PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUQAHT Autotoewijzing in Zeeland Hulp aan Europa Het N.V.V. en Ned. Indië Vandaag Nordhorn verzet zich tegen grenscorrecties 190e Jaargang - No.139 Uiigavf ran de Finn» Provincial* Zeeuwach* Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vllssingen. Dit blad Tcrschljnt dagelijks, behalve op Zoo- en Algemeen Chrlitelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 18 Juni 1947 ABONNEMENTSPRIJS. 25 cent per week3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 pe* kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver» tentie 2.—. Bureaus gevestigd te Vllssingen i WaUtraar 58-60. telefoon 10 (2 Iflnen) Middelburg. Londenscöe Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 i Goes. Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg Gratamaattaat 3. telefoon 102TerpenienBrouweri»straat 2. Postrekening ut. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Buitenlands overzicht CONFERENTIE TE PARIJS VING AAN Wat wil Rusland Het gevaar, dat de Sowjet- Unie het voorstel van Mars hall om tot een Europees re- constructie-plan te komen, zal beschouwen als een aanval op de politiek-economische ac tiviteit van Moskou is zeker niet denkbeeldig. De economische commissie van de Verenigde Naties te Genève heeft dit gevaar on derkend en na een verklaring over de bereidheid tot mede werking aan het plan Mars hall, gezegd, dat het welsla gen afhangt van de contac ten, die geschapen kunnen worden met de Oost-Europese landen. Minister Marshall is met die contacten niet bjjzonder gelukkig geweest en na deze Amerikaanse mislukking wil hij nu deze contacten groten deels overlaten aan Europa zelve, met. Engeland en Frankrijk als leidende mo gendheden. De vraag welke economi sche contacten met de Oost- Europese landen mogelijk zijn en welke rol de bezette ge bieden daarbij kunnen spe len, houdt vooral in de Fran se hoofdstad sterk de gees ten bezig. Rusland is thans bezig met behulp van een groep Hon garen in dat land een her vorming door te voeren, die neerkomt op een aanpassing van de Hongaarse economie aan die van de nabuur-lan den, waardoor bepaalde Bal- kan-staten met Tsiecho Slo- wakye en Polen thans een gesloten groep vormen, die gemakkelijker hanteerbaar is voor Rusland en moeilijk han teerbaar voor de West-Euro- pese landen. Splijt Europa daardoor in twee helften? De New York Herald Tri bune spreekt in verband met het plan Marshall van een nieuw blok, dat In Europa gevormd kan worden en dat een buffer zou zijn tussen het kapitalistische Amerika en 't communistische Rusland. Dat blok zou dan een „tussen weg" tussen de beide stelsels betekenen. Inderdaad bestaat de mo gelijkheid, dat de West-Eu- ropese landen, die actuele belangen in Oost-Europa heb ben, gemakkelijker een weg tot economische samenwer king vinden, dan Amerika met zijn jegens het socialisme zo agressieve buitenlandse poli tiek. Die mogelijkheid wordt thans door Bevin en Bidault in Parijs bekeken. Intussen heeft de algemene afkeer voor intern, confe renties er reeds toe geleid, dat de Fransen 't voorstel Mars hall aan speciale commissies willen overgeven, welke ad vies moeten uitbrengen over begrensde gebieden als daar zijn de Europese import, de export, de landbouwproductie enz. Over dit denkbeeld confe reerde gisteren en heden de Engelse minister Bevin met zijn collega Bidault. Daarbij is ook al weer naar voren gebracht, dat Frank rijk een vriendschapsverdrag met Rusland heeft en dat dus deze activiteit ook op samen werking met Rusland is ge richt. Het wachten is op een dui delijke uitspraak van Rus land, waarbij ongetwijfeld voor de Russen de vraag overwegend zal zjjn of ze kans zien hun behoefte aan buitenlands crediet binnen 't schema te brengen, dat thans Nationalisatie der Hongaarse banken. Dertien der voornaamste Hongaarse banken zullen on der het beheer van commissa rissen worden gesteld. In Augustus worden alle banken genationaliseerd. 