PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Scheepsramp Schelde op de Djocja moet antwoorden Nederland en België groeien naar elkaar toe Philibuster-actie' had succes Sowjet-Unie vóór plan-Marshall Hongarije beschuldigt Engeland en Ver. Staten Zeven zeelieden omgekomen léöe Jaargang - No.146 tlitgave van de Firma Provinciale Zeeuwaehe Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 23 Juni 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week j 3.20 per kwartaal r franco per post f 3.45 per kwartaal. Losse nummer. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bnreaux gevestigd te Vlissingen: Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924 Goes Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg Gratamastraat 3. telefoon 102 Terneuzcn Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Buitenlands overzicht /I 31 UUR ACHTEREEN WAS DE AMERIKAANSE SENAAT BIJEEN! Een politieke storm. Wie ae bekende film van Frank Capra „Mr. Smith goes to washing con" neeic gezien, weet enigszins cot weiKe vreemde excessen het typisch Amerikaanse en in \vest Europa onoeKende par lementaire gebruik, dat men „pnuiDUSter-actie" noemt, kan leiden. De Amerikaanse wet geving schrijn voor, dat een senator tijuens een rede niet het wooru mag worden ont nomen, onverschillig waar over nij net heeit. Indien derhalve een kieme groep obstructie wil voeren en een besiuit of stemming zo lang mogelijk wil vertragen en op- houuen, ligt het middel daar toe voor ue nana: praten en nog eens praten, het doet er niet toe over wat. De ene pmnbusier leest lange stuk- Ken voor uit de bijDei, de an dere vertelt over zijn geboor teplaats, een derue geeft commentaar op de laatste voetnaiuitsiageu, hoofdzaak is dat ietteriijK genomen de Se naat aan ue praat worat ge houden. De laatste phnibus- ter-actie kwam van recnise zyde en diende om het voor stel Engeland een grote le ning te verstrekken, tegen te wei-Ken. Zaterdag was net de beurt van de imkerzijde van ae Senaat, van een groep Democratische senatoren, om obstructie le voeren ter vertraging van de stemming over 'n'uman's veto tegen cie nieuwe aroeidswet. senator 'i'ayior opende het debat en sprak acnt uur en twintig minuten aanbeen stuk. Clau de Pepper nam net toen over toe hij zich zeits met benulp van een stapel boe ken niet meer staande Kon houden. De laatste sprexer Morse wist het tien uur acntereen vol te houaen. Toen gaven de dodeigk vermoeide, ongeschoren in nun banKen hangende of slapende voor- stanuers van de nieuwe ar beidswet het op. Na een on- atgeoroken zitting van au uur en 52 minuten werd de bij eenkomst van de Senaat ver daagd tot Maandag, waarmee de pnilibusters hun doel had den bereikt: Truman had 2 dagen kostbare tijd gewonnen om de publieke opime tegen de arbeidswet te kunnen mo biliseren met de kans dat sommige senatoren alsnog van mening zouden veranderen, 't Was de langste zitting ge worden sinds twintig jaar. De strijd om de niéuwe arbeidswet is thans de be langrijkste binnenlandse po- litieKe strijd geworden van dit jaar. Truman, op energie ke wijze de Republikeinse meerderheid in Congres en Senaat trotserend, stelt alles in het werk om deze wet, die de vakbeweging op verre gaande wijze aan banden legt, verworpen te krijgen. Zater dag hield hij een radiorede, die klonk als een klok en waarin in termen, die aan duidelijkheid niets te wensen overlieten, gewezen werd op het onmiskenbare reactionnai- re karakter van de nieuwe arbeidswetgeving, die de Re