PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Rusland krijgt geen steun Bungalows in trek De nieuwe schade-regeling Herstelwerk Sjahrir Vandaag confereert te Batavia 190e Jaargang - No. 144 Llltgav# van dc Firma Provinciale Zccuwsche Courant. Middelburg. Drukkerll Firma F. van de Velde Jr., Vllssingea. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 20 Juni 1947 ABONNEMENTSPRIJS i 25 cent per weck f 3.20 per kwartaal franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie ƒ2.—. Bureaur gevestigd te Vllssingen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen Middelburg Loodenscne Kaai 29 telefoon 2077 en 2924 Goes Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg Gratamastraai 3. telefoon 102 Terneuien Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Buitenlands overzicht Plan Marshall alleen voor West-Europa Molotov aarzelt. Maurice Peterson, de Britse ambassadeur in Moskou, heeft enkele dagen geleden een on derhoud gehad met Molotov om hem te vragen of de Sow- jet-regering haar standpunt over het veelbesproken aanbod van Marshall reeds had be paald. Molotov antwoordde, dat de Sovjet-regering zich nog niet genoeg op de hoogte acht om haar mening over Marshali's denkbeeld te geven, doch zij stelt er belang in ver dere inlichtingen te ontvangen. Het antwoord is kenmerkend voor de aarzelende en ontwij kende houding, die de Sowjet- regering tot nu toe in deze Icwestie heeft aangenomen. Men had ook moeilijk kunnen verwachten dat Rusland aan stonds en grif instemming met Marshali's denkbeeld zou heb. ben betuigd zoals de andere West-Europese landen. Ameri_ kaanse leningen hebben de laatste maanden een bijsmaak gekregen van anti-communis- me en geheel duidelijk zijn de bedoelingen van de Ver. Sta ten met de hulpverlening aan Europa nog niet. Hetgeen Wil liam Clayton, onderminister voor economische aangelegen heden, op een persconferentie meedeelde was nog niet direct voor slechts één uitleg vatbaar. Volgens Clayton dient Rusland een positieve bijdrage te leve ren tot het plan Marshall door bepaalde landen in Oost- E'uropa aan voedsel en grond stoffen te helpen. Volgens zijn gegeven zijn de vooruitzichten van de graanoogst in de Sow- jet-Unie buitengewoon en daal de Russische handelsbalans gunstig is, zou de Sowjet-Unie zich kunnen scharen aan de zij de der hulpverlenende mogend, heden in plaats van tot de hulp- ontvangende. Clayton voegde er voorzichtigheidshalve aan toe, dat er geen aanwijzingen zijn, die er op wijzen, dat Rus_ land bereid is een bijdrage te leveren. In Washington heeft men uit de woorden van Clayton de conclusie getrokken dat zoals de zaak hu staat. Rusland niet in aanmerking komt voor Lord Beaverbrook in de oppositie. De dagblad-eigenaar Lord Beaverbrook, die door vele Britse conservatieven wordt beschouwd als het enfant ter rible van hun partij, is thans het middelpunt van een intern geschil in de rangen van de oppositie, samenvallend met de tijdelijke afwezigheid uit het openbare leven van Winston Churchill. Beaverbrook, die be weert, dat zijn drie te Londen verschijnende bladen onafhan kelijk zijn, doch die als een van de meest actieve dagblad-pro pagandisten tegen Labour wordt beschouwd, heeft critiek geleverd op het kortelings in het licht gegeven „plan voor de industrie" van de conserva tieve partij. Thans wordt Bea verbrook verweten, dat dit niet de eerste keer zou zijn, dat hij „er naast" is. Politieke delinquenten De Belgische minister van justitie heeft voor de kamer verklaard, dat tot nu toe 85.000 Belgische politieke de linquenten voor het gerecht zijn verschenen. Meer dan 400.000 dossiers werden niet voor behandeling ontvankelijk verklaard. Er blijven thans nog 8.000 dossiers over, die onderzocht moeten worden. Op het ogenblik