Nederland Grijpskerke Strijd Braden - Messerschmidt geëindigd en het plan Marshall Boswachter vermoord Advies der Commissie Generaal 190e Jaargang - No.140 Uitgave vas d« firma Provinciale Zeeuwichc Courant. Middelburg. Drakkert! Firtns F. van de Velde fe., Vlisslngea. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STÉMMEN Donderdag 19 Juni 1947 ABONNEMENTSPRIJS t 25 cent pet week3.20 per kwartaalfranco per post f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureaus gevestigd te VHsslnBea Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen» Middelburg. Londenscbe Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 Goes Turf kade 15. telefoon 2475 Oostburg Gratamastraat 3. telefoon 102 i reroeuieD i Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Buitenlands overzicht Nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Buenos-Ayres. Overeenkomst Ver. Staten Argentinië. President Truman heeft gis teren James Bruce, een zaken man nit Maryland, benoemd tot ambassadeur in Argentinië, als opvolger van George Mes serschmidt. Daarmee is defini tief een eind gekomen aan een merkwaardige en spannende diplomatieke strijd, die zich maandenlang rondom de Ame rikaanse ambassade in Buenos Ayres heeft afgespeeld. De eerste ambassadeur na de oorlog is daar Spruiile Bra den geweest. Braden is geen vriend van Argentinië of lie ver green vriend van het huldi. ge bewind, dat volgens hem dictatoriaal is. Hij ziet in Ar gentinië, waar een overhit na tionalisme en militarisme zich baan heeft gebroken een mo gelijk Pruisen van Zuid-Ame- rika en daarom wil Braden 'n krachtige Amerikaanse poli tiek tegenover dat land. Braden oefende tijdens zijn ambassadeurschap herhaalde malen ongezouten critiek uit op Peron en gaf op bedekte wijze zo veel mogelijk steun aan de oppositionele groeperin gen. De betrekkingen tussen de Ver. Staten en Argentinië werden er daardoor niet beter op. Peron deed toen een han dige tegenzet door met de Sowjet-Unie te gaan aanpap pen. Er verschenen in de we reldpers berichten over een mogelijk uitgebreid handels- Verdrag tussen de twee ideolo gisch zo tegengestelde part ners. Van dat handelsverdrag is niet veel terecht gekomen, want net op tijd nam de Ame rikaanse politiek een plotse linge draal. Spruiile Braden werd teruggeroepen. naar Washington en bevorderd tot onderminister van buitenland se zaken voor Latijns-Ameri kaanse aangelegenheden. In zijn plaats werd Messerschmidt naar Buenos-Ayres gezonden. De inzichten van Messer schmidt over Argentinië ston den lijnrecht tegenover die van Braden. Messerschmidt is in de eerste plaats fel anti-com- munVrtisch en anti-Russisch; verscheidene zijner woorden hebben zelfs aanleiding gege ven tot protesten vanuit Mos kou. De niéuwe ambassadeur voelde er alles voor om radi caal het roer te wenden in de politiek tegenover Argentinië door te streven naar de nauwst mogelijke betrekkin^ gen en door Peron met de zachtst mogelijke handschoe nen aan te pakken. De strijd tussen Messerschmidt en zijn chef Braden begon, een strijd die al van de aanvang of voor Braden hopeloos was. Een van de hoofddoelstellin gen van de Amerikaanse poli tiek van Marshall ls het te gengaan van alle uitbreiding van de nog geringe communis tische invloed ln Zuid-Amerl- ka. De Ver. Staten hebben be lang bij een goede verstand houding met Argentinië omdat zij het belangrijkste land van het Zuidelijk halfrond nodig hebben voor de toepassing van de Truman-leer. Enkele weken geleden moest Braden het loodje leggen en als onderminister aftreden. De Ver. Staten sloten een overeen