PHOVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT Rusland aanvaardt contröle op atoomenergie 50 jaar Handelsbelang Ontstellend financieel beheer van Ned* Regering te Londen Koninklijke onderscheiding Mi nisier speelde voor Sinterklaas voor de Onderzeedienst Vandaag 190e Jaargang - No.135 Uitgave van de Fitma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde |tH VUssingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 13 Juni 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 pet kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureaui gevestigd te Vllsslngen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen I Middelburg Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924: Goes i Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg Gratamastraai 3. telefoon 102 Terneuicn Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.^Mlddelburg^ OPENING VAN ZAKEN GEVRAAGD. Aan de Tweede Kamer is overgelegd het verslag der Commissie voor de Rijks uitgaven over de halfjaar lijkse verslagen van de Bui tengewone Algemene Re kenkamer te Londen be treffende haar werkzaam heden over de periode 1 Juli 1941—31 December '44. Wij ontlenen hieraan: Het ambtelijke apparaat van de Ned. regering te Lon den moest onder zeer moei lijke omstandigheden worden opgebouwd- Wanneer men dit in het oog vat, moet men in menig opzicht waardering hebbe nvoor de wijze, waar op dit apparaat heeft ge- functionneerd. Moeilijker was het, wanneer op deze functionnering voor wat de financiële sector be treft, critiek moest worden uitgeoefend. Aan een zuinig beheer heeft nogal wat ont broken. Er is meermalen op royale voet geleefd. Al te dikwijls bleek het besef te ontbreken, dat de gelden, die hier werden uitgegeven, het vermogen van het verarmde Nederlandse volk vormden, waarop werd ingeteerd. Voorts ontbrak de voort durende herinnering, dat het levenspeil van het Ned. volk in de oorlogsjaren hoe langer ho.e meer daalde, zodat er nimmer aanleiding had mo gen zijn in Londen een le venspeil te voeren, dat voor de aldaar werkzame Neder lander uitging boven het ni veau, waarop hij voor 10 Mei 1940 leefde. Ook het ontbreken van een volksvertegenwoordiging heeft zich in Londen doen gevoelen. LOF VOOR DE RE KENKAMER. Het, is de Commissie voor de Rijksuitgaven gebleken, dat de Buitengewone Alge mene Rekenkamer tot de ac tiefste der Ned. overheidsor ganen in oorlogstijd overzee moet worden gerekend. Aan de voorzitter van deze Ka mer, mr. dr. A. A. van Rhijn en zijn medewerkers van hoog tot laag, mag een woord van warme erkentelijkheid voor de' noeste, vaak zeer moei lijke en weinig bemoedigende arbeid niet worden onthou den. CHAOTISCHE TOE STANDEN. De financiële administratie van verschillende gezant schappen en consulaten heeft bepaaldelijk in de eerste jaren van de oorlog te wen sen overgelaten. Chaotische toestanden hebben er bestaan te Madrid, zwarigheden zijn er geweest te Cairo, te Bern, en Algiers en te Tanger. De wijze, waarop het vluchtelin- genbeheer in Zweden en Spanje plaats vond, schijnt niet ift allen dele bevredi gend. Ook nopens de manier, waarop onder de Nederlan ders in Brazilië ingezamelde gelden door de gezant aldaar beheei'd zijn, werden klachten vernomen. De Commissie voor de Rijksuitgaven zou gaarne zien dat de regering ter zake van een en ander zo veel mogelijk opening van zaken doet. Dit laatste zou de groud voor veel kwaad gerucht kunnen wegnemen. Inzake verblijfsvergoedin gen, duurtetoeslagen, sala- rispolitiek en gebruik van auto's meent de commissie aan de regering te moeten verzoeken