Stranden moeten schoon Promotor LE E..S SCHRIJVEN Het kleuteronderwijs Muziekgeschiedenis in vogeivluchi Even peultjes Feesten te Aardenburg I'WEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ZATERDAG 14 JUNI 1947 een succes voor Fokker Na tegenslag en vele proefnemingen werden uitstekende resultaten bere kt. Productie in serie begonnen. Pie proefvluchten met de Fokker F 25 „Promotor" zijn thans vrijwel beëindigd en de resultaten «rvan zijn zó bevre digend, dat met dit eerste na de oorlog door Fokker ont worpen en gebouwdie type een nieuw geslaagd Fokker-ont werp is gerealiseerd. Ir. Vos, voorzittend directeur van de N.V. Ver. Ned. vlieg tuigfabrieken „Fokker" deelde omtrent de huidige prestatie? en de tevoren ondervonden moeilijkheden het volgende me de: De Frlts Diepen Vliegtuigen N.V. bestelde een serie z.g. za- kenvliegtuigen bij de Ned. in dustrie. toen deze laatste nog volop bezig was haar bedrijf, dat tijdens de oorlog practisch vernietigd was, te herbouwen. Desondanks gelukte het om 't eerste vliegtuig van deze se rie in het vorige najaar op de Parijse tentoonstelling te ex poseren, alwaar het grote be langstelling trok. Er was een nieuwe „formule" gekozen, waarbij die motor met duw- schroef achter, instede van voor de Inzittenden is opge- rteld. Zulks geeft talrijke voordelen, weinig lawaai enz., doch brengt tevens moeilijke aërodynamische problemen met zich mede. Het oplossen daar van kan niet alleen op papier geschieden, doch eiste ook uitgebreide windtunmelproeven, die lange tijd in beslag namen. TEGENVALLER Toen eindelijk, het met onge duld verbeide prototype het De haven van Antwerpen in April. In de maand Mei bedroeg het aantal ingeklaarde zee schepen te Antwerpen 724 (April 652). De tonnenmaat be droeg 1 millioen 714 duizend ton (April 1 mllloen 530 dui zend). Van 1 Januari tot 31 Mei werden 2.907 zeeschepen met een tonnenmaat van 7 mil lioen 85 duizend tonnen te Ant werpen ingeklaard. Dit zijn 933 schepen en 2 millioen 614 duizend tonnen meer dan tij dens de overeenkomende perio de van 1946. Poliiie op school. Dezer dagen is de Venlose politie voor 't eerst in de klas geko men om de onderwij zer te vervangen. De politiemannen deden dit alsof ze reeds jaren voor de klas hadden gestaan. Dit Venlose initiatief is vooral ge nomen om de verre gaande baldadigheid te- gen te gaan. De sa menwerking van de po litie met het onderwij zend personeel om de jeugd meer discipline bij te brengen strekt zich overigens nog verder uit. Voortaan krijgt de onderwijzer van de politie bericht, wanneer een scholier voor een overtreding is bekeurd, zodat hij naast de ou ders zijn invloed kan uitoefenen om herha ling te voorkomen. V- STOFFELIJK OVER SCHOT. Wij lazen het bericht, dat het stoffelijk overschot van dr. H. Colijn is herbegraven in Nederlandse aarde. Dal is prachtig. Maar waarom wordt er niet meer haast gemaakt met het overbrengen van de stoffelijke overschotten der in Duitsland gestorven Ne derlandse dwangarbeiders Het Nederlands verbond van gerepatrleerden is bezig deze graven te registreren. Zij, die nog gegevens hebben over wellicht onbekende graven, kunnen deze inzenden bij de heer J. Bliek, Korte Geere 36. Middelburg. E^n Nederlander behoort in -derlandse aarde! S. A. Wondergcm. DISTRTBITTriAIOEI- LHKHEDEN. Op 4 Juni jl. bevond ik mij te uur voor het distri butiekantoor-te Vlissingcn om bescheiden in ontvangst te nemen. Er stonden toen on geveer 200 mensen in rijen te wachten. Er ontstond na righeid, want eenmaal door de poort holden de mensen naar de deur, die toegang gaf tot het