9 millioen mensen leven nog in slavernij'. Een speciale commissie van de Int. Conferentie voor de Mensenrechten heeft een be roep gedaan op de Ver, Naties om de slavernij over de gehele wereld af te schaffen. Volgens deze commissie le ven er thans nog 9.000.000 mensen onder een of andere vorm van slavernij, van wie 2.000.000 in Abessynië en even veel kinderslaven in China. Communisten steunen de Italiaanse regering. Het Communistische lid van de Italiaanse constituerende vergadering, Scoccimarro, die minister van financiën was in het tweede kabinet-de Gasperi, heeft tijdens het debat over het regeringsprogram ver klaard, dat zijn partij de „po litieke stabiliteit" niet in ge vaar zal brengen. Scoccimarro zeide, dat Italië buitenlandse credieten nodig heeft en slechts Amerika deze kan verstrekken. voorlopig te Parijs opgemaakt zal worden en in hoeverre ze economische samenwerking met het West-Europese blok, dat in meerderheid naar re- formatorisch-socialistische tendenzen bestuurd wordt, verkieslijker vinden dan de mislukte Amerikaanse activi teit, welke in de achterlig gende twee jaren aan Europa niet heeft gebracht, wat ve len daarvan verwacht heb ben. Birma en Engeland. De pas benoemde Birmaan- se hoge commissaris te Lon den, Oe Tin Toet, heeft te Londen verklaard, dat Birma waarschijnlijk om historische redenen zal besluiten tot on afhankelijkheid buiten hét Britse gemenebest, maar dat het land nauwe banden met het gemenebest zou willen on derhouden op het gebied van defence en hahdel. Joodse regering in ballingschap. In kringen van het Joodse comité van nationale bevrij ding bevestigt men, dat er voor 1 Augustus a.s. een Jood se regering in ballingschap zal worden gevormd. Bepaalde le den van deze regering zouden haar ondergronds in Palestina zelf vertegenwoordigen, met name de ministers van defen sie, repatriëring en binnen landse zaken. Rotte eieren. Een bekogeling met rotte eieren te Boedapest begon tijdens de rede van de vice-president der Vrijheidspartij, die be loofd had niet meer te zullen spreken tijdens de huidige orisis. Er ont stond een schermutse ling van man tegen man. Stoelen werden als wa pens gebruikt en binnen 5 minuten was er in de zaal een ravage. De rui ten waren kapot en de zaal lag bezaaid met ka potte stoelen en gewon den. Na aankomst der poli tie werd de strijd buiten voortgezet en werd het balcon van het hoofd kwartier der Vrijheids partij het mikpunt voor de rotte eieren. Eerst na een uur slaagde de po litie er in het filein te ontruimen. Bronislaw Huberman overleden. Plotseling is te Corsier Sur Vevey (Zwitserland) overleden de violist Bronislaw Huber man. Huberman werd in 1882 te Czenstochowa b|j Warschau geboren. Reeds vroeg trad hjj als wonderkind op, o.a. te Am sterdam. Staking in het gebied van Luik. In de metaal- en mijn-indus trie in het Luikse is een om vangrijke staking, uitgebroken. Men vreest, dat de staking zich tot andere takken van in dustrie zal uitbreiden. Te dure kersen. Nauwelijks is de maximum- prijsregeling voor kersen in werking getreden, of de rech ter moet reeds optreden. De tuchtrechter te Amsterdam veroordeelde reeds zeven de taillisten en een grossier, <he 90 cent per pond rekenden in plaats van maximaal 1.15 per kilo. De detaillisten kregen ieder 50 boete en één week sluiting van hun zaak, de gros. sier 500 boete. Liquidatie van het N.A.F. verloopt onbevredigend. In de verbondsvergadering van de Kath. Arbeidsbeweging deelde de voorzitter, de heer de Bruijn, inzake de liquidatie van het N.A.F. mede, dat de afwikkeling zeer onbevredi