ter zake een overzichtelijk exposé te ge ven. De Commissie kan zich niet onttrelcken aan de in druk, dat door vele amb tenaren, van hoog tot laag, in Londen en Amerika door de combinatie salaris plus verblijfsvergoeding en an dere emolumenten (reis- en verblijfkosten) naast de spe ciale belanstingpolitiek, in komsten zijn genoten, die in generlei verhoudingston den tot wat zij voor over eenkomstige arbeid in Ne derland genoten. Of de verschillende mi nisters in Londen door het zeer nauwe persoonlijke contact, dat zij met de eigen ambtenaren hadden, wel voldoende het mense lijke streven naar de be hartiging van het naakte eigenbelang hebben kunnen onderkennen» meent de com missie in dit verband te moeten betwijfelen. Zy ziet met belangstelling het ge vraagde exposé te gemoet. Dat ontoelaatbare toestan den bestonden, is de commis sie ook op ander terrein ge bleken: voor het gebruik van eigen auto's door ambtenaren werd in de aanvang 10 d. per mijl vergoed, terwijl de Kon. Shell in dergelijke gevallen 3 en de Unilever 2% tot 3 d. per mijl vergoedde en de marine met 3 d. op dezelfde ba sis stond als de Engelse ma rine. Dit kleine facet acht de commissie typerend voor de va banque mentaliteit der eerste periode van het Lon- dense beleid. De Commissie voor de Rijks uitgaven zou gaarne een ex posé ontvangen van de finan ciële opzet van de regerings voorlichtingsdienst en van de geldelijke verhouding tussen de persburcaux ANPAneta. SINTERKLAAS. Een soort Sinterklaas- mentaliteit spreekt naar de mening der commissie uit het feit, dat op onvoldoen de gronden in 1941 aan een drietal hoge marine-offi cieren persoonlijke toela- fen werden toegekend door e minister van marine van maandelijks resp. 30, 30 en 40 pond. Bedoelde functionarissen ontvingen toen behalve him salaris nog verblijfsvergoeding en oöx-logstoelage, zodat zij reeds een zeer aanzienlijk inkomen hadden. Door actie van de Reken kamer is deze ongemotiveer de bevoordeling in 1942 onge daan gemaakt. Dat de minister van ma rine de huur van het in 1941 door hem zelf bewoonde huis ad 341.5.0 per kwartaal uit rijksgelden deed bijpassen, kwam de Rekenkamer be paald onjuist voor. Tengevol ge van ingrijpen der kamer nam deze bewindsman in Jan. 1942 de huur over. De Commissie voor de Rijks- uitgaven kan niet vinden, dat hierbij die zuinigheid is be tracht, die een regering over zee paste. Het verslag wydt ruime be schouwingen aan de Nether lands Purchasing Commission. CUMULATIE. De voorzitter van de N.P. C. die daarin een meer dan volle dagtaak vond heeft zich niet tot die belang rijke taak beperkt, doch daar naast allerlei andere functies aanvaard, waardoor een on aanvaardbare cumulatie ont stond. Al was de N.P.C. in wezen een regeringsorgaan, zij be schikte in 1943 niet over een begroting. Dit had o.m. tot gevolg, dat men zich te Lon den bezwaarlijk rekenschap kon geven over de salaris- politiek van de N.P.C. Het ging daarbij over grote be dragen, want het personeel der N.P.C. bedroeg op 1 Juli 1943 217 ambtenaren. De Rekenkamer kon zich, evenmin als de Commissie voor de Rijksuitgaven, aan de indruk onttrekken, dat de be zetting van Ned. Indië, die een grote verandering en ver mindering van werk voor de N.P.C. met zich medebracht, geen evenredige inkrimping van het personeel tengevolge heeft gehad. Ook op de huis vesting viel veel aan te mer ken. DURE HUISVESTING. Het Is de Commissie voor de Ryksuitgaven allerminst duidelijk waarom de N.P.C. en op haar voetspoor an dere Ned. en Ned. Indische organen moesten worden gehuisvest in misschien wel het