Landbouw huishoudschool Ambtenarij in Londen UIT DE PROVINCIE Zeeland helpt gezinnen van verzetsslachtoffers ZEEUWSCH-VLAANDEREN Walcheren Nabeschouwing over het financieel beleid van regeringen-de Ge er en -Gerbrandy. Geheime uitgaven Aan het einde van het ver slag der Commissie voor de Rijksuitgaven uit de Tweede Kamer over de verslagen der Buitengewone Alg. Rekenka mer te Londen komt een sa menvattende terugblik voor op de gedane arbeid, waarmede de voorzitter der Buitengewone AJg. Rekenkamer zijn laatste halfjaarlijkse verslag besluit. Aan deze samenvatting is nog het volgende ontleend: BH een beoordeling van het administratief apparaat der Ned. regering te Londen moet nooit uit het oog worden ver loren, dat dit apparaat van de grond af moest worden opge bouwd. Vele ambtenaren mis ten iedere ambtelijke, ja zelfs iedere kantoorroutine. Enthou siasme voor de grote zaak der bevrijding die allen... samen bracht, maakte veel goed. Naarmate de oorlog langer duurde, hebben velen, die aan vankelijk vreemd tegenover hun arbeid stonden, de eerste moeilijkheden weten te over winnen. Al is er dus allerlei te waar deren, als geheel genomen zal het gehele administratieve ap paraat geen hoge indruk ach terlaten. Met name op drie punten heeft het grond gege ven voor critiek. In de eerste plaats openbaarde zich zelfs in deze kleine Londense rege ringsgemeenschap het euvel der ambtenarij. Een tweede moeilijkheid was, dat op meer dere afdelingen te veel perso neel werkzaam was. Ten derde was er een gebrek aan defini tieve beslissingen. Beslissin gen, ook wanneer die door een minister waren genomen, wer den herhaaldelijk opnieuw be zien, waardoor een vlotte gang van zaken werd belemmerd. Nederland was in oorlog; derhalve namen de departe menten van Oorlog en van Ma rine het grootste gedeelte der uitgaven tot zich. Aangenomen mag worden, dat, ruw geschat, 75 Vó der uitgaven ten laste van deze beide departementen kwam. GEHEIME UITGAVEN. Op de begrotingen van ver schillende departementen kwa men posten „geheime uitga ven" voor, somtijds tot een zeer hoog bedrag. Voor deze uitgaven heeft de Rekenkamer geen verantwoordelijkheid. Er is grond voor twijfel, of niet allerlei uitgaven ten laste van deze post zijn gebracht, die er in het geheel niet op behoor den. Zo suggereerde een hoogge plaatst ambtenaar van een der departementen zijn minister in een rondborstige aantekening een bepaalde uitgave maar ten laste van de geheime uitgaven té brengen: „ter voorkoming van vervelende opmerkingen van de Alg. Rekenkamer". In een ander geval kwamen bedenkelijke dingen aan het licht. Een scherpere contróle op de geheime uitgaven is dan ook zeker noodzakelijk. SALARISSEN EN VERGOEDINGEN. Wat de verschillende onder delen der uitgaven betreft, is in het bijzonder de wijze, waar op in de Londense periode de salarissen en verblijfsvergoe dingen werden geregeld, wei nig gelukkig geweest De in de aanvang gemaakte fout was, dat de vaste ambtenaren te hoog en de arbeidscontrac tanten te laag werden gesala rieerd. Deze fout werd niet meer hersteld. De unieke gelegenheid, die er voor het Ned. regeringsap paraat te Londen bestond om door een sobere levenswijze haar solidariteit met de onder drukte landgenoten te tonen, heeft het helaas laten voor bijgaan. In de plaats daarvan zullen velen, die hier op een levenspeil hebben geleefd, dat ver uitgaat boven dat, hetwelk zij voor 10 Mei 1940 gewend waren, na de bevrijding terug vallen op een levenspeil, dat veel lager ligt. AANKOPEN. Een ander