Zeeppositie nog précair iiïMMSTIEK Oorlogsmusea Kerken en monumenten in Zeeland H Q? ïïamsNfiu UIT DE PROVINCIE Schouwen en Duiveland Zeeawsch-Vlaanderen Tholen Lonen voor de Duitsers betaald Voorstellen van Gedeputeerde Staten. Gedeputeerde Staten vair Zeeland hebben aan de Pro vinciale Staten enige voor stellen gedaan voor mede werking aan de restauratie van een aantal kerken en andere historische gebouwen in Zeeland. Zij wijzen er op, dat voor de Ned. Herv. kerken te Nisse, Cadzand. Yerseke, Oost- en West Souburg, IJzendijke, Sint Kruis, Biervliet en Aar denburg geen beslissing kan worden genomen zolang de rijksbijdrage voor de wederop bouw niet is vastgesteld. Wat de doopsgezinde kerk te Aardenburg betreft, is vastge steld, dat deze kerk niet als monument wordt aangemerkt en dus niet voor monumenten subsidie in aanmerking komt. Over de Ned. Herv. Kerk te Renesse en de kerk met to ren te Tholen, zijn nadere ge gevens ontvangen. Voor de restauratie te Renesse, die 30.000 zal kosten, zegde het Rijk een bijdrage van 60 toe. Voor Tholen is de restaura tie van de toren begroot op 156.000.en die van de kerk op 219.000.maar zy om vatten slechts een deel van het totale werk, dat wel 800.000 zal kosten. De vraag of de pro vincie hier het gebruikelijke subsidiepercentage kan geven zal nader bezien moeten wor sen. Gedeputeerden willen voor lopig een bijdrage in de thans geraamde kosten toekennen van ten hoogste 10 Zij willen eenzelfde bydrage geven aan de gemeente Bors- sele voor het herstel van het zogenaamde Viskot, dat een typisch voorbeeld is van een vismjjn uit de achttiende eeuw. Tenslotte stellen Gedeputeer den voor de volgende subsidie aanvragen voorlopig aan te houden: aanvrage voor de Ned. Herv. Kerk te Kapelle, idem voor de Ned. Herv. Kerk te Zoutelande, idem voor de restauratie van het stadhuis en toren te Hulst, idem voor de restauratie van het huis „De Kolve" te Veere, idem voor de toren te Oos ter- land, idem voor het orgel in de Ned. Herv. Kerk te Zierik- zee, idem voor een drietal mo lens te Middelburg, idem voor het pand Nieuwendyk 15 te Vlissingen. Nadere informaties over de ze aanvragen dienen afgewacht te worden. 5000 vergelen. Een Bussumse zaken vrouw liet Vrydag in de trein uit Arasterdam een koffertje staan, waarin zich 5000 be vond. Zy snelde terug, toen zij op het perron haar vergeetachtigheid ontdekte. Maar een an der had zich reeds over het koffertje ontfermd... het was uit de trein verdwenen. De fraude in de interneringskampen. Naar aanleiding van de fraudes met betrekking tot de kampen Laren. Naarden en Rhijnauwe, vernemen wij, dat van de 25 personen tegen wie proces-verbaal is opgemaakt, er 13 in verzekerde bewaring zjjn gesteld. Aanvullingskaarten bewaren. In het stedelijk gebied van ong land zijn in April z.g. aan vullingsbonkaarten uitgereikt, die voor het geval er in de laatste maanden vóór de nieu we oogst zich tijdelijk noodza kelijk verschuivingen zouden voordoen in de voedselvoorzie ning, dienst zouden moeten doen. Nu het waarschijnlijker wordt, dat zulke moeilijkheden zullen uitblijven, zal men ge neigd zijn, de kaart als waar deloos te beschouwen. Deze opvatting ls niet juist, men be ware de kaart zorgvuldig. Het blijft voorshands mogelijk, dat ze te eniger tijd zal worden ge bruikt. De dividend-beperking. Het Tweede Kamerlid, de heer Teulings, heeft aan de Mi nister van Financiën gevraagd waarom deze niet heeft bevor derd, dat zijn beschikking in zake de dividend-beperking van 12 Mei j.l. in de vorm van een wetsontwerp aan de Kamers werd voorgelegd. De heer Teulings'meent, dat deze ma terie aan de Wetgever is voor behouden en vraagt de Minis ter alsnog het wijzigingsbesluit in de vorm van