Havenherstel vordert UIT D E PROVINCIE De Geer en Gerbrandy LAATSTE NIEUWS WALCHEREN KRIJGT VLISSINGEN VOORLOPIGE Er wordt hard gewerkt. Gestaag vordert het herstel van de Vlissingse haven. Vo rige week werd het wrak van de „Hendrik", die samen met de „Juliana" nog steeds de ha venmond versperde, in zijn ge heel gelicht en het is nu das alleen nog de „Juliana", die de vaargeul naar de haven vernauwt. Maar ook zij zal aan de beurt komen. Het is alleen nog niet te zeggen wanneer! De „Juliana" kan namelijk niet in haar geheel gelicht worden. Ze is aanzienlijk zwaarder dan de „Hendrik", die de hele -boven bouw miste. Het schip zal dan ook in stukken geruimd moe ten worden en dit vraagt veel meer tjjd. Bovendien is het bergingswerk, met al 't risico TWEEDE KAMER Bestrijding van de Coloradokever- In de Tweede Kamer is aan de orde gekomen het wets ontwerp tot wering en verdel ging van de colorado-kever. De heer Vondeling (arb.) betoogt, dat het niet alleen gaat om de invloed op de aard appelcultuur. In nog belang- rgf ier mate is onze export hier in het geding. De heer de Ruiter (C.H.) be pleit de wenselijkheid van in schakeling van de land- en tuinbouwvoorlichtingsdienst voor de bespuiting van klei nere percelen. De heer Borst (C.P.N.) vraagt of er in het kader der Nederlands-Belgische samen werking geen taak ligt voor de regering om voor te stellen ook voor België de bestrijding van de colorado-kever ver plicht te stellen. Hij vraagt hulp voor kleine aardappelver bouwers door gemeentebestu ren en landbouwcoöperaties. Dc heer Groen (K.V.P.) merkt op, dat men ook onkun dig nalatig kan zgn, terwijl men door deze wet toch aan sprakelijk gesteld zou worden. Ten deze vraagt hij een ge ruststellende verklaring van de minister. Met het oog op de belangen van de export acht spr. het gewenst, dat Engelse deskundigen worden uitgeno digd om zich te vergewissen van hetgeen hier te lande voor de bestrijding wordt gedaan. MINISTER MANSHOLT ANTWOORDT. Minister Mansholt verklaart van oordeel te zijn, dat het on juist is te menen, dat de maat regel van Engeland tot verbod van import van groenten is in gegeven door de wens eigen tuinbouw te beschermen. Alles moet in het werk worden ge steld om de Engelse regering ervan te overtuigen dat het oen groot verschil uitmaakt uit welke landen agrarische producten worden geïmpor teerd. Alle krachten dienen in tussen te worden ingespannen om de kever buiten de grenzen te houden. Aller samenwer king, ook van ambtenaren der diverse diensten, is noodzake lijk om te voorkomen, dat de kever zich nog verder verbreid. De minister gaat verder in op de bestrijdlngsmethode. 't Beste is aan te tonen, dat in de artikelen, die geëxporteerd worden, geen kevers aanwe zig zijn. De gedachte van de heer Borst inzake bestrijding in België gaat de minister te ver. Het wetsontwerp wordt daarna z.h.st. aangenomen. Verscheidene leden wijzen op de noodzaak van decen tralisatie en inschakeling der gemeentebesturen. De minister, de heer Neher, zegt dat het de bedoeling is de bevoegdheden van de ge meentebesturen beter tot haar recht te doen komen. Na kleine wijziging wordt het ontwerp z.h.s. aangeno men. Het wetsontwerp inzake „verplaatste personen" wordt na toelichting door de minis ter van buitenlandse zaken en na korte discussie even eens aangenomen. Aan de orde komt het ont werp op de nationale spaar- raad. Enkele leden betwijfelden of dc overheid een aanvullen de taak heeft bij de propagan da voor het sparen. De zitting wordt verdaagd tot Woensdagmiddag 1 uur. EERSTE KAMER. Donderdag 26 