Nieuwe omzetbelasting UIT DE PROVINCIE Sint Philipsland viert feest Sjahrir Eden en Bevin Chr* Boeren en Tuinders bijeen wil nieuwe besprekingen WALCHEREN treedt 1 Juli in werking Prijsstijging moet worden vermeden. Van regeringszijde wordt medegedeeld, dat met ingang van 1 Juli a.s. de herziene om zetbelasting in werking treedt. Wanneer deze verhoging, zo als dat in een normale situatie het geval zou zijn, zonder meer in de prijzen zou worden doorberekend, zou het prijspeil dientengevolge een geringe stijging ondergaan, behalve voor een beperkt aantal artike. len, waarvoor de omzetbelas ting wordt verlaagd, respectie velijk afgeschaft. Ook een ge ringe stijging dient echter on der de huidige moeilijke om- Witboek over koning Leopold- Te Brussel is het 27 pagi na's omvattende „witboek" gepubliceerd van de commis sie van acht, die door koning Leopold was opgericht om een onderzoek in te stellen inza ke de bezwaren, die tegen zijn gedragingen en gevoerde politiek zijn aangevoerd. In het rapport wordt erop gewezen, dat de neutraliteits politiek van België voor de oorlog door Paul Spaak was goedgekeurd en door het Bel gische parlement slechts drie weken voor de invasie in 1940 werd bekrachtigd. Het rapport verklaart ver der, dat de beweringen, als zou koning Leopold zich, zon der de Britse en Franse bond genoten gewaarschuwd te hebben, overgegeven hebben, „volkomen vals" zijn. Koning Leopold weigerde, aldus het rapport, zich te verenigen met het standpunt van de Belgische regering, toen deze zich in Frankrijk bevond en met de Duitsers poogde te onderhandelen over een wa penstilstand. Ten aanzien van het bezoek van de koning aan Hitier te Berchtesgaden zegt het rap port dat de Koning na twee maal geweigerd te hebben tenslotte in een bezoek toe stemde „om represailles te voorkomen tegen de Belgische bevolking". Veto van Truman op arbeidswet. Een functionaris van het Witte Huis verklaarde, dat ftresident Truman thans de aatste hand legt aan een boodschap aan het Congres, waarin hij zijn veto zal uit spreken over de door de re publikeinen ingediende en door beide huizen aangeno men arbeidswetgeving. Door de republikeinse lei ders werd echter verklaard, <lat zij in beide huizen van het congres op de twee-derde meerderheid kunnen rekenen, welke nodig is om het presi dentsveto te overstemmen. Bisschop van Triest gemolesteerd. Naar het Italiaanse blad „Voce Libera" meldt is de bisschop van Triest, mgr. Gisant, tijdens een officieel bezoek aan Capodistria door een vrij groot aantal perso nen aangevallen en mishan deld. De bende forceerde de toe ging tot het gebouw waar de bisschop zich bevond, en viel hem aan, terwijl ook verschil lende personen die trachtten de bisschop te verdedigen, klappen opliepen. standigheden te worden ver meden. Slechts indien aan de hand van het nodige cijferma teriaal uitdrukkelijk kan wor den aangetoond, dat de winst marges aan de toelaatbare eisen voldoen, zal prijswijziging met machtiging van het direc toraat-generaal voor de prijzen op grond van de verhoging der omzetbelasting kunnen plaats hebben. Uiteraard zal bij de systema tische na-calculaties der vast gestelde prijzen de nieuwe om zetbelasting volledig als kos tenfactor in aanmerking wor den genomen. De regering re aliseert zich, dat dit standpunt voor sommige ondernemers tij delijk onbillijkheden met zich kan brengen. Zij meent even wel zwaarder te moeten