PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Nederlandse dijkenbouwers Labour De Franse begroting wankelt Vandaag Drukke conferenties De voorbereidingen in volle gang 190e jaargang - No.136 Uitgave van <J« firma Provinciale Zecuvvsche Courant. Middelburg. Drukker» Firaa F. van de Velde Jr., VlUsiagea. Dit blae) verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 Juni 1947 ABONNEMENTSPRIJS i 25 cent per week 3.20 per kwartaalfranco per post f 3.45 per kwartaal. Lo«e nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent pet ma., minimum per adver tentie 2.—. Bureaux gevestigd te Vllsslngec Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen» Middelburg" Londenscbe Kaai 29. telefoon 2077 en 2924 Goes i Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg i Gratamastrast 3. telefoon 102: Tementen Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Buitenlands overzicht Eisen tot loonsverhoging volgen elkaar op. Het syndicalisme. Door het gedeeltelijk toege ven van premier Ramadier, is de stakingsstorm, die over Frankrijk raasde, nu in hoofdzaak geluwd, maar daarmee zijn de economische moeilijkheden, waarvoor de re gering zich ziet gesteld, eer der toe- dan afgenomen. De zo zorgvuldig door Robert Schuman, de Franse minis ter van financiën, in even wicht gebrachte begroting is door de verhoging der lonen van de spoorwegarbeiders en de arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven na hun staking aan het wankelen gebracht. Deze verhoging, die een bedrag van 10 milliard francs beloopt, slurpt alleen al de gehele 6 maanden ge leden ingevoerde bezuiniging op. Bovendien kan men ver wachten, dat andere catego rieën arbeiders zoals de mijn werkers nu ook met hun ei sen tot loonsverhoging bij Ramadier aan zullen kloppen. Als de loonstop eenmaal van de dam is, volgen de loonei sen elkaar snel op. Reeds houden vandaag alle gemeen te-ambtenaren en employé's in de openbare diensten een symbolische waarschuwings staking om hun verlangens kracht bij te zetten. Om zijn begroting toch ten koste van veel in evenwicht te houden is Schuman van plan binnenkort nieuwe om vangrijke bezuinigingsmaat regelen aan het parlement voor te leggen. Daarnaast wil hij voor de spoorwegen en de mijnen een systeem van auto nome financiering invoeren, hetgeen betekent, dat deze be drijven zichzelf zonder steun van de staatskas zouden moe ten bedruipen. Dit kan alleen als de prijzen voor gas en electriciteit aanzienlijk wor den verhoogd. Intussen is de Franse pers nog altijd aan het nakaarten over de vraag wie verantwoor delijk moeten worden gesteld voor de reeks van grote sta kingen. De rechtse bladen zijn eensluidend in hun oordeel dat de communisten agitatie hebben willen verwekken te gen de regering, maar de fei ten dekken dit oordeel niet geheel. De leiders van het machtige en door de communisten over heerste vakverbond, .de C.G. T., hebben zich immers eerst achter de spoorwegstaking gesteld, toen deze reeds was uitgebroken en een afzijdige houding het C.G.T.