gend verloopt. Thans, ruim twee jaar na de bevrijding, kunnen onze rechtmatige eigendommen nog worden betwist. De raad van rechtsherstel te Utrecht spreekt in z|jn vonnis uit, dat de door Woudenberg als com missaris van het N.A.F. ge stelde daden als wettig wor den erkend omdat de Ned. wetgeving heeft nagelaten de beslissing van Seyss Inquart, waarbij Woudenberg als com missaris werd benoemd, te vernietigen of in te trekken. Vleesloze dagen in restaurants. Dezer dagen is een beschik king van de minister van land bouw, visserij en voedselvoor ziening van 'kracht geworden, waarbij het verboden is aan de eigenaar van een hotel, restau rant of broodjeswiiïkel op Dinsdag en Vrijdag vlees te serveren. Deze maatregel houdt verband met het streven bij de huidige moeilijkheden in de vleesvoorziening, het ge_ bruik waar mogelijk, zoveel als het kan te beperken. DE KONINGIN ONTVING LEDEN DER INTER PARLEMENTAIRE UNIE. De deelnemers aan de con ferentie van de drie lage lan den der interparlementaire unie, Nederland, België en Luxemburg, zijn Maandagmid dag om half vijf door H. M. de Koningin op paleis 't Loo ont vangen. Spaak's sociale plannen. Minister-president Spaak verklaarde te Brussel op de nationale arbeidsconferentie, dat in Belgic zowel de prij zen als de lonen te hoog zijn. Er zal een stelsel van twee soorten „kosten van levens onderhoud" ingevoerd wor den, waarvan een grote groep arbeiders zal profiteren, wier inkomen beneden een bepaald minimum blijft. De belasting op de over winst zal 1,2 milliard francs opleveren, waarmee de bouw van arbeiderswoningen gefi nancierd zal worden. De voedselsituatie in het Ruhrgebied. De Duitsers in het Ruhrge bied en aangrenzende streken zijn er officieel van op de hoogte gesteld, dat het brood rantsoen deze week slechts 2 pond per persoon zal bedragen en dat geen vlees of vis ter beschikking kan worden ge steld. Als aanvulling dienen kleine hoeveelheden kaas, sui ker. graanproducten, afge roomde melk en groenten. Het maximum aantal calorieën zal 959 bedragen, terwijl de offici ële norm 1.550 is. ...is het 25 jaar geleden, dat de befaamde Neder, landse astronoom dr. J. C. Kaptenn, een der lei dende sterrenkundigen van zijn tijd, te Amster dam overleed. Minister Neher .naar Oost-Brabant. Vrydag zal minister Neher een bezoek brengen aan het geteisterde gebied van Oost- Brabant. In de ochtend van deze dag zal een tocht on dernomen worden door de streek, terwijl 's middags in de statenzaal der Provincia le Griffie te Den Bosch een vergadering zal worden be legd met de burgemeesters. Moeilijkheden in de suikerindustrie. Via de E.V.C. hebben arbei ders van de Wester Suiker raffinaderij te Amsterdam aan het college van Rijksbemidde laars o.m. gevraagd om 50 vacantie-toeslag en lonen vol gens een door de E.V.C. opge steld ontwerp C.A.O. Men zou vóór 28 Juni een bespreking willen hebben. Wordt aan dit verzoek niet voldaan, dan zou het personeel de strijd „met de scherpste middelen" voortzetten. Vrouw verraadde haar man- Twintig jaar gevangenis straf werd voor de Rotterdam se kamer van het B|jz. Ge rechtshof geëist tegen de 45- jarige vrouw W. van O., wed. van W. M„ die in Augustus 1945 de landwacht er van in kennis had gesteld, dat haar man communist was en met zijn twaalfjarig zoontje te Lei den illegale lectuur verspreid de. Duitsers minder schuldig. Zoals is medegedeeld heeft de Bijz. Raad van Cassatie in een sententie beslist, dat de vraag of normaal werk door Duitsers in Nederland tijdens de bezetting verricht, straf baar kan zijn, afhankelijk is van een feitelijke waardering der daders. Nader kan omtrent de overweging xan de Raad worden gemeld, dat deze oor deelt dat ongetwijfeld de over weging kan medegelden, dat een Duitser zich wellicht nog