een wetsont werp aan de Staten Generaal voor te leggen. Hierdoor zou art. 181 der Grondwet dat voorschrijft, dat geen belastin- Cten behoeve van 's Rijks kunnen worden geheven dan krachtens een wet ge handhaafd blijven. EEN PAAR SCHOENEN PER li/2 JAAR. 80 textielpunten in 1947. (Ingezonden mededeling) ACTETASSEN. Of U ze moet hebben met 1 of meer vakken, wij hebben ze in alle soorten en wat heel belangrijk is, onze prijzen zijn van die aard, dat wij gerust kunnen zeggen, nergens goed koper en beter dan bij JO FIBBE. Wij kunnen U al een split lederen tas verkopen voor 12,75, en in geprent Box- rundleder kost een kwaliteit Actetas 23.10. Dus ook voor Actetassen kijkt U eerst bij het bekende adres JO Vlissingen FIBBE, Middelburg. (Ingezonden mededeling) )BfO. 5 Vraag: „Het is 5 uur nm. <J hebt trek in een ouder- wetsche borrel, fijn van tsmaakWelke zegs wijze valt U in?" Antwoord (binnen 5 seconden' Dot's een punt 'voor de Fijnproevers Gezien de goederenschaars- te, waaronder een groot deel van de wereld lijdt en de dollarschaarste, waar mede Europa in het bijzon der te kampen heeft, is het duidelijk, dat ook het zo zwaar geteisterde Neder land de krapheid aan goe deren en deviezen in b-jzon- dere mate ervaart. De regering stuit bij haar beleid dan ook vaak op niet te vermijden hindernissen, die haar noodzaken plotse ling een bepaalde beleidslijn om te buigen of zelfs af te breken. De aanvankelijk blijkbaar gunstiger vooruitzichten op het gebied der deviezen hebben in het najaar 1946 aanleiding ge geven tot een zeker aankoop schema in het buitenland, dat niet te handhaven was, toen in Maart 1947 de deviezen- vooruitzichten, minder gunstig bleken te zijn. Derhalve moes ten de verschillende ministe ries hun beleid op het inge krompen deviezenprogram aanpassen. Teneinde in verband met hier en daar onder de bevol king circulerende geruchten, te voorkomen, dat ongemoti veerde onrust ontstaat, geeft de minister van economische zaken hieronder aan hoe de voorziening van enkele belang rijke artikelen naar alle waar schijnlijkheid in de naaste toe komst zal zijn. Hierbij dient in aanmerking te worden geno men, dat en de goederenmark ten en de deviezenpositie zo danig zjjn, dat zich te alle tij de omstandigheden kunnen voordoen, die aan de vooruit zichten afbreuk doen. TABAKSARTIKELEN. Op 12 Juni werd bekend ge maakt, dat sigaren voortaan zonder bon kunnen worden ge kocht en afgeleverd. Tot deze maatregel werd besloten, om dat rekening houdende met de productieverhoudingen in de tabaksindustrie en de vraag van 't publiek gemeend werd, dat ondanks de zorgelijke fi nanciële toestand toch enige verruiming op dit gebied niet achterwege mocht blijven ook al om de zwarte handel in ta baksproducten te bestrijden. TEXTIEL. Het is de bedoeling dit jaar de toegezegde 80 punten aan te wjjzen vergeleken bij verle den jaar, toen 50 punten wer den aangewezen, betekent dit, dat de voorziening dit jaar be ter zal zijn dan in 1946. Gaar ne wordt toegegeven, dat voor al in verband met de grote achterstand, deze voorziening nog lang niet zal beantwoor den aan de vraag, die er is. Boven de 80 punten ontvan gen de werkers, die zulks bij de uitoefening van him beroep nodig hebben, werkkleding, zij het in een mate, die nog te wensen overlaat. Dat de productie niet vol doende zal zijn om de punten te honoreren, behoeft niet te worden gevreesd. SCHOENEN. Oorspronkelijk was de op zet, dat per jaar een paar schoenen per hoofd van de be volking zou worden toegewe zen, In verband met de nood zakelijke versobering zal niet meer dan een paar schoenen per iy2 jaar beschikbaar kun nen worden gesteld. Bovendien zal voor kinderen per jaar een extra bon wor den verstrekt. Bepaalde