Juni komt de Eerste Kamer in openbare zit- ting bijeen ter behandeling o.m. van de Noodvoorziening Pers wezen, en de wijziging van de Wet-Dlenstplichtvoorzieningen. Hoeveel Nederlanders vermist worden. In de memorie van antwoord op het wetsontwerp tot goed keuring van het statuut van de internationale vluchtelingenor., ganisatie deelde de minister van buitenlandse zaken mede, dat het aantal vermiste Neder_ landers omstreeks 135.000 be draagt; hieronder zijn begre-' pen circa 99.000 Nederlandse Joden, van wie moet worden aangenomen, dat zij omgeko men zijn, en circa 35.000 an deren, omtrent wier lot in een aantal gevallen nog onzeker heid bestaat. NOG DIT JAAR EEN JACHTHAVEN dus van onverwachte tegensla gen. Intussen gaat ook ander werk voort. Nog deze week zullen de laatste resten van het wrak van de in de haven gezonken Hansa-boot gelicht worden. Weer een obstakel minder dus! En in de havenmond, naast de plaats waar de „Hen drik* lag, wordt druk ge baggerd om de vaargeul zo breed mogelijk te maken. Maar niet alleen het herstel, ook het normale onderhouds werk gaat door. De deuren van de buiten-keersluis sloten niet foed meer in de kassen en a ar om werd vorige week de ze sluis schoongemaakt. Met een grijper werd de aangeslibte modder er uit gehaald. Deze sluis moét functionneren, want als straks de „Willem Ruys" haar proeftocht gaat maken, zal het schip hierdoor naar buiten moeten gaan. En als het zover is, zal het kunnen ook, want het moét. En wat moét, kan altijd bg de Rijkswaterstaat. De droogma king van Walcheren heeft dit bewezen. Deze sluis zal echter slechts voorlopig hersteld worden, want, zoals bekend, wil men in de toekomst een geheel nieu we sluis bouwen. Ook voor de eerste binnen haven, die, als zoveel in de Scheldestad, zwaar van de oor log leed, zijn de plannen klaar. Gelijk reeds bekend ligt het in de bedoeling deze haven af te dammen en dan op het oude fundament een nieuwe kade muur te bouwen. DE JACHTHAVEN. De Vlissingse jachtclub had voor de oorlog, in het z.g. „deurendok" 'n jachthaventje. Maar ool$ dit deurendok werd vernield èn Vlissingen zit dus zonder jachthaven. Ook daar wordt nu een op lossing voor gezocht en er zijn besprekingen gaande om aan de Vlissingse zijde van de keer sluisbrug een jachthaventje in te richten. Zij het dan ook een voorlopig. Het zou de bedoe ling zijn om nog dit jaar dit haventje in gebruik te nemen. Het advies van de Commissie-Generaal. Behalve haar eigen advies zend de Commissie-Generaal aan de regering ook de ad viezen van de regeringen van Oost-Indonesië en West-Bor neo. Deze adviezen sluiten ge heel aan bij de conclusie van de Commissie-Generaal. Wilde staking te Nijmegen. Bouwvakarbeiders, aangeslo ten bij verschillende bonden, hebben te Nijmegen het werk aan een grote woningbouw neergelegd. De arbeiders had den een conflict met de werk gevers over het loon, dat, naar de mening der arbeiders, niet zo hoog werd uigekeerd als hun, volgens overeenkomst, toekwam. De leiders van de vakbonden keuren deze sta king niet goed. Zij hebben on derhandelingen geopend, welke vermoedelijk tot oplossing van het conflict zullen lelden. Minister Mansholt naar graanconferentie te Parijs. De speciale graanconferen tie van de food and agriculture organization en de internatio nal emergency food council, welke 9 Juli a.s. te Parijs be gint, zal voor Nederland wor den bijgewoond door de minis ter van landbouw, visserij en voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt. Een zeehond. Op het strand te Zou. telande is door Rinus Brasser, Jan