Het slot Moermond Havenherstel vordert UIT DE PROVINCIE België, Luxemburg en Nederland Hef advies der Commissie Generaal Schouwen en Duiveland KRIJGT VLISSINGEN VOORLOPIGE Er wordt hard gewerkt. Gestaag vordert het herstel van de Vlissingse haven. Vo rige week werd het wrak van de „Hendrik", die samen met do „.Juliana" nog steeds de ha venmond versperde, in zijn ge heel gelicht en het is nu dus alleen nog de „Juliana", die de vaargeul naar de haven vernauwt. Maar ook zij zal aan de beurt komen. Het is alleen nog niet4 te zeggen wanneer! De „Juliana" kan namelgk niet in haar geheel gelicht worden. Ze is aanzienlijk zwaarder dan de Hendrik, die de hele boven bouw miste. Het schip zal dan ook in stukken geruimd moe ten worden en dit vraagt veel meer tgd. Bovendien is het bergingswerk, met al 't risico dus van onverwachte tegensla gen. Intussen gaat ook ander werk voort. Nog deze week zullen de laatste resten van het wrak van de in de haven gezonken Hansa-boot gelicht worden. Weer een obstakel minder dus! En in de havenmond, naast de plaats waar de „Hen- drik'f lag, wordt druk ge baggerd om de vaargeul zo breed mogelijk te maken. Maar niet alleen het herstel, ook het normale onderhouds werk gaat door. De deuren van de buiten-keersluis sloten niet goed meer in de kassen en daarom werd vorige week de ze sluis schoongemaakt. Met een grijper werd de aangeslibte modder er uit gehaald. Deze sluis moét functionneren, want als straks de „Willem Ruys" haar proeftocht gaat maken, zal het schip hierdoor naar buiten moeten gaan. En als het zover is, zal het kunnen ook, want het moét. En wat móét, kan altijd bij de Rijkswaterstaat. De droogma king van Walcheren heeft dit bewezen. Deze sluis zal echter slechts X'oorlopig hersteld worden, want, zoals bekend, wil men in de toekomst een geheel nieu we sluis bouwen. Ook voor de eerste binnen haven. die, als zoveel in de Scheldestad, zwaar van de oor log leed, zijn de plannen klaar. Gelijk reeds bekend ligt het in de bedoeling deze haven af te dammen en dan op het oude fundament een nieuwe kade muur te bouwen. DE JACHTHAVEN. De Vlissingse jachtclub had voor de oorlog, in het z.g. TWEEDE KAMER Bestrijding van de Coloradokever- In de Tweede Kamer is aan de orde gekomen het wets ontwerp tot wering en verdel ging van de colorado-kever. De heer Vondeling (arb.) betoogt, dat het niet alleen gaat om de invloed op de aard appelcultuur. In nog belang rijker mate is onze export hier in het geding. De heer de Ruiter (C.H.) be pleit de wenselijkheid van in schakeling van de land- en tuinbouwvoorlichtingsdienst voor de bespuiting van klei nere percelen. De heer Borst (C.P.N.) vraagt of er in het kader der Nederlands-Belgische samen werking geen taak ligt voor de regering om voor te stellen ook voor België de bestrijding van de colorado-kever ver plicht' tc stellen. Hij vraagt hulp voor kleine aardappelver bouwers door gemeentebestu ren en landbouwcoöperaties. De heer Groen (K.V.P.) merkt op, dat men ook onkun dig nalatig kan zgn, terwyi men door deze wet toch aan- sprakelgk gesteld zou worden. Ten deze vraagt hij een ge ruststellende verklaring van de minister. Met het oog op de belangen van de export acht spr. het gewenst, dat Engelse deskundigen worden uitgeno digd om zich te vergewissen van hetgeen hier te lande voor de bestrtjding wordt gedaan. MINISTER MANSHOLT ANTWOORDT. Minister Mansholt verklaart van oordcel te zijn, dat het on juist is te menen, dat de maat regel van Engeland tot verbod van import van groenten is in- ffegeven door de wens eigen uinbouw te beschermen. Alles moet in het werk worden ge steld om de Engelse regering ervan te overtuigen dat het een groot verschil uitmaakt uit welke landen agrarische producten worden geïmpor teerd. Alle krachten dienen in tussen te worden ingespannen om dc kever buiten de grenzen te houden. Aller samenwer king, ook van ambtenaren der diverse diensten, is noodzake lijk om te voorkomen, dat de kever zich nog verder verbreid. De minister gaat verder in op de bestrydingsmethode. 