punt, dat in de loop der jaren niet tot een ge slaagde oplossing kwam, is de regeling der aankopen voor het bevrijde gebied. De bevolking in Nederland verwachtte ten deze belangrqke daden van de Ned. regering te Londen. He laas is niet bereikt wat nodig was. Een der belangrijkste oorzaken daarvan is, dat de organisatie der aankopen zo veel te wensen heeft overge laten. De krachtige hand, die Engeland geeft het niet op. OPHELDERING OVER HONGARIJE GEWENST. Volgens mededeling van Hector Monelll, Engels minis ter van staat, zal Engeland voortgaan met aandringen b\J de Sowjet-Unie en de Hongaar se regering op volledige inlich tingen over de ontwikkelingen in Hongarije. Volgens Molotof wordt En geland door zijn verlangen om op de hoogte te kor.ion van de toestand in Hongarije er toe gedreven om zich met de in terne aangelegenheden van Hongarije te bemoeien. Molo tof wil niet erkennen, dat En geland gelijk heefi" wanneer het als een van de in de ge allieerde bestuurscommissie vertegenwoordigde landen meent recht te hebben op de veiiangde inlichtingen. op dit terrein de nodige coör dinatie en snelle uitvoering moest brengen, heeft al te zeer ontbroken. GEEN PARLEMENTAIRE ENQUETE? Een politieke medewerker van het A.N.P. schrijft: Bij verschillende gelegenhe. den is zowel in de pers als in parlementaire kringen de mogelijkheid geopperd, een parlementaire enquête in te stellen naar het financiële be leid, dat de Nederlandse rege ring, welke in oorlogstijd te Londen zetelde, voerde. Zijn wij wel ingelicht, dan is de laatste tijd steeds minder voor een dergelijke enquête gevoeld. Zij zou een zeer omvangrij ke procedure betekenen en dus veel tijd en geld kosten. Men herinnerde zich de enquête, commissie van 1920, die een onderzoek instelde naar het distributiebeleid der regering in de oorlog 1914—1918. Dit onderzoek duurde enige jaren. De laatste van de parlemen taire, tevens belangrijkste, en. quêtes, welke ons parle ment ooit ondernam, had plaats in 1886'87 en betrof een onderzoek naar de toestan den in de fabrieken en werk_ plaatsen. Hierbij kwamen toen ontstellende feiten op sociaal gebied aan het licht. Thans zou er een commissie naar Londen moeten gaan en personen moeten horen, die thans over de gehele wereld verspreid zijn. Ook overheerst de mening in parlementaire kringen, dat een parlementaire enquête niet zo heel veel meer aan het licht zou brengen, dan nu reeds be kend is geworden. Voorberei dende stappen om tot een en quête te komen, zqn nog niet gedaan. Te Schoondijke. Donderdagmiddag werd te Schoondijke de eindles gehou den aan de Landbouw Huis houdschool. Deze les werd door velen bijgewoond, w.o. burgemeester en mevrouw Hoekzema, mevr. Rosevelt, de vice-voorzitter van de Z.L. M„ de heer Scheele, het be stuur van de school, de com missie van toezicht, vertegen woordigers van diverse land bouworganisaties en vele ouders. De voorzitter van het be stuur, de heer A. Leenhouts, sprak het openingswoord, waarna de meisjes door de leraressen, de dames Verha- ge en de Jonge, danig aan de tand werden gevoeld over het door hen geleerde. Uit de antwoorden bleek wel, dat. de ze meisjes heel wat kennis hadden opgedaan, niet alleen in huishoudelijke zaken, doch ook wat betreft land- tuinbouw. Aan allen kon het diploma worden uitgereikt, hetgeen geschiedde door de presiden te van de Comm. van toe zicht, mevrouw Ramondt, die daarbij gewaagde van de grote moeilijkheden waarmede deze. zo nuttige school, nog heeft te kampen, doch die niettemin glansrijk zijn