Jabob Klel- nepier en Maarten Francken een levende jonge zeehond gevonden. Een passerende bad gast ontfermde zich over het beestje, belde Artis op. welk instituut zeer verheugd was over de mededeling. Derhal ve zal Artls voortaan 'n Zoutelandse zeehond (hl- middels „Zoutje" ge doopt) rijk zijn. Indische kwestie- DONDERDAG BESLISSING? Naar het A.N.P. verneemt, wordt verwacht, dat het ad vies der commissie-generaal over de antwoordnota van de ,-epubliek Indonesia Woensdag, in het bezit van de regering zal zjjn. Waarschijnlijk zal het kabinet dan Donderdagochtend a.s. in een extra zitting bijeen komen ter bespreking van dit advies. Nieuwe belastingen in Frankrijk. Tot de nieuwe belasting maatregelen in Frankrijk be horen een belangrijke verho ging van de belasting op ta bak en lucifers, een nieuwe be_ lasting op automobielen naar gelang van het aantal pk., een belasting op sedert 1939 ge vestigde bedrijven, een verho ging van de solldariteitsbelas- ting, een nieuwe verhoging van de post-, telegraaf- en telefoon tarieven, verhoging van de spoorwegtarieven en definitie ve afschaffing van bepaalde economische subsidies, die nog van kracht zijn. Anderzijds zullen bepaalde maatregelen genomen worden tot verlichting van de lasten van industriëlen en handeldrg- venden, met name verlaging van de werkgeversbijdragen voor de soicale verzekeringen. De Franse nationale ver gadering heeft Vrijdagavond met grote meederheld gestemd voor ratificatie van het vredes verdrag met Italië. wordt opgeblazen. MET DIEPTEBOMMEN. Het wrak van de „215", het schip dat nooit gevaren heeft, zal door de marine te Vlis singen met dieptebommen worden opgeruimd. De „215" was een geheel nieuw schip, dat door de Duit sers in de haven tot zinken werd gebracht. Na de bevrij ding hebben de geallieerden het wrak overgebracht naar de voormalige marine-buiten- haven bij de Oranjemolen. Het werd vorig jaar reeds ge deeltelijk opgeruimd, en thans zitten er nog slechts enkele resten. Met dieptebommen zullen ook deze naresten wor den opgeruimd. Dit zal ver moedelijk volgende week ge beuren en wel bij hoog wa ter om de risico voor schade tot een minimum te beperken. Gemeente-ambtenaren wensen meer salaris. In een druk bezochte ver gadering van de afdeling Zee land van de Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, Zater dag 14 Juni jL gehouden te Goes, werd o.a. de volgende motie aangenomen, om aan de orde te worden gesteld in de buitengewone algemene le denvergadering, belegd tegen Zaterdag 21 Juni a.s. te Utrecht: De Nederlandse Bond van Gemeente-ambtenaren, in bui tengewone algemene leden vergadering te Utrecht bij een op Zaterdag, 21 Juni '47, ter bespreking van het vraag stuk der salariëring van het gemeente-personeel, inclusief secretarissen en ontvangers; stelt vast, dat de financi ële positie van dat personeel, ondanks de herhaaldelijk tot de regering gerichte klem mende vertogen, nog steeds geen afdoende verbetering heeft ondergaan, tengevolge waarvan in de meeste amb tenaarsgezinnen een onhoud- Italiaanse president wil aftreden. De Italiaanse president, de Nicola, heeft Dinsdag het de finitieve voornemen te kennen gegeven af te treden. Hg deelde de premier, Alci- da de Gasperi, mede af te wil len treden na een decreet te hebben getekend, waarbij de constituerende vergadering in zitting blgft tot 31 December. Er wordt thans grote druk uitgeoefend op de president om in functie te blijven. Als een der argumenten wordt ge bruikt het feit, dat er geen parlementaire machinerie aan wezig is om in de benoeming van een tweede