Rode Kruis Duits grondbezit STEMMED Zeeuwse jongens weer thuis een lichtende ster Even peultjes LEZERS SCHRIJVEN r J De KLM. naar het Oosten? De „berenning" van Aardenburg In »f. C~± TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DONDERDAG 19 JUNI 194f. DE DEMONSTRATIE TE LUNTEREN Op 20 en 21 Juni. '(Van onze Haagse redacteur). De machtige stichting van de Zwitser Dunant, het Rode Kruis, waarvan 19 Juli 1867 door Koning Willem m een Nederlandse afdeling in het le ven werd geroepen, zal dus meteen 80 jaar bestaan. Nim mer werd hier te lande zozeer de overgrote waarde van deze menslievende instelling beseft alg W de voorbije oorlogsjaren. Toen begreep ieder, dat het Rode Kruis ook in de donker ste uren van het menselijk be staan soms de enige ster aan de dreigend-duistere hemel was waaraan zelfs de duivelse kwaadaardigheid van een tot demon geworden vijand niet durfde raken IN BARRE TIJD. Omdat in de barre bezet tingstijd het 75-jarig bestaan van het Ned. Rode Kruis moei lijk openlijk kon worden her dacht Is nu bepaald, dat de herdenking van de 80 jaren van arbeidzaamheid te onzent op a.s. Vrijdag en Zaterdag te Lunteren op min of meer grootse wijze zal worden „ge vierd" willen wij eigenlijk schrijven, doch de heer H. P. J. van Ketwieh Verschuur, de directeur-generaal, heeft ons persoonlijk verzekerd, dat men de herdenking niet als zodanig voelt, maar meer als een de monstratie van de grote bete kenis van het Rode Kruiswerk, ook om nog eens het besef te verlevendigen, dat het Rode Kruis zeker niet is een instel ling, die de oorlog „helpt voor bereiden", maar alleen dient om waar leed en nooddruft heerst hulp en bijstand te bieden. Zo ls er thans een nieuwe internationale Rode Kruis-conventie aan het groei en, welke een nieuw accoord beoogt ten aanzien van het lot van krijgsgevangenen en be scherming der burgerbevolking in tijden van oorlog als ook wat betreft de politieke gevan genen. Vooral deze laatste kwestie is uiterst belangrijk, gezien de ellende dezer groep tijdens de jongste oorlog. In Augustus '48 zal te Stockholm Over deze zaken worden be slist en men kan dus begrijpen hoe belangrijk het is, dat ook ten deze Nederland een stem in het kapittel heeft! PRINSES JULIANA. A-s. Vrijdag zal Prinses Ju liana, de actieve voorzitster van het Ned. Rode Kruis, de grote herdenking te Lunteren openen. In prachtige omge ving op de Goudsberg (die van alle herinneringen aan zeker ellendig verleden radicaal is gezuiverd) zullen series wed strijden van Rode Kruisgroe- pen uit de provincie en de gro_ te steden grote demonstraties geven. o.a. van het menslieven de hulpwerk achter het front. deppen In Duitsland beter. Mevr. Karen Burrows, de eerste Duitse vrouw, die met een Britse soldaat trouwde, gaat naar Duitsland terug om dat zij in Engeland geen huls kan krijgen. De oudjes. Na 70 jaar in de mijnen te hebben gewerkt is de 91-jari- ge C. James uit Blaina met pensioen gegaanWilliam Arnold, 71, heeft 40 jaar lang iedere week de toren van de kerk te Welwyn beklommen om de klok op te winden Godmanchesler zoekt 'n dorps- omroeper, omdat de 80 jaar oude Ted Cross, die 't beroep tot nu toe vervulde, zijn stem wil sparen. Teerhartig. „Teerhartige dames van het mannelijke geslacht" noemde het Sowjet-vakvereniglngsblad Trud Lt-gen. Sir Oliver Leese, Randolph Churchill en Maj. Gribble, die geprotesteerd heb ben tegen de ter dood veroor deling van de Nazigeneraal Kesselrlng. Ta-ta-hi Nieuw Zealand's woningwet ten maken het moeilijk huur ders uit hun huizen te zetten, tenzij men andere woningen voor hen heeft. Maori-huisbaas Ngadino Tatahi stak zijn eigen huis in brand om de bewoners, lastige huurders, er uit te krijgen. DE BUNKER TE CADZAND. In Uw blad