PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Marshalls voorstellen Dagdienst der worden besproken Nationalisatie Ned. Bank Vandaag Hartstochtelijk beroep van de P+ vd+ A* Kinderherstellingsoorden Maatschappij Zeeland 190e Jaargang - No. 137 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 16 Juni 1947 ABONNEMENTSPRIJS! 25 cent pa week3.20 per kwartaal franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureaus gevestigd te Vlisslngen i Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen I Middelburg Londenscüe Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 s Goes i Turf kade 15. telefoon 2475 Oostburg Gratamastraat 3. telefoon 102 Terneuzen Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Buitenlands overzicht Minister Bevin op bezoek bij collega Bidault. Hoe is de mening van de Sovj'et-Unie Bijna twee weken geleden hield Marshall te Harward zyn bekende rede over het economisch herstel van Eu ropa, die Vrijdag door Bevin als een der grootste redevoe ringen uit de wereldgeschie denis bestempeld werd. De Amerikaanse minister liet uitkomen, dat de Ver. Staten niet door konden gaan met zo te hooi en te gras leningen te verstrekken, zon der waarborg, dat deze lenin gen aan het gestelde doel zouden beantwoorden. Hij' no digde de Europese regerin gen uit gezamenlijk de hand aan de ploeg te slaan door een herstelplan voor Europa op te stellen en gaf te ken nen, dat Amerika in dat ge val bereid zou zijn met een alom vattende lening van zo nodig zes milliard dollar bij te springen. De eerste week moesten de ze belangrijke woorden wat betijen, maar nu ze eenmaal op de verschillende departe menten goed bestudeerd zijn, blijkt, dat Marshall bij de Europese staatslieden aller minst voor dovemansoren heeft gesproken, Er is actie gekomen in West-Europa om met bekwame spoed aan de uitnodiging van Marshall ge hoor te geven. William Clayton, Ameri kaans onderminister van bui tenlandse zaken, komt binnen kort naar Europa om namens zijn chef besprekingen te voe- V. Initiatief van Nederland. De Nederlandse rege ring heeft zich tot de Belgische regering ge wend ten einde gezamen lijk overleg te plegen omtrent een eventueel te nemen initiatief in ver band met een samengaan der Europese landen ten einde tot economisch herstel van Europa te komen. Volgens berichten zou de Engelse minister van buitenlandse zaken, Be vin, zich in hetzelfde verband tot enkele lan den gewend hebben. Me degedeeld kan worden, dat de Nederlandse re gering geeu enkel ver zoek van die zijde heeft ontvangen. De besprekingen, wel ke de Nederlandse rege ring hierover voerde met België en Luxemburg zjjn dit weekeinde geëin digd. Vernacht mag worden, dat de reacties der drie regeringen met elkaar in overeenstem ming zullen zijn. ren. De Engelse regering heeft besloten Frankrijk en andere Europese landen te raadplegen om te zien op wel ke wg'ze het best voordeel kan worden getrokken van het voorstel van de V.S. Bevin zelf zal morgen naar Parijs vertrekken om met collega Bidault overleg te ple gen. Kleine landen als Neder land, België en Luxemburg, de drie musketiers der tol- unie, zijn dit weekeinde met elkaar in contact geweest om te spreken over het denk beeld van Marshall. Over de resultaten van al die bespre kingen binnenskamers zal on getwijfeld spoedig meer be kend worden. Ook over de Srecieze omvang van Mars- all's voorstellen, want blijven nog tal van vragen openstaan. Wat bedoelt Mars hall met Europa? Waar houdt dat werelddeel op? Doelde hij ook op de Oost-Europese lan den, op Oostenrijk, op Tsje- cho-Slowakije, op Spanje, op Duitsland, ja zelfs op de Sow- jet-Unie? En welke voorwaar den zal Amerika stellen? Ie der weet, dat de grote man nen van Wallstreet weinig hebben moeten van socialisa tie en andere rode of rose ex perimenten en zij plegen dat bij het overhandigen van de dollar-chèques niet onder stoe len of banken te steken. Vol gens een ambtenaar van het Amerikaanse departement is „in principe" de Sowjet-Unie niet uitgesloten van de hulp verlening, maar er zal een hele ommekeer in de inter nationale betrekkingen moeten komen wil