Vredelievende oplossing niet uitgesloten Sjahrir Eden en Bevin V acantieplannen UIT DE PROVINCIE Toenemende activiteit van de C*B*T.B. wil nieuwe besprekingen Zeeuwsch-Vlaanderen Landwachter beulde gevangene af Initiatief moet van d e Republiek komen. (Telegrafisch van onze Indische correspondent.) Gisteren heeft de consul-ge neraal van de Verenigde Sta ten te Batavia, de heer Wil liam Foote, een bespreking ge had met de Republikeinse pre_ mier Soetan Sjahrir. Ook heeft de premier van de staat Oost- Indonesië. de heer Nadjamoe- din, een uiteenzetting gegeven van het standpunt zijner rege ring. Nog steeds wordt in Republi keinse kringen de mogelijkheid van een vredelievende oplos sing niet uitgesloten geacht. Van de zijde der Nederlandse regering is echter een uitnodi ging tot een nadere bespreking niet te verwachten. Het advies van de Commissie-Generaal is hier niet bekend gemaakt, maar het Republikeinse ant woordt is onbevredigend en mist de basis v-oor nader over_ Witboek over koning Leopold- Te Brussel is het 27 pagi na's omvattende „witboek'' gepubliceerd van de commis sie van acht, die door koning Leopold was opgericht om een onderzoek in to stellen inza ke de bezwaren, die tegen zyn gedragingen en' gevoerde politiek zUn aangevoerd. In het rapport wordt erop gewezen, dat de neutraliteits politiek van België voor de oorlog door Paul Spaak was goedgekeurd en door het Bel gische parlement slechts drie weken voor de invasie in 1940 werd bekrachtigd: Het rapport verklaart ver der, dat de beweringen, als zou koning Leopold zich, zon der de Britse en Franse bond genoten gewaarschuwd te hebben, overgegeven hebben, „volkomen vals" zijn. Koning Leopold weigerde, aldus het rapport, zich te verenigen met het standpunt van de Belgische regering, toen deze zich in Frankrijk bevond en met de Duitsers poogde te onderhandelen over een wa penstilstand. Ten aanzien van het bezoek van do koning aan Hitier te Bcrchtesgaden zegt het rap port dat de Koning na twee maal geweigerd te hebben tenslotte in een bezoek toe stemde „om represailles te voorkomen tegen de Belgische bevolking". Veto van Truman op arbeidswet. Een functionaris van het Witte Huis verklaarde, dat president Truman thans de laatste'' hand legt aan een boodschap aan het Congres, waarin hij zijn veto zal uit spreken over de door de re publikeinen ingediende en door beide huizen aangeno men arbeidswetgeving. Door de republikeinse lei ders werd echter verklaard, dat zij in beide huizen van het congres op de twee-derde meerderheid kunnen rekenen, welke nodig is om het presi dentsveto te overstemmen. leg, naar het ons voorkomt. Immers, de Republiek wil een interim-regering, waardoor de Nederlands-Indische regering in feite uitgeschakeld wordt, terwijl zij wel verantwoordelijk blijft zonder een werkelijk ^e- zag te bezitten. Dit zou tot "n onmogelijke toestand leiden. Voorts beschouwt de Repu bliek zich identiek met de be oogde Verenigde Staten van Indonesië, waardoor de opzet van. de statenfederatie, zoals die in het aecoord van Ling- gadjatj is uitgewerkt, geheel verdwijnt. Tijdens een persconferentie werd aan Sultan Hamid II ge vraagd wat West-Borneo zou doen in geval de Nederlandse regering nog heil zou zien in verder onderhandelen. Welnu, wjj zullen ons daar dan bij