van Donderdag 29 Mei 1947 verscheen een ar tikel „Strijd om een bunker". Het betreft hier alleen en uitsluitend het stopleggen van een zonder gemeentelijke bouw- vergunning aangevangen bouwwerk. Zoals normaal dient voor ieder bouwwerk een vergun ning te worden aangevraagd. Aan deze wettelijke bepaling zal streng de hand dienen ge houden te worden, daar door deze bouwwerken uit te voeren nog steeds arbeiders aan an dere zeer noodzakelijke werken worden onttrokken. D. STAM. Hoofd Dlstr. bureau B.W& Er zijn speciale wedstrijden voor helpsters, met een team uit België, waarmee men een wederzijds hulpaccoord heeft afgesloten, ook om eventueel in het Franse grensgebied ge zamenlijk op te treden. In de avonduren zal o.m. een film van Florence Nightingale wor den gedraaid, gevolgd door een openluchtspel met 6 k 700 me dewerkenden, voorstellende de strijd tussen oorlog en vrede en waaraan ook „Florence Nigh tingale" zal deelnemen. Dit zijn enkele hoofdpunten uit het be langwekkende gebeuren, waar van tal van genodigden, ook uit het buitenland, getuige zul len zijn. IN INDIË, De heer v. Ketwieh Ver schuur wees er ons tenslotte in zijn uiteenzetting* over de waarde van het Rode Kruis werk te onzent ook nog op, da.t mede in Indië thans prachtig werk wordt verricht. Er zijn daar thans omstreeks 1100 medici, verpleegsters enz., die leed en kommer helpen ver zachten. Binnenkort zal in de bioscopen een filmpje draaien, getiteld „Melodie der Barm hartigheid", waarin op ont roerende wijze duidelijk zal worden gemaakt hoe de mobie le colonnes ginds in barre nood redding komen brengen. Door dit geheel onpartijdige werk blank en bruin wordt even liefderijk geholpen wordt 'n onverbrekelijke band tussen Nederlanders en tal van In heemse groepen gelegd. Het Nederlandse Rode Kruis verdient dus aller aanhanke lijkheid en daarom zal de schouw te Lunteren ongetwij feld de grote belangstelling en sympathie van ons volk ver dienen en ook verwerven. DE PRIJS VAN IJS. De prijs van consumptieijs is reeds het vorig jaar be paald op 10 cent voor een normale hoeveelheid van 40 gram. Nu het verbruik aan zienlijk is toegenomen, heb ben veel verkopers zich niet ontzien, hun prijzen onrede lijk op te drijven. Het is te verwachten dat krachtig zal worden ingegrepen. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, zijn hier en daar bij de controle, die zich ook tot andere consumptieartikelen uitstrekt, reeds strenge maat regelen toegepast. Republikeinse terreur op Madoera. Vluchtelingen van Madoera, die te Soerabaia zijn aangeko men, hebben gemeld, dat voor mannen van de „Persatoean Kebangsaan Madoera" (Ma- doerese vereniging te Soera baia) door de republikeinse politie gearresteerd zouden zijn. De voorzitter telegrafeer de het volgende naar de com missie-generaal: „Naar aan leiding van de gevangenneming van familieleden van de voor mannen van de P.K.M., ver zoekt het Madoerese volk te Soerabaia dringend, dat maat regelen genomen zullen wor den om genoemde slachtoffers te bevrijden". SCHEPEN UIT INDONESIË. Vrijdag a.s. zullen te Am sterdam twee schepen met re- patriërenden uit Indonesië aankomen. Het zijn de „Talls- see" met 98 personen aan boord en de „Nieuw Holland" met 1017 naar het vaderland te rugkerende landgenoten. Bei de schepen worden Donderdag avond in IJmuiden verwacht en zullen Vrijdagochtend te Amsterdam debarkeren. Geweer sprong uit elkaar. Toen de 23-jarige landbou werszoon van Reekum te Me teren in de kersenboomgaard bezig was de vogels te ver jagen, sprong zijn geweer plotseling uit elkaar. Hij werd in de borst getroffen en in ernstige toestand overge bracht naar het naastbijgele- gen ziekenhuis. DE SCHIPBRUG TE HEDEL. Ten behoeve van het uitvoe ren van