komst met Argentinië waarbij dit land zich bereid verklaarde ingeschakeld te worden in het plan tot gemeenschappelijke verdediging van het Zuidelijk halfrond. Messerschmidt had het pleit gewonnen en enkele dagen daarna nam ook hü zijn ontslag. De hele.strijd is kenmerkend geweest voor de vreemde ver houdingen die soms heersen op het Amerikaanse departement. Een verhouding, waarbij hoge ambtenaren in Washington de politiek van buitenlandse ver tegenwoordigers tegenwerken en omgekeerd. Marshali's voorstellen besproken. De Britse en Franse nisters van buitenlandse zaken, Bevin en Bldault, hebben Dinsdag de gehele avond tot na middernacht geconfereerd over het Amerikaanse aan bod van hulp aan Europa. Een woordvoerder van de Britse ambassade te Parijs verklaarde, dat het reeds van het begin der besprekingen duidelijk is gebleken, dat er een grote mate van overeen stemming heerst. Er is alsnog geen definitieve beslissing genomen over het Franse voorstel om vier spe ciale commissies op te rich ten, voor het bespreken van steenkool- en staalvervoer en de landbouw. Evenmin kwam men tot een beslissing ten aanzien van de vraag, welke landen van Eu ropa in het eerste stadium bij de „planning" der Euro pese economie zullen worden betrokken. VINCENT AURIOL VOL LOF. Tijdens een lunch van de vereniging van buitenlandse journalisten te Parijs, heeft Vincent Auriol, de Franse pre sident, een warm pleidooi ge houden voor Marshall's plan voor steun aan Europa. „De Franse republiek", zo zeide Auriol, „verwelkomt Marshall's stoutmoedig en w\js initiatief. Frankrijk moet het met enthousiasme begroeten en de uitgestippelde weg met vastbeslotenheid volgen. Ons gehele continent kan deze gelegenheid niet voorbg laten gaan", ITALIË ACHTER MARSHALL'S PLAN. Alberto Tarchinani, de Ita liaanse ambassadeur te Wash ington, heeft officieel aan Wil liam Clayton, de Amerikaan se onderminister voor econo mische aangelegenheden aan het ministerie van buitenland se zaken, meegedeeld, dat Italië zgn volledige steun zal verlenen aan het plan van Marshall om in Europa met vereende krachten tot econo misch herstel te komen. Protest tegen de fruitp rijzen- Afgevaardigden van de drie landelijke Bonden van Klein handelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit, van de Centr. Ver. voor Markt-, Straat- en Rivierhandel en van de Landelijke Bond van Fruit handelaren en delicatessen, kwamen gisteren te Utrecht bijeen ter bespreking van de door de minister van land- bpuw, visserq en voedselvoor ziening genomen maatregel tot vaststelling van prijzen voor kersen en bessen. Vier en twintig sprekers voer den het woord. Zij tekenden scherp protest aan tegen de door de minister genomen maatregel. Tenslotte nam de vergade ring een motie aan, waarin ztj haar teleurstelling uitspreekt over de voorbarige wijze waar op bedoelde maatregel is geno men, zonder dat nog een vrije ontwikkeling van het prijspeil was voorafgegaan, waaruit de noodzakelijkheid van deze maatregel zou kunnen blijken. Zij sprak verder haar groot misnoegen uit, dat deze en an dere maatregelen genomen en voorbereid worden in strijd met de gezonde democratische gedachte van overleg, noch met de vrije organisaties, noch met de vakgroep in haar be drijfstak. Strijd in Ned. Indië. De Nederlandse militaire woordvoerder te Batavia heeft mededeling gedaan over gan se reeksen incidenten en schietpartijen die plaats had den bg Medan, Batavia, Ban doeng, Tjiandjoer, Semarang, Soerabaia, op Zuid-Celebes, Midden-Bali en Borneo. Vernielingen werden aan gericht bij Batavia, Sema rang