voorlopige pre sident te voorzien. Naar verluidt lijdt de pre sident aan zenuwuitputting. Truman's veto blijft Yan kracht. Het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft het veto van president Truman inzake de voorgestelde belastingver laging van 4 milliard dollar in stemming gebracht met het resultaat, dat 268 leden tegen en 137 voor het-veto stemden. Hierdoor is de mogelijkheid, dat de voorgestelde belasting wet zal worden toegepast, uit gesloten. De kabinetten Twijfel over het gevoerde beleid. De heer van der Goes van Naters (P.v.d.A.) heeft in de Tweede Kamer een voorstel ingediend tot het houden van een parlementaire enquête naar de gebeurtenissen, verband houdende biet de Duitsche inval In Nederland en naar het beleid der opeenvolgende kabinetten te Londen. In het bijzonder wordt voor gesteld een onderzoek in te stellen naar: het militaire beleid geduren de de Meidagen van 1940 en onmiddellijk daarvoor; de wgze waarop in de mi nisterraad het besluit tot het overbrengen van de zetel der regering naar het buitenland is tot stand gekomen en de daaraan gegeven uitvoering; de opvattingen, die er bg deze kabinetten en hun leden bestonden ten aanzien van de voortzetting van de oorlog en de Nederlandse deelneming daaraan; het aftreden van jhr. mr. D. J. de Geer als minister van algemene zaken en van financiën en als voorzitter van de raad van ministers; de aan jhr. de Geer ver strekte opdracht voor een reis naar Nederlands-Indië en het falen daarin, alsmede de wijze, waarop hij naar Ne derland heeft kunnen terug keren; de verbindingen met het bezette Nederlandse gebied, in het bijzonder de militaire en civiele inlichtingendien sten; het contact met en de po litiek ten aanzien van de ver zetsbeweging in Nederland; het beleid ten aanzien van de organisatie der Nederland se en binnenlandse strijd- kra phtPTl de voorbereiding van de or ganisatie van het bestuur na de bevrijding, onder andere het militair gezag; het financieel beleid in Londen, daaronder begrepen het aankoopbeleid; de vertegenwoordiging van Nederland in het buitenland en de behartiging der Neder landse belangen aldaar; de mate waarin en de wijze waarop de hulpverlening aan Nederlandse krijgsgevangenen en civiele gedetineerden heeft plaats gevonden; het Indische beleid in Lon den, in het bijzonder ten aan zien van de recrutering en op leiding der troepen; de moeilijkheden, welke zich in deze kabinetten hebben voorgedaan voor zover van invloed op de regeringspoli- tiek, in het bijzonder de aan leden van die kabinetten ver leende ontslagen. De heer van der Goes van Naters wenst een commissie van zeven leden, vertegen woordigende de in de Kamer aanwezige politieke stromin gen. Als termijn, waarbinnen het onderzoek dient te zijn afgelopen, noemt hij één jaar. De behandeling yan Prinses Marijke. Maandagochtend is, naar de Utrechtse correspondent van de N.R.C. meedeelt, prof. dr. H. J. M. Weve begonnen met de feitelijke medische behan deling van Prinses Marijke. Dr. J. H. C. Gartsen, kin derarts te Utrecht, dr. J. de Groot, de gynaecoloog en een Engels specialist, dr. Robberts, zullen hem assisteren. De behandeling moet an ders gezien worden dan een operatie in normale zin, het betreft hier een ingrijpen, dat enige malen moet worden herhaald eer van definitief re sultaat gesproken kan wor den. Eerst wanneer de gehele behandeling zal zijn afgelo pen kan men van officiële zijde nader bericht verwach ten. Het prinselijk paar brengt enige malen per dag een bezoek aan het gasthuis. Papieryoorziening dagbladpers gehandhaafd. Op de vragen van het Twee de Kamerlid Vorrink in ver band met de papiervoorziening van de dagbladpers, heeft de minister-president o.m. geant woord, dat voorlopig en onder voorbehoud van een regelma tige aanvoer de papiervoorzie ning der dagbladpers op het huidige niveau kan worden ge handhaafd. 