ntoeilijker dan een Nederlander aan drang van de Duitse over heid kon onttrekken en onder omstandigheden voor hem het beroep op overmacht dus in ruimer mate open kan staan en zijn geval lichter moet wor den beoordeeld dan dat van een Nederlander. Twintig personen werden ge dood en tien ernstig gewond bij een treinontsporing nabij La Cruz in Argentinië. Vermindering van troepensterkte gevraagd. Britse interventie Het bestuur van het N.V.V. heeft zich bezig gehouden met de Indische kwestie en een communiqué uitgegeven, waar in het spreekt over de ver ontrustende situatie in Ned. Indlë. Benadrukt wordt, dat de Nederlandse arbeiders geen conflict maar samenwerking willen. Het drijven naar of dreigen met geweld wordt af gekeurd. Het N.V.V. bestuur doet ten_ slotte namens ruim 300.000 le den een beroep op de regerin gen van Nederland en de Re- publiek om alles in het werk te stellen opdat een vergelijk wordt bereikt. Elke afwijking van de over eenkomst van Linggadjati speelt de koloniale reactie in Frauduleuze practijken bij gymnasium-examens? Het Eerste Kamerlid Algra heeft aan minister Gielen o.m. gevraagd, of Z.Exc. kennis heeft genomen van het artikel van dr. Höppener in „De Tijd", getiteld „eindexamen-practij- ken". Daarin wordt verklaard, dat bf de eindexamens der gymnasia „niet zelden" frau duleuze practijken plaats vin den, in die mate, dat er zelfs scholen zjjn, waar die practij ken traditie zjjri geworden? De heer Algra vraagt, of er strenge maatregelen genomen' zijn om aan deze praktijken een einde te maken? Indien de bewering onjuist is, welke stappen denkt de Minister dan te ondernemen, om zo mogelijk de Ned. gymnasia in deze van blaam en verdenking te zuive ren? de kaart, aldus het bestuur van het N.V.V. Gevraagd wordt van de Ne derlandse regering een ruim hartige opvatting van het Linggadjatlverdrag en een spoedige vermindering van de troepenmacht in Indië. DE TROEPEN. In het Lichtspoor der Ned. Strijdkrachten, wordt er de aandacht op/gevestigd, dat de troepenmacht die Nederland in Ned. Indië onderhoudt, thans nog 7000 man is beneden hét aantal, dat door het Linggad- jativerdrag wordt toegestaan. BRITSE INTERVENTIE? Uit Londen wordt gemeld, dat mogelijk de Britse consul, generaal te Batavia, die een bezoek bracht aan Djokja, zich in verbinding zal stellen met Sjahiir, nu de situatie op Java zoo gespannen is. Lord Killearn keert Donder dag te Singapore terug. Zijn terugkeer houdt geen verband met de situatie in Ned. Indië. Te Batavia verwacht men. dat Sjahrir Woensdag te Batavia zal aankomen. Evacuatie van Java. Achtduizend plaatsen in kampen zijn reeds sedert meer dan een half jaar in Soerabaia gereed gehouden voor de ont vangst van Oost-Indonesiërs. Drie schepen, met een geza menlijke capaciteit voor 3000 mensen per week, waren van Probolinggo naar Soerabaia vertrokken en liggen reeds maanden achtereen werkeloos in de haven van Soerabaia. Binnen 3 weken zouden 10.000 Oost-Indonesiërs afgevoerd kunnen worden. Maar de repu bliek laat de mensen niet vr|j. Vrees voor tekort aan arbeidskrachten voor de textielindustrie. De Berlijnse correspondent van het A.N.P. meldt: Sedert het bekend worden van de Ned. eisen inzake grenscorrecties hebben Duit se instanties begrijpelijkerwijs geen poging achterwege gela ten haar protest tegen deze Nederlandse eisen te doen horen. De Duitse bezwaren zijn gegrond op ethische, econo mische en verkeerstechnische motieven. Wanneer men een andere onderscheiding zou willen maken, dan zou men ze moeten verdelen in argu menten, die moeten spreken tot de machten, die uitein delijk over het lot der smalle grensstrook zullen moeten be slissen en zulke, die de bevol king van het betrokken ge bied moeten opwekken tot een stemming van trouw aan het Duitse