en Bandoeng. Opruiende pamfletten wer den verspreid op Noord Su matra. Er werd één Neder lands militair gedood. Mededeling aan het State Department te Washington. Van officiële zijde wordt me degedeeld: Dc Nederlandse re gering heeft met zeer grote belangstelling en waardering kennis genomen van de door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken op 5 Juni j.l. te Cambridge (Massachu setts) afgelegde verklaring over de gezondmaking van de economische en financiële toe stand in Europa, welke een onmisbaar onderdeel vormt van een gezonde wereld-econo mie en consolidatie van vreed zame verhoudingen. Nederland streeft er te za- men met België en Luxem burg reeds geruime tgd naar om in Europa economische verhoudingen te scheppen, die mi- 0ch aan de hedendaagse om standigheden aanpassen, welk streven deze landen blijkens hun tolunie in daden trachten om te zetten. Bovendien zijn zij bereid ten bate van de ge zondmaking van Europa elke andere suggestie in overwe ging te nemen. De Nederlandse regering heeft het vraagstuk van Euro pese samenwerking reeds in studie, zoals onder meer blgkt uit het memorandum over Duitsland van 15 Januari j.l. Op betrekkelijk korte termijn hoopt de Nederlandse regering het resultaat van die studie niet alleen aan alle Europese landen, maar met name ook Havenstaking ln Antwerpen. Van de zeventienduizend Antwerpse havenarbeiders zgn er Woensdagmorgen elf dui zend in staking gegaan. De staking is een gevolg van de weigering van Paul Henri Spaak, de Belgische miinster-president, in te stem men met een algemene loons verhoging voor de arbeiders, welke tot uiting is gebracht op de bg eenkomst van de ar- beidsconferentie van Dinsdag avond. Voor Vlissingen heeft deze staking geen onmiddellijke gevolgen. Alleen als zij lang zou duren zou de haven van Vlissingen en het loodswezen van deze staking de gevolgen kunnen ondervinden. Toen vo rig jaar de havenarbeiders te Antwerpen geruime tijd staakten, werden enkele sche pen in de haven van Vlissin gen gelost. Uitnodiging aan Moskou. Frankrijk en Groot-Brittan- nië hebben een officiële uit nodiging tot de Sowjet-Unie gericht om deel te nemen aan een bestudering van het voorstel van Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, tot hulp verlening door de Verenigde Staten aan Europa, aan de Amerikaanse regering kenbaar te maken. De Nederlandse ambassadeur te Washington heeft het state department ln kennis gesteld van dit standpunt en van het bovenvermelde voornemen. Te vens doet de Nederlandse re gering hiervan mededeling aan alle Europese regeringen. De regeringen van België en Luxemburg hebben in overleg met de Nederlandse regering het state department van een overeenkomstig standpunt doen blijken. De strijd in Vietnam. De president der nationa listische regering in Vietnam, Hotsji Minh verklaarde in een radiorede: De Fransen zgn er absoluut niet in ge slaagd een snelle militaire be slissing te forceren. Nu staan wij voor een langdurige oorlog. Dat is in ons voordeel", voeg de hg er aan toe „omdat de wateren van het nationaal ver zet tezijnertrjd het vuur van de Franse agressie zullen blus sen". Hij deed een beroep op de „vrienden van Azië", om de Vietnamezen te helpen. DE ZIEKEN HU 1S- MOORDEN AAR VAN MACON. Het stadje Macon in het Franse departe ment Saone et Loire verkeert in opschud ding sinds bekend is geworden, dat de poli tie jacht maakt op 'n maniak, die in de loop van de laatste drie ja ren de dood van een zeventiental in het plaatselijk ziekenhuis verpleegde vrouwen veroorzaakt zou heb ben. Het personeel van 