herstelwerkzaamheden aan het brugdek van de schip brug over de Maas bij Hedel, gelegen in de Rijksweg Utrecht 's-Hertogenbosch, zal, naar de K.N.A.C. meldt, het land- verkeer over deze brug in de nacht van 19 op 20 Juni a.s. tussen 23 en 6 uur of zoveel langer als nodig of korter als mogelijk is, volledig zijn ge stremd. Het verkeer zal kun nen omrijden over de brug over de Bergsche Maas bij Heusden en het veer over de Maas te Alem. In het stadje Macon in Midden-Frankrijk wordt thans gezocht naar een maniak, „een moderne Borgia", die naar men gelooft verantwoordelijk is voor de vergiftiging van veer tig personen gedurende de laatste vier jaren. LANDGOEDEREN BEPERKT TOT 150 H.A, Verdeling in West-Duitsland. Examenvrees. Een leerling van de zeevaartschool Abel Tas man te Delfzijl had met examenvrees te kampen. Teneinde zeker te zijn van de uitslag, nam hij op een nacht uit de directeurskamer de eindexamenopgaven mee en schreef deze over, waarna hij de ge zegelde enveloppe, wel ke hij aan de onder kant had opengesneden, des ochtends weer op haar plaats deponeerde. De inbraak werd al spoedig ontdekt. De be treffende leerling werd aangehouden en op transport naar Gronin gen gesteld. De Berlijnse correspondent van het A.N.P. meldt: Ook de Britse zóne staat nu voor een hervorming van het bodembezit. Het ontwerp, dat daartoe door de plaatsvervan gende militaire gouverneur, ge neraal Robertson, aan de zóne- raad is voorgelegd, wil het bo_ dembezit tot 150 hectare be perken. In geval de slechte ge steldheid van de bodem dat wenselijk zou maken kan een andere maatstaf worden aan genomen, namelijk een grond waarde van 200.000 Reichs- mark als maximum. Het bezit van overheid, coöperaties, ker ken en instellingen van welda digheid valt huiten het plan. VERDELING. Al het overige bezit, dat bo ven de aangelegde maatstaf uitgaat zal evenwel onder nieu we eigenaars worden verdeeld. Het uitvoeren van de hervor ming zal gelegd worden in handen van landcommissies. De onteigeningen zullen niet beperkt blijven tot de bodem, doch ook gebouwen, levende have en Inventaris omvatten. Daarbij krijgt de eigenaar de garantie, dat hij zoveel inven taris mag behouden als hij voor de bewerking van het hem gelaten land nodig heeft. Ook wordt hem de keuze ge laten welk deel van zijn grond hij het liefst afstaat. De ont eigening zal tegen schadever goeding geschieden en dus vol gens geheel ander beginsel worden doorgevoerd dan in Oost-Duitsland, waar bij de onteigening van het groot grondbezit generlei sprake van vergoeding is geweest. Gene ral Robertson heeft er bij het indienen van het ontwerp geen twijfel over laten bestaan, dat de Britse autoriteiten spoedige uitvoering wensen. Aan de Duitse raad, die reeds in September verzocht werd voorstellen voor hervor ming uit te werken, is opge dragen zijn omerkingen binnen een maand te geven. Daarmee wil het militair bestuur re kening houden voor de veror dening wordt afgekondigd. Daarbij zal zij zich laten lei den door het beginsel, dat de hervorming zodanig moet wor den uitgevoerd dat de produc tie er niet door geschaad wordt, een els, die in de huidi ge critieke voedsel-omstandig- heden maar al te begrijpelijk is. Om dit te bereiken is in het ontwerp bepaald, dat de land- commissies de onteigende gronden terstond in cultuur zullen nemen, in afwachting van de nadere regeling der verdeling. Het is de bedoeling dat de vrijkomende gronden in pacht voor drie jaren worden üitgegeven. Deze pachttijd geldt voor de pachter als proeftijd, daarna kan hij als koper optreden. Dit plan voor de Britse zóne ls gekomen na een welhaast jaren lang gaande zijnde actie van de zijde der communisten en socialisten voor bodemher vorming. Vooral