V acantieplannen Ziekenhuisverpleging op Noord-en Zuid-Beveland UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND Biervliet en Axel in de derde klasse voor Walcheren TOCHTEN VAN 4 TOT 9 AUGUSTUS. Per bool en bus. Uit vorige publ. is reeds ge bleken, dat het Walchers Werkcomité „Vancantie 1947" van plan Is in de a.s. zomer, vacantie en wel in de week 49 Augustus, verschillende tochten te organiseren. Hoe wel wellicht ten overvloede, wordt er nog op gewezen, dat aan deze tochten door iedereen kan worden deelgenomen. Zij zijn bedoeld voor de gehele K.L.M. en Rijk. Bjj de Tweede Kamer is in gediend een wetsontwerp „be vorderen van het onderhouden van luchtdiensten door de Kon. Luchtvaart Mij." In verband met de ontwik keling van de K.L.M. heeft de regering er in toege stemd, dat de K.L.M. haar maatschappelijk kapitaal ver- boogt tot 100.000.000. De re gering acht het m verband met de belangrijkheid van de Ned. luchtvaart noodzakelijk, dat het rok ook in de toekomst in de financiering van de K.L. M. in belangrijke mate deel neemt. De regering streeft naar een oplossing, waarbij de meerderheid der aandelen in handen van het rijk zal zijn en de minderheid in handen van particulieren. Verschillende redenen leiden tot het voorstel van. de rege ring, dat zij worde gemachtigd voor een bedrag van 51.000.000 gulden in het aandelenkapitaal van de K.L.M. deel te nemen en aan of ten behoeve van die maatschappij leningen c.q. ga ranties te verstrekken tot een bedrag van 50.000.000. Onregelmatigheden bij Rijksbureau. Het ministerie van econo mische zaken deelt mede, dat bij het onderzoek betreffende de bij het rijksbureau voor hout plaats gehad hebbende onregelmatigheden het volgen de is gebleken: Een chauffeur heeft door valsheid in geschrifte te ple gen zich op onrechtmatige wijze in het bezit van enkele vergunningen voor totaal twee M3 hout gesteld. Voorts bleek, dat een employé van het cen traal bureau van de houtge machtigden te Amsterdam voor het uitreiken van een vergunning een lap stof in ontvangst heeft genomen. Verder zyn vier op 1 April 1946 ontslagen employé's van het centraal bureau betrokken bjj het verhandelen van een vergunning. Bjj de malversatie inzake de handel in bonnen voor glas en petroleum is geen rijksbu reau betrokken. Walcherse bevolking. Niet al leen voor volwassenen, doch ook voor de kinderen staan aantrekkelijke tochten op het programma. Een dezer dagen zullen programma's verschij nen, waarin alles betreffende deze tochten vermeld staat. Teneinde de bevolking: reeds een overzicht te geven, waar heen de tochten gaan, vermei, den wy hieronder in het kort welke tochten georganiseerd zullen worden. VOOR VOLWASSENEN: 2 bootreizen naar Antwer pen: 1 bootreis naar Gent; bootreis op de Zeeuwse stro men autobustochten naar Brugge. Bovendien staan nog op het firogramma enige autobus- ochten naar Brabant en Hol land. VOOR DE KINDEREN O.M.: Bezoek per autobus aan de speeltuin te Hulst (een tocht, die vorig jaar zeer veel succes heeft gehad)bezoek per auto bus aan Burger's Dierenpark bij Tilburg; bezoek per auto bus aan de Dierentuin te Ant werpen; autobustochten naar Zuid-Beveland met bezoek aan de speeltuin en sportterreinen te Goes. Uit bovenstaande blykt dus wel, dat het Comité niet heeft stilgezeten en al het mogelijke doet zowel volwassenen als kinderen een prettige vacantie te bezorgen. De prijzen zullen zo laag mo gelijk worden gesteld. Verder kari nog worden