't ziekenhuis is aan een streng verhoor onder worpen. Men vermoedt, dat de dood van de zeventien slachtoffers is veroorzaakt door toe voeging van gifstoffen aan de bij operaties ge bruikte medicamenten. De staking in de haven van Amsterdam. In verband met de staking in de haven van Amsterdam deelt de scheepvaart-vereni ging Noord ons mede, dat zij het vertrouwen heeft, dat na de kort geleden bereikte ver betering in de arbeidsverhou dingen, de arbeiders zich niet blijvend zullen laten opjagen door overwegingen van poli tieke aard. STAKING DUURT VOORT. De ca. 1500 Amsterdamse bootwerkers bijna allen ge organiseerd in de E. V. C. en werkzaam bij de maatschap- pgen die verenigd zijn in de Samenwerkende Havenbedrij ven hebben inmiddels be sloten him staking voort te zetten. Alle vaste havenarbei ders zijn door de E. V. C. opgeroepen vandaag een sit down staking van twee uur te organiseren. GEHEIMZINNIGE MISDAAD OP DE HILVERSUMSE HEIDE. Twee wandelende dames von den Dinsdagmiddag op de hei de tussen Hilversum, de Hol landse Rading en Loosdrecht, nabij de Hoorneboeg op een zandpad het lgk van een man. Zij dachten aanvankelijk, dat hij gewond was en waarschuw den de politie. Spoedig bleek echter, dat een moord was gepleegd. Het slachtoffer is de 58-jarige Alb. van der Schagt. Hjj was met BOUWPLAN-1947. VOOR 1 JULI AANBESTE DING VAN ALLE WONINGEN? De heer Van Vliet, lid der Tweede Kamer heeft de vol gende schriftelijke vragen ge steld aan de Minister van We deropbouw en Volkshuisves ting: le. wil de minister mede delen, welke wijzigingen hij heeft aangebracht in het aan vankelijke bouwplan 1947 en welke overwegingen daartoe aanleiding zijn geweest; 2e. is het waar, dat voor alle woningen, behorende tot het bouwplan 1947, vóór 1 Juli a.s. de aanbesteding moet plaats hebben? Zo ja, wat is daarvan de reden 3e. is de minister niet van oordeel, dat de plotselinge overmatige veelheid van aan bestedingen de concurrentie- factor bij de aanbestedingen vrijwel geheel zal uitsluiten en dus de inschrijvingsbedra gen aan de hoge kant zullen komen te liggen? Welke maatregelen heeft de minis ter daartegen genomen of denkt hij daartegen te ne,- men? 4e. heeft de minister de zekerheid, dat er voldoende materialen en arbeidskrach ten aanwezig zijn of althans op korte termijn ter beschik king zullen komen om een vlotte bouw van de vóór 1 Juli a.s. aanbestede woningen te verzekeren, zodat teleur stellingen op dit punt worden voorkomen? een zwaar voorwerp in de nek geslagen en vervolgens door 'n kogel uit zijn eigen revolver met een nekschot gedood. Hü moet onmiddellijk zijn overle den. De recherche, die spoedig in groot verband aanwezig was, staat voor een mysterieus ge val. De moord geschiedde ver moedelijk tussen 10 en 2 uur op een open stuk heideveld tussen een onbewoond kam peerterrein en enkele bewoon de villa's. Het schot heeft waarschijnlijk geen aandacht getrokken, omdat in de nabij heid een schietbaan voor hét marinekamp ligt. Omtrent het motief tast de politie vooralsnog in het duis ter. Roof moet uitgesloten worden geacht. De man was reeds tientallen jaren als bos wachter in deze omgeving werkzaam, de laatste jaren in dienst van het Goois Natuur reservaat. VEILIGHEIDSRAAD. De Nederlandse regering heeft de overeenkomst van Linggadjati met een aantal bijbehorende documenten over gelegd aan de veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Door Nederlandse regering ontvangen. Het A.N.P. meldt: Het advies der commissie-generaal over de republikeinse tegennota is Woensdagmorgen bij de rege ring binnen