van uit Oost_ Duitsland, waar de Russische bezetting terstond na de be zetting een radicaal einde aan het grote bezit heeft gemaakt, is de critiek op het uitblijven van maatregelen In het Wes ten zeer scherp geweest. In Sleeswjjk-Holstein, waar de grootste bezittingen liggen, beslaan de landgoederen boven 100 hectare vijftien procent van de bodem. In Nedersaksen kan slechts 6.2 procent als grootbezit worden aangemerkt en ln Noordrijn-Westfalen 4.1 procent. Hoeveel grond de her vorming thans zal gaan om vatten is noe niet te zeggen daar statistieken ontbreken. die de maatstaf van 150 hectare aanleggen. Men schat evenwel dat 240.000 hectare ter verdeling vrij zullen ko men. Van sociaal-democratische zijde heeft men het ontwerp een ontgoocheling genoemd, voornamelijk od grond van het feit dat men de grens van 150 hectare te hoog vond. UITNODIGING VAN MOSCOU OM EENS TE KOMEN PRATEN. Soepele houding jegens Nederland en Zweden Cultureel contact? (Van onze luchtvaartmedewerker) De reis van het DC 4 vlieg tuig van de K.L.M. met aan boord Nederlandse luchtvaart, deskundigen heeft zowel in de partementale als in luchtver- keerskrlngen vrij veel opzien gebaard. De meest fantastische geruchten omtrent het doel van deze missie, welke zich naar Rusland heeft begeven, op uitnodiging van de Sovjet autoriteiten, doen dan ook de ronde. Zonder op de eventuele resul taten van de onderhandelingen, welke thans worden gevoerd, vooruit te lopen, willen wij er slechts op wijzen, dat het feit, dat onze deskundigen te Mos kou besprekingen voeren geens zins wil zeggen, dat deze op korte termijn tot positieve re sultaten zouden leiden. Uit der aard zou de K.L.M. gaarne zo spoedig mogelijk haar lucht net in Oostelijke richting uit breiden. Nederlandse lucht- diensten naar HamburgBer lijn, Frankfort/Main, Leipzig, een verlenging van de be staande luchtverbinding Am sterdamPraag naar Wenen en Boedapest en zo mogelijk nog verder de Balkan in, zou den de behartiging van onze economische belangen ten zeer. ste vergemakkelijken. EEN UITZONDERING. Sowjet Rusland en de landen UIT DE KERKEN Het Amerikaanse Kerkboek. Dr. W. F. Zuurdeeg bezingt in het Remonstrants Weekblad de lof van het Amerikaanse Kerkboek. „Iets om jaloers op te worden." In tegenstelling met onze kerkboeken, zijn alle liederen vierstemmig gezet. De keuze is groot. Meestal 3- k 600 gezangen. In vele gemeen ten heeft men twee verschil lende kerkboeken: één voor het gebruik in de eredienst, één voor minder formele bijeen komsten. De inhoud is zeer uitgebreid: orden van ere dienst, naar keuze b.v. voor ochtend- en avonddienst, avondmaal. Voorts: de tien ge boden, de geloofsbelijdenis, de zaligsprekingen-responsoria, li tanieën, gebeden. Zijn deze bundels in gebruik bij de Ker ken die nog vele traditionele elementen bewaard hebben, zo als The Evangelical and Re formed Church, ook die, welke de extreem vrijzinnige Kerken gebruiken, vertonen dezelfde rijkdom. Alleen is dan de Apos tolische Geloofsbelijdenis niet opgenomen. „De vermagerings kuur aldus Dr. Zuurdeeg die het christelijk geloof hier onderging, heeft voor 't Kerk boek weinig noodlottige gevol gen gehad." Op 27 Juni a.s. zal een groot aantal parlementsleden op uitnodiging van de Lim burgse land. en tuinbouwbond een bezoek brengen aan Noord- Limburg. Dappere weerstand in 1672 staalde het gehele volk. Het loon der standvastigheid. i. Van de eens zo rijke en machtige stad „Rodenburgh", zoals Aardenburg vroeger ge noemd werd, met een belang rijke haven, omvangrijke han del en later als wijdbekend bedevaartsoord, was in 1672 practisch niet veel meer over. Na de verovering door Prins Maurits (1604) werden de vestingwerken veel verkleind, daar de Prins van mening