PROVIHCIALE ZEEUWSCHE COUBAHT Duitsers roofden Tiel leeg Mevrouw Peron Niet langer praten in Batavia? de lieftallige ambassatrice Vandaag Gent's Kanaalplannen 190e Jaargang - No.138 Uitgave van de Firma Provinciale Zecuwscbe Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Je., Vllssingcn. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 17 Juni 1947 ABONNEMENTSPRIJS! 25 cent pet week3.20 pee kwartaalfranco per post ƒ3.45 pet kwartaal. Losse nummert 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver- ten tie 2.—. i gevestigd te Vllsslngen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg Londenscae Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 Goes i Turikadej5^dcfoon^2475j^Oo3tb^ i 102 s rerneuzen Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Buitenlands overzicht Frankrijk stelt geen prijs op haar bezoek. Enthousiaste ontvangst door Franco. Juan Peron, de dictator van Argentinië', is gehuwd, Dat is niets bijzonders. Hij is gehuwd met een lieftallige en knappe vrouw, een echte society-dame, die in haar doen en laten veel weg heeft van een filmster en ook dat is niets bijzonders, want Peron is een dictator van een forse gestalte met een knap, donker uiterlijk en met een stem, die zijn aanhangers in vervoering doet geraken. Wel bijzonder is, dat Peron zijn echtgenote met veel tam-tam als een soort persoonlijke ambassadri ce naar Europa heeft gezon den voor het kweken van goodwill voor zijn regime. Dat komt niet vaak voor: vrou wen van de dictators en an dere staatshoofden, voor zo ver zij niet van koninklijke .bloede zijn, plegen hun acti viteit in 's lands en 's mans zaken te beperken tot het bij wonen van officiële recepties en gala-avonden en treden zelden naar buiten op. Het eerste land, dat me vrouw Peron bezoekt is Span je, het land welks regime zo veel verwantschap vertoont met dat van Peron. Eva Pe ron is daar ontvangen op 'n wijze, gelijk 'n vorstin slechts betaamt. Te harer ere waren de straten en pleinen van Madrid versierd, werden geor ganiseerde en spontane wel komstbetogingen en optoch ten gehouden, verschenen de kranten met extra-nummers en kwam de radio met extra programma's. Ja, Franco zelf trad in hoogst eigen persoon als gastheer op en ontving de gemalin van zijn politieke Argentijnse vriend met Spaanse galdnterie. De foto, waarop Franco en mevrouw Peron samen afgebeeld staan, is de gehele wereldpers door- fegaan. Vandaag zal Eva eron in een vliegtuig, om ringd door 41 jachtvliegtuigen, naar Granada vertrekken om verder een rondreis door Spanje te maken en stad voor stad bejubeld te worden. Daarna wil mevrouw Peron verder Noordwaarts gaan en Frankrijk en Engeland bezoe ken, en dat *s eigenlijk een enigszins delicate zaak, want mevrouw Peron is daar lang niet even welkom als in Spanje. De Engelse regering heeft hoffelijk maar koel doen weten, dat haar bezoek op pry's wordt gesteld, doch dat zij onmogelijk de gast kan zyn van de Labour-regering. Of zij in het Buckingham- Palace zou worden ontvangen zou aan het oordeel van de Koning worden overgelaten. De Franse regering schijnt van plan te zijn uitgesproken onhoffelijk te zijn door Eva Peron te verzoeken Parijs maar liever voorbij te gaan. De socialistische partij, waar van premier Ramadier lid is, heeft Zondag een resolutie aangenomen, waarin gecon stateerd wordt, dat Frankrijk er geen behoefte aan heeft vrouwen van fascistische dic tators te bewieroken en waarom de Franse regering verzocht wordt dit duidelijk te maken aan hen, die het te gendeel menen. Is Peron dan een fascist? De internationale commissie voor het bestuderen