PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUDAMT Verder onderhandelen niet mogelijk Brief van de Indonesiërs Italië geen tweede Hongarije Souburg Republikeinse voorstellen volstrekt onbevredigend Koningin Wilhelmina eert de Onderzeedienst roept vliegtuigen aan 190e Jaargang - No.145 Ultgav* vaa dt Firma Provincial* Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerfl Firma F. van de Velde \t„ VUsslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zoa> en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 21 Juni 1947 ABONNEMENTSPRIJS t 25 cent pet week3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per tnm., minimum per adver* tentie 2.—. Bureaus gevestigd te VUsslngen t Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 Ujaea! Middelburg i Londenscbe Kaal 29, telefoon 2077 en 2924 Goes Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg i Gratamastraat 3. telefoon 102: Terneuzen Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Verdere beslissingen aan de Ned. regering De commissie-generaal heeft in antwoord op de tegen- nota der republikeinse delegatie, een uitvoerig schrijven aan deze delegatie doen toekomen, waarin op de verschil len van zienswijze gedetailleerd wordt ingegaan. De commissie-generaal spreekt daarin als haar mening uit, dat de republikeinse antwoord-nota op de meest essen tiële punten onbevredigend moet worden genoemd en geen basis oplevert, waarop een goede uitvoering van Linggadjati kan worden ondernomen. Zy wil niet treden in een weer legging punt voor punt van de onwelwillende, tendentieuze en onwaarachtige voorstelling van zaken in de aanhef van het republikeinse antwoord gegeven, waaruit blykt, hoe groot de kloof is tussen de republikeinse gedachtenwereld en hen, die aan Nederlandse zijde niet de grootste toewy- ding eri oprechtheid het bereiken van een voor beide landen aanvaardbare en noodzakelylte overeenstemming hebben nagestreefd. De commissie-generaal wijst erop, dat in de antwoordnota het besef van wederkerigheid ontbreekt. De verschillen acht zij terug te voeren tot twee oorzaken: 1.) de feitelyke verwerping door de republikeinse rege ring van sommige van de be langrijkste grondslagen van de overeenkomst van Ling gadjati en 2) de afwijzing door haar van een samenwer king op de voet van weder kerigheid. De commissie-generaal stuit bij de beantwoording van de tegennota op de moeilijkheid, dat daarin verschillende van de door haar geformuleerde voorstellen stilzwijgend zijn voorbijgegaan, waarbij het niet altijd duidelijk is of de republikeinse delegatie die voorstellen verwerpt of aan vaardt. KERNPUNTEN. Vervolgens komt het schrij ven van de commissie-gene raal tot de kernpunten. Ie. het centrale gezag in Indonesië gedurende de over gangstijd. Over vertegenwoordiging in Nederland heeft de republi keinse nota zich nagenoeg niet uitgelaten, terwijl in we zen het voorstel van de vor ming van een interim-rege ring werd verworpen. De re publikeinse voorstellen tot hervorming en aanpassing van de Indische regering komen neer op een uitschakeling daarvan. 2e. De verhouding tot de andere staten. De commissie-generaal is van oordeel, dat de repu bliek op dit punt bevoegdheid opeist, welke geen rechtvaar diging vinden in de overeen komst van Linggadjati en dat zij streeft naar een over heersende plaats, ook ten op zichte van niet onder haar feitelijk gezag staande gebie den. De commissie-generaal verwerpt het betoog, dat de totstandkoming van de staat Oost-Indonesië niet in de geest van Linggadjati is ge schied en dat de republiek medezeggenschap toekomt omtrent de status van Bor neo. In dit verband is de stelling volstrekt onbegrijpe lijk, dat na de ondertekening van Linggadjati de handha ving van republikeinse gou verneurs voor deze gebieden voor de republiek noodzakelijk zou zyn. De republikeinse nota geeft voorts een eenzijdige en on juiste interpretatie van de ar tikelen 3 en 4 van Linggadja ti, doordat zij enerzijds iedere wijziging in de facto positie van de republiek gedurende de overgangstijd afwyst, maar anderzijds vordert dat in de andere delen van Indonesië zal worden nagegaan, welke ge biedsdelen zien wensen aan te sluiten bij" de republiek. Ook bij de militaire voorstellen verlangt dè republiek bemoei enis met de organisatie in de andere staten, terwyl zy iede re bemoeienis bij haarzelf afwijst. 