Zeeppositie nog précair Het nieuwe muntstelsel Mecklenburg Een V.RNA-recreatieoord te Koudekerke UIT DE PROVI NCI Eerste reis van de ZUID-BEVELAND Noord-Beveland BEDRAG VAN 22.54 0 BIJEENGEBRACHT. Symbolisch begin van herbeplanting. De grootste gift, die de Stichting Nieuw Walche ren tot nog toe heeft ontvangen voor de her beplanting, werd Vrijdag middag door de Vereen, t. bevordering van de Ned. aardappelhandel (V. B.N.A.) aangeboden na melijk 22.540. Voor <lit bedrag zal 'n V.B.N.A.-bos en recrea tieoord b\j Dishoek in de gemeente Koudekerke worden aangelegd. Tijdens de V.B.N.A.-verga- dering, die vorig jaar te Goes werd gehouden, nam de heer Meier, directeur van het Zeeuwse V.B.N.A.-bureau het initiatief voor de inzameling van deze gelden onder de le den. Vrijdagmorgen jl. kwamen de directeuren der V.B.N.A. weder bijeen te Goes en des middags bezochten zij Mid delburg voor het aanbieden van de chèque. Zij werden daar verwel komd door de heren Blaauw, de Muijnck en Bal- lintjjn van Nieuw Walcheren en van der Werff van het Bureau Ruilverkaveling. De karavaan van 12 auto's met nummerborden van alle pro vincies, behalve Drente, zet te vervolgens koers naar Kou dekerke, waar kennis ge maakt werd met de burge meester, de heer J. L. Dreg- mans, de gemeentesecretaris, de heer H. van de Schuur en de wethouders. Na dit korte oponthoud reed men naar Dishoek, waar men na een explicatie van de heer Van der Werff het terrein bezich tigde. V.B.N.A.-BOS. Het V.B.N.A.-bos, zoals 't recreatiegebied genoemd zal worden, is geprojecteerd op de hoge gronden, direct ach ter de duinstrook. Het park beslaat een terrein van IVz ha. en zal verschillende zo- merhiusjes bevatten. Er ko men een watergang met aar dige beplanting, rustieke paadjes, vijvertjes met aardi ge weitjes en 'n stuk vroon- grond, dat niet beplant zal worden en zeer geschikt zal zijn voor zonnebaden. Na een toespraak van de1 Het financieele beleid van de regering in Londen. Een politieke medewerker van het A.N.P. schrijft: Bjj verschillende gelegenhe. den is zowel in de pers als in parlementaire kringen de mogelijkheid geopperd, een parlementaire enquête in te stellen naar liet financiële be leid, dat de Nederlandse rege ring, welke in oorlogstijd te Londen zetelde, voerde. Zijn wy wel ingelicht, dan is de laatste tijd gteeds minder voor een dergelijke enquête gevoeld. Zij zou een zeer omvangrij ke procedure betekenen en dus veel tijd en geld kosten. Men herinnerde zich de enquête commissie van 1920, die een onderzoek instelde naar het distributiebeleid der regering in de oorlog 1914—1918. Dit onderzoek duurde enige jaren. De laatste van de parlemen taire. tevens belangrijkste, en quêtes, welke ons parle ment ooit ondernam, had plaats in 1886'87 en betrof een onderzoek naar de toestan den in de fabrieken en werk. plaatsen. Hierbij kwamen toen ontstellende feiten op sociaal gebied aan het licht. Thans zou er een commissie naar Londen moeten gaan en personen moeten hóren, die thans over de gehele wereld verspreid zijn. Ook overheerst de mening in parlementaire kringen, dat een parlementaire enquête niet zo heel veel meer aan het licht zou brengen, dan nu reeds be kend is geworden. Voorberei dende stappen om tot een en quête te komen, zijn nog niet gedaan. Nagekomen advertentie. Hiermede vervullen wij de treurige plicht kennis te geven van het plotse ling overlijden van onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder IDA KLOOSTERMAN, Wed. van JACOBUS ALLEMEKINDERS, in de ouderdom Van 67 jaar en 5 maanden. Kloetinge: A. BEENHAKKER— ALLEMEKINDERS. C. BEENHAKKER. Kapelle: A. STRAUP ALLEMEKINDERS. J. M. C. STRAUP. Kloetinge: P. MOERMAN— ALLEMEKINDERS. L. M. MOERMAN en Kleinkinderen. Kloetinge, 13 Juni 1947. Stelle weg 11. *De begrafenis zal Maan dag a.s. plaats hebben. heer Blaauw namens de Her- beplantingscommissie en bur gemeester Dregmans namens de inwoners van Koudekerke, werd de eerste paal in de grond geslagen aan de grens van het terrein. Dit ging met veel hilariteit gepaard. In fei te was dit ook het symboli sche begin van de herbeplan ting op Walcheren. Na ae bezichtiging van~-'t terrein werd naar Vlissingen gereden, waar de Boulevard werd bekeken, terwijl men hierna via Souburg naar Mid delburg terugkeerde. DE OVERDRACHT. De V.B.N.A. hield aldaar in Hotel Nieuwe Doelen een buitengewone vergadering waar het bestuur en de di recteur van de Stichting Nieuw Walcheren en het ge meentebestuur van Koude kerke als gasten waren uit genodigd. De Voorzitter van de V.B.N.A., de heer J. Bouw man uit Voorburg, schetste het werk van deze organisa tie, waarvan de directeuren thans voor de laatste maal bjjeen waren en beschreef, hoe de hulpactie was ge groeid. Hij sprak vriendelijke woorden tot het bestuur van Nieuw Walcheren, dat hg ook voor de toekomst veel succes toewenste en tot de burgemeester van Koudeker ke. De heer Meier wees er in een korte speech op, dat hg weliswaar de initiatiefne mer is geweest, doch dat de actie nimmer had kunnen sla gen zonder de steun van voorzitter en leden. Vervol gens werd de chèque aan de voorzitter van Nieuw Wal cheren, de heer J. L. Verha gen, overhandigd, die deze dankbaar in ontvangst nam. Een bijzondere verrassing waren de woorden van de ju ridische adviseur van de V.B. N.A., mr. Wildeman, die het restant van het kasoverschot der personeelscommissie, groot 978.29 (voldoende voor de aanplant van 400 bomen!) aan het bestuur van de stichting aanbood. DANKWOORD. In een aardige toespraak bedankte de heer Verhagen voor de beide vorstelijke ge schenken. Hij zeide vooral de gezindheid, die uit deze gif ten blijkt, op prijs te stellen. Hij herinnerde nog eens aan de ramp, die Walcheren heeft getroffen en hij schetste het werk van Nieuw Walcheren. In haar gulden boek staat de V.B.N.A. thans aangete kend. Wij zullen altijd met genoegen aan deze hulp blij- van denken, aldus spr. Bur gemeester Dregmans sloot zich bij zijn dankwoorden aan. „Ik hoop, dat spoedig de tijd zal komen, dat U zelf de resultaten van Uw hulp zult zien en van het V.B.N. A.-bos genieten", zo zeide hij. Nadat nog twee vertegen woordigers van de V.B.N.A. ware nuitgenodigd voor het plechtige begin van de her beplanting op 4 Nov., bleef men enige tijd onder het ge not van verversingen bijeen. EEN PAAR SCHOENEN PER iy2 JAAR. 80 textielpunten in 1947. Gezien de goederenschaars- te, waaronder een groot deel van de wereld lijdt en de dollarschaarstc, waar mede Europa in het bijzon der te kampen heeft, is het duidelijk, dat ook het zo zwaar geteisterde Neder land de krapheid aan goe deren en deviezen in bijzon dere mate ervaart. De regering stuit bij haar beleid dan ook vaak op niet te vermijden hindernissen, die haar noodzaken plotse ling een bepaalde beleidslijn om te buigen of zelfs af te breken. De aanvankelijk blijkbaar gunstiger