medegedeeld, dat in Souburg een groot zwemfeest zal worden georga niseerd. Levende contrabande. De Times verhaalt uitvoerig hoe een En gelsman bij terugkomst van een vacantiereis in België werd betrapt op het bezit van een... le vende colorado-kever in een lucifersdoosje. Er werd 'n aanklacht tegen hem ingediend op grond van „het inbezit Hebben van een levende coloradokever in gevan genschap. De smokkelaar ver klaarde, dat het een grap was, maar kreeg niettemin tien pond ster ling boete. Het bericht meldde ter geruststelling, dat de douane-beambte de kever persoonlijk en ei genhandig heeft doodge drukt en het cadaver daarna aan een ambte naar van het departe ment van landbouw ter hand stelde. Ouderdomsverzekering en bedrijfspensioenen. De minister van sociale zaken heeft de Stichting van de Arbeid verzocht een dele gatie aan te wijzen om, onder leiding van mr. dr. A. A. van Rhyn, tot besprekingen te ko men inzake de ouderdoms verzekering en de bedrijfs pensioenfondsen met de amb telijke technische commissie tot herziening der sociale verzekering. In de eerste ge zamenlijke bijeenkomst, wel ke dezer dagen werd -gehou den, heeft de minister enkele mogelijkheden tot oplossing genoemd, welke nader zullen worden onderzocht. - Ghavam Es Soeltaneh, de Perzische premier, heeft zijn vijfde kabinet aan de Sjah voorgesteld. Turndag te Hoedekenskerke. Voor het eerst in zjjn ge schiedenis heeft het dorp Hoe dekenskerke, Zaterdag j.l. een provinciale turndag gehad. Reeds lang voordat de extra trein uit Goes, die de meeste deelnemende verenigingen aan voerde, bij het station aan kwam, was de burgerij naar het station gestroomd om ge tuige te zijn van de intocht der turners en turnsters. Hartelijk was de ontvangst en allen zullen ongetwijfeld met vreugde terugdenken aan de dag van Zaterdag. Voorop gegaan door het fanfarecorps Con Amore met in het midden van de stoet het pijperscorps uit Goes, werd naar de weide van de heer J. Boogaard gemarcheerd, waar de voorzitter van „Luctor et Emergo" van Hoedekenskerke, Ds. Hulsbergen, deze turndag opende. „Het verenigingsleven op 'n plattelandsgemeente is niet eenvoudig," aldus de voorzit ter, „maar de voldoening ligt in het feit dat allen kunnen medehelpen het verenigingsle ven omhoog te werken. De moeilijkheden die soms worden ondervonden en vaak ook de tegenwerking, berusten alleen op onbekendheid." Spre ker bracht tenslotte dank aan het Zuider-gewest van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond, dat Hoedekenskerke had geko zen om er deze grote propa- fanda-middag te vieren. Na- at het eerste couplet van het Wilhelmus was gezongen, werd een begin gemaakt met de de monstraties van turners en turnsters uit Terneuzen, Axel, Biezelinge, Goes, Vlissingen en Hoedekenskerke De prestaties waren vele en velerlei en toen de voorzitter van het Zuider-gewest, de heer P. Decs uit Terneuzen, aan het einde het woord nam. kon men op een geslaagde middag terug zien. Het is, aldus de heer Dees, feen middag geweest met een ontwikkelende en opvoedende strekking en het zo vriende lijke dorpje aan de Wester- Schelde zal zeer zeker geen spijt hebben dat juist in Hoe dekenskerke deze provinciale turndag is gehouden.. Het weer dat zich 's morgens zo triestig liet aanzien, was ge heel opgeklaard en onder vro lijke tonen van „Con Amore" en het pijperscorps trok ten slotte de stoet door de straten en terwijl het windje deze vro lijke tonen tot in allo delen van het dorpje