3o. Buitenlandse betrekkin gen. Het blijkt, dat de republi keinse delegatie de voorstel len van de C.-G. over de bui tenlandse betrekkingen vrijwel geheel verwerpt. Zij streeft naar onmiddellijke eigen ver tegenwoordiging van Indone sië in de overgangstijd, waar voor geen grondslag te vinden is in het accoord van Ling gadjati. Voorts is uit een mededeling van de Egyptische regering gebleken, dat de republiek na de ondertekening van Ling gadjati is voortgegaan met pogingen om rechtstreeks bui tenlandse betrekkingen aan te knopen. 4o. Militaire samenwerking en binnenlandse veiligheid. In het republikeinse ant woord op de punten van mili taire samenwerking komt, al dus de C.-G., het streven naar „nieuwe vormen van vrijwilli ge samenwerking", waarvan de preambule van Linggadjati spreekt, wel zeer weinig tot zijn recht. Het voorstel tot vorming van een gemengde gendarme rie wordt van de hand gewe zen met voorbijgaan van de in Linggadjati verankerde geza menlijke verantwoordelijkheid gedurende de overgangsperio de voor de veiligheid van alle ingezetenen en bevolkings groepen. De C.-G. kan hier tegenover alleen feiten stellen. De aan vallen op Modjokerto duren voort. De suikercommissie kon verscheidene streken niet be zoeken, omdat de republikein se regering haar veiligheid daar niet waarborgen kon. Nog dagelijks zijn mensen, die met de Nederlanders samen werken, aan allerlei gevaren blootgesteld, terwijl de reha bilitatie en de hervatting van de productie der niet-Indone- sische hedryven op republi keins e-ebied in hoge mate af hankelijk zijn van de waarbor gen van veiligheid. 5o. Economische samenwer king. Ook ten aanzien van het centrale deviezenfonds en het toezicht op in- en uitvoer be houdt zich de republiek een overwegende plaats voor. Het door de republiek voorgestelde systeem van stemming ont neemt aan de andere staten en ook aan de vertegenwoor diger van de kroon iedere werkelijke zeggingschap. De regeling tot verkoop van ondernemingsproducten, welke de tegennota voorstelt, brengt de vertegenwoordiging van de direct belanghebbenden terug tot een kleine minderheid. Zowel rechtsherstel als eco nomische noodzaak dringen tot spoed, terwijl voortdurend berichten blijven binnenkomen van verdergaande vernieling van deze bedrijven in het re publikeinse binnenland, het geen tot de overtuiging leidt, dat de oplossing yan dit vraagstuk geen verder uitstel gedoogt. 6o. Andere vraagstukken. De republikeinse regering wil geen waarborgen bieden, dat niemand nadelige gevol gen zal ondervinden van zijn politieke partijkeuze. In een slotparagraaf spreekt de e.g. dan nog haar grote te leurstelling er over uit, dat zij Verwarrende berichtgeving van Frans persbureau. Het Agence France Presse seinde Vrjjdagmorgen uit Batavia ee nbericht als zou de Indonesische delegatie aan de Commissie-Generaal een brief hebben gericht, waar in de Nederlandse nota van 27 Mei op alle punten werd aanvaard. Deze mededeling zou afkomstig zyn van een woordvoerder der Commissie-Generaal. Officieel wordt te 's-Gravenhage medegedeeld, dat de berichte nover een mededeling van de woordvoerder der Commissie-Generaal inzake het aanvaarden van de Ne derlandse nota van 27 Mei niet juist zyn en dat deze woordvoerder geen dergelijke verklaring heeft afgelegd. Wel heeft de republikeinse delegatie een brief aan de Commissie-Generaal doen toekomen, waarin de zakelyke inhoud van de radiorede is vervat, welke Soetan Sjahrir Donderdag heeft gehouden. Hierin wordt de gedachte van een interim-regering aan vaard, alsmede het scheppen van federale organen zonder dat daaraan werd toegevoegd, dat deze volgens de Neder landse voorstellen zouden moeten z\jn ingericht. Woordvoerder te Batavia „vergiste zich". Over het onjuiste bericht van A.F.P. wordt nog gemeld: De woordvoerder van de