cate gorieën ontvangen bovendien" 'n paar werkschoenen per jaar. Het totaal verbruik aan schoe nen voor de oorlog kwam neer op iets meer dan een paar per jaar. RIJWIELBANDEN. In overweging is een rege ling, volgens welke allen, die over een rijwiel beschikken ge leidelijk bij de distributie van rijwielbanden zullen worden ingeschakeld. ZEEP. De grote wereldschaarste aan grondstoffen voor de zeep fabricage is oorzaak, dat de voorziening van dit artikel nog beneden de behoefte blijft. Het ligt in de bedoeling, tel kens om de twee weken een bon aan te wjjzen voqr resp. 250 gram waspoeder, 250 gram zachte zeep en 225 gram huis houdzeep of 180 gram toilet zeep. Hoewel niet te hopen is het speciaal op dit gebied moge lijk, dat er zich moeilijkheden zullen voordoen, waardoor dit programma niet steeds kan worden gevolgd. Blauw Wit kampioen. Blauw Wit heeft met 81 van Volewjjckers gewonnen en is kampioen van district EL De ruststand was 21 voor Blauw Wit. Gheslem blijft wereld kampioen. De twaalfde party van de match om 't wereldkampioen schap dammen tussen de Fransman Ghestem, titelhou der, en onze landgenoot Keiler, werd na 31 zetten door de wereldkampioen gewonnen, waardoor deze veertien punten heeft gekregen tegen Keiler tien. Er moeten nog twee par tijen worden gespeeld. Keiler kan dus maximaal nog het puntenaantal van de Frans man bereiken, de bepalingen zijn evenwel zo, dat al mocht Keiler hierin slagen, bij gelijk puntenaantal Ghestem wereld kampioen blijft PROV. RAAD. Gedeputeerde Staten stel len aan de Prov. Staten voor aan het Instituut voor be- stuurs-wetensehappen te Den Haag een- subsidie van 50 per jaar te verlenen. Gedeputeerden stellen aan de Staten voor 160 M2 grond van het Abdij-wooncomplex te Middelburg te verkopen aan het rijk voor 10 per M2. Een ander voorstel van Ge deputeerden houdt in by het Prov. Gasbedrijf de vakgroep „schilder" in te voeren. VLISSINGEN—LEIDEN 9—11 De steden-ontmoeting Vlis singenLeiden is geëindigd met een 119 overwinning voor Leiden. Bedrijfsvorm der P.Z.EJM. Ged. Staten van Zeeland hebben op verzoek van de Prov. Staten nagegaan in hoeverre aan de Prov. Sta ten meer invloed gegeven kan worden op de electrici- teitsvoorziening in de pro vincie. In een brief aan de Prov. Staten zetten zij thans uit een, dat zij de voorkeur blij ven geven aan de privaat rechtelijke bedrijfsvorm der P.Z.E.M. Zy willen thans tot de vol- fende wyzigingen in het P. E.M.-bestuur geraken 1. De raad van bestuur der P.Z.E.M. zal moeten be staan uit de voorzitter van Ged. Staten, de grif fier der Staten en zoveel leden van de Prov. Sta ten, dat zij tezamen de helft plus één van het totale ledental zijn; 2. de begroting van de P. Z.E.M. zal in de Prov. Staten aan de orde ko men evenals het jaarver slag, dat behandeld moet worden vóór de vergade ring van aandeelhouders. Daarnaast willen Gedepu teerden nog de bevoegdheden van de aandeelhoudersverga dering waarin de provin cie de meerderheid heeft aanmerkelijk uitbreiden, o.m. wat de financiële controle betreft en de rechtspositie van het personeel. Militair hospitaal wordt tijdelijk kazerne. Onlangs berichtten wy, dat het Militair Hospitaal te Mid delburg, dat na de bevrijding in gebruik werd genomen als gevangenkamp, doch dat enige tijd geleden door de politieke delinquenten is ontruimd, naar alle waarschijnlijkheid dienst zou gaan doen als tijdelijke ka zerne voor de militairen, die te Middelburg de kadercursus zullen volgen, zulks in verband met het feit, dat de oude ka zerne door brand verwoest is. Wij vernemen thans, dat dit Inderdaad het geval zal zijn. Het grootste gedeelte van de cursisten wordt in het Militair Hospitaal gelegerd, de overigen in het nog