-leden had kunnen kosten. De werkelijke aanstichters schijnen gezocht te moeten worden in de rangen der syn- Thans stakingsgolf over België. Naar de „Gazet van Ant werpen" meldt wordt de drei ging van een algemene staking in België steeds groter. Als regel mag men wel aan nemen dat de meeste stakin gen zullen worden uitgesteld tot na de nationale arbeids- conferentie op 16 Juni a.s., doch men vreest, dat indien deze conferentie de arbeiders geen voldoening schenkt, een algemene staking niet meer is tegen te houden. Intussen is in een groot gedeelte van de Borinage het werk neergelegd. De arbeiders verlangen hier aanvullende betaalde verloven en toekenning van gratis ver voer op de spoorwegen voor het betaalde verlof. De centrale van het Belgi sche trampersoneel heeft tij dens een vergadering gisteren besloten het werk a.s. Zater dag opnieuw 24 uur neer te leggen. Hongaarse oppositie protesteert. De Hongaarse oppositielei der Sulyok heeft in het Hongaarse parlement zeer fel le critiek geleverd op de toe stand in Hongarije. Hongarije is geworden tot een politiestaat, vol spionnen, aldus zeide hij. Er bestaat geen persvrijheid of vrijheid van meningsuiting. Wanneer de Vrijheidspartij bijeenkom sten houdt, verschijnen onge regelde volksbenden, voorzien van wapenen, drank en geld. Vele partijleden zijn gearres teerd en geïnterneerd. Honga rije is een sinister begrip ge worden voor de wereld. Nagy was volgens Sulyok in de val gelopen door een meesterlijke manoeuvre van de linkerzijde, die hem zyn vrijheid gelaten had om te voorkomen, dat hij een martelaar zou worden en een symbool voor de boeren. dicialisten, die de laatste tijd aan invloed hebben gewonnen, al blijven zij klein in getaL Frankrijk is vanouds de bakermat van het syndicalis me, van de vakbonden, die onder heetgebakerde leiders, aansturen op zgn. „directe actie" en hoewel uit de tijd, is het syndicalisme in Frank rijk na de oorlog geenszins geheel verdwenen. De commu nisten beschouwen de synda- calisten als „gevaarlijke Trotzkiïsten" en dat is voor hen een nog lelijker scheld woord dan „reactionnairen". De meer gematigde leiders in de vakbeweging hebben nu weer de overhand gekre gen en dat kan misschien de sociale onrust een tijdlang in de banen van onderhandelen leiden. Kamerleden krijgen meer salaris. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de be dragen van de schadeloos stelling en van het pensioen van de leden en van de ge wezen leden van de Tweede Kamer. Bij de wet van 13 Juni '46 zijn deze bedragen wederom gebracht op het peil van voor 1938. Hoewel de regering aanvankelijk het standpunt innam, dat eerst bij de al gemene Grondwetsherziening de vraag onder ogen diende te worden gezien, of er grond bestaat de schadeloosstelling op een hoger bedrag dan 5000 te stellen, heeft zij bij nadere overweging ge meend met een herziening van dit bedrag en van het bedrag van het pensioen niet langer te moeten wachten. Wat de hoogte der scha deloosstelling betreft, meent de minister dat, gelet op de stijging van de salarissen in het algemeen, een verhoging van het bedrag van 5000 met 1000 in het huidige stadiumbilltik is te achten. Voorgesteld wordt deze herziening in werking te doen treden met ingang van 1 Ja nuari 1947. Prinses Marijke, De Utrechtse kinderarts, J. H. G. Carstens, deelde nog mede, dat de kleine dubbel zijdige lenstroebeling, die de zer dagen uit de beide ogen van prinses Marijke chirur gisch zal worden verwgderd, het gevolg is van het feit, dat H.K.H. Prinses Juliana in het begin harer zwangerschap aan rode hond heeft geleden. EEN STROP VOOR ZWARTE ROKERS. De politie heeft in een huis aan de Tolhuisstraat te Rot terdam 91.000 Engelse sigaret ten in beslag genomen. De be woner van het huis, een 40- jarige los werkman, werd ge arresteerd. Buiten stonden 2 personenauto's gereed om de sigaretten te vervoeren. is het 25 jaar ge leden, dat de Duitse staatsman Walther Ra- thenau te Berlijn werd vermoord; is het 20 jaar ge leden, dat de Engelse