over wonnen. Ondanks het feit, dat de lessen in een noodgebouw moesten worden gegeven en ondanks dat men beschikte over een wel zeer primitieve keuken in een nissehut, zijn de resultaten zeer bevredi gend. Spr. feliciteerde de leerlingen met het behaalde succes en dankte de lerares sen voor het onvermoeide ijveren, waardoor dit succes mogelijk is geworden. De voorzitter feliciteerde leerlingen en ouders en dank te de leerkrachten. Spr. deelde mede, dat getracht wordt om zo spoedig mogelijk over te gaan tot de bouw van een nieuwe school. De heer Scheele sprak na mens de Z.L.M. en de Stich ting van de Landbouw en uitte zijn grote bewondering voor de energie der W. Zw. Vlamingen, wat ook hier weer prachtig is gedemonstreerd. Dit is mede te danken aan de prachtige samenwerking. Te leurstellend noemde spr. het dat de regering nog zo wei nig aandacht schenkt aan de wederopbouw van de landbouw en het landbouwonderwijs, omdat dit laatste van zo'n groot belang is voor de toe komst. Nadat de oud-directrice, mej. Sickesz, nog het woord had gevoerd, deelde de direc trice, mej. Verhage, nog me de, dat getracht wordt een vervolgcursus in elkaar te zetten, waarvoor spr. de leer lingen opwekte. Eén der leerlingen dankte de lerasessen, onder aanbieding van enkele geschenken. Het officiële gedeelte was hiermede geëindigd, waarna de leerlingen demonstreerden in voordrachten en declama ties. geen plankenkoorts te hebben. Nadat nog een film was vertoond over fruit- en tuin bouw. volgde de bezichtiging van de NIEUWE KEUKEN. Deze bleek een belangrijke aanwinst voor de school te zijn. Een afgesloten gedeelte van de barak bleek omgeto verd te zijn tot een waar paradijs voor de huisvrouw, voorzien van nieuwe keuken installaties, met electrische kooktoestellen, gas en petro leum en een viertal afwas- bakken, voorzien van stro- E.V.C. DIENT AANKLACHT IN TEGEN PIETER T HOEN Het hoofdbestuur der E.V. C. deelt mede, dat het zijn ad vocaat opdracht heeft gegeven een aanklacht in te dienen tegen de heer Pieter 't Hoen wegens aantasting van de eer en goede naam van degenen, die deel uitmaakten van de delegatie der E.V.C. naar het S.O.B.S.I. congres op Java, in een artikel in het Parool van Donderdag 12 Juni. DE DUITSE VAKVERENIGINGEN IN HET WERELDVERBONÖ. De algemene raad van het wereldverbond van vakvereni gingen heeft gestemd ten gun ste van aansluiting van de Duitse vakverenigingen bij het 0 c verbond. Alleen de Britse af- de trouw en compromis." gevaardigde stemde tegen. mend water, alles keurig in de verf. De keuken zal bij de nieuwe cursus in gebruik wor den genomen. Op de tafels prijkten ver schillende gerechten, alles klaar gemaakt door de leer lingen. Het spreekt vanzelf, dat de bezoekers daarvan niet gespeend bleven- Een verlo ting deed vele dezer gerech ten van eigenares verwisse len. Het diploma behaalden: N. J. Basting, M. Cysouw en S. M. de Ligny te Groede; S. M. de Blaeij, S. J. Brakman, M. S. Dhondt, M. C. Geluk, J. C. Hoste, S. Luteijn en L. J. Provoost te Nieuwvliet; Joh. J. de Bruijne en Jos. J. de Bruijne te Cadzand; E. J. Scheele te Hoofdplaat; M. E. Scheele te IJzendijke; C. A. M. Tas te Waterlandkerkje; S. M. Schijve te Zuldzande en M. L. M. Mabesoone te Aardenburg. Kersen-veflfag. 50 CENT PER K.G. AAN HET HOUT. 50 cent per K.g. on geplukt. Donderdagavond werd ten overstaan van Notaris J. C. Kram te Kapelle in de herberg van de Gez. Korstanje te We- meldinge, publiek verkocht de kersen, wassende in diverse boomgaarden te Wemeldinge de navolgende perselen. Ie' perceel „Brouwerijboom_ gaard'.' eig. mevr..de wed. L. Dbminlcus, hoogste inschrij ver en koper W. van Stal Hz. voor 520. 