bruikbare kazerne- gedeelte. Verwacht wordt, dat deze legering circa twee jaar zal duren, waaruit moet wor_ den opgemaakt, dat de bouw van een nieuwe kazerne voor lopig nog wel op zich zal laten wachten. Het staat vrijwel vast, dat de Kaderschool in Augustus naar Middelburg zal terugke ren. Tegen die tyd zullen der halve de panden aan Wage- aaarstraat en Dam, waar resp. de secretarie en de distributie- dienst, die thans in de Kader- school zijn ondergebracht, ge huisvest zullen worden, voor dit doel gereed moeten zijn. Duurdere rij- en nummer- bewijzen en paspoorten. Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen aan de Prov. Staten voor de leges-heffing op rijbewijzen te verhogen tot 2.50 (vroeger 1.50), op nummerbewijzen tot 4 (vroeger 1.50) en voor bui tenlandse paspoorten, afgege ven ter griffie 2 en elders in de provincie 1, voor meervoudige paspoorten 3 of 1.50. Wat de rij- en num merbewijzen betreft, verwach ten de gedeputeerden een op brengst van 20.000 per jaar. Geen aanlegsteigers voor Walzoorden en Stavenisse. Gedeputeerde Staten hebben nagegaan of behoefte bestaat aan de wederopbouw en in standhouding van de vernielde provinciale aanlegsteigers te Walzoorden en Stavenisse. Zij hebben zich daartoe in verbin ding gesteld met enkele ge meentebesturen in O. Zeeuwsch Vlaanderen en op Tholen. Hoe wel de gemeentebesturen van oordeel waren, dat de steigers betekenis hadden voor de be volking, was geen bestuur be reid daaruit de finantiële con sequenties te trekken. Slechts één gemeentebestuur wilde aan de raad voorstellen een bijdrage in de exploitatie te geven. Onder deze omstandigheden vinden Gedeputeerden geen vrijheid aan de Prov. Staten voor te stellen de steigers op kosten der provincie te doen herbouwen, nu de betrokken streken niet bereid zijn tot me dewerking. Vorig jaar werden de kosten voor het herstel van de steiger te Walzoorden op 115.000.en voor Stavenis se op 177.000 geraamd, welke kosten nu hoger zouden liggen. Gedeputeerden willen nu de restanten te Stavenisse laten voor wat ze zijn en de steiger te Walzoorden in de staat waarin zij zich thans bevindt, geschikt maken voor licht ver voer met verbod van auto's boven een zeker gewicht. De marine munitie- stortdienst. De marine munitie-stort- dienst, die tot voor enige tijd zijn werkzaamheden verrichtte in Bruinisse. Texel en IJmui- den, heeft met ingang van deze maand alleen nog- emplooi in Zeeland. Deze dienst heeft tot taak munitie, die op bepaalde plaatsen door de mrjnen-oprui mingsdienst wordt verzameld, met z.g. „L-Ts" (dit zijn lan dingsvaartuigen) in zee te dumpen. Dit dumpen van munitie ge schiedt thans nog in de Oos- tersohelde, waar op sommige punten een diepte wordt aan getroffen van zestig meter en meer. Thans heeft men in Zeeland nog een drietal verzamelplaat, sen, waar munitie wordt sa mengebracht, n.1. te Veere, Bruinisse en Zijpe. Men maakt echter geen gebruik van „L- T's". doch van sleepboten. De werkzaamheden van deze dienst, die uitsluitend tot taak heeft het dumpen van munitie wat tot voor kort op be paalde plaatsen in de Noord zee geschiedde zijn dus van geheel andere aard, dan die .van de marlne-mijnopruimings- dienst. V.B.N.A.-bos te Koudekerke. Vrijdagmiddag heeft de stichting „Nieuw Walche ren" de grootste gift tot nu toe voor de herbeplanting van Walcheren ontvangen. Het was een gift van 22.540, die door de di recteuren der V.B.N.A. (de Vereniging tot Bevordering van de Ned. Aardappelen- handel) aan de voorzitter der stichting, de heer J. L. Verhagen, werd over handigd. De juridisch ad viseur, mr. Wilderman, bood bovendien het restant van het kasoverschot van de personeelscommissie, groot 978,29, aan de stichting „Nieuw Walche ren" aan. Van deze gift zal in Kou dekerke een recreatie-oord ge sticht worden. Het gebied zal „V.B.N.A.