aansluiten, was het antwoord. Op de vraag of hij een ver andering van standpunt bij de Republiek mogelijk achtte zei- de hij: „Zjj veranderen snel van inzicht". Sultan Hamld kon geen ant woord geven op de vraag of West-Borneo neutraal zóu blij ven m geval van een gewapend conflict. Toen er nogmaals op aangedrongen werd. dat hij zich in dit onzicht duidelijk zou uitlaten zeide hij: „West Bor neo neemt het 'standpunt in van een mogendheid, die haar goede dienstén voor bemidde ling aanbiedt".; Waarop het gezelschap la chend uiteenging Dr. MAX EUWE IN NEDERLAND TERUG. Op Schiphol arriveerdén Vrijdagmorgen om 10 uur per K.L/.M. Constellation uit New- York dr. Max Euwe en echt genote na een langdurige toer door Noord- en Zuid-Amerika weer op vaderlandse bodem. De eerste particuliere secretaris van de Hongaarse president, Laslo Jekely, heeft geweigerd naar Boedapest te rug te keren. Londense vrouwen worden verhandeld. Een kostbare handel in vrouwennamen en werkvergunningen, on dernomen door de solda ten van het leger van generaal Anders, stelt deze Polen in staat zich de sleutelposities van de zwarte handel in Lon den te verzekeren. Vrouwen worden (in naam) voor 1000 tot 3500 gulden als echtge noten aan Polen ver kocht, zodat zij op haar nationaliteit vestigings vergunningen voor za ken kunnen krijgen. Ge fingeerde arbeidscertifi- caten worden aangebo den tegen 500 tot 2000 gulden, waarop de Polen ontslag uit dienst kun nen krijgen. Liever dan hun ver nield vaderland te hel pen opbouwen, aldus Reynolds News, kiezen vele van deze Polen de gemakkelijker weg met de op naam van hun vermeende echtgenote geopende zaak als dek mantel, door grove zwarte handel een luxe leven te leiden. SLECHTE OOGST OP WALCHEREN. Leverde Walcheren verle den jaar, dank zy de over vloedige regenval, een goede oogst op, de abnormaal droge winter, het droge voorjaar en de tot dusver zeer droge zo mer vormen voor de landbou wers op Walcheren een aan zienlijke schadepost. De gewassen staan er slecht bij. De stand van suikerbieten wordt' door deskundigen dra gelijk genoemd. De stand der andere gewassen, zoals tarwe, gerst, etc. is uitgesproken slecht. Dit is mede een gevolg van het bederf waaraan de grond als gevolg der inundatie is blootgesteld geweest. Vermeldenswaard is dat die genen, die zich angstvallig gehouden hebben aan de voor schriften die aangaande de grondbewerking door de Rijksdienst Landbouwherstel zijn gegeven, er thans het beste aan toe zijn, terwijl zij, die deze voorschriften ver waarloosden, thans de nadelen duidelijk kunnen constateren. Thans 940 leden. In de Donderdag te Oost burg voortgezette jaarverga dering van de afdeling Zee land van de C. B. T. B., bracht de secretaris, de heer Knibbc, het jaarverslag uit, waaruit bleek dat er een toenemende activiteit valt waar te nemen in het orga nisatieleven van de C.B. T. B. Het aantal leden steeg van 860 tot 940. Wanneer men bedenkt dat het aantal leden in ~de landelijke organi satie is geroeid van 16.000 tot 25.000, is de groei in Zee land zeer gering. De oud-penningmeester, de heer Oele, bracht verslag uit over het jaar 1946, waaruit Hij zweeg over militaire en politionele samen werking. Sjahrir heeft te Batavia een radiorede gehouden, waarin hy de gespannen toestand tus sen de republiek