commissie-generaal heeft zich naar het schijnt, door een over dreven optimisme laten mee slepen, toen hy aan de corres pondent van A.F.P. te Batavia Vrijdagmorgen verklaarde, dat de Indonesische delegatie alle Nederlandse voorstellen had geaccepteerd. De correspondent van A.F.P. heeft thans van verschillende persoonlijkheden uit de omge ving van dr. van Mook de me dedeling ontvangen, dat de w,oordvoerder der commissie- generaal „zich vergist had". r~ heeft moeten ei-varen, dat haar streven naar volledige en ruime toepassing van de be ginselen van Linggadjati, als blijvende grondslag van het Ned. beleid ten opzichte van Indonesië door het Nederland se volk aanvaard, ondanks maanden van overleg en vol harding bij de republikeinse regering onvoldoende weer klank heeft kunnen vinden. Samenvattend acht de com missie-generaal de republikein se voorstellen zodanig onbe vredigend, dat vrijwel van een afwijzing van haar nota kan worden gesproken. Zij negeren de rechtspositie, zoals die in de overeenkomst van Linggad jati was aanvaard. Zjj stellen een algemeen overwicht, van de republiek tegenover de fe derale constructie; zy verwer pen de grondslag van samen werking, die in wederzydse zeggingschap behoort gelegen te zjjn en zij bieden ten slotte geen waarborg voor een wer kelijk veilige en rechtmatige terugkeer van hen, die uit het republikeinse gebiej verdreven zijn of voor de de positie van die tallozen, welke met de Ned.-Indische regering hebben samengewerkt. De commissie-generaal meent derhalve, dat de republikeinse nota haar geen mogelijkheid tot verdere onderhandeling biedt en heeft, overeenkomstig de slotzin van haar nota, de vraag, wat er verder te gebeu ren staat, voorgelegd aan de Nederlandse regering. KORTE PREDICATIE Zijt altijd bereid tot ver antwoording aan al wie u rekenschap vraagt van de hoop die in u is. 1 Petrus 3 15m. Petrus schrijft, zijn brief voornamelijk om telkens weer te tonen dat de gelovige ziet wat voor de buitenwereld ver borgen is. En Jezus Christus ziet men alleen door het ge loof. Horen we nu wel héél goed wat er bedoeld is ln de tekst? Altijd en overal uitkomen voor Christus? Natuurlijk dan ook niet alleen, als we zijn onder mensen die hem kennen en die nen. Neen, ook als we bespot worden om het geloof, wan neer heel hoogmoedig de lip zich krult om zoveel ouder wetsheid. God wil ieder die gelooft plaatsen midden tus sen allerlei ongeloof en bijge loof om ook daar tot een zegen te zijn. En daarom beveelt Petrus om alle mensenvrees af te leggen. Hijzelf was vroeger ook bang. Wist haast niet wat te doen om maar niet een mens vol van Christus te lijken. En nu geeft hij deze ver maning. Hoe kan dat? Wel hij heeft echt Christus ontmoet in zijn leven. Hij heeft geleerd om zichzelf te geven. Afgeleerd om Christus te willen sturen waarheen hij wil. maar om zich te laten gebruiken door Hem. Hij heeft ontdekt zijn eigen schuld voor God en de redding door Jezus Christus. En wie dit heeft doorleefd, wie dit geloof bezit, dje KAN niet zwijgen. Maar hij MOET 'ge tuigen van zijn Heiland en Heer. Immers hij heeft een welgegronde hoop, namelijk Christus. Christus alleen! Ministers Beel en Jonkman bij de Koningin. De Ministerraad heeft Vrydag vergaderd. De regering heeft hierme de haar onderling over leg over de Indische aangelegenheid voorlo pig beëindigd. Zy heeft vooralsnog geen aan leiding gevonden tot 't doen van nadere mede delingen. Verwacht wordt, dat het Kabinet deze week niet meer zal bijeen komen. De minister-president en minister Jonkman zjjn Vrydagmiddag.door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen. v^_ Goes. J. H. BOERLIJST. Vandaag .wordt de jaarlijkse Montessoridag gevierd. MORGEN ...is het zes jaar gele den, dat de Duitsers Rusland binnenvielen; ...is het 375 jaar gele den, dat Dordrecht de zijde der Staatsen koos. Gratie geweigerd en verleend. Bij K. B. is afwijzend be schikt op het gratieverzoek van J. H. A. M. Driehuis, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bijz. ge rechtshof te Den Bosch. Het doodvonnis is voltrokken. Bij K. B. is gratie ver