dreef, groeide nog de vreugde van allen die dit feest mochten meemaken. Het was een geslaagd feest! Klein verlies over 1946. De vereniging voor Zieken huisverpleging in Z. en N. Be veland hield Zaterdag te Goes onder voorzitterschap van mr. dr. Mes, haar alg. vergade ring. De voorzitter wees in zijn openingswoord op de nieuwe situatie die is ont staan door de maatregelen op het gebied der ziekenhuisver pleging, die de laatste tijd zijn genomen. Het bestuur zal, ge steund door het vertrouwen van de leden, al het mogelijke doen ter behartiging van de leden. JAARVERSLAG. Daarna bracht de secreta ris-penningmeester, de heer A. de Lange, het jaarverslag uit. Ook deze stelde voorop, dat het de taak van het be stuur en van de federatie van verenigingen voor Zieken huisverpleging is, met kracht op te komen voor de belan gen van vereniging en leden. Spr. deelde mede, dat het aantal leden per 31 Dec. 1946 bedroeg 34.243, waarvan 32.109 betalend zijn. Het aan tal verplicht verzekerden, dat bij de vereniging was herver zekerd, voor wat ziekenhuis verpleging aangaat, bedroeg 26.057. Het aantal leden, dat in een ziekenhuis werd opge nomen bedroeg 1171 en het aantal verplicht verzekerden dat werd opgenomen 1012. Het aantal ziekenhuisopna men was zó hoog, dat het op namen-percentage van de A- verzekering dat van alle vo rige jaren overtrof. De uitga ven waren belangrijk hoger dan vorig jaar. De uitkerin gen moesten per 1 Jan. 1947 worden verhoogd, waardoor ook de contributie moest wor den gewijzigd. De collectieve Sanatorium verzekering trau per 1 Jan. 1946 in werking. Reeds werd in 1946 aan 19 patiënten die in een sanatorium of san. afd. van een ziekenhuis moesten worden opgenomen, uitkering toegekend. Na het afsluiten van het boekjaar werd weer een be langrijke maatregel uitge vaardigd. Per 17 Febr. 1947 kregen de vrijwillig verzeker den bij een ziekenfonds even als de verplicht verzekerden recht op 42 dagen ziekenhuis verpleging 3e klas, waarvoor o.a. hun premie werd ver hoogd. In vele plaatsen gaf dit aanleiding tot moeilijkhe den, maar het Alg. Zieken fonds herverzekerde hier zijn vrijwillig verzekerden bij de Veren, voor Ziekenhuisver pleging. Het percentage der leden, dat tot nu toe bedankt heeft, is ver beneden de ra ming gebleven en is in som mige gemeenten al heel ge ring. Zeer velen blijven lid om zeker te zijn van een lang duriger uitkering 3e klas of omdat zij 2e klas verpleging prefereren. Met de beste wen sen voor de toekomst van de vereniging besloot spr. zijn verslag. Na een gunstig rapport van de controle-commissie en van de accountants werd de reke ning goedgekeurd, waarbij ge noemde commissie en de voor zitter dank brachten aan de secr.-penningmeester vpor het zeer vele werk, dat verricht is. Het verlies over 1946 zal uit de reserve worden gedekt, wat zonder bezwaar mogelijk is, omdat de vorige jaren een belangrijke winst opleverden. BESTUUR. De aftredende bestuursle den, de heren S. Balkenende te Wolf aartsdijk, A. J. van Liere te Kapelle en J. Vader te Krabbendijke, werden her kozen, terwijl in de vacature- P. C. Schippers te Kortgene werd gekozen de heqr Z. C. Salomé aldaar. Tot lid van de controle-commissie (vac. B. Voskuijl) werd gekozen de heer J. P. van Wel te Kloe- tinge. UITKERINGEN. De uitkeringen werden be paald op dezelfde bedragen als is vastgesteld op 14 Dec. 1946. Alleen werd de uitke ring van de collectieve Sana torium-verzekering gewijzigd in f 1,50 per dag