publikeinen, willen doordrijven Het commentaar van Senator Taft, een der geestelijke va ders van de wet, die een half In buitenlandse kringen te Moskou verwacht men, dat de Sowjet-TJnie de uitnodiging van Frankrjjk en Engeland om deel te nemen aan de bespre kingen over het plan van Marshall, zal aannemen, doch dat Molotof een afgevaardig de, waarschynlyk Wysjinski, zal zenden en Praag als punt van bijeenkomst zal voorstel len. Kringen te Lake Success, die in nauw contact staan met de Sowjet-delegatie, verklaren, dat er waarschijnlijk een ster ke druk op de Sowjet regering zal worden uitgeoefend door landen als Polen, Bulgarije, Hongarye en Joego-Slavië, die allen buitenlandse economische steun behoeven, welke de Sow jet-Unie zelf niet kan verle nen. De Sowjet-republieken de Oekraine en Wit-Rusland heb ben eveneens dringend hulp nodig. Masaryk over het plan-Marshall. Op een persconferentie te Oslo heeft de Tsjechoslowaak- se minister van buitenlandse zaken, Masaryk, verklaard, dat, indien het plan-Marshall Europese samenwerking bete kent, hij zonder enige reserve er voor is. „Zou het echter de opzet hebben Europa te ver delen", zo zeide Masaryk rrtfan ben ik er tegen". uur na Truman voor de ra dio 't woord voerde: „de pre sident heeft punt voor punt de critiek van de vakver enigingsleiders gevolgd", was zeker juist. Minder juist was wat hij er op liet volgen: „De boodschap van de president geeft een verkeerde weergave van de wet; ze toont aan, dat de president practisch niets van de wet afweet." Truman en zgn adviseurs weten heel goed, dat aanne ming van de arbeidswet een zware slag voor de progres sieven zou zgn en een suc- cesvol-veto de president waar de volle steun voor de ko mende verkiezingscampagne zal verschaffen. Schumanns voorstellen verworpen. De financiële commissie van de Franse nationale vergade ring heeft met 16 tegen 13 stemmen de begrotingsvoor stellen van de minister van fi nanciën, Robert Schumann, verworpen. Verscheidene leden der commissie verklaarden la ter, dat zij geen gebrek aan vertrouwen in de regering hadden willen uitspreken, maar er bij de regering op aan wil den dringen haar financieel program te wijzigen. Rondreis van Montgomery. Veldmaarschalk Montgome ry, chef van de Britse gene rale staf, is Zaterdag voor een rondreis in het Verre Oosten, Australië en Azië, uit Enge land vertrokken. Hij verwacht tot 15 Augustus weg te blij ven en een bezoek te brengen aan Voor-Indië, Singapore, Australië, Nieuw-Zeeland en Japan, waar hij vier dagen bij generaal MacArthur zal door brengen. Van hulp aan „samenzweerders". In een witboek, dat de Hon gaarse regering heeft gepubli ceerd, worden Engeland en de V.S. er van beschuldigd, dat zij de voormalige minister-pre sident Nagy en de zogenaam de samen zweerders hebben aangeboden gelden en mate riële steun te verlenen. Ook worden de „samenzweerders" er van beschuldigd, dat zij de Engelse en Amerikaanse mis sies militaire en. anti-Sowjet- Russische inlichtingen hebben verschaft. Volgens het witboek zou Ferenc Kapocs, particulier se cretaris van Nagy, verklaard hebben, dat Nagy hem op dracht had gegeven om Racz, Amerika betaalt zelf de bezettingskosten. VRIENDELIJK GEBAAR TEGÈNOVER OOSTENRIJK. De Amerikaanse strijdkrach ten in Oostenrijk zullen met ingang van 1 Juli hun eigen bezettingskosten gaan betalen. Nadat luitenant-generaal Geoffrey Keyes, bevelhebber der Amerik. bezettingstroe pen in Oostenrijk, bekend ge maakt had, dat alle Oosten- rgkse schillingen, die voor