Nieuwe omzetbelasting UIT D Sint Philipsland viert feest Chr* Boeren en Tuinders bijeen E PROVINCIE £)ni Hij vervloekte Hitier Conferentie Be vin, Bidault, Moloto v? Tholen Schouwen en Duireland nippers freedi 1 Juli in werking Prijsstijging moet word en vermeden. Van regeringszijde wordt medegedeeld, dat metf ingang van 1 Juli a.s. de herziene om zetbelasting in werking treedt. Wanneer deze verhoging, zo als dat in een normale situatie het geval zou zyn, zonder meer in de prijzen zou worden doorberekend, zou het prijspeil dientengevolge een geringe stijging ondergaan. behalve voor een beperkt aantal artike. len, waarvoor de omzetbelas ting wordt verlaagd, respectie velijk afgeschaft. Ook een ge ringe stijging dient echter on der de -huidige moeilijke om standigheden te worden ver meden. Slechts indien aan de hand van het nodige cijferma teriaal uitdrukkelijk kan wor den aangetoond, dat de winst marges aan de toelaatbare eisen voldoen, zal prijswijziging met machtiging van het direc toraat-generaal voor de prijzen op grond van de verhoging der Tribunalen verdwijnen eind 1947. Aan de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet „nadere voorzieningen bij zondere rechtspleging" is het volgende ontleend Op het ogenblik komen tal rijke dossiers op de parket ten binnen. Het aantal zaken waarin geen verhoor is afge nomen, is de minister niet bekend. Op 15 Mei 1947 was in 5109 zaken van gedetineer den het dossier nog niet vol tooid en aan de procureur fiscaal toegezonden. Slechts in een gering gedeelte van de nog niet voltooide zaken is de gedetineerde verdachte nog niet gehoord. Het ligt in het voornemen van de regeringen de tribu nalen per 31 December 1947 en de bijzondere gerechtsho ven zo spoedig mogelijk na het einde van 1947 op te hef fen. De verwachting van de minister dat ook de bijzon dere gerechtshoven per 31 Dec. 1947 zullen kunnen wor den opgeheven zal mogelijk niet in vervulling gaan. De minister heeft met de presidenten der byz. gerechts hoven de mogelijkheid over wogen om alle uitspraken vóór 1 Sept. 1946 gewezen, nog eens te bezien teneinde na een ambtshalve door het Hof gegeven advies bij wijze van gratieverlertglng zo no dig, tot een meer gelijke straftoemeting te komen. Heerenveen won van N-E.C. In de strijd om het club kampioenschap van Nederland won Heerenveen Woensdag avond de uitwedstrijd tegen N.E.C. met 43. BLAUW WIT—M.V.V. De Woensdagavond ge speelde voetbalwedstrijd om het kampioenschap van Ne derland tussen Blauw-Wit en M.V.V is geëindigd in een puntloos gelijk spel (00). RONDE VAN KRUININGEN. Zaterdag, 28 Juni a.s. wordt de traditionele „Ronde van Kruiningen" weer verreden voor amateurs en nieuwelin gen over een afstand van Sim. 100 km. Reeds meer dan 0 renners meldden zich aan, w.o. de Vries, Smits, Van Beek, Voorting, e.a. In ver band met de ruilverkavelings werkzaamheden kan de ronde slechts gedeeltelik door de bebouwde kom gaan. TWEEDE KAMER LICHTING 1944 WORDT KLEIN. Minister Flcvcz heeft In de kamerzitting van Woensdag medegedeeld, dat grote kans bestaat, dat van do lichting 3944 niet 10.000 doch slechts enkele hondorden dienstplich tigen zullen worden opgeroe pen. Het oorspronkelijk plan om de lichtingen 1947 en 1948 5000 man hoger te doen zijn Ct waarschijnlijk niet door. minister wil do lichting handhaven op 40.000 man. De broederdi^nst wordt zo geregeld, dat wanneer twee zoons in dienst zjjn, de derde uitstel van dienst zal krijgen tot beide anderen zijn afge zwaaid. Er wordt overwogen om landarbeiders tijdens de oogst- werkzaamheden verlof te ge ven. Marktberichten VEILINGS VER. KAPELLE—BIEZELINGE Kleine velling van 18 Juni 1947. Mad Moutót 0.47—1.91, Mad. Lefébre 0.35—0.97, Ju- cunda 0.821.24, Kersen 0.85 (vastgest. prijs), Vroege aardappelen 548, alles per k.g., Bospeen 29 per bos. (Ingezonden mededeling) HUIDVERZORGING. Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzitten, schrijnen, smetten, en ter verbetering der huid: Purol of Purolin. Door 't crê- me-karakter is Purolin geliefd door de vrouw voor zichzelf en de baby. omzetbelasting kunnen plaats hebben. Uiteraard zal bij de systema tische na-calculaties der vast gestelde prijzen dè nieuwe om zetbelasting volledig: als kos tenfactor in aanmerking wor den genomen. De regering re aliseert-zich, dat dit standpunt voor sommige ondernemers tij delijk onbillijkheden met zich kan brengen. Zij meent even wel zwaarder të moeten doen wegen de onbillijkheid, die wel licht de grote massa der be volking zou treffen, indien ten gevolge van de verhoogde om. zetbelasting de prijzen door doorberekening zonder meer zouden stijgen. Tenslotte is een beheerst prijspeil een al gemeen belang. WEELDEBELASTING. Met betrekking tot de nieu we weeldebelasting staat de zaak anders. Op grond hiérvan zal de omzetbelasting op een aantal in meer of mindere ma. te als luxe te beschouwen tikelen zeer belangrijk worden verhoogd, nl. op 15 worden gebracht. Gezien de aard de zer artikelen en de hoogte der nieuwe belasting zal een dezer dagen een maatregel het licht zien, welke zal aangeven op welke wijze de weeldebelasting in de prijzen van de desbetref fende artikelen zal mogen wor den doorberekend. Doodstraf voor landwachter Spek. Onder grote belangstelling behandelde het Amsterdams bijzonder ge: chtshof te Alk maar Woensdag de zaak tegen de 30-jarige Landwachtercom mandant W. A. van der Spek, die ten laste was gelegd, dat hij op 1 Mei 1945 te Zwaag opzettelijk na kalm beraad en rustig overleg drie illegale werkers van het leven had be roofd. Mr. W. P. Bakhoven, pro cureur-fiscaal, herdacht in zijn requisitoir allereerst de ver zetslieden, die als slachtoffers van de terreur van de Land wacht in de laatste maanden van de oorlog in de kop van Noord-Holland de dood von den. Na de rol van verdachte als commandant van de Landwacht te hebben geschil derd, eiste de procureur-gene raal de doodstraf. Zeeliedenstaking in Amerika geëindigd. Joseph Curran, de voorzitter van de Amerikaanse Nationale zeeliedenbond, heeft zich bereid verklaard de zeeliedenstaking te doen eindigen op basis van een loonsverhoging van vijf procent. De zeelieden op tankschepen aan de Atlantische kust en in de golf van Mexico zijn weer aan het werk gegaan, na een loonsverhoging van vijf pro cent verkregen te hebben. Goede visvangsten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op de kreken en polderlel- dingen ln Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen wordt sedert de opening van het seizoen veel vis gevangen, ook in de grote re soorten. Een sportvisser ving op één dag op een kreek onder Boschkapelle niet min der dan 26 karpers. AMBTENARENGERECHT. De minister van justitie heeft benoemd tot lid van 't ambtenarengerecht te 's-Her- togenbosch mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van de Tweede Kamer van de Staten-Gene- raal, lid van Gedeputeerde State nvan Zeeland en voor zitter van de Grondkamer voor Zeeland, wonende te Heinkenszand. EXAMEN MELKSLIJTERS. Op 22 Mei, 12,13 en 17 Juni j.I. werd door