2e perceel „de Jonge Bo. gaard" eigenaar J. A. Burger Bz., hoogste inschrijver C. Overloop te Kapelle voor 1050, ingehouden. 3e perceel „de boomgaard a/d Grintweg" eig. C. A. de Zeeuw te Hertsveld, koper N. Eversdijk te Kapelle voor 5350. 4e perceel „de boomgaard a/d Grintweg" eig. mevr. de wed. A. Lindenbergh, hoogste Inschrijver W. van Stel Hz. voor 139, koper Jac. Dagevos voor 525. 5e perceel „de boomgaard Bosman'' eig. mevr. de wed. L. Dominicus. hoogste inschrijvers Waverijn en van Koeveringe, Kapelle voor 1686, koper C. Veerhoek voor 1690. 6e perceel „de boomgaard achter de kerk" eig. M. C. Lin denbergh, hoogste bieders F. de Jong en W. Haring te Goes voor 1550, ingehouden. 7e perceel „de boomgaard Zoete Slagveld" eig. mevr. de wed. L. Dominicus, hoogste in schrijvers en kopers Waverijn en van Koeveringe, Kapelle voor 2530. 8e perceel de boomgaard „Huysdijk" eig. mevr. de wed. L. Dominicus, hoogste inschrij ver J. Vleugel Arnz. voor 3102. Kopers F. de Jong en W. Haring te Goes voor 3110. Kopers achter wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Wemeldinge. Het ge_ was is over het algemeen ma tig, terwijl de prijs waarvoor werd gekocht wel 50 ct. per Kg. aan het hout zal bedragen. Resultaat der Mei-inzameling In vele gemeenten van de provincie Zeeland is in de maand Mei een inzameling gehouden voor het werk van de Stichting 1940-1945. Met blijdschap kan worden gecon stateerd, dat de verzorging van de gezinnen, waarvan de man of vader tijdens de Duit bezetting zijn leven gaf voor de goede zaak, door ve len wordt gezien als een taak voor ons allen en dat men bereid is iets te offeren om te bereiken, dat deze gezinnen in dezelfde omstandigheden kun nen voortleven als voorheen. Het ligt in de bedoeling van de Stichting geregeld verslag te geven van de be reikte resultaten. In sommige gemeenten moet de inzame- C. Jinarajadasa naar Nederland. De president van de inter nationale theosofische vereni ging, de heer C. Jinarajadasa zal van 17 tot 26 Juni a.s. Ne derland bezoeken. Hij zal ge durende 'zijn verblqf in ons land in vier grote plaatsen openbare voordrachten geven en wel: op 19 Juni In Utrecht, op 20 Juni in Amsterdam, op 23 Juni in Den Haag en op 24 Juni in Rotterdam. ling nog plaats hebben, in an dere is zij nog niet geheel voltooid. Tot 10 Juni werd door het Districtsbureau, Dam 2, Mid delburg, uit de navolgende gemeenten ontvangen de ach ter de naam der gemeente geplaatste bedragen. Aagtekerke f 287,08, St. An- naland f 396,69, Arnemuiden 465,80, Biggekerke 302,15. Clinge 692,75, Domburg 324,35, Dreischor 207,55, Driewegen 244, Eikerzee 207,10, 's-Gravenpoider 331,25, Grqpskerke 181,39. 's-Heer Abtskerke 213,10, Hontenisse 692,02, Katten- dijke 135,30, Kortgene 806,02, Krabbendijke 1158,85, St Laurens 369,70, St Maartensdijk f 572,70, Me- liskerke 134,80, Middelburg 3690,17, N.- en St. Joosland 688,35, O.- en W.