30 Juni Anjerdag. óok dit jaar zal weer een Anjerdag worden gehouden en wel op Maandag 30 Juni a.s., omdat ditmaal de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard op Zondag valt Overal in het land zullen op die dag Anjer speldjes en levende anjers worden verkocht. De levende anjers, die op 30 Juni ver kocht zullen worden tegen een prgs van een gulden, zijn kenbaar door een oranje co- carde, die om de bloem is aangebracht. De gehele op brengst komt ten goede van het Prins Bernhardfonds. Heeft Sjahrir contact met Britse autoriteiten Hoewel op het Britse consu laat-generaal „no comment" kon worden geleverd op het bericht, dat Sjahrir zich op verzoek van een buitenlandse mogendheid naar Batavia zal begeven, moet het waarschijn lijk worden geacht, dat Sjahrir na aankomst te Batavia een onderhoud zal hebben met Britse autoriteiten. Het is niet ondenkbaar, dat bij deze ont moeting op Sjahrir een beroep zal worden gedaan een wijzi ging te bevorderen in de hou ding der republikeinse rege ring. Aneta tekent hierbij aan, dat de Britse consul-generaal Mitcheson gisteren een bespre king heeft gehad met een ho ge Nederlandse autoriteit. Ajex - B.V.V. 2-0. De wedstrijd AjaxB.V.V., die Dinsdagavond gespeeld werd, eindigde in een 20 overwinning voor Ajax. bare toestand is ontstaan; verwjjt de regering, dat zjj blijkbaar geen oog heeft voor dt directe noden van het ge- meentepersoneel dat zij overigens een op portunistische salarispolitiek voert, welke uiterst onge wenste aspecten zou kunnen gaan vertonen; eist van de regering: le. dat zg onverwijld maat regelen neemt tot verstrek king van een uitkering in eens over 1946, zoals voor de onderwijzers is geschied; 2e. dat zg met de meeste spoed de totstandkoming be vordert van een definitieve afdoende salarisverbetering, welke 1 Januari 1947 dient in te gaan; 3e. dat zij in afwachting van de totstandkoming dezer definitieve salarisregeling, ook voor 1947 vóór het ein de van dat jaar een nood- uitkering doet verstrekken; besluit deze motie telegra fisch en schriftelijk ter ken nis van de Regering te bren gen en van de pers. Adres aan Minister Neher. NOODWONINGEN OOSTBURG. Op 24 Januari jJ. hebben een aantal inwoners van Oostburg een adres gericht aan de minis ter van Wederopbouw en Volkshuisvesting, waarin de aandacht wordt gevestigd op de toestand in de Breede- fetraat, alwaar belanghebben den, volgens het bouwplan, niet meer op hun eigen grond hun eigendommen mogen herbou wen. Daarentegen werden op deze gronden wel z.g.n. noodwonin gen gebouwd ten dienste van ambtenaren van de Wederop bouw en eerst kort geleden is er ter plaatse wederom zo'n z.g.n. noodwoning gezet. Op het adres aan de minister is tot op heden geen enkel ant woord ontvangen, .waarom de afdeling Oostburg van de Vereniging „Wést Zeeuwsch- Vlaanderen" zich heden op nieuw *tot de minister heeft gewend, met het verzoek deze aangelegenheid ter plaatse te doen onderzoeken. Eindexamens H.B.S. en lyc. In Zeeland. De minister van onderwijs heeft bepaald: le dat de eind examens der op.b. hogere bur gerscholen met vijfjarige cur sus en der ingevolge artikel 45 tredecies der middelbaar-on derwijswet aangewezen bijzon- dere hogere burgerscholen met vijfjarige of vierjarige cursus dit jaar, voor