de bezetting benodigd zijn, met dollars zullen worden betaald, omdat Amerika Oostenrijk thans als een bevrijd land be handelt, verklaarde Leopold Figt, de Oostenrijkse kanselier, dat Oostenrijk van dit ogenblik af de Amerikanen niet langer als bezetters, maar als beta lende gasten beschouwt. De andere drie bezettende mogendheden zijn op de hoog te gebracht van deze Ameri kaanse stap. Geeft Chinese regering vredespogingen op? „De Chinese centrale rege ring zal geen pogingen meer in het werk stellen om vrede te sluiten met de communis ten, doch alle krachten in spannen om de gewapende te genstand te breken", aldus heeft volgens het Chinese blad „Hsin Min Pao", dr. Soen Fo, vice-president van China, ver klaard. EXPLOSIE TE LONG BEACH. Aan de haven van Long Beach Californië) is een olie tankschip van de Shell de lucht in gevlogen. De schade wordt op 2% millioen pd. st. geschat. Brandweerlieden voer den een verwoede strgd om uitbreiding van de brand tot andere schepen te voorkomen. V. Het kan wel Een Bredase aanne mersfirma heeft bewe zen, dat in 30 dagen vijf huizen kunnen worden gebouwd. Drie metse laars en twee sjouwers van deze firma hebben op de Wijk Kruisstraat onder de gemeente Hoe ven bg Breda deze pres tatie geleverd. Zij heb ben vijf bungalows in rode bakstenen (in to taal 130.000 stuks) ge bouwd. De woningen hebben een oppervlakte van 9.80 x 6.70 m., bestaan uit 'n kleine hal en toilet, een ruime huiskamer, kleine keuken en drie middel grote slaapkamers. De vloeren bestaan uit houtgraniet. de nieuwe handelsadviseur van de Amerikaanse legatie te Boedapest, alle faciliteiten te verlenen en voorkomend te be handelen, daar Racz financiële steun aan de partij der kleine boeren bij de volgende verkie zingen had beloofd. In het witboek is verder een verklaring opgenomen van Gyula Salata, broer van Kal man Salata, vooraanstaand parlementslid van de partij lata verklaart van zijn broer vernomen te hebben, dat Nagy betrekkingen met Engeland en de V.S., in het bijzonder met Engeland, wilde aanknopen. Daartoe had Nagy zijn zoon als secretaris aan de Hongaar se legatie te Washington ver bonden. Volgens Kapocs, trachtte Nagy Hongarije in Zuid-Oost- Europa tot politieke en econo mische basis voor Amerika te maken. Nagy Jr. heeft bij zijn vertrek een brief van zijn va der aan Dean Acheson. mee- f enomen, waarin hg om poli- ieke hulp verzocht. Fascistische verzetsorganisatie ontdekt. Te Rome is medegedeeld, dat de Italiaanse politie te Ro me een fascistische verzets-or. ganisatie, genaamd fascistische partij van de opstand, heeft ontdekt. De organisatie schijnt wgd vertakt te zijn en gaf zelfs bonnen uit ter financieiing van „de komende opstand". Vandaag... viert de Hertog van Windsor zgn 53-ste ver jaardag; begint in Noord-Bra bant een grote actie voor rattenverdelging. R.A.F.-toestel in Brabant neergestort. Zaterdagmorgen is bij El- zendorp onder de gemeente Gemerfc een vliegtuig van «le R.A.F. neergestort en totaal uit elkaar geslagen. De enige inzittende, staff-sergieant Pe ter Hickson, werd gedoed en onherkenbaar verminkt. Het toestel maakte deel uit van een formatie van zes toe stellen, welke onderweg was van Duitsland naar Engeland. De vijf overige toestellen zijn geland op het vliegveld Wel schap bg Eindhoven. De nood der gemeente-ambtenaren. Een kleine vgftienhonderd gemeente-ambtenaren, leden van de Ned. Bond van Ge meenteambtenaren, waren Za terdagmiddag in Utrecht bg- een ter bespreking van de sa lariskwestie. Verschillende