zijn er in België nog 27.900 politieke ge- interneerden. „Liberty"-verhaal uit de duim gezogen? Naar aanleiding van een in het Amerikaanse tijdschrift „Liberty" gepubliceerd ver. haal, waarin bijzonderheden worden gegeven over de po gingen tot het sluiten van een afzonderlijke vrede, welke de Sowjet-Unie in 1943 onderno men zou hebben, ontkent de regering der Ver. Staten, dat het hier een van regeringswe ge geautoriseerd verhaal be treft. „De regering bezit geen en kel bewijs, dat op het bestaan van een missie (der Sowjet- Unie) naar Stockholm (in 1943) zou wijzen". REPATRIËRING. Een derde schip, de „Kota Gede", loopt Vrijdagmorgen te Hoek van Holland binnen en wordt om 12 uur te Rot terdam verwacht. De debar- katie zal hier om 14 uur aanvangen. steun ingevolge het plan Mars hall. Als deze conclusie juist is heeft de uitnodiging van Bevin en Bidault aan Molotov tot het houden van een speciale confe rentie weinig zin. De eerste Russische reactie was ook wei nig gunstig. In een telegram van Tass heet het: Men kan moeilijk ontkomen aan de in druk, dat de besprekingen tus sen Bevin en Bidault een po ging'. betekenen om achter de rug van de Sowjet-Unie om te handelen. Het Tass-telegram werd op in het oogvallende wij ze in de bladen gepubliceerd, blijkbaar dus op instructie van het departement. Treedt Eisenhower af? Volgens een bericht van de Amerikaanse journalist Walter Winchell in de „New-York Mir ror" zou generaal Dwight Eisenhower, chef van de staf van 't leger der Ver. St. ;*an president Truman om ontslag hebben verzocht en voorzitter worden van de Columbia Uni versiteit in New York, in de komende herfst. Banden voor iedere wielrijder De A.N.W.B. vernam van het ministerie van economische za ken, dat tot verruiming van de rijwielbandendistributie kan worden overgegaan in verband met het feit, dat men het aan tal voor vervanging uit te rei ken bandenbonnen aanzienlijk heeft kunnen reduceren ten gevolge van de langere levens duur der banden. Hierdoor is het mogeljjk geworden banden beschikbaar te stellen voor die rijwielbezitters, die tot dusver niet in aanmerking konden komen. Zoals bekend heeft de A.N. W.B. enige tijd geleden voor gesteld op dezelfde wijze»als de bij -de schoenendistributie gevolgde, geleidelijk ieder ge zinshoofd een band toe te wij zen. De minister acht dit sy steem minder aanbevelens waardig, maar hoopt thans volgens een nader uit te wer ken regeling iedere rijwielbe- zitter in de bandendistributie te kunnen betrekken. Nader vernemen \vy, dat over enkele weken by de dis tributiekantoren inschryvings- biljetten kunnen worden afge haald om een ieder, die een rijwiel bezit, banden te ver strekken. De bedoeling is, de invulformulieren te numme ren van 1 tot 25 en dan via een lotery-systeem telkens een nummer bekend te ma ken. Bouwverordeningen moeien aangepast worden. Een van de bijzondere mid delen om de gevolgen van d< overal gevoelde woningnood te beperken, is het bouwen van zgn. bungalows, volgens bepaalde gepatenteerde syste men. In verscheidene gemeen ten is reeds met de bouw van deze woningen begonnen of worden daartoe voorbereidin gen getroffen. Bijna steeds rijzen dan moeilijkheden, om dat een bepaald systeem door het speciale karakter der wo ning niet geheel voldoet aan de plaatselijke bouwverorde ning. In voorkomende gevallen zou het college van Algemee- ne Commissarissen voor de Wederopbouw op grond van daartoe verleende bevoegdheid de plaatselijke verordeningen buiten werking kunnen stel len. De minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting acht dit echter ongewenst. Indien de raad ener gemeente de bouw van deze bungalows voldoende aantrekkelijk acht, zal deze raad tot het verle nen van de noodzakelijke me dewerking in de gemeentelijke bouwverordening