Vérder onderhandelen niet mogelijk Geldzuivering wordt afgewikkeld Republikeinsè voorstellen volstrekt onbevredigend UIT DE PROVINCIE Tholen Schouwen en Duiveland Biervliet en Axel in de derde klasse Zeeuwsch-Vlaanderen Verdere beslissingen aan de Ned. regering De commissie-generaal heeft In antwoord op de tegen- nota der republikeinse delegatie, een uitvoerig schrijven aan deze delegatie doen toekomen, waarin op de verschil len van zienswijze gedetailleerd wordt ingegaan. De commissie-generaal spreekt daarin als haar mening uit, dat de republikeinse antwoord-nota op de meest essen tiële punten onbevredigend moet worden genoemd en geen basis oplevert, waarop een goede uitvoering van Linggadjati kan worden ondernomen. Zy wil niet treden in een weer legging punt voor punt van de onwelwillende, tendentieuze en onwaarachtige voorstelling van zaken in de aanhef van het republikeinse antwoord gegeven, waaruit blijkt, hoe groot de kloof is tussen de republikeinse gedachtenwereld en hen, die aan Nederlandse zyde niet de grootste toewij ding en oprechtheid het bereiken van een voor beide landen aanvaardbare en noodzakelijke overeenstemming hebben nagestreefd. tenlandse betrekkingen vrijwel geheel verwerpt. Zij streeft naar onmiddellijke eigen ver tegenwoordiging van Indone sië in de overgangstijd, waar voor geen grondslag te vinden is in het accoord van Ling gadjati. Voorts is uit een mededeling van de Egyptische regering gebleken, dat de republiek na de ondertekening van Ling gadjati is voortgegaan met pogingen om rechtstreeks bui tenlandse betrekkingen aan te knopen. 4o. Militaire samenwerking en binnenlandse veiligheid. In het republikeinse ant woord op de punten van mili taire samenwerking komt, al dus de C.-G., het streven naar „nieuwe vormen van vrijwilli ge samenwerking", waarvan de preambule van Linggadjati spreekt, wel zeer weinig tot zijn recht. Het voorstel tot vorming van een gemengde gendarme rie wordt van de hand gewe zen met voorbijgaan van de in Linggadjati verankerde geza menlijke verantwoordelijkheid fedurende de overgangsperio- e voor de veiligheid van alle ingezetenen en bevolkings groepen. De C.-G. kan hier tegenover alleen feiten stellen. De aan vallen op Modjokerto duren voort. De suikercommissie kon verscheidene streken niet be zoeken, omdat de republikein se regering haar veiligheid daar niet waarborgen kon. Nog dagelijks zijn mensen, die met de Nederlanders samen werken, aan allerlei gevaren blootgesteld, terwijl de reha bilitatie en de hervatting van de productie der niet-Indone- sische bedrijven op republi- De commissie-generaal wyst erop, dat in de antwoordnota het besef van wederkerigheid ontbreekt. De verschillen acht zij terug te voeren tot twee oorzaken: 1.) de feitelijke verwerping door de republikeinse rege ring van sommigq van de be langrijkste grondslagen van de overeenkomst van Ling gadjati en 2) de afwijzing door haar van een samenwer king op de voet van weder kerigheid. De commissie-generaal stuit bij de beantwoording van de tegennota op de moeilijkheid, dat daarin verschillende van de door haar geformuleerde voorstellen stilzwijgend zrfn- voorbijgegaan, waarbij het niet altijd duidelijk is of de republikeinse delegatie die voorstellen verwerpt of aan vaardt. KERNPUNTEN. Vervolgens komt het schrij ven van de commissie-gene raal tot de kernpunten. Ie. het centrale gezag in Indonesië gedurende de over gangstijd. Over vertegenwoordiging m Nederland heeft de republi keinse nota zich nagenoeg niet uitgelaten, terwijl in we zen het voorstel van de vor ming van een interim-rege ring werd verworpen. De re publikeinse voorstellen tot hervorming en aanpassing van de Indische regering komen neer op een uitschakeling daarvan. 