zover het mon deling gedeelte betreft, zullen worden afgenomen op de hier onder voor elke school vermel de dagen; 2o. aangewezen de navolgen de personen als deskundige, te vens lid der commissiën, be last met het afnemen van de eindexamens (de deskundigen zijn genoemd in de volgorde, waarin de groepen onderwas- vakken in artikel 6 van het reglement voor de eindexa mens zijn vermeld): I. de deskundigen: J. W. N. le Heux, oud-hoogleraar aan de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda, wonende te Ginneken; dr. J. J. Prins, oud- directeur van een hogere bur gerschool, te Wassenaar; J. D. Viruly, te 's-Gravenhage; bij de eindexamens van de: afdeling hogere burgerschool B van het Zierikzees lyceum te Zierikzee op 19, 20, en 21 Juni; afdeling hogere burgerschool B van het Goese lyceum te Goes op 24, 25, 26, 27 en 28 Juni; Rijks hogere burgerschool te Vlissingen op 1, 2, 3, 4 en 5 Juli; Rooms-Katholieke hogere burgerschool te Hulst op 8, 9, 10 en 11 Juli; afdeling hogere burgerschool B van het openbaar lyceum te Terneuzen op 12, 14, 15 en 16 Juli; n. de deskundigen: mevrouw J. Lukassenvan Rhijn, te Roterdam; dr. J. A. Maas, te Wageningen; ds. J. Ph. Mak kink, predikant te Leiden; bij ae eindexamens van de: Rijks hogere burgerschool te Middelburg op 24, 25, 26, 27 en 28 Juni; IH. deskundigen: dr. K. F. Proost, te Rotterdam; S. Kromsigt, te 's-Gravenhage; mevrouw G. B. H. J. Douma Trap, te Vught; bij de eindexamens van de: afdeling hogere burgerschool van het Zierikzees lyceum te Zierikzee op 23 en 24 Juni; afdeling hogere burgerschool A van het Goese lyceum te Goes op 30 Juni en 1, 2 en 3 Juli; Rijks hogere burgerschool te Middelburg op 7, 8, 9 en 10 Juli. Beplantingen in Zeeland. ER KOMT EEN PROVINCIALE COMMISSIE Bij de Prov. Staten van Zee land ls Ingediend een verorde ning, die beoogt de beplantin gen in deze provincie te rege len. Voorschriften worden ge geven voor de beplanting van wegen, straten, pleinen, lanen en dijken. Er komt een beplan- tingscomm., die advies geeft aan gedeputeerden in alle be- beplanttngskwesties en die ook zelf voorstellen kan doen. Behoudens enkele uitzonde ringen zal voor nieuwe beplan tingen steeds een vergunning nodig zijn. Ook voor het ver wijderen of wijzigingen van beplantingen, die onder de ver ordening vallen is vergunning nodig. De commissie zal ook propaganda maken voor het aanbrengen van meer beplan ting. Haven van Terneuzen. Vandaag wordt aanbesteed het herstellen van het haven emplacement Zevenaarhaven te Terneuzen. De Zevenaarhaven is kort voor de oorlog gereed geko men doch kon door de oorlog niet meer in exploitatie wor den genomen. In de oorlog „organiseerden" de Duitsers de los- en laadsporen. Deze zullen thans weer worden her steld en opnieuw aangelegd, waardoor in de toekomst de ze haven volledig in exploi tatie kan worden genomen. Hierdoor zal weer een be langrijke oppervlakte aan op slagterrein aan de haven van Terneuzen worden toegevoegd. Voor de opleving van de handel van Terneuzen moet dit van groot belang worden geacht, daar door gebrek aan opslagterrein belangrijke or ders verloren zouden kunnen gaan. Tevens worden nieuwe mogelijkheden geschapen voor vestiging van industrieën. Ronde van Schoondijke. In recordtempo is te Schoon dijke een wieier course op de weg georganiseerd voor ama teurs over 103 km., welke ver reden zal worden op 30 Juni a.s. Het trio dat Zweden be zocht, de Vries, van Beek en Voorting, verschijnen hier o.m. aan de start. Vlissingen heeft ruim 20.000 inwoners. In Vlissingen is het voorlo pig resultaat