Suikerbietenzaad Sinds 1903 geen parlementaire enquête In 'f SCHERVEN De berenning van Aardenburg LEZERS SCHRIJVEN Kerk en Politieke delinquenten Even peultjes ZEEUWSE DAMRUBRIEK TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ZATERDAG 21 JUNI 1947 Nu een onderzoek tegen regeerders? (Van onze parlementaire redacteur). Een parlementaire enquête is steedg een nogal zeldzaam iets gebleven in ons land en velen zijn dan ook van mening, dat de waarde van dit recht der Staten-Generaal eigenlijk meer schuilt in de preventie, die ervan uitgaat. De mogelijk heid van een zodanig onder zoek is Immers al voldoende om een heilzame rem aan te leggen en het recht van inter pellatie zou eigenlijk aan kracht en betekenis inboeten als niet op de achtergrond de bevoegdheid der Kamers stond om desnoods als de regering onbevredigend antwoordt In te grijpen met een door diver se dwingende bepalingen ge laden onderzoek. Sinds 1848 is het uit Enge land stammende enquête-recht in onze grondwet verankerd. Vooral in de vorige eeuw heeft het gediend, maar slecht9 een enkele keer voor een bepaald zeer belangrijke zaak. zoals in 1886 over arbeidstoestan den en in 1903 over de situatie bij het Spoorwegpersoneel. Wat thans door de Tweede Kamer ondernomen zal worden ls een politieke enquête naar de han delingen der regering, welke te onzent nimmer gehouden is geworden, wèl voorgesteld, nl. driemaal: in 1865 tegen mi nister Betz, die een wet op de grondbelasting had voorge steld, maar in een (gepubli ceerde) brief Intrekking dier wet beloofde als de verkiezin_ gen gunstig voor het ministe rie uitvielen, in 1910 door Troelstra tegen oud-minister Kuyper, waarvan immers be weerd werd, dat hij op laakba re wijze ridderorden had uit gedeeld. toen hij premier was. En we herinneren ons nog wel de enquêtepoging van Rost v. Tonningen inzake Oss. Het zal dan nu als de Tweede Kamer tot de enquête omtrent het Londense beleid besluit de eerste maal in onze parlementaire geschiede nis zijn. dat gewezen regeer ders doelwit zijn van een par lementair onderzoek. Dat ech ter niet in alle opzichten waar borgen geeft op succesrijke re sultaten. Zeker, opgeroepenen zijn verplicht volgens de enquête-wet van 1850 te verschijnen en desnoods onder ede verklaringen af te leggen. Deze plicht geldt niet voor mi nisters. En er zijn veel perso nen, die op allerlei gronden in lichtingen kunnen weigeren (ambtsgeheim, opdracht van meerderen enz.) en hoewel een enquête-commissie van een mi nister kan vragen, de betrok ken ambtenaar van zijn zwijg plicht te ontslaan, als het on- De levering van rogge. Op vragen van het Tweede Kamerlid Engelbertink, in verband met de vastgestelde prijzen van rogge en produc ten van het veredelingsbe- drijf, heeft Minister Mansholt o.m. het volgende geantwoord: Het is niet juist, dat van de graanoogst 1947 met be hulp van diverse maatregelen 85 pet. rechtstreeks door de boeren moet' worden geleverd. Van de granen welke ook voor voederdoeleinden gebruikt mogen worden zal weliswaar een belangrgk percentage moeten worden geleverd, maar toch slechts van een gedeelte van het areaal, daar zowel bij de dorsregelingen als de aanslagregelingen in de eerste plaats zekere quantiteiten of oppervlakten voor huisslach- tlngs- of fokvarkens, pluim vee en paarden, alsmede voor eigen consumptie geheel van levering worden vrijgesteld. De vooruitzichten ten aan zien van de graanvoorziening voor menselijke consumptie zjjn helaas van zodanige aard, dat in ieder geval een zekere hoeveelheid rogge, haver en gerst voor directe consumptie moet worden verkregen. AARDAPPELTEKORT IN LIMBURG. De Katholieke arbeidersbe weging ln Limburg en de Limburgse