bepalingen kunnen doen opnemen, die Partisanen in Noord-ltalië. Verschillende Italiaanse bladen blijven zich tot de echo maken van geruchten, volgens welke groepen parti sanen zich in Noord-Itaiië aan het organiseren zouden zijn. De Tempo en de Messa- gero wijzen er op, dat het ministerie van buitenlandse zaken geen ontkenning le vert van hetgeen bij geruch te wordt beweerd. Het socia listische blad Aventi publi ceert een dergelijk bericht, doch onder de kop: „De Par tisanen van Noord-Italië te gen de clerical© regering. Daartegenover verzekert het communistische blad Unita dat er in het gebied van Asti geen sprake is van eni ge beWeging van partisanen. De koningskwestie weer op het tapijt. De secretaris van koning Leopold van België, Pirenne, heeft de hardnekkige geruch ten, dat de koning van plan zou zijn plotseling naar Brus sel terug te keren, tegenge sproken. Vandaag zal het rapport van de commissie, die door koning Leopold Is ingesteld om de tegen hem ingebrachte beschuldigingen inzake zijn po litiek en gedrag vóór en tij dens de oorlog te onderzoe ken, aan Prins Karei en de voorzitters van beide huizen van het parlement en aan de regering worden overhandigd. De Britse minister van luchtvaart, Noel Baker, heeft maarschalk Tito per telegram bedankt voor de hartelijke ont vangst in Belgrado. De openbare aanklager aan het militair gerechtshof te Madrid heeft tegen 4 commu nistische guerillastrijders de doodstraf geëist De plaatsvervangend mi litair gouverneur van. de Ame. rikaanse zóne in Duitsland, heeft het vonnis over veld maarschalk Milch tot levens lange gevangenisstraf beves tigd. voor dit speciale doel afwij kingen van de bestaande be palingen mogelijk maken. De minister heeft aan de colleges van Ged. Staten en kele suggesties verstrekt ten aanzien van de aanvulling der gemeentelijke verordeningen. De bedoelde bungalows zouden kunnen worden aangeduid als „woningen van beperkte le vensduur". Ten aanzien van deze woningen zouden dan bij zondere bepalingen in de ver ordeningen kunnen worden op genomen met betrekking tot hechtheid der constructie en ter voorkoming van vochtig heid en brandgevaar. Dief doodgeschoten- In de nacht van Maandag cp Dinsdag werd de brand kast van de Brabantse Buurt spoorwegen en Autodiensten N.V. uit het kantoor Hel mond gestolen. De dieven transporteerden de brandkast waarin zich ruim duizend gul den bevond, op een wagentje van de B. B. A„ het kantoor uit naar een plek, waar ze de inhoud aan een nader on derzoek zouden onderwerpen. De Helmondse recherche was er spoedig achter, waar de dieven de brandkast heen hadden gebracht in het zand vond men de sporen van het wagentje en aan het einde van die sporen, ln een kuil, de brandkast. De recherche verschool zich in de nabij heid en wachtte. Om tien uur Dinsdagavond kwamen twee personen bij de kuil, die trachtten de kast met primitief gereedschap te openen. Toen ze druk aan de gang waren, greep de re cherche in. Ze loste een waar schuwingsschot in de lucht, doch de dieven zetten het op een lopen. Toen ze, na sommatie, weigelden te blijven staan, schoot de recherche op de mannen. Een van hen werd dodelijk getroffen. Het bleek te zijn de 52-jarige Helmond- se koopman P. de B. De an dere dief maakte van de con sternatie gebruik om te ont vluchten. ...ïs het 350 jaar gele den, dat Willem Ba- rendsz op de terugreis van Nova Zembla naar het vaderland, overleed; ...is het 20 jaar geleden, dat Kardinaal van Roey te Mechelen als zodanig werd benoemd. Loonbelasting voor overuren De Minister van Financiën heeft thans een regeling ge troffen ten einde tegemoet te komen aan de bezwaren, wel ke verbonden waren aan de huidige regeling der loonbe lasting voor hen, die ten ge volge van overwerk sterk wis selende inkomsten genieten. Toestemming is verleend om voor deze werknemers de loon belasting aan het einde van elk kwartaal opnieuw te bere kenen. Opbouwtoelage in geteisterde gemeenten. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Dee ring, inzake de regeling Op- bouwtoelage, heeft de minister van binnenlandse zaken o.m. geantwoord, dat de toekenning van de toelage oorspronkelijk op initiatief van de betreffen de gemeentebesturen in enkele gemeenten in geteisterd gebied heeft plaats gevonden. Later hebben meerdere gemeenten dit voorbeeld gevolgd, met in achtneming van de inmiddels nopens deze materie dezerzijds gegeven richtlijnen. Het aantal gemeentebesturen, hetwelk ter zake een regeling heeft ge troffen, is gering, zodat de omvang en de toepassing van de onderwerpelijke voorziening van onbelangrijke betekenis is gebleven. Het optreden van verschillen bij de uitvoering is uiteraard niet geheel te voorkomen. Zy kunnen het gevolg zyn van 'n minder juiste toepassing van de bepalingen, dan wel van een bepaald inzicht van een ge meentebestuur. Inmenging is minder noodzakelijk, nu deze toelaaen aflopen. Van een on billijkheid behoeft bovendien in het meerendeel der gevallen naar het oordeel van de minis-, ter geen sprake te zijn. Nieuwe gezanten in Delhi en Athene. Naar wij vernemen is eerst daags de benoeming te ver wachten van de heer A. Th. Lamping tot H. M.'s buitenge woon en gevolmachtigd am bassadeur te Delhi. Voorts is eerstdaags de be noeming te verwachten van de heer jhr. H. P. J. Bosch van Drakestein tot H. M.'s buiten gewoon gezant en gevolmach tigd minister te Athene. Duizendste schip in de Amsterdamse haven. Donderdagochtend is het 1000ste schip, dat in 1947 de Amsterdamse haven aandoet, binnengelopen. Het is het m.s. Taurus, een coaster, die onder commando van kapitein R, Borg met stukgoederen uit Londen is gekomen. In 1946 kwam het 1000ste schip eerst op 4 September binnen. Poolse kolen voor Nederland. Woensdag arriveerde het Ne derlandse s.s. „Zuiderburgh" in de haven van Delfzijl met ca. 4000 ton Poolse kolen van Gdynia. Donderdag werd het Deense s.s. „Belgium" met 'n lading van ca. 3000 ton ver wacht. De overval op het postkantoor te Rotterdam. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde de laatste ver dachten, betrokken bij de ge fingeerde roofoverval op het hoofdpostkantoor aan de Cool- sirigel. De 42-jarige P.T.T.- portier B. M., die de sleutel van de kluis had verschaft, werd veroordeeld tot 3}s> jaar gevangenisstraf met aftrek; de 26-jarige monteur en po litiek delinquent A. J. van B., die volkomen op de hoogte was geweest van de plannen en later 10.000 zwijggeld had geïncasseerd, kreeg twee jaar en zes maanden gevan genisstraf. Illegale veesmokkelaars. Naar aanleiding van de vrij. lating van een aantal smokke laars, die onlangs in Limburg werden gearresteerd, heeft thans de heer Droes, did van de Tweede Kamer, vragen ge. steld aan de Minister van Justitie. De heer Droes vraagt of het juist is, dat een gebrek aan samenwerking tussen het openbaar ministerie en de C.C. D. hiervan de oorzaak is of dat de omstandigheid, dat de betrokkenen tot de illegaliteit hebben behoord, een rol heeft gespeeld. Gevraagd wordt maatrege len te nemen om het geschon den rechtsgevoel te herstellen. Nederlander in Palestina licht gewond. De Ned. afgevaardigde in de Commissie van onderzoek der Ver. Naties inzake Palestina, de heer N. S. Blom, heeft een lichte verwonding aan het been opgelopen, doordat hij tijdens een bezoek aan een kerk in het oude gedeelte van Jeruza lem bij het graf van Nicode- mus van een trap viel. Offici eel wordt medegedeeld, dat hij naar verwachting drie dagen in het ziekenhuis zal verblij ven. Plannen van minister Lieftinck. Er wordt strijd gevoerd op het front van de oorlogsscha deregeling. Als wij als volk al niet in vuur en vlam stonden pro- of anti.Linggadjati, dan zou de kwestie van de regeling der oorlogsschade de hartstoch. ten nog veel feller doen op laaien. 