2e. De verhouding tot de andere staten. De commissie-generaal is van oordeel, dat de repu bliek op dit punt bevoegdheid opeist, welke geen rechtvaar diging vinden in de overeen komst van Linggadjati en dat zij streeft naar een over heersende plaats, ook ten op zichte van niet onder haar feitelijk gezag staande gebie den. De commissie-generaal verwerpt het betoog, dat de totstandkoming van de staat Oost-Indonesië niet in de geest van Linggadjati is ge schied en dat de republiek medezeggenschap toekomt omtrent de status van Bor neo. In dit verband is de stelling volstrekt onbegrijpe lijk, dat na de ondertekening van Linggadjati de handha ving van republikeinse gou verneurs voor deze gebieden voor de republiek noodzakelijk zou zijn. De republikeinse nota geeft voorts een eenzijdige en on juiste interpretatie van de ar tikelen 3 en 4 van Linggadja ti, doordat zy enerzijds iedere wijziging in de facto positie van de republiek gedurende de overgangstijd afwijst, maar anderzijds vordert dat in de andere delen van Indonesië zal worden nagegaan, welke ge biedsdelen zich wensen aan te sluiten bij de republiek. Ook bij de militaire voorstellen verlangt de republiek bemoei enis met de organisatie in de andere staten, terwijl zij iede re bemoeienis bij haarzelf afwijst. So. Buitenlandse betrekkin gen. Het blijkt, dat de republi keinse delegatie de voorstel len van de C.-G. over de bui- Mossel-export. Naar we vernemen zal met 1 Juli het mosselseizoen weer 'n aanvang nemen. Er is reeds voor een tijdvak van 3 maan den vergunning verleend voor de export naar Engeland. Of de mosselconservcnfabrieken aan de vraag zullen kunnen voldoen, zal natuurlijk voor 'n groot deel afhangen of ze de benodigde arbeidskrachten kunnen betrekken, temeer daar de land- en tuinbouw ook zo dringend gebrek heeft aan ar beidskrachten. (Ingezonden mededeling) keins gebied in hoge mate af hankelijk zijn van de waarbor gen van veiligheid. 5o. Economische samenwer king. Ook ten aanzien van het centrale deviezenfonds en het toezicht op in- en uitvoer be houdt zich de republiek een overwegende plaats voor. Het door de republiek voorgestelde systeem van stemming ont neemt aan de andere staten en ook aan de vertegenwoor diger van de kroon iedere werkelijke zeggingschap. De regeling tot verkoop van ondernemingsproducten, welke de tegennota voorstelt, brengt de vertegenwoordiging van de direct belanghebbenden terug tot een kleine minderheid. Zowel rechtsherstel als eco nomische noodzaak dringen tot spoed, terwijl voortdurend berichten blijven binnenkomen van verdergaande vernieling van deze bedrijven in het re publikeinse binnenland, het geen tot de overtuiging leidt, dat de oplossing van dit vraagstuk geen verder uitstel gedoogt 6o. Andere vraagstukken. De republikeinse regering wil geen waarborgen bieden, dat niemand nadelige gevol gen zal ondervinden van zijn politieke partijkeuze. In een slotparagraaf spreekt de e.g. dan nog.haar grote te leurstelling er. over uit, dat zij heeft moeten ervaren, dat haar streven naar volledige en ruime toepassing van de be ginselen van Linggadjati, als blijvende grondslag' van het Ned, beleid ten opzichte van Indonesië door het Nederland se volk aanvaard, ondanks maanden van overleg en vol harding bij de republikeinse regering onvoldoende weer klank heeft kunnen vinden. Samenvattend acht de com missie-generaal de republikein se voorstellen zodanig onbe vredigend, dat vrywel van een afwijzing van haar nota kan worden gesproken. Zy negeren de rechtspositie, zoals die in de overeenkomst van Linggad jati was aanvaard. Zy stellen een algemeen overwicht, van de republiek tegenover de fe derale constructie; zij venver- Pen de grondslag van samen werking, die in wederzijdse zeggingschap behoort gelegen te zijn en zij bieden ten slotte geen waarborg voor een wer kelijk veilige en rechtmatige terugkeer van hen, die uit het republikeinse gebiefj verdreven zijn of voor de de positie van <lie tallozen, welke met de Ned.