-Souburg 646,07, Ovezande 199 60, Poortvliet 171, Ritthem 91,20, Scherpenisse 436,90, Serooskerke W. 370,75, Sta- venisse 178,50, Tholen 478,55, Veere 130,50 Vlis- singen 2284,03, Vrouwenpol der 467, Waarde 266,55, Wemeldinge 128,50, Wisse- kerke 798,75, Wolphaartsdijk 819,64, Zonnemaire 312,75, Zoutelande 326, totaal 20.124,41. Schouwen krijgt een nieuw gemaal. In de vergadering van het waterschap Schouwen op Don derdag 13 Juni werd het nieu we ontwateringsplan waar voor in de vorige vergadering een maand uitstel van beslis sing was gevraagd aange nomen. Het oude stoomgemaal zal echter blijven en bij de Schelphoek zal een nieuw ge maal komen, maar kleiner dan het oorspronkelijk ge dachte. Het nieuwe gemaal zal het water direct afvoeren en daardoor het bestaande gemaal aanmerkelijk ontlas ten. Tegen stemden de heren van Citters, Gerretsen, Moolen- burg en Vrieséndorp. De heer Breeman van de Cultuur Technische dienst lichtte voor de stemming het plan nader toe. Van de pacht- kamer was een brief ontvan gen, waarin werd medege deeld, dat het vooralsnog niet mogelijk is, dat een gedeelte van de uit het plan voort vloeiende lasten op de pachter verhaald kunnen worden. Munitie in de Ooslerschelde. Op de Oosterschelde, even links van de haven van Zferik- zee, komt een diepte van onge veer 60 meter voor. De munitie die gehaald wordt uit de wrakken van ge zonken schepen in geheel ons land, zal per schip naar deze plaats worden gebracht en daar tot zinken worden ge bracht. Deze plaats is zo diep, dat de scheepvaart nog de vis_ serq hiervan enig nadeel zal ondervinden. Purgeermiddel voor sla-olie. Door ambtenaren van de Keuringsdienst voor waren zijn bij verschillende winke liers in Zeeland, o.m. te Goes Vlissingen, flessen para- fine-olie in beslag genomen, die hoewel bedoeld als purgeermiddel op de huis vrouwen de misleidende in druk maakten, dat ze bakolie, sla-olie of iets dergelijks be vatten. De aanduiding op de etiketten was zeei onvoldoen de en de suggestie van spijs olie werd nog versterkt door dat men de oorspronkelijk witte olie geel gekleurd had en de flessen had afgesloten met capsules. Walchertje en de Weerwolf. VOORSTELLING TE ROT TERDAM VOOR DE „BOMEN-ACTIE". Voor de „Bomenactie Wal cheren" werd in de Rotter damse Schouwburg onder aus piciën van de Zeeuwse Ver. „Zeelandia" de kinderoperette „Walchertje en de Weerwolf" gegeven. Deze operette, ge schreven door Jan Bresser, geeft een beeld van belevenis sen in de laatste oorlog, vooral op Walcheren. Onder regie van mevr. .Leny van der Knaap- Verhagen, die ook de keurige costuums had verzorgd, gaven de Wassenaarse kleintjes een treffende uitbeelding van al het gebeuren onder de knoet van de „Weerwolf". De epiloog gaf gelegenheid om „Walchertje" haar wens te laten uiten voor haar gene zing: „Een kleine, sterke boom voor haar tuintje". Aan het slot der voorstelling heeft de voorzitter van „Zee landia", de heer A. F. H. Kraak, schrijver en regisseuze gehuldigd. Belgische belangstelling voor Groede. Naar wij vernemen bestaat er momenteel in België grote belangstelling voor de West Zeeuwsch-Vlaamse badplaat sen. Zo komt er in de maand Juli een gezelschap van ruim 30 personen uit Brugge aan het strand te Groede kampe ren. In de maand Augustus zal het zelfde strand voor verschil lende weken worden bevolkt door gasten uit Luik, Brussel en Antwerpen. Het gezelschap uit Luik, bestaande uit ruim 25 padvinders én padvindsters, kampeerde ook verleden jaar in de Groese duinen. Jammer is het, dat er nog steeds ge brek is aan behoorlijke hotel ruimte, om aan al de aanvra gen te kunnen voldoen. De plannen, om in de duinstreek te Groede een modern hotel te bouwen, zqn echter in een ver gevorderd stadium van voor bereiding, zodat het niet on mogelijk is, dat de houw van dit hotel tegen het volgend seizoen haar beslag zal hebben gekregen. OORLOGSMUSEUM ALLE WERKDAGEN OPEN. Van Maandag 16 Juni af zal het Oorlogsmuseum te Mid delburg alle werkdagen van 1012 uur en van 24 uur geopend zqn. De