vooruitzichten op het gebied der deviezen hebben in het najaar 1946 aanleiding ge geven tot een zeker aankoop- schema iff het hujtenland,*'<!fat niet te handhaven w'as, toen in Maart 1947 de deviezen- vooruitzichten minder gunstig bleken te zijn. Derhalve moes ten de verschillende ministe ries hun beleid op het inge krompen deviezenprogram aanpassen. Teneinde in verband met hier en daar onder de bevol king circulerende geruchten, te voorkomen, dat ongemoti veerde onrust ontstaat, geeft de minister van economische zaken hieronder aan hoe de voorziening van enkele belang rijke artikelen naar alle waar schijnlijkheid in de naaste toe komst zal zijn. Hierbij dient in aanmerking te worden geno men, dat en de goederenmark ten en de deviezenpositie zo danig zijn, dat zich te alle tij de omstandigheden kunnen voordoen, die aan de vooruit zichten afbreuk doen. TABAKSARTIKELEN. Op 12 Juni werd bekend ge maakt, dat sigaren voortaan zonder bon kunnen worden ge kocht en afgeleverd. Tot deze maatregel werd besloten, om dat rekening houdende met de productieverhoudingen in de tabaksindustrie en de vraag van 't publiek gemeend werd, dat ondanks de zorgelijke fi nanciële toestand toch enige verruiming op dit gebied niét achterwege mocht blijven ook al om de zwarte handel in ta baksproducten te bestrijden. TEXTIEL. Het is de bedoeling dit jaar de toegezegde 80 punten aan te wjjzen vergeleken bij verle den jaar, toen 50 punten wer den aangewezen, betekent dit, dat de voorziening dit jaar be ter zal zijn dan in 1946. Gaar ne wordt toegegeven, dat voor al in verband met de grote achterstand, deze voorziening nog lang niet zal beantwoor den aan de vraag, die er is. Boven de 80 punten ontvan gen de werkers, die zulks bij de uitoefening van hun beroep nodig hebben, werkkleding, zij het in een mate, die nog te wensen overlaat. Dat de productie niet vol doende zal zjjn om de ponten te honoreren, behoeft niet te worden gevreesd. SCHOENEN. Oorspronkelijk was de op- C. Jinarajadasa naar Nederland. De president van de inter nationale theosofische vereni ging, de heer C. Jinarajadasa zal van 17 tot 26 Juni a.s. Ne derland bezoeken. Hij zal ge durende zijn verblijf in ons land In vier grote plaatsen openbare voordrachten geven en wel: op 19 Juni in Utrecht, op 20 Juni in Amsterdam, op 23 Juni in Den Haag en op 24 Juni in Rotterdam. zet, dat per jaar een paar schoenen per hoofd van de be volking zou worden toegewe zen. In verband met de nood zakelijke versobering zal niet meer dan een paar schoenen per 1 y2 jaar beschikbaar kun nen wórden gesteld. Bovendien zal voor kinderen per jaar een extra bon wor den verstrekt. Bepaalde cate gorieën ontvangen bovendien 'n paar werkschoenen per iaar. Het totaal verbruik aan schoe nen voor de oorlog kwam neer op iets meer dan een paar per jaar. RIJWIELBANDEN. In overweging is een rege ling, volgens welke allen, die over een rijwiel beschikken ge leidelijk bij de distributie van rijwielbanden zullen worden ingeschakeld. ZEEP. De grote wereldschaarste aan grondstoffen voor de zeep fabricage is oorzaak, dat de voorziening van dit artikel nog beneden de behoefte blijft. Het ligt in de bedoeling, tel kens om de twee weken een bon aan te wijzen voqr resp. 250 gram waspoeder, 250 gram zachte zeep en 225 gram huis houdzeep of 180 gram toilet zeep. Hoewel niet te hopen is het speciaal op dit gebied moge lijk, dat er zich moeilijkheden zullen