de Zeeuwse Melkfederaties het examen vakkennis melkhandelaren ge houden. Dit examen bestaat uit een schriftelijk- en monde ling gedeelte. De examen-com missie werd gevormd door de heren Ir. W. L. Harmsen, W. Sietema. en K. Veenbaas. Het aantal examinandi bedroeg 44, van wie er 28 slaagden. Het percentage geslaagden van 64 is gunstig te noemen. Aan de volgende personen werd het diploma van Vakbe kwaamheid verstrekt: Mej. A. Duy'zer-van Beek, Mej. S. van Luijk-Buys, H. T. Moerland, Joh. Hejjboer, allen tc St. Annaland; A. v. d. We\j- de, Ellemeet; D. v. d. Wekken, Zierikzee; Mej. C. Praat- Met vaandels en blinkende medailles- Concordia jubileerde. In een weelde van groen, weggedoken achter de dijk langs de Eendracht, ligt Sint Philipsland. Een stil dorp in het wijde mosselland, waar de bevolking rustig en onopval lend haar werk doet. Maar Donderdag was het niet stil in het dorp. Het geurde er naar petattes frites en net als op Koninginnedag wapperden de vlaggen. OPGERICHT IN 1902. Concordia, de plaatselijke muziekvereniging, jubileerde. In 1902 werd de vereniging opgericht. Reeds dit voorjaar werd het jubileum herdacht en werd aan Concordia een nieu we grote trom aangeboden. Maar zo'n instrument moet in gewijd worden. Hoe is dat be ter te doen dan met een mu ziekfestival. Sint Philipsland zou dus een festival hebben. Een feit, dat in de annalen van het dorp vermeld zal blij ven, want het is het eerste muziekfeest in het dorp. Het zal vermoedelijk niet het laat ste zijn, want er worden nu al plannen gemaakt om het vyf- België wendt zich tot Marshall. De Belgische regering heeft aan haar ambassadeur te Washington opdracht gegeven, aan Marshall mede te delen, dat zij met grote belangstel ling: heeft kennig genomen van de door hem op 5 Juni 1.1. af gelegde verklaring. De Belgische Senaat naifi een motie aan, waarin erop wordt aangedrongen, dat ook de kleine landen vojledig me dezeggenschap zullen krijgen bij de besprekingen over de plannen om tot een economisch herstel van Europa te komen. Critiek op het regeringsbeleid. De afdeling Zeeland- van de Chr. Boeren- en Tuindersbond kwam Donderdag in het Le- del-theater te Oostburg voor een algemene ledenvergadering bijeen. Uit alle delen van de provincie was men gekomen om deze vergadering bij te wonen, zodat 't ruime theater 's morgens geheel gevuld was. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heren van Dijk, rijkslandbouwconsulent, van Soest, rijkstuinbouwconsulent en Sam, directeur B.W.B. Bericht van verhindering was binnengekomen van mi- inster Mansnolt, van de Com missaris der Koningin in Zee land en van de burgemeester van Oostburg. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze was ge opend, hield de voorzitter, de heer D. de Putter, een ope ningsrede, waarin hij speciaal wees op de grote vernielingen in West Zeeuwsch-Vlaanderen en de daardoor ontstane moei lijkheden. Daarom moet de activiteit veel groter zijn en hoe zwaar ook, nimmer mag men versagen. Spreker uitte er zyn teleurstelling over, dat de uitlatingen van de minister niet altijd kloppen met die van de Stichting van de Land bouw. Niettegenstaande de objectieve kostenberekening door het Landbouw Econo misch Instituut heeft de minis- SOMMIGE SOORTEN PLASTICS VRIJ. Het minstcrie van economi sche zaken deelt mede, dat alle uit plastic en gummi-sheet vervaardigde kleding, voorzo ver daarin niet meer textiel of textielvervangende weefsels zijn verwerkt dan ten hoogste 5 van het gewicht of de op pervlakte, voortaan