't Beste is aan te tonen, dat in de artikelen, die geëxporteerd worden, geen kevers aanwe zig zijn. De gedachte van de heer Borst inzake bestrijding in België gaat de minister te ver. Het wetsontwerp wordt daarna z.h.st. aangenomen. (Dc zitting duurt voort) EERSTE KAMER. Donderdag 26 Juni komt de Eerste Kamer in openbare zit ting bijeen ter behandeling o.m. van de Noodvoorziening Pers wezen, en de wijziging van de Wet-Dienstplichtvoorzieningen. NOG DIT JAAR EEN JACHTHAVEN „deurendok" 'n jachthaventje. Maar ook dit deurendok werd vernield en Vlissingen zit dus zonder jachthaven. Ook daar wordt nu een op lossing voor gezocht en er zijn besprekingen gaande om aan de Vlissingse zijde van de keer sluisbrug een jachthaventje in te richten. Zij het dan ook een voorlopig. Het zou de bedoe ling zijn om nog dit jaar dit haventje in gebruik te nemen. Fraude op zuivelfabriek. Door een coöp. zuivelfabriek in Drenthe waren belangrijke hoeveelheden melk, boter, kaas, chocomelk en yoghurt afgele verd, zonder dat hiervoor de benodigde bonnen, toewijzin gen of vergunningen in ont vangst werden genomen. Deze fraude werd zwaar aangerekend en de tuchtrech ter voor de voedselvoorziening veroordeelde haar tot betaling van een boete van 4000.—, verbeurdverklaring van het in- beslaggenomene en het storten van een waarborgsom van 6000.die vervalt als bin nen een jaar, nadat het vonnis in kracht van gewijsde Is ge gaan, het bedrijf zich weer schuldig maakt aan een over treding van de zulvelvoorschrif- ten. In Frankrijk ingevoerde marken worden vergoed. Minister Lieftinck heeft aan het Nederlands verbond van gerepatrieerden officieel me degedeeld. dat thans ook de rijksmarken, welke door ge dwongen in Duitsland te werk gestelde Nederlanders in Frankrijk waren ingeleverd, zullen worden vergoed' tegen de koers van 75,36 cent. Bij de afhouding van eventueel in Frankrijk genoten voorschot ten zal de koers van de rijks mark worden vastgesteld op 42.40 cent. De Nederlanders, die hierbij betrokken zijn, die nen. zich echter vóór 1 Juli a.s. gemeld te hebben op de gewestelijke arbeidsbureaux methun repatrieringskaart, waarop de ingeleverde bedra gen zijn vermeld. Prawda over Marshalls plan. De Sowjet-Russische Praw da typeert het door Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, naar vo ren gebrachte plan tot hulp verlening aan Europa „als een copie van het plan van president Truman om met be hulp van de dollar politieke pressie uit te oefenen". Het was een plan „van inmenging in de binnenlandse aangele genheden van andere landen". Hoeveel Nederlanders vermist worden. In de memorie van antwoord op het wetsontwerp tot goed keuring van het statuut van de internationale vluchtellngenor. ganisatie deelde de minister van buitenlandse zaken mede, dat het aantal vermiste Neder_ landers omstreeks 135.000 be draagt; hieronder zijn begre pen circa 99.000 Nederlandse Joden, van wie moet worden aangenomen, dat zg omgeko men zijn, en circa 35.000 an deren. omtrent wier lot in een aantal