voordoen, waardoor dit programma niet steeds kan worden gevolgd. Blauw Wit kampioen. Blauw Wit heeft met 3I van Volewijckers gewonnen en is kampioen van district II. De ruststand was 21 voor Blauw Wit. Ghestem blijft wereld kampioen. De twaalfde partij van de match om 't wereldkampioen schap dammen tussen de Fransman Ghestem, titelhou der, en onze landgenoot Keiler, werd na 31 zetten door de wereldkampioen gewonnen, waardoor deze veertien punten heeft gekregen tegen Keiler tien. Er moeten nog twee par tijen worden gespeeld. Keiler kan dus maximaal nog het puntenaantal van de Frans man bereiken, de bepalingen zijn evenwel zo, dat al mocht Keiler hierin slagen, bij gelijk puntenaantal Ghestem wereld kampioen bljjft. Kersen-veiling. 50 CENT PER K.G. AAN HET HOUT. 50 cent per K.g. ongeplukt. Donderdagavond werd ten overstaan van Notaris 'J. C. Kram te Kapelle in de herberg van .de Gez. Korstanje te We- meldinge, publiek verkocht de kersen wassende in diverse boomgaarden te Wemeldinge de navolgende perselen. Ie perceel „Brouwerrjboom_ gaard" eig. mevr. de wed. L. Dominicus, hoogste inschrij ver eii koper W. van Stal Hz. voor 520. 2e perceel „de Jonge Bo gaard" eigenaar J. A. Burger Hz., hoogste inschrijver C. Overloop te Kapelle voor 1050, ingehouden. 3e perceél „de boomgaard a/d Grintweg" cig. C. A'. de Zeeuw te Hertsveld, koper N. Eversdrjk te Kapelle voor 5350. 4e perceel „de boomgaard a/d Grintweg" eig. mevr. de wed. A. Lindenbergh, hoogste Inschrijver W. van Stel Hz. voor 139, koper Jac. Dagevos voor 525. 5e perceel „de boomgaard Bosman" eig. mevr. de wed. L. Dominicus. hoogste inschrijvers Waverijn en van Koeveringe, Kapelle voor 1686, koper C. Veerhoek voor 1690. 6e perceel „de boomgaard achter de kerk" eig. M. C. Lin denbergh, hoogste bieders F. de Jong en W. Haring te Goes voor 1550, ingehouden. 7e perceel „de boomgaard Zoete Slagveld" eig. mevr. de wed. L. Dominicus, hoogste in schrijvers en kopers Waverijn en van Koeveringe, Kapelle voor 2530. 8e perceel de boomgaard „Huysdrjk" eig. mevr. de wed. L. Dominicus, hoogste inschrij ver J. Vleugel Arnz. voor 3102. Kopers F. de Jong en W. Haring te Goes voor 3110. Kopers achter wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Wemeldinge. Het ge_ wag is over het algemeen ma tig, terwijl de prgs waarvoor werd gekocht wel 50 ct. per Kg. aan het hout zal bedragen. ZANGCONCOURS TE 's-HEER ARENDSKERKE. Behalve van H.M. de Ko ningin is thans ook bericht ontvangen van de Commissa ris der Koningin in Zeeland, dat hij een medaille beschik baar stelt voor het Zangcon cours te 's-Heer Arendsker- ke op 19 Juli a.s. Eveneens stelt de burge meester van 's-Heer Abtsker- ke een medaille beschikbaar en een zelfde mededeling werd ontvangen van de gemeente 's-Heer Arendskerke, dié bo vendien zal zorgen voor een officiële ontvangst van de zangers. Fonds Ereschuld en Dankbaarheid. Zoals bekend houdt het fonds „Ereschuld en Dank baarheid" zich bezig met het verlenen van hulp aan per sonen, die, in militairen dienst zijnde, slachtoffer van de oor log zijn geworden. Sinds enige tijd is er nu voor Walcheren een zelfstan dig werkende Commissie op getreden, die als volgt is sa mengesteld Mevr. Qnarles van Ufford Bar.esse Mulert v. d. Lecmcule, ere-voorzit- ster. Mevr. F. L. Berdenis van BerlekomBeltman, voorzitster. Ds. Veldkamp, vice-voorz. Mevr. C. J. P. de Vries Goudkamp, Park de Griffioen 13, Middel burg, Tel. 