in de praetijk Rus land dollars ontvangen. De Franse regering heeft een luchtballonnetje opgelaten door de Sowjet-regering offi cieel te vragen of zij bereid is haar mening over de pro jecten van Marshall te zeg gen. Die mening, hoewel waarschijnlijk ongunstig, zal van veel belang zyn. De com munisten in West-Europa zyn maar alvast begonnen de plannen imperialistisch en ge vaarlijk te noemen, doch dat kan natuurlijk uit gewoonte zijn. Zo Rusland zich van de plannen zou distanciëren, ligt een West-Europees econo misch blok in het verschiet onder peetvaderschap van Marshall. DRIE VLIEGRAMPEN. Voorlopig 64 slachtoffers Een Amerikaanse Skymaster van de Capital Airlines is met 50 personen aan boord veron gelukt op de top van de Blue R&dge Mountains in de Ver. Staten. Het was reeds enige dagen over tijd,zodat de red dingsploegen laait aankwamen. Er werden geen overlevenden gevonden bij het wrak van het vliegtuig. De bemanning be stond uit S leden en de overige inzittenden waren passagiers. VLIEGRAMP IN INDO CHINA. 2 km. van Dalat in Frans- Indo-China is een Frans vlieg tuig neergestort, waardoor 10 personen, o.w. vier kinderen zijn gedood. Het vliegtuig on derhield een geregelde verbin ding tussen Saigon en Dalat. LEGERVLIEGTUIG NEERGESTORT. In de Hawks Mountains is een groot Amerikaans leger vliegtuig verongelukt, een B 29. Nabij het wrak zijn vier lijken aangetroffen. Het is nog niet bekend, hoeveel personen zich aan boord bevonden. Wetsontwerpen werden ingediend. Aandelen worden genaast. De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer aangeboden een wetsontwerp betreffende het nieuwe sta tuut voor de Nederlandse Bank en een ontwerp tot naasting van de aandelen dezer bank door de staat. Dit laatste ontwerp is mede ondertekend door de minister van justitie. In de memorie van toelich ting merken de beide ministers op, dat het algemeen nut van de naasting voortvloeit uit het gewijzigd karakter van de po sitie der bank onder de huidige tijdsomstandigheden. De bank vervulde door de uitgifte van bankbiljetten een deel van de overheidstaak en Talrijke arrestaties in Roemenië. Volgens Radio Moskou zijn in Roemenië wijd en zijd arres taties verricht na de ontdek king van een ondergrondse or ganisatie, genaamd': Broeder schap van het kruis. Het cen trum van deze organisatie zou zich bevonden hebben in de universiteitsstad Jassy. De ge arresteerden zijn voornamelijk studenten, onderwijzers en of ficieren, aldus radio Moskou. Congres-partij keurt Brits plan goed; Het comité van de Voor- Indische congrespartij heeft een resolutie aangenomen, waarin het Britse plan voor de machtsoverdracht aan de Voor-Indiërs wordt goedge keurd. De resolutie werd met 29 tegen 15 stemmen en 32 ont houdingen aanvaard. Ver. Staten ratificeren vredesverdragen. De Ver. Staten hebben de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Hongarjje en Bul garije geratificeerd. Ter gelegenheid hiervan legde Truman een verklaring af, waarin hij lof toezwaaide aan Italië en ernstige critiek liet horen op de toestand in de Balkanlanden. De ondertekening van het verdrag met Italië noemde hij de afsluiting van een onge lukkige periode in de betrek kingen tussen de Ver. Staten en dit land. Hij pleitte voor een schouder aan schouder staan van het Amerikaanse en het Italiaanse volk. Wat betreft de Balkan-sta- ten, zeide hij het te betreu ren, dat in deze landen de regimes tot maarregelen van verdrukking zijnovergegaan. Werkelijke democratische re geringen zijn daar niet. TROEPEN TREKKEN ZICH TERUG. Op het Italiaanse ministe rie van buitenlandse zaken is Zaterdag een overeenkomst getekend met betrekking tot het terugtrekken van Britse troepen uit Italië. Naar verluidt bereiden de Amerikanen thans een derge lijke overeenkomst voor. Spaanse primaat wae~~ huwt katholieken De Rooms-Katholieke pri maat van Spanje, kardinaal Enriq e pla y Deniel, heeft in een herderlijk schrijven de Spaanse katholieken gewaar schuwd, dat de stemming het referendum over generaal Franco's opvolgingswet op 6 Juli „niet vervalst moet worden, noch door degenen, die stemmen, noch door