en de Neder landse regering besprak. Na de kwestie van geweld tegen geweld behandeld te hebben, verzekerde hy, dat de hoofd punten van het republikeinse antwoord in waarheid niets anders inhouden dan de vu rige wens om snel tot een practische oplossing te ko men. Het is mogelijk, zoo zeide hü, dat de keuze van de woorden in de republikeinse nota kan worden verbeterd en dat daarmee het ongemotiveer de wantrouwen weggenomen had kunnen worden. Hij ont kende, dat achter de nota een bedekte bedoeling verbor gen lag, die een kwade opzet spraken in het Lagerhuis Critiek op het Sovjet- optreden. Donderdag is in het Engelse Lagerhuis het debat over de buitenlandse politiek van de regering begonnen met een rede van Antony Eden voor de oppositie. TWEEDE KAMER De tandheelkunde op universitair plan. De Tweede Kaïn er nam in de zitting van Donderdag z.h. s. het wetsontwerp aan tot wij. zlglng van de Hoger Onder wijswet, ten einde de opleiding voor tandheelkundigen op uni versitair plan te brengen. Verscheidene leden kwamen met suggesties voor de dag om daartoe afzonderlijke of sub-faculteiten in te stellen. De minister zeide daarop, dat niet zomaar gebouwen, professoren en hulpmiddelen ter beschikking waren. Binnen, kort zullen echter in Groningen twee gebouwen klaar komen. Naast dit ontwerp werd 't wetsvoorstel tot berechting van personen in dienst van de vij and eveneens z.h.s. aangeno men. (Ingezonden médedeling) KOFFERS- Wij verkopen uit voorraad prima kwaliteit KOFFERS, gemaakt van echt Fiber en Hardplaat, in maten van 404550 55—60—65 en 70 c.M. REEDS VANAF 7.95 gld. De voorraad is beperkt. Dus gauw naar JO FIBBE Vlissingcn Middelburg In de loop van zijn rede oefende Eden critiek uit op de jongste gebeurtenissen in Bulgarije, Roemenië, Oosten rijk en Hongarije. Eden noem de de beschuldiging van Molo- tof, dat het de Engelsen en niet de Sowjet-Russen zyn, die zich mengin in de inter ne aangelegenheden van Hon garije, uiterst fantastisch. Volgens Eden heeft Molotof deze beschuldiging geuit om een rechtvaardiging te vinden voor z|jn weigering tot het verstrekken van inlichtingen aan de Britse en Amerikaan se leden van de bestuurscom missie, hetgeen in strijd is met de statuten. Na het geval met Hongarije bestaat er enige vrees, dat Finland of Italië de volgende zaak zou vormen. Eden acht te het huichelachtig te bewe ren, dat de anglo-Amerikaan- se betrekkingen met de Sow- jet-Unie onaangetast zijn ge bleven. De Britse minister van bui tenlandse zaken, Ernest Bevin, legde een verklaring af inza ke ztfn besprekingen te Parijs. Hy kon, zo zeide hij, geen po sitieve mededelingen doen, al vorens het antwoord der Sow- jet-regering is ontvangen op de uitnodiging tot een samen komst der Britse, Franse eo Sowjet-Russische ministers van buitenlandse zaken. „Wij beschouwen Marshall's aanbod als een grote kan3 voor Europa", veogde Bevin er aan toe. Over Bulgarije zelf zeide Bevin dat hy ervan overtuigd is, dat men in deze landen vastbesloten is de oppositie Uit te roeien. „Dat is hoogst ongelukkig. Ik ben tegen een éénheidspartijenstaat". In Griekenland hebben dc communisten een politi- of catastrophe zou inhouden. Er heeft na de aanbieding der nota geen enkele gedach- tenwisseling meer plaats ge had cn het onderling wan trouwen is