zonder in ontvangstneming van textiel punten dient te worden ver kocht en afgeleverd. Het bovenstaande geldt niet voor gegummeerde kleding of weefsels. ter toch de richtprijzen vast gesteld. Het is onredelijk en onbillijk dat iemand, die hard werkt, zijn productie moet af zetten beneden de kostprys. De politiek die de 'regering thans voert moet op een debacle uit lopen. Op het economisch veld telt meh zo 6000 ambtenaren, waarvan meer dan de helft moet verdwijnen. Laten zy in gezet worden voor opvoering van de productie. Maatschap pelijk kunnen wij er alleen bo venop komen door de arbeids productiviteit op te voeren bo ven de 100 De opbouw van de bedrijven wordt geremd door de vele bureaux, dat kan anders. De wederopbouw stag neert mede, omdat er nog steeds geen definitieve schade regeling is. De gedupeerden hebben recht op vergoeding volgens vervangingswaarde. Over de accoordlonen is nog geen beslissing verkregen, ter wijl het contract met de voe ten wordt getreden. Op het jaarverslag van de secretaris, de heer Knlbbe, ko men wij morgen terug. tigjarig bestaan van Concor dia met een nog groter mu ziekfestijn te vieren, dan thans plaats had. Donderdag was dus voor St. Philipsland een historische dag, maar voor het zover kwam, moesten heel wat moei- llijkheden en bezwaren over wonnen worden. Dinsdag werd nog een spoedvergadering van de gemeenteraad bijeen ge roepen, omdat een deel van de burgerij} zich niet kon verenigen met de wijze, waarop dit muziekfeest ge vierd stond te worden. Toch werd de beslissing be reikt, dat het feest zou door gaan. Met gespannen vaandels en blinkende medailles trok ken de viertien deelnemende muziekkorpsen het dorp bin nen. DE ONTVANGST. In de bovenzaal van Hotel De Druiventros werd de ere- wijn geschonken en daar heet te de burgemeester, de heer L. J. de Jong. tevens ere-voor- zitter van het ere-comité, de aanwezigen, directeuren, voor zitters en secretarissen van de deelnemende verenigingen, welkom. Hij wees op de over wonnen moeilijkheden. De voorzitter van het ere- comité, de heer J. Tols, prees het doorzettingsvermogen van*1 Concordia en stelde een dronk in op de jubilaresse. Hy hul digde echter niet alleen de ver eniging, maar ook 't bestuurs lid, de heer C. van Bendegom en de directeur, de heer L. Clarïsse, én de trommelslager, de heer J. M. Kaashoek, die reeds vele jaren onvermoei baar de grote trom roert. De voorzitter van het Con- cordia-bestuur, de heer C. van Bendegom, heette de zuster verenigingen van Tholen en Schouwen-Duiveland hartelijk welkom. Hij wees er op, dat het niet alleen een grote dag voor Concordia was, maar ook voor Sint Philipsland. De directeur van „Nieuw Leven" te Ouwerkerk, de heer C. A. Swemme, wenste namens de verenigingen Concordia ge luk. De heer C. J. Hage. deed dat namens de afdeling Tholen van de Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen. HET FESTIVAL. Dit alles vormde echter slechts de officiële inleiding tot dit festival, dat klonk als een klok. Figuurlijk dan na tuurlijk. In de letterlijke zin klonk het zoals alleen maar een festival klinken kan. Want na dit officiële gedeel te trokken de 14 deelnemen de verenigingen in optocht door 't bevlagde dorp, waar bij de longen leeg en de wan gen vol geblazen werden. Heel St. Philipsland stond aan de deur, luisterde en voelde zich trots. In de Voorstraat werd na de optocht een ensemble-mars uitgevoerd, welke al evenzeer in de smaak viel. 