humoristische schrijver Jerome K. Jerome te Northhampton over leed. Morgen is het 40 jaar ge leden, dat in de Rid derzaal te Den Haag de tweede vredescon ferentie aanving, waar aan door 45 staten werd deelgenomen en welke tot 18 October 1907 duurde. in Engeland Goed werk in het Trent-gebled verricht. Donderdag vertrok de eerste „Walcheren"-kraan, die mee hielp het gat in de Engels.e ri vierdijk bij Morston te dichten, naar Huil, om daar voor de zeereis naar Nederland gereed te worden gemaakt. De twee de kraan volgt over enige da gen. Dit betekent, dat de dijk breuk bij Morton ten noorden van Gainsborough (Lincoln shire) thans volledig hersteld is. De Engelse ingenieurs wa ren van mening, dat het gat in de Trentdijk bij Morton zelf gedicht moest worden. Him Ned. collega's bewezen echter, dat zulks niet mogelijk was, ook al, omdat dit gat op de plaats van een oude breuk was ontstaan. Verder op de dijk werden nog twee zwakke Elekken, eveneens oude breu- en, gevonden. Toen de Ned. kranen aankwamen werd da delijk met het bouwen van twee kleine hulpdijken rond de poel begonnen. Ondertussen werd te Delft een onderzoek gedaan naar de beste kleisoort uit de omgeving van Morton, om het nieuwe dijklichaam op te bouwen. gaaf Sowjet-methoden bestuderen 600 discussie-groepen der ar beider» partij zullen de ko mende weken in geheel Enge land discussies houden over de vraag of Engeland Sowjet me thodes behoort toe te passen ter verhoging van de industri ële productie, zo wordt van goed ingelichte zijde vernomen. De groepen zullen het pro bleem van de „socialistische Charley Chaplin in opspraak. JOHN RANKIN WIL HEM DEPORTEREN. De democratische afgevaar digde John Rankin uit Missis sippi heeft in het Huis van afgevaardigden de deportatie van Charlas Chaplin geëist. „Hij heeft geweigerd Ameri kaans burger te worden", al dus Rankin. „Door hem te deporteren, kan hij in Ame rika niet meer op het witte doek verschijnen en kan de Amerikaanse jeugd gespeend blijven van zijn walgelijke films." Chaplin is Brits onderdaan en ging in 1910 als acteur met een gezelschap naar Amerika. De vorige maand heeft hg verklaard nog steeds niet van plan te zgn Ame rikaans burger te worden. Chaplin verklaarde, niet in te zien, waarom de bond van onafhankelijke Amerikaanse bioscoopeigenaren zijn jong ste film „Monsieur Verdoux" boycotte. De film ls de geschiedenis van een bankbediende, die zijn betrekking verliet en, teneinde in het onderhoud van zijn invalide vrouw en zoon tje te voorzien, met ver schillende vrouwen huwt, die hij vervolgens om wille van haar fortuin vermoordt. In een verklaring in ant woord op de aanval van Ran kin heeft Chaplin verklaard, dat deze manier van doen de gebruikelijke fascistische techniek is bij pogingen de vrijheid van spreTken en me ningsuiting door middel van de film tc onderdrukken. Volgens de New York Dai ly News zijn Edward G. Ro binson en de schrijfster Do rothy Parker gedagvaard om voor de commissie voor on Amerikaanse activiteit te verschijnen in verband met beschuldigingen van commu nistische activiteit te Holly wood. naijver", het instellen van be gunstiging van „goede" boven „slechte" fabrieken, het instel len van speciale ordes van ver_ dienste voor bijzondere presta ties op het gebied van de pro ductie, de stakhanov beweging en het prijzen van goede arbei ders en het becritiseren van onvoldoende prestaties door middel van aanplakbiljetten, bestuderen. Het hoofdkwartier van de arbeiderspartij heeft de groe pen ook geadviseerd