lokaal waar de bescheiden uitgereikt werden. Om circa drie uur was ik tot voor de deur gewrongen en geduwd. Kunnen er door de leiding van de distributie maatregelen worden genomen om direct na de openstelling de mensen bh groepjes van bijvoorbeeld 20 rustig door te laten? Ik heb in de gemeente Den Haag nooit langer dan een half uur behoeven te wachten op mijn distributie bescheiden. Is dit in Vlissin- gen ook mogelijk? J. Huigen, Souburg. luchtruim koos voor diverse proefvluchten, viel de snelheid die te Parijs als 215 km/h was geannonceerd, tegen en zelfs deskundigen begonnen toen de wenkbrouwen te fronsen. De constructeurs van de fabriek wanhoopten echter allerminst. Zij weten dat er zich bii het ontwerpen van vliegtuigen veelvuldig nieuwe en onver- wachtte problemen voordoen, die zij 't vaak met moeite en tijdverlies even zovele ma len werden opgelost. Het ls in dit geval niet an ders gegaan. Een langere romp- vorm werd gekozen en dit maakte een hulp-as tussen mo tor en schroef op zichzelf al een niet gering technisch vraagstuk noodzakelijk. De_ ze wijzigingen werden ontwor pen, berekend, getekend, ver vaardigd en op het toertel aan gebracht. Thang is de gegaran deerde snelheid niet alleen be reikt doch zij ig zelfs tot 226 km/h opgevoerd. De overige prestaties zijn eveneens naar evenredigheid verbeterd. Met dè bouw van dit type in serie werd inmiddels reeds een begin gemaakt. E KERKEN Contact met de Prot. Kerken op Java; Te Batavia is een conferen tie gehouden van afgevaardig den van de zeven Protestantse Kerken, die in het gebied van de republiek op Java gevonden worden en afgevaardigden van de Ned. Herv. Kerk en de Ger. Kerken, uit Nederland overge komen. De ontmoeting ge schiedde op de basis van vol komen gelijkwaardigheid van de beide groepen van kerken. De bedoeling der conferentie was het eerste officiële contact te leggen na 5 jaren geschei den te zijn geweest en bespre kingen te openen over de mo gelijkheid en de vorm van een toekomstige samenwerking. Het bleek inderdaad moge lijk de grondslag voor zulk een samenwerking te vinden. De basis is de gemeenschappelijke belijdenis en de eerbiediging van elkanders vrijheid. Voorge steld wordt in de toekomst een lichaam te vonnen van verte genwoordigers der beide kerk- roepen onder verantwoorde liikheid der Indonesische Ker ken en in nauw contact staar de met de Hollandse Kerken. De Evangelische Academies. De gunstige ontwikkeling van de Evangelische Academie in Bad Boll, die heeft plaats gevonden gedurende de laatste anderhalf jaar, heeft er toe geleid, dat in verscheidene de len van West-Duitsland derge lijke instituten zijn opgericht. Het belangrijkste, wat op dit gebied plaats vindt, wordt ten uitvoer gebracht door de nieu we bisschop van Hannover Dr. Fans Lilie in Hermannsburg bJj Celle. Dp Evangelische Aca demie heeft door middel van conferenties voor doctoren, ju risten, boeren, studenten en persmensen het onkerkelijke le ven in Hannover sterk beïn vloedt. Het was van groot be lang, dat vooraanstaande in tellectuelen deze conferentie bijwoonden en van gedachten wisselden met de Kerk. Doordat niet meer dan 40 personen aan deze conferenties deelnemen, blijft het intiem ka rakter bewaard. Gedep. Staten van Zeeland zijn zuinig. Wat kunnen de gemeente besturen doen Men schrijft ons: Meer dan 100 jaar houdt de Overheid zich bezig met het regelen van het lager onder wijs voor de kinderen in de leeftijd van 614 jaar. Van het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Weten schappen vormt de afdeling lager onderwijs niet de kleinste