mijnwerkersbond, hebben in verband met de slechte aardappelpositie in Zuid-Limburg, een telegram aan minister Mansholt ge stuurd, waarin er op wordt gewezen, dat vele gezinnen zonder aardappelen zitten, om dat de oude aardappels schaars of niet te krijgen zijn. Nationale Unesco-commissie Vrijdagmorgen installeerde de secretaris-generaal van on derwijs, kunsten en weten schappen, mr. H. J. Reinink namens minister dr. J. J. Gie- len, in het Vredespaleis de Nederlandse commissie voor internationale samenwerking op het gebied van onderwijs, wetenschap en cultuur. IJsjes op straat. In aansluiting aan het be richt, waarin wordt medege deeld, dat de prijzen waarte gen consumptie-ijs mag wor den verkocht, streng worden gecontroleerd, vestigt het di rectoraat-generaal van de prij zen de aandacht er op, dat de prijs van 0,10 per 40 gram geldt voor de verkoop van ijs op straat en in ijssalons, voor zover geen bediening aan ta- <•1 plaats heeft derzoek tegen de minister zélf of diens vrienden is gericht, zal deze mogelijkheid niet veel op leveren Kamerontbinding maakt aan het bestaan ener enquête-com missie een einde (zo verviel in 1886 het onderzoek inzake arbeidstoestanden) en zou dit van een regering, die zich in 't nauw gedreven voelt het middel kunnen zgn om aan de fatale gevolgen van het onder zoek te ontkomen Het geval Betz, hierboven genoemd, had tengevolge, dat de minister aftrad, dus had alleen al het voorstel tot het houden ener enquête zuiverende gevolgen. Een democratische staat kan dergelijk recht van dwingend onderzoek niet mis sen en het is voor ons land 'n compliment, dat het zo zelden in 't geding is geweest. Wat thans wordt voorgesteld be treft een regeringsbeleid uit een abnormale regeringsperio. de, waarin stellig schandelijk misbruik van de omstandighe den is gemaakt. Het onthullen der geheimen uit die dagen heeft zeker zijn bijzondere be tekenis; doch is meer van historische- dan van practische betekenis. We zullen dus eerst moeten afwachten hoe de Kamer ten slotte beslist. Bevorderingen bi] de marine Bij Kon. Besluit is aan de vice-admiraal J. W. Termij- telen, met ingang van 1 Mei 1947, op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Voorts zijn met ingang van 1 Mei 1947 bevorderd tot schout-bij-nacht de kapitein ter zee J. J. L. Willinge, de kapitein ter zee met de tij delijke rang van schout-brj- nacht G. B. Salm en de ka pitein ter zee H. C. W. Moor man en is aan de gepension- neerde kapitein ter zee K. van Aller met ingang van 1 Mei 1947 de titulaire rang van schout-bij-nacht verleend. 1> voorbijgaan j Na 't Zondagse maal ben ik heerlijk weggedoken in de fauteuil bjj de haard. Tot nu toe was het steeds de gewoonte, dat ik 's Zon dags Mathilde mee hielp af wassen, waarna we dan ge zamenlijk wegkropen bg de haard. Maar sinds vorige week bij het afdrogen de nattige vleesschaal uit mijn vingers glibberde en Mathilde „Suf ferd" zei, is me te verstaan gegeven, dat ik te onhandig ben om de taak van mijn huisvrouw te verlichten. Nu zit ik hier zalig bij de haard met een boek waarin ik reeds lang had moeten be ginnen. In de keuken rammelt Ma thilde met potten en kweelt lustig een lied. Het boek begint goed en het begint mij te spijten, dat ik die vleesschaal niet eerder liet vallen. In de keuken rinkelt iets. Onheilspellend. 