-Indische regering hebben samengewerkt. De commissie-generaal meent derhalve, dat de republikeinse nota haar geen mogelijkheid tot verdere onderhandeling biedt en heeft, overeenkomstig do slotzin van haar nota, de vraag, wat er verder te gebeu ren staat, voorgelegd aan de Nederlandse regering. De bestemming van geblokkeerde tegoeden. Bij de Tweede Kamer is een ontwerp ingediend om het machtigingsbesluit geldzuivering met een jaar te verlengen. Deze machtiging zal echter slechts gelden met betrekking tot de afwikkeling der geldzuivering. Hoewel thans kan worden gezegd, dat het wegens de geldovervloed, die tijdens de bezetting ontstaan was, des tijds dreigend gevaar van inflatie is afgewend, is de geld zuivering nog niet geheel voltooid. Werden de blokkerings bepalingen in het afgelopen jaar verzacht, toch bleef er een grote hoeveelheid geblokkeerd geld over, waaraan nog geen definitieve bestemming kon worden gegeven. Daartoe moest na de totstandkoming van de wet op de vermogensaanwas- belasting gewacht worden op het van kracht worden van het wetsontwerp vermogensheffing ineens. Zodra ook deze wet is afgekondigd, zal worden overgegaan tot de afwik keling van de geldzuivering, welke dan naar de minister van financiën vertrouwt, binnen één jaar haar beslag zal krijgen. WAT GEBEURT MET DE SALDI? Men zal zich afvragen welke bestemmingsmogelijkheden er zijn voor de geblokkeerde te goeden. In grote trekken kan daarover het volgende worden medegedeeld: In de eerste plaats zullen de houders van geblokkeerde saldi de geblokkeerde midde- delen kunnen aanwenden om aanslagen in oude belastingen, vermogensaanwasbelasting en vermogensheffing ineens te voldoen. Verder kunnen de ge blokkeerde saldi voor zover nodie onder zekere voorwaar den worden gebruikt voor de aankoop ter beurze van effec ten. De aldus gekochte effec ten moeten gedurende drie jaar gedeponeerd worden bij een bank. Kleine gpaarders kunnen hun geblokkeerde tegoed tot een bedrag van 5000 omzetten in een speciale deposito-reke ning, welke in vijf jaarlijkse termijnen zal worden vrijgege ven. Ondernemers kunnen even tueel tegoeden overboeken naar een investeringsrekening. Deze zal binnen vyf jaar gedeelte lijk kunnen worden omgezet in verhandelbare certificaten. Overschotten aan geblok keerd tegoed die nog geen be stemming hebben gevonden zullen uiteindelijk worden om gezet in obligaties ener lang lopende staatslening. Wanneer de restanten in to taal zeer gering blijken te zijn zullen zij eventueel eenvoudig- heidshalve worden vrijgegeven. Sport VOETBAL BIERVLIETO Dl O 0—3. In de eerste helft was de thuisclub overwegend in de meerderheid en wist talrijke aanvallen op te zetten. De af werking was echter minder goed en vele schoten gingen naast of over het doel, terwijl de Odio-achterhoede over Se- luk niet had te klagen. De wei nige Odio-aanvallen waren ge vaarlijker en uit één daarvan, enkele minuten vóór de rust, wist de rechtsbuiten, na prach tig aangeven van de gevaar lijke midvoor, zijn club de lei ding te geven. De tweede helft vertoonde een ander spelbeeld. Nu waren de bezoekers veel gevaarlijker en daar ook de Biervliet voorhoede actiever was, ontstond een aardige wed. strijd. De t)dio-midvoor wist nog tweemaal het net te vin den (03). Scheidsrechter Le Due leidde zeer verdienstelijk. WEER 200.000 VOOR ZEELAND. NIEUWE UITKERING VAN NED. VOLKSHERSTEL. Het provinciaal bestuur van Nederlands Volksherstel in Zeeland schrijft ons; Binnenkort hopen wij in Zeeland een tweede uitkering uit het Fonds Noodgebleden te kunnen