hen, die belast zijn met de organi satie ervan". Negen hoge Duitse offi cieren, onder wie Von Brau- chitsch en generaal Guderian, zullen uitgeleverd worden aan Polen. aan dit laatste werk was het commerciële element zelfs ge heel ondergeschikt gemaakt. Het is billijk, dat de staat thans de gevolgen van eventu ele winstderving gaat dragen en die piet afwentelt op de aandeelhouders. Als betaling van de aande len stelt de regering voor een grootboekinschrijving rentende 2Vz en bedragende het dub bele nominale bedrag van een Ned. Bank aandeel. De nieuwe bankwet om schrijft de taak van de Neder landse bank als: reguleren van de Nederlandse geldeenheid als dienstig is voor 's lands wel vaart. De minister van finan ciën geeft aan de directie van de bank de nodige aanwijzin gen. De bankdirectie krijgt bij verschil van inzicht recht van beroep op de kroon. Er zullen tenminste drie en ten hoogste vijf directeuren zijn. De bankraad zal bestaan uit een voorzitter, vier com missarissen van de bank en twaalf leden, die benoemd worden door de kroon, die ook de voorzitter benoemt. De twaalf leden zullen geko zen worden uit het bedrijfsle ven, arbeidersorganisaties en financiële deskundigen, die'niet tot de eerstgenoemde groepen behoren. Bij de vergaderingen van de raad zullen de bankdirectie, thesaurier-generaal en verte genwoordigers van enkele mi nisteries aanwezig zijn. Nagy in New-York aangekomen. Ferenc Nagy, de voormalige Hongaarse minister-president, is Zaterdagavond per vliegtuig uit Zwitserland te New York aangekomen. Nagy werd verwelkomd door de voormalige Hongaarse ge zant te Washington. In een verklaring zei hij, dat de Ver. Naties weinig kunnen doen inzake de Hongaarse kwestie. Over zijn verdere plannen liet hp zich niet uit. is het 15 jaar gele den, dat de Nederland se letterkundige, dr. Frederik van Eeden, te Bussum overleed. N.S.B.-ers belijden schufd. Volgens het Parool is er interkerkelijk overleg gaande over een belijdenis van schuld, welke door een groep gede tineerden, die destijds in de N.S.B. een leidende rol speel de en een groep oud-politie ke delinquenten is opgesteld. Het ligt in de bedoeling, dat de kerken deze belijdenis van schuld in een kanselboodschap zullen doorgeven, waarin de verklaring nog nader zal wor den besproken en toegelicht. Gesprekken tussen geeste lijke verzorgers en gedetineer de politieke delinquenten heb ben tot uiting gebracht, dat er een opmerkelijke wijziging is gekomen in het oordeel van velen over hun houding tij dens de bezetting. Mishandeling van verdachten. In Brabant zyn enige ge vallen van mishandeling in onderzoek, welke mishande ling gepleegd zou zijn door C.C.D.- en politieambtenaren. Een zekere J. v. d. H. zou verdacht van smokkelarij te Lage Mierde zijn ingesloten en mishandeld zijn. Ook te gen enkele C.C.D.-ambtenaren uit Weert is een aanklacht ingediend. Zij hebben twaalf gearresteerde personen, die van smokkelarij werden ver dacht, te lang vastgehouden en een van de mensen zou mishandeld zijn. Autobandenfabriek. Te 's-Hertogenbosch zal 24 Juni de eerste fabriek van autobanden in Nederland wor den geopend. De fabriek is gesticht door Michelin. Internationale arbeidsconferentie. Te Genève vangt op 19 Juni een internationale ar beidsconferentie aan, waar voor een grote Nederlandse delegatie is aangewezen. Voorzitter van de delegatie is mr. Joekes. Sovjet-Unie antwoordt Amerika. De Sowjet-voorzjtter van de geallieerde bestuursraad in Hongarije, generaal Zwiridof, heeft het Amerikaanse protest inzake de politieke crisis in Hongarjje van de hand gewe zen. Zwiridof bestrijdt de Ameri kaans© opvatting, dat de wij zigingen in de Hongaarse re gering tegen de wil van de meerderheid van het Hongaar se volk tot stand zouden zjjn gekomen. De kabinetscrisis, aldus Zwiridof, is veroorzaakt, doordat Ferenc Nagy geweigerd heeft op een verzoek van de regering en van zjjn partjj naar Hongarije terug te keren. Volgens welingelichte krin gen te Washington zou de re gering der V.S. overwegen, de toestand op de Balkan aan de V.N. voor te leggen. E.H.B.9.