't Is misschien maar geluk kig- dat het thans nog eniger mate binnen de perken blijft, waardoor het mogelijk Is dit onderwerp te behandelen met bij Vlake, Hansweert en Wemeldinge Belgische deskundigen zeer tevreden. De Belgische technische studiecommissie voor de wa terwegen van het Belgische comité voor de Nederlands- Belgische-Luxemburgsche sa menwerking, heeft tezamen met een afvaardiging der Ne derlandse Technische Studie commissie, aan boord van hei motorschip „Scheldewacht", 'n studiereis gemaakt op de wa terwegen van Antwerpen naar Dordrecht. Tydens deze -reis hebben de leden der Belgische commissie vastgesteld, dat de herstel werkzaamheden aan de sluizen te Hansweert en te Wemeldin ge en aan de bruggen bij Vlake goede voortgang maken. Ver wacht mag worden, dat de toestand zoals deze voor de oorlog bestond spoedig her steld zal zijn. In het bijzonder is komen vast te staan dat de tweede sluizen in bet Kanaal van Zuid-Beveland over onge veer een maand gereed zullen zyn, terwijl de werkzaamheden aan de derde sluizen half Octo ber geëindigd zullen zijn. Men toonde zich van Belgi sche zyde zeer tevreden over de stand der zaken en ir. Ver- geynst, hoofd-ingenieur direc teur van de Antwerpse Zee diensten, verklaarde tegenover een verslaggever van 't ANP: „Indien België deze herstel werkzaamheden had moeten verrichten, had het deze onder de gegeven omstandigheden niet sneller kunnen uitvoeren". De Belgische en Nederlandse afgevaardigden hebben van de ze gelegenheid tevens gebruik gemaakt van gedachten te wisselen over de diverse vraagstukken, die zich op het gebied der waterwegen tussen beide landen voordoen. Binnenkort zullen studierei zen ondernomen worden naar het kanaal van Temeuzen naar Gent en naar de Stop van Ter- naaien. De Belgische technische stu diecommissie zal een rapport van haar bevindingen aan de heer Spaak overhandigen. de ernst, die geboden i9. En dat de uiteindelijke regeling kan worden vastgesteld in een sfeer, vrij van politieke de magogie. Dat is vooral ook daarom zo goed, omdat het zich laat aanzien, dat de rege ling die komen zal, zeer gun stig zal zijn, aldus schrijft Insi der in „De Stem van Neder land". Het beginsel der Integrale schadevergoeding heeft als principe gezegevierd. In het byzonder de sociaal zwakkeren zullen de geleden oorlogsschade volledig vergoed krijgen op basis der tegen woordige waarde. Het is zo langzamerhand wel bekend geworden dat het de bedoeling van Minister Lief tinck is om de inventarisscha- de volledig te vergoeden op basis der huidige waarden tot een maximum van 10 a 11 dui zend gulden. Eerst boven dit bedrag zal een aflopende schaal gelden. Hoe belangrijk deze verbe tering is, moge blijken uit het feit dat volgens de oude rege ling 350 mlllioen gulden nodig zou zijn voor schadevergoeding voor inventaris, volgens de nieuwe voor te stellen defini tieve regeling echter 600 mll lioen gulden, dus by na het dub bele. Ook voor woningen schijnt een belangrijk gunstiger rege ling te komen. Hoewel hierom trent nog niets definitief vast staat (het wetsontwerp is zelfs nog niet gereed), mag wel worden aangenomen, dat ook voor schade aan woningen tot een bepaald maximum een volledige vergoeding zal plaats vinden. Voor woningen tot een bepaalde kubieke meterinhoud zal de schade volledig worden vergoed. Deze kubieke meter- Inhoud zal vrij hoog liggen en stellig alle arbeiders, en kleine middenstandswoningen omvat ten. Eerst bij grotere woningen zal de aflopende schaal weer gelden. MET CONSULS VAN ENGELAND EN U.S.A. De raad van ministers