's Middags om 2 uur werd met de concerten begonnen en tot laat in de avond klon ken over het dorp de marsen, ouvertures en walsen. St. Philipsland, het stille dorp in het mosselland, on derging één dag lang de vreugde der muziek en meer dan alle goede voornemens staat dit er borg voor, dat dit eerste festival niet te vens het laatste zal zyn. Francke, Tholen; M. van As, Poortvliet; A. Suurland, Scher- penisse; G. Boon, Middelburg; J. Wisse, Vlissingen; Mej. C. L. Verhage, Koudekerke; G. D. Wisse, Veere; S. Maljaars, Aagtekerke; Mej. M. Meeuwse- Quist, Arnemuiden; Mej. J. Jobse, Westkapelle; L. A. Roel- se, Westkapelle; J. L. Witte, Nieuwdorp; Mej. S. Kaijzer-de Purjt, Terneuzen; P. J. Plat- jouw, Lamswaarde; H. Vlaan der, Axel; W. Bolleman, Axel; R. v. d. Meyden, Vogelwaarde; J. Roose, Zaamslag; P. E. Wij- ne, Philippine; P. J. Labijt, Nieuwvliet; W. Hamelink, Schoondyke; Mej. A. Jansen, Zuidzande. OPENLUCHT GYMNASTIEKUITVOERING. De door ongunstige weers omstandigheden tweemaal uit_ gestelde openlucht gymnastiek- uitvoering door „Olympia" te Tholen werd nu Woensdag avond 18 Juni jl. onder leiding van de directeur, de heer C. Bijl, gehouden. Onder grote be. langstelling van het publiek werden op de Markt de demon straties vlot uitgevoerd, waar bij verschillende nummers be geleid werden door accordeon, muziek van mevr. Krug. De medewerkenden van „Olympia" oogstten dan ook 'n dankbaar applaus en kunnen terug zien op een goed geslaagde avond. St. Annaland VELDWACHTERSWONING. De oude veldwachterswoning te Sint Annaland zal, op ver zoek van de groepscomman dant der Rijkspolitie te Tholen, verhuurd worden aan de heer Fondse, die thans zijn stand plaats in deze gemeente heeft. Bruinisse MOSSELEN INLEVEREN. Ieder die in het bezit is van goede consumptiemosse len kan daarvan een monster inleveren bij de agent van het Aan- en Verkoopkantoor. Dat wil dus zeggen dat hier mede het mosselseizoen, na een stilstand van enkele we ken, weer begint. Veel animo om te leveren is er echter nog niet, daar men nog tot half Juli zijn tijd moet be nutten voor het halen van mosselzaad in de Waddenzee. De nu te leveren mosselen zyn hoofdzakelyk bestemd voor de export naar België, doch het warme weer lokt 't geven van orders door de elgische handelaren evenmin uit. Toch is het verheugend dat het mosselseizoen vroeg begint, want wat in de zomer wordt geëxporteerd, kan door de herfststormen niet meer worden vernietigd. Zouden de twee vleesloze dagen die de Regering thans voor de restaurants heeft voorge schreven, er toe medewerken de handel op het eigen land weer te doen opleven, dan was er voor de mosselhande laren aan dit minder gunsti ge bericht, toch nog een goe de zyde, doch dit is afwach ten. Wellicht is er zoveel an dere vis beschikbaar, dat de mossel niet aan bod komt. Zierikzee PAARDENFOKKERIJ. Vanwege de Bond van Paar. denfkkers op Schuwen en Duiveland zal op 25 Juni a.s. te Zierikzee een veulenkeuring worden gehouden ten doel heb bende de Paardenfokkerij op Schouwen en Duiveland zo spoedig mogelijk weer op een, vóóroorlogs peil te brengen. De aankoop van tractors en enkele werkpaarden werken belemmerend voor de verede ling van de paardenfokkery. Zeeuwse Met de huisaansluitingen te Bruinisse aan het onder gronds electrisch net werd Woensdag begonnen. Het tramverkeer onder vond Woensdagavond enige stagnatie door het uitvallen van een machine wegens breuk van een krukas, nabij de Oude Dyk te Bruinisse. Voor het diploma kapi tein bij de Binnenvaart, met aantekening motor en stoom, slaagde als laatste van de hier gehouden cursus, de