van Eu ropese kwesties acht het een onomstotelijk feit. In een pas verschenen rapport heeft zij documenten gepubliceerd, wel ke het gevaar van een her opleving van het fascisme in het licht stellen. Argentinië neemt in dit rapport 'n voor name plaats in. Het land, tijdens de oorlog pro-Duits, is na de oorlog een dankbaar toevluchtsoord geworden voor Duits kapitaal en voor voor malige nazi-leiders. Hoewel voor de vorm enkele Duitse ondernemingen in beslag wer den genomen, blijven nog al tijd 'n aantal volop doorwer ken. Een aantal nazi-leiders en spionnen is zogenaamd uit gewezen, maar de meesten hebben vrij gemakkelijk kans gezien te ontsnappen. Het rapport waarschuwt de geallieerden de Duitse activi teit in Argentinië in het oog te houden. Het is voor mevrouw Pe ron natuurlijk jammer, dat Hitler en Mussolini door de loop der gebeurtenissen van het toneel verdwenen zijn en een ontvangst als in Spanje haar in geen tweede Euro pees land beschoren zal zijn, uitgezonderd misschien Por tugal. Maar niet jammer voor Europa. Karl Griiber, de veelbesproken Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken. Helgoland wordt gebombardeerd. Het hoofdkwartier van Britse marine te Hambur_ heeft medegedeeld, dat de Royal Air Force binnenkort Helgoland zal bombarderen. Bommenwerpers zullen dag en nacht in actie zijn. Een week voor de operaties zullen begin nen zal te Hamburg een waar schuwing worden gegeven voor de schepen, die tenminste twee zeemijlen uit de buurt moeten blijven. Dr. Euwe heeft Donder dagavond te New York simul taan gespeeld aan 40 bordeij onder auspiciën van de Brook lyn Chess Club, waarbij hij 23 partijen won, zeven verloor en tien remise speelde. Marshali's plan. Engeland zal in de nabije toekomst besprekingen voe ren met de Sowjet-Unie over de consequenties van het plan van Marshall voor economi sche hulp aan Europa als een geheel, aldus een woordvoer der van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Frankrijk en Engeland zul len het initiatief nemen tot deze besprekingen door mid del van diplomatieke kanalen. Het ligt niet in het voorne men van Engeland in dit sta dium een algemene conferen tie bijeen te roepen. Clayton's reis naar Europa. Naar A.N.P.-Aneta te Wash ington verneemt, zal de Ame rikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Clayton, tijdens zijn reig door Europa, waar hij de reacties op Mars hali's aanbod zal peilen. 's- Gravenhage, Brussel en Bern bezoeken alsmede een aantal andere Europese centra. Doodstraf voor Geessien Bleeker bevestigd. De Bijzondere Raad van Cassatie te 's-Gravenhage heeft de doodstraf, opgelegd door de Groninger Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden aan Geessien Bleeker uit Delfzijl wegens verraad van een groot aantal illegale werkers in de pro vincie Groningen, bevestigd. Zij heeft te Groningen en te Assen, nadat z|j als ille gaal koerierster door de S.D. gearresteerd was, verzetslie den verraden. Daarvoor werd ze door de Groninger en door de Drentse Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden ter dood veroor deeld. Dit is de eerste maal in Ne derland, dat een doodstraf, uitgesproken tegen 'n vrouw, door de bijzondere Raad van Cassatie is bevestigd. De procureur-fiscaal by de Bijzondere Raad van Cassatie had in de „zaak Groningen" tot levenslange gevangenis straf geconcludeerd. De „zaak Drenthe" wenste hij buiten beschouwing te laten omdat men slechts eenmaal levens lang kan krijgen. De verdedigster van requi- rante, mevr. mr. R. C. Broek- huijsen te 's-Gravenhage zal revisie van het vonnis vra gen. De doodstraf voor Puls. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam deed Maandag uitspraak in de zaak tegen de verhuizer Abraham Puls uit Amsterdam, die in de be zettingstijd, op grote schaal meubilair uit Joodse huizen heeft gehaald. Bovendien hield Puls veelvuldig Joden aan, die hij aan de S.D. uit leverde. Ook zijn auto's stel de hij. ter beschikking voor het vervoer van gearresteer de Joden. De uitspraak luidde de doodstraf. Ambtshalve werd Puls het recht op cassatie verleend. Communist ter dood veroordeeld. Een krijgsraad te Saloniki heeft de secretaris-generaal van de Macedonische commu nistische partij, Soessidec, we gens het verlenen van steun aan de Griekse guerillastrij- ders, ter dood veroordeeld. Palestina-commissie haar werk begonnen. De speciale commissie der V.N. voor Palestina is Maan dagmorgen haar werkzaam heden te Jeruzalem begonnen met een informele vergade ring. Tegelijkertijd begon een staking der Arabieren door 't gehele land. Geallieerde oorlogsgraven in Denemarken. Deense onderzoekers hebben de graven gevonden van elf geallieerde piloten, die kort voor de Duitse overgave wa ren neergeschoten in het Norlandwoud nabij Aalborg. Het betreft Engelsen, Canade zen, Australiërs en Nederlan ders. viert de Russische componist en dirigent Prof. I. F. Strawinsky zyn 65e verjaardag. Twee mijnwerkers gedood- ARBEIDSONGEVALLEN OP DE „MAURITS". Even voor twaalf uur ge schiedde in de nacht van Vrij dag op Zaterdag een dodelijk ongeval in de ondergrondse werken van de staatsmijn Maurits", te Lutterade. De houwer P. Smeetg, uit Sittard- Ophoven, werd bij werkzaam heden getroffen door een om hooggaande kooi. Hij kreeg zulke zware kneuzingen aan het hoofd, dat hij onmiddellijk overleed. Het slachtoffer was veertig jaar oud, gehuwd en sinds 1929 in dienst bij de Staatsmijnen. Zaterdagochtend om half acht, werd op het bovengrond se terrein van dezelfde myn de 29-jarige P. Rose door een me dearbeider dood aangetroffen naast het spoor. Het slachtof fer raakte vermoedelijk met het hoofd tussen twee mijn- wagens bekneld en moet vrij wel direct gedood zyn. Het slachtoffer was eveneens ge huwd, woonde te Geleen en was sinds 1939 in dienst bij de Staatsmijnen. Ned. onderscheidingen in Amerika. De Nederlandse ambassa deur in Washington zal dezer dagen een aantal decoraties en erkentelijkheids-medailles uitreiken aan inwoners van de Verenigde Staten als be wijs van dankbaarheid voor hun diensten, gedurende en na de oorlog bewezen aan de Nederlandse zaak. Onder de genen, die onderscheiden zijn, bevinden zich zowel Amerika nen als Nederlanders. Tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw zijn o.m. be noemd A. D. Bestebroertje, voorzitter van de Ned. Kamer van Koophandel te New- York, C. W. Dresselburgs, ge delegeerde van het Ned. Ro de Kruis te New-York en A. P. H. Von Hemert, voorma lig voorzitter van de Neth America Society te New- York. Havenwerkers in staking. Een aantal bootwerkers in dienst bij de samenwerkende havenbedrijven te Amsterdam hebben Maandagochtend be sloten niet aan het werk te gaan voordat 'n aantal reeds enige tijd bestaande grieven uit de weg zijn geruimd. Een dezer grieven is, dat de werkweek van Maandag tot Maandag loopt i.p.v. van Maandag tot Zaterdag. Een andere dat de nachttoeslagen niet op bevredigende wijze worden uitbetaald. WAARDE VAN 21 MIL LIOEN OPGESPOORD Politie keert uit Onmiddellijk na de bevrij ding begon de waarnemend commissaris van politie te Tiel, de heer A. W. A. Sèr, 'n uitgebreid onderzoek naar de goederen, het geld en de effec ten. die de Duitsers, na de evacuatie van de burgerij in