van de volkstel ling van 31 Mei bekend. De ge meente telt op het ogenblik 20.200 inwoners, waarvan 10.224 mannen en 9.976 vrou wen. Er zijn 4535 woningen, waarin 5493 huishoudens en 281 alleenwonende personen zijn ondergebracht. GEMEENTE-SECRETARIS. Bij "Koninklijk besluit van 20 Mei 1947 no. 17 is met in gang van 1 Juli 1947 de ge meente Veere aangewezen als gemeente, waar de bediening 'van secretaris en die van ont vanger door dezelfde ambte naar worden bekleed. Middelburg LET OP DE HOUTEN DRIEHOEKJES Nu op verschillende plaat sen in Middelburg weer ge bouwd wordt, verdient het wel licht aanbeveling de aandacht te vestigen op de houten drie hoekjes, die bij de bouwstellin. gen hangen. Deze zijn een waarschuwing om niet te dicht langs of onder de stel ling door te lopen, daar het ge. vaar van vallende stenen er wat dies meer zij zeker niet denkbeeldig is. WINKELBLOK ONDER DE KAP. Dezer dagen ls opnieuw een winkelblok, te Middelburg, het tweede sedert de bevrijding, on der die kap gekomen. Het be treft hier een van de winkel- blokken. die momenteel door de firma Proper aan de Noord straat worden afgebouwd. Men heeft de traditionele vlaghijsing achterwege gelaten, daar de winkelier, die een van deze panden zou betrekken, plotse ling overleden is. GESLAAGD Voor het diploma A, als scheepswerk tuigk., slaagden te 'g Gravenhage de heren J. Vader en W. J. Boone, leerlin gen van de Machinistenschool te Middelburg. ECONOMISCHE BOEKWERKEN. In de boekhandel Van Benthem Jutting te Middel burg, waar onlangs een expo sitie van Franse uitgaven viel te bewonderen, werd Maandag een tentoonstelling geopend van nieuwe boekwerken op het gebied van de economie. Keu rig geordend ziet men hier nieuwe werken van Nederland se, Franse, Engelse, Ameri kaanse en Belgise uitgevers uitgestald liggen, die het ge hele en zeer geschakeerde ter rein van de economie bestrij ken; zelfs de reclamekunde of moeten wij zeggen reclame kunst is vertegenwoordigd. Voorts zijn er onder meer eni ge uitstékende boeken over sociografie te bewonderen De expositie duurt tot 5 Juli. GEEN SPREEKUUR. De burgemeester van Mid delburg is verhinderd op Don derdag 19 Juni zijn spreekuur te houden. Vlissingen OPENBARE LEESZAAL. In de maand Mei werden door de Openbare Leeszaal te Vlissingen in totaal 2196 boe ken uitgeleend, waarvan 1239 Ned. romans, 129 romans ln vreemde talen, 551 studie- en 277 kinderboeken. 312 Perso nen bezochten de tijdschriften- en krantenzaal. BRANDJE. Gisterenmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een begin van brand in een perceel aan de Kasteelstraat te vlissingen. Ben in een schuurtje aange stoken vergasser was ter wijl de bewoners afwezig wa ren lek geraakt, waardoor het vuur zich aan de omge ving kon meedelen. Gelukkig was de brandweer tijdig aanwezig, waardoor het vuur in de kiem kon worden gesmoord. Zoulelande DE VOLKSTELLING De resultaten van de volks telling te Zoutelande zijn als volgt: Er zijn 994 inwoners, waarvan 508 mannen. Er zijn 248 woningen, 239 huishoudeng en 18 alleenwonende personen. Er zijn 4 leegstaande wonin gen, 'terwijl er 13 onbewoon baar zijn. De drie grootste kerkelijke gezindten zijn Ned. Herv. "kerk, 643 personen, Ge reformeerde Gem., 158 perso nen en Ger. kerk. 149 personen. 27 personen behoren tot geen kerkgenootschap. Domburg BRAAKLIGGENDE GROND Aan het verzoek van het gemeentebestuur te Domburg om braakliggende gronden te betelen is door velen gevolg gegeven. Met voldoening mo gen de kwekers op de resulta ten van hun arbeid neerzien ondanks de droge periode, die een mislukking deed vrezen. Zo zijn de telers met de aard appels zeer in hun schik en verwachten zij binnenkort een bevredigende oogst van de prinaessebioontjes. O.