duurste gebouw in New York, n.l. het Rockefeller Centre. Het meer nabijgekomen ein de van de oorlog maakte in 1943 het mogelijk en nood zakelijk allerlei maatregelen betreffende de terugkeer naar Nederland met spoed ter hand te nemen. Bij deze verheugen de activiteit kon de Kamer tot haar leedwezen evenwel niet juichen over het finan ciële beheer. Zo liet het tijdig gereedkomen der begrotingen nog steeds ernstig te wensen over. Een soortgelijke om standigheid deed zich voor ten aanzien van het Scheepvaart fonds. De commissie acht dit zeer laakbare verschijnselen, waar voor bezwaarlijk verontschul digingen zullen kunnen wor den aangevoerd. Met alle waardering voor het vele goede en nuttige, dat in oorlogstijd overzee on der zeer moeilijke omstandig heden werd tot stand ge bracht, is het toch het aan vankelijk oordeel der Commis sie voor de Rijksuitgaven, dat op comptabel gebied in Londen en elders overzee door de Ned. regering en haar orga nen niet steeds die zorgvul digheid in acht werd geno men, die een goed huisvader, zeker wanneer hij ver van de zijnen vertoeft, betaamt. Douanier doodgeschoten. Nabij de Duitse grens te Sie- bengewald heeft zich 'n schiet partij met dodelijke afloop voorgedaan. Twee patrouille- dende douanebeambten troffen hij de grens een man aan, die ze sommeerden halt te houden en zijn papleren te tonen. Nadat de man zijn papieren te voorschijn had gehaald trok hij een revolver en vuurde op beide beambten. De 25-jarige hulpcommies W. B. Scholten stortte zwaar getroffen ineen en overleed een half uur later. De onverlaat la er in ge slaagd met medeneming van zijn papieren over de Duitse grens te verdwijnen. Men ver moedt met een gevluchte S.S.. er te doen te hebben. Arrestant mishandeld Het lid der Tweede .Kamer, de heer van der Zanden, heeft aan de minister van justitie gevraagd of het juist is, dat een hoofdambtenaar en ambtenaren van de C.C. D. en een groepscommandant van de politie verdacht wor den van ernstige mishande ling van een 23-jarige jonge man, die op 8 Mei te Lage Mierde werd gearresteerd als verdacht betrokken te zijn geweest by het smokke len van vee. De heer v. d. Zanden vraagt voorts of de minister niet van oordeel is, dat strenge maat regelen genomen dienen te worden. Voor kranig gedrag tijdens de oorlog. H.M. de Koningin heeft aan de Onderzeedienst van de Kon. Marine een hoge onderschei ding toegekend, namelijk het ordeteken van Ridder in de 4e klasse der Militaire Wil lemsorde. Deze decoratie wordt offi cieel o.m. als volgt gemoti veerd r „Wegens het gedurende de tweede wereldoorlog van 1940 tot 1945 uitgemunt hebben door voortdurende uitsteken de daden van moed, beleid en trouw van officieren, on derofficieren en manschap pen tijdens operaties tegen een meestal overmachtige vij and in nagenoeg alle wereld delen". Door de onderzeeboten wer den 54 vijandelijke oorlogs schepen, transportschepen en koopvaardijschepen tot zinken gebracht en talrijke andere beschadigd. Vele voor de krijgsverrichtingen belangrijke inlichtingen omtrent de vij and in de bezette gebieden werden tijdens gevaarlijke op drachten verzameld. By al deze acties gingen zes onder zeebooten met haar beman ningen strijdend ten onder, terwyl het behoud van tal rijke andere boten, welke door de vijand met diepte bommen werden beschadigd, aan de onverschrokkenheid, durf en bekwaamheid der be manningen was te danken. 