het laatste oorlogsjaar, uit het Betuwse stadje hadden ge roofd. Een groot gedeelte daar van moest, naar spoedig na de bevrijding bleek, nog: in ons Daling roepiak-koers. Gedurende de afgelopen week heeft de republikeinse roepiah op de zwarte markt te Batavia harde klappen te verduren gehad. In het begin van de week betaalde men voor de roepiah twee en der tig en een halve cent. Dit werd eind van de week acht en twintig cent. De circulatie van pamfletten door de Pa- soendanbeweging heeft veel hiertoe bijgedragen. In deze pamfletten stond vermeld, dat de roepiah binnenkort waardeloos zal zijn. Dit had een funeste uitwerking op de toch 'reeds zenuwachtige markt. Het beruchte voormalige concentratiekamp Auschwitz in Polen is openlucht-oorlogs museum geworden. land aanwezig zijn. vooral in de Noordelijke provinciën. Het onderzoek vorderde veel tijd en moeite. Het is nog niet ge ëindigd. Naar het A.N.P. thans verneemt, is ,er inmiddels voor een waarde van niet minder dan 21.120.000 aehterliaald. Daarvan zijn 16.000.000 aan effecten, 35.000 aan meubelen, fo to-apparaten, tapijten, kle dingstukken, bontjassen e.d., 125.000 aan postze gelverzamelingen en schil- derjjen en 420.000 aan geld, dat over het gehele land bij diverse personen in beslag genomen werd. Vele bewoners van Tiel zijn thans weer in het bezit van hun verloren gewaande meube. len, waarvan zij, alvorens men ze hem kon retourneren, de eigendom moesten bewijzen. Nog moeilijker was het het geld in handen te krijgen. Daarbij zijn echter de inlichtin_ gen die Nederlandse „vriendin netjes"' van Duitse soldaten, na de bevrijding, over de ge dragingen van haar vroegere vrienden hebben verstrekt, van groots waarde gebleken. De-politie te Tiel zal thans aan de gedupeerden, een deel der schade uitbetalen, Dit ge schiedt uit de achterhaalde gel den. Het percentage zal wor den verhoogd, wanneer de po litie erin mocht slagen nog meer muntbiljetten op te spo ren. HET ADVIES DER COMMISSIE-GENERAAL. P. v. d. A. uit hel Nederlands kabinet? Een hooggeplaatst Neder lands zegsman te Batavia heeft tegenover Aneta ver klaard, dat het advies van de Commissie-Generaal, met de opstelling waarvan Zon dagavond een begin is ge maakt, geen minderheidsad vies zal bevatten. Ten aanzien van alle voorname punten van dit advies bestaat thans vol ledige overeenstemming tussen de Nederlands-In dische regering en de Commissie-Generaal. Dit resultaat is bereikt na uitvoerig overleg met de regeringen van Indonesia, Timor, en West-Borneo, welker mening luidde, dat het republikeinse ant woord geen aanknopings punten biedt voor verder overleg op korte termijn. De resolutie van de Partij van de Arbeid is door Neder landse kringen te Batavia met voldoening ontvangen, daar zij een einde maakt aan vele gis singen. „In deze resolutie is duidelijk de overtuiging van de partijraad uitgedrukt, dat met de tegennota niet valt te werken in de richting van verdere onderhandelingen", aldus de Nederlandsezegs man. Een republikens zegsman noemde tegenover Aneta de resolutie „een verstandige verklaring", en voegde daar- Ned. Herv. Synode tegen openbare processies. De Generale Synode der Ne derlands Hervormde Kerk heeft op 6 Juni 1947 haar ernstige bezwaren aan de minister van Justitie kenbaar gemaakt te gen de herhaalde overtreding van de wet door het steeds veelvuldiger houden van open bare processies door de R. K. kerk. De Synode heeft de minister verzocht de wet te handhaven, mede ter voorkoming- van groeiende onrust. De minister van Justitie heeft daarop de Generale Sy node doen weten, dat het zijn voortdurend streven