om te overwegen of andere aanspo_ ringen dan die in Rusland wor den toegepast mogelijk meer geschikt voor Engeland zijn. De groepen zullen verslag van hun bevindingen uitbren gen bij het secretariaat van onderzoek der arbeiders partrj, dat deze bevindingen zal ana lyseren in een rapport dat ter verdere overweging aan de nationale executieve der arbei. derspartij zal worden overge legd. De basig der discussie is een pamflet dat zo, juist door de arbeiderspartij is uitgegeven en waarin objectief geconsta teerd wordt „hoe Rusland tot productie komt", zonder dat daaraan conclusies worden vastgeknoopt. Wel wordt in het pamflet gezegd dat „mis schien ieta van de Russische ondervinding geleerd kan wor den". De plaat gepoetst. Op het terras van een hotel in Cairo zit een Indië-reiziger in een luie stoel. Een Nederlander. Een Arabier tracht hem te bewegen voor 5 pi aster zijn schoenen te laten poetsen. De Ne derlander beweert al leen maar vgf pond te hebben. De Arabier zegt het te kunnen wisselen.. De Nederlander knikt en de Arabier poetst. Als de operatie klaar is geeft de Nederlander zijn vijf pond. Prompt zet de Arabier het op een lopen. Vliegensvlug springt de Nederlander uit z'n luie stoel en ploft meteen plat op zijn neus en buik. De Arabier had zijn schoenveters aan elkaar gebonden en toonde zich een schoenpoetser die de plaat poetste. Vier dagen na het begin der werkzaamheden, waarbij onge veer een dozijn Ned. schippers, machinisten en bazen betrok ken was, was de heerschappij van het water gebroken. Het verziltingsgevaar, waaraan de landerijen onder Morton bloot stonden, was toen eveneens be zworen. „Ze zullen er geen last meer van hebben", verklaarde dr. ir. Ringers, die als voornaamste deskundige van Ned. zijde op trad. „Van ons standpunt uit be zien, was het een betrekkelijk eenvoudig werk. Wij zgn blij, dat wij onze Engelse vrienden hebben kunnen helpen en dat wij ze hebben kunnen behouden voor een groot verlies aan voedsel van eigen grond, welk voedsel zij anderg zouden heb ben moeten importeren". De Ned. nïotoren en pomp- installaties van 50, 60 en 90 c.m. doorsnee zijn op 27 Mei inmiddels vrijwel gereed geko men met het droogmalen der overstroomde gebieden. Op die dag stonden nog slechts 15.000 acres (een ha. is pl.m. 2,5 acres) niet geheel droog. Op het meeste land stond het groen van het gewas weer op de akkers. JUIST OP TIJD. „Het werk is krachtig aan gepakt en juist op trjd klaar gekomen", aldus dr. ir. Rin gers. De Engelse arbeiders hebben buitengewoon hard ge werkt. In dit gebied bevinden wij ons in zekere zin op voor Ne derland historisch terrein. De dijk werd tussen 1625 en 1655 gebouwd door Cornells Vermui- den in opdracht van dezelfde ondernemers. die de Bee^^er lieten droogleggen. De dichter Jacob Cats was een der grote aandeelhouders in deze firma, die met geld, verdiend in de Oost-Indische compagnie, werkte. „Het gaat goed op de Engel se dgken", aldus dr. ir. Rin gers, die op 15 Juni weer naar Engeland vertrekt om als adviseur poolshoogte van de stand der werkzaamheden te nemen. „Wij' hebben er een stukje goodwill verdiend, waar mee ik zeer tevreden ben". KORTE PREDICATIE CHRISTUS EN WIJ. Joh. 8 23. En Hij zeide tot hen: „Gijlieden zijt van beneden, Ik ben van boven; Gij zijt uit deze wereld, Ik ben niet uit deze wereld." Dit woord van Jezus is ont leend aan één der twistge sprekken, die Johannes ons heeft overgeleverd. Geen van de bijbelschrijvers heeft meer twistgesprekken bewaard dan de apostel der liefde. Immers