was, dat de uitgebreidheid der wallen en bolwerken te veel troepen voor bezetting eisten, dan met het gewicht van de plaats in overeenstemming was. Bij de aanleg der nieu we wallen werd de zogenaam de Oudestad buiten de ver sterkingen gelaten en de daar nog staande Mariakerk en woonhuizen afgebroken. Het stadje telde in die tijd circa 300 huisgezinnen. Wat we thans het gemeentebestuur zouden noemen was toen de Magistraat. Tijdens de beren- ning was deze alis volgt sa mengesteld Burgemeester van de corps: Anthony Peurssen. Burgemeester van Schepe nen: Aurnout Vermeere. SchepenenPieter Rooman, Guillaume Galedt, Dirck Ber- teloot, Abraham de Rycke, Cornells Zutterman, Jan Cof- feyn. Griffer: Zeger Crab. De bezetting van Aarden burg bestond uit 7 compag- niën onder commando van commandeur Joan Cau. die tussen Nederland. Engeland tijdens de berenning niet in Aardenburg aanwezig was. Van deze 7 compagniën bleef er slechts één over, gecom mandeerd door Vaandrig Elias Beeckman. De Burgerwacht, in 1658 opgericht, telde in 1672 twee compagniën, nl. ,,'t Witte Vaandel" onder commando van Anthony Peurssen, kapi tein, en van Joos de Hont, luitenant; en ,,'t Blauwe Vaandel" onder commando v. Guillaume Galledt, kapitein, en luitenant Pr. Robbrecht- sen. Iedere compagnie telde 83 manschappen. HET TERREIN VAN DE STRIJD. De hevigste gevechten wer den geleverd voor de Land- poort, op de zg. halve maan, die hiervoor was aangelegd ter grotere beveiliging van de poort. De Landpoort stond ongeveer in het midden van de Landstraat tegenwoordi ge). Op een gedeelte van de buitenwerken der halve maan is tegenwoordig de Algemene Begraafplaats gelegen. Aan weerszijden van de Landpoort lagen twee bolwerken, nl. het Oost-Bolwerk, waar thans het dominé's huis staat, en het Oranjebolwerk, waar thans hooggelegen volkstuintjes zijn. Het Zuidbolwerk, waar het herdenkingsopenluchtspel wordt opgevoerd, is thans 'n plantsoen, genaamd „Het Verloren Kostje." DE VOORGESCHIE DENIS. Na eerst de Triple-alliantie en Zweden, door politieke in trigues te hebben verbroken, verklaarde Lodewijk XIV van Frankrijk op 7 April 1672, tezamen met Engeland, de oorlog aan de Verenigde Pro vinciën. In Mei daaropvolgend ver klaarden ook de Bisschop van Munster en de Keurvorst van Keulen de oorlog. Deze oor log kwam voor Nederland geheel onverwacht. De gevol gen bleven niet uit. Oj) 25 Juni 1672 stonden de vijan delijke legers reeds in de om geving van Utrecht, Orsoy, Rijnberk, Emmerik, Doetin- chem, Arnhem, de Schenken schans, Wageningen, Rhenen, Doesburg, Zutphen, Ensche dé, Almelo, Grol, Deventer, Zwolle, Kampen, de Omme- schans, al deze sterkten en steden waren in handen van de vijand, sommige vrijwel zonder slag of stoot, lafhartig overgegeven. Uit deze tijd stamt de spreuk: „De bevol king was redeloos, de rege ring was radeloos en het land was reddeloos," Zeer somber zag het er voor Nederland uit. Ook in Aardenburg kwamen de zorgen spoedig. 16 April 1672 kwam in de stad net bericht, dat 6 van de 7 com pagniën moesten vertrekken en dat de wallen zouden wor den gesloopt, teneinde de vij and geen gelegenheid te ge ven zich te nestelen tegen over de belangrijke vesting stad Sluis. De Magistraat ver gaderde onmiddellijk de vol gende dag en besloten al 't mogelijke te doen, om de ont manteling te voorkomen en versterking van 't garnizoen te verkrijgen. De 18e April reizen de twee burgemees ters naar Middelburg om dc medewerking van de Staten van Zeeland te verkrijgen. De commandeur Cau, die in Sluis was, werd bezocht. Met di verse verzoekschriften voor zien togen de schepene Zut terman en burgemeester Ver meere naar Den Haag, om deze kwestie met de Staten Generaal te bespreken. Uit de archieven