gevallen nog onzeker heid bestaat. Een zeehond. Op het strand te Zou. telande is doop Rinus Brasser, Jan Jahob Klel- nepier en Maarten Francken een levende jonge zeehond gevonden. Een passerende had- gast ontfermde zich over het beestje, belde Artis op. welk instituut zeer verheugd was over de mededeling. Derhal ve zal Artis voortaan 'n Zoutelandse zeehond (In middels „Zoutje" ge doopt) rijk zijn. Indische kwestie- DONDERDAG BESLISSING? Naar het A.N.P. verneemt, wordt verwacht, dat het ad vies der commissie-generaal over de antwoordnota van de republiek Indonesia Woensdag, in hot bezit van de regering zal z(jn. Waarschijnlijk zal het kabinet dan Donderdagochtend a.s. in een extra zitting bijeen komen ter bespreking van dtt advies. Nieuwe belastingen in Frankrijk. Tot de nieuwe belasting maatregelen in Frankrijk be horen een belangrijke verho ging van de belasting op ta bak en lucifers, een nieuwe be_ lasting op automobielen naar gelang van het aantal pk., een belasting op sedert 1939 ge vestigde bedrijven, een verho ging van de solidariteitsbelas- ting, een nieuwe verhoging van de post-, telegraaf- en telefoon tarieven, verhoging van de spoorwegtarieven en definitie ve afschaffing van bepaalde economische subsidies, die nog van kracht zijn. Anderzijds zullen bepaalde maatregeien genomen worden tot verlichting van de lasten van industriëlen en handeldry- venden, met name verlaging van de werkgeversbijdragen voor de soicale verzekeringen. De Franse nationale ver gadering heeft Vrijdagavond met grote meederheid gestemd voor ratificatie van het vredes verdrag met Italië. Wrak van de „215" wordt opgeblazen. MET DIEPTEBOMMEN. Het wrak van de „215", het schip dat nooit gevaren heeft, zal door de marine te Vlis singen met dieptebommen worden opgeruimd. De „215" was een geheel nieuw schip, dat door de Duit sers in de haven tot zinken werd gebracht. Na de bevrij ding hebben de geallieerden het wrak overgebracht naar de voormalige marine-buiten- haven by de Oranjemolen. Het werd vorig jaar reeds ge deeltelijk opgeruimd, en thans zitten er nog slechts enkele resten. Met dieptebommen zullen ook deze naresten wor den opgeruimd. Dit zal ver moedelijk volgende week ge beuren en wel bij hoog wa ter om de risico voor schade tot een minimum te beperken. Gemeente-ambtenaren wensen meer salaris. In een druk bezochte ver gadering van de afdeling Zee land van de Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, Zater dag 14 Juni jl. gehouden te Goes, werd o.a. de volgende motie aangenomen, om aan de orde te worden gesteld in de buitengewone algemene le denvergadering, belegd tegen Zaterdag 21 Juni a.s. te Utrecht: De Nederlandse Bond van Gemeente-ambtenaren, in bui tengewone algemene leden vergadering te Utrecht bij een op Zaterdag, 21 Juni '47, ter bespreking van het vraag stuk der salariëring van het gemeente-personeel, inclusief secretarissen en ontvangers; stelt vast, dat de financi ële positie van dat personeel, ondanks de herhaaldelijk tot de regering- gerichte klem mende vertogen, nog steeds ;een afdoende verbetering ieeft ondergaan, tengevolge waarvan in de meeste amb tenaarsgezinnen een onhoud- en de economische samenwerking Gezamenlijke nota aan Marshall. In goed ingelichte kringen .wordt gewezen op de belang stelling die de rede van gene raal Mapshall betreffende de Amerikaanse hulpverlening voor de wederopbouw van Eu- ropa in de Belgische regerings kringen heeft gewekt. Onmiddellijk zijn de Belgi sche. Nederlandse en Luxem burgse regeringen met elkaar