gekomen. Naar het A.N.P. verneemt, hebben overeenkomstig eerdere berichten de regeringen van West-Borneo en Indonesia Timor Inderdaad nog afzonderlijke adviezen vóór de Nederlandse regering opgesteld. Een uittreksel uit deze adviezen heeft bereids de Nederlandse regering be- reikt. j Over de inhoud der ontvangen advieien wordt ten de- partemente stilzwijgen betracht. Men deelde ons mede, dat de regering het in dit stadium niet raadzaam acht tot een of andere publicatie over te gaan. SJAHIR LEGT VERKLARING AF. Sjahir is Woensdag te Ba tavia gearriveerd om aldaar besprekingen te voeren met verschillende vertegenwoordi gers van buitenlandse rege ringen over de huidige crisis in Indonesië. Hij verklaarde tegenover verslaggevers, dat hg in het huidige stadium geen reden voor oorlog in Indonesië zag en dat hg het Nederlandse Prof. Goudriaan won. BROCHURE-DRIESSEN WAS BELEDIGEND. De civiele Kamer van de Rechtbank te Utrecht deed uit spraak in de civiele procedure, ingesteld door prof. dr. ir. J. Goudriaan, oud-president direc. teur der Ned. Spoorwegen, te gen ir. Ch. H. J. Driessen, hoofdingenieur der N. S., naar aanleiding van de brochure die deze, inmiddels gepensïonneer- de hoofdingenieur, heeft uitge geven betreffende 't beleid van Prof. Goudriaan als president directeur der N. S. tijdens de bezetting. Mr. Westerouwen van Meeteren, advocaat van prof. Goudriaan, had een scha. deloosstelling geëist voor een bedrag van 25.000. De rechtbank achtte een achttal passages in de brochu re beledigend en veroordeelde ir. Driessen tot een schadeloos stelling van 2500. De proces kosten ten bedrage van f 865 komen eveneens ten laste van lr. Driessen. Voorts werd bepaald, dat 't vonnis gedurende een week moet worden aangeplakt op de hoofddieur van het hoofdge bouw der Ned. Spoorwegen te Utrecht. Het inslaan van de eerste paal voor de afrastering van het Vebena-bos en recreatie-oord te Koudekerke. pessimisme betreffende de re» publiek niet begreep. Aangaande het republi keinse antwoord op de Ne derlandse nota zei hij: „Er is nog steeds tijd voor onderhandeling op basis van de wisseling." BATAVIA IN. SPANNING. De Tweede Kamerleden Schouten en Bruins Slot heb ben voor hun vertrek van Java een rede gehouden in een vergadering van de Chr. Staatkundige party te Ba tavia. Beide heren spraken de verwachting uit, dat de Nederlandse regering het ant woord van de republiek op de Nederlandse nota als onvol doende zal afwijzen en thans eigen wegen zal be wandelen, welke haar door de Nederlandse souvereiniteit over de Indische gebieden worden voorgeschreven. Dewoordvoerder van de re geringsvoorlichtingsdienst sprak Dinsdagavond in zijn radiocommentaar over de progressieve koers, waarin de Nederlandse en Indische re geringen sturen. Alle moge lijkheden staan nog open en eerst in de laatste plaats wordt aan machtsmiddelen ge dacht. De progressieve poli tiek zal evenwel met beslist heid ten uitvoer worden ge bracht; zg wordt echter ge- bruskeerd door de republiek, die een progressiviteit wil, welke tot de chaos leidt. Politieke delinquenten bij leger en vloot? Het lid der Tweede Kamer, de heer B. J. Stokvis, heeft aan de ministers van Oorlog, van Marine, van Overzeese Ge biedsdelen en van Justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat politieke delinquenten, ten aanzien van wie, hetSij bij rechterlijke uit spraak, hetzij bij voorwaarde lijke buitenvervolgingstelling vanwege de procureur-fiscaal, werd' bepaald, dat zij werden ontzet van het recht tot het dienen bij de gewapende macht, desondanks bij de zeemacht, de landmacht en mede bij het K. N.I.L worden ingelgfd? 