2302, secr. Pastoor Snel. Mevr. VisbeekVerrijn Stu art, Boul. Evertsen 10, Tel. 134, (voor Vlissin gen). Zr. W. van Eek. Zr. Schreuder. Kapt. Bakkenes. Herbeplantingsdag voor Walcheren. Zoals wij reeds gemeld hebT ben zal de herbeplanting van Walcheren beginnen op 4 No vember a.s. Het bestuur van de Stichting Nieuw Walcheren deelt nu het volgende mede: 's Morgens zullen de voor de bevrijding van het eiland ge sneuvelde geallieerde strijders herdacht worden te Westka- nelle brj de landingsplaats en daarna te Vlissingen, waar in de Jacobskerk een korts dier.st zal worden gehouden, 's Mid dags zullen overal de vlaggen worden uitgestoken od het mo ment, dat op het Seisbolwerk te Middelburg de eerste herbe- nlantinig zal plaats vinden door 1000 schoolkinderen, af komstig uit alle Walcherse ge meenten. Hierna wordt op de Middelburgss markt een grote vlaggenparade gehouden. Purgeermiddel voor sla-olie Door ambtenaren van de Keuringsdienst voor waren zijn bij verschillende winke liers in Zeeland, o.m. te Goes en Vlissingen, flessen para- fine-olie in beslag genomen, die hoewel bedoeld als purgeermiddel op de huis vrouwen de misleidende in druk maakten, dat ze bakolie, sla-olie of iets dergelijks be vatten. De aanduiding op de etiketten was zeei onvoldoen de en de suggestie van spijs olie werd nog versterkt door dat men de oorsoronkelijk witte olie geel gékleurd had en de flessen had afgesloten met capsules. Mij. Zeeland definitief in Hoek van Holland? Regering zal beslissen. Onze redacteur, die zich aan boord van het m.s. Mecklenburg van de maat schappij Zeeland bevindt, telefoneerde ons heden nacht toen het schip zich tussen Goeree en Harwich bevondt: De Mecklenburg van de Maatschappij Zeeland is weer in de vaart. Vrijdagavond ver trok het schip van de Jobsha ven in Rotterdam voor haar eerste reis naar Engeland. Het schip, dat zo'n roemruchte his torie heeft het werd ge bruikt bp de grote geallieerde landing in Frankrijk is schitterend gemoderniseerd en het voldoet aan de hoogste verwachtingen. Ondanks de zware alagen, die de oorlog toebracht aan de Maatschappij Zeeland en de onzekere toekomst op het ge bied van passagiersvervoer, heeft de maatschappij het aan gedurfd dë dienst op Engeland grootscheeps te heropenen. T\jdens de maaltijd aan boord heeft de heer Ben- slnk, directeur van Willem Muller en Co., welke firma Gouden tientje, gouden vijfje, halve gulden, halve stuiver en halfje verdwijnen. Aan de Tweede Kamer is aangeboden een ontwerp van wet nieuwe regeling inzake het Nederlandse muntwezen. Het is de bedoeling de uit de bezettingstijd daterende zinken munten af te schaffen en te vervangen door nikkelen en bronzen geldstukken. In de toekomst zal ons muntstelsel bestaan uit zilveren rijksdaal ders en guldens, zuiver nikke len kwartjes en dubbeltjes, bronzen stuivers en centen. Voorts wordt in het ontwerp van de nieuwe muntwet nog genoemd de gouden dukaat als van rijkswege gegarandeerde handelspenning zonder de hoe danigheid van wettig betaal middel. Wanneer dit ontwerp wet wordt zullen uit ons muntstelsel dus verdwijnen het gouden tientje en het gouden vijfje, de halve gulden, het twee-en-een-halve centstuk en de halve cent. De vierkante nikkelen stui ver zal worden vervangen door een rond geldstuk van brons met een middellijn van 21 millimeter, de cent wordt in middellijn 17 millimeter, dat is 2 millimeter kleiner dan voor heen ter