doen, ditmaal echter tot ongeveer de helft van het bedrag, dat by de eerste ver deling tot uitkering kwam. Wederom worden dezelfde normen aangehouden als de vorige keer, namelijk dat de gelden alleen worden gege ven aan gemeenten, die op welke wyze dan ook voor meer dan 20 getroffen zijn, ter wijl de objecten, waarvoor be dragen ter beschikking wor den gesteld, weer worden ge rangschikt in; a. medlsch- hygiënische doeleinden; b. so ciale doeleinden, c. culturele doeleinden. Aanvragen om in aanmer king te komen voor een gel delijke bydrage, voor zover dit nog dringend nodig is, die nen te geschieden via het plaatselijk N.V. H.A.R.K.-CO- mité. dat de opgaven ns overleg met en accoordbevin- ding door de burgemeester zo spoedig mogelijk, uiterlijk 3 Juli a.s., aan ons bureau. Wijngaardstraat 41 te Goes, inzendt. Aanvraagformulieren zijn aldaar te verkrijgen. Pro vinciaal of regionaal georga niseerde instellingen kunnen zich rechtstreeks tot ons wenden. Wij hopen op deze wijze we derom een klein gedeelte van de nog heersende nood te kunnen lenigen, resp. objec ten. 'die wegens geldgebrek niet ten uitvoer kunnen wor den gebracht, te, helpen ver wezenlijken. Naar wij vernemen zal de uitkering van Ned. Volksher stel uit het Fonds Noodgebie- den voor Zeeland ditmaal ruim 200.000 bedragen. Frauduleuze graanhandel. De C.C.D. heeft te Krabben- dijke twee personen aangehou den en wel de groothandelaar in granen enz., K., thans wo nende te Oostkapelle en diens boekhouder. Zij zijn eerst te Krabbendijke en later te Goes onder politiebewaking gesteld. Het betreft het verhandelen van graan van uit Zuid-Beve land naar Brabant buiten de desbetreffende voorschriften om. Of het graan in Brabant bleef is de vraag. St. Annaland BENOEMING. De heer A. J. Duijzer te St. Annaland werd Woensdag 18 Juni jl. definitief tot veiling meester van de Veillngsvereni- ging „St. Annaland en Omstre ken" benoemd. Tholen MUZIEKAVOND. De Harmonie „Concordia^' van Tholen zal deelnemen aan de muziekavond te Oud-Vo~se- meer op Zaterdag 5 Juli a.s. GESCHENKEN UIT AMERIKA De Geref. kerken te Tholen, Oud-Vossemeer en Poortvliet hebben dezer dagen van de zus- terkérken in Amerika kisten kleding en schoeisel ontvangen ter verdeling onder de leden der kerk. MEEK DAN GOUD. Dinsdag 24 Juni a.s. is het 55 jaar geleden dat J. Quaak en C. Quaakvan Beveren met elkaar in de echt werden ver bonden. Zware boetes opgelegd aan Zeeuwsch-Vlaamse boeren. Voor de Tuchtrechter voor de Prijzen te Middelburg stond een aantal boeren uit het grensgebied in Zeeuwsch Vlaanderen terecht, die lijn zaad, maanzaad, gerst, e.d. te gen veel te hoge prijzen ver kocht hebben aan de firma B. te Aardenburg. Zij konden dit doen, omdat zij deze voor raden granen en zaden niet op hun dorsbriefjes hadden opgegeven. Zij ontvingen be taling in Nederlands en Bel gisch geld. Voor de rechter verklaarden zij dit geld drin gend nodig te hebben voor herstel van hun boerderijen en schuren. De Tuchtrechter legde zeer zware boetes op, waarbij voor-i al gelet werd op het ontdui ken van de plicht om de voor- raden op dorsbriefjes op te geven, daar hieruit de ver koop was voortgesproten. Er waren 2 boetes van 1500, een van 1200, een van 1000 en verder van 600, f 400, 500, 300, 200 en 100. Oliebom ontploft. Toen Vrijdagmorgen de land_ bouwer A. D. te Zuidzande 'n hoop oud-aardappelloof, dat destijds langs de kant van de Pompedijk was gedeponeerd, wilde verbranden, had een ont ploffing plaats. Aangezien de heer D. vreesde dat misschien nog meer projectielen onder 't loof zouden liggen, waarschuw de hij onmiddellijk de burge meester. Deze stelde persoon lijk een onderzoek in en liet de wegen welke langs de be treffende plaats leiden, afzet ten. Na onderzoek bleek dat