verzameling in het mu seum is met verschillende voorwerpen uitgebreid. BESTRIJDING COLORADOKEVER. De heren J. Haak en L. Bal Pz., zqn door het Gemeentebe stuur aangewezen om ter be strijding van de coloradokever, de kleine particuliere tuintjes waarin aardappelen worden verbouwd te bespuiten met loodarsenaat. Hoek. BENOEMEN" G. Bij KB. is benoemd tot dijk graaf van de de Loozepolder, de heer P. Dieleman, te Hoek. Sas van Genl BRUG TE SAS VAN GENT In verband met werkzaam heden aan de draaibrug over de Oostkanaalarm te Sas van Gent daarbij rekening houdende met de openingstijden van de schipbrug te Selzaete, geldt sedert 1 Juli voor eerstgenoem de brug de volgende dienstre geling. 1. Van 18.15 tot 6.15 wordt de brug geopend op verlangen Batavia praat weer! Naar Reuter verneemt, zal de Indonesische delegatie Za terdag te Batavia een spoed vergadering beleggen, waarop de ernstige toestand, ontstaan na de overhandiging van de Indonesische tegen-nota over de Nederlandse voorstellen voor een interim-regering In Indonesië, besproken zal wor den. Men verwacht, dat vier van de zes leden der delegatie, o.w. minister Roem, die per vliegtuig naar Batavia zal rei zen, de vergadering zullen be wonen, waarna de besprekin gen met de Commissie-Gene raal zullen worden gevoerd. V.S. hopen op vreedzame oplossing in Indonesië. PERSCONFERENTIE VAN MARSHALL. De minister van buitenland- ie zaken der Ver. Staten, Marshall, heeft op een pers conferentie verklaard: „De regering der Ver. Staten heeft met vreugde kennis genomen van het feit, dat de regering der Indonesische republiek spoedig heeft geantwoord op de Nederlandse voorstellen van 27 Mei voor een federaal bestuur, waarin alle delen van Indonesië zqn vertegen woordigd. Hoewel de volledi ge tekst van de Nederlandse de Indonesische voorstel len ons nog niet ter hand werd gesteld, hopen wij, dat in deze ontwikkeling de mo gelijkheid besloten ligt van een spoedige vreedzame op lossing in een geest van goe- Zweed neergeschoten in Wenen. Dr. Karlsson, een van de lei ders van de Zweedse socialis tische partij, is in Wenen dood geschoten. In een communiqué van het Oostenrijkse departement van binnenlandse zaKen wordt ver klaard, dat dr. Karlsson, die klaarblijkelijk verdwaald was en zijn auto liet draaien om de weg terug te vinden, door een Russische schildwacüt is neer geschoten. Tengevolge van het lawaai, dat zijn automotor maakte, heeft Karlsson de waarschuwingen van de schild wacht niet gehoord. Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Zweedse zaakgelastigde te Wenen opdracht gegeven een volledig onderzoek naar de zaak in te stellen. Vrouwen wilden suiker zonder bon. Het heugelijke nieuws voor de sigarenliefhcbbers, heeft enige verwarring gewekt be treffende de distributie van suiker. Bijna gelijktijdig met het bericht over de opheffing der sigarendistributie werd nl. per radio bekend, dat In Ame rika alle distrihutieinaatrege- len waren opgeheven, en nu dus in Amerika ook de suiker zonder bon verkrijgbaar is. In Amsterdam hadden krui deniers gistermiddag te kam pen met gejaagde huisvrou wen, die zich naar de winkels begaven om zich direc' van de zo zeer begeerde suiker te voorzien en daarna teleurge steld en zonder suiker naar nuts terugkeerden. Maximum-prijzen voor kersen en bessen. Minister Mansholt heeft in de huidige prijzen voor kersen en aalbessen aanleiding gevon den tot het stellen van maxi mum-prijzen voor dit fruit. Ingaande 16 Juni a-s. mag de kleinhandel voor kersen maximaal 1.15 per kg bere kenen. Aalbessen (rode en wit te) mogen met ingang van die datum t.m. 21 Juni ten hoogste 0.85 per kg en van 23 Juni af 0.65 per kg kosten. Voor groothandelaar en te ler zjjn voor kersen de maxi mumprijzen resp. op 97.en 85.oer 100 kg gesteld. De rode en witte aalbessen mag de groothandelaar t.m. 21 Juni voor ten hoogste 71.en de teler voor ten hoogste 60.