steeds groter, de sfeer steeds slechter gewor den. Het is niet onze bedoe ling geweest een aanvaarding van onze verlangens in hun geheel en ineens te forceren. Hetgeen wij, wat betreft de positie van de vertegen woordiger van de kroon naar voren hebben gebracht, sloot geenszins uit, dat bij de in stelling van de overgangsre geling deze positie de jure nog zou verschillen van hetgeen in onze nota wordt voorge steld, totdat tenslotte die re gering zou overgaan in een regering van de s souvereine Verenigde Staten van Indo nesië. Sjahrir uitte de hoop, dat na onderling overleg de overgangsregering voor medio Juli in werking zou zijn. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Aarden burg 10.30 ds. Foumier; Bier vliet 9 ds. Doom; Cadzand 10 ds. Enker; Groede 9 dhr. v. Sabben; Hoofdplaat 14.30 ds. Schopenhauer; Nieuwvliet 10.45 dhr. v. Sabben; Oostburg 10 ds. Fournier; Retranche- ment 10 ds. Barnouw; Schoon- dijke 10.15 ds. Schopenhauer; Sluis 9.30 ds. Schrale; St. An na ter Muiden 11 ds. Schrale; St. Kruis ds. Fournier; Water landkerkje 10 ds. v. Yperen; IJzendnke 11 ds. Doorn; Zuid- zande 10 ds. ter Beek. Ger. Kerk. Oostburg 9.30 en 3 ds. Oostenbrink. Geref. Gem. Oostburg 10 en 2.30 Leesdienst. Oud Geref. Gem. Oostburg 9.30 cn 2 Leesdienst. Vrtfe Evang. Gem. Breskens 10 Samenkomst ds. Praas; Cadzand 7 ds. Praas; Nieuw vliet 10 dhr. de Bruyne; Re- tranchemènt 2.30 ds. Praas. Doopsgez. Gem. Aardenburg 10 ds. Nolthenius. Verg. der Gel. Breskens 10 en 5.30 Samenkomst. Ned. Herv. Kerk. Axel 10 ds. Pennings, 2.30 ds. Talma; Hoek 10 en 2.30 ds. Krom hout; Hontenisse 9.30 ds. Soe- tekouw; Hulst 10.30 ds. Her- manides; Philippine 2.30 ds. v. d. Graaff; Sas van Gent 10 ds. v. d. Graaff; Terneuzen 10 dhr le Mat Jr., 2.30 ds. Cazemier; Zaamslag 9.30 ds. Talma, 2.30 ds. Pennings; Sluiskil 10 ds. Sickesz, 2.30 leesdienst. Geref. Kerk. Axel 10 en 2.30 ds. Couvée; Terneuzen 10 en 3 ds. v. Hulsteyn (H.A. en Dankz,). Geref. Gem. Axel 10 en 2.30 leesdienst; Terneuzen Zater dagavond 6.30 dhr. v. Dijk; Zondag 9.30, 2 en 6 ds. van Stuijvenberg. Oud-Geref. Gem. Terneuzen (in de Geref. Kerk) l*en 6 ds. de Reuver. Leger des Heils. Terneuzen voerJ, g'richt op het uiteen- 20 cn 8 Kapt. Heijnsdijk. ;;i van „dat arme land 1 ''-r Tr~rk ex. art. 31 Axel je"'. 10 cn 2.30 ds. Zemel. bleek, dat de financiële po sitie niet onverdeeld gunstig is. De heer Oele nam daar op afscheid als penningmees ter met woorden, tot 'n gees tig rijm saamgevoegd, waar na de voorzitter, hem in war me bewoordingen dank bracht voor het vele dat de heer Oele voor de organisatie heeft gedaan. Nadat nog namens het boekhoudbureau verslag was uitgebracht, waaruit bleek dat het aantal cliënten bijna verdubbeld is en het winst saldo over 1946 bijna 800 bedraagt, werden uit de ver gadering talrijke vragen ge steld, waaruit bleek dat er aan de afwikkeling van de oorlogsschade wordt gewerkt, doch dat er in Den Haag- geen krimp wordt gegeven. Ontevredenheid bleek er te zijn dat de melkprijs op Wal cheren even hoog is als el ders, terwijl de melkveehou ders op Walcheren voor hor gere uitgaven zitten. In de middagvergadering was de belangstelling nog groter en het bleek wel één der drukst bezochte verga deringen te zijn van de afde ling Zeeland. De heer W. Cnossen, uit Woerden, 