heeft Donderdagochtend in Den Haag vergaderd in verband met de Indische kwestie. De beraadslagingen zullen Vrijdagochtend worden voortge zet. Sjahrir heeft Donderdag morgen bezoek ontvangen van de Amerikaanse consul-gene raal, dr./ Walter A. Foote. Woensdagavond heeft hij reeds besprekingen gevoerd met de Britse consul-gene raal, Mitcheson, Donderdag ochtend met de minister-pre sident van Oost-Indonesië, Nadjamoedsin Daeng Male- wa. Tevens besprak hij de si tuatie met de te Batavia aan wezige republikeinse minis ters en delegatie-leden. De Sultan van Pontianak had 'n onderhoud met de secretaris van het republikeinse minis terie van voorlichting. De politieke sfeer kenmerkte zich Donderdag door de be gonnen bespreking betreffen de de beslissing van de Ne derlandse regering over de adviezen van de Commissie- Generaal, Oost-Indonesië en West-Bomeo. Officiële Nederlandse krin gen te Batavia waren niet geneigd commentaar te leve ren over het onderhoud, dat Sjahrir met Mitcheson heeft gehad en wezen er voorts op, dat het zwaartepunt van de Niet vechten in Indonesië Onder presidium van de voorzitter van de Ver. Neder- land-Indonesië, »mr. G. J. van Heuven Goedhart, is in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam een massale betoging gehou den, waarbij vele sprekers van verschillende politieke richting, o.w. ds. Buskes en Henriette Roland Holst, het woord voerden om te pleiten', voor overleg met Indonesië en stopzetting van de troepen transporten. Aan het slot van de avond werd een resolutie aangeno men, waarin o.m. werd uitge sproken dat het toepassen van wapengeweld nimmer tot een oplossing van de Indonesische kwestie kan leiden, dat op ba sis van Linggadjati verder kan worden onderhandeld indien van Ned. zijde de troepensterk te zodanig wordt verminderd, dat zij door de Indonesiërs niet meer als een bedreiging kan worden gevoeld en dat er op de sleutel-posities in Indonesië progressieve figuren dienen te worden benoemd. Doodstraf voor verrader. Woensdag heeft voor het Bijz. Gerechtshof te Arnhem terechtgestaan de jeugdige Nij meegse assuradeur G. C. Ger ritsen, die ervan beschuldigd werd, dat hij als V-man van de S.D. zich had ingedrongen in een groep oud-militairen te Nijmegen, die verzetswerk deed. G. zette zelf zijn kennis sen en vrienden aan tot ver zet, waarna hij hen aan de Duitsers verried. Voorts was hem ten laste gelegd, dat hy de Joodse verloofde van een vriend en haar twee'zusters in handen van de S.D. had ge speeld. G. draagt de directe schuld aan de arrestatie van verscheidene onderduikers. Verschillende slachtoffers ver loren het leven. De proc. fiscaal eiste de doodstraf. K.L.M. NAAR BERLIJN. De K.L.M. zal ingaande 15 Juli tweemaal per week re tourvluchten tussen Amster dam en Berlijn onderhouden, aldus deelde dr. W. W. Huen- der, hoofd van de Nederland se militaire missie in Berlijn, vandaag aan United Press mede. De vluchten worden moge lijk gemaakt door een over eenkomst met de vier bezet tende mogendheden. Vertegenwoordigers der K. L.M. zeiden, dat de nieuwe lijn tevens zal dienen om Berlijn in directe verbinding met Rio de Janeiro te brengen. In de toestemming aan de K.L.M. ziet men een teken voor de openstelling van Berlijn voor het internationale verkeer. Czaar Peler- herdenking. Burgemeester In 't Veld, van Zaandam, heeft van zijn collega te Amsterdam een uit nodiging ontvangen te Zaandam plannen voor de Czaar-Peter-week te ontvouwen, daar ook Amsterdam voorne mens is een herdenking te organiseren. In re geringskringen wordt overwogen, het feit dat het in Augustus 250 jaar geleden is, dat Czaar Peter een bezoek aan ons land bracht, niet onopgemerkt te la ten voorbijgaan. situatie thans van Batavia naar Den Haag verplaatst is. Goed ingelichte republi