ig de wet te handhaven. Niet elke pro cessie echter vormt een inbreuk op de wet. Slechts indien bewezen kan worden, dat het houden van processies op een bepaalde plaats in 1848 niet gebruikelijk was, kunnen zij. die op zulk een plaats een processie doen plaats vinden, verklaard wor den in strijd met de wet te hebben gehandeld en bij even tuele herhaling na zódanige verklaring gestraft worden. De minister van Justitie heeft de procureurs-generaal verzocht in alle gevallen, waar naar hun ooi-deel met enige kans op welslagen een verklaring als gemeld kan worden geëist, hiertoe de ver eiste machtiging te geven. Nieuw kanaal vak buiten Sas van Gent en Selzaete om gevraagd. Onderhoud met de haven-directeur. Wat zouden Terneuzen en Sas van Gent zijn geworden zonder Gent? Sas van Gent, dat juist dit jaar herdenkt hoe het 400 jaar geleden ont stond doordat de overheid van Gent een kanaal van de stad naar de zee deed gra ven. dat op de plaats, waar nu dit levendige en nij vere Zeeuwse industrie-cen trum ligt, in de zich toen tot hier uitstrekkende zee-arm uitmondde. En Temeuzen heeft zijn opkomst te dan ken aan het nieuwe kanaal, dat in 1828 gegraven werd, toen de Braakman tè ver verzan^ was om nog langer toegang tot Gent te verle nen. Wanneer men thans over de toekomst-mogelijkheden van beide plaatsen spreekt, dan kan het wel niet anders of men denkt daarbij vooral aan de industrieële ontwikkeling van de „kanaal-zone". E!n toch is het beslist niet zó, dat de grote plannen, wel ke het stadsbestuur van Gent t.a.v. dit kanaal koestert, al leen maar het belang van Ter- neuzen en Sas van Gent zou den dienen. Inderdaad stelt men het van bepaalde zijde wel eens zo voor. Vooral in Antwerpen, waar men blijkbaar een al te grote concurrentie van Gent toch wel enigszins vreest. Ge lijk men trouwens ook al ge vaar meent te bespeuren van de zijde van Luik, getuige het verzet, dat in de Sinjorenstad telkens weer opduikt, wanneer er sprake ig van de opheffing van de z.g. „Stop van Ternaai". Maar wat stelt Gent zich dan eigenlijk voor? Ten einde een antwoord te krijgen op deze vraag, welke indirect ook voor de toekomst van het Oost Zeeuwsch Vlaam se industriegebied en de haven van Terneuzen van zo groot belang is, zijn we dezer dagen eens naar Gent gegaan om daar een onderhoud te hebben met de heer Luc. van de" Putte, de algemeen directeur van de haven van Gent, die ons ont ving in het fraaie gebouw van de haven-kantoren bij de in gang van het uitgestrekte ha ven-complex. ZEVENDE IN EUROPA. Vergeet u toch vooral niet, dat het nog maar nauwe lijks 15 jaar geleden is, dat Gent de zevende plaats innam in de lange reeks van continen tale havens van Europa. Er zifit er niet minder dan elf-honderd-zeventig en dat Gent daarbjj in de jaren 1929—'30 met voorbijstreving van de grootste Franse ha vens Marseille en Le Havre een zoo vooraanstaande plaats innam, vervult nog altijd iede re rechtgeaarde Gentenaar met trots. Helaas is in 1931 de con- tingentering gekomen en daar door liep de „omzet" van de Gentse haven, die in het top jaar 1930 niet imnder dan tien imllloen ton had bedragen, te rug tot 6 a 8 millioen ton. Een van de belangrijkste verlies posten was daarbij wel de 2\\ millioen ton Engelse steenkool, welke voordien ten behoeve van de Gentse industrie werd aangevoerd. INDUSTRIEHAVEN. Industriehaven! Dat is de Gentse haven in de eerste plaats. De heer van de Putte legt daarop dan ook de nadruk en wijst er op, dat de vrees voor concurrentie bij Antwerpen werkelijk ongegrond is. Ant werpen is immers vooral han delshaven, Gent industrie-ha ven en de