afdeling en in de begrotingr kunnen we zien, dat ieder jaar bijna 200 millioen gulden voor dit onderwijs wordt uitgege ven. Met het voorbereidend on derwijs had de Overheid weinig- te maken, geld werd er althans niet aan ten koste gelegd. Nu de inzichten Inzake de structuur van het onderwijs in de jaren vooral na de bevrij ding zich sterk hebben gewij zigd, wordt steeds meer onze belangstelling gevraagd voor het voorbereidend onderwijs. Tegenwoordig wordt dit onder wijs, dat vroeger met de min der mooie benaming van be waar schoolonderwijs werd aan geduid, aangegeven met een naam, die ons aangenamer in de oren klinkt: kleuteronder wijs. EEN RAPPORT. Gestrand op een station in Frankrijk door de spoorweg staking. Opwekking tot de gemeentebesturen. Naar aanleiding van de op merkingen over „Strandreini- ging" van de heer F. J. van Daalen, schrijft de directeur der Prov. Zeeuwse V. V. V., de heer E. Smit, ons het vol gende „Van verscheidene V.V.V.'s, die gevestigd zijn in Zeeuwse badplaatsen, ontving ik ver zoeken te willen bevorderen dat op de stranden de resten ijzer, prikkeldraad, blik, scherven, enz. ten spoedigste zouden worden opgeruimd, aangezien deze voorwerpen voortdurend gevaar voor ver wonding voor badgasten vor men. Men' ging hierbij van de mening uit dat deze „oor- logs-restanten" door 'n over heidsinstantie zouden dienen te worden geruimd. Bij na vraag te bevoegder plaatse bleek mij, dat destijds door Militair Gezag contracten zijn afgesloten met aannemers van sloopwerken, waarbij deze laatste zich hebben verplicht alle uit de oorlog achterge bleven obstakels op de stran den te ruimen voor zover deze zwaarder zijn dan 10 kg. Aan deze verplichting is nog niet overal voldaan. Integendeel Van onmiddellijk belang voor de badstrandbezoekers is de conclusie uit het voor gaande, dat juist de ruiming van de gevaarlijke kleinere stukken ijzer, blik enz. niet van overheidswege is gere geld. Aansluitend op de suggestie van de heer Van Daalen be treffende de opruiming van hout en stroo, zou ik de ge meentebesturen van alle aan zee gelegen plaatsen in Zee land in overweging willen ge ven zelf een strandoprui— mingsdienst te organiseren, waarbij ongetwijfeld de plaat selijke V.V.V.'s gaarne haar medewerking zullen willen verlenen. Zijn eenmaal de gevaar- opleverende obstakels en voor werpen geruimd (en met een goed opgezette actie is dit m.i. toch zeker te bereiken), dan is het verder schoonhou den der stranden niet be zwaarlik meer en zal men met bijvoorbeeld een wekelijk se inspectie kunnen vol staan." Handel met de Russische zóne. Op 9 Juni is te Berlijn een handels- en betalings-overeen- komst tussen Nederland en de Russische zóne van Duitsland fetekend. Het stemt tot vol- oening, dat hiermede in we derzijds belang een aanvang is gemaakt met het herstel van de economische betrekkingen tussen Nederland en centraal- cn Oost-Duitsland. Het accoord is geldig tot en met 31 Mei 1948. De Russische zóne zal goe deren leveren, welke in totaal een waarde vertegenwoordigen van 20 millioen gulden, (o.m. machines en onderdelen voor de metaal-, textiel-, grafische-, papier-, schoen- en leder-, en de chemische industrie, de landbouw en de voedselindus trie). Het is de bedoeling, dat het goederenverkeer tussen Neder land en de Russische zóne van Duitsland in de verdragsperio de in evenwicht zal zijn. Der halve bedraagt ook de waarde der producten, welke Neder land aan de Russische zone zal leveren circa 20 millioen gril den, (o.a. landbouwproducten, rubber, machines en onderde len, gloeilampen, electrische e'i:-n, no