vaderland. Voor zover Duitse woord voerders tot het rechtstreeks betrokken deel der bevolking hebben gesproken, hebben zij de daar heersende stemming nauwelijks kunnen verande ren .Toen w|j een half jaar geleden een poging hebben gedaan de stemming onder de Duitse grensbevolking te peilen, zijn wij tot de conclu sie gekomen, dat het geen Strenge straffen voor deviezen-knoeierijen. De Arnhemse economische politierechter heeft een zit ting gew|jd aan de berechting van een deviezenknoeierij, waaraan zich voornamelijk hebben schuldig gemaakt de directeur van het Niraweegs reisbur. J. Bovy en de Zalt- bommelse bankdirecteur C. Philips. De directeur van het reisbureau verschafte verschil lende van zjjn cliënten gele genheid om in het buitenland vreemde valuta te bekomen tegen betaling van fancy-prjj- zen hier te lande. De devie zen-overtredingen, welke hem per dagvaarding ten laste z|jn gelegd, vormen slechts een klein deel van de vele devie zen-overtredingen, waaraan hij zich sinds de bevrijding heeft schuldig gemaakt. In Januari van dit jaar heeft hij een vrouwelijke cliënte, t. w. de schoonzuster van de Zaltbommelse bankier Phi lips, aan tweeduizend Ameri kaanse dollars geholpen. Zij ontving een code-chèque, waarop in Amerika twee dui zend dollar zouden worden verstrekt. De vonnissen werden: B. zes maanden met aftrek en Ph., die mede in de zaak betrok ken was, zes weken met af trek, benevens 5000 boete, subs. 3 mnd. hechtenis. Luchtvaart-delegatie uit Moskou terug. Het K.L.M.-vliegtuig, de Ph- TAP, dat 9 Juni j.L voor een speciale vlucht naar Moskou vertrok, keerde Zondagmiddag op Schiphol terug. Aan boord bevond zich, zoals gemeld, een Nederlandse luchtvaartdelega tie. Zij heeft met de Russen over verschillende vraagstuk ken onderhandeld. Deze onder handelingen z|jn nog gaande. Met het oog daarop konden geen nadere inlichtingen ver strekt worden. TEGENOVER ENORME BEHOEFTE STAAT GERINGE IMPORT. Ongegronde critiek op R.V.I. Vele jaren vóór de afgelo pen oorlog, in de dagen, dat Hitler lonkte naar het lei derschap van het Duitse volk en men de redevoeringen van Mussolini meer geamuseerd dan verontwaardigd in de bla den las, was er in ons land een liedje populair, dat „Ik heb geen auto" heette. Het was toen wel een geheel an dere t|jd dan thans: de auto mobielen stonden in de show rooms te pronken, doch de algemene depressie veroor zaakte, dat steeds minder mensen zich de aanschaffing van zo'n voertuig konden ver oorloven. Nü schreeuwt men om auto's, onverschillig wat z|j kosten, maar is het uiterst moeilijk een wagen toegewe zen te krijgen. Het gevolg is, dat alleen zij, die voor him beroep een auto broodnodig hebben, na lang wachten tevreden gesteld kun nen worden en de vele an deren* die eigenlijk ook wel een wagen, liefst zo'n grote Amerikaanse, zouden kunnen gebruiken, een afwijzing op hun verzoek kr|jgen. Is het een wonder, dat er dan een felle critiek wordt uitgeoe fend op de Rijksverkeers inspectie, b|j wie de aanvra gen moeten worden ingediend en die de aankoopvergunnin gen uitgeeft? KOPZORGEN VOOR R.VX EN ADVI SEUR. Begrijpelijk, ja, maar vol komen onrechtvaardig. Want willekeur en vriendjesbevoor deling, wat haar zo dik wijls in de schoenen wordt geschoven, is wel het laatste, wat -men de R.V.I. zou mo gen verwijten. Natuurlijk is het zuur, wanneer men on danks herhaalde aanvragen maar geen vergunning krijgt, doch zo ergens, dan geldt hier het „wat het zwaarste is, moet het zwaarste we gen", want het aantal ge- importeerde 'auto's kan de be hoefte op geen stukken na dekken. In een onderhoud met de heer A. S. de Jonge, alg. sec. van de K. V. K. voor Zeeland en lid van de adviescommis sie voor auto-toewijzing, bleek ons, dat sedert de bevrijding alleen in onze provincie