een zgn. oliebom welke zich onder het loof bevond, tot ont ploffing was gekomen. De heer D. die zich tijdeng de ontplof fing in de nabijheid bevond, kwam met de schrik en bemod- derde kleding vrij. De heer C. A. de Vroo- men te Renesse is geslaagd voor het examen Burgerlijke Stand. De oud-St. Philipslander, de heer J. Mol, thans te Krab bendijke, slaagde bij het ge houden examen voor de akte Lager Onderwijs. HERVORMDE VROUWENVERENIGINGEN. Met de tram amveerden Woensdagmorgen ongeveer 200 deelneemsters van 7 vrouwen verenigingen der Ned. Herv. kerk uit verschillende plaat sen op Schouwen voor een be zoek aan onze omgeving. Onder orgelspel begaven al len zich naar de zgn. wan- delkerk in het kerkgebouw, waar tafels waren aange richt en waar aan allen koffie met gebak werd aan geboden. Nadat mej. Bon de bijeenkomst met gebed geo pend had, sprak mevr. Roëll een welkomstwoord. Hierna hield eerst mej. Bon een inleiding, daarna mevrouw Tonsbeek van Zonnemaire een toespraak over „Blijdschap". Mevr. v. Ruiswyk uit Zierlk- zee bracht vervolgens verslag uit van de Bondsdag te Utrecht. In 3 groepen werd een grotere of kleinere wan deling in de prachtige omge ving gemaakt, waarbij allen genoten van het natuur schoon. STRANDVOGELS I—D.S.S. I 4—1. DSS gaf zeer goed partij, en de 14 nederlaag is zeker iets geflatteerd voor hen. Beide ploegen waren niet vol ledig. DSS liet een zeer sportieve indruk achter. Renesse BADSEIZOEN IN RENESSE IN VOLLE GANG. Het badseizoen is te Renes se reeds in volle gang. Deze zomer worden veel meer zo mergasten (vooral kampeer ders (sters) verwacht, dan vorig jaar en geheel Renesse staat gereed hen te ontvan gen. Verschillende bedrijven zouden dringend extra perso neel voor de zomermaanden in dienst willen nemen, maar dit vraagstuk is niet zomaar op te lossen. De bevolking zelve is gul en gastvrij, en staat de gasten in alles ter zijde, maar ook van de gasten mag men dan verwachten, dat zij zich enigs zins aanpassen. Het komt wel voor dat er pension besproken wordt, ter wijl als de tijd daar is, er een klein briefje komt: wij komen niet meer. De verhuurders kunnen evenwel zelf medewerken, dit zoveel mogelijk te voorkomen, Voetbaloverzicht. E.M.M. of Burgh op de laatste plaats zich weer bij de oude vrien den in de derde klasse voe gen en Axel moet het ander maal proberen. De grote strijd gaat nu tussen Odio en RKC, welke laatste club er best voor staat. Tweemaal moeten deze Brabantse ploe gen elkaar nog ontmoeten. „Patrijzen" promoveert. 3e Klasse E. RKFCZierik- zee 42; YersekeBurgh 6 —2. De Bergenaren hebben de felle eindsprint tot het laat ste weten vol te houden en door Zierikzee te overwinnen zich in veiligheid gesteld. Yerseke sloeg de Burgenaren kansloos, waardoor de man nen van Westenschouwen nu gelijk staan met EMM, waar tegen nog het restant van een wedstrijd zal moeten wor den gespeeld. De Vlissingers staan daarbij met 1—0 voor. PROMOTIE 2e KLASSE. TSCRKTW 1—0. Het schijnt in Oosterhout spannend te zijn geweest. T. S.C. moet nu afwachten wat RKTW tegen De Valk nog klaarspeelt. Mocht gebeuren, wat niet onmogelijk is, nl. dat RKTVV de laatste wed strijd wint, dan kunnen zy opnieuw beginnen. De Valk 3 2 0 1 6-4 4 TSC 4 2 0 2 6-5 4 RKTW 3 1 0 2 2-4 2 PROMOTIE 3e KLASSE. Biervliet—Odio 0—3; RKC —Axel 2—1. Biervliet en Axel zijn dus definitief uitgeschakeld in de strijd om een plaats in de tweede klasse. Biervliet gaat RKC 4 4 0 0 ODIO 2 2 0 0 Axel 3 0 0 3 Biervliet 3 0 0 3 12-4 8 9-2 4 4-10 0 2-11 0 PROMOTIE K.N.V.B.- AFDELING. PatryzenSchoondyke 62. Het is Schoondijke toch nog gelukt tweemaal te doelpun ten tegen De Patryzen. doch het plaatsje in de K.N.V.B. is voor De Patrijzen, dat als eerste Zeeuwse vereniging in de vierde klas komt. Patryzen 2 2 0 0 12- 2 4 Schoond. 