vergemakkelijking van het onderscheid tussen cent en stuiver. Evenals de kwartjes en dub beltjes zullen voortaan ook de stuiver en de cent de konink lijke beeltenis dragen. Het ligt in het voornemen hiervoor een nieuwe beeltenis van H.M. de Koningin te vervaardigen. Over de afschaffing van het gouden tientje en het gouden vijfje, zegt de minister, dat door de circulatie van bank biljetten van 10.en de muntbiljetten van 2.50 thans volledig in de behoefte aan de ze counures wordt voorzien. Middelburg schonk penning aan Br. marine. De Burgemeester van Mid delburg ontving Vrijdag: van de Maring Attaché te Londen een brief waarin medegedeeld vverd> dat de penning van de stad Middelburg overhandigd is aan de First Sealord van de Admiralty tijdens de volledige vergadering van de Board der Admiralty. Hierbij waren tevens aan wezig: Lt. General R. A. D. Brooks, C. B., C. M. G., D. S. O., R. N., en Captain C. S. B. Swinley D. S. O., D. S. C., R. N.. Chief of Naval Informa tion. De First Lord aanvaardde de penning met een korte toe spraak van de navolgende in houd: „Het doet mij veel ge noegen namens de Officieren en manschappen van de Ko ninklijke Marine, deze fraaie legpenning die de bevolking van Middelburg ons zo vrien delijk aangeboden heeft, aan te hemen. Wij waarderen deze vriendschapsdaad, die we har telijk beantwoorden, en ik kan U' verzekeren, dat deze pen ning óók zal dienen als een nerinnering aan de lange en prettige samenwerking die be staan heeft tussen onze twee grote Naties, door vrede en oorlog. Het aanvaarden van deze penning zal aangekondigd worden aan Officieren en man. gchappen van de Marine in een vlootorder en ik zou graag van deze gelegenheid gebruik willen maken om onze dank over te brengen aan de Burge meester. Raadsleden en bevol king van Middelburg, voor dit aanbod." KAPPIE EN DE VREEMDE ZEEROVERS. De avonturen van Kappie en de vreemde Zeerovers hebben lange tijd de lezers en waar lijk niet alleen de jeugdige le zers! in spanning gehouden. Het vlotte getekende verhaal werd letterlijk verslonden! Daarom verheugt het ons mede te kunnen delen, dat „Kappie en de vreemde Zee rovers" thans in boekvorm is verschenen en tegen een ge ringe prgs voor onze lezers ver krijgbaar kan worden gesteld. Men kan het afhalen op on ze bureaux te Middelburg, Vlissingen, Goes en Oostburg en tevens bestellingen plaatsen bij onze agenten en bezorgers. De prgs van het goed ver zorgde boekje bedraagt slechts 0.75. Voor jong en oud is het een aardig bezit, waarmede men opnieuw een paar aangename uurtjes doorbrengt. N.V. KON. MIJ. „DE SCHELDE". In de gisteren gehouden ver gadering van aandeelhouders der N.V. Kon. Mij. „De Schel de" werden de ingediende jaar- stukken en het jaarverslag 1946 goedgekeurd. De aftre dende commissaris Mr. Jan Smit Azn. wer<j herkozen. OUD-BURGEMEESTER VOOR HET TRIBUNAAL. Voor het Tribunaal te Goes zal op 10 Juli terecht staan de 81-jarige oud-burgemeester van St. Maartensdijk, J. J. Pol derman. Deze grijsaard ig sympathi serend lid van de N.S.B. ge weest en heeft zich ook op an dere wijze pro-Duitg getoond. OORLOGSMUSEUM ALLE WERKDAGEN OPEN. Van Maandag 16 Juni af zal het Oorlogsmuseum te Mid delburg alle werkdagen van 1012 uur en van 24 uur geopend zijn. De verzameling in het mu seum is met verschillende voorwerpen uitgebreid. Goes BIJZONDERE EXPOSITIE. Een bezoek aan hét lokaal van het Lyceum te Goes, waar vandaag en Zondag