blijkt, dat er veel reizen moesten worden ge maakt, veel raderen in bewe ging moesten worden ge bracht, vooraleer op 3 Juni de afgezanten met een goede einduitslag, wat betreft de ontmanteling, konden terug keren. Versterking echter werd niet gezonden, hoog stens een belofte dit punt nog nader te bezien. DE POORTEN DICHT. Zo stond Aardenburg er voor, toen de reeds enige da gen lopende geruchten, als zouden de Fransen in aan tocht zijn, vastere vorm aan namen. Zodra de poorten der stad 's avonds gesloten wa ren, werd de magistraat bij- eengeroepen, om te beraden wat hun te doen stond, daar bij bijgestaan door de Vaan drig Elias Beeckman, die we gens afwezigheid van com mandeur Cau het bevel over de soldaten voerde. Tijdens de vergadering wordt een bode uit Gent in de stad binnen gelaten, die een belangrijk be richt brengt van Jan de Cuy- per, oud-Aardenburger, die in Gent woonde. De brief deelt mede, dat 6 tot 8 duizend Franse soldaten zijn doorge drongen tot Deijnze en het op Aardenburg gemunt heb ben. Wellicht komen ze nog dezelfde nacht. Dit bericht brengt ontstel tenis teweeg. Enige schepe nen spreken over de zwakke bezetting, de overmacht van de vijand, en overwegen of overgave wellicht niet het beste is. Elias Beeckman ech ter wil daar niet van horen en gesteund door de moedige taal van burgemeester Peurs sen en schepen Roman, weet hij zelfvertrouwen aan te wakkeren. Allen sluiten zich aan bij 't besluit zich plichts getrouw te verdedigen. (Wordt vervolgd) die momenteel nauwe ideële, culturele en economische be trekkingen met haar onderhou den, hebben tot nog toe slechts in enkele uitzonderingsgevallen landingsrechten voor Westerse luchtlijnen gegeven. Een Amerikaans zegsman, die dezer dagen uit Berlijn te rugkeerde, vertelde ons. dat de Russische luchtvaartautoritei ten opdracht uit Moskou heb ben ontvangen het aantal ver gunningen voor Amerikaanse en Engelse militaire en civiele transportvliegtuigen tot een werkelijk strikt minimum te beperken. Dit zou mede een gevolg zijn van de politieke spanning tussen de Sowjet Unie en de Ver. Staten, sinds de afkondiging van het hulp plan van president Truman en de politieke gebeurtenissen in de Balkan landen. KLEINE LANDEN. Wèl zouden de Russen vol gens deze informatie bereid zijn een soepeler houding in te nemen bij de verlening van landingsrechten voor lucht vaartmaatschappijen der klei nere landen, zoals Zweden en Nederland. Bij de herziening van de Russische luchtvaartpo- litiek zouden bepaalde lan dingsrechten worden verleend, echter op voorwaarde, dat de vliegtuigen bepaalde vliegvel den aandoen, die gelegen zou den zijn achter de Sowjet de marcatielijn. De toestellen zou den daar Sowjet navigators aan boord moeten nemen,,die de absolute verantwoording van de gezagvoerder overne- ben. In hoeverre de luchtvaart maatschappijen hiermede ac coord zouden kunnen gaan, is een zeer moeilijke kwestie. Een feit blijft echter, dat de prestaties van de Nederlandse handelsluchtvaart na 1945 met veel belangstelling door de Russen is gevolgd. Op het mo ment, dat de handelsbetrekkin gen met de Sowjet bezettings- zónes in Duitsland op gang komen en dus een voortdurend contact met de betreffende autoriteiten in Berlijn en Mos_ kou gewenst is. zou de tot standkoming van Nederlandse luchtlijnen meer dan welkom zijn. voorbijgaan KINDEREN. Een grijze motregen heeft zich als een sluier over de stad gespreid. Alles is er troosteloos door geworden en zelfs de anders zo fleurige winkelstraat ziet er grauw uit, als heeft ze het land aan dit weer. Twee jochies van een jaar of zes, zeven en nauwelijks boven de tafel uitkomend, drentelen voor me over het glimmende trottoir en luchten opschepperig hun kennis op