doen wegen de onbillijkheid, die wel licht de grote massa der be volking zou treffen, indien ten gevolge van de verhoogde om. zetbelasting de prijzen door doorberekening zonder meer zouden stijgen. Tenslotte is een beheerst prijspeil een al gemeen belang. WEELDEBELASTING. Met betrekking tot de nieu we weeldebelasting staat de zaak anders. Op grond hiervan zal de omzetbelasting op een aantal in meer of mindere ma. te als luxe te beschouwen ar tikelen zeer belangrijk worden verhoogd, nl. op 15 worden gebracht. Gezien de aard de zer artikelen en de hoogte der nieuwe belasting zal een dezer dagen een maatregel het licht zien, welke zal aangeven op welke wijze de weeldebelasting in de prijzen van de desbetref fende artikelen zal mogen wor den doorberekend. De majoor bij de Britse politie in Palestina, Farran, is uit de kazerne te Jeruza lem, waar hij zich in hechte nis bevond, ontsnapt. Goede visvangsten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op de kreken en polderlel- dingen in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen wordt sedert de opening van het seizoen veel vis gevangen, ook in de grote re soorten. Een sportvisser ving op één dag op een kreek onder Boschkapelle niet min der dan 26 karpers. AMBTENARENGERECHT. De minister van justitie heeft benoemd tot lid van 't ambtenarengerecht te 's-Her- togenbosch mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van de Tweede Kamer van de Staten-Gene- raal, lid van Gedeputeerde State nvan Zeeland en voor zitter van de Grondkamer voor Zeeland, wonende te Heinkenszand. EXAMEN MELKSLIJTERS. Op 22 Mei, 12,13 en 17 Juni j.L werd door de Zeeuwse Melkfederaties het examen vakkennis melkhandelaren ge houden. Dit examen bestaat uit een schriftelijk-en monde ling gedeelte. De examen-com missie werd gevormd door de heren Ir. W. L. Harmsen, W. Sie.tema en K. Veenbaas. Het aantal examinandi bedroeg 44, van wie er 28 slaagden. Het percentage geslaagden van 64 is gunstig te noemen. Aan de volgende personen werd het diploma van Vakbe kwaamheid verstrekt: Mej. A. Duijzer-van Beek, Mej. S. van Lurjk-Buijs, H. T. Moerland, Joh. Heijboer, allen te St. Annaland; A. v. d. Weij- de, Ellemeet; D. v. d. Wekken, Zierikzee; Mej. C. Praat- Met vaandels en blinkende medailles- Concordia jubileerde. Donderdag had te Sint Phi lipsland een groot muziekfes tival plaats, dat georganiseerd was door de muziekvereniging „Concordia" ter gelegenheid van haar vijf en veertig jarig bestaan. Met gespannen vaandels en blinkende medailles trokken veertien muziekcorpsen het dorp binnen. DE ONTVANGST. In de bovenzaal van Hotel De Druiventros werd de ere- wijn geschonken en daar heet te de burgemeester, de heer L. J. de Jong, tevens ere-voor- zitter van het ere-comité, de aanwezigen, directeuren, voor zitters en secretarissen van de deelnemende verenigingen, welkom. Hij wees op de over wonnen moeilijkheden. Hij zweeg over militaire en politionele samen werking. Positie van de Kroon. Sjahrir heeft te Batavia een radiorede gehouden, waarin hij de gespannen toestand tus sen de republiek en de Neder landse regering besprak. Na de kwestie van geweld tegen geweld behandeld te hebben, verzekerde hij, dat de hoofd punten van het republikeinse antwoord in waarheid niets anders inhouden dan de vu rige wens om snel tot een practische oplossing te ko men. Het is mogelijk, zoo zeide hij, dat de keuze van de woorden in de