-bos" genoemd wor den en is geprojecteerd op de hoge gronden, direct ach ter de duinstrook. Het park zal een oppervlakte van h.a. beslaan. Herbeplantingsdag voor Walcheren. Zoals wij reedg gemeld heb ben zal de herbeplanting van Walcheren beginnen op 4 No vember a.s. Het bestuur van de Stichting Nieuw Walcheren deelt nu het volgende mede: 's Morgens zullen de voor de bevrijding van het eiland ge sneuvelde geallieerde strijders herdacht worden te Westka- pelle bij de landingsplaats en daarna te Vlissingen, waar in de Jacobskerk een korte dienst zal worden gehouden, 's Mid dags zullen overal de vlaggen worden uitgestoken op het mo ment, dat op het Seisbolwerk te Middelburg de eerste herbe planting zal plaats vinden door 1000 schoolkinderen, af komstig uit alle Walcherse ge meenten. Hierna wordt op de Middelburgse markt een grote vlaggenparade gehouden. in Westkapelle en Cadzand Jaarvergadering Vereniging Zeeuws Oorlogsmuseum. Zaterdagmiddag werd te Middelburg de jaarvergade ring gehouden van de vereni ging „Zeeuws Oorlogsmu seum". In zyn openingswoord drukte de voorzitter, de heer J. Ph. Koene, er zijn vreugde over uit, dat het museum te Middelburg van heden af her opend is. Na veel moeite heeft men iemand bereid gevonden als concierge-suppoost op te treden. Het interieur van het museum is schoongemaakt en het tentoongestelde geordend. Het bestuur ziet thans uit naar een andere lokaliteit, daar het huidige noodgebouw in de herfst, wanneer begon nen wordt met de nieuwbouw van het Stadhuis en andere wederopbouwprojecten bij de Noordstraat, in de verdruk king komt. Het valt echter niet mee een ander onderko men te vinden; aanvankelijk dacht men aan het Militair Hospitaal, doch dit moet voor andere doeleinden dienen. Het museum heeft enige aanwinsten gekregen in de vorm van een paar grote zee- mijnen en een torpedo, die de M.O.D. te Leiden gratis be schikbaar stelde en zelf naar Middelburg bracht, boeken, registers en het archief van de Centr. Luchtbeschermings dienst N.- en Z.-Beveland, een merkwaardigheid, omdat dit de enige luchtbeschermings dienst in ons land is, die langs gemeenschappelijke weg tot stand is gekomen. Vervolgens deelde de heer Koene mede, dat in samenwer king met „Westkapelle her rijst" in de grote bunker op de zeedijk een oorlogsmuseum annex café en uitkijkpost ge vestigd zal worden. De voor naamste attractie zal daar een maquette van de landing bij Westkapelle vormen. Tevens komt in de versterkte kelders van het vroegere hotel op de duinen bij Cadzand een oor logsmuseum, dat men half Juli officieel hoopt te openen. Het ligt op een prachtig punt, waar veel vreemdelingen komen, zodat het bezoek zeker niet gering zal zijn. Tenslotte deelde hij mede, dat er een foldertje met mooie foto's in bewerking is en dat men verschillende grote ma quettes van Zeeland in oor logstijd hoopt te verkrijgen. De ledenwerving baart nog steeds zorg. Het jaarverslag van de se cretaris, de heer J. J. Laroes, werd goedgekeurd. Uit de re kening 1946 bleek, dat de ver eniging jaarlijkse subsidies krijgt van de gemeente Mid delburg van 125 en de pro vincie van 250. Of men ook een rijkssubsidie zal krijgen, dient afgewacht te worden. De minister heeft aangekondigd, slechts drie musea subsidies te willen geven: te hopen valt, dat Zeeland hier onder valt. Een cabaretavond bracht 300 voor de ver. op, terwijl zij giften ontving van Volks herstel 650) en het Prins Bernhardfonds 750). De re kening sloot met een batig saldo van 444.31. Voor 1947 rekent men op ontvangsten van .f 700 uit contributies en 800 uit entreégelden. DISTRIBUTIEKRING ZIERIKZEE. UITREIKING VAN SCHOENENBONNEN. De Directeur van de Distri butiekring Zietikzee maakt bekend, dat een schoehenbon zal worden uitgereikt aan per sonen, wier T.D.