oren, transport band, garens, kapok, medische, pharmaceutische én chemi sche producten) In het rapport Bolkesteyn dat wijziging van de gehele structuur van ons onderwijs stelsel beoogt, vinden we een belangrijk deel van het betoog gewijd aan het kleuteronder wijs en wordt de noodzaak aangegeven, dat ook dit on derwijs wettelijk zal worden geregeld. Het is zelfs zo, dat een warm pleidooi wordt ge houden, aan dit deel van het onderwijs meer dan gewone belangstelling te besteaen. En wanneer we dit alleg lezen vragen wij ons af: Hoe is het mogelijk dat men de noodzaak hiervan vroeger bijna niet heeft gevoeld. Particulieren hebben zich altjjd met het In standhouden van bewaarscho len bezig gehouden. Ook ver schillende gemeentebesturen hebben rich over het lot van de kleuter ontfermd en verder waren er de kerk en niet te vergeten het Departement tot Nut van 't Algemeen. Alle in stanties, die zich buiten de ge meentebesturen met dit onder wijs bemoeiden, hebben altijd gesukkeld met grote geldzor gen. De dames, die het onder wijs gaven, zijn altijd het kind van de rekening geworden, want ook al waren zij bevoegd voor dit onderwijs, al hebben zij arbeid verricht, die men heus niet licht behoeft te tel len, vormden hun salarissen de sluitposten der exploitatie. GEDEPUTEERDEN VAN ZEELAND. Toen het vorig jaar de sa larissen der leerkrachten van het lager onderwijs op de hel ling gingen, begon het te roe ren bij de dames van het voor bereidend onderwijs en ver schillende gemeentebesturen, ook al waren zij noodlijdend, voelden zich gedwongen, de normen van de lonen belang rijk op te voeren. Botsing met het College van Gedeputeerde Staten was er het gevolg van. Niet, dat bedoelde colleges ontkenden, dat verbetering der lonen uit de boze was, doch de gemeentehuishouding werd er door in moeilijkheden ge bracht. Thans wordt deze zaak door een interdepartementale commissie voor heel het land bekeken en verwacht wordt, dat ernstig naar een oplossing wordt gezocht. Het staat ech_ ter wel vast, dat schoolvereni gingen niet meer in staat zrjn kleuterscholen op een behoor lijke manier te financieren. De gemeente Middelburg gaf tot het vorig jaar aan die vereni gingen 10 per leerling sub sidie. De Raad bracht enkele maanden geleden die vergoe ding op 20.per leerling. Doch prompt tekenden G. S. van Zeeland protest aan en op het ogenblik is nog niet zeker dat dit zal doorgaan. Bevln had vermoord kunnen worden. Men neemt aan, dat de Brit se minister van buitenlandse zaken, Bevin, op zjjn terugreis naar Engeland uit Moskou, slachtoffer van een moordaan slag had kunnen worden. De Belgische krant „Het Laatste Nieuws" deelt mee, dat de aanslag op Belgisch grondgebied had moeten plaats vinden en wel in de trein. Be- vin zou de poging onmogelijk Hébben gemaakt door van Duitsland uit per vliegtuig de reis voort te zetten. Het plan zou zjjn uitgegaan van dezelf de groep, die verantwoordelijk is voor de briefbommen. Van Boe'-en en Scnriivers IX Symphoniareeks: welkome lectuur voor liefhebbers der toonkunst. Enige weken lang hebben op mijn schrijftafel vijf klei ne blauwe boekjes gelegen, die telkens weer ter hand werden genomen door ieder een, die ze zag liggen en waarin de meeste bezoekers geruime tijd bleven bladeren. Het waren deeltjes van de Symphonia-reeks, een serie bijdragen tot de kennis der muziekgeschiedenis, die uit gegeven wordt door de Am sterdamse uitgever H. J. W. Becht. Merkwaardig genoeg werd de meeste Delangstelling daarbij aan de dag gelegd voor de „Muziekgeschiedenis in Vogelvlucht" van dr. Edu- ard Reeser, een