republikeinse nota kan worden verbeterd en dat daarmee het ongemotiveer de wantrouwen weggenomen had kunnen worden. Hij ont kende, dat achter de nota een bedekte bedoeling verbor gen lag, die een kwade opzet of catastrophe zou inhouden. Er heeft na de aanbieding der nota geen enkele gedach- tenwisseling meer plaats ge had en het onderling wan trouwen is steeds groter, de sfeer steeds slechter gewor den. Het is niet onze bedoe- spraken in het Lagerhuis Critiek op het Sovjet optreden. Donderdag is in het Engelse Lagerhuis het debat over de buitenlandse politiek van de regering begonnen met een rede van Antony Eden voor de oppositie. In de loop van zgn rede oefende Eden critiek uit op de jongste gebeurtenissen in TWEEDE KAMER De tandheelkunde op universitair plpn. De Tweede Kamer nam in dc zitting van Donderdag z.h. s. hot wetsontwerp aan tot wij ziging van de Hoger Onder wijswet, ten einde de opleiding voop tandheelkundigen op uni versitair plan te brengen. Verscheidene leden kwamen met suggesties voor de dag om daartoe afzonderlijke of sub-faculteiten in te stellen. De minister zeide daarop, dat niet zomaar gebouwen, professoren en hulpmiddelen ter beschikking waren. Binnen kort zullen echter in Groningen twee gebouwen klaar komen. Naast dit ontwerp werd 't wetsvoorstel tot berechting van personen in dienst van de vij and eveneens z.h.s. aangeno men. (Ingezonden mededeling) HUIDVERZORGING. Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzitten, schrijnen, smetten, en ter verbetering der huid: Purol of Purolin. Door 't crê- me-karakter is Purolin geliefd door de vrouw voor zichzelf en de baby. Bulgarije, Roemenië, Oosten rijk en Hongarije. Eden noem de de beschuldiging van Molo- tof, dat het de Engelsen en niet de Sowjet-Russen zijn, die zich mengen in de inter ne aangelegenheden van Hon garije, uiterst fantastisch. Volgens Eden heeft Molotof deze beschuldiging geuit om een rechtvaardiging te vinden voor zijn weigering tot het verstrekken van inlichtingen aan de Britse en Amerikaan se leden van de bestuurscom missie, hetgeen in strijd is met de statuten. Na het geval met Hongarije bestaat er enige vrees, dat Finland of Italië de volgende zaak zou vormen. Eden acht te het huichelachtig te bewe ren, dat de anglo-Amerikaan- se betrekkingen met de Sow- jet-Unie onaangetast zijn ge bleven. De Britse minister van bui tenlandse zaken, Ernest Bevin, legde een verklaring af inza ke zijn besprekingen te Parijs. Hij kon, zo zeide hij, geen po sitieve mededelingen doen, al vorens het antwoord der Sow- jet-regering is ontvangen op de uitnodiging tot een samen komst der Britse, Franse eo Sowjet-Russische ministers van buitenlandse zaken. „Wg beschouwen Marshali's aanbod als een grote kans voor Europa", veogde Bevin er aan toe. Over Bulgarije zelf zeide Bevin' dat hij ervan overtuigd is, dat men in deze landen vastbesloten is de oppositie uit te roeien. „Dat is hoogst ongelukkig. Ik ben tegen een éénheidspartijenstaat". In Griekenland hebben de communisten een politiek ge voerd, gericht op het uiteen- scheuren van „dat arme land je". ling geweest een aanvaarding van onze verlangens in hun geheel en ineens te forceren. Hetgeen wij, wat betreft de positie van de vertegen woordiger van de kroon naar voren hebben gebracht, sloot geenszins uit, dat bij de in stelling van de overgangsre geling deze positie de jure nog zou verschillen van hetgeen in onze