leend aan J. H. J. von Frei- tag Drabbe, tot de doodstraf veroordeeld by sententie van het bijz. hof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in een gevangenisstraf van 15 jaar. Buitenlands overzicht Amerikaanse steun kan niet gemist worden. De Nicola blijft voorlopig. Sinds de gebeurtenissen in Hongarye is herhaalde malen de vrees uitgesproken, dat landen als Finland, Oostenrijk en Italië het volgende doelwit zullen vormen van de com munistische „opmars". Nog gisteren waarschuwde gene raal Mark Clark, oud-bevel hebber van de Amerikaanse bezettingstroepen in Oosten rijk, op een persconferentie dat de communisten in Oostenrijk de overhand zouden kun nen krijgen, indien de V.S. geen vastberaden politiek voerden om de verbreiding een halt toe te roepen. Het bezit van eigendommen, die de Duitsers de Oostenrij- Monument onthuld en onderscheiding uitgereikt Bij het 40-jarig jubileum. De reünie ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de Nederlandse onderzee dienst beleefde Vrijdag haar „grote dag". Rustig liggen de onderzeeboten in Rotterdam buiten de eigenlijke bunker en zowel de „Zwaardvis" als de „O 23" ontvangen genodig den bij tientallen. Maar tegen half twaalf spoedt iedereen zich naar het kazernedorp, dat schuin tegenover de bunker is gelegen. Langzamerhand arriveren er vlag- en stafoffi cieren en als deze zich ge groepeerd hebben, komt de be velhebber der-zeestrijdkrach ten, luit.-admiraal C. E. L. Helfrich. Amerikaanse generaal over de toekomstige oorlog. Generaal Lawton Collins, directeur van de voorlichtings dienst van het Amerikaanse departement van oorlog, heeft tijdens een congres van de vereniging van reserve-officie- reil o.m. verklaard: „De V. S. moeten 1.750.000 manschappen onmiddellijk beschikbaar heb ben op de dag van een even tuele mobilisatie. De V. S. be zitten thans zes divisies, ter wijl Rusland er 200 kan op stellen zonder nog rekening te houden met 100 divisies uit de satelliet-landen. Wrj be schikken over 4.000 vliegtui gen, de Russen over meer dan 10.000". Collins vestigde de aandacht der officieren ook op een toe komstige oorlog, „waarin van alle middelen gebruik gemaakt zal worden, waarvoor de oor logvoerenden tot nu toe zijn teruggedeinsd." KRIJGT WALCHEREN WEER 'N VLIEGVELD? Taa, te taa, te taa Zoem- en knettertonen in een koptelefoon, 24 uur aan een stuk. En 24 uur luistert er iemand gespitst naar die gelui den, draait aan knoppen en tikt met een bewegelijke vinger op de seinsleutel. Dat alles speelt zich dagelijks af ln een huig aan de Vlis- singse weg, dicht bij het oude vliegveld Souburg. Want hier is een post van de Rijksluchtvaartdienst gevestigd. Radiopeiling is gereed. De hoofdpost is Schiphol en. de bijposten zijn in Leeuwar den, Groningen, vliegveld Twente, Eindhoven, Zuid-Lim burg en Souburg. Het werk van deze posten is het assiste ren bil het luchtvaartverkeer boven Nederland, ln hoofdzaak het peilen van vliegtuigen. Het lijn-vliegtuig Schiphol Londen vraagt ergens boven de Noordzee zijn positie. Schip hol peilt en Souburg, dat ook deze vertrouwde knettertekens al heeft gehoord, geeft zijn positie door aan Schiphol, dat deze, met zijn pelling aan de marconist in het toestel door geeft. Als deze op zyn route kaart de beide peilingen uitzet weet hij precies waar hij is. In hoofdzaak beperkt de dienst van de post zich tot het geven van peilingen. 30 a 40 in een uur al zijn er wel eens uren, bij mist of slecht zicht bijvoor beeld, waarin 80 peilingen wor den gedaan. Maar niet alleen voor deze peilingen is dit station opge richt. Als alle hulpstations heeft het tot taak het werk van Schiphol te verlichten. Het beschikt dan ook over een di recte telefoonverbinding met de toren van Schiphol en het geeft langs deze lijn weerbe richten en dringende telegram men door. Maar in hoofdzaak is dit station op de „lange afstand" gebouwd. Alle andere stations zyn gevestigd bij vliegvelden en hebben daar ook tot taak de vliegtuigen bij het landen en opstijgen behulpzaam te zijn. Souburg doet dat nog niet, maar in Souburg is toch ook een dergelyke in