het gebied van sport en auto's. Bij hun zakelijk gebrabbel voel ik me een volslagen leek. Maar ik kan ook geen Ford van een Hudson onderscheiden en weet niet of ik voor „ver- kik" een penalty of een hoek schop zou moeten toewijzen. Voor het raam van een tas- senwinkel staat een meisje. Een half hoofd kleiner dan het sportende tweetal vol be langstelling te gluren naar het verleidelijks achter de spie gelruit. Stadsjeugd is vroeg rijp en plagerig geeft een van hen haar in 't voorbijgaan een duw in haar rug. Lachend lopen ze door, stie- kum achterom glurend. Het kleine dametje draait zich verontwaardigd om en krijst brutaal: „Snotneuzen"! RENARD. De export van pootaardappelen. Ondanks de zeer strenge winter en het nijpend tekort aan verpakkingsmateriaal is Nederland erin geslaagd zijn geraamde exportprogramma 19461947 voor pootaardap pelen voor bijna 90 uit te voeren. In totaal werden ruim 340.000 ton pootaardappelen geëxporteerd (door middel van de B.E.A.), terwijl een klein gedeelte (13.000 ton) indivi dueel uitgevoerd werd. DEPORTATIE-ORDER VAN FRANS MILITAIR BESTUUR Het Franse militair bestuur heeft een order tot deportatie van 495 Duitse gezinnen in het Saargebied uitgegeven, welke gezinnen een „gevaar voor de veiligheid" worden genoemd. Politieke partijen, alsmede vertegenwoordigers van Ka tholieke en Protestantse ker ken hebben echter bereikt, dat de order voor 500 der oor spronkelijk 1500 getroffen per sonen is ingetrokken. Ervaringen uit Indonesië. Drie gelukkige Zeeuwse jon gens, J. A. Schipper. W. An- theunisse en J. P. Beye. En natuurlijk zijn er ook drie ge lukkige gezinnen in Middelburg en Vlissingen. Ze zien er gebruind uit. Geen wonder overigens want ze liepen twee jaar in de tro penzon. Er is geen sprake van dat zs gewond of ziek zijn. In tegendeel. Ze hoorden, alle drie bij de 48 jongens van de „Maetsuycker" die de dienst tijd er op hebben zitten. De eersten, zoals ze indertijd bij de eersten hoorden die dienst namen en over zee gingen, 't Was niet altijd even gemakke lijk. Antheunisse belandde na zijn opleiding in Engeland eerst in Australië en vertrok vandaar via Malakka naar In- PLASTIC-REGENKLEDING ZONDER PUNTEN. Het ligt in de bedoeling bin nenkort plastic regenkleding zonder textielpunten in de ver koop te brengen, aldus Het Parool. Plastic artikelen ech ter, waarin een groot percen tage textiel is verwerkt, zul len slechts op punten verkrijg baar zijn. dië. In Batavia en Bandoeng werkte hij bij het grondperso neel van de vliegdienst. Neen, gemakkelijk hebben ze 't in het begin geen van allen ge_ had. De omstandigheden wa ren ook zeer primitief en er was geen ontspanning en ook geestelijke verzorging ontbrak toen nog. Zelf hebben ze alles zo'n beetje ln orde moeten brengen. Zo goed en zo kwaad alg het ging organiseerden ze cursussen. Later werd het beter. Er kwam geestelijke verzorging en de Welfare zorgde voor goe de en voldoende ontspanning. Er werd gelegenheid voor stu die geschapen en vele jongens, ook vele Zeeuwen, kregen ge legenheid zich verder te ont wikkelen. Ja er kunnen zelfs diploma's gehaald worden, wat dan natuurlijk ook prompt gedaan werd en wordt. De politieke situatie? Die was voor hen moeilijk te peilen en er is al weer zo veel gebeurd sinds ze Indië verlie ten. Of ze blij zijn thuis te zijn? Natuurlijk. Twee jaar is een hele tijd. Vele bloemen getuigden ook van de vreugde die vrienden en bekenden voelden, 't Was een mooie en interessante tijd, maar de slotconclussie is toch, dat thuis „thuis" is! De neger-zanger Paul Robeson met Henry Wallace. Beiden zijn tegenstanders van de anti-Russische politiek, welke Pre sident Truman in de U.S.A. voert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 11