boekje van 84 bladzijden, dat geschreven werd voor mensen, die van muziek houden en belangstel ling hebben voor de compo nisten ervan, maar wie het aan de meest elementaire muziekhistorische kennis ont breekt. De grote belangstel ling, juist voor dit boekje, bewijst weer eens, hoe gering helaas de muzikale kennis van de meesten onzer is en met hoe weinig-gefundeerd beoordelings-vermogen de mensen de concertzaal binnen stappen. Ze horen graag mu ziek, maarbij onze op voeding is de muziek een al te zeer verwaarloosd onder deel geweest. Reeser's boekje voorziet dan ook in een behoefte. Het voert in een prettige vertel trant de lezers tot een hoog te, van waaruit zij de ge schiedenis der toonkunst in vogelvlucht kuni.en overzien en wel zo, dat het historische landschap zich als een plat tegrond aan hen voordoet, waarop de voornaamste stro men en wegen, verbindings lijnen en knooppunten zicht baar zijn, doch waarbij fijne re onderscheidingen buiten het gezichtsveld vallen. Een boekje, waarvan de schrijver zich deze taak voor ogen stelde, was er tot dusver niet en men mag het met dank", aarhoid begroeten! Naast deze muziekgeschie denis in vogelvlucht staan vier andere deeltjes. Piet Ket ting heeft een kleine biogra fie geschreven van Debussy, dr. E. W. Schallenberg van Joh. Seb. Bach, Dirk J. Bal- foort schreef over de grote vioolbouwer Stradivarius en dr. Eduard Reeser schreef ten slotte ook nog een ge schiedenis van de Wals. Aan de titels ls reeds te zien, dat deze deeltjes ten doel hebben om datgene te geven, wat de Muziekgeschie denis in Vogelvlucht niet ge ven kón: het detail, de ver dieping, zonder welke de wa re muziekliefhebber het nu eenmaal niet kan stellen. De „Geschiedenis van de wals" is mij van deze vijf boekjes persoonlijk wel het liefste ge worden, en wel omdat dit boekje tot méér geworden ls, dan muziekgeschiedenis alleen. Het werd een brokje cultuur historie en daarheen gaat mijn belangstelling nu eenmaal in bizondere mate uit. Reeser gaat na, hoe de walg zich uit andere dansvormen ontwik keld heeft en met veel gevoel voor humor beschrijft hij, hoe groot het verzet is geweest, dat tegen de wals tot uiting kwam. Merkwaardig, dat dit verzet tegen de „klassieke wals" zeker niet minder was, dan dat tegen de „jitterbug" in onze tijd. Trouwens: de wals moet. blijkens de mededeling van oude schrijverg en blijkens de afbeeldingen in dit boekje, in haar oorspronkelijke vormen een „onfatsoenlijke" dans zyn geweest en de manier, waar op zij gedanst werd verschilde aanzienlijk van wat we tegen woordig als walg dansen. Ook over de wals als muzikale compositie geeft dr. Reeser menige belangwekkende bizon- derheid. Het boekje van D. J. Bal- foort over Antonlus Stradiva rius is verrassend omdat het verbluffend eenvoudig geschre ven, de lezer toont, hoe een be paald instrument tot ontwik keling kwam en wat er met die ontwikkeling gemoeid was. Stradivarius wag d e viool bouwer bii uitnemendheid. Zijn violen zijn nog steeds onge ëvenaard. Wat was zijn ge heim Balf oort constateert, dat hij geen beter hout en lak tot zijn beschikking had, dan zijn collega's en dat hij in zijn werkwijze het voorbeeld van zijn voorgangers volledig volg de. Constructiegeheimen had hij niet. De uitzonderlijke re sultaten dankte hp alleen aan zijn gToot genie, dat hout èn lak èn afmetingen èn de alge mene bouw en de onbeweegba re elementen in volkomen har monie met elkaar heeft weten te brengen! Ook de boekjes over Joh. Seb. Bach (dr. E. W. Schallen berg) en Debussy (Piet Ket ting) zijn zeer belangwekkend, maar wie rich waarlijk