40-JARIG BESTAAN. H.M. de Koningin heeft het voornemen om deze belang rijke onderscheiding die nog slechts aan twee andere on derdelen van de Kon. Marine, n.l. het korps mariniers en de Marine Luchtvaartdienst, is toegekend, persoonlijk aan de Onderzeedienst uit te rei ken bjj de viering van het 40-jarig bestaan van de dienst, op Vrijdag 20 Juni, om 12 uur. De eeuwige student Robert Rownd, wiens universitaire studie door een oorlog werd onderbroken, heeft ein delijk zijn diploma voor letteren van de uni versiteit te Meacville in Pcnnsylvanlë gekre gen. Dit zou volstrekt niet vermeldenswaard zijn, ware het niet, dat de gediplomeerde 102 jaar oud was en dat de oorlog, ten gevolge waarvan hij zijn studie niet kon voortzetten, de burgeroorlog van 1864 was. Uitkeringen voor ouden van dagen. BEGINNEN OP 1 OCTOBER Bij Kon. Besluit van 11 Juni is bepaald, dat de wet „Nood- regeling Ouderdomsvoor. ziening" per 1 October a.s. in werking zal treden. Op deze datum zullen de eerste uitke ringen aan de daarvoor in aan merking komende ouden van dagen plaats vinden. Eerste schip met hete-iuchtmotor. Momenteel wordt te Mui den een schip gebouwd, de „Johan de Witt", dat het eer ste vaartuig ter wereld zal zijn, dat met een Philips hete luchtmotor zal worden uitge rust. In Februari jl. is op dracht gegeven tot het bou wen van dit schip, dat in de loop van de volgende week te water zal worden gelaten. Geen jenever voor militairen Het Tweede Kamerlid, de heer v. d. Burg, heeft aan de Minister van Oorlog gevraagd of het juist is, dat aan mili tairen boven de rang van kor poraal toewijzingen voor één liter jenever per maand wor den verstrekt. De heer v. d. Burg zou dit zeer onjuist ach ten, omdat hierdoor de drink gewoonte in de hand wordt gewerkt, en vraagt de Minis ter aan deze verstrekking ten spoedigste een einde te maken. Nieuws op de zwarte markt. Pleitend voor het schrappen van bezuini gingen op de uitgaven voor voorlichting-over zee heeft Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, voor de Senaats commissie voor toewij zingen de nadruk ge legd op het grote be lang van deze nieuws- verzorging. Volgens be richten uit Moskou, aldus haalde Marshall ter staving van zijn betoog aan, worden pa gina's uit het door het Amerikaanse departe ment uitegegeven tijd schrift „America" op de zwarte markt in dë Sowjet-Unie verkocht. wordt de bekende Fin- fp athleet Paavo Nurmi 50 jaar; en viert prins Ernest Aschwin van Lippe-Bies- terfeld zijn 33ste ver jaardag. SIGAREN VRIJ. MAAR GEEN VERDUBBE LING VAN HET TABAKS- RANTSOEN. Indertijd deed de Minister van Economische Zaken de toezegging dat tegen medio 1947 het tabaksrantsoen zou zijn verdubbeld. De tot nu toe plaats gehad hebbende rant soenverhoging van 2 op 2% rantsoen per week had een be vredigend resultaat. In verband hiermede en reke ning houdende met de huidige productieverhoudingen, zaJ daarom, in plaats van het rantsoen op 4 eenheden per week vast te stellen, met in gang van 13 Juni a.s., de dis tributie van sigaren worden opgeheven. Het rantsoen, dat waarschijnlijk gehandhaafd kan blijven op ZVt eenheid per week, kan dan in zjjn geheel besteed worden voor de aan koop van sigaretten en kerf tabak. Prinses Marijke moet oogbehandeiing ondergaan. De Utrechtse kinderarts J. H. G. Carstens deelt in over leg met het prinselijk paar het volgende mede: „Reeds kort na de geboorte van prinses Marijke is het ge bleken. dat de kleine een dub belzijdige lens-troebeling heeft. Er is hieraan niet direct rucht baarheid gegeven, omdat moest worden afgewacht hoe de klei ne prinses zich lichamelijk zou ontwikkelen. Waar haar ge zondheidstoestand uitstekend is, bestaat thans tegen een operatie generlei bezwaar. Prinses Marijke zal voor een operatieve