stallatie aanwezig, die te- telefonisch contact met de piloot kan hebben. Dit zou er dus op kun nen wyzen, dat de Ryks- luchtvaartdienst weet, dat eerlang bij Souburg een vliegveld zal verrijzen. Er zyn ook nog andere tekenen die daar op wy zen. Naast de post van de Rijksluchtvaartdienst wordt momenteel een Nisse-hut ingericht. Het metereolo. gisch instituut, nu nog gevestigd in hotel Noord zee Boulevard te Vlissin- gen, zal daar zijn intrek nemen zodra de hut ge reed is. Als het zover is, heeft men de outillage van het vliegveld nagenoeg weer in orde. De oude startbanen zyn nog aan wezig. Zij kunnen echter op 't ogenblik niet worden gebruikt. Het herstel van deze banen kan echter niet op grote moei lijkheden stuiten. Evenmin kan er een groot bedrag mee zijn gemoeid. Het gemeentebestuur van Vlisshigen zou dan ook voornemens zijn deze startbanen weer voorlopig in orde te laten brengen. Als dat is gebeurd beschikt Zeeland weer over de mogelijk heid van een luchtverbinding met de overige delen van. ons land. Het al of niet openen van een Zeeuwse luchtlijn zou dan alleen nog kunnen afstuiten op de geringe rendabiliteit. De verwachting is echter dat in Zeeland deze verbinding heel goed lonend zal zijn. Zolang immers Zeeland met gedeeltelijk enkel spoor naar Bergen op Zoom blijft sukke len en een van de laatste prov. is die voor electrlficatie in aanmerking komt. blijft Zee land naar een sneller verblij ding met Holland uitzien en speciaal de zakenmensen, die op een dag heen en weer moe ten en nu ongeveer de helft van hun tijfj moeten verreizen. Ta, ta, te, te Taa De lijn vliegtuigen Londen en Zürich brommen en zoemen in de koptelefoon. Een rappe hand geeft de positie op. Laat ons hopen dat zeer bin nenkort ook het andere toestel in de kamer gebruikt wordt en in de telefoon de stem van de piloot klinkt: „Ik wil Janden, Souburg". Klokslag 12 uur arriveert de Koningin, met het Wilhel mus begroet. Zij inspecteert officieren, onder-officieren, korporaals en manschappen van de onderzeedienst. Dan wordt de ban geopend en richt H.M. zich daarna met een toespraak tot de jubile rende dienst, waaraan wij het volgende ontlenen: Gij hebt uw waarde getoond in de achter ons liggende we reldbrand. Gij zijt opgetreden in wateren, waar gij, door het meesterschap ter zee van de vijand, geen kans had op eni ge hulp en vele zijn de 'voor beelden van prachtige aanval len op onze vijanden, zowel in het Westen als in het Oos ten. x Thans is het my een vreug de, de daden van al diegenen, die gedurende de oorlogsjaren het vaderland gediend hebben aan boord van onderzeeboten, te kunnen belonen, door aan de onderzeedienst in zijn ge heel de Militaire Willemsor de 4e klasse toe te kennen voor uitstekende daden van moed, beleid en trouw. Voor ik echter overga tot de uitreiking hiervan, zal ik het .gedenkteken onthullen voor hen, die hun leven lieten in onderzeebooten in 1940 tot 1945, waardoor uw kamera den, die minder gelukkig wa ren dan gij en hun leven lie ten voor het vaderland, geërd en gehuldigd zullen worden. Thans is uw vredestaak we derom aangevangen. Onze marine bevindt zich in een tijdperk van wederopbouw en is bezig zich te herstellen van de zware slagen, haar door de vijand toegebracht. Het doel van uw werk is nu minder direct en duidelijk zichtbaar. Maar ook voor deze opbouw is uw aller energie en samenwerking nodig. Vrouwen, kinderen en ou ders van hen, wier namen vermeld staan op het monu ment, dat ik zo dadelijk zal onthullen: droefheid vervult mijn hart, wanneer ik denk aan uw groot verlies. Gij hebt zware offers gebracht." Vervolgens ging H.M. de Ko ningin over tot de onthulling van het gedenkteken. De adjudant van H.M. de Koningin, luit. ter zee eerste klasse H. A. W. Goossens, deed hierop voorlezing van het Kon. besluit, waarbij de ver sierselen van ridder der Mili taire Willemsorde 4e klasse aan de onderzeedienst wordt toegekend. Ten slotte over handigt H.M. de versierselen der orde aan de commandant van de onderzeedienst, luit ter zee eerste klasse J. K. van Duim. Templewood eist maatregelen tegen Franco. In