heer W. van der Werf te Bruinis se. De heer C. Bakker, ambtenaar ter gem. secreta rie te Oosterland, is benoemd tot 2e ambtenaar ter gem. secretarie te Wemeldinge. De collecte gehouden ten bate van de Nationale Reclassering te Wemeldinge bracht 116.50 op. Feijenoord naar Aardenburg Naar wij vernemen zal de Rotterdamse eerste klasse voetbalclub Feijenoord Zondag 29 Juni te Aardenburg een voetbalwedstrijd spelen tegen de Belgische F.C. Brugge. Tribunaal Zierikzee. Uitnodiging gezonden naar Moskou. Volgens een communiqué van het Franse ministerie van buitenlandse zaken hebben Be. vin en Bidault besloten aan Molotof voor te stellen dat in de loop van de volgende weken de drie ministers elkaar zullen ontmoeten. In het communiqué over de besprekingen tussen Bevin en Bidault wordt verklaard, dat de bijeenkomst is voorgesteld ter bespreking van het plan- Marshall voor hulp aan Euro pa. De Britse en Franse minis ters „verwelkomen met de grootste voldoening dc ideeën met betrekking tot de organi satie van economische samen werking tussen de landen van Europa. „De programs moeten wor den opgesteld door alle landen van Europa, die bereid zyn deel te nemen aan de actie, in samenwerking met een betrok ken organisatie der V. N. Met het oog op de uiterste urgen tie van de te nemen initiatie ven hebben Bidault en Bevin besloten aan Molotof voor te stellen, dat er in de week be ginnende 23 Juni, een byeen- komst van de drie ministers zal plaats hebben, op een na der overeen te komen plaats, ter bespreking van het gehele probleem". Zitting 18 Juni. Martinus J. C. Jacobi te Zierikzee had zich als symp. lid aangesloten bij de N.S.B en was lid geweest van het N.A.F. en de N.A.D., maar had in Oct. '42 reeds bedankt. Op een vraag vart de voor zitter, hoe hij daartoe geko men was, antwoordde besch., dat dit een geldkwestie was, hij was een goede positie be loofd. Door bemiddeling van ir. Kloken, was hij geplaatst als tekenaar op het bureau van de gemeente-opzichter te Axel, maar was in Oct. '42 ontslagen wegens luisteren naar de Eng. zender. Deze bemiddeling had hy aanvaard, omdat Kloken steeds er op aan zat te dringen om te te kenen by de S.S. en van het N.A.F. moest men wel lid worden om een betrekking te krijgen, daar men anders naar Duitsland werd gezonden. Toch is hy in Duitsland te recht gekomen. Onderduiken kon hy niet, omdat hy daar voor 20 per week moest be talen en dat kon hy, noch zijn vader. Met de beweging bemoeide hy zich niet. Uit een brief, die de voorzitter aanhaalt, blykt dat men zei- de: „Je weet niet, wat we aan Jacobi hebben". Hn richt te zich naar beide kanten. De voorzitter zegt, dat hij wel een meer principiële houding had kunnen aannemen, waar op besch. erkend, dat hy fout is geweest. Hy vroeg clemen tie, om zyn studie te kunnen voortzetten. Jacob van As, vroeger woon achtig te Zierikzee, thans in het bewaringskamp te Sluis, had een hele waslijst. Hy had zich te verantwoorden, dat hij zich aangesloten had in 1938 by de N.S.B. en daarna bij de W.A., N.A.F. en de N.V.D., gecolporteerd had met en geabonneerd was op Nat. Soc. bladen en aan de gevel van zyn woning had aangeplakt. Bescn., zo zeide hij, had een groot gezin, had het arm en voor mooie beloften was hij gezwicht. Het was toen niet tot hem doorgedrongen, dat hij fout was. Ofschoon Wisse en Koevoets anders verklaren, beweerde besch., dat hy enkel papieren opgeplakt had, die betrekking hadden op het Ar beidsfront. Omdat het niet naar wens g'ing, had hy zijn kinderen van de N.J.S. afge