voor onbe perkte tijd (met ingang van een nader te bepalen datum), terwijl de gelegenheid zal worden opengesteld om zich individueel te verzekeren te gen een san. uitkering van 3.per dag voor onbepaal de tijd tegen een lage contri butie. De wachttijd werd van zes op drie maanden terugge bracht. Het bestuur ontving mach tiging om indien dit nodig mocht blijken, van het reser vefonds een afzonderlijke stichting te maken. Mocht hiervoor wijziging van Statu ten of huish. reglement nood zakelijk zijn, dan zal een bui tengewone alg. vergadering worden belegd. NIEUWE VERZEKERING. Besloten werd met ingang van een nog nader vast te stellen datum over te gaan tot het instellen van een aanvul lende 3e klas verzekering voor hen, die bij een ziekenfonds verplicht of vrijwillig verze kerd zijn. De uitkering vangt aan op de 43ste dag van de ziekenhuisverpleging en loopt tot en met de 100ste dag. Zo dra dit mogelijk blijkt kan deze termijn worden ver lengd. Ook is hieraan een aanvullende sanatorium-ver- zekering verbonden (vanaf de eerste dag van de opname) ad 1,50 per dag. De contributie werd bepaald op 4 cent per week voor personen van 16 jaar en ouder en 1 cent p. w. voor de san. verz. De voorzit ter deelde mede, dat het be stuur overweegt een soortge lijke aanvullende verzekering ook mogelijk te maken voor de leden van de vereniging, die niet bij een ziekenfonds verzekerd zijn. WEER 200.000 VOOR ZEELAND. NIEUWE UITKERING VAN NED. VOLKSHERSTEL. Het provinciaal bestuur van Nederlands Volksherstel in Zeeland schrijft ons: Binnenkort hopen wy in Zeeland een tweede uitkering uit het Fonds Noodgebleden te kunnen doen, ditmaal echter tot ongeveer de helft van het bedrag, dat bij de eerste ver deling tot uitkering kwam. Wederom worden dezelfde normen aangehouden als de vorige keer, namelijk dat de gelden alleen worden gege ven aan gemeenten, die op welke wijze dan ook voor meer dan 20 getroffen zijn, ter wijl de objecten, waarvoor be dragen ter beschikking wor den gesteld, weer worden ge rangschikt in: a. medlsch- hygiënische doeleinden; b. so ciale doeleinden, c. culturele doeleinden. Aanvragen om in aanmer king te komen voor een gel delijke bijdrage, voor zover dit nog dringend nodig is, die nen te geschieden via het plaatselijk N.V. H.A.R.K.-co- mité, dat de opgaven na overleg met en accoordbevin- ding door de burgemeester zo spoedig mogelijk, uiterlijk 3 Juli a.s., aan ons bureau, Wijngaardstraat 41 te Goes, inzendt. Aanvraagformulieren zijn aldaar te verkrijgen. Pro vinciaal of regionaal georga niseerde instellingen kunnen zich rechtstreeks tot ons wenden. Wij hopen op deze wijze we derom een klein gedeelte van de nog heersende nood te kunnen lenigen, resp. objec ten, die wegens geldgebrek niet ten uitvoer kunnen wor den gebracht, te helpen ver wezenlijken. Naar wy vernemen zal de uitkering van Ned. Volksher stel uit het Fonds Noodgebie- den voor Zeeland ditmaal ruim 200.000 bedragen. Frauduleuze graanhandel. De C.C.D. heeft te Krabben, dijke twee personen aangehou den en wel de groothandelaar in granen enz., K., thans wo nende te Oostkapelle en dierus boekhouder. Zij zijn eerst te Krabbendijke én later te Goes onder politiebewaking gesteld. Het betreft het verhandelen van graan van uit Zuid-Beve land naar Brabant buiten de desbetreffende voorschriften om. Of het graan in Brabant bleef is de vraag. Successen voor Zeeland op Rode Kruis-Landdag De kring Zeeland van het Ned. Rode Kruis is met drie