afdelingen dienden moties in, waarin zon der uitzondering wordt gespro ken over de onvoldoende sala rissen om de noodzakelijke uit gaven voor levensonderhoud der gezinnen te bestrgden en de achteruitstelling van de ge meenteambtenaren ten opzich te van het vrije bedrijf. Onvezwijld worden maatre gelen verlangd ter leniging van de ergste nood door ver strekking van een uitkering ineens, zoals voor de onderwij zers is geschied. De voorzitter deelde mede, dat in gemeenten beneden de der kleine boeren. Gyula Sa- 5000 inwoners er 86 vaca tures zijn ontstaan. Hiervan kan in 63 van de gevallen niet worden voorzien. De be zetting van opleidingscursus sen liep terug tot 25 van dat van voor de oorlog. Ten slotte werd een motie aangenomen. De Rode Kruis-landdag. De Roode Kruisbijeenkomst op de Goudsberg bij Lunteren is besloten door een filmvoor stelling en een daarbij aanslui tend openluchtspel, waarin Flo rence Nightingale de centrale figuur was. H. K. H. Prinses Juliana, die de avond meemaakte, betuigde na afloop de regisseur, Richard Flink, en diens medewerkers, Haar grote waardering. GEWELDIGE BRAND TE LE HAVRE. Een geweldige brand heeft een pakhuis te Le Havre, waar 25.000 balen katoen waren op geslagen, verwoest. De schade wordt op 100 millioen francs geschat Op de laatste brief van de Comm. Generaal. Overleg gaande. Nadat Vrijdagavond te Ba tavia aan de voorzitter van de Commissie-Generaal de brief van Sjahrir was overhandigd, waarbij de tekst van Sjahrir's jongste radiorede was ge voegd, heeft de Commissie- Generaal Vrijdagnacht te 1 uur aan de republikeinse delegatie een brief gezonden, waarin zg nadere verduidelijking van Sjahrir's brief vroeg. De Commissie-Generaal con stateert in haar antwoord, dat zg in Sjahrir's brief een po ging ziet tot het overbruggen -van de grote afstand tussen de Nederlandse en de republikein se nota. De commissie ver zoekt. tenslotte een nadere toe lichting of de republiek haar instemming met de instelling van federale organen zodanig opgevat wil zien, dat hetgeen door de Commissie-Generaal over deze organen werd ge schreven, door haar tenvolle wordt onderschreven. Het antwoord op deze vraag zal aan de Nederlandse rege ring worden overgelegd. NAAR DJOCJA. Nader wordt uit Batavia gemeld, dat Zaterdag ten huize van Sjahrir overleg werd gepleegd door republl- Twaalf jaar geëist tegen Gejus v. d. Meulen. De bekende en destijds zo populaire oud-keeper van het Ned. voetbal elftal, dr. Gejus van der Meulen, stond Zater dag terecht voor het Bgz. Ge rechtshof te Amsterdam. Hg wag in 1940 lid van de N.S.B. geworden, keurde in 1941 ar beiders voor uitzending naar Duitsland en sloot zich in 1942 aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland. De procureur-fis caal eiste 12 jaar gevangenis straf. Uitspraak op 5 Juli a.s. Toeristenreizen naar Frankrijk. Tussen de Franse en de Ned. regering- is een overeenkomst tot stand gekomen, volgens welke Fransen naar Nederland kunnen reizen met medeneming van 400 gulden per persoon. Naarmate het Franse bezoek naar Nederland zich ontwik kelt, zal er dan voor Nederlan ders gelegenheid bestaan als toerist Frankrgk te bezoeken, eveneens met medeneming van een bedrag van 400 gulden aan Franse Francs. Zakenreizen vallen buiten deze regeling. Daarvoor be staat een aparte regeling. Naar verluidt, zouden de eer ste Franse bezoekers, die vol gens deze nieuwe regeling rei zen, reeds in ons land zijn aan_ gekomen. keinse regeringspersonen, die vaststelden, dat 't