juist aan de wrevel en de er gernis van de mens ontdekt hij het goddelijk gezag van de Christus! Daar is een raadselachtige vijandschap rondom Zijn ge stalte, Zgn Woord en Werk. Die is er, zodra men het onder scheid tussen boven en beneden verloren heeft en alle distan tie-besef gaat ontbreken. God en wereld, God en natuur wor den praktisch vereenzelvigd. De aarde wordt tot een soort hemel gepromoveerd. En als deze helemaal niet op een he mel lijkt, moet een groot ide aal als een soort wissel op de toekomst de leegte en een zaamheid dragelijk maken. Waartoe dit leiden kan, heeft bijv. het nat.-socialisme ons la ten zien. Eerst met de erkenning van het gezag van Christus, gaat men ontdekken, dat er meer is dan de mens en zijn wereld. Dat er is een „boven" en daarom ook een „beneden". Ik ben van boven. Een ge weldig woord, vol macht en majesteit! Het is niet toeval lig, dat daarop dadelijk volgt dit andere woord: „Indien gij niet gelooft, dat ik die ben, gij zult in uw zonden sterven" m.a.w. dan blijft ge aan uw ei gen onbeduidendheid '*r misère overgelaten. Gijlieden zijt van beneden, Ik ben van boven. Bij dit verschil vallen onze on derlinge verschillen geheel en al weg. Er is niet?, wat ons mensen, wie we ook zijn. zoo gelijk maakt, zo volstrekt op één hoop werpt als de ver schijning van Christus. Wij zijn van beneden. Van onze tronen en troontjes moeten wij af. wanneer deze Koning komt. Welk een jammerlijk mens wordt zelfs Petrus! Tegenoyer Christus verliest de hoee priester zijn heiligheid. Pila- tus zijn macht en Herodes zijn rust. Gijlieden zijt van- beneden, Ik ben van boven. Dit woord lg de doodsteek voor alle wereldse grootheid en glorie. Aan Hem wordt openbaar, dat alle woe den tegen God en Zijn kerk bij voorbaat tot mislukking is ge doemd. Maar het is ook waar. juisfc omdat Hij van boven is en niet uit deze wereld, dat Hij de enige is, die waarlijk hel- rien, troosten kan en voor ons intreden. Hij is van boven, waar wij niet zijn, maar waar_ naar we misschien toch smach ten. Wii trachten het te erij- nen doch tevergeefs. Maar ziet Hij komt er vandaan. Wat zij niet konden uitdenken, ctaat voor ons. De Waarheid. De waarheid waarin 7.ijn Geest ong leiden wil. nl. dat wij kin deren Gods kunnen worden, omdat Hij is de Zoon. L. J. C. VISBEEK. Volgens een niet-bevestigd bericht vain het Republikeinse persbureau Anrara zouden de steden Blimbingsari en Gelon- dong, (O.-Java) gisteren door een Nederlands oorlogsschip zijn beschoten. te Batavia Commissie-Generaal aan het werk. Maandag a.s. nog geen advies De heren Schermerhorn en van Poll hebben Donderdag uitvoerige besprekingen ge voerd met dr. van Mook, diens naaste medewerkers en hun eigen adviseurs. Deze bespre kingen zijn Vrijdagmorgen voortgezet. De woordvoerder van de Commissie-Generaal verklaarde tegenover Aneta, dat het niet gehee.l zeker was, dat de Commissie-Gene raal voor Maandag gereed zou zijn met het advies aan de Nederlandse regering, daar nog allerlei personen en in stanties moeten worden ge raadpleegd, o.m. de Sultan Hamid n van Pontianak, hoofd van West-Borneo, als mede president Soekawati en de ministers Hamelink en Anak Agoeng gde Agoeng van Oost-Indonesië, die thans allen te Batavia vertoeven. Volgens de woordvoerder was niet te verwachten, dat de Commissie-Generaal ten behoeve van het opstellen van het advies voor de Ne derlandse regering, overleg zal plegen met de republi keinse delegatie. Geen sigaren meenemen Het Ministerie van Finan ciën deelt mede, dat