een kleine 3000 aanvragen z|jn ge daan, maar het aantal auto's, dat beschikbaar komt, is om gekeerd evenredig hiermee. Per week worden gemiddeld voor Zeeland slechts 6 7 auto's beschikbaar gesteld...! Hoeveel kopzorgen het de mensen, die met de verdeling belast zijn, kost om deze wa gens toe te wijzen aan de aanvragers, die er waarlijk de grootste behoefte aan hebben, valt nauwelijks te beschrij ven. Immers: ieder denktz|jn uil een valk te zijn en be ijvert zich dan ook om op zijn aanvraagformulier zijn behoefte aan een auto zo schreeuwend mogelijk te ma ken. Zou men sommige ont boezemingen op deze formu lieren geloven, dan zou het bedryf van de aanvrager op staande voet te gronde gaan, wanneer h|j niet direct een auto toegewezen krijgt. De R.V.I. gaat echter niet over één nacht |js! Er is namelijk een adviescommissie ingesteld, waarin van de ver schillende takken van hanlel en bedrijf, benevens volksge zondheid, voedselvoorziening en veterinaire dienst een ad viseur zitting heeft. Deze kiijgt de aanvragen, die on der z|jn competentie vallen; onderzoekt deze gevallen stuk voor stuk en brengt advies uit. Regelmatig komt de ad viescommissie bijeen, tjjdens welke bijeenkomsten alle aan vragen ter tafel komen en op hun urgentie en belang rijkheid worden onderzocht. De R.V»J. krjjgt dat de uit eindelijke adviezen binnen en moet gaan dokteren, om de ze behoeftigen te helpen. Was het nu maar zo, dat het aan tal beschikbare wagens ge lijk was aan het aantal gun stig luidende adviezen van de commissie! Er bestaat echter een norm voor de belangrijk heid der bedrijfsgroepen en dit is een leidraad b|j de wel zeer zware taak van de R.V.L om uit de gunstige ad viezen een keuze te doen. Het is echter niet de enige leidraad, want de R.V.I. on derzoekt nog eens nauwgezet ieder geval aan de hand van het rapport der commissie. IMPORTVOORUIT ZICHTEN SLECHT. Zoals uit het voorgaande reeds is gebleken, moeten de adviseurs zich regelmatig door bergen aanvragenformu- lieren heen worstelen. Er z|jn aanvragen van bescheidenen en onbescheidenen, er zijn smeekbeden, omkooppogingen én bedreigingen. De pogingen tot omkoop, een typisch over blijfsel uit de oorlogstijd, wor den gelukkig steeds minder talrijk. Dit is begrijpelijk, want de omkopers, die al lerlei vage beloften doen, gaan steeds duidelijker inzien, dat zrj op deze manier niets bereiken, integendeel. De adviseur schenkt niet alleen aandacht aan de aard van het bedrijf, doch tevens aan de structuur ervan, ge zien uit een oogpunt van al gemeen economisch belang. Ook de urgentie is van groot belang. Tenslotte wordt be keken wat voor soort wagen de aanvrager wenst. De aan voer van auto's laat niet al leen veel, maar laat alles te wensen over. Amerika heeft een grote achterstand in de aflevering, o.a. tengevolge van de stakingen en is nog maar aan het laatste kwar taal 1946 bezig. De import van Engelse wagentjes heeft een tijdlang stil. gestaan ten gevolge van de kolenschaars- te in dat land met als ge volg, dat de fabrieken moes ten sluiten. De toekomst van de import van auto's uit Amerika ziet er maar somber uit, want de dollars raken op Het vrachtautopark in Zee land is behoorljjk op peil; al leen aan bestelwagens is nog gebrek. Vermeldenswaard is, dat de Zeeuwse dokters al lemaal geholpen zijn. Sommi ge plattelandsartsen zouden echter gaarne een zwaardere wagen kopen in verband met de slechte wegen. Men mag zeggen, dat er in onze provincie op eerlijke wijze naar gestreefd wordt, althans in de meest dringen de gevallen te voorzien. En laten de veel te velen, die nog steeds geen wagen heb ben, niet kankeren en cri- tiseren, doch bedenken, dat de R.V.I. haar best doet en zelfs niets liever wil, dan iedereen helpen. Voorlopig zal er echter met de bekende