in contact getreden. Dit con tact bracht de overeenstem ming van de standpunten der drie landen aan het licht, zo dat een accoord werd bereikt. In dezelfde kringen wordt er op gewezen hoezeer het plan tot een economisch ac coord door de Amerikaanse opinie gunstig onthaald wordt. De Belgische premier en mi nister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, heeft aan de correspondent van Reuter meegedeeld, dat België, Neder land en Luxemburg het eens zjjn geworden over een gemeen schappelijke politiek in ver- Heden overhandigd aan de Ned. regering Het advies van de Commissie-Generaal zal heden ter kennis van de Nederlandse regering worden gebracht, ver neemt Aneta van welingelichte zijde. Aan de republikeinse delegatie zal mededeling worden gedaan van het standpunt der Commissie-Generaal ten aanzien van het republikeinse antwoord. Men mag aannemen, dat in deze mededeling zal worden verwezen naar de laatste alinea van de Nederlandse nota, waarin gezegd wordt „mocht dit antwoord afwijzend of onbevredigend zijn, dan ziet de Commissie-Generaal tot haar leedwezen geen mogelijkheid de besprekingen voort te zetten en zal zij de vraag, wat verder moet gebeuren, voor leggen aan de Nederlandse regering. Redevoering van Soedirman. In een redevoering, Maan dag te Djokja gehouden ter gelegenheid van de Islamiti sche Hemelvaartsdag, heeft ge neraal Soedirman een beroep gedaan op het Indonesische volk om zich gereed te hou den voor iedere eventualiteit, al9 de problemen tussen Ne derland en Indonesië niet op vredelievende wUze zouden kunnen worden opgelost. De generaal achtte de' Ne derlandse nota tot de republiek niet in overeenstemming met de Indonesische idealen en leg de er nadruk op, dat daaren tegen de republikeinse tegen- nota de werkelijke aspiraties van het Indonesische volk tot uitdrukking brengt en de vrij heid van het land verzekert. Naisjïr over resolutie P.v.d.A. De republikeinse minister van voorlichting, Mohammed Natsir, heeft Maandag een verklaring uitgegeven, waarin hij o.m. zegt: „Wij hebben, met genoegen kennis genomen van de resolutie van de P. v. d. A.,. dat een gewapend conflict heil loos is. Indien dit ook de vaste wil van het Nederlandse volk is, staan er altijd wegen voor een vreedzame oplossing open". Indien men ons er van kan overtuigen, aldus Natsir, dat de ondervonden moeilijkheden van de afgelopen maanden zou den kunnen worden vermeden op een andere wijze, dan in on_ ze nota voorgesteld, zouden wü zeker onze visie voor een betere willen prijsgeven, mits de uitwerking van Llnggadja- ti daar beter mee gediend zal zijn en de Ver. Staten van In donesië uiterlijk voor 1 Janu ari 1949 als souvereine staat gevestigd zou zrjn. Doodstraf geëist tegen Meyer. De advocaat-fiscaal bij het Amsterdams Bijzonder ge rechtshof, mr. Gelinck, eiste Maandag de doodstraf tegen det 38-jarige agent Fr. Meyer, die gedurende de oorlog hand langer van Puts was geweest. band met generaal Marshali's beroep inzake economische sa. menwerking in Europa. De drie regeringen hebben een nota ontworpen, aan de vooravond van de vorming van de economische unie, al dus Reuter. Deze nota zou aan de minister van buiten landse zaken der V.S., Mars hall, worden overgemaakt. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken ver schafte nog geen inlichtingen over het bericht, doch de Bel gische regering publiceerde gisteravond een communiqué waarvan de inhoud overeen stemde met het Reuter-be- richt. bare toestand Is ontstaan; verwijt de regering, dat zij blijkbaar geen oog heeft voor dt directe noden van het ge- meentepersoneel dat zy overigens een op portunistische salarispolitiek voert, welke uiterst onge wenste aspecten zou kunnen gaan vertonen; eist van de regering: le. dat zg onverwijld maat regelen neemt tot verstrek king van een uitkering in eens over 1946, zoals voor de onderwijzers is geschied; 2e. dat zy met de meeste spoed de totstandkoming be vordert van een definitieve afdoende salarisverbetering, welke 1 Januari 1947 dient in te gaan; 3e. dat zy in afwachting van de totstandkoming dezer definitieve salarisregeling, ook voor 1947 vóór het ein de van dat jaar een nood- uitkering doet verstrekken; besluit deze motie telegra fisch en schriftelijk ter ken nis van de Regering te bren gen en van de pers. Adres aan Minister Neher. NOODWONINGEN OOSTBURG. Op 24 Januari j.I. hebben een aantal inwoners van Oostburg een adres gericht aan de minis ter van Wederopbouw en Volkshuisvesting, waarin de aandacht wordt gevestigd op de toestand in de Breede- straat, alwaar belanghebben den, volgens het bouwplan, niet meer op hun eigen grond hun eigendommen mogen herbou wen. Daarentegen werden op deze gronden wel z.gm. noodwonin gen gebouwd ten dienste van ambtenaren van de Wederop bouw en eerst kort geleden is er ter plaatse wederom zo'n z.g.n. noodwoning gezet. Op het adres aan de minister is tot op heden geen enkel ant woord ontvangen, waarom de afdeling Oostburg van de Vereniging „West Zeeuwsch- Vlaanderen" zich heden op nieuw tot de minister heeft gewend, met het verzoek deze aangelegenheid ter plaatse te doen onderzoeken. Frankrijk en het voorstel van Marshall. Naar uit gezaghebbende bron te Parijs wordt vernomen heeft Frankrgk by de Amerikaanse regering voorstellen ingediend om een aantal Europese com missies op te richten ter be studering van de speciale vraagstukken, die aan het her stel van Europa in de weg staan, en van hetgeen nodig is om tot een oplossing in over eenstemming met het voorstel van Marshall te komen. Volgens mededeling, van een functionaris van de Franse ambassade heeft Bonnet een officieus en voorlopig rapport bg Marshall ingediend, waarin Frankrgk zijn instemming be tuigt met het plan van Mars hall. Veto van president Truman. President Truman heeft zyn veto uitgesproken over een wetsvoorstel, dat door het congres reeds is goedgekeurd en een verlaging der belastin gen beoogt van 4 milliard dol lar. Dit is het eerste veto, dat Tru man heeft uitgesproken over 'n maatregel, die door het door de republikeinen beheerste con. gres is goedgekeurd. Truman zeide, dat het wetsvoorstel du bieuze voordelen bood ten kos ten van een gezonde belasting, politiek. Bovendien, aldus Tru_ man, moeten wij nog steeds grote verplichtingen ten gevol ge van de oorlog nakomen. Het congres zal heden het wetsvoorstel nogmaals behan delen. Tribunaal Zierikzee. UITSPRAKEN. Gerh. de Witte te 's-Graven- polder, internering voor de tyd in bewaring doorgebracht. K. J. van Ast, te Noordgou- we, internering gelyk aan de tgd in bewaring doorgebracht en ontzetting rechten. W. J. Boogaart, te Poort vliet, internering gelijk aan de tijd in bewaring doorgebracht, verbeurdverklaring van ver mogen tot 5000 en ontzetting rechten. Verdwenen dorpen. Wanneer men zich van Zie rikzee begeeft naar Renesse en men gaat over Moriaans- hoofd dwars door het lage land van Schouwen, dan kan men zich bg he tzien van de uitgestrekte weiden en akkers moeilijk indenken, dat hier eertijds een groot moeras (moer) lag, waarvan 't over tollige