met in gang van 13 Juni a.s., sigaren en cigarillos in beginsel niet meer als goederen voor het persoonlijk gebruik van de rei ziger of als kleine geschenken zonder vergunning van de cen trale dienst voor in_ en uit voer mogen worden uitge voerd. De ambtenaren der invoer rechten en accijnzen kunnen evenwel naar gelang van de omstandigheden de uitvoer van een aangebroken doos met ten hoogste tien sigaren toestaan. Hierbrj zullen zg onder meer rekening houden met de hoe veelheid aan andere tabaksfa brikaten (sigaretten en tabak), welke de reiziger bij het ver laten van het land bij zich heeft. Voorts deelde hij mede, dat volgens directe informaties uit Nederland, het bericht, als zou de Partij van de Arbeid ook een strakker optreden van het kabinet-Beel iir een. onverhoopte onvermijdelijke situatie steunen, onjuist is. De organen van de Partij van de Arbeid zullen zich hierover in een op een dezer dagen te houden vergadering beraden. De te Batavia aanwezige re publikeinse autoriteiten ko men dagelijks bijeen om de toestand te bespreken. POLITIEKE CONCENTRATIE. Twaalf van de-woornaamste republikeinse politieke partij en hebben zich verbonden in de „Kesatoean tekan partai", om een eenheidsprogram vast te stellen, met de bedoeling „alle eventualiteiten, voort vloeiende uit de consequenties van de republikeinse ant- woord-nota, het hoofd te kun nen bieden". Voorzitter is Kamadjaja van de P.N.I. De partijen zijn de Masjoemi, de P.N.I.de Partai Sosialis, de Christelijke Parkindo, twee communisti sche partijen, de arbeiders partij, de proletarjscne partij en de volkspartij. Als eerste stap zal op 17 i Juni te Solo een massaverga dering gehouden worden, waar als sprekers op zullen treden de communist Alimin, generaal Soetorno en het voor malige communistische Ka merlid Roestam Effendi, aldus meldt Antara uit Solo. Inmiddels werd op 12 Juni in een commentaar door radio D jog ja gezegd, dat de Indone siërs niet meer overheerst en uitgeperst willen worden. Daarom zijn zij vastbesloten voor de vrijheid te strijden. In het geval zij hiertoe ge dwongen zouden worden, zal de politiek van de verschroei de aarde worden toegepast, waarvoor alle verantwoorde lijkheid op de Nederlanders zal neerkomen. Een kjjkje in de carrosserie-fabriek te Utrecht, waar de nieuwe bussen voor de Stoomtram Walcheren worden gebouwd. De Scheldebeker-zwemwedstrijd Vele moeilijkheden al overwonnen 5 Juli: de grote dag. 5 Juli zal, wind en weder dienende, de negende inter nationale Scheldebeker- zwemwedstrijd worden ge houden. Enkele weken ge leden is dit heel eenvoudig bekend gemaakt. Toch zit er alleen al aan het bepalen van deze datum al heel wat werk vast. In de eerste plaats moet deze weds.'.rijd zowel wat de deelnemers als de helpers be treft, op een Zaterdagmiddag plaats vinden. Maar niet elke Zaterdagmiddag is hiervoor geschikt. Het r.ioet, met het oog op een vlot en goed ver loop van de widstrgd, om streeks twee of drl° uur hoog water zijn. De start vindt on geveer een half uur voor hoog water te Breskens plaats. De getij tafels moeten dus geraadpleegd worden. Voor dit jaar had men, wat deze factoren betreft, althans de keuze uit drie Zaterdag middagen, één in begin Juli, één eind Juli en één Lz Au gustus. Men heeft 5 Juli gekozen, omdat op de beide andere data de leerlingen van de Zee vaartschool, die drie jolle.i zullen bemannen (zoals be kend, wordt elke zwemmer vergezeld door een bemande jol) vacantie hebben. Maar nu de moeilijkheden die aan de datum zijn ver