-nummer ein- digt op het cijfer 3 en nog in het bezit zijn van een inlegvel, waaraan zich bon 612 bevindt. Verder zal een schoenenbon worden verstrekt aan kinderen, geboren in de maand Juni van een der jaren 1932 t.m. 1945 alsmede aan de kinderen ge boren in de maand Augustus 1946. De uitreiking zal plaats heb ben te: ZJerikzee: Maandag 16 Juni 1947 van 2—3 uur, wijk Dinsdag 17 Juni 1947 van 2 3 uur, wyk B; Woensdag 18 Juni 1947 van 23 uur, wijk C; Donderdag: 19 Juni 1947 van 23 uur, wijk D. Bruinisse: Woensdag 18 Ju ni 1947 van 24 uur. NIeuwerkerk: Dinsdag 17 Juni 1947 van 2—4 uur. O.osterland: baandag 16 Ju_ ni 1947 van 2—4 uur. Op de niet genoemde ge meenten kunnen schoenenbon nen worden afgehaald geduren de de gewone zittingsdagen van de afdeling Centrale Kas. Medegebracht moet worden: De Tweede Distributiestam kaart met bijbehorend inleg vel. DISTRIBUTIEKRING ZIERIKZEE. UITREIKING BONKAARTEN 9e EN 10e PERIODE 1947. De Directeur van de Distri butiekring Zierikzee maakt bekend, dat in het tijdperk van 19 Juni tot 2 Augustus a.s. de volgende bonkaarten zullen worden uitgereikt. KA tot en met KE 709 voor niet-zelfver. zorgers; LA tot en met LC 709 voor zelf verzorgers melk en vlees; OA tot en met OC 709 voor zelf verzorgers vlees; PA tot en met PC 709 voor zelfverzorgers melk. De bonkaarten zullen wor den uitgereikt tegen inneming van de inwisselingsbon KA enz. 707 welke links boven aan de bonkaarten 707 voorkomt. Losse inwisselingsbonnen wor den onder geen enkele voor waarde aangenomen. De uitreiking zal plaats heb ben op onderstaande dagen en uren te: Zierikzee (Distributiekantoor, Meelstraat B 399) Donderdag 19 Juni van 9 12 en 24, uur zelfverzorgers, wijk A en B; Vrydag 20 Juni 1947 van 9 12 en 24 uur, zelfverzorgers, wijk C en D; Maandag 23 Juni 1947 van 912 en 24 uur, normaal verbruikers, wyk A; Dinsdag 24 Juni 1947 van 912 en 24 uur, normaal verbruikers, wijk B; Woensdag 25 Juni 1947 van 912 en 24 uur, normaal verbruikérs. wijk C; Donderdag 26 Juni 1947 van 912 en 24 uur, normaal verbruikers, wijk D. Haamstede („Tavenu"): Vrijdag 27 Juni 1947 van .3012 uur, zelfverzorgers, huisno.'s 1220; Vrijdag 27 Juni 1947 van 1 3.30 uur, zelfverzorgers, huis no.'s 221 en hoger; Maandag 30 Juni 1947 van .3012 uur normaal verbrui, kers, huisno.'s 1180; Maandag 30 Juni 1947 van 13 uur, normaal verbruikers, huisno.'s 181 en hoger. De uitreiking in de andere gemeenten zal nader worden gepubliceerd. De na-uitreiking zal alleen te Zierikzee plaats vinden. Medegebracht moet worden: De Tweede Distributiestam kaart: de lopende bonkaart Terneuzen POLDERVERGADERING. De stembevoegde ingelanden van de Noordpolder vergader den Vrijdag 13 Juni 11. in Ho tel „Centraal" te Terneuzen. De rekening en verant woording over 1946/'47 werd als volgt vastgesteld: ont vangsten 319,59, uitgaven 265,97, batig slot 53,62. De begroting 1947/'48 werd als volgt vastgesteld: ont vangsten 282,44, uitgaven 282,44. Tholen Onderwijzers geen politionele bevoegdheid Op het verzoek van de Unie van Onderwyzers om de onderwijzers politionele bevoegdheid te geven, werd door B. en W. te Tholen afwijzend beschikt. Betere gasleiding voor Voorstad. Door de gemeenteraad van Tholen werd het besluit ge nomen om ten behoeve van de bewoners van de Grindweg en omgeving, de zgn. „Voor stad", een directe gasleiding van de fabriek af naar de Voorstad te leggen, daar thans de druk onvoldoende is. De kosten hiervan worden ge raamd op 6300. Poortvliet NOG GEEN WEGVERBETERING. Naar vernomen wordt, heeft het gemeentebestuur