houden, maar in Leeuwarden was er niets meer tegen te doen. Hij erkende vergade ringen van de N.S.B. te heb ben bezocht en had ook een bijdrage gegeven teneinde Musserts stem in Zeeland te doen horen. Ook bekende hij vrijwillig gewerkt te hebben op Haamstede, in Duitsland, bij dc West Deutschcr Wach- und Schutzdienst en daarna, half 1943. was hy gegaan naar de Wachabteilung des Chef intendanten beim Weermachts- befehlhaber ln den Niederlan- den en hij had daarby ge üniformeerd en bewapend dienst gedaan. Aanvankelyk had hy niet willen tekenen, maar hij werd tenslotte be dreigd met opzending naar Duitsland. Dat hy extra le vensmiddelen had gekregen, omdat zijn zoon bij de Land wacht was, gaf hij toe, maar het was weinig geweest. Ja, zei de voorzitter, maar toch altijd meer dan een ander. Met het oog op zijn gezin vroeg beklaagde spoedig ont slagen te worden. BROOD-N.S.B.-er. Willem Lokker te Zierik zee, geïnterneerd te Ellewouts- dyk. De beschuldigingen tegen beklaagde kwamen vrijwel overeen met die van de vo rige. De vorige maal was de zaak reeds uitvoerig behan deld. Zyn dochters, die hij meer malen had trachten te bewe gen tot 'de N.J.S. over te gaan, hadden moedig stand gehouden. Hy beweerde het gedaan te hebben om zijn ge zin te onderhouden, waarop de voorzitter vroeg, of hij altyd zyn geld afgedragen had. Het bleek, dat hij zich van zyn gezin op 't laatst niets aantrok en zijn gelden af stond aan een vriendin in Goes, wat aan de voorzitter de vraag ontlokte, of dat fat- soéndelijk en eerbaar was als echtgenoot en vader. Het bleek bij het verhoren van de echtgenote, dat dit huwelylc ontbonden zal worden. De verdediger, mr. Roelofs voerde aan, dat er geen an dere keuze was om werk te krygen. De beschuldigingen vond hy, politiek gesproken, van weinig betekenis en hij vroeg bekl. spoedig in vrijheid te stellen. BURGEMEESTER VAN ST. ANNALAND. Matheüs C. van der 'Weele, vroeger N.S.B.-burgemeester van St. Annaland. thans te Rilland-Ba,th geïnterneerd, kwam het laatst voor. Een groot dossier lag voor de voorzitter. In 1935 had hij zich reeds aangesloten bij de N.S.B. en later by aanver wante verenigingen, waarbij hij een leidende functie be kleedde. Gezien de economi sche toestand in ons land had hij van de Beweging redding verwacht. „Dacht je in 40 er ook zo over bij de bezetting der Duitsers?" vroeg de voor zitter. „Neen", was het ant woord, „ik heb in het open baar Hitier vervloekt, maar ik werd opgepakt en werd te Ellewoutsdyk opgesloten. Dat heeft mij verbitterd. Ik was door de Duitsers bevrijd en meende dat de bezetting een voldongen feit was. Ik was niet anti-Joods. Pas op, zegt de voorzitter: „Ik zal U aan stonds aantonen, dat U net als de rest was. Niet in '40, was het antwoord, maar ik werd door de propaganda be smet. Hy legde verder volle dige bekentenissen af, ook, dat hij bij zyn installatie tot burgemeester van St. Anna land op 1 April 1943 in het openbaar verklaard had, dat er een verenigd Europa zou komen, onder leiding van het grote genie Adolf Hitler en er dan een Volkenbond zou komen van alle Germaanse rassen. Hy ontkende dat hy in zyn functie van burgemeester de benoeming bevorderd had van N.S.B.-ers en dergelijke per sonen. Als voorbeeld haalde hy aan de benoeming van een onderwyzer, niet N.S.B.