— per 100 kg verhandelen. Van 23 Juni af zijn voor dit fruit voor groothandelaar en teler de maximumprijzen resp. 54.50 en 45.per 100 kg. Amerikaanse lening voor Franco? De Izwestia, het officiële blad der Sowjet regering, ver klaart, dat de V.S. van plan zijn een lening van 200 mil- lioen dollar aan generaal Fran co's regering te verstrekken. De berichten in Amerikaan se bladen, dat de Sowjet-Unie een grote handelstransactie met Spanje arrangeert, wor den tegengesproken. Een vliegtuig van de Ar gentijnse luchtlijndrama is te Natal in Brazilië neergestort. Drie leden der bemanning en twee passagiers vonden de dood en dertien passagiers werden licht gewond. van de scheepvaart. 2. Tussen 6.15 en 18.15 is de brug geopend voor de binnen scheepvaart: van C.15 tot G.45; van 7.30 tot 8.15; van 9.35 tot 10.15; van 11.40 tot 12.15; van 14.00 tot 14.30; van 15.40 tot 16.15; van 17.40 tot 18.15 of zoveel korter als telkens in verband met de scheepvaart mogelijk zal zijn. 3. Tussen 5.00 en 23.00 wordt de brug steeds geopend voor zeeschepen, waardoor zonodig van de onder 2 vermelde rege ling zal worden afgeweken. Oostburg GEWESTELIJKE SCHOOL SPORT- EN ZANGDAG. Het ligt in de bedoeling, dat op Zaterdag 12 Juli a.s. te Oostburg een gewestelijke school-sport- en zangdag zal worden gehouden. Nagenoeg alle openbare la gere scholen uit geheel Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen zullen dien dag naar Oostburg trekken om eikaars krachten in een vreedzame kamp in de buitenlucht te meten met voetbalwedstrijden, korfbal, athletiek en zang. Tot slot zullen allen geza menlijk zingen. IJzendijke PASTOOR GEÏNSTALLEERD Donderdagmiddag had te IJzendijke de installatie plaats van de nieuwe pastoor, de eerw. heer Dc Graauw. Afge haald aan de pastorie door een stoet van bruidjes trok men naar de noodkerk, waar door de pastoor-deken van Oostburg de installatie-plech tigheid werd verricht. Hierna had een plechtig lof plaats. Toen de plechtigheden in de kerk voorbij waren, begaven de nieuwe pastoor met de an dere aanwezige geestelijken en genodigden, wederom voorafgegaan door een stoet van bruidjes, zich naar het lokaal van de heer Lievense, waar gelegenheid was tot ge lukwensen. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. I Breskens NAAR BENEDEN GEDUIKELD. In Breskens duikelden twee metselaars, die bij de nieuw bouw aan 'n schoorsteen be zig waren, plotseling naar be- i neden van een hoogte van ongeveer zeven meter. De een kwam met de schrik vrij, de ander bekwam enig letsel. Bankbedienden bijeen. VERGADERINGEN TE MIDDELBURG, VLISSINGEN EN GOES. De Alg. Ned. Bond van Han„ dels- en Kantoorbedienden en Handelsreizigers „Mercurius" heeft deze week een 40 tal ver gaderingen in het land georga niseerd. Te Middelburg, Vlissingen en Goes zijn in het kader van deze serie vergaderingen, Maandag, Dinsdag- en Woens dag de bankbedienden bijeen geweest om de voor- en nade len van de tot stand gekomen regeling van de salarissen te bespreken. Voor het Hoofdbestuur van ..Mercurius" heeft de heer K F. Pieterse, de voordelen van deze salarisregeling besproken. In een duidelijk betoog heeft spreker gewezen op