gehele haveninstal latie ig daarop ingesteld. In Gent gaat het om snelheid bij het laden en lossen, terwijl Antwerpen geheel is ingericht op het verwerken van stuk goed. DE PLANNEN. Om werkelijk te voldoen aan de eisen, welke de na oorlogse scheepvaart stelt, zal niet alleen de sluis bij Terneuzen aanmer kelijk breder moeten wor den, maar dient men ook het kanaal zelf over zyn gehele lengte te verbreden en te verdiepen. De heer van de Putte liet ons een blik slaan op de kaar ten. waarop de plannen van Gent staan uitgestippeld: een geheel nieuwe sluis bij Terneu zen met een bi'eedte van min stens 26 Meter. Het is eigen lijk ook te gek, dat de bestaan de sluig hier maar 18 Meter breed, is, terwijl de tweede sluis bij Sas van Gent die eveneens krachtens het ver drag van 1895 werd aange legd om Nederland in de ge legenheid te stellen het kanaal af te sluiten, wanneer er eens overlast mocht ontstaan dooi de afvoer van te veel water of van te sterk vervuild water van de Belgische industrieën, al 26 Meter breed is. De nieuwe sluis zou aanslui ten bij de enorm verruimde voorhaven en toegang geven tot het kanaal, dat 200 in plaats van 100 Meter breed moet worden. Voor éen gedeelte kan het hiertoe worden ver breed, maar over een lengte van pl.m. 10 K.M. wil Gent een nieuw kanaal doen graven, dat bij Sluiskil weer in het be staande zou uitmonden. Daar mede zou niet alleen een bocht worden weggenomen, maar bovendien worden voorkomen, dat door onteigening in de kom van Sas van Gent en Selzaete te hoge kosten zouden moeten worden gemaakt. Beide dorpen komen dan weliswaar niet meer aan het nieuwe hoodfkanaal te lig gen, maar daar de oude vaar weg toch in tact blyft, behoeft dit althans naar 't oordeel van de heren in Gent geen bezwaren voor de reeds ge vestigde industrie op te leve ren. Bovendien heeft men te Gent nog het plan deze verbeterin gen te koppelen aan een sane ring van de waterafvoer van de Leye en de Schelde door het leggen van een ringvaart om Gent, waardoor overlast van het water in de laagste delen van de stad In de toekomst vermeden zou worden, terwijl er voor de binnenvaart een kortere verbinding zou ont staan in plaats van het zeer ingewikkelde kanalenstelsel. dat zich thans door de stad heen wringt. Ten slotte wenst Gent nog aan de Noord-Oost-zyde van de stad een nieuw en modern vliegveld aan te leggen, dat niet in de laatste plaats ook voor vrachtvervoer zou moe ten dienen. LIBERTY'S EN VICTORY'S. Men ziet het: de plannen zijn niet gering. En het is nodig verzekert de heer van de Put te, want nu de oorlog juist de schepen van 2000 tot 6000 ton heeft gedecimeerd, geschiedt de vrachtvaart vrijwel uitslui tend met Liberty's en Victo ry's. Deze laatste kunnen Gent op het ogenblik helemaal niet bereiken en ook de Liberty's zijn nog juist iets te breed, zo dat zij in het laatste jaar van de oorlog, toen de Geallieerden over Gfnt een belangrijk deel van hun ravitaillering lieten lopen omdat Antwerpen te vaak onder de V I's lag, steeds in Terneuzen of zelfs in Le Havre gedeeltelijk gelicht moesten worden. En nukomen ze natuur lijk helemaal niet! Berusten in die toestand be tekent berusten in de dood van Gent als havenstad en daarvan kan natuurlijk geen sprake zyn. Gent prijst zich dan ook ge lukkig zowel in Belgische als in Nederlandse regeringskrin gen begrip te vinden voor z|jn moeilijkheden. En het ver trouwt dat weldra een beslis sing zal worden genomen, wel ke het in staat zal stellen zijn plaats als een van de belang rijkste havens van het Europe- s,a continent te hernemen. aan toe, het niet onmogelijk te achten, dat