ant woord op de laatste brief .van de Commissie-Generaal door de regering te Djocja opgesteld moet worden, en wel door het voltallige ka binet en het werkcomité van het voorlopig parle ment. De voltallige zitting van het republikeinse kabinet is op Dinsdag a.s. bepaald. De Indonesische kabinetsle den en partyleiders te Ba tavia konden geen overeen stemming bereiken over het antwoord. Maandag zouden Sjahrir en zgn ministers van Batavia naar Djocja reizen. Zaterdag is reeds een re publikeinse autoriteit van Batavia naar Djocja ver trokken om Soekarno en een deel zijner ministers in te lichten. DE GENDARMERIE. T? Batavia is intussen In re publikeinse kringen de ver wachting uitgesproken, dat het antwoord op de laatste brief van de Commissie-Gene raal op bevredigende wijze op heldering zal verschaffen aan de Nederlanders. De kwestie van de gemeenschappelijke gendarmerie werd aangehaald als voorbeeld van een aange legenheid, waarin prestige- en psychologische elementen op de formulering van hot repu blikeinse antwoord invloed kunnen hebben. Andere republikeinse krin gen menen, dat juist op dit punt nauwelijks concessies ver wacht kunnen worden. "T.LM. in Ned. Indië. Naar Aneta uit zeer be trouwbare bron verneemt, ia de fusie K.L.M. en K.N.I.L.M. thans 'n feit- geworden. Het of ficiële communiqué, waarin dit gemeld wordt, zal Maandag door dr. Plesman te Batavia worden uitgegeven. Details zgn nog niet bekend, doch het is te verwachten, dat de K.L.M. de gehele supervisie zal heb ben. Voorlopig behoudt de di recteur van de K.N.I.L.M., de heer W. C. J. Versteegh. da leiding van de zaken' in Indië. Moet de H.V.A. stoppen? De grootste Nederlandse cul_ tuuronderneming heeft in haav jaarvergadering van aandeel houders een zeer somber ge luid doen horen ten aanzien van de mogelijkheden der Ne derlandse cultures in Indië in de toekomst. Het bestuur van de Handelsvereeniging Am sterdam deelde mede, dat in dien niet op korte termijn or de en rust in Indië worden her steld en de terugkeer naar de ondernemingen is geëffectu_ eerd, het de maatschappg we gens gebrek aan middelen niet mogelgk zal zgn de exploitatie harer ondernemingen te her vatten. De uitgaven bedragen thans ca. 4.8 millioen per jaar, waartegenover vrijwel geen inkomsten staan. Religieuze beelden waren te duur. Ambtenaren van de prijzen- contróle ontdekten in de Zui delijke provincies, dat in zeer vele gevallen religieuze beel den veel te hoog in prijs staan genoteerd. Enige duizenden beelden werden in beslag ge nomen. Economische politiek afhankelijk van toestand. In de memorie van ant woord op het voorlopig ver slag over het wetsontwerp tot goedkeuring en uitvoering van de op 5 September '44 te Londen met België en Luxemburg gesloten douane overeenkomst, geeft de rege ring de verzekering, dat met kracht wordt gestreefd naar een spoedige verwezenüjking van een volledige tolunie, ter wijl eveneens reeds belangrg- ke voorbereidende arbeid wordt verricht ten behoeve van de in een later stadium te verwerkelgken volledige economische unie. In antwoord op de vragen, of er plannen bestaan om de samenwerking uit te brei den tot andere landen, zoals SLEEPBOOT „FAIR PLAY II" VERGAAN. Honderden Vlissingers zagen de ramp gebeuren. Onder de ogen van hon derden wandelaars, die zoals gewoonlijk de Vlis- singse boulevards bevolk ten, heeft zich Zondag middag op de rede van Vlissingen een scheeps ramp afgespeeld, waarbij zeven zeelieden de dood in de golven van de Schelde hebben gevonden. In