nota wordt voorge steld, totdat tenslotte die re gering zou overgaan in een regering van de souvereine Verenigde Staten van Indo nesië. Sjahrir uitte de hoop, dat na onderling overleg de overgangsregering voor medio Juli in werking zou zijn. Sjahrir drong tenslotte aan op snelle oprichting van fe derale economische organen. Kranen voor Rotterdam. De Rotterdamse gemeente raad heeft een voorstel aan genomen, om ten behoeve van de gemeentelijke handelsin richtingen 10 electrische por taalkranen met 36 meter vlucht aan te schaffen en voorts 6 diesel-electrlsche stukgoedkranen met een ma ximum vlucht van 18 m. en een hefvermogen van zes ton te aanvaarden, welke door de regering aan Rotterdam zijn toegewezen. Bovendien zijn nog 14 andere kranen be steld, n.l. acht bij de Engelse en 6 bij de Nederlandse in dustrie. EEN BON VOOR GEDROOGDE ZUIDVRUCHTEN. Op 26 Juni a.s. zal een-bon voor gedroogde Zuidvruchten worden aangewezen. Deze bon, die alleen voor personen van 2 t.m. 20 jaar beschikbaar wordt gesteld, geeft recht op het kopen van 100 gram Zuid vruchten. PAULETTE GODDARD NAAR NEDERLAND. De filmster Paulette God- dard zal een bezoek aan ons land brengen. Zij wordt Maan dag 23 Juni In Rotterdam en Den Haag verwacht. VLIEGTUIGRAMP IN SYRIË. Het kantoor van de Paname- rican Airways heeft bericht uit Damascus ontvangen van het verongelukken van een Constellation-Clipper in Syrië, waarbg twaalf personen om het leven zijn gekomen en tien gewond werden. Het betreft hier niet de „America", die een proefvlucht rond de wereld maakt. VIERDAAGSE-W ANDE LAARS WORDEN INGEHAALD. De sigrfaalafdeling van de Souburgse gymnastiekvereni ging Astrow zal de deelnemers aan de Avondvierdaagse bij hun terugkeer Zaterdagavond aan de rand van Middelburg opwachten en vervolgens voor gaan naar de Markt. De route is als volgt vastgesteld: Seis- weg, Seisplein, Seisstraat, Kromme Weele, Vlasmarkt, Markt. De voorzitter van het ere- comité, de heer J. Tols, prees het doorzettingsvermogen van Concordia en stelde een dronk in op de jubilaresse. Hij hul digde echter niet alleen de ver eniging, maar ook 't bestuurs lid, de heer C. van Bendegom en de directeur, de heer L. Clarisse, en de trommelslager, de heer J. M. Kaashoek, die reeds vele jaren onvermoei baar de grote trom roert. De voorzitter van het Con- cordia-bestuur, de heer C. van Bendegom, heette de zuster verenigingen van Tholen en Schouwen-Duiveland hartelijk welkom. Hg wees er op, dat het niet alleen een grote dag voor Concordia was, maar ook voor Sint Philipsland. De directeur van „Nieuw Leven" te Ouwerkerk, de heer C. A. Swemme, wenste namens de verenigingen Concordia ge luk. De heer C. J. Hage, deed dat namens de afdeling Tholen van de Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen. HET FESTIVAL. Dit alles vormde echter slechts de officiële inleiding tot dit festival, dat klonk als een klok. Figuurlijk dan na tuurlijk. In de letterlijke zin klonk het zoals alleen maar een festival klinken kan. Want na dit officiële gedeel te trokken de 14 deelnemen de verenigingen in optocht door 't bevlagde dorp. waar bij de longen leeg en de wan gen vol geblazen werden. Heel St. Philipsland stond aan de deur, luisterde en voelde zich trots. In de Voorstraat werd na de optocht een ensemble-mars uitgevoerd, welke al evenzeer in de smaak viel. 