2 0 0 2 2-12 0 DISTRICTSWEDSTRIJ D. De overgespeelde districts wedstrijd Zeeuwsch Vlaande renZ. Beveland is geëindigd in een overwinning voor de Vlamingen (41), zodat op Zaterdag 5 Juli Walcheren en Zeeuws Vlaanderen te Vlis- singen de eindstrijd om de beker moeten leveren. Zuid Beveland en Schouwen, de verliezers, ontmoeten elkaar op 6 Juli tc Goes. door vooruit een zeker bedrag te laten betalen, dan zal ook in deze toestand zeker verbe tering komen. Ook denken enkele vreem delingen, dat men te Renesse maar raak kan kopen zonder bonnen, bijv. brood. Ook deze mening is er naast. Het dorp Renesse leeft van hetgeen de distributie het geeft. Bruinisse Vissersschip gezonken. Het motormosselvaartuig Bru 26 van Gebrs. de Ronde te Bruinisse is, geladen met. mos. selzaad van de Waddenzee, na_ bij Willemstad, omdat het voor de sterke stroom wat dicht langs de kant voer, op een on der water voorkomend voor wierp, waarschijnlijk een paal, gevaren. Het schip zonk on middellijk, doch de bemanning kon zich redden. Een in de na. bijheid zijnde bok zou trachten het schip te lichten. Zuidzande Sportvelden nodig. De Raad der gemeente Zuidzande kwam Vrijdag avond 20 Juni in openbare vergadering, onder voorzitter schap van de burgemeestei', bijeen. Alle leden waren aan wezig. Aan mevrouw H. M. Catsmanle Grand werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres van bijstand aan de openbare lagere school, onder dankbe tuiging voor de verrichte diensten. Daarna kwam aan de orde de benoeming vari een onderwijzeres van bijstand aan de openbare lagere school in de vacature-Catsman. B. en W. droegen de raad ter be noeming voor mej. J. Berkers, thans onderwijzeres bij het bijzonder lager onderwijs te Mill (N.Br.) Met algemene stemmen werd mej. Berkers benoemd. Bij de rondvraag vestigde wethouder Verbuijt er de aandacht op, dat vuilnis ge worpen wordt op het terrein waar het huis van A. de Witte heeft gestaan. De voorzitter zal deze zaak onderzoeken. Vervolgens braken beide wethouders en de heer Goede- gebuur nog een lans voor een gemeentelijk sportterrein, dat eventueel aan de sportvereni ging onderverhuurd kan wor den. De voorzitter erkende de noodzaak van een sportterrein en zal zijn aandacht aan deze zaak wijden. ORANJECOMTTÉ. In een dorpsvergadering te Zuidzande werd besloten tot het vieren van Koninginne- feest op 30 Augustus a.s. Het oude Oranje-comité trad in zijn geheel af; in het nieuwe comité werden -ekozen de heren Jac. Kools, W. A. de Kramer, J. Lauret, I. Rls- seeuwBrakman en H. P. Everwijn. Aardenburg LELIJKE VAL. Het 4-jarig zoontje van de landbouwer F. te Aardenburg kwam bij het spelen te vallen op een stuk hout, waardoor hij een hersenschudding op liep. Axel Poldervergadering. In de te Axel gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van het waterschap „Koegors" c.a. werd de re kening over 19461947 vast gesteld op een bedrag van 9.920.06 aan ontvangsten en 8.315.03 aan uitgaven. Goed slot alzo 1.605.03. De begro ting voor 19471948 werd vastgesteld op een bedrag van 23.190.64 aan ontvangsten en uitgaven, waarbij een post van 987.73 voor onvoorziene uit gaven. De heer A. van Wijck werd herkozen als gezworene. Terneuzen Grondaankoop voor woningbouw. De gemeenteraad van Ter- neuzen kwam Vrijdagavond j.l. in openbare vergadering bij een. De notulen van de vergade ringen van 16 en 29 Mei wer den onveranderd vastgesteld. Tot leraar in het Hebreeuws aan de Gymnasiumafdeling van het openbaar lyceum werd benoemd Ds. D. J. Couvee te Axel. Aan de heer W. H. Schoon- aard werd op zijn verzoek ont slag verleend als onderwijzer aan de openbare u.l.o.