-er, of schoon een „kameraad" gesol liciteerd had. Op een vraag van de voor zitter of hij ook bij relletjes tegenwoordig was geweest, o. a. toen Bongertman met de W.A. op het eiland Tholen kwam, antwoordde hij, dat hy ook een steen in de hand heeft gehad, maar rtiet ge gooid. Hij vond het optreden van de W. A. schandelyk en het is niet meer gebeurd. Het geval Jasperse betrof het feit, dat hy uitgelachen werd cn daarna achtervolgd met bedreigingen. Hij is toen van de fiets gestapt, maar heeft niet met een revolver gedreigd, want vóór '44 bezat hij die niet. Eenmaal heeft hij een lijst opgemaakt van personen, die naar het vlieg veld Haamstede moesten gaan werken, zodat er 30 werden uitgezonden. Aan Ir. Hehen heeft hij tweemaal een brief geschre ven. De eerste betrof het niet toelaten van de N.S.B.- er A. Yssendyk tot een ver gadering van de Z.L.M., waarin stond „doordat andere personen felle Engels-Gezin den zyn, is het mogelijk, dat er plannen besproken wor den, die niet voor onze oren bestemd zijn, daarom geloof ik, dat het tijd is, dat hier op wordt ingegrepen." In de axldere stond o.a. dat het Hoofd der School te St. Maartensdyk een felle te genstander was, terwyl hij mondeling aan de Prov. ver tegenwoordiger van het Dep. voor Bijz. Econ. Zaken in Zeeland, mededeelde, dat de N.V. Reyers Zaadhandel te Zwijndrecht weigerde zaad te verkopen aan N.S.B.-ers cn geen N.S.B.-ers in dienst nam. Dat hy op mej. Potap- pel als gezinshoofd pressie heeft uitgeoefend om te te kenen voor de N.S.B. ont kent hij ten stelligste. De voorzitter vraagt of hij toegeeft een landverrader te zijn. Neen, zegt besch., want de opzet was niet aanwezig. Ik werd gedreven door een ideaal. Wel verklaar ik fout te zyn geweest. De verdediger, mr. Roelofs zegt, dat bekl. op alle vragen ter goeder trouw heeft ge antwoord. Als burgemeester was hy niet partijdig, maar kon niet dulden, dat „kame raden" werden geweerd. Hij was een idealist en zyn idea len zijn als een zeepbel uit elkaar gespat. Eigen voordeel heeft hy niet beoogd. Het burgemeester schap heeft hem geen winst gebracht. De beschuldigde zegt daar na, dat het Tribunaal hem als politiek persoon niet te hoog moet aanslaan. Hy woonde in een klein dorp en de eco nomische toestand gaf aan leiding tot zyn houding. Hij is zwaar getroffen, lange In ternering en zijn zaak is ook weg. Hij hoopt, dat de straf, die hij verdiend heeft, spoe dig zal eindigen. Kerknieuws PROV. DIACONALE CONFE RENTIE DER GEREF. KERK Woensdag werd in de Bo- gardzaal te Middelburg door de Gereformeerde Kerk van Zeeland een provinciale diaco nale conferentie gehouden, waarbij ds. H. Veldkamp van Middelburg en ds. G. van Hei ningen uit Wolfaartsdyk als adviseurs aanwezig waren. In de morgenbyeenkomst hield ds. P. van Strien uit Gro ningen na de gebruikelyke opening door de voorzitter, de heer W. van den Berg, een re feraat over Actueel diakonaat. Op klare wijze schetste hy de betekenis van het diakonaat, juist in deze tijd en gaf de iy- nen aan waarlangs het zich dient te bewegen. Na zyn le zing volgde een levendige dis cussie, waaraan zes aanwezi gen deel namen. Om 2 uur werd de conferen tie, na een gezamenlyke maal tijd, hervat. De penningmees ter, de heer A. J. Huisman, bracht verslag uit. Vervolgens vond de benoeming plaats van een aantal nieuwe comitéleden. Voor de classis Axel werd C. den Hamer, voor de classis Goes M. C. Duynhouwer, voor de classis Middelburg A. de Poor te, voor de classis Tholen P. de Heer en voor de classis Zierikzee J. P. Brouwer geko zen. Alle gekozenen verklaar den zich bereid hun benoeming aan tc nemen. Tot besluit volg den discussies over verschillen de zaken het diakonaat betref fende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14