slechts weinige mi nuten speelde de ramp zich af, doch voor hen, die het zagen gebeuren, zon der dat zij bij machte wa ren aan de mannen, die met de dood worstelden, hulp te bieden, waren het minuten, die uren sche nen te duren. Omstreeks kwart voor vier lag het Finse stoomschip „Kuurtanes", dat door de En gelse sleepboot „Fair Play II" van Bristol naar Antwerpen werd gesleept, waar het in re paratie moet, op de rede voor anker, in afwachting van een tweede sleepboot, de „Go liath", die de „Fair Play" op de verdere reis zou assisteren. Waarschijnlijk heeft de En gelse sleepbootkapitein van dit korte oponthoud, d^jr hem en zijn bemanning noodlottig zou worden, gebruik willen maken om zijn tros wat in te korten. De sleper trok daartoe achteruit en is toen zeer waarschijnlijk door de sterke stroom uit zijn evenwicht ge slagen en gekapseisd. Van de boulevards af, waar de enigszins vreemde ma noeuvre van de „Fair Play" reeds de aandacht van ver schillende voorbijgangers had getrokken, zag men de boot omslaan. In slechts enkele se conden was niets meer dan de kiel te zien, waaraan zich eerst één en even later nog een tweede man wanhopig scheen vast te klemmen. Van verschillende kanten schoten schepen te hulp: eerst de „Goliath", die reeds onder weg was om de sleep over te nemen, en direct daarna ook de „Bruinvisch" van het Ned. Loodswezen, die er in slaagde de beide mannen, die zich aan het snel zinkende schip vast klemden, op te pikken, juist voor de „Fair Play II" geheel in de golven verdween. De „Goliath" pikte nog een derde man op, die later de stuur man van de vergane sleepboot bleek te zijn, en een loods- bootje van het Belgisch loods wezen, dat zich eveneens ter- stond naar de plaats van de ramp had gespoed, nog een jong matroos. Vier overlevenden konden aldus in Vlissingen aan wal worden gebracht en van hen moesten we vernemen, dat zeven makkers, zeelui als zij, door dit wel zeer noodlottige ongeval een zeemansgraf in de Schelde hadden gevonden. IN HET ZIEKENHUIS. In het St. Joseph-zielcenhuis, waarheen de Vier geredden op last van dokter Detmar on middellijk werden overge bracht, spraken we een ogen blik met de stuurman, de 28- jarige John Ellam uit Bristol, die eigenlijk geen verklaring van de toedracht kon geven. 't Was tè snel gegaan Hij zelf had nog kans ge zien over boord te springen en had zich zwemmende bo ven water weten te houden tot de „Goliath" hem opmerk te en aan boord nam. Droge kleren, een hete kop koffie brachten de man weldra weer wat op -verhaal. Met de „Bruinvisch" kwa men de 50-jarige stoker Da vid Irwin uit Ballow Fur- nest $n de 17-jarige matroos Dennis Beasant aan wal. Irwin was er al direct in ge slaagd zich aan de boven drijvende kiel vast te klem men, maar Beasant, die voorin lag te slapen, was met recht te nauwernood aan de dood ontsnapt. Er stond een patrijspoort open en daardoor slaagde deze jonge matroos er wonder boven wonder in zich naar buiten te werken. De „Bruinvisch" kon niet vlak bij het zinkende schip ko men. maar men riep de bei de mannen toe in het water te springen en toen de „Fair Play" onmiddellijk daarna wegzonk, waren ze snel op gepikt. Met de Belgische loodsboot kwam tenslotte nog de 16-ja- rige matroos Fortunato Poli- dano behouden aan de wal: een vrolijke jongen, geboortig uit Alexandrië, waar hij eigen lijk ook nog thuishoort, maar Maltheser van origine, het geen zijn bruine krullen ove rigens ook wel demonstreer den. DE SLACHTOFFERS. De vier mannen werden in het ziekenhuis