een rede voor de B.B.C. heeft Lord Templewood, die tijdens de oorlog Brits ambas sadeur in Spanje was, voorge steld dat de V. S. en Enge land de export van olie, rub ber en katoen naar Spanje zullen verbieden. Lord Templewood zeide er van overtuigd te zijn, dat een dergelyke maatregel het Fran co-bewind binnen enkele we ken of maanden ten val zou brengen. kers ontnomen geeft de Rus sen geweldig veel vat op het land, voegde hy er aan toe. In Italië is de comunistische partij een van de krachtigste en best geleide partijen van Europa. De leider Togliatti is een sluw en tactvol politicus, die zich verre houdt van radi cale phrasen en demagogie. Volgens zijn orders onthouden zich de communisten zorgvul dig van elke vorm van anti- clericalisme; een handige tac tiek in een zo door en door katholiek land. De laatste weken circuleren ;eruchten, dat de communis- en bezig zijn groepen parti- sanen te formeren in de berg streken van Noord-Italië. Dit zou er op moeten wijzen, dat een staatsgreep ophanden is ter omverwerping van de hui dige rechtse regering van de Gasperi. Dit is echter weinig waarschijnlijk. Het is heel iets anders om, geruggesteund door de sowjet-autoriteiten in een Oost-Europees land, aan de macht te komen, dan in een land, dat in vele opzichten in de Westerse invloedssfeer ligt. De economische toestand in Italië is bovendien zo ver van rooskleurig, dat hulp van het buitenland onontbeerlijk is en die hulp kan alleen maar van Amerika komen. De Gasperi is een van de eersten geweest om het initia tief van Marshall onvoorwaar delijk toe te juichen. De Amerikaanse steun zal zeker ophouden zodra Italië een grote zwaai naar links maakt en geen enkele partij kan daar zijde bij gpinnen. Het aftreden van president de Nicola is slechts een onbe tekenend incident. De oude en vermoeide staatsman, wien de kracht ontbreekt nog een be langrijke rol in het politieke leven te spelen is uiteindelijk overgehaald nog enkele weken aan te blijven. Daarmee is een stryd om de prêsidentszetel voorkomen en de politieke rust voorlopig be waard. Steeds sneller. Een Lockheed Shoor- ting Star heeft het we reldsnelheidsrecord, dat met 985.6 Km. per uur op naam stond van group-captain Donald son, gebracht op 998 Km. per uur. Volgens een medede ling van het Ameri kaanse leger was het kol. Albert Boyd, invlie- ger by de luchtmacht van het Amerikaanse leger, die het snelheids record gebroken heeft. Hongerstaking in Keulen. In een officleele Britse ver klaring is bekend gemaakt dat 9600 arbeiders van de Keulse ijzerfabrieken constructiewerk- plaatsen en machinefabrieken het werk hebben neergelegd, daar zij, naar zrj verklaard hebben wegens de verlaging der voedselrantsoenen, niet in staat zijn te werken. Vrijdag lagen practisch alle fabrieken en werkplaatsen stil. De staking ving aan nadat een vakverbondsdelegatie een beroep had gedaan op de „Landtag" waar haar echter werd gezegd, dat de „Landtag" geen verantwoordelijkheid voor de rantsoenverlaging draagt, daar deze het gevolg is van een besluit der Engels-Ameri kaanse, autoriteiten. Nieuwe stakingen in Frankrijk. De financiële activiteit in Êeheel Frankryk is byna tot et nulpunt gedaald tenge volge van de voortgezette staking van bankbedienden. De meeste Parijse waren huizen waren voor de tweede dag in successie gesloten. 2000 Arbeiders van de His- Ïiano Suiza-fabrieken te Co- ombes, de Westelyke voor stad van Parijs, hebben gis teren het werk neergelegd. Het enige lichtpunt in het sombere beeld, dat de sta kingen in Frankrijk geven, is dat de staking van ijsver- voerders na de vierde dag is opgeheven. BRAND IN BASILIEK VAN BOEDAPEST. In de basiliek van Boeda pest is brand uitgebroken. De grootste koepel van het ge bouw brandt hevig. Grote stukken metselwerk vallen van tyd tot tyd op het dak van de basiliek en in de om liggende straten. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. De basiliek is de voornaam ste Rooms-Katholieke kerk in Boedapest. De koepel was een copie van die van de kathe draal van Florence.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1