't Gezang van Mathilde stokt. „Liet je iets vallen, lieve?" informeer ik haastig. „Ja", bitst ze terug, „dach' ie soms, dat ik het ook ka pot gooide?" Haastig sluip ik naar mijn boek terug. RENARD. De Santa Fé met de eerste Italiaanse emigranten naar Argentinië. komt uit het Gooi Suikergehalte wordt opgevoerd. Er groeien geen suikerbie ten in het Gooi, er staat geen suikerfabriek en toch heeft dit gewest een bijzondere bete kenis voor onze suikercultuur, omdat te Naarden het enige bedrijf gevestigd is, dat bieten- zaad kweekt en door de ver edeling ervan het meeste bij gedragen heeft om de Neder landse suikerbietenbouw in elk opzicht tot de beste van de ge hele wereld te maken. Een suikerfabriek is er te Naarden wel geweest. Toen de_ ze in 1902 wegens haar ongun stige ligging opgeheven moest worden, legde de heer Dudok van Heel met zijn zwager Kuhn zich uitsluitend toe op de zaad teelt. Zij waren er al mee be gonnen, sinds zij ingezien had den, dat een verhoging van het gehalte met 0.1 reeds van merkbare invloed op de op brengst was. En op het veld kwamen verschillen voor van 3—5 Toen zij begonnen, was het gehalte 12 en een biet, die 13 haalde, werd in triomf rond gedragen. Nu is 17 heel gewoon. Die 5 betekent voor de Neder landse landbouw een meerdere opbrengst van 12 millioen gul den per jaar. De bewerking bestaat uit kleine akkertjes temidden van het prachtige landschap. Hier houdt men zich alleen bezig Van officiële zijde te Te heran wordt medegedeeld, dat het Perzische kabinet is afge treden. met de kruisingen, de grote proefvelden liggen in de Betu we en Groningen. Het enige massale is de loods, waar in het najaar het zaad wordt opgetast, 50.000 balen. Een vierde gedeelte blijft in ons land; 80 van hetgeen er nodig is. De rest gaat naar zeventien andere landen. PRIJSCONTROLE. Er heerste Donderdagmor gen op de Markt, te Middel burg nog al enige conster natie onder de marktbezoe- kende dames, toen bleek, dat ambtenaren van de C.C.D. controle hielden op de prijzen der textielgoederen, welke de marktkooplieden trachtten te verkopen. Naar verluidt zijn goederen in beslag genomen. Nu is het een feit, dat op de markt steeds boven de geldende prgs textiel verkocht wordt en de vrouwen weten dit zeer goed. Maar let nu op de commentaren, die giste ren gehoord werden: „Inder daad, wij weten, dat we te veel betalen. Maar er be staat kans, dat we tenminste wat kunnen kopen, terwijl dit in de winkels onmogelijk is en wij betalen dus gaarne iets meer!" En verder: „In de meeste winkels is er niets te krijgen, want als er textiel is, dan kom ik altijd te laat". Hon derden vrouwen, die niet tot de gelukkige categorieën be horen, zijn de wanhoop nabij, als zij denken aan haar le dige linnenkasten en in arren moede zeggen zij: „In vredes naam, dan maar „zwart!" EEN LEZER. DAPPERE WEERSTAND IN 1672 STAALDE HET GEHELE VOLK. Het loon der standvastigheid. H. De onrustig geworden be volking is op de Markt sa mengestroomd. Van het bor des van het stadhuis maakt burgemeester Peurssen de brief bekend. De reeds opge roepen Burgerwacht en de burgers worden door 't man- hafte voorbeeld van de Ma gistraat en Beeckman aange moedigd en beloven allen de stad te zullen helpen verdedi gen. Inmiddels komt een be richt uit Sluis van comman deur Scotte, dat de brief van Jan de Cuyper bevestigt. Over het zenden van verster king wordt echter niet ge sproken. Men was nu overtuigd al leen te staan en alles zelf te zullen moeten doen. Onmid dellijk gaat men aan het werk. De Burgerwacht bezet de wallen. 