- en W.-Souburg Nieuwe raadsleden toegelaten. Vrijdagavond kwam de raad te Souburg in vergadering bij een, waarin de, korte agenda binnen het half uur was af gewerkt. Na onderzoek geloofsbrieven den, de heren C. Roelse en Jac. Sinke, adviseert de commissie, den adviseert de commissie, bestaande uit de heren A. J. Arendse, A. W. Bouff en G. J. Janse, tot toelating. Bij de benoeming van een commissie tot onderzoek van de gemeen tebegroting 1947, zal de gehele raad deze zaak ter hand ne men. Een aanvullende agenda stelt voor goedkeuring te ver lenen tot de bouw van 80 wo ningen in het verlengde van de Wilhelminastraat en de De Deckerestraat, waartoe de raad besloot. Bg de rondvraag vestigde de heer L. C. Janse de aan dacht van B. en W. er op dat er waarschijnlijk nog toewij zingen extra brandstof voor inundatie-gebieden gegeven zullen worden en vraagt te trachten, dat die ook hier uit gereikt zullen worden. De heer A. J. Arendse vroeg of de verordening niet meer van kracht is, dat het verboden is met motorrijwie len het Koopmansvoetpad te berijden, dit gebeurt herhaal delijk en levert gevaar op. De heer Dingemanse wordt medegedeeld dat het gedeelte van de Ritthemse straat wat nog niet geëlectrificeerd is, thans met de P.Z.E.M. in orde wordt gebracht. De heer P. de Boer uitte zgn misnoegen over het feit, dat de put waar de faecaliën tijdens de inundatie in werden gestort, nog niet opgeruimd is en de omwonenden er hin der van ondervinden en vroeg inlichtingen over de tuingrond in de Padweg, bestemd voor volkstuintjes. Naar aanleiding van een dispuut, ontstaan tussen wet houders de Priester en v. d. Putte in een vorige vergade ring, vroeg eerstgenoemde of de heer v. d. Putte zijn woor den, toen geuit, wil terugne men, daar uit de notulen is gebleken dat van „opzettelijk" weglaten van een woordje uit een brief, geen sprake is. De heer v. d. Putte is hiertoe niet bereid, .daar zijn gezegde in ieder geval niet gebruikt is in de zin waarvoor het be stemd was. Na sluiting der vergadering gaat de raad over in geheime zitting, ter behandeling van de gemeentebegrooting 1947. St. Laurens KLEUTERSCHOOL. Er heeft zich te St. Laurens een comité gevormd met het doel om begin Augustus een bazar te houden, waarvan de opbrengst bestemd zou zijn voor de op te richten kleuter school. Het bestuur is als volgt samengesteld: P. Mesu, voorz., P. Boon jr., secretaris en G. S. Kole, penningmees ter. GEMEENTERAAD. Vrijdag 27 Juni om 2 uur n.m. zal een openbare verga dering van de gemeenteraad van St. Laurens worden ge houden. Nieuw- en St. Joosland HET FESTIVAL VAN „O.N.D.A." Vrijdag a.s. hoopt de bond v. buurtverenigingen „Oranje bovenal" te Nw.- en St. Joos land in algemene vergadering bijeen te komen in café Pluij- mers, ter bespreking van de plannen te organiseren bij het te houden festival van de mu ziekvereniging „O.N.D.A." op Zaterdag 28 Juni a.s. Het ligt in de bedoeling van het be stuur die dag het Kerkplein, Achter de Kerk en Kerkstr. te versieren en enige erepoor ten te doen plaatsen. Alle buurtverenigingen zgn ver zocht die avond aanwezig te willen zijn. Kerknieuws Ds. J. B. G. CROES f Op 66-jarige leeftijd is te Den Haag overleden ds. J. B. G. Croes, em. pred. van de Chr. Geref. Kerk. De overle dene was o.m. predikant bij de Chr. Geref. gemeente te Vlissingen en ging in 1938 met emeritaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2