2e Voorzitter van de C. B. T. B., hield een re de over het publiek-rechte- lijke bedrijfsleven in de land bouw. De heer Cnossen sprak over de bedrijfsorganisaties, de bedrijfsschappen enz. en wees op het vele dat de Stichting van de Landbouw reeds heeft tot stand gebracht. Ds. Veldkamp uit Middel burg sprak een slotwoord. Na afloop maakten de deel nemers van deze goed ge slaagde vergadering, 'n rond rit door Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Tribunaal Goes. UITSPRAKEN. Het Tribunaal te Goes deed de volgende uitspraken: G. Tacq, 35 j., bankwerker Sluis kil: bevestiging uitspraak 2e kamer. 10 jaar intern., ver- beurdverkl. inb., ontz. r.; A. F. Bleyenberg, 32 j., landarb., te Hulst, bevestiging uitspraak 2e kamer, 6 mnd. in tern. A. J. v. Cauteren, 55 j.. land. arb-, Clinge. bevestiging vonnis 2e kamer behoudens voorin tern. i.p,v. 1 jaar intern.; Econ. Technologisch Instituut. COMMISSIE TREFT VOORBEREIDINGEN. Naar wtf vernemen is op instigatie van het Provinci aal bestuur een kleine com missie gevormd bestaande uit de leden van Gedeputeerde Staten, de heren Mes en Schout, en voor de Kamer van Koophandel de heren Van Everdingen en De Jonge, die voorbereidingen zullen tref fen voor de oprichting van een Economisch Technolo gisch Instituut voor de pro vincie Zeeland. Donderdag zal reeds een eerste vergadering worden gehouden. Het betrokken ministerie staat op het standpunt, dat elke provincie een Econ. Technologisch Instituut nodig heeft, waaraan o.m. bepaalde werkzaamheden van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek zullen worden overgedra gen. In verband daarmede geschiedt de financiering van het Instituut door het Ryk, de Kamer van Koophandel en de provincie, terwijl getracht wordt ook de Btichting voor de Landbouw en de gemeen ten in te schakelen. Er zullen ook betaalde op drachten van derden kimnen worden uitgevoerd. Aan het Instituut zullen tenminste vier academici wor den verbonden, t.w. een be drijfseconoom, een landbouw kundige, een sociaal econoom en een statisticus. Daarnaast komt er normaal bureauper soneel. Het Instituut zal in de pro vincie Zeeland het economisch researchwerk volledig voor zijn rekening nemen. Kranen voor de haven van Vlissingen. Naar wij vernemen zal de haven van Vlissingen binnen kort verrijkt worden met een 8 tons kraan^ welke in Canada is besteld en daar dezer da gen gereed komt. Verwacht wordt, dat de kraan einde Juli naar Nederland verscheept zal kunnen worden. Het betreft hier een Diesel- kraan op rupsbanden. Tot dus ver worden in de haven twee kranen gebruikt, welke eigen dom zijn van de Rijkswater staat. Het is niet uitgesloten, dat ook één van deze beide kranen zal kimnen orden over genomen. Dr. B. D. H. TELLEGEN. Gedeputeerden stellen aan de Prov. Staten voor de grif fier der Staten dr. B. D. H. Teilegen, die tydens de bezet ting uit zijn functie werd ont slagen, maar op 6 Nov. 1944 zijn functie weer opnam, offi cieel weder benoemd te ver klaren met ingang van deze laatste datum. Dit besluit is nodig in ver band met de Wet Rechtsher stel. Provinciale subsidies. Gedeputeerde Staten stellen aan de Provinciale Staten voor aan de Zeeuwse Landbouw- maatschappij een subsidie van 23.750.te verlenen als bij drage in de bouwkosten voor een landbouwschool te Mid delburg. Zij verklaren zich te gen de verlening van een ge vraagde subsidie groot f 10. per leerling per jaar. De vereniging voor Chr. Buitengewoon Lager onder wijs op Walcheren vroeg een subsidie van 500.per jaar aan de Provincie. Gedeputeer den stellen voor voorlopig 5.per leerling te betalen, totdat de regeling afkomt, waarbij de gemeentebesturen bij de financiering van dit on derwijs worden ingeschakeld. Gedeputeerden stellen voor een subsidie van 1000.