40 soldaten bezet ten de Oostpoort en de Zuid poort. Ook de vrouwen en kinderen hielpen moedig mee, waarbij Margareta Sandra, de vrouw van schepene Ro man, zich bijzonder onder scheidde. Zij droegen kruit en kogels naar de wallen, bra ken de straatstenen uit en maakten van pannen, ketels, poken, kettingen enz. schroot voor de kanonnen. De klok werd stil gezet, naar 't voor beeld van Sluis. Het stadje maakte zich klaar voor de strgd. HET EERSTE GE VECHT. Middernacht was reeds voorbij. De 26e Juni 1672 was aangebroken en in span ning wachtten soldaten en bur gers de komende dingen af. Om ongeveer twee uur hoor den de wachten gerucht op Smedekensbrugge. Veronder stellende dat het de aanruk kende Fransen waren, richt de constabel het kanon op dat punt en gaf vuur. „Doe begon Marsch, den onversadelijcken erjjghsgodt, sijn helsche fuerien te ope nen, door de Franse trom mels te doen roeren ende de trompetten te doen blaesen, ende met haere benden op de stadt langhst de passagie van Smetjesbrugge." De Fransen stormden voor uit in de richting van de landpoort en bereikten de bui tenversterkingen van de hal ve maan, zogenoemd naar de vorm die dit verdedigings- voorwerk bezat. Het vuren werd steeds heviger en daar het daglicht" begon door te breken, konden de Aarden burgers beter richten, zodat veel vijanden het loodje moes ten leggen. Aan een dergelijk warme ontvangst hadden de Fransen niet gedacht. Het aanhoudende goed gerichte vuur deed hen de terugtocht aanvaarden. Deze aanval was afgeslagen tot grote blijdschap van de inwoners. Enige Fran se soldaten vluchtten in de op de buitenversterkingen staan de schuren. Door 8 soldaten en 8 man van de Burgerwacht werden ze eruit verdreven en de gebouwen in brand gesto ken, zodat ze de vijand niet meer van dienst zouden kun nen zgn. Bovendien braken ze de Smedekensbrugge ge deeltelijk af, zodat de vijand geen kanonnen tot voor de stad meer kon brengen. DE VIJAND. De vijand legerde zich in de Biezen, een gehucht bij Aardenburg. De stadsbewoners begrepen dat een tweede aan- Stemmen uit de kerken Na-oorlogs probleem van de eerste rang. We hebben uit de oorlog al lerlei vraagstukken overgehou den die dringend om een op lossing vragen. Sommige van die problemen zijn werkelijk benauwend, juist omdat eèn snelle oplossing noodzakelijk is en ieder mens voor zijn 'ogen ziet, dat dit dreigt te misluk ken. Ik denk b.v. aan het huis_ vestingsvraagstuk. Het schreeuwend tekort aan woon ruimte is bezig het gezinsleven te ontwrichten, maar deskundi gen rekenen ons voor dat het minstens 10 jaar zal duren voordat we redelijke toestan den hebben bereikt. Onder deze eerste-rangs pro blemen reken ik ook 't vraag stuk van de politieke delin quenten. Velen zullen dit over dreven vinden. Het Nederl. volk heeft de belangstelling hiervoor verloren, vindt hoog stens dat „ze" veel te vlug vrij komen, negeert en boycot maar al te vaak de uit de in ternering ontslagenen en be moeit zich verder met zjjn eigen zorgen en problemen, die rijkelijk voldoende aanwezig zijn om onze aandacht in be slag te nemen. Niettemin ver dient dit vraagstuk onze aan dacht ten volle, omdat een maatschappij het bestaan van een paar honderdduizend uit gestotenen niet verdraagt. Want de moeilijkheid zit niet in het gevangennemen, zelfs niet in de eerste plaats in de berechting, hoewel de voetan gels en klemmen hier zovele zijn, dat het resultaat ook op dit terrein onbevredigend blijft, maar in het weer in vrijheid stellen dergenen die hun straf ondergaan hebben. Immers, in dien er geen samenleving is, die hen weder accepteert, is deze vrijheid erger dan de in ternering. DE TAAK VAN DE KERK. We zitten zodoende in een Impasse. Deze mensen kunnen niet allen levenslang geïnter neerd bljjven indien er nog van eenig recht sprake zal zijn. Zij moeten dus vroeger of' later vrjj komen. Maar de samenle ving verlengt eigenmachtig de straf door hen te isoleren. Door dit Isolement worden ze nog meer naar elkaar toegedreven dan ooit te voren en blijven zich hardnekkig vastklemmen aan de voorbijgegane tijd, le vend in de oude gedachtenwe- reld. mede omdat in de nieuwe wereld geen plaats voor hen is. Dit verbittert de omstan ders weer en daarmede