van Poortvliet van het Provinciaal Bestuur in Zeeland bericht ontvangen, dat men dit jaar nog niet aan de wegverbete- ring van de provinciale weg kan beginnen. Scherpenisse WONINGBOUW. Ook te Scherpenisse mogen meer woningen worden ge bouwd dan aanvankelijk was bepaald. Inplaats van 6 wo ningen komen er nu 9 wo ningen, n.l. 4 op het terrein van depastorie en 5 aan de andere zijde van de weg. St. Maartensdijk MATERIAAL VOOR DE NIEUWE WEG. Voor rekening van de ge meente en polders zijn in de haven van St. Maartensdijk 4 schepen met klinkers aange komen, welke bestemd zijn voor de aanleg van de niéu we wegen. Tribunaal Terneuzen. 3 maal is scheepsrecht. Zitting van Zaterdag 14 Juni. De 41-jarige E. Brakman de Hullu te Nieuwvliet, had zich tijdens de bezetting ver dienstelijk gemaakt door ^an de boeren, die met paard en wagen voor de Duitsers had den moeten rijden, namens de Duitsers uitbetaling te doen voor verrichte werkzaamhe den. De vrouw verklaarde thans van mening geweest te zijn, dat ze dit werk niet deed voor de Duitsers, maar voor haar man, die in deze overleg gepleegd had met de burge meester. Zij was zich dus ook van geen kwaad bewust en deed dit werk om haar man, die weinig thuis was, te hel pen en ook de boeren. DE ZAAK STEENHART. Voor de derde maal werd behandeld de zaak tegen de 54-j. handelaar in bouwmate rialen J. A. Steenhart te Schoondijke, thans geïnter neerd, die lid was van de N. S.B. en daarin nogal wat func ties heeft vervuld. De ernstig ste beschuldiging was een ge val van vermeend verraad. Daarover zijn in de vorige zitting getuigen gehoord, doch toen was één der voornaam ste getuigen, n.l. de burge meester van Schoondijke, niet aanwezig. Deze getuige is als nog bij hem thuis verhoord. Zijn verklaringen waren niet erg bezwarend voor Steenhart uit het zeer nauwkeurig onderzoek door het tribunaal werd de overtuiging gekregen, dat Steenhart, inplaats van verraad te plegen, getracht heeft een dorpsgenoot uit de handen van de Duitsers te redden. Op het crediet van Steen hart blijft echter, dat Steen hart als landwachter heeft dienst gedaan. Mr. Tichelman sprak woor den van waardering voor de wijze waarop het tribunaal deze zaak heeft behandeld, waardoor een duidelijk beeld van deze zaak is verkregen. PI. was van mening, dat de beschuldiging van verraad diende te vervallen. Voor de overige beschuldigingen ver zocht pL de uiterste clementie en de onmiddellijke in vrij heidsstelling van Steenhart. Na raadkamer besliste het tribunaal, dat geen termen aanwezig waren voor onmid- delijke invrijheidstelling. i EEN VISSERSLEIDER! Vervolgens stond terecht de 49-j. mosselkweker R. Wijne te Philipv^ne, thans geïnter neerd, die lid was van de N. S.B. en de nodige aanverwan te organisaties. Zo was hij o.a. werkzaam als vissersleider voor de Landstand, maakte ijverig propaganda, ontving geregeld Duitsers in zijn huis, was controleur enz. bij het palenplanten, schreef brieven aan de Landstand met grieven tegen de burgemeester van Philippine en werd tenslotte ook lid van de beruchte Land wacht, met alle gevolgen van dien. In 't kort, deze man was een beruchte N.S.B.-er, wat hij thans ook volmondig toe gaf. Vanzelfsprekend betuig de hij zijn spijt over zijn ver keerde houding. Hij zou bij de N.S.B. zijn gegaan, omdat zijn schip werd gevorderd en hij dit op deze wijze hoopte terug te krijgen. Mr. Tichelman vroeg de uiterste clementie. Uitspraak in deze zaken op 28 Juni a.s. UITSPRAKEN. A. de Jong, Terneuzen: on derzoek niet volledig geacht; zal buiten de zitting worden voortgezet; A. Dekker, Terneuzen: geen oplegging van maatregelen en beschuldiging vervallep verklaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10