prijzen teruggekeerd van de landdag te Lunteren, georga niseerd ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van het Ned. Rode Kruis. De damesafdeling Zuid Be veland-West te Goes, die met de heren-afdeling uit Arne- muiden Zeeland vertegen woordigde, behaalde de eerste prijs, een beker, in de lande lijke eerste hulp-wedstrijden voor damesafdelingen met 475 punten. De leidster, mevr. van Heel, kon bovendien een tweede prijs een medaille voor het commandantschap mee naar huis nemen. In de wedstrijden voor Ro de Kruis-helpers behaalde de heer A. la Soe, leider van de ploeg uit Arnemuiden, de tweede prijs, eveneens een medaille. De oud-St. Philipslander, de heer J. Mol, thans te Krab bendijke, slaagde bij het ge houden examen voor de akte Lager Onderwijs. Zware boetes opgelegd aan Zeeuwsch-Vlaamse boeren. Voor de Tuchtrechter voor de Pryzen te Middelburg stond een aantal boeren uit het grensgebied in Zeeuwsch Vlaanderen terecht, die lijn zaad, maanzaad, gerst, e.d. te gen veel te hoge prijzen ver kocht hebben aan de firma B. te Aardenburg. Zij konden dit doen, omdat zij deze voor raden granen en zaden niet op hun dorsbriefjes hadden opgegeven. Zij ontvingen be taling in Nederlands en Bel gisch geld. Voor de rechter verklaarden zy dit geld drin gend nodig te hebben voor herstel van hun boerderijen en schuren. De Tuchtrechter legde zeer zware boetes op, waarbij voor al gelet werd op het ontdui ken van de plicht om de voor raden op dorsbriefjes op te geven, daar hieruit de ver koop was voortgesproten. Er waren 2 boetes van 1500, een van 1200, een van 1000 en verder van 600, 400, 500, 300, 200 en 100. VERGADERING ANTI-REV. GEMEENTEBESTUURDERS Zaterdagmiddag werd in de zaal van de heer Krijger te Goes een vergadering gehou den van Anti-Rev. gemeentebe stuurders in Zeeland. De bij eenkomst stond onder leiding van de heer R. Z'uidema uit Goes. Besloten werd de vereniging weder her op te richten, waar_ na de statuten werden vastge steld. Tot bestuursleden werden ge kozen de heren: A. A. van Eeten, burgemeester van Nieu- werkerk, J. L. Dregmans. bur gemeester van Koudekerke, A. I. Catsman te Aardenburg, C. de Putter te Axel. N. A. Con tant te Colijnsplaat, G. Krijger te Poortvliet en R. Zuidema te Goes. De heer J. S. Hoek te Mid delburg hield vervolgens een Inleiding over: „De gemeente en het culturele leven", waar op een drukke gedachtenwisse- ling volgde. Te Ovezande zal geves tigd worden een consultatie bureau voor de gemeenten 's Heerenhoek, Ovezande en Hoedekenskerke, waarvoor een apart gebouw zal verra zen. Goes NIEUWE VERKEERSREGELING. De nieuwe verkeersregeling te Goes, waarvoor thans alle borden zijn aangebracht, zal op 1 Juli in werking treden. TUIN-CONCERT. De Harmonie „Euphonia" te Goes heeft met het tuincon- cert in het Schuttershof Za terdagavond een welverdiend succes geoogst. Het is geble ken, dat de goede muziek, mede door de deskundige lei ding van de dirigent, in deze besloten open ruimte fraai tot haar recht komt. De verschillende meer of minder bekende nummers werden op verdienstelijke wij ze vertolkt. Na ieder num mer klonk een welverdiend applaus. VIERDAAGSE. Ook Goes heeft zijn vier daagse wandeltochten gehad. Reeds Dinsdagavond startten degenen, die Zaterdagmiddag niet konden meewandelen en de volgende avonden kwamen met hen een 40-tal deelne mers en deelneemsters op. Slechts één der dames moest het opgeven onder weg, ter wijl twee niet alle tochten medemaakten. De organise rende vereninging „De Ama teur", de korfbalvereniging „Togo" en de Turnvereniging „Volharding", behaalden e verenigingsprijs. COMITÉ PLANTEN- TENTOONSTELLING. Vorige jaren was er geen voldoende samenwerking tus sen hen, die tentoonstellingen op het gebied Van bloemen en planten te Goes organiseerden. Men gevoelde in het algemeen, dat dit niet zo kon blijven en vormde een tentoonstellings comité, waarin de afd. Goes der Kon. Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en de oudercommissies en leerkrach. ten der Lagere Scholen zich verenigden.Aan de schoolkinde ren zijn 1100 planten uitge reikt om ze op te kweken. Naast deze planten zullen ook inzendingen van planten, bloe men, fruit en groenten en b.v. ook van vlinders enz. gaarne tegemoet worden gezien. Niet alleen vaklieden, maar ook particulieren kunnen hun prestaties tonen. Terecht roept het comité aller steun in voor dit mooie initiatief. Voetbaloverzicht .E.M.M. of Burgh op de laatste plaats? zich weer bij de oude vrien den in de derde klasse voe gen en Axel mdet het ander maal proberen. De grote strijd gaat nu tussen Odio en RKC, welke laatste club er best voor staat- Tweemaal moeten deze Brabantse ploe gen elkaar nog ontmoeten. RKC 4 4 0 0 12-4 8 ODIO 2 2 0 0 9-2 4 Axel 3 0 0 3 4-10 0 Biervliet 3 0 0 3 2-11 0 „Patrijzen" promoveert. 3e Klasse E. RKFCZierik- zee 42; YersekeBurgh 6 —2. De Bergenaren hebben de felle eindsprint tot het laat ste weten vol te houden en door Zierikzee te overwinnen zich in veiligheid gesteld. Yerseke sloeg de Burgenaren kansloos, waardoor de man nen van Westenschouwen nu gelijk staan met EMM, waar tegen nog het restant van een wedstrijd zal moeten wor den gespeeld. De Vlissingers staan daarbij met 10 voor. PROMOTIE 2e KLASSE. TSCRKTW 1—0. Het schijnt in Oosterhout spannend te zijn geweest T. S.C. moet nu afwachten wat RKTVV tegen De Valk nog klaarspeelt Mocht gebeuren, wat niet onmogelijk is, nl. dat RKTVV de laatste wed strijd wint, dan kunnen zij opnieuw beginnen. Dé Valk 3 2 0 1 6-4 4 TSC 4 2 0 2 6-5 4 RKTW 3 1 0 2 2-4 2 PROMOTIE 3e KLASSE. BiervlietOdio 03; RKC Axel 21. Biervliet en Axel zijn dus definitief uitgeschakeld in de strijd om een plaats in de tweede klasse. Biervliet gaat PROMOTIE K.N.V.B.- AFDELING. PatrijzenSchoondijke 6—2. Het is Schoondijke toch nog gelukt tweemaal te doelpun ten tegen De Patrijzen, doch het plaatsje in de K.N.V.B. is voor De Patrijzen, dat als eerste Zeeuwse vereniging in de vierde klas komt. Patrijzen 2 Schoond. 2 0 12- 2 2 2-12 DISTRICTSWEDSTRIJD. De overgespeelde districts- wedstryd Zeeuwsch Vlaande renZ. Beveland is geëindigd in een overwinning voor de Vlamingen (41), zodat op Zaterdag 5 Juli Walcheren en Zeeuws Vlaanderen te Vlis singen de eindstrijd om de beker moeten leveren. Zuid Beveland en Schouwen, de verliezers, ontmoeten elkaar op 6 Juli te Goes. ONDERWIJZERS BIJEEN. Vrijdag j.l. hield de vereni ging van Onderwijzers in Zuid en Noord-Beveland haar 109e algemene vergadering in de Prins van Oranje te Goes. Toen de voorzitter de ver gadering met een hartelijk woord van welkom opende, sprak hij tegelijk zijn vreugde er over uit, dat zoveel onder wijzers en onderwijzeressen aan de oproep gehoor hadden gegeven. Ook de burgemeester van Kloetinge, die als gast aanwezig was, riep hij een har telijk welkom toe. Bij de huishoudelijke zaken werd de heer van Kasteel, hoofd der school te Kats, als bestuurslid herkozen. Daarna was het woord