2. Kan, indien de vraag sub. 1 bevestigend wordt beant woord, worden medegedeeld, hoe deze gedragslijn in over eenstemming wordt gebracht met de gemelde ontzettingen van recht als omschreven? 3. Zijn bjj de bevestigende beantwoording van vraag 1 maatregelen te verwachten, strekkende tot onverwijlde be_ eindiging van deze ongeoor loofde gang van zaken wenst opgenomen te worden in het verkeer Goede oplossing voor wegenvraagstuk. Behoefte aan rijwielpaden In het Snelplan voor Wal cheren is niet ten onrechte grote aandacht besteed aan het verkrijgen van goede, doel treffende verbindingen tussen de verschillende gemeenten van het eiland. Het is immers van veel belang, nu het verkeer steeds intensiever wordt, dat men de beschikking heeft over een wegennet dat beantwoord aan de eisen, die er aan ge steld mogen worden nu en in de toekomst. Een van de gemeenten, die hiermee het meest gebaat zal zgn, is wel Grgpskerke. Dit dorp ligt in het natuurlijk cen trum van Walcheren op een punt, waar drie verhoogde landruggen als spaken van een wiel bij elkaar komen. Wellicht is dit punt reeds vroegtydig bewoond geweest, wat de van Friese'oorsprong zijnde en uit de vóór-Christelgke tgd stam mende naam „ga-riep" zou. kunnen aanduiden. Het ver hoogde oppervlak van de kom der gemeente is uitgestrekter dan dat van de meeste andere dorpen midden op Walcheren, terwijl de hoogte (ongeveer 2 m. boven N.A.P.) ook aanzien- lrjk is. Tot nu toe heeft Grijpskerke echter enigszins geïsoleerd ge legen, met het gevolg, dat zij door andere dórpen is voorbij gestreefd. Haar concentrische ligging is namelgk excentrisch ten opzichte van de hoofdver bindingswegen, die meer - de buitenzgde van het eiland vol gen. Weliswaar ligt het dorp op het sngpunt van de wegen MiddelburgDomburg, Vlis singenOostkapelle en Veere Zoutelande, doch het is slechts bereikbaar langs wegen van 3 m. verhardingsbreedte. Hierin nu zal verandering komen. De weg van Middel burg naar Grijpskerke zal tot 4 y2 meter verbreed worden. Vanzelfsprekend juicht het ge meentebestuur dit toe, doch stelt terzelfdertgd vast, dat men met deze verbreding niet veel opschiet, zolang de wiel rijders niet de beschikking krij gen over een behoorlgk fiets pad. Er wordt by de betrok ken instanties dan ook met klem aangedrongen op de aan leg hiervan. De nieuwe wegen die gepro jecteerd zgn naar Meliskerke en Aagtekerke zullen eveneens 4% m. breed worden, waardoor deze beide dorpen thans beter bereikbaar worden. Ook de verbindingen met Oostkapelle en Hoogelande worden verbe terd. Het zal dus straks zo zgn, dat zes wegen in Grgpskerke bgeenkomen, waaruit tal van mogelgkheden voor opbloei van de gemeente voortkomen. PARALLELWEG OVERBODIG? Naar de burgemeester van Grijpskerke, de heer H. U. Bouwman, ons mededeelde, is men niet zeer ingenomen met de bestaande plannen om naast de Noord weg een nieuwe weg met rijwielpad te leggen om een snellere verbinding met Domburg te verkrijgen. Men stelt zich in Grijpskerke op het standpunt, dat de Noord- weg een goede weg is met een voortreffelijk fietspad en meent, dat het juister ware de voorgestelde nieuwe weg over dit dorp te leggen, waarbg dan de SeiswegGrijpskerkse Straatweg gemoderniseerd zou kunnen worden. Er is hier weinig lintbebouwing, zodat men hoofdzakelgk onbebouwde eigendommen zou behoeven te onteigenen. Men zou dan drie verkeersaders hebben over Walcheren, die ieder een ge deelte van het verkeer, dat Noord-Zuid loopt, zouden opne men en het gehele eiland voor het verkeer zouden openen. Andere