zgn we ln de vicieuze cirkel terecht gekomen waaruit geen ontko men mogelijk schijnt te zijn. Ook de kerk kan dit pro bleem niet omzeilen. In Mat- theus 25 lezen we over het gro te oordeel dat eens over allen uitgesproken zal worden door Jezus Christus. De maatstaf die daarbij aangelegd wordt is de vraag of wij barmhartig heid bewezen hebben aan Christus, die wij in deze we reld ontmoet hebben in zgn broeders in nood. Onder deze broeders-in.nood vallen ook de gevangenen. „Ik was in de ge vangenis en gij hebt mii be zocht". Jezus zondert daarbij de politieke gevangenen niet uit. Vele leden der kerk twijfe len hier aan. Ook al zou er slechts „één van deze Mijne minste broederen" aanwezig zijn, dan nog hebben wij als Kerk de opdracht deze ééne het evangelie van Gods verge ving in Christus te verzekeren van Godswege, niet alleen ln de verkondiging des Woords maar ook door de bediening van het H. Avondmaal. Dit wil echter ook zeggen dat wij hen de toegang tot het H. Avond maal mogelijk moeten maken door de belijdenis der geloofs, Indien hij geen lidmaat is der kerk. DE SCHULDVRAAG. Vele bedenkingen zullen nu rijzen. Deze mensen zjjn schul. dig. Kunnen zij dan wel naar het H. Avondmaal gaan? Mo gen ze wel belijdenis doen? Hier moet echter van uit het evangelie de wedervraag ge steld worden: Voor wie is de blijde boodschap van vergeving van zonden bestemd: voor de zondaren of de rechtvaardi gen? Naar wie gaat Jezus' barmhartigheid en liefde uit, naar de farizeërs of de tolle naren? Wie van ons kan naar het H. Avondmaal gaan indien ook niet zijn eigen zonden ver geven zijn? DE VICIEUZE CIRKEL DOORBROKEN. De schuldvraag moet inder daad uitgesproken worden; maar binnen de ruimte dei- kerk mogen wij niet hooghartig in besef van eigen verdiensten dit onderwerp aanroeren. Wan. neer in de kerk van schuld gesproken wordt, moet er de mogelijkheid van schuldverge ving zijn en de mogelijkheid van een nieuw begin. Het „in Christus een nieuw schepsel zijn" geldt ook in het interne ringskamp. Hier ligt m.i. de enige reële mogelijkheid tot doorbre king van de vicieuze cirkel. In de Christelijke schuldbe. lijdenis en de schuldvergeving bestaat de kans voor de poli tieke delinquent om werkelijk een nieuw begin te maken in de maatschappij na zgn vrijla ting. Daarom zal de Kerk naar twee zijden met bijzondere na. druk de boodschap van de ver_ geving in Christus voor de zon daar moeten verkondigen: ln het interneringskamp opdat daar het geloof zal gewekt worden dat wat in de gemeen- geldt, ook hier waar ls; in de gemeente, opdat daar van uit de eigen vergeving van zonden de bereidheid zal ko men deze „broeders van Christus" te ontvangen. Zo gezien ligt er voor de Kerk een geweldige taak in dit moeilijke probleem, niet alleen bij de geestelijke verzorging in de kampen, maar ook in de gemeente. Ds. G. H. van Willenswaard. Domburg. val zou volgen, die veel he viger zou zgn. De Magistraat vergaderde met Elias Beeck man en enige notabelen op het stadhuis ter bespreking van de toestand. Wat nu, ver dedigen of overgeven? Ver schillende vrouwen waren bang geworden en ook bij de mannen was de moed gedaald. Vaandrig Beeckman en Peurs sen echter spraken mannelijke taal en wilden over een over gave niet spreken. Veel schepenen en notabelen slo ten zich bij hen aan. Gesterkt door het voorbeeld van hun overheid beloofden allen elk aar de stad getrouw te zul len verdedigen. De vrouwen en kinderen werden in de gele genheid gesteld desgewenst de stad te verlaten. Ook enige laffe mannen vertrok ken. „Terwijl de poorten nu open waren, liet men vrou wen en kinderen, die begeerden uyt de stadt te gaen, daeruyt; daeronder dat al mede eenighe mans uytslopen, ende van te voren uytgeslopen waeren, die de brouck ront stonden ende in haere wambaizer een vrou- wenherte droeghen". DE VERDEDIGERS. De soldaten en de Burger wacht verlieten de wallen niet. Vrouwen en kinderen en de Mennonieten, die geen wa penen mochten dragen, brach ten brood en bier naar de wal len. Kogels, kruit en schroot werden aangebracht. Boom stammen werden op de wal len gesjouwd, om die zo no dig op de aanvallers te laten neerrollen. 