water uitmondde op de plek waar het slot Moermond ligt, dat daaraan waarschijn- ïyk zyn naam te danken heeft. VERWOESTING. Van verre ziet men boven het sierlgke geboomte de to renspits van het kasteel de enige, want we wandelen door een streek, die we ge- voegelgk het land van Schou- wervs verdwenen dorpen kun nen noemen. Immers hier lag eens het gehucht Klaaskin- derkerke, dat een flink dorp was en van Duyvendnke, dat reeds vóór 1320 een kerk be zat, is hoegenaamd niets over gebleven. Het kasteel daar werd ir 1423, de kerk en toren in de zestiende eeuw verwoest. Hier werd geboren Cunerus Petri, die de eerste bisschop van Leeuwarden is geweest. De kerk en toren van El- lemeet zyn in 1576 door Spaanse legerbenden van Mon- dragon, die toen Zierikzee belegerde, totaal vernietigd, 't Lot van de vernietiging trof ^eveneens Looperskapelle, reeds "vermeld in 1324 en het over oude vrouwenklooster Bethle hem, dat in de twaalfde eeuw werd gesticht en be gunstigd werd door de gra ven Floris IV en Willem II. Vreselgk is er in die streek door Spanjaarden huisgehou den. Zo nadert men de duin streek met zyn heerlijke bos sen en schaduwrijke wandel dreven, waar nog het slot Haamstede en het slot Moer mond. Dit laatste slot is hoewel er veel van het oor- spronkeiyke is verdwenen nog een prachtig middel eeuws gebouw. De geschiedenis van het slot begint vermoedelgk in de dertiende eeuw en het is be woond geweest door zeer voorname adellijke families. DE GESCHIEDENIS. Reeds in 1229 bouwde Cos- tyn van Sirixe, een vooraan staand edelman uit Zierikzee, te Renesse een kasteel, maar waarschijniyk stond dat iets dichter bij het dorp. Dat het een groot gebouw geweest moet zijn, biykt wel uit het feit, dat graaf Willem II er in 1244 te gast was toen hy de tolvrijdom van de Abdy ter Duine kwam vernieuwen. In 1297 werd het belegerd door Wolfert van Borselen en goeddeels verwoest. Jan van Renesse viel in ongenade en verloor al zijn bezittingen in deze streek. Zij werden ge geven aan Witte van Haam stede en na zgn dood gingen zy over op zijn drie zoons. Arnoud heeft toen in 1339 op het hem toekomende deel 'n kasteel gebouwd en het de naam Moermond gegeven. Hg wordt dan ook aangemerkt de eerste heer van deze burcht. Het kasteel werd la ter verwoest en in 1513 op nieuw opgetrokken. In het jaar 1613 werd een vleugel met toren aangebouwd en bo ven de ingang werd het op schift aangebracht „Virtus post fata virescit". Later zijn er herhaaldelijk verbouwingen uitgevoerd, terwyl het kasteel vele malen van eigenaar ver wisselde. Van de vijf torens werde ner vier afgebroken en het slot werd van zgn zware muur ontdaan. Het slot ge raakte in verval en wel zo, dat het ten laatste door een boer werd bewoond, die het grotendeels als schuur ge bruikte. De prachtige familiepor tretten, welke in de beneden zaal hingen en afkomstig wa ren van de families Crom- strien, Stavenisse en anderen uit de zestiende en zeven tiende eeuw, waren reeds lang verdwenen met de wapenbor den en de kwartierwapens. Zo was de toestand toen het kasteel in het begin van deze eeuw in het bezit kwam van de familie J. F. van der Lek de Clercq. In 1910 ging het over aan de vader van de tegenwoordi ge eigenaar, de -heer Vriesen- dorp. Het slot is thans ge heel gerestaureerd en in mid deleeuwse stgl gemeubeld, 't Is nu weer een lust voor het oog en een bezoek aan het slot en zijn vriendelyke kas teelheer is de moeite waard. Het is een geluk voor de streek, dat het kasteel te midden van Renesse's natuur schoon in tact is