riemen geroeid moeten wor den. sterke nationale gevoelens waren, die de stemming be paalden. Wij vonden toen in vrijwel alle groepen een wik ken en wegen der persoonlij ke kansen. Bij allen was de eerste vraag: „Kunnen wij blijven?" Een begrijpelijke re actie voor een bevolking, die het leed der vluchtelingen-fa milies dagelijks van nabij kan beschouwen. In Benthelm is sedert deze waarnemingen de Nordhorner landraad dr. Beckmann, soms gewapend met de microfoon van de Noord-West-Duitse omroep, door de dorpen ge* gaan, qm de bevolking tot trouw aan het vaderland op te roepen. Hij organiseerde vergaderingen o.m. in Alte Pic* cardie, juist op de dag, waar op het 300 jaren geleden was, dat het door de Coevorder dokter Johann Piccard werd gesticht. Het meeste succes schijnt dr. Beckmann te heb* ben gehad in Emlichheim, waar hij 600 bezoekers kon toespreken. Het is kenmerkend voor de gehele propaganda-actie, die in het gebied gevoerd werd, dat zij werd georganiseerd van Nordhorn uit, zoals zij ook in de Zuidelijker gelegen gebieden haar uitgangspunt vond in de buiten de eisen vallende steden. Wanneer er inderdaad onrust is veroor zaakt door de eis, dan toch voornamelijk in de steden. In het Noorden z|jn dat Nord* horn, Bentheim en Iingen. De textielfabrikanten, die toch reeds kampen met het alom in Duitsland heersende gebrek aan geschoolde vak lieden, vrezen door het af snijden van het achterland in nog grotere personeelsmoei- lijkheden te komen. Het is dus niet meer dan natuurlijk, dat men in Nordhorn luide de trom roert. Doodstraf geëist. Acht uur nadat Puls het doodvonnis had aangehoord, dat het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam over hem uitsprak, eiste de advocaat-fiscaal tegen z|jn handlanger, de 38-jarige Amsterdamse agent Fr. M. Meyer, dezelfde straf. Door de Rotterdamse Kamer van het Bijz. Gerechtshof werd tegen de ex-S.D. H. Zoethout eveneens de doodstraf geëist, wegens het neerschieten van een wielrijder onder de ge meente Rhoon. Handhaving van de aardappelprijs. Nog steeds slaat de Prijscon trole toe waar blijkt, dat aard appelen tegen te hoge pry's worden aangeboden. In de pro vincies Zuid Holland en Zee land zjjn de laatste tijd 314 processen-verbaal opgemaakt, waarvan 63 tegen landbouwers en telers. In Zuid Holland al leen al kon worden berekend, dat het publiek in drie maan den tjjds ruim 270.000 gulden teveel heeft betaald. De aanhouding van twee grossiers uit Westmaas, die In middels elk tot drie weken gevangenisstraf zijn veroor deeld, leidde tot een onderzoek bij 20 telers op Goeree en Over- flakkee, waaruit bleek, dat op 4000 mud kleiaardapelen de prijs by de groothandel reeds 11.000 gulden boven het toe laatbare was gestegen. Tegen alle betrokkenen is proces verbaal opgemaakt. Eveneens is het bestuur van een coöpe ratieve veiling op het eiland Voorne ter verantwoording ge roepen, dat kleiaardappelen door middel van de klok liet veilen voor 16,70 per 100 kg. De toelaatbare veilingspriis is 9. De extra winst, die door de Haagse aardappelhandelaren werd genoten, bedraagt vol gens de gebleken overtredin gen 44.000 gulden, die van de Rotterdamse handelaren 30.000 gulden. Aufonummers noteren. Het gevaarlijke spelle tje van het noteren der autonummers door de jeugd heeft te Alphen een slachtoffer geëist. De zevenjarige Petro- nella van der Pouw liep toen zij op de Steekter- weg onder die gemeen te een auto hoorde na deren, plotseling voor een geparkeerde vracht auto langs de weg op met de bedoeling het nummer te noteren. Het kind werd daarbij door een aankomende perso nenauto gegrepen en vrijwel op slag gedood. De Franse schuld aan België bedraagt thans meer dan 1.200 millioen Belgische francs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1