behandeling door prof. dr. H. J. M. Weve in het Nederlandse gasthuis voor oog lijders te Utrecht worden op genomen". Naar wij vernemen zal de doop eerst na de behandeling plaats hebben. Dr. Guidi Schmidt, de Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken ten tijde van de Anschluss, is vrijgesproken van de beschuldiging van ver raad. Buitenlands overzicht Gromyko diende nieuwe voorstellen in. Nog twee belangrijke geschilpunten. Het Franse instituut voor opinie-onderzoek iieeft onlangs een aantal personen de origi nele hoewel wat eigenaardige vraag voorgelegd: Denkt U wel eens na over de atoom bom 49 van de onder vraagden antwoordde hierop bevestigend en 42 ontken nend. Negen procent van de proef personen zeide, dat zij zelfs vaak hun gedachten over de atoombom lieten gaan. Deze lieden hebben thans dank zy Gromyko nieuwe stof tot over denking gekregen. De Sowjet-gedelegeerde heeft aan de Ver. Naties nieu we voorstellen voorgelegd om te komen tot internationale contröle op de atoomenergie. Zoals men weet waren de be sprekingen hierover in de Vei ligheidsraad al enkele maan den geleden volkomen vastge lopen, doordat het Amerikaan se plan-Baruch in de ogen van Einde rantsoenering in de Ver. Staten. De Amerikaanse huis vrouwen konden Donderdag hun distributiebescheiden aan de kant doen: het laatste distributieartikel, suiker, is van de bon. In November 1945 waren de andere levensmiddelen reeds vrijgegeven. Geen commentaar van de Comm.-Generaal. De heren Schermerhorn en van Poll wensten, na hun lan ding te Batavia, geen verkla ring af te leggen over de repu blikeinse tegeonota, waarvan zij pas in Singapore een exem plaar ontvangen hebben. De volgende dagen zullen gebruikt worden voor een nauwgezette bestudering van de nota alsmede voor bespre kingen met de Nederlands-In dische regering en adviseurs. Feestelijke herdenking bijzonder geslaagd. Een brokje geschiedenis. De vereniging Handelsbe lang wier geschiedenis zc nauw is samengeweven met de historie van Middelburg in de laatste 50 jaar, heeft Woensdag in een feestelijke bijeenkomst haar gouden ju bileum gevierd. Het is een echt Middelburgs feest geworden, met een bor rel vooraf en een uitnemend etentje, waarbij door de voor zitter, de heer L. A. Stofkoper, de geschiedenis van Handels belang werd geserveerd. Na voorlezing van een felicitatie brief van de Commissaris der Koningin en de begroeting van de bijzondere gasten, wijdde de heer Stofkoper een kort woord aan de oorlogs- slaap, welke Handelsbelang, onder Duitsche druk moest doormaken en herdacht hij de oprichters der vereniging de heren: P. Boon, voorzitter, G. J. van der Weel, secretaris, A. v. d. Weele, C. F. Diesch, C. J. Bernard, R. P. J. Heeroldt, D. Burghard, J. van Groot heest, J. A. Melse, J. Pagé en F. Keulemans, commissaris sen. Met hen werden gememo reerd de beide leden, die tij dens de terreur het leven lie ten, de heren M. Boasson en L: Leydesdorf. Enige minuten stilte werden in acht genomen en het Ave Verum van Mo zart werd eerbiedig aange hoord. DE GEBOORTE. De vereniging Handelsbe lang werd geboren in de zo- génaamde Bakkerskamer van het Schuttershof. Zij ontving toen de naam „De Reële Han del", welke naam in 1898 ver anderd werd in Handelsbe lang. De reglementen en statuten gaven als doel aan, het stel ling nemen tegen alle oneer lijke en onreële concurrentie en valse reclame en daarnaast het bevorderen van de alge mene handelsbelangen. Het ledental steeg geleide lijk en al spoedig trof men in de ledenregisters de namen van talrijke bekende Middel burgers aan. De heer Littooy wiens naam reeds in de notu len van 1898 voorkomt, kon helaas niet bij dit jubileum aanwezig zijn. Vier zonen van vroegere Handelsbelangers zitten thans wederom aan de bestuurstafel, namelijk de he ren Den Boer, Dronkers, D'Huy en mr. Snoep. ACTIE. De vereniging was al dade lijk na de oprichting actief. Er werd een credietfonds, een spaarkas, een onderlinge glas- verzekering en een adviesbu reau gesticht. Een boekhoud- cursus bleek z levenskrach tig, dat zij kon uitgroeien tot de tegenwoordige Handels avondschool. Bijzondere vermelding ver dient de stichting van het watersnoodfonds in 1906, dat 50.000 groot was en steun verleende aan getroffen mid denstanders. Reeds in 1903 was de ver eniging vertegenwoordigd in de Kamer van Koophandel. Behalve de grote acties voor beter verkeer en tegen de oneerlijke concurrentie, leven nog sterk in de herinnering voort de leerzame excursies, die Handelsbelang organiseer de naar bedrijven in binnen- en buitenland. Het ligt in de bedoeling de ze excursies te hervatten. NA 1940. De acties na 1940 en de ac tiviteit na de verwoesting van Middelburg liggen nog vers in het geheugen. Er is in Mid delburg aangepakt. Door alle instanties is hard gewerkt. Ook in het verleden heeft Middelburg tegenslagen gekend, toen zijn handel en scheepvaart lamgelegd wer den. Middelburg is er toen bovenop gekomen en het zal ook nu weer daarin slagen. De heer Stofkoper richtte een bijzonder woord van dank tot de bestuursleden de heren van Nederveen, den Boer, de Vlieger en de secretaris d'Huy, voor de krachtige steun bij het verenigingswerk onder vonden. Ook richtte hij woorden van waardering tot de heren Ju lianus, Kleinepier, mr. Snoep en Dronkers. Met een gedicht van Jan Campert over Wal cheren en een heilwens voor de provincie Zeeland en de stad Middelburg, eindigde de heer Stofkoper zijn belang wekkend overzicht. De aanwezigen zongen daarna staande het Zeeuwse Volkslied. VELE SPREKERS. En toen kwamen tusschen pudding en koffie vele feest redenaars, van wie we noemen de burgemeester van Middel burg, jhr. mr. W. C. Sand- berg tot Essenburg, de vice- voorzitter van Handelsbelang, de heer Nederveen, de voor zitter van de Kamer van Koophandel, F. Maljers, het lid der Tweede Kamer, baron v. d. Feltz, de secretaris van de Kamer van Koophandel, A. S. de Jonge, de hoofdredac teur van de Prov. Zeeuwse Courant, de directeur van het Streekbureau Walcheren, ir. J. Gerber, de directeur van de Stichting Nieuw Walcheren, G. Ballintijn, het lid van de Kamer van Koophandel, J. Lambermont, het bestuurslid van de Voorziening Zeeland, de heer Caljouw, het bestuurs lid van Schuttevaer, de heer Vos en sprekend namens de leden van Handelsbelang de heer van Dixhoorn. Richtten de meeste sprekers bloemrij ke en geestige woorden tot de jubilerende vereniging en haar jubilerende voorzitter, de heer van Dixhoorn maakte zich tot tolk van de leden om in het bijzonder het bestuur en zijn voorzitter te huldigen, waarbij fraaie bloemen en keurige attracties voor de echtgenoten van voorzitter en secretaris werden aangeboden. De enthousiaste toejuichin gen, die de redevoeringen on derstreepten, bewezen duide lijk hoe opgewekt en feestelijk de stemming was van het ge zelschap, dat tot'laat in de avond bijeen bleef in het Con certgebouw. de Russen geen genade kon vinden. Volgens dit plan moest een internationaal bureau voor de atoomenergie het recht hebben in alle landen de atoomproductie te leiden en ten uitvoer te brengen en vooral vrij en onbelemmerd controle-werkzaamheden kun nen verrichten. De Sowjets beschouwden dit als een aantasting van de sou- vereiniteit van elke staat blijkbaar wensten zij geen V. N. pottenkijkers in hun gebied. Het nieuwe voorstel van de Sowjet-regering bevat belang rijke concessies en komt het Amerikaanse standpunt een eindweegs tegemoet. Het prin cipe van de internationale con trole over het delven van atomische grondstoffen en de productie van atoomenergie wordt er grotendeels in aan vaard en voorgesteld wordt zelfs, dat een internationale controle-commissie de beschik king zal krijgen over eigen inspectie-organen met interna tionaal personeel. Deze com missie zou zich verder moeten bezig houden met het verza melen van feiten over delving en productie en het doen van speciale onderzoekingen in ge val van verdenking van over tredingen. Op twee punten blijft ech ter een diepe kloof gapen tus sen het plan Gromyko en het plan Baruch. De Russen blij ven vasthouden aan hun stand punt, dat de atoom-fabrieken onder nationaal beheer moeten blijven en elk land het recht blijft behouden op eigen gele genheid wetenschappelijke on derzoekingen te verrichten. Daarnaast wensen zij het in ternationaal controlebureau ondergeschikt te stellen, aan de Veiligheidsraad. Hetgeen dus zou betekenen, dat het veel besproken recht van veto, waarvan Sowjet-gedelegeerden zo veelvuldig gebruik maken, ook op atoomzaken van toe passing zou zijn. Bijzonder geestdriftig is de ontvangst van het nieuwe Sowjet-voorstel in V. N. krin gen niet geweest. Sommige afgevaardigden verwachten al leen nieuwe verwarring en vertraging. De commissie voor atoom energie besloot voorlopig het Russische voorstel voor uitvoe rige bespreking naar twee per manente sub-commissies te verwijzen. Te zijner tijd zal het dan een keer voor de Veilig heidsraad behandeld worden. Men is dus een stapje verder gekomen maar het is maar een heel klein stapje. Treinen rollen weer in Frankrijk. Het heeft dertien uren on derhandelen gekost voor de overeenstemming werd be reikt, die een einde maakte aan de Franse spoorwegsta king. De staking eindigde om half vijf 's nachts, toen de regering de loonsverhoging voor de spoorwegarbeiders, waartoe door werkgevers en werknemers reeds eerder be sloten was, goedkeurde. Voor de officiële goedlteuring van de regering werd bekend ge maakt, had de leiding der stakers reeds bevel gegeven vandaag het werk te hervat ten, gezien „de vooruitzich ten van de bereikte overeen komst." Naar men verwacht zal het nog verscheidene dagen duren voor alle diensten weer nor maal zijn. Voor het bereiken van de overeenkomst zijn van beide zijden concessies gedaan. Voor de tweede helft van dit jaar betékent de nieuwe loonschaal een verhoogde uit gave van bijna 10 milliard francs. In een verklaring, die Ra- madier heeft uitgegeven, wordt gezegd dat de staking tot ieders tevredenheid ten einde is gekomen. „De oproep tot wijsheid is gehoord. De regering vertrouwt dat de spoorwegarbeiders hun krachtsinspanningen zullen verdubbelen om de spoorwe gen binnen de korst mogelij ke tijd weer op orde te krij gen." Ramadier zeide gistermor gen in de assemblee, dat de staking bewezen heeft dat on geduld, ergernis en woede niets positiefs geven en dat wat nadenken voor men tot handelen overgaat vele moei lijkheden kan voorkomen. De arbeidersklasse heeft dit be grepen. 25 REXISTEN TER DOOD VEROORDEELD. De Krijgsraad te Brussel heeft uitspraak gedaan in het proces tegen Rexisten van de brigade Z. Vijfentwintig be klaagden werden ter dood ver oordeeld. waaronder de leider Matthys.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1