's Middags om 2 uur werd met de concerten begonnen en tot laat in de avond klon ken over het dorp de marsen, ouvertures en walsen. St. Philipsland, het stille dorp in het mosselland, on derging één dag lang de vreugde der muziek en meer dan alle goede voornemens staat dit er borg voor, dat dit eerste festival niet te vens het laatste zal zijn. Tribunaal Goes. UITSPRAKEN. Het Tribunaal te Goes deed de volgende uitspraken: G. Tacq, 35 j„ bankwerker Sluis kil: bevestiging uitspraak 2e kamer. 10 jaar intern., ver- beurdverkl. inb., ontz. r.; A. F. Bleyenberg, 32 j., landarb., te Hulst, bevestiging uitspraak 2e kamer, 6 mnd. in tern.; A. J. v. Cauteren. 55 j.. land arb., Clinge, bevestiging vonnis 2e kamer behoudens voorin tern. i.p.v. 1 jaar intern.; A. Bruinoge, 55 j., slager te Goes, 1 jaar intern, tot 1 Juni '48. ontz. rechten. Franckc, Tholen; M. van As, Poortvliet; A. Suurland, Scher- penisse; G. Boon, Middelburg; J. Wisse, Vlissingen; Mej. C. L. Verhage, Koudekerke; G. D. Wisse, Veere; S. Maljaars, Aagtekerke; Mej. M. Meeuwse- Quist, Arnemuiden; Mej. J. Jobse, Westkapelle; L. A. Roel- se, Westkapelle; J. L. Witte, Nieuwdorp; Mej. S. Kaijzer-de Puijt, Terneuzen; P. J. Plat- jouw, Lams waarde; H. Vlaan der, Axel; W. Bolleman, Axel; R. v. d. Meijden, Vogelwaarde; J. Roose, Zaamslag; P. E. Wg- ne, Philippine; P. J. Labijt, Nieuwvliet; W. Hamelink, Schoondgke; Mej. A. Jansen, Zuidzande. Oud-burgemeester van St. Annaland stond terecht. Voor het tribunaal te Zie rikzee heeft terecht gestaan M. C. van der Weele, de N.S. B.-burgemeester van St. An naland. Hij was reeds in 1935 lid van de N.S.B. en verklaar de, dat hij lid was geworden, omdat hij van deze beweging economische redding ver wachtte. In 1940 had hij Hitier vervloekt, zeide hij. Hij werd intussen door de Duitsers be vrijd uit het interneringskamp Ellewoutsdijk en legde een volledige bekentenis af wat betreft zijn latere pro-Duitse houding. Hij gaf ook toe en kele bezwarende brieven te hebben geschreven en mensen te hebben aangewezen voor arbeid op een vliegveld. Hij ontkende echter de opzet van landverraad, want hij werd gedreven door een ideaal. De verdediger, mr. Roelofs, legde er de nadruk op, dat de beklaagde een idealist was, wiens idealen als zeepbellen uiteengespat zijn. Beschuldig de vroeg clementie. Middelburgse paardenmarkt in ere hersteld. Een oude traditie, de jaar lijkse paardenmarkt op het Molenwater te Middelburg, is Donderdag in ere hersteld. Vóór de oorlog genoot deze markt steeds een grote be langstelling en het aantal paarden was daarmede telkens in overeenstemming. Eén jaar bedroeg dit zelfs 564 stuks. Aan elke markt was tevens een attractieve verloting ver bonden. De laatste markt vond plaats in 1941 met 131 paarden. Voor de Donderdag gehou den markt bestond, mede door het feit, dat er niet veel be kendheid aan was gegeven, niet die belangstelling, welke de vóóroorlogse markten pleegden te genieten. Niette min waren geïnteresseerden uit verschillende provincies Gelderland, Noord-Holland en Noord-Brabant naar Mid delburg getogen. De handel was kalm, terwijl de tradi tionele loterij ditmaal ontbrak. Het aantal aangevoerde paar den was gering, slechts 65 stuks, waaronder éénjarige ruinen. Hiervoor werden prij zen van 300 tot 400 gulden gemaakt, terwijl tweejarige merries 700 a 900 gulden en vol jarige paarden 1100 tot 1300 gulden opbrachten. WEG ZAAMSLAG—AXEL. Naar de K.N.A.C. verneemt zal begin Juli worden aanbe steed de verbetering van