— voor eenmaal te verlenen aan het Fruitteelt proefbedrijf „Zeeuwsch-Vlaanderen", dat thans in wording is in de ge meente Philippine. Herverkaveling Walcheren. EERST NA ZOMERRECES IN BEHANDELING. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen is het vrijwel uitgesloten, dat de ruilver- liavelingswet Walcheren nog vóór het reces der Tweede Kamer zal worden behandeld. Het zal vermoedelijk eind Juni worden eer het voorlo pig verslag is uitgebracht, waarna de regering nog haar memorie van Antwoord op moet stellen, terwijl vermoe delijk in Juli de Kamer met reces gaat. Het heeft oorspronkelijk in de bedoeling gelegen de wet wel in de huidige zitting te behandelen, doch de late in diening heeft dit onmogelyk gemaakt. VOORWAARDELIJK BUITEN VERVOLGING. De officieren-fiscaal bij het bijz. gerechtshof te 's-Herto- gënbosch voor Zeeland hebben 9 personen voorwaardelijk bui ten vervolging gesteld, van wie vier met resp. 100, 250, 1000 en 4000 verbeurdver klaren.- Verder werden 8 per sonen onvoorwaardelijk buiten BEZOEK UITGESTELD. Het bezoek van de Belgische landbouwers en landbouwdes kundigen aan Zeeuwsch Vlaanderen is uitgesteld tot Dinsdag 8 Juli. Breskens ZWEEDSE BARAK GARRIVEERD. De zozeer omstreden Zweed se ontspanningsbarak, ge schonken door Ned. Volksher stel aan de bevolking van Breskens, is onverwacht aan gekomen. Ze is 27,5 m. lang, 7,20 m. breed; verdieping hoogte 2.80 m.; nokhoogte 4.50 m. Omtrent de plaats, waar ze zal verrijzen,- is nog geen beslissing genomen. AANBESTEDINGEN. Uitslag van de op 19 Juni gehouden aanbesteding van 61 woningen aan de voorma lige Prinses Irenestraat te Breskens: L. v. d. Klippe, Vlissingen, 900.000; C. v. d. Klippe, Vlis singen, 895.000; P. Voet, Kloosterzande, 885.490; We tering en van Dalen, Schie dam, 875.000; S. de Vries, Zaandam, f 875.000; J. v. Damme, Hontenisse, 860.000; L. W. Hamelink, Zaamslag, 835.000; H. Koster en Zn., Amsterdam, 829.800; fa. Pa- nagro, Warmond, 824.759; N. V. Bouwsyndicaat, Den Haag, 820.000; M. de Haan, Drie huis, 786.000. Uitslag van de op 19 Juni gehouden aanbesteding van 55 woningen, te bouwen op een terrein, gelegen tussen de oude begraafplaats en de Nij verheidstraat te Breskens: Wetering en van Dalen, Schiedam, 800.000; L. v. d. Klippe, Vlissingen, 780.000; S. de Vries, Zaandam, 780.000; J. van Damme, Hon tenisse, 780.000; C. v. d. Klippe, Vlissingen, 777.777; H. Koster Zon., Amsterdam, 765.870; N.V. Bouwsyndi caat, Den Haag, 749.000; fa. Panagro, Warmond, 743.400; M. de Haan, Driehuis, 720.000. Oostburg OORLOGSGRAVEN STICHTING. Ook te Oostburg worden momenteel pogingen gedaan om te komen tot een plar selijk comité voor de StichtC Oorlogsgraven. Bereidg hebben enkele inge zetenen zich bereid verklaard tot medewerIcing, terwijl de heer C. Fourdraine gaarne al le verdere inlichtingen