Sjahrir als gevolg dezer resolutie op kor te termijn uit Linggadjati naar Batavia zou komen. Politieke kringen in nauw contact met de Partij van de Arbeid achtten het belang rijk, dat de resolutie niet verklaart, dat de Partij van de Arbeid niet bereid zou zijn medeverantwoordelijk te aanvaarden voor het verdere beleid van de Nederlandse re gering, indien minnelijk over leg onverhoopt onmogelijk zou blijken. Het js niet mogelijk, dat het advies van de Commissie-Gene raal aan de Nederlandse rege ring Dinsdag gereed zal zijn. Hoewel in dit advies de ge zichtspunten van Oost-Indoni- sië en West-Borneo verwerkt zullen zijn, zullen laatstge noemden ook zelf een afzonder, lijk advies aan de Nederlandse regering zenden. Dinsdag worden Nadjamoe- dln en enkele andere Oost-In donesische ministers te Bata>- vla verwacht. In de loop van de dag zal Soekawatj met hen vergaderen hl verband met het opstellen van het advies van Oost-In donesië. De resolutie van de Partij van de Arbeid stond Maandag morgen in het middelpunt van de belangstelling. Socialistisch georiënteerde zegslieden ver klaarden tegenover Aneta, dat de resolutie opgevat moet wor- den als' een laatste ernstige waarschuwing aan de repu bliek inzake de houding van de Partij v. d. Arbeid. Indien onverhoopt dit laatste beroep aan republikeinse zijde niet begrepen zou worden en van Nederlandse zijde tot uiterste middelen overgegaan zou moe ten worden, verklaarde de contactpersoon van de Partij te Batavia, dat de partijraad in deze resolutie te kennen geeft, dat zij zich vooralsnog zeker niet afzijdig wil plaat sen van> de politieke koers van de Nederlandse regering. Prof. Romme's mening. Prof. Homme heeft aan een A.N.P.-vertegenwoordiger zijn mening gezegd over de jong ste resolutie, die de Partij v. d. Arbeid publiceerde betref fende Ned. Indië. Hij is het er mee eens, dat naar een vertrouwensfeer ge streefd moet worden, maar het is onjuist de gedachte te wekken, dat die vertrouwens sfeer van Nederlandse zijde geschaad zou zijn. Daarnaast zeide hij, dat voor vraagstuk ken die apert in strijd zijn met Linggadjati of met de grondwet, arbitrage niet in aanmerking kan komen. K P.M. reorganiseert. SAMENWERKING MET JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. De Kon. Pakketv. My. zal haar buitenlandse lijnen d.w.z. de lijnen buiten Ned. In dië, overdragen aan de Java- China-Japanlyn. De naam van deze maatschappij zal Java- China-Pakkeilijn worden en de KT.M. neemt voor 10/2 mil lioen gulden in het kapitaal deel, waartoe zij een negen tal schepen, benevens de vorderin gen voor 2 verloren schepen overdraagt aan de J.C.P.L. De schepen zijn: de Boissevain, Ruys, Tegelberg, Straat Ma- lakka. Straat Soenda, Maet- suyeker, Tannau, Nieuw Hol land en Van Heutsz. Interparlementaire Unie. Tijdens de bijeenkomst van de Interparlementaire Unie te Den Haag werd Maandag de noodzaak van nauwer contact tussen Belgische, Nederlandse en Luxemburgse middenstan ders besproken. De heer Pierre de Smet, lid der Belgische delegatie, drong aan op vermindering van tijdverlies bij douane-con trole aan de grens en op electrificatie van de spoor lijn AmsterdamBrussel. Churchill de vitale. Winston Churchill, die deze week een operatie heeft ondergaan, ver baasde zijn doktoren door reeds 24 uur na zijn" behandeling' rechtop in zijn bed te zitten en de krant te lezen. Hij had de zuster al om een sigaar gevraagd, maar de medici hebben het rookverbod voor de oud premier tot Woensdag gehandhaafd. Volgende week Zaterdag mag Churchill weer naar huis terugkeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1