de weggedeelten Zaamslagpolder en Ronde Putten in de weg Axel. AVOND-VIERDAAGSE De tweede tocht van de avond-vierdaagse van Middel burg- uit, leidde via Gapinge naar Serooskerke en vervol gens over St. Laurens naar het punt van uitgang terug. Men startte om 7 uur en er werd wederom door de 150 wandelaars vlot gelopen, zij het dan in een iets minder hoog tempo. Kort na 9 uur kwamen de eerste deelnemers zich in „De Vergenoeging" af melden. Middelburg METAALBEWERKERS BIJEEN IN SCHUTTERSHOF Voor de oorlogwas het bij de Metaalbewerkersbond van het N.V.V. 'n goede gewoonte om degenen, die 25 jaar lid van de Bond waren een gou den speldje van het Hoofdbe stuur aan te bieden. Door de oorlog moest deze traditie stop gezet worden, doch is thans in ere hersteld, met dit verschil, dat de speldjes be grijpelijkerwijze thans in zil ver zijn uitgevoerd. Woensdagavond is tijdens 'n feestelijke bijeenkomst in het Schuttershof aan 22 leden van de afdeling Middelburg van de Metaalbewerkersbond het speldje uitgereikt. Dit ging vergezeld van een har telijke toespraak door de bondsvoorzitter, de heer van den Born, waarin deze de aan dacht richtte op het verleden en vervolgens het oog vestigde op de toekomst. De avond werd hierna in 'n gezellige sfeer met muziek en verversingen doorgebracht. MUZIEKUITVOERING OP HET MOLENWATER. Het programma, dat het Middelburgs Muziekcorps Vrij dagavond op het Molenwater te Middelburg zal uitvoeren, vermeldt twee eerste uitvoe ringen: een paraphrase over het lied „O. sole mio# van di Capua en de ouverturq van de opera „De barbier van Sevilla" van Rossini. Voorts worden on dermeer ten gehore gebracht Critiek op het regeringsbeleid. De afdeling Zeeland van de Chr. Boeren- en Tuindersbond kwam Donderdag in het Le- del-theater te Oostburg voor een algemene ledenvergadering bijeen. Uit alle delen van de provincie was men gekomen om deze vergadering bij te wonen, zodat 't ruime theater 's morgens geheel gevuld was. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heren van Dijk, rgkslandbouwconsulent, van Soest, rijksC»iinbouwconsulent en Sam, directeur B.W.B. Bericht van verhindering was binnengekomen van mi- inster Mansholt, van de Com missaris der Koningin in Zee land en van de burgemeester van Oostburg. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze was ge opend, hield de voorzitter, de heer D. de Putter, een ope ningsrede, waarin hij speciaal wce3 op dc grote vernielingen in West Zeeuwsch-Vlaanderen en de daardoor ontstane moei lijkheden. Daarom moet de activiteit veel groter zijn en hoe zwaar ook, nimmer mag men versagen. Spreker uitte er zijn teleurstelling over, dat de uitlatingen van de minister niet altijd kloppen met die van de Stichting van de Land bouw. Niettegenstaande de objectieve kostenberekening door het Landbouw Econo misch Instituut heeft de minis ter toch de richtprijzen vast gesteld. Het is onredelijk en onbillijk dat iemand, die hard werkt, zijn productie moet al- zetten beneden de kostprijs. De politiek die de regering thans voert moet op een debacle uit lopen. Op h.et economisch veld telt men zo 6000 ambtenaren, waarvan meer dan de helft moet verdwijnen. Laten zg in gezet worden voor opvoering van de productie. Maatschap pelijk kunnen wij er alleen bo venop komen door de arbeids productiviteit op te voeren bo ven de 100 De opbouw van de bedrijven wordt geremd door de vele bureaux, dat kan