aan de heer K. H. van Faassen, hoofd van de Burgemeester v. Dusseldorpschool te Goes, die een inleiding hield over de aansluiting van het Lager- bij het Middelbaar Onderwijs. Spreker wees er met klem op, dat de juiste keuze van voortgezet onderwijs moest worden gedaan. Het belang van het kind sta daarbij op de voorgrond; daardoor wordt èn voor de ouders èn voor 't kind veel leed voorkomen. Met gro te aandacht werd het boeien de betoog gevolgd. Na de gemeenschappelijke koffiemaaltijd werd door de heer W. Wemelsfelder uit Dordrecht een lezing gehouden over „De techniek en struc tuur der meest gebruikelijke intelligentietest." In 'n helder betoog en met veel aanschou wingsmateriaal wist ook deze spreker zijn gehoor te boeien. Op beide lezingen volgde een geanimeerde nabespreking. Aan het slot meende d< voorzitter te kunnen constate ren, dat de 109e vergadering een goede vergadering was ge weest. Het was wel een zware dag geweest met 2 paedago- gische lezingen, maar in een prettige sfeer werden de on derwerpen behandeld, terwijl het belang van het kind in yt middelpunt stond. Kapelle ZIEKENHUISVERPLEGING. Woensdagavond vergaderde tc Kapelle in hotel „De Zwaan" de onderafdeling Ka- pelle-Biezelinge van de vereni ging Ziekenhuisverpleging ir Zuid_ en Noord-Beveland, on der voorzitterschap van de heer A. J. van Liere. Alleen het bestuur was aan wezig; van de leden had er niemand gevolg gegeven aan de oproep. De drukke oogst- werkzaamheden, die de meeste mensen thans hier hebben, wa.s de oorzaak van de slechte op komst. Uit het verslag van de pen ningmeester-bode bleek dat de totale ontvangsten over het boekjaar 1946 6.241.72 en de uitgaven 617.89 waren. Bij de bestuursverkiezing die hierna volgde werden de he ren A. J. van Liere, voorzitter en S. P. Groenleer, bij acclama tie herkozen. Beide heren na men hun benoeming weer aan en dankten voor het gestelde vertrouwen. Daarna wérd het woord ge geven aan de heer A. de Lange uit Goes, secr.-penningmeester van de vereniging. In het kort besprak hij de verschillende agendapunten van de binnen kort te houden algemene ver gadering te Goes. Enkele be langrijke punten werden door hem zeer uitvoerig toegelicht. Door enkele werden er nog vragen gesteld die naar tevre denheid werden beantwoord. ,De heer de Koeijer stelde voor om in het vervolg in Januari of Februari te vergaderen, de ani mo voor de vergadering zal dan gnooter zijn. De voorzitter ging met dit voorstel a cc oord. Rilland-Balh HERSTELRAAD- Blijkens de desbetreffende publicatie die dezer dagen te RiUand-Bath plaats vond is de plaatselijke Herstelraad dezer gemeente opgeheven. Uit deze publicatie blijkt dat de gezin nen. die tot nu toe nog niets hebben ontvangen, noch tex- tielgoederen. noch extra pun ten, zich ten gemeentehuize schriftelijk kunnen opgeve- I vóór 26 Juni a.s. EXAMENS. Geslaagd te Rotterdam voor het examen „Hulp der Moe der". op 18 Juni afgenomen door de Algemene Nederland se Vrouwenvereniging „Tes- selschade", de dames: T. A. H. de Jonge te Middelburg en. M. C. de Keuning te N— en St. Joosland, beiden leerlingen van de Industrie, en Huishoud school te Middelburg. Te Amsterdam slaagden voor het examen costumière, de da mes, M. Maat te Ellewouts- dijk en N. Ovaa te Ritthem. Voor lerares costuumnaaien en knippen, mej. J. Reynoudt te Nieuw- en St. Joosland. Hansweert Schip gestrand. Het circa 2000 ton grote Bel. gische sleepschip „Désiré" ge_ laden met 1500 ton mais naar