wil verdiepen m leven en werk de zer beide componisten, zal toch gaarne een uitgebreide biogra. fie ter hand nemen. Overzien wij deze deeltjes der Symphonia-reeks als geheel, dan mag worden vastgesteld, dat de uitgever Becht vele mu ziekliefhebbers met deze blau we boekjes 'n dienst heeft be wezen en dat hij voor deze uit gaven een ruime belangstelling mag verwachten. Rjjk geïl lustreerd, gedrukt op goed pa pier en vlot en boeiend ge schreven, zijn deze werkjes: een waardevol bezit voor ieder een, die belang stelt in muziek en muziekgeschiedems. LECTOR. EEN VERZOEK. De afdeling Middelburg van Volksonderwijs heeft zich nu tot de Raad gewend met het verzoek het gemeentelijk voor bereidend onderwijs weer in het leven te roepen. Ook al wordt de subsidie voor de ver enigingen op 20,per leer ling gebracht, dan nog kunnen deze aan de leerkrachten geen bshonrlb'ke voor deze tijd ver antwoorde lonen uitbetalen. Het staat wel vast, dat uit de publieke kassen voor dit kleu teronderwijs zal moeten wor den geofferd. Het adreg van V. O. werd in handen gesteld van B. en W. om prea-advies. Met belang stelling zien we uit, hoe de be slissing van de Raad zal zijn. Het ziet er nog niet naar uit, dat het plan Bolkesteyn binnen afzienbare tijd in ver vulling zal gaan. Van de nood. zaak van de stichting van een kleuterschool op 't Zand zal ieder wel overtuigd zijn. Naar dit stadsdeel trekt een steeds groter deel der bevolking. Het gaat hier meest om jonge ge zinnen met kinderen. Goed kleuteronderwijs vormt een voorname schakel in de ont wikkelingsgang van het jonge kind. Wij menen, dat inder daad hiervoor een offer moet worden gebracht. Jcppcn film-manie. Anne Crawford, bekende Amerikaanse filmjuf, vertelt dat ze 60.000 brieven heeft gekregen in een jaar tijd. Er waren 101 huwelijksaanzoe ken bij. VERZEN. Het blad Hedo Latin te Parijs hield een wedstrijd. Moest uit 5 moderne gedich ten één aangewezen worden, dat door een krankzinnige vrouw was geschreven. Hoog ste stemmen aantal kreeg 'n verkeerd gedicht. Het vers van de verwarde vrouw kwam op de derde plaats. Het „winnende" gedicht was van Loys Masson, mede werker aan „Lettres Fran- gaises". Hij toonde zich met deze eer weinig ingenomen. RADIO-MOP. Amerikaanse employé's van radio-dienst in Tokio fuifden. Ze zonden tussen het radio- program een waarschuwing uit, dat een enorm zeemon ster Tokio nadérde. De ge hele politie van Tokio en Yokhohama kwam in het ge weer. Afdelingen met machi negeweren rukten uit om het monster te verslaan. De ge hele stad was in onrust, be halve de Amerikanen, die 'n extra-borrel dronken. GOEBELS. Het blad „Weltwoche" geeft een levensgeschiedenis van Goebels. De man was nog al gebeten op von Ribbentrop. p een morgen zei G. tot zijn secretaresse: „Wist je, dat Ribbentrop een wonder kind is geweest?" Secretaresse: „Nee." Goebels: „Op rijn derde jaar wist hij al even veel van buitenlandse politiek als nu." Beierse kinderen kunnen weer slaag krijgen. De onderwijzers op de scho len in Beieren mogen van nu af aan hun schoolkinde ren weer slaan. Het zijn de ouders zelf, die dit mogelijk hebben gemaakt door hierover per volksstem ming te beslissen. 