anders. De wederopbouw stag neert mede, omdat er nog steeds geen definitieve schade regeling is. De gedupeerden hebben recht op vergoeding volgens vervangingswaarde. Over de accoordlonen is nog geen beslissing verkregen, ter wijl het contract met de voe ten wordt getreden. Op het jaarverslag van de secretaris, de heer Knibbe, ko men wij morgen terug. de ouverture van de Paul Lincke-operette „De bruiloft van Nakiri", een fantasie over motieven van de operette „De fidele boer" van Leo Fall en een potpourri uit de operette ,De Amazone" van Fr. von Blon. Het concert begint te 8 uur. OUDERAVOND MEISJESSCHOOL. Voor de ouders van de leer lingen van de Meisjesschool te Middelburg werd Woensdag avond in de Groene Zaal van het „Schuttershof" een bijeen- komst gehouden, waarin mej. M. Wefers-Bettink, assistente aan het Psychologisch Tech nisch Laboratorium te Utrecht, een lezing hield over het on derwerp „Beroepsmogelijkhe den voor meisjes na de ULO". Deze spreekster gaf een inte ressant en duidelijk overzicht van de verschillende mogelijk heden van beroepskeuze, die er bestaan voor meisjes, die de ULO hebben doorlopen. Vlissingen ADMINISTRATEUR WATERLEIDING. Tot administrateur van het Gemeentelijk Waterleiding be drijf te Vlissingen is benoemd onze stadgenoot de heer P. van der Hof. UITREIKING GEDENKSCHAAL. Door het Hoofdbestuur van de Nationale Woningraad wordt aan personen, die zich voor de verbetering van de Volkshuisvesting verdienstelijk hebben gemaakt, een artistiek uitgevoerde glazen gedenk- schaal uitgereikt. Door het Zeeuwse hoofdbe stuurslid, de heer W. C. Mullié te Middelburg, werd Woens dagavond in intieme kring een fedenkschaal uitgereikt aan de eer L. J. Pieterse, te Vlissin gen, die reeds meer dan 27 ja ren bestuurslid is van de Wo- ningbouwver. „Goed Wonen", waarvan ongeveer 22 jaar se cretaris. O.- en W.-Souburg CHR. HIST. JONGEREN. Met aanvankelijk 14 leden is te Souburg een Jongeren groep van de C.H.U. opge richt, aangesloten bij de lan delijke federatie. Het bestuur bestaat uit de heer M. Nieuw dorp, voorzitter; mej. C. Kaat, secretaresse en de heer 3, Cevaal, penningmeester. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Westkapelle J. G. Panhuise te Druten-Leeu- wen. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Krabbendijke W. de Wit, cand. te Rotter dam. Tweetal te Middelburg: M. v. d. Ketterij en W. de Wit, beide candidaat te Rotterdam. WIELRENNEN RONDE VAN KRUININGEN. Zaterdag, 28 Juni As. wordt de traditionele „Ronde van Kruiningen" weer verreden voor amateurs en nieuwelin gen over een afstand van plm. 100 km. Reeds meer dan 50 renners meldden zich aan, w.o. de Vries, Smits, Van Beek, Voorting, e.a. In ver band met de ruilverkavelings werkzaamheden kan de ronde slechts gedeeltelijk door de bebouwde kom gaan. Herverkaveling Walcheren. EERST NA ZOMERRECES IN BEHANDELING. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen is het vrijwel uitgesloten, dat de ruilver- kavelingswet Walcheren nog vóór het reces der Tweede Kamer zal worden behandeld. Het zal vermoedelijk eind Juni worden eer het voorlo pig verslag is uitgebracht, waarna de regering nog.haar memorie van Antwoord op moet stellen, terwgl vermoe delijk in Juli de Kamer met reces gaat. Het heeft oorspronkelijk in de bedoeling gelegen de wet wel in de huidige zitting te behandelen, doch de late in diening heeft dit onmogelijk gemaakt. Oostkapelle NIEUWE