voordelen zouden zyn, dat Grijpskerke ook langs fietspaden zou zgn te berei ken. terwijl een goede busver binding, waarbij de inwoners van Aagtekerke en Grgpsker ke zeer gebaat zouden zgn, on derhouden zou kunnen worden. OOK HIER WONINGNOOD. Vanzelfsprekend is het wo ningvraagstuk ook in Grgps kerke een van de grootste pro blemen. Vooropgesteld dient te worden, dat vóór de oorlog aan de woningbouw door het ge meentebestuur niet voldoende aandacht is geschonken. Er waren ook tal van moeilijkhe den, zoals gebrek aan bouw terrein en particulier initiatief, het lage loonpeil der arbeiden de bevolking, dat geen behoor- lgke huishuur gedoogde. Zo doende was de woningvoorraad totaal onvoldoende. In 1943 werd een klein uit breidingsplan vastgesteld voor het terrein bg de Schuitvlot- straat en het buurtschap But- tinge. Dit plan is nog steeds niet goedgekeurd. Vorig jaar werd de bouw van 3 woningwethuizen in de Noordhoek aanbesteed. Het ligt thans in de bedoeling op het terrein achter het raadhuis 48 woningen en winkels te bou-v wen. Dit is de enige ruimte, die men nog voor woningbouw beschikbaar heeft! Verschillende inwoners ver toeven momenteel nog op hun evacuatieadres, omdat het me rendeel van de huizen in Grgpskerke zich niet leent voor bewoning door twee ge-"" zinnen. Men hoopt na voltooi ing van de te bouwen wonin gen deze verspreide dorpelin gen weer naar Grijpskerke te rug te kunnen laten keren. Het vertrek uit het dorp is groter dan de vestiging, een probleem, dat het gemeente bestuur wel kopzorgen kost Voor de toekomst heeft men zgn hoop gericht op de steeds verder schrgdende industriali satie van de landbouw, de uit breiding van de fruit- en groentecultuur in dc gemeente en het behoud van de zeer goed geoutilleerde timmerfabriek, die aan talryke personen ar beid kan bieden. NIEUWE BEGRAAFPLAATS. Zo heeft Grijpskerke zgn prettige en onprettige kwes ties. Gelukkig zgn de eerste -in de meerderheid. In het Noorden van het dorp is men begonnen met de aanleg van een nieuwe begraafplaats, die wellicht nog dit najaar gereed komt. Zij ligt aan de Loodhol- se weg en bevat minimaal 500 graven. Het terrein, 60 are groot, wordt in de herfst op deskundige wgze beplant. Er komen een wachthuisje en een lgkenhuisje, waarin de nieuw aangeschafte lijJcwagen onder dak krijgt. Bij het ontwerpen van het kerkhof en het ver krijgen van de gronden is re kening gehouden met uitbrei ding. Ook op het Kerkplein, waar tgdens de inundatie geen wa ter heeft gestaan, moet herbe planting plaats vinden, daar de mooie, grote iepen ziek zijn én verwijderd dienen te wor den. Dicht bij de dorpskom ligt een werkkamp, waarin onge veer 200 arbeiders, meest grondwerkers, verblijven. Men heeft het plan ten gerieve van dorpsbewoners een aanslui ting op de waterleiding van het kamp te maken. Aansluiting op het waterleidingnet van Walcheren, waarscJiijnliik te Oostkapelle, is in de toekomst mogelgk. Men heeft de wens, dat de hele gemeente, dus ook de buurtschappen, uiteindelijk van electriciteit en water voor- zien moet worden. Er is een plan tot verbou wing van het raadhuis in de maak. Aan uitbreiding en mo dernisering van dit gebouw bestaat grote behoefte. Niet minder behoefte is er aan een sportterrein, een gymnastieklo kaal en een ruim verenigings gebouw, waarmee de jeugd en de verenigingen gebaat zou> den zgn. Dit zijn echter vrome wensen, op de vervulling waar van men voorlopig nog wel even zal moeten wachten. Maar men is in Gx-gpskerke niet voornemens het bg plan nen te laten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1