na een warm bad in bed gestopt, waar ze tot Dinsdagmorgen ondercon trole' zullen blijven. Stuurman John Ellam ver telde ons hier, dat de „Fair Play" elf opvarenden had, de loods inbegrepen. De omgeko men leden van de bemanning zijn de kapitein R. W. D. Da- vey, eerste machinist P. Wed lock, tweede machinist (naam onbekend), stoker Ch. Sau- marez, matroos Percy Tanner en kok Hubert Ceily. De Belgische zeeloods, die bij de ramp de dood vond, was dc 40-jarige Camille La- fère uit Ostende, gehuwd en vader van twee kinderen. Tot laat in de avond bleef deze scheepsramp, die zich onder de ogen van honderden Vlissingers had afgespeeld, het onderwerp van het gesprek en zeer velen kwamen nog eens een extra „boulevardje ma ken" om een blik te werpen op de „Kuurtanes", die voor lopig voor anker bleef liggen, onmiddellijk bij de plaats, waar het verschrikkelijke on geval zich had afgespeeld. Vannacht vertrok de „Go liath" met de Fin naar Ant werpen. Inmiddels is op de plaats van de ramp een wrakboei gelegd. bv. Frankrijk, Engeland en West-Duitsland, deelt de re gering mede, dat zodanige plannen bij de regering voor het ogenblik niet bestaan. Dat neemt niet weg, dat de regering een open oog heeft voor de mogelgkheden tot sa menwerking met andere lan den dan België en Luxem burg. De toekomstige ontwikke-* ling moet onvermijdelgk lei den tot een zekere toena dering van het Ned. en het" Belgische prgspeil. De Belgi sche regering gaat ten op zichte van de handhaving van het evenwicht tussen lonen en prgzen van dezelfde ge zichtspunten uit als de Ne derlandse, zij het, dat zg haar doeleinden ten dele met ande re middelen nastreeft. Te vaak treft men de onjuiste voorstelling aan, als zou de Belgische regering een princi piële vrijhandelspolitiek vol gen, terwijl de Nederlandse regering op het standpunt van een tot in details gaand interventionisme staat. Dege nen, die aldus redeneren, zien over het hoofd, dat de economische politiek in be- langrgke mate bepaald wordt door de economische toestand van het land. Tegenover de door sommige leden uitgesproken mening, dat niet alleen de douane- grens, maar ook de devie- zengrens zo snel mogelijk dient te verdwgnen. moet de regering vast stellen, dat voor de beoordeling van het tgdstip, waarop een vrij de- viezenverkeer tussen Neder land en de Belgisch-Luxem burgse economische unie kan worden verwezenlgkt, geheel andere maatstaven gelden dan die, waarvan bij het ophef fen van de douanegrens spra ke is. Opheffing van de de- viezenbepalingen is, evenals het afschaffen van alle con- tingenteringen, eerst in de toekomst mogelgk, namelijk wanneer de economische toe standen en de economische politiek in de desbetreffende landen meer aan elkaar zul len zijn aangepast. Evenmin is de tijd al rijp te achten voor het sluiten van een muntunie. Nieuw handelsaccoord mei Be'lgië en Luxemburg. Tussen Nederland en België, Luxemburg js een nieuwe han delsovereenkomst voorlopig geparafeerd. Het accoord voor. ziet in een handelsverkeer in beide richtingen tot een bedrag van één milliard gulden. De ondertekening zal zeer binnen kort plaats vinden en het ver drag treedt nog deze maand in werking. DE COLORADOKEVER Maandag 23 Juni zal dr. C. J. Briejèr. Hoofd van de Plan- tenziektenkundlge Dienst te Wageningen, in de Rubriek ten behoeve van de Landbouw over de zender Hilversum I te 19.45 uur ln een korte radiovoor dracht de bestrijding van de coloradokever behandelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1