de nood zaak van een aantal verbete ringen die in de eerstkomende tijd nog zullen moeten worden verwezenlijkt Met klem drong hij aan op opvoering van activiteit der bankbedienden. Hij noemde, de tot stand gekomen salarisrége- hng een feit van historische betekenis. Slechts node zijn de bankdirecties er toe over ge gaan om de vakorganisaties van kantoorbedienden te er kennen als onderhandelaars van de employé's. De noodzakelijkheid van het tot stand komen van een col lectieve arbeidsovereenkomst in de gehele bedrijfstak zal volgens spreker afhangen van het feit of de ongeorganiseer de bankbedienden zich zo snel mogeliik zullen aansluiten bij de duizenden reeds georgani seerde. Er volgde op het betoog- van de heer Pieterse een uitge breide discussie, die op heldere wijze werd beantwoord, waar bij hfi nogmaalg nadrukkelijk wees op de persoonlijke ver antwoordelijkheid van elke bankbediende ten aanzien van de inhoud en de duur van het tijdstip van de tot standko- ming van de collectieve ar- beids-overeenkomst in het bankbedrijf. KAPPEE EN DE VREEMDE ZEEROVERS. De avonturen van Kappie en de vreemde Zeerovers nebben lange tijd de lezers en waar lijk niet alleen de jeugdige le zers! in spanning gehouden. Het vlotte getekende verhaal werd letterlijk verslonden! Daarom verheugt het ons mede te kunnen delen, dat .,Kappie en de vreemde Zee rovers" thans in boekvorm is verschenen en tegen een ge ringe prqs voor onze lezers ver krijgbaar kan worden gesteld. Men kan het afhalen op on- bureaux te Middelburg, Vlissingen, Goes en Oo^cburg en tevens bestellingen plaatsen bij onze agenten en bezorgers. De prqs van het goed ver zorgde boekje bedraagt slechts 0.75. Voor jong en oud is het een aardig bezit, Waarmede men opnieuw een paar aangename uurtjes doorbrengt N.V. KON. MIJ. „DE SCHELDE". Ih de gisteren gehouden ver gadering van aandeelhouders der N.V. Kon. Mij. „De Schel de" werden de ingediende jaar stukken en het jaarverslag 1946 goedgekeurd. De aftre dende commissaris Mr. Jail Smit Azn. werd herkozen. ZANGCONCOURS TE 's-HEER ARENDSKERKE. Behalve van H.M. de Ko ningin is thans ook bericht ontvangen van de Commissa ris der Koningin in Zeeland, dat hij een medaille beschik baar stelt voor het Zangcon cours te 's-Heer Arendsker- ke op 19 Juli a.s. Eveneens stelt de burge meester van 's-Heer Abtsker ke een medaille beschikbaar en een zelfde mededeling werd ontvangen van de gemeente 's-Heer Arendskerke, die bo vendien zal zorgen voor een officiële ontvangst van de zangers. GEZELLIGE AVOND. In het kader van de ont spanning voor arbeiders van elders, werd Donderdagavond in het rijkskamp „Vogelen zang" te Breskens het toneel stuk „Tante Dora" opgevoerd. Het talrqk opgehomen pu bliek, zowel kampbewoners als burgers, hebben van deze avond volop genoten, wat het luid applaus na afloop dan ook wel verried. Middelburg UITSTAPJE VOOR OUDEN VAN DAGEN? Er bestaan plannen om dit jaar wederom een rijtoer aan te bieden aan de Middelburgse oudjes van dagen en eventueel ook aan invaliden. iSen aantal automobilisten heeft reeds zijn diensten aangeboden. O.- en W.-Souburg DE VOLKSTELLING. Te Oost- en West-Souburg heeft de jongrte volkstelling uitgewezen, dat er 4821 inwo ners zijn. van wie 2412 man nen. Er zijn 1316 woningen en bewoonde ruimten. Vier wonin gen stonden leeg, 9 waren in gebruik als kantoor en 167 waren inbewoonbaar door be schadiging. Het aantal huishoudens be droeg 1310 en er wareu 78 al leenwonende personen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14