60 acht te een pak slaag af en toe niet ongewenst. De opvoeders zullen echter maar niet raak mogen slaan; het zal tot de handen be perkt moeten blijven. Twee Duitse officieren hebben van „achter het prik keldraad" een felicitatie aan Abdel Krim gezonden. Historisch openluchtspel. In het teken van de fees ten ter herdenking van de „Berenning van Aardenburg", welke feesten van 25 t/m 28 Juni a.s. worden gehouden, zal op 25 en 27 Juni een groot historisch openlucht spel .worden opgevoerd, ge schreven door mevrouw E. J. v. d. Broeckede Man en getiteld: „HELPT NU U SELF, SO HELPT U GOD." Er zijn ruim 200 personen, die meespelen, w.o. Franse ruiters, officieren en solda ten, Hollandse militairen, le den van de Burgerwacht en de bevolking van Aarden burg, alles in costuums van die tijd. Het geheel speelt in het zgn. „Verloren Kostje", dat in 1672 nog Zuiderbolwerk heette en deel uitmaakte van de vestingwerken, \yaar de verdediging destijds plaats had. De Proloog vangt aan met een woord van Revis: Neemt het boek in handen Volk der Nederlanden, Waarin Uw geschiedenis Eeuwen lang beschreven is, waarna de schrijfster de Stem der Historie laat zeggen: Leest, wat voorgeslachten Eens, in tijd van nood, volbrachten Leest elk sterk en lich tend woord, Dat de duisternis doorboort. Doet het al' herleven, Wat nü moed kan geven... Roept de geestkracht van weleer In de mens van heden weer! Zwart zijn, in het boek der Historie, de bladzijden, die 't rampjaar 1672 beschrijven. Temidden van al dat zwart, staat daar met gulden letters: Doch de inval in Zeeland mislukte, tengevolge van de hclfdhaftige verdediging van Aardenburg. Die kleine, zwakke stad, gaf het eerste loffelijke voor- De Landpoort te Aardenburg, waarbij in 1672 de hevige ge vechten plaats hadden. beeld van moedige tegenstand en tevens het bewijs, dat de overmoedige Fransen niet on overwinnelijk waren, dat zelfs met geringe krachten, ook zulk een overmachtige vij and kan worden verslagen. Aardenburg ging niet bij de pakken neerzitten, toen het wist, dat op hulp van ande ren niet te rekenen viel; het sloeg zélf de hand aan de ploeg. In prachtige eensge zindheid en onderlinge sa menwerking werden de ge ringe krachten ingespannen tot het uiterste en zo kon het schijnbaar onmogelijke toch worden bereikt. Dit „onnoosel" Aardenburg, van alle menselijke hulp ont bloot, heeft alleen meer ge daan en uitgewerkt, dan de drie provinciën Gelderland, Utrecht en Overysel, meer 'dan ons gehele Vaderland, om de macht van de Koning van Frankrijk te stuiten. De Aardenburgse bevolking van nü, op andere wijze, doch eveneensin hachelijke om standigheden, bedreigd door materiële en culturele onder gang, wil zich zelf en an deren, een hart onder de riem steken, door dit roem rijk gebeuren opnieuw tot le ven te wekken in een Her- denkingsspel. Hoewel gebonden aan be perkte ruimte, wat plaats en tijd betreft, zal het zo veel mogelijk der Historie getrouw zrjn, onder het motto van 't bekende Geuzenlied, dat hier in Juni van het jaar 1672 werd bewaarheid „Helpt nu U self, so helpt U God" Er zal voor dit openlucht spel ongetwijfeld een grote belangstelling zijn, niet alleen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, doch uit geheel Zeeland, waarvoor na afloop op Vrijdag 27 Juni, extra trams en boten zullen worden ingelegd. Nederland gaat fittings produceren. Naar wij vernemen is de zer dagen door het instituut voor de Ned.-Amerikaanse industriële samenwerking te Amsterdam een combinatie tot stand gebracht tussen Crane Company, Chicago, en ijzer-metaal- en tempergiete rij, v.h. B. Ubbink en Co. N.V. te Amsterdam, die zal leiden tot de oprichting van een Ned. fittingfabriek. Crane Company is de toonaange vende producent van draad en pijpfittingen in de Ver. Staten. In Nederland bestond geen fittingindustrie. Alle prjpfit- tings en fittings voor de Ned. rijwielindustrie werden tot nog toe uit het buitenland ge- importeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 11