wil ver strekken. Hoofdplaat BIJKANTOOR STREEKBUREAU VERDWIJNT. Naar wij vernemen wordfc per 1 Juli a.s. het sub-kantoor van het Streekbureau West- Zeeuwsch-Vlaanderen alhier opgeheven. De wederop- bouw-aangelegenheden zullen voortaan worden waargenomen door het kantoor Breskens. Voorloopig zal éénmaal per week zitting worden gehouden en wel des Woensdags. Terneuzen AANBESTEDINGEN. Te Terneuzen is aanbe steed het herstel havenempla-' cement der Zevenaarhaven te Terneuzen. Ingeschreven werd als volgt: D. G. Steensma, Lemmer 33.100; Rammeloo en Ro giers 36.180; Van der Klip pe, Vlissingen 37.000; Hooi en Moerland, Rotterdam 37.000; Verjaal, Putters* hoek 37.900; Dekker, Vee- re 38.000; F. A. Swets en Zn., Terneuzen f 38.750; Van 't Hoff en Zonen. Hoek 39.000; De Regt, Terneuzen 39.700. De raming bedroeg 32.500. Voorts werd aanbesteed 't maken van wegaansluitingen aan de brug voor gewoon en spoorwegverkeer over het Ka naal van Terneuzen te Sluis-< kil. De uitslag was: P. C. Za-* nen. te Tilburg 31.170; J. den Öüde, Biervliet "31.500; Verjaal, Puttershoek 32.900. De raming bedroeg ƒ26.500. voor Walcheren TOCHTEN VAN 4 TOT 9 AUGUSTUS. Per boot en bus. Uit vorige publ. is reeds ge bleken, dat het Walchers Werkcomité „Vancahtie 1947" van plan is ln de a.s. zomer- vacantie en wel in de week 49 Augustus, verschillende tochten te organiseren. Hoe wel wellicht ten overvloede, wordt er nog op gewezen, dat aan deze tochten door iedereen kan worden deelgenomen. Zij zijn bedoeld voor de gehele Walcherse bevolking. Niet al leen voor volwassenen, doch ook voor de kinderen staan aantrekkelijke tochten op het programma. Een dezer dagen zullen programma's verschij nen, waarin alles betreffende deze tochten vermeld staat. Teneinde de bevolking reeds BIJZ. GERECHTSHOF Eis luidde 15 jaar. 15 jaar met aftrek eiste de procureur-fiscaal van het Byz. Gerechtshof te Middelburg te gen de 25-jarigé kleermaker A. B. Schoonackers uit Mid delburg, die zich als land- wachter op ergerlijke wijze heeft gedragen. Schoonackers nam deel aan patrouillelopen en persoonsbe wijzen- en bagagecontröle in de treinen. In Middelburg con troleerde hij het persoonsbe wijs van een Vlissingse me taaldraaier, die meegenomen werd naar de kazerne. Hier werd hy 3 uur lang „afge knepen", zoals verdachte het uitdrukte: de gearresteerde moest beurtelings vallen en opstaan, tot hij uitgeput was en kreeg emmers koud water over zien uitgestort. Deze „af mattingsoefeningen" werden beurtelings door Schoonackers en de landwachtcommandant Bierens verricht. Behalve het bewaken van 'n inbeslag genomen radiotoestel in Souburg en het overleveren van een gearrsteerde onder duiker aan een „O.T.-Front- führer", werd Schoonackers verweten, dat hy in October 1944 was toegetreden tot de Waffen SS. Verdachte had na zijn opleiding aan de strijd te gen de geallieerden deelgeno men. Hij beweerde echter, dat hy niet geschoten had. De proc.