of hebben gefrustreerd. Dat een nieuw onderzoek over de gehele linie van de dagbladpers zal moeten worden ingesteld voor de toepassing der hier bedoel de artikelen, vermoedt de mi nister niet. Het staat te bezien, of de prijs die de door de oorlog getroffen en de ex_illegale pers betalen moet, haar financiële draag kracht niet te boven zal gaan en het blijft de vraag, of zij zich niet tweemaal zal bedenken alvorenns van deze gelegenheid gebruik te maken. De minister meent niet, dat het op de weg der overheid ligt op staatskos ten deze apparatuur aan be paalde bladen ter beschikking te stellen. Doodstraf geëist tegen V.-vrouw. Wederom is tegen een vrouw de doodstraf geëist. Ditmaal was het de 55-jarige Adriana Valkenburg uit Am sterdam, beter bekend als „Jeanne", die als V-vrouw in dienst was bij het bureau Joodse zaken te Amsterdam en die voor het Amsterdamse Bijzonder Hof terecht stond. Zij bracht minstens 40 Joden aan. Nederlandse jeugd bouwt aan Duitse jeugdherbergen. Nederlandse en Britse jeugd groepen zullen een bijdrage le veren aan het herstel der Duit se jeugdherbergen. Dertig En gelse en Nederlandse jonge mannen zullen hun vacantieda- gen opoffecpn teneinde mede te helpen aan de bouw van een Jeugdherberg te Eppendorf. Men hoopt dat andere groepen hun voorbeeld zullen volgen. De Stijkelgroep. De namen van de leden der Stijkelgroep, wier stoffelijke overschotten dezer dagen naar Nederland zullen worden over gebracht zijn: B. H. Bloem bergen, lt. kol. J. P. Bolden, B. Davidson, C. Drupsteen, H. Ero, It. C. J. Gude, gen. maj. H. D. S. Hasselman, W. A. Helmcrs, mr. M. Hes, J. A. Lotgering, IJ. Naber, W. van der Plas, P. A. Smit, drs. J. A. Sttjkel, J. C. Thomas. W. Wagenaar jr., It. C. J. L. Wol zak, H. P. C. Zanen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1