bonden zijn opgelost, betekent dit niet, dat nu alles in kan nen en kruiken is. Integen deel, die datum was 'slechts het begin. DE JOLLEN. We zeiden reeds, dat elke zwemmer vergezeld wordt door een bemande jol. Naast de roeiers met 25 reserve gaat in zo'n jol een lid van de Vlissingse reddingsbrigade en een loods mee. Minstens zeven man dus in elke joL En het zijn die jollen en de bemanning daarvan geweest, die de organisatoren het lastig hebben gemaakt. Vroe ger was dit alles vrij eenvou dig. De marine leverde de jollen en de roeiers. Maar de marine is weg en de jollen zijn weg. Het was niet makkelijk om in het geteisterde Vlissingen het nodige materieel te krij gen. Er zullen dan ook niet zoveel deelnemers als in de ja ren voor de oorlog aan de wedstrijd kunnen deelnemen. 3 Jollen worden nu beschik baar gesteld door de de Ruy- terschool, leerlingen van de eerste klassen zullen als roeiers dienst doen. Ook de zeeverkenners werken mee. Zij nemen vier jollen voor hun rekening. Het Neder lands loodswezen zal voor 5 bemande jollen en v twee re serve boten zorgen. 12 Jol len dus. Hiervoor alleen zijn reeds bijna 100 mensen no dig. Er komt dus heel wat dig. kijki ;en voor deze wedstrijd! 12 DEELNEMERS. 12 Jollen, dat betekent, dat ook slechts 12 deelne mers de Schelde kunnen „crossen". Daar verwacht wordt, dat er zich een gro ter aantal deelnemers zal mel den, is een selectiecommissie ingesteld, die zal beslissen welke zwemmers wel, en wel ke niet mogen starten. Er is reeds een voorlopige indeling gemaakt. 4 Plaatsen worden gereserveerd voor bui tenlandse deelnemers en 3 voor dames. Zeer waarschijnlijk zullen ook twee Zeeuwse zwemmers kunnen meedoen. Daar er al tijd gerekend moetworden met uitvallers, zullen ook enige reserve deelnemers wor den opgeroepen. Men over weegt om hiervoor ook Zeeu wen te vragen. Over de deelname is nog weinig te zeggen. Jac. Sten- der, de bekende Hollandse crack en trainer van de Dol fijn, heeft toegezegd evenals de vorige jaren te zullen in schrijven. De Engelsman Dea- ne, die in 1936, 1937 en 1939, de drie laatste jaren, dat de tocht werd gehouden, als eerste aantikte, zal dit jaar helaas niet kunnen meedoen. In 1942 is hij als oorlogsvlie- .ger gesneuveld De wisselbeker, die hij in zijn bezit had, is niet terug gevonden. Oud-burgemeester van Woelderen heeft echter een nieuwe beker beschikbaar gesteld. Ook de schaal, voor de eerst aankomende dame, is weg. In 1939 werd deze ge wonnen door Willy den Ou den en bij het bombardement van Rotterdam gingdeschaal verloren. Dr. Staverman, die het hoofd is van de medi sche dienst voor deze wed strijd, stelde 'n nieuwe schaal beschikbaar. Er zijn nog andere prijzen, o.a. een medaille van de bur gemeester en een van de di recteur van het loodswezen te Vlissingen. HET WEER. Alle moeilijkheden zijn dus nu vrijwel opgelost cn als het weer meewerkt, zal deze tocht, waarvoor ongeveer 200 mensen in touw moeten zijn. weer kunnen doorgaan. 'Is het weer van dien aard, dat zwemmen in de Schelde te gevaarlijk is, dan zal de af stand MiddelburgVlissingen worden gezwommen. De af stand is nagenoeg gelijk, ook ongeveer zes kilometer. In rechte lijn gemeten bedraagt de Scheldebekerzwemwedstrijd ongeveer 4 kilometer, maar daar de zwemmers rekening moeten houden met de stroom, moeten ze ongeveer 2 kilometer meer afleggen. Hoe dan ook. het "zal in de wereld van de Nederland se zwemmers weer een spor tieve gebeurtenis van de eer ste rang zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1