's Avonds omtrent 6 uur kwamen 40 soldaten uit Re- tranchement, als versterking gezonden door de commandeur van Sluis, onder bevel van vaandrig Vaneveldt, terwijl twee wagens mei munitie uit Sluis binnenkwamen. Deze kleine hulp vergrootte de moed der burgers. Ondertussen werd het leger der Fransen steeds versterkt, waardoor het aangroeide tot circa 9000 man, onder com mando van de Graaf van Nan- cre. Daartegenover stonden ln de stad 112 soldaten en 2 compagniën van de Burger wacht van elk 93- man, teza men ongeveer 300 verdedi gers. Op de wallen stonden 9 kanonnen, doch slechts 4 wa ren bruikbaar. Hoeveel moed was er niet voor nodig om het tegen een 30-voudige over macht aan te durven? HET TWEEDE GEVECHT. De gehele namiddag had men de Franse troepen zien heen en weer trekken, als voorbereiding op hun aanval, 's Avonds was alles rustig, onnatuurlijk stil, zowel in de stad als daarbuiten. Kort na 11 uur blafte plotseling een hond voor de Landpoort. Er was dus onraad en scherp uit ziende, ontdekte men voor het Oostbolwerk enige beweging. Terstond werd een kanon op dat punt gericht en afgevuurd en enige musketschoten ge lost. Het kleine troepje ver dween en alls werd weer stil. Onverwacht komt het be richt, dat 125 soldaten uit Sluis, onder commando van Colonel Spindler. langs de Wa terpoort (of Kaaipoort) in de stad zijn gekomen, ter ver sterking. Deze welkome aan vulling van de verdediging marcheerde met tromgeroffel door de stad naar de wallen. De Fransen die niet begrepen, wat dit tromgeroffel te be duiden had, besloten aan te vallen. Op 3 punten, Oostbol werk, Landpoort en Oranje- bolwerk stormden ze naar vo ren onder geweldig geroep en getier: „En avant! Cou rage! Tue, tue, tous a mort; a mort les canailles de Hol landais. Met slaande trommels en schetterende trompetten en vurende uit him musket ten. drongen zij op. Voor de Landpoort braken zg door de barrière op de brug tussen de halve maan en de buiten- versterkingen en hakten de poort open. Ze lieten de val brug neer en meenden toen in de stad te zijn. Hun ge schreeuw: „Ville gagné, ville gagné, la porte est prisé! Tue, tue! Tous a mort!" deed de meeste van de op het Oost- bolwerk en het Oranjebolwerk aanvallende groepen naar de Landpoort komen en over de gewonnen buitenbrug op de hale maan stromen De ver dedigers richtten nu hun ka nonvuur en musketvuur op de massa, die in de halve maan was samengestroomd en ga ven onophoudelijk de volle laag. Daar de aanvallen op de beide bolwerken nu ver minderd waren, werd daar een gedeelte der verdedigers weggetrokken naar de Land poort, terwijl ook van de wachten op de overige wallen een gedeelte naar de be dreigde plaats werd gezonden. De versterkte verdedigers van de Landpoort vuurden nu zeer hevig op de Fransen, die trachtten de binnenbrug op de halve maan, die deze met de stad verbond, stuk te hakken, waardoor de aanvallers zware verliezen leden. deppen Marionetten. Duitse krijgsgevangenen ga ven een marionettenvoorstel ling in Billinghurst, Sussex (Engeland) ten bate van een Padvindersfonds. Trouwlustig. In Cardiff werd in een zak- Canadese aardappelen een briefje gevonden. waarop stond; „Ik zoek een lieve vrouw tussen de 40 en 50 jaar". Enfant terrible. Kind speelde in drukke straat van Birmingham, chauffeur remde, andere be stelwagen reed tegen zgn auto op, tank van bestelwagen vloog in brand, brandweer auto's arriveerden, tram vloog tegen een van deze op, kind speelde vrolijk en onbescha digd verder. Redacteur W. Lente. Koepoortstr. 