-wedstrijden. Ter gelegenheid van de jaarvergadering der Ned. Ver. E.H.B.O. te Utrecht en het 40-jarig bestaan der Utrechtse afdeling zijn landelijke wed strijden gehouden, waarbij Prinses Juliana Zaterdagmid dag een kijkje heeft genomen. De ploeg van Zuid-Holland kwam met 312 punten boven aan. De Zeeuwse ploeg was nummer 8 met 160 punten. Levensmoeilijkheden. In vele plaatsen worden thans bureaux voor levens moeilijkheden opgericht. De kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Meppel heeft het ini tiatief genomen ook te Meppel een dergelijk bureau op te richten. De medewerkers be horen tot verschillende ker ken. Schooljeugd aan het werk. De minister van onderwijs zal bij het begin van het nieuwe schooljaar de gehele Nederlandse jeugd oproepen om boeken in te zamelen voor de militairen in Indië en oud papier voor de papierindus trie. Op de eerste Zaterdag van elke maand zal de gehele jeugd inzamelen. Plannen van minister Mansholt. Te Beekbergen verklaarde minister Mansholt in een ver gadering, welke door de Par tij van de Arbeid was belegd, dat een grondige rationalisatie van het boerenbedrijf nodig is, waarbij het gebruiksrecht van de grond moet gaan bo ven het eigendomsrecht. Hij noemde grondverbetering, juister ligging der boerderijen en arbeidsbesparing nodig. De plannen zouden een milliard gulden kosten. Hervatting der besprekingen op Java Ook de Communistische Partij sprak zich uit. De Partijraad van de Partij van de Arbeid heeft Zaterdag te Amsterdam vergaderd en met algeme ne stemmen een resolutie aangenomen, waarin een hartstochtelijk beroep ge daan wordt op de regering van Nederland en de re publiek Indonesia. De resolutie vraagt vervol gens van de Nederlandse re gering: 1. hernieuwd contact voor het bereiken van resultaat op korte termijn; 2. onderwerpen van daar voor vatbare geschilpunten aan arbitrage; 3. maatregelen om de verstoorde vertrouwens sfeer te herstellen, zoals onmiddellijke aflossing van troepen en verdere vermin dering van de troepen macht, algeheel herstel van de toestand te Buitenzorg en verwijdering van voor het gebeurde te Buitenzorg X erantwoordelijke Neder landers, beëindiging van de campagne, die thans door de regeringsvoorlich tingsdienst in Batavia wordt gevoerd, benoeming van progressieve elemen ten op leidende posten. De resolutie constateert, dat de Indonesische delegatie Parlementsleden bijeen in Den Haag. Twintig Belgische, tien Lu xemburgse en veertig Neder landse parlementsleden heb ben deelgenomen aan de tweede interparlementaire con ferentie te Den Haag. Be sproken werd het Duitse pro bleem en de culturele uitwis seling. Zeeuwse afdelingen bijeen te Goes De Zeeuws© afdelingen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoor den en gezondhei.dskolonies kwamen Zaterdag in het Schuttershof te Goes bijeen. De directeur van het genoot schap de heer Snel uit Amster_ dam leidde de bijeenkomst en sprak een woord van welkom tot de 24 afgevaardigden, die 12 afdelingen, vertegenwoordig den. Hij wees er op, dat de ge troffen gebieden de volle aan dacht hebben van het genoot schap. Zeeuwse kinderen zijn voor herstel naar Engeland, Zwitserland en Denemarken gezonden met gunstig gevolg. Ook de stichting Bio-vacantie- oord heeft aandacht geschon ken aan de getroffen gebieden, waardoor thans reeds Zeeuwse kinderen verpleegd worden in het „Russenduin" te Bergen aan Zee. Voor de oorlog werden uit Zeeland circa 100 kinderen per jaar uitgezonden, welk aantal Heeft Vlisslngen nog een kans Eerste reis van de „Mecklenburg". (Van onze speciale verslaggever) Vrydag de dertiende was voor de maatschappij Zee land een glorieuze dag. Zelfs het vertrek uit een haven met een zo weinig bemoedi gende naam als de Jobsha ven te Rotterdam, kon de directie niet weerhouden op deze datum haar dagdienst op Engeland te hervatten... z(j het helaas niet van Vlis slngen, maar van Hoek van Holland. Het was een stralende zo mernamiddag toen de Meck lenburg vertrok voor deze eer ste overtocht. Er was een se lect gezelschap aan boord en de reis droeg een alleszins feestelijk karakter En toch had deze reis voor Zeeland iets, dat men een bij smaak