een tentoonstelling wordt gehou den door de Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie, is de moeite waard. Wij hebben er een kijkje genomen. Er is heel wat bijeengebracht, waar in natuurvrienden belangstel len. Wij zagen er een mini- atuurstrand met dijkwal en duinstrook. Allerlei planten enz. waren daarop aanwezig. De jeugdbond heeft goed werk gedaan met het organiseren van deze expositie. Hllewoutsdijk PASTORIE AANBESTEED. Aanbesteed is de bouw van een nieuwe pastorie voor de de directie voert van de My. Zeeland, een rede ge houden, waarin hy het ge wichtige vraagstuk van de terugkeer der Maatschappij Zeeland naar Vlissingen aanroerde. Hij besprak allereerst het nationale belang van een goede passagiersverbinding tussen Nederland en Enge land, daarna behandelde hij het belang, dat de maat schappij Zeeland heeft bij die verbinding en tenslotte besprak hij het provinciale Zeeuwse belang. De heer Bensink uitte als zijn mening, dat het nationale belang gediend is met een pas- sagiersdienst van Hoek van Holland naar Harwich. Ook het belang van de maatschap pij Zeeland brengt mee, dat het voordeligst van Hoek van Hol land uit gevaren wordt, vooral nu het grote Duitse achterland is weggevallen en de verbin ding zich dus geheel projec teert op Nederland. Tenslotte wees de heer Ben sink op het belang van de provincie Zeeland en Vlissin gen, waarbg hy opmerkte, dat de vraag of de Zeeland naar Hoek van Holland zal verhui zen, een vraag is, die uiteinde lijk door de regering beslist moet worden. De heer Giesberger, direc teur Nederlandse spoorwegen memoreerde de jarenlange sa menwerking tussen de Neder landse spoorwegen en de Mg. Zeeland. Hij betoogde, dat de verbinding Hoek van Holland- Harwich een verbinding van nationale betekenis is. Het gaat er om de Nederlanders in staat te stellen op de vlotste manier naar Engeland te rei zen en dat moet gebeuren over Hoek van Holland. Na de mo gelijkheid van compensatie voor benadeelde belangen aan geroerd te hebben, wees ook de heer Giesbergen er op, dat de regering hier het beslissen de woord zal moeten spreken. Spr. wees er overigens op, dat de Zeeland reeds eerder haar route heeft verlegd. Zij voer namelijk eerst op Folke stone en dat is toen veranderd in Harwich. Tot zover 't telefoongesprek met onze redacteur, dat heel bevredigend doorkwam. Een uitvoerig verslag van de eerste vaart der Mecklenburg zullen wij in ons eerstvolgende num mer opnem0" ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. Voor spoedeisende gevallen is Zondag te Goes te berei ken de heer Snoek, arts, Wijngaardstraat 51, tel. 2121. Voor de gemeenten Drie wegen, Nieuwdorp en 's Hee- renhoek heeft dienst de heer Gelderblom, arts te Nieuw dorp, tel. 327 (K 1196). Voor 's Heer Arendskerke, Heinkenszand en Wolf aarts dijk heeft dienst de heer Vos, arts te Wolfaartsdijk, telef. 232 (K 1198). Te Goes is geopend de Goese apotheek. Bevin over een wereldparlement. Ernest Bev..., de Britse mi nister van buitenlandse za ken, heeft tijdens een door de vereniging' der buitenland se pers te Londen aangebo den lunch, waaraan verschei dene ambassadeurs en minis ters aanzaten, verklaard, dat hij voorstander is van de uit eindelijke vorming van een direct gekozen wereldparle ment. „Dit zal niet in mijn tgd tot stand komen, geloof ik, maar ik zal er voortdu rend voor pleiten en mijn steun er aan geven, omdat ik er van overtuigd ben, dat de gewone mensen in de we reld nooit oorlog willen." Geref. Meisjesbond. 