-school. Het voorstel van B. en W. tot intrekking van het raads besluit van 27 Maart LI. tot verkoop van een perceel grond aan de heer J. Ph. Salomé werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Besloten werd tot verkoop van een tweetal percelen grond aan de heren G. J. A. de Smet te Terneuzen en L. M. v. d. Berg te Hulst voor de bouw van Oostenrijkse wonin gen. Het voorstel van B. en W. tot het verlenen van vergun ning aan de N.V. Waterlei dingmij. „Zeeuwsch-Vlaande ren" tot het leggen van buizen in gemeentegrond, werd door B. en W. teruggenomen. Verder werd besloten tot wijziging van de verordening op het gemeentelijk grondbe drijf; tot het sluiten van een re kening-courant-overeenkomst met de Bank voor Nederland se Gemeenten; tot het sluiten van een geld lening ad 60.000. tot het vaststellen van een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Philippine inzake de toelating van leer lingen uit die gemeente op de openbare u.l.o. school; tot aankoop van gronden voor de bouw van 150 wonin gen in de Noordpolder; tot aankoop van gronden voor de bouw van 10 woningen aan de Spoorstraat. Hoewel de heer Colsen ver heugd was, dat er thans be sloten was om ook te Sluiskil een tiental woningen te bou wen, kon hij zich niet vereni gen met het feit, dat deze wo ningen aan één der mooiste straten van Sluiskil gebouwd zouden worden. Hij acht dit aesthetisch niet verantwoord. Hij acht de Louisastraat een betere plaats. Tenslotte werd besloten tot wijzizging van de begroting dienst 1946 en 1947 en die van het Woningbedrijf dienst 1946 en 1947. Bij de rondvraag vroeg de heer Lindenbergh of het mo gelijk was aan de woonwagen kinderen enig onderwijs te ge ven. De voorzitter zou dit on derzoeken. Hierna sluiting. JEUGDMIDDAG NED. JONGELINGS-VERBOND De Ring „Oost Zeeuwsch- Vlaanderen" van het N.J.V. is voornemens om in samenwer king met de Ring O.Z.V. van Meisjesverenigingen op Zater dag 5 Juli a.s. te Terneuzen een jeugdmiddag te houden op het sportterrein van het open baar lyceum. De middag is al leen toegankelijk voor de le den en wordt gevuld met bui tenspelen, reidansen, voetbal wedstrijd, zang en muriek. Het aantal deelnemers zaï pl.m. 500 bedragen. Vooraf wordt een mars door de stad gehouden, terwijl de stoet begeleid wordt door het Tamboer- en Pijperscorps Ju liana te Middelburg. Bijz. Gerechtshof Middelburg. Het Bijz. Gerechtshof te Middelburg behandelde Vrij dagmiddag nog de volgende zaken: A. Lichtendag, landarbeider te Middelburg, die bij de O. T. was gegaan om meer te verdienen, zal dit moeten boe ten met 2% jaar met aftrek sedert 30 April 1945 (eis 3 j.» 8 mnd). A. Verpoorte, chauf feur te Terneuzen, die bij de Waf f en S.S. was gegaan en door zijn verdediger „een wil lig slachtoffer van de N.S. B.-propaganda" werd genoemd, hoorde 5 jaar tegen zich ei sen. Het vonnis was hier mede in overeenstemming (af trek sedert 5 Mei '45). J. F. B. Vink, vrachtrijder te Hulst, die landwachter was gewor den, maar vóór de bevrijding voor de Duitsers in Wolvega onderdook, kreeg een straf van 3 jaar met aftrek sedert 16 Mei '45. (Eis 3% jaar). Tenslotte stond Vrijdag de werkman P. van As uit Zie rikzee terecht, wegens vrij willige dienstneming. De pro cureur-fiscaal noemde hem een fanatiek N.S.B.-er en eiste 5 jaar. Het vonnis luid de gelijkluidend met aftrek sedert 15 Mei 1945 en ont zetting uit de rechten voor de tijd van 15 jaar. VACANTEE. Aangezien het de laaste zit ting voor de vacantie was, deed het Hof 's middags ter stond uitspraak, ook in de 's morgens behandelde zaken. De Middelburgse kleerma ker A. B. Schoonackers werd tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. J. W. Rottier te Borssele kreeg een straf van 1 jaar voorw. met een proeftijd van 3 jaar. M. Schipper, bakker te Driewegen, 6 'jaar met af trek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10