zou kunnen noemen ware het niet, dat iedere Zeeuw zich oprecht verheugt in de groei en bloei van de maatschappij, die nu reeds bij na 75 jaar de naam van Zee land hoog houdt op de Enge landNederland-route. Maar wanneer men te Hoek van Holland straks aan boord zal gaan van schepen, die eens de trots van de Scheldestad waren, en wanneer men dan eerst in Vlissingen de trein moet nemen en daarbij de ver woeste installaties van Ie Mij. Zeeland moet passeren, dan zal men toch een diepe weemoed voelen. Zal de Zeeland nog ooit naar Vlissingen terugkeren? EEN VRAAG. Deze vraag werd tijdens de maaltijd aangeroerd, die van de openingsvaart der Mecklen burg een waar festijn maakte. Zowel de heer G. J. Bensink, directeur van Müller en Co., als de heer G. F. H. Giesber- ger, directeur der Ned. Spoor wegen, roerde haar aan. Wij gaven reeds een kort overzicht van beide redevoe ringen. In een kort onderhoud, dat wij met de heer Bensink hadden, verzekerde hij ons echter, dat het noemen van de Zeeuwse belangen op de derde plaats, waarbij hy de nationale belangen en de economische belangen van de Mij. Zeeland eerder noemde, geenszins een achterstelling van de Zeeüwse belangen betekende. Die belan gen spreken tenvolle mee en hoe de beslissing van de rege ring ook moge uitvallen, voor toeristentrfps komen de boten van de Zeeland in elk geval naar Vlissingen terug. De heer Giesberger noemde de weg over Vlissingen voor spoorwegverkeer een moeilijke weg vooral ook omdat het Duitse achterland wel voor ve le jaren als verloren beschouwd moet worden. Hij legde er tenslotte de na druk op, dat de regering zal moeten beslissen of Vlissingen deze nieuwe aderlating moet ondergaan. DE NIEUWE DIENST. Intussen konden wy consta teren, dat de Mij. Zeeland door het instellen van de driemaal per week varende dag-dienst, die volgend jaar een dagelijkse dienst wordt, een belangrijke schrede heeft gedaan op de weg naar herstel. De Mecklenburg is een fraai en doelmatig schip, dat byzon- der voldoen zal. Daarbij is de service aan boord uitstekend en ziet men overal de oude ge trouwen van de Zeeland. Ieder aan boord was vol lof over schip en bemanning. Na de overtocht had de Zee land nog de attentie haar gas ten een trip naar de Engelse badplaats Clacton on Sea aan te bieden. Een aardige geste! Deze eerste en succesvolle reis van de Mecklenburg zal ongetwijfeld de Mij. Zeeland aanmoedigen op de ingeslagen weg voort te gaan en te bou wen aan de wederopbloei van het bedrijf, dat zolang Neer- land's en Zeeland's naam heeft hooggehouden. Deze aanmoediging werd ook uitgesproken door velen, die tijdens de terugreis de dank der gasten jegens de Zeeland directie vertolkten. te klein was ook in verband met het voorkomen van t.b.c. ZES KOLONIEHUIZEN. Van de elf koloniehuizen, die voor de bezetting bestonden, functionneeren er thans zes. De resultaten zijn gunstig. De mening, dat het aantal aanvra gen buitengewoon groot zou zijn, is echte,, niet bewaarheid. Na de bezetting zijn de afdee- lingen herrezen en hebben ze haar gelden terug gekregen, waarmede zij het hoofdbestuur hebben gesteund om de kolo niehuizen weer op gang te brengen. Zeeland heeft toen het Noor den onder meer geholpen door het zenden van voedsel. Op een vraag deelt de voor zitter mede, dat thans alle ko loniehuizen zijn bezet tot Oc tober. De provincie Zeeland geeft een subsidie tot een maximum van 2500, hetgeen aan de krappe kant is. Spreker wijst er ook op, dat subsidiëring door gmeentebe- sturen redelijk is, wanneer de schoolarts kinderen voor uit zending aanwijst. De rijkssub sidie is teruggebracht tot 35 ct., zodat per dag 1.40 bijge past moet worden door de af deling, plus nog de reis- en andere kosten. Kunnen de afdelingen dat niet opbrengen, dan kan in sommige gevallen het hoofd bestuur helpen. WACHTEN OP UIT ZENDING. Bij de bespreking blijkt, dat de afdelingen Amemuiden en Vlissingen kinderen hebben, die op uitzending wachten. Gewe zen wordt op de gevaren van de woningnood en ook is de medewerking van de ouders niet altijd voldoende. Na bespreking van wensen en moeilijkheden wordt de pro paganda