-fiscaal wilde dit niet ge loven: „Hy zal zich heus niet beperkt hebben tot het verwij tend naar de vijand kijken", aldus merkte hij op. De verdediger, mr. A. H. Kuipers legde er de nadruk op, dat verd. geremd is in zyn geestelijke ontwikkeling en dat een straf van 15 jaar te zwaar is. Hij drong aan op clementie en zeide het op prys te stellen, wanneer er een psychiatrisch rapport zal wor den ingewonnen. In Duitse dienst. De jonge landarbeider J. W. Rottier te Borssele, trad in 1944 toe tot de N.S.K.K. en reed o.m. benzine voor de vliegvelden in Duitsland. De eis luidde: één jaar voorw. ge vangenisstraf met 3 jaar proeftijd en onderwerping aan het toezicht van de S.T.P.D. Niet minder dan 9 jaar (met aftrek en levenslange ontzet ting uit de kiesrechten) werd geëist tegen de bakker M. Schipper uit Driewegen, die als landwachter deelnam aan de beruchte razzia op onder duikers bij Bioscoop Het Cen trum te Axel. UITSPRAKEN. P. A. van Gremberghe, te Westdorpe, 5 j. gev.straf en ontz. kiesrechten voor de tijd van 15 jaar. P. J. Herwegh, te Anna- Paulowna, 6 j. gev.straf met aftrek en 15 j. ontz. kiesr. W. M. te Groen, echtg. v. C. Fondse, te Middelburg, 5 j. gev.straf met aftrek en ontz. rechten voor do tijd van 20 j. A. Bruinooge, slagerskn., wonende te Goes, verblijvende in kamp Rilland-Bath. Zaak geschorst. Stukken in handen van Raadsheer-Commissaris gesteld voor nader onderzoek. A. J. Teunissen, monteur, wonende te Vlissingen. 5 j. gev.straf met aftrek. W. Keur, te Anna Paulowna, 3 jaar gev.straf te ondergaan in een bijz. strafgevangenis voor jongelieden; ontz. rechten 15 jaar. p. J. de Kraker, te Hulst, 6 jaar gev.straf met aftrek. A. W. Bruinooge, te Bors sele, 3 j. gev.straf te onder gaan in een byz. strafgevan genis voor jongelieden. Ontz. rechten voor 15 jaar. José M. Dhaeze, te Amster dam. 3 jaar gev.straf met af trek en 15 j. ontz. kiesr. C. I. van der Weele, te Sas van Gent, 6 j. gev.straf met aftrek en ontz. kiesrechten voor het leven. een overzicht te geven, waar heen de tochten gaan, vermel den wij hieronder in het kort welke tochten georganiseerd- zuilen worden. VOOR VOLWASSENEN: 2 bootreizen naar Antwer pen; 1 bootreis naar Gent; bootreis op de Zeeuwse stro men; autobustochten naar Brugge. Bovendien staan nog op het programma enige autobus tochten naar Brabant en Hol land. VOOR DE KINDEREN O.M.: Bezoek per autobus aan de speeltuin te Hulst (een tocht, die vorig jaar zeer veel succes heeft gehad)bezoek per auto bus aan Burger's Dierenpark bij Tilburg; bezoek per auto bus aan de Dierentuin te Ant werpen; autobustochten naar Zuid-Beveland met bezoek aan de speeltuin en sportterreinen, te Goes. Uit bovenstaande blijkt dus wel, dat het Comité- niet heeft stilgezeten en al het mogelijke doet zowel volwassenen als kinderen een prettige vacantie te bezorgen. De prijzen zullen zo laag mo gelijk worden gesteld. Verder kan nog worden medegedeeld, dat in Souburg een groot zwemfeest zal worden georga niseerd. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Vanaf Zaterdagmiddag 21 Juni t.m. Zóndagnacht 22 Juni is voor Breskens, Groede en Schoondijke te bereiken dr. Jongsma te Groede, tel. 2; voor Sluis, Cadzand en Zuidzande heeft dienst de heer Staal, artg te Sluis, tel. 21, terwijl voor Aardenburg en Oostburg dienst doet de heer Kesteloo, arts te Aardenburg. tel. 52. EEN BON VOOR GEDROOGDE ZUIDVRUCHTEN. Op 26 Juni a.s. zal een bon voor gedroogde Zuidvruchten worden aangewezen. Deze bon, die alleen voor personen van 2 t.m. 20 jaar beschikbaar wordt gesteld, geeft recht op het kopen van 100 gram Zuid vruchten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14