keinse zegslieden schrijven de kans op nader overleg tus sen de Nederlandse en repu blikeinse regering, waardoor een breuk nog zou kunnen worden vermeden, niet geheel af. Aan de andere kant zijn Nederlandse zegslieden niet geneigd de waarschijnlijkheid van deze kans hoog aan te slaan. Over de inhoud van het advies van de Commissie-Ge neraal wordt in officiële Ne derlandse kringen in Den Haag het meest strakke stil zwijgen bewaard en men merkte tegenover Aneta op, dat aanduidingen omtrent de inhoud van het advies, waar in enkele organen zich mo gelijk zouden verdiepen, slechts als louter gissingen moeten opgevat worden. TEGENNOTA ON AANVAARDBAAR. De United Press meldt uit Batavia: Goed ingelichte Ne derlandse kringen zeggen dat de Commissie-Generaal in haar rapport over de Indonesische tegennota als haar stellige mening te kennen zal geven dat de impasse ter zake van de overeenkomst van Ling gadjati een punt heeft be reikt waarop het voortzetten der onderhandelingen als doel loos gezien moet worden. Ingelichte kringen zijn van gevoelens dat de enig moge lijke vreedzame oplossing thans is dat de republiek te rugkomt op haar tegennota, hoewel deze kringen geloven dat „zulk een kans gering is in het bijzonder in verband met de recente redevoering van de Indonesische opperbe velhebber, generaal Soedir- man, waarin hij zeide „ge weld zal beantwoord worden met geweld." ONZE TROEPEN. De United Press-corres pondent maakte Dinsdag een tocht per jeep in de omtrek 25 myl ten Zuid-Oostenvan Batavia, in de buurt van Tji- ketingoedik en Kalapanoeng- gai. Hij nam waar dat het Nederlandse leger constant langs de demarcatie-lijn pa trouilleert met patrouilles van dertig man. Militaire officie- ren van hoge rang zeiden dat de situatie rustig was, hoe wel Indonesische regulaire troepen reeds gedurende de laatste twee maanden in stel ling liggen aan de tegenover gestelde zijde van de lyn. Er wordt thans dag en nacht door de Nederlanders gepa trouilleerd. Het moreel van de Nederlandse troepen is goed, zo seint de United Press-correspondent over deze tocht. EEN PROTEST. De verbonden Nederlandse golitieke partijen te Batavia ebben 'n telegram gericht aan de min.-pres., aan de mi nister van Overzeese Gebieds delen en aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal om te protesteren tegen de wederom uiterst eenzijdige Eolitleke berichtgeving door et Aneta-telegram van 15 Juni, dat commentaren uit Batavia op de resolutie van de Partij van de Arbeid be vat. Aneta geeft aldus een verwrongen beeld van de me ningen in politieke kringen te Batavia. Uitgezonderd kleine geselecteerde zogenaamde „regeringskringen" en aan hang, is vrijwel de ganse ge meenschap ervan overtuigd, dat, hoezeer betreurenswaar dig het eventueel gebruik van machtsmiddelen ook mo- fe zijn, elk verder onderhan den met deze republiek onvruchtbaar is en zonder uitzicht op het verkrygenvan de voor de Indische en Ne derlandse volken beide en de voor de internationale belan- gen aannemelijke oplossing. je verbonden politieke par tyen verwerpen by voorbaat arbitrage, bijzonderlijk van lord Killearn, daar deze im mers mede verantwoordelijk is voor de bestaande impasse. Arbeiders van spoorbrug gestort. Een zeer noodlottig onge luk heeft plaats gehad bij werkzaamheden aan de spoor brug te Zaltbommel. Op een stelling, welke onder de brug hing, bevonden zich zes schil ders. Door tot nu toe onbe kende oorzaak is het gevaar te plotseling naar beneden ge stort, waardoor de werklie den van 17 M. hoogte terecht kwamen op het materiaal dfr oude brug, dat op de Uiter waard lag. De 30-jarige van Doesburg uit Neerynen, vader van 4 kinderen, was op slag dood. Drie anderen werden zwaar en twee licht gewond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1