behandeld. De heer Houtekamer stelt zioh voor deze winter propaganda-avon- den met lantaarnplaatjes Xf organiseren. Daarna sluiting. Kindje gestikt. Het tweejarige dochtertje van de familie K. aan de Schuiteweg te 's-Gravenhage, dat in een kinderstoel zat, vastgebonden met een riem, gleed in een onbewaakt ogen blik uit de stoel. Het kreeg het riempje om de borst, waar_ door het stikte. Een ei voor kinderen. In de bonnenlijst, die op 19 Juni zal worden gepubliceerd, wordt een bon aangewezen voor een el voor de leeftijds groepen C, D en E (0 tJm 14 jaar). voor de ondertekening van Linggadjati op de hoogte was' van de Nederlandse uitlegging dezer overeenkomst en dat de delegatie thans komt met een zo principieel verschillende interpretatie als niet van haar verwacht mocht worden. Ook constateert de resolu tie, dat de door de Indonesi sche delegatie thans voorge stelde staatsrechterlijke con structie niet te rijmen valt met de Linggadjati-overeen- Jcomst en strijdig is met de Nederlandse grondwt. DE COMMUNISTEN. De communistische partij van Nederland hield een ver gadering van het partijbe stuur op 15 Juni te Amster dam. Het bestuur nam een resolutie aan, waarin de Neder landse nota aan de republiek Indonesië wordt afgekeurd en het antwoord van de Indonesi sche delegatie wordt geken schetst als een ernstig voor stel tot loyale uitvoering van het Linggadjati-verdrag. Het partijbestuur vraagt directe heropening van de onderhandelingen, met uitslui ting van elk geweld of drei ging met geweld. Het wil voorts onmiddel lijk overgaan tot een aanzien lijke vermindering' van de troepenmacht in Ned. Indië. SJAHRIR. Te Batavia werd verwacht, dat Sjahrir van Linggadjati naar Batavia zou reizen in verband met de resolutie van de Partij van den Arbeid. DE AFWIJZING. Aneta meldt uit Batavia, dat de besprekingen ten pa- leize van dr. van Mook onder meer gaan over de vraag of het antwoord van de repu bliek beschouwd moet worden als een tactisch geformuleerde volledige afwijzing van de Ne derlandse nota of als een po ging om bepaalde zienswijzen aan te bieden, die voor na dere bespreking vatbaar zyn. Het staat vrijwel vast, dat het advies van de commissie- generaal het Nederlandse ka binet niet voor Maandag de dag van de kabinetsraad zal bereiken. WAT WIL DE REPUBLIEK? Volgens Reuter zou dr. Gani, de republikeinse minis ter van economische zaken, te Batavia verklaard hebben, dat de republiek, indien de onderhandelingen mislukken, een derde natie om bemidde ling zal vragen. Hij vei'zekerde, dat de re publiek nog steeds bereid is hard te werken aan een vreedzame oplossing. In som mige republikeinse kringen meende men, dat de hulp van Engeland zal worden ingeroe pen. Intussen is te Singapore van Engelse zijde een verklaring afgelegd, waarin gestipuleerd wordt, dat een verzoek om arbitrage moet uitgaan van beide partijen. GEWELD. Generaal Soedirman heeft in een radiorede een beroep op de republikeinen gedaan om geweld met geweld te be antwoorden. Te Djocja zou hij verklaard hebben, dat de re publikeinen op alles voorbe reid moeten zijn. Hij zei: „Vecht met speren van bam boe, indien gij niet over wa pens beschikt". Even erg als atoombom. James Marion Snod- gras, een 39-jarige bio- physicus, heeft in een interview medegedeeld, dat hij deel uitmaakt van een groep onderzoe kers, die een nieuw ge heim Anglo-Amerikaans wapen hebben ontwik keld, „even ontzaglijk in zijn uitwerking ais de atoombom". De coloradokever. In zijn nota naar aanlei ding van het verslag over de wet inzake de bestrijding van de Coloradokever, deelt de minister van landbouw mede, dat Engelse deskundigen uit genodigd zijn om in Neder land de bestrijding van de Coloradokever te observeren. Het vertrouwen dat men stelt in de bestryding, is bepalend voor onze landbouw-export naar zekere landen. Ontevreden gepensionneerden. De algemene bond van ge pensionneerden en de gepen sionneerden van spoor- en tramwegen hielden de Am sterdam een protestvergadc- ring in verband met de wijze, waarop de uitkering der extra toelage 1946 geschiedt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1