Duitsland, is Vrijdagavond bij het binnenvaren van de haven te Hansweert op de Oostha- vendam gevaren en blijven zit ten. Er waren ©poedig een aan tal sleepboten aanwezig om te trachten het schip vlot te slepen. Na een half uur tornen met 6 sleepboten gelukte het 'om het schip vlot te krij gen, en in de haven te slepen. Wonder boven wonder heeft 't schip geen lekkage bekomen. Kloetinge DE SUBSIDIE VOOR BEWAARSCHOOL. Donderdagavond kwam de raad van Kloetinge ln openba re vergadering bijeen. Nadat de voorzitter het amtsjubileum van secretaris Oostingh had herdacht, werden de notulen met enkele kleine wijzigingen goedgekeurd. Van Gfid. Staten was be richt ontvangen dat de op- bouwtoelage aan het gemeen- tepersoneel was goedgekeurd. Besloten werd lid te worden van de streekblbllotheek te Goes. De begroting 1947 van het Burgerlijk armbestuur werd met 5 tegen 2 stemmen goed gekeurd. Aan de heer B. Voskuijl werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwij zer aan de O.L. School. In zijn plaats is de heer v. d. Kaa te Goes tijdelijk aangesteld. Een voorstel naar aan leiding van een door de Raad van Krabbendijke aan Ged. Staten gericht bezwaarschrift over de stroeve werking van de Dienst Openbare werken op de Bevelanden, werd besloten dat de gemeente zelf voor uit oefening van dit toezicht zal zorg dragen. Op voorstel van Ged. Staten zal aan het het ziekenhuiswe zen op Z. en W. Beveland een bijdrage van 0.02 per inwo ner worden verstrekt. Aan de Ver. voor Vreemde lingenverkeer za.1 vanaf 1 Jan. 1947, een jaarlijkse bijdrage van 5 worden verleend. Vervolgens kwam de Chr. Bewaarschool ter sprake. Op voorstel van B. en W. zou af wijzend. worden beschikt op 'n verzoek van het bestuur om de jaarlijkse subsidie aan deze instelling te verhogen. Een voorstel van de heer Buitenhuis om op korte ter mijn met het bestuur van de bijzondere bewaarschool in overleg te treden om tot een vreedzame oplossing te komen, werd met algemene stemmen aangenomen. Op een verzoek van bewo ners van de Kapelse straatweg om het explotatietekort ver bonden aan electrificatie voor een gedeelte van bovenge noemde weg voor rekening der gemeente te nemen, werd af dragen nl. 40.78. Het woningtekort bedraagt thans 47. 14 nieuwe woningen zullen nog dit jaar gebouwd wijzend beschikt. De kosten be- worden. Bijz. Gerechtshof Middelburg. Het Bijz. Gerechtshof te Middelburg behandelde Vrij dagmiddag nog de volgende zaken; A. Lichtendag, landarbeider te Middelburg, die bij de O. T. was gegaan om meer te verdienen, zal dit moeten boe ten met 2% jaar met aftrek sedert 30 April 1945 (eis 3 j., 8 mnd). A. Verpoorte, chauf feur te Terneuzen, die bij de Waffen S.S. was gegaan en door zijn verdediger „een wil lig slachtoffer van de N.S. B.-propaganda" werd genoemd, hoorde 5 jaar tegen zich ei sen. Het vonnis was hier mede in overeenstemming (af trek sedert 5 Mei '45). J. F. B. Vink, vrachtrijder te Hulst, die landwachter was gewor den, maar vóór de bevrijding voor de Duitsers in Wolvega onderdook, kreeg een straf van 3 jaar met aftrek sedert 16 Mei '45. (Eis 3% jaar). Tenslotte stond Vrijdag de werkman P. van As uit Zie rikzee terecht, wegens vrij willige dienstneming. De pro cureur-fiscaal noemde hem een fanatiek N.S.B.-er en eiste 5 jaar. Het vonnis luid de gelijkluidend met aftrek sedert 15 Mei 1945 en ont zetting uit de rechten voor de tijd van 15 jaar. (Ingezonden mededeling)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6