14.000 Gereformeerde meis jes kwamen Donderdag in de Beatrixhal, het Jaarbeursge bouw, Tivoli en een drietal ker ken te Utrecht bijeen. Een groot deel, ongeveer 5000 meis jes, was op de hoofdvergade ring in de Beatrixhal, waar de presidente van de Geref. Meisjesbond, mcj. F. Jansen van Beek uit Arnhem, het openingswoord sprak. De afgevaardigde van de meisjesvereeniging in Leer (Duitsland) betuigde leedwe zen en schuldbesef, voor al de ellende die haar land over Ne derland heeft gebracht. Zij bracht dank voor de steun, die men niettegenstaande dat alles van de Ned. bond heeft onder vonden. Te ongeveer vier uur trok ken de deelneemsters van de verschillende gebouwen in op tocht naar het stadion. Hier werden een declamatorium en een openluchtspel opgevoerd, waarna de heer Ad. Kuiper de bondsdag besloot met een op wekkend slotwoord. Frans Bastiaanse Te Amsterdam is Donderdag de bekende Nederlandse letter, kundige Frans Bastiaanse overleden in de leeftiM van 79 Ned. Herv. kerk te Ellewouts- dijk. Ingeschreven was als volgt: H. Kosten en Zn., Am sterdam 38.138; N.V. Sena tor Noris, Haarlem ƒ36.980; ebr. Verheyke, Ellewoutsdijk 35.680 en de Bruin van Riet, Goes 34.680. Krabbendijke HANDHAVING RIJKS- EENHEID. Te Krabbendijke is een plaat selijke afdeling van het „Nati onaal Comité handhaving Riikseenheid ongericht. Vertegenwoordigers van 4 partijen hebben in het comité zitting genomen. Kortgene Geen feest op Koninginnedag. De Oranjevereniging in de gemeente Kortgene heeft in haar gehouden vergadering besloten om op 31 Augustus a.s. geen feesten te organi seren. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Kort gene zal op Maandag 16 Juni, 's avonds om 8 uur in open bare vergadering bijeenkomen. Marktberichten V.V.Z.B.-VEILING 13 Juni. Kersen: Earley Rivers A 146—157; B 101—134; Luite naars 8186; Aardbeien A 90122, Aardbeien B 54 106, alles per 100 kg. 78; Peulen 111—132; Rabar- Groenten: Doperwten 56 ber 49; Postelein 5152; Tuinbonen 42; Spinazie 29; Sjalotten 813; Stoofsla 2 10. alles per 100 kg. Kropsla I 6508; Kropsla II 27; Komkommers 33 52; Bloemk. I 5165; Bloemk. H 2539;, alles per 100 st. Selderij 59; Wortelen 16 —33, Kropsla 29—31; Radgs 12, alles per 100 bos. Veiling Kapelle-Biezelinge. Kleine vèiling, 12 Juni. Aardbeien: Madame Mou- tot 50137; Madame Lefebre 5685; Jucunda 45111. Kersen: Early Rivers 73 208, per kg. FILMS VAN DE WEEK Grand-theater, Goes. Twaalf jaar geleden stapte een aardig roodharig kind op het toneel en begon daarmee haar carrière. Dat kind is nu uitgegroeid tot een 23-jarige ster, Jean Kent, die in de film Karavaan haar eerste grote rol speelt. Het is een romantische film over de strijd van twee rivalen om een vrouw, de vrouw is Anne Crawford en de twee ri valen zijn Stewart Granger en Dennis Price. Een film van Granger zonder een flinke vechtpartij is ondenkbaar en dus wordt ook in Karavaan een flink robbertje ten beste gegeven. Dit hoeft U er echter niet van te weerhouden deze film te zien, want het slot is zeer vredig. Vanaf Dinsdag draait „Spi onne in de schaduw" met De borah Kerr, die in Brief En counter zoveel succes oogstte, als een Iers opstandig meisje. Fraai zijn de nieuwe cos- tuumpjes die Deborah draagt en nóg fraaier misschien de mooie opnamen van het Britse eiland Man.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 8