gebleven. Vlak bij het slot ligt het oude jachthuis „De Helle", dat nu een hofstede is, maar eertyds een versterkt slot was. HET DORP. Het dorp Renesse zelf is lief gelegen rond het met bo men beplante veld waarop zijn oude kerkje staat. Hoewel de omgeving nog bosrijk is, vindt men er niet meer de woudreuzen waarvan de geschiedschrijvers ons ver halen, dat zg in de zestiende eeuw beroemd waren: eiken bomen werden toen voor de zeer hoge som van 120 ver kocht. In de Gids voor Zie rikzee, Schouwen en Duive- land, gedrukt, bij de Mooy en Mommaas, lezen wij nog, dat in 1830 op de buitenplaats Grol 300 oude essen-bomen werde ngeveld waarvan de meeste een middellgn hadden tussen 60 en 70 rynlandse duimen. Onwillekeurig gaan de gedachten naar Schudde- beurs, waarvan onlangs der gelijke zware stammen wer den afgevoerd naar de Oude Haven van Zierikzee. Eindexamens H.B.S. en lyc. in Zeeland. De minister van onderwgs heeft bepaald: le dat de eind examens der op.b. hogere bur gerscholen met vyfjarige cur sus en der ingevolge artikel 45 tredecies der middelbaar-on derwijswet aangewezen bgzon- dere hogere burgerscholen met vijfjarige of vierjarige cursus dit jaar, voor zover het mon deling gedeelte betreft, zullen worden afgenomen op de hier onder voor elke school vermel de dagen; 2o. aangewezen de navolgen de personen als deskundige, te vens lid der commissiën, be last met het afnemen van de eindexamens (de deskundigen zijn genoemd in de volgorde, waarin de groepen onderwijs- vakken in artikel 6 van het reglement voor de eindexa mens zijn vermeld) I. de deskundigen: J. W. N. le Heux, oud-hoogleraar aan de Koninklgke Militaire Aca demie te Breda, wonende te Ginneken; dr. J. J. Prins, oud directeur van een hogere bur gerschool, te Wassenaar; J. D. Viruly, te 's-Gravenhage; bg de eindexamens van de: afdeling hogere burgerschool B van het Zierikzees lyceum te Zierikzee op 19, 20, en 21 Juni; afdeling hogere burgerschool B van het Goese lyceum te Goes op 24, 25, 26, 27 en 28 Juni; Rgks hogere burgerschool te Vlissingen op 1, 2, 3, 4 en 5 Juli; Rooms-Katholieke hogere burgerschool te Hulst op 8, 9, 10 en 11 Juli; afdeling hogere burgerschool B van het openbaar lyceum te Terneuzen op 12, 14, 15 en 16 Juli; II. de deskundigen: mevrouw J. Lukassenvan Rhijn, te Roterdam; dr. J. A. Maas, te Wageningën; ds. J. Ph. Mak kink, predikant te Leiden; bij de eindexamens van de: Rijks hogere burgerschool te Middelburg op 24, 25, 26, 27 en 28 Juni; III. deskundigen: dr. K. F. Proost, te Rotterdam; S. Kromsigt, te 's-Gravenhage; mevrouw G. B. H. J. Douma Trap, te Vijght; bij de eindexamens van de: afdeling hogere burgerschool van het Zierikzees lyceum te, Zierikzee op 23 en 24 Juni; afdeling hogere burgerschool A van het Goese lyceum te Goes op 30 Juni en 1, 2 en 3 Juli; Rgks hogere burgerschool te Middelburg op 7, 8, 9 en 10 Juli. Kerknieuws GEREFORM. GEMEENTE. Tweetal te Bruinisse: Ds. L. Rijksen.te Leiden en ds. Chr. van de Woestijne te Ridder kerk. EXCURSIE. De afd. Westelgk Schou wen van de Ned. Ver. v. Huis vrouwen maakte Woensdag een excursie naar de N.V. „Organon" te Oss. Na aan komst aan de fabriek werd voor het gebouw eerst een foto gemaakt van de deel neemsters met enkele gelei ders. Hierna begaf men zich naar de gehoorzaal, waar een employé van de fabriek* een inleiding hield over „Hor monen". Vervolgens werd ir een restaurant de lunch ge nuttigd. Na de middag werd in het laboratorium gedemon streerd wat men op he^ ge bied van hormonen-preparaten verricht. Ook werden