WETHOUDER Dinsdagavond vergaderde de raad van Oostkapelle. Tot wet houder werdi gekozen de heer J. Paardekooper met 4 stem men; 2 stemmen werden uit gebracht op de heer C. Won- dergem en 1 stem op de heer F. C. de Roo. Een verzoek van de Z.L.M. om een bijdrage in de kosten van de lagere Landbouwschool werd besproken. De voorzitter gaf enkele toelichting, terwijl ook wethouder Maljaars een uiteenzetting gaf. De heer Cop. poolse informeerde welk stand punt moest worden ingenomen, wanneer v,oor andere land bouwscholen een dergelijk ver zoek zou worden gedaan. De voorzitter antwoordde dat de raad hierin te beslissen heeft en dus zelf het heft in handen houdt. De heer Wondergem achtte het tijdstip van school- bouw niet gunstig omdat de bouwkosten zo hoog zijn en er- nog altijd meer ge brek aan woningen Is. De voor, zitter achtte het tot stand ko men van de school dermate noodzakelijk, dat hij in dit ge val het kosten-probleem wilde voorbij zien. Tenslotte kon de raad zich met het verzoek ver enigen. De rekening van de vlees keuringsdienst 1946 werd zon der hoofdelijke stemming voor. lopig vastgesteld. ZeeuwQnjppers Mr. A. C. Epenhuysen te Middelburg is benoemd in de eindexamencommissie voor de H.B.S. te R'dam, Bergen op Zoom en Gorinchem. Geslaagd voor het machi- nistendiploma A, de heren N. H. Fastenau en M. v. d. Berg (met lof), leerlingen van de „De Ruyterschool". Voor het examen radiote legrafist 2de klasse slaagde H. C. M. de Werd, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissin gen. Geslaagd voor diploma A de zusters: M. T. Meulenberg en C. J. Wattel, en voor de aantekening Kraamverpleging de zusters: N. M. Kaal, M. Mantz en H. C. Somer te Mid delburg. De reclasseringscollecte te Souburg bracht 87.10 op. Geslaagd voor het candi- daats-examen iri de medicijnen aan de Leidse Universiteit de heer A, H. van Dijk te Vlissin gen. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het ker kelijk voorbereidend examen M. C. Don Sr. te Middelburg. De collecte voor de reclas sering te St. Laurens heeft 65 opgebracht. Marktberichten Coöp. Veilingsvereniging „Walcheren" w.a. te M'bwrg, Marktbericht van 18 Juni 1947. Groenten: Andijvie 13 23 ct.; Stamprincessen 225 227 ct.; Tuinbonen 2842 ct.; Doperwten (stam) 81—89 ct.; Peulen 104 ct.; Rabarber 19 22 ct.; Snijsla 1—6 ct.; Spina zie 12—21 ct.; Sjalotten 6-.S ct.; Snijbiet 919 ct.; Wa genaars 186 ct., alles per kg.; Bloemkool I 3458 ct.; ld. II 22—41 ct.; id. m 11—24 ct.; Platglaskomk. I 4450 ct.; id. II 36—50 ct.; id. IH 3640 ct.; Sla 11—8 ct.; Natuursla II 2— 3 ct., alles per stuk; Kroten 11—33 ct.; Peen 16—32 ct.; Ramenas 11 ct., alles per bos. Fruit: Aardbeien 123161 ct. per kg. Nieuwe aardappelen: Grote 34—36 ct.; Drieling 29—35 ct.; Kriel 1931 ct., alles per kg. ZONDAGS. EN DAGDIENST VOOR ARTSEN EN APOTHEKEN Te Middelburg is Zondag voor spoedeisende medische hulp aanwezig de heer W. Fei- kema, arts, Dam 16, tel. 2993, ten Vlissingen de heer L. P. Boone, arts, Badhuisstraat 24, tel. 602, voor Veere, Vrouwe polder, Serooskerke, Oostka pelle en Grijpskerke (Zaterdag na 12 uur en Zondag), dr. Reynders Schilt te Seroosker- Te Middelburg is Zaterdag avond, Zondag en de avonden en nachten van de daaropvol gende week geopend de apoth. v. d. Harst. Korte Delft 12, tel. 2789, te Vlissingen de apot heek van Ockenburg, Badhuis, straat 22.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2