13, Middelburg. Oplossing Wedstrijd-eindspelen. No. 14. De stand was: Zwart 4 sch. op 5, 10, 14 en 39, dam op 46. Wit 1 sch. op 41, dammen op 8, 37 en 42. De oplossing is als volgt: 8- 30 (14-19 a, b, c, d.)30 x 48 (19-23 e, f); 37 x 14 (10 x 19); 42-37 (19-24g) 48-25') (24-29); 25-14 (29-34h); 14- 28 (34-40); 28-6 (40-45) 6-50 gewonnen. Hier speelden enige oplossers i.p.v. 48-25, 37-10? Het wordt dan even wel remise door (5x14) 48-37 (14-20) 37-5 (46x37) 5x41; (24-29) en zwart maakt nog juist remise, h(29-33) 14-32 (33-39) 32-49 wint. g(19-23) 37x10 (5x14) 48-37 wint. f(10-14) 42- 24 (19x30) 48x3 wint. e (10-15) 37x10 (5xl4i) 42-37 wint. i) (15x4) 42-37 (4-9 of 10) 48-25 wint. d(10-15) 30x48 (14- 20) want op (5-10) 42-47, en op (15-20) 42x15 enz. en op (14-19) zie var. e.)48- 25 wint. c(14-20) 42x4 (39-44) 30-39 (44x33) 37-14 wint. b(39-44) 30-39 (44x33) 42x9 of 4 wint. a (39-43) 30x48 zie voorg. va rianten. Opl. No. 15. Motievenstudle. De stand was: zwart 5 sch. op 9, 21, 22, 28 en 34. Wit 2 sch. op 8 en 38, dam op 42. Hier wint wit als volgt: 42- 48 (9-13 a.b.) 48x25 (want op 8x19 volgt remise door Hardhandige kalverliefde. Woensdagavond wa ren een jongen en een meisje aan het stoeien op de Wester Merwede- dgk te Amsterdam. Het meisje, de 16-j. S. O., is van de dijk naar bene den gevallen en zo on gelukkig terecht geko men, dat zg met een bekkenfractuur naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Van de jongen ontbreekt nog ieder spoor. (22-27) 48x25 (28-33!) 38x29 (27-32!) (13x2) 25-14 (22-27), op (28-33), 38x29 enz. naar 5, en op (21-26) 14x41, steeds gevolgd door 41-36) 14x37') (21-26) 37-41 (27-31) 41-36 (31-37) 36-4 (37-41) 4-10 enz. wint. Door de heer van Eenen- naam te Souburg werd hier de volgende fraaie variant aangegeven: 14x41! (27-31 gedw.) 38-32 (31-36) 41-37 (21-26) 37-46 (26-31) 32-28 (2-7) 46-32 (7-11) 28-22 (11 -16) 32-5 (16-21) 5-23 (21- 27) 23-1 (27x18) 1x23, even eens gewonnen! b(28-32) 38x16 (34-40) 48-34 (40x29) 8-3 (9-13) 3-17 (22x11) 16x7 (29-33) 7-2 (13-18) 2-7 (18- 22) 7-16 en wint. a (22- 27) 48x3 (27-31) 38-32 (28x 37) 8-2 (21-26*) 2-16 (31-36) 3-14 (37-42) 14-37 (42x31) 16-32 wint. (21-27) 3- 26 (27-32 y) 2-19 z) (32-38) 19x46 (31-36) 26-48 of 21 wint. z) ook wint 2-24 (31- 36) 26x48 (36-41) 24-47; v) 31-36 26x42 (36-41) 42- 37 (41x32) 2-16 en wint. Eén oplosser begon dit eindspel met als eerste zet 8-2, maar zag hierbij de vol gende remise over het hoofd: 8-2 (34-40) 42-48 (28-33) 38 x29 (40-44) enz. Er is een vrij groot aantal oplossingen bin nengekomen en het resultaat is geweest, dat de heer van Eenennaam uit Souburg het prijsje heeft gewonnen. Gefe liciteerd! Ter oplossing: Probleem no 21 Zwart 11 sch. op 1, 7, 9, 10, 12, 13, 15, 17, 18, 21 en 36. Wit 11 sch. op 20, 24, 28, 29, 32, 34, 38, 41, 43, 44 en 48. Wij vragen uw bijzondere aandacht voor dit probleem. Indien u het hebt opgelost, moet u ook eens trachten de oplossing te vinden zonder de witte schijf op 28! Het is nl. een soort dubbel-probleem. De oplossingen met en zonder schijf 28 zijn beide even zui ver en geheel van elkaar ver schillend, hoewel de slotstand weer dezelfde is! Wij zijn be nieuwd wie de beide oplos singen vinden zal. Als gewoonlijk: wit speelt en wint. Oplossingen inzenden bin nen 14 dagen. De namen der goede oplossers worden gepu bliceerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 5