nog de stallen bezichtigd, waar di verse proefdieren gehouden worden. Na afloop werd ir de gehoorzaal aan alle deel neemsters de 's morgens ge maakte foto, alsmede de bro chure: „Driehonderd jaar Ra- chitis-onderzoek" uitgereikt, waarna de presidente, mevr. Landegent, dankte voor deze mooie excursie. De afd., die zeer actief is, gezien het feit dat binnenkort een excursie naar het Pompstation der wa terleiding zal worden gemaakt, alsmede een kantklosmiddag gehouden zal worden, kan op een zeer geslaagde dag terug zien. Burgh KUSTLICHT. Vermeldden we enige tijd geleden, dat het kustlicht te Burghsluis weer hersteld was, doch nog geen lichtbron had, thans kunnen we melden, dat sedert Vrijdagavond dit licht zijn diensten weer aan de scheepvaart bewijst. Na infor matie bleek ons, dat dit kust licht van de modernste vin dingen op dit gebied voorzien is. Het wordt n.l. ontstoken en gedoofd door een astro nomische klok, d.w.z. een klok, die met de zonnetijd mee gaat en dus het licht steeds op de juiste tgd ontsteekt en weer dooft. Er zgn twee lam pen in gemonteerd, waarvan er één brandt en de ander voor reserve dient, die onmiddellijk automatisch ingeschakeld wordt, als de lamp, die brandt, doorslaat. Een zeer krachtig lenzenstelsel zorgt er voor, dat het licht van de lamp, die bij 220 Volt een capaciteit van 100 Watt bedraagt, tot op ongeveer 18 km. zichtbaar is. Bruinisse MOSSELZAAD. In de week van 9 tot 14 Juni werden te Bruinisse aangevoerd ongeveer 18000 tonnen mosselzaad, meest voor teelt op eigen percelen. Het is nog steeds hetzelfde grote zaad, nieuwe banken werden nog niet ontdekt. Enkele vrachten werden verkocht 1.50 per ton. Een ton is 100 kg. DE VOLKSTELLING. De gestadige wederopbouw der gemeente Bruinisse en 't herstel der door het oorlogs geweld toegebrachte zware slagen weerspiegelt zich ook in het toenemend inwoner tal onzer gemeente, j Op 1 Januari 1946, toen 'ieder geacht kon worden te rug te kunnen zgn van de evacuatie, bedroeg het aantal inwoners 1748, een jaar later op 1 Januari 1947 2095 en thans bij de volkstelling 2126. Het ziet er naar uit, dat het vooroorlogse peil van plm. 2500 inwoners, wanneer straks de woongelegenheid zal worden uitegebreid, binnen enkele ja-i ren weer zal zijn bereikt. De volkstelling gaf alhier nog de volgende aanwijzingen betreffende de godsdienstige gezindte der inwoners. Ned. Herv. 1383 is 65 Geref. Gemeente 409 is 19 Geref. Kerk 195 is 9 Oud Geref. Kerk 87 is 4 Ver der 4 Chr. Geref.; 6 R.K.; 19 Christen Gemeente; Vrij Evangelisch 4; Katholiek Apostolisch 5; terwijl 14 per sonen opgaven tot geen en kele richting te behoren. Het totaal van deze kleine groe pen is 3 Nieuwerkerk HARK-LIQUIDATIE. Vrijdagavond 1.1. werd in het gemeentehuis van Nieuwer kerk de eindvergadering van het plaatselijk H.A.R.K.-comi- té gehouden, waarbij bijna alle leden benevens de burgemees ter, tegenwoordig waren. De secretaris bracht verslag uit van de totaal ontvangen goederen welke door verschil-* lende instanties aan onze ge meente;» zijn gezonden en de verdeling daarvan. De penningmeester deed re kening en verantwoording van zgn gehouden beheer. Na af trek van vrachten en verdere onkosten bleek dat nog een bedrag van 1636,75 aan het Provinciaal Comité kon wor den afgedragen. De burgemeester dankte het comité voor het vele werk door hen in deze verricht. Zierikzee Mevr. P. Koopman te Zie rikzee is benoemd in de eind examencommissie voor de 2e H.B.S. en de R.K. H.B.S. te Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14