Christelijke Schoolraad Bouw van 12 woningen Arnold Meyer genoot geen Duitse steun UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS Zuid-Beveland Walcheren Prof. Gerretson over Indië De Boeke-school veroordeeld. Woensdag werd in het Schut tershof te Middelburg een dis- Irictsvérgadering gehouden van het 9e district van de School raad (Scholen met de Bgbel in Zeeland). Na de gebruikelijke opening heette de voorzitter, de heer P. Dekker, de talrijke aanwezigen .welkom, waarna hg er de aandacht op vestigde, dat er momenteel 12.000 kin deren in Zeeland Chr. Scholen bezoeken. Na het voorlezen van de notulen werd het be stuurslid J. Laport herkozen, terwgl in de plaats van de heer A. D. Littooij ds. Hartjes werd gekozen. De heer J. Hoogerheyde hield vervolgens een rede over het onderwerp „De opvoedkundige denkbeelden van Kees Boeke, getoetst aan Gods Woord". Ons oordeel over Boeke, op wiens „werkplaats" de Prin sesjes school gaan, kan vol gens spr. alleen maar gunstig zijn. Hij is een nobel man met grote gaven. Er mag echter niet uit het oog verloren wor den, dat hg een neo-Christen- dom aanhangt, zonder per soonlijk God, zonder kerk en zonder bijbel als onfeibaar woord van God. Spr. wilde dit een neo-paganisme noemen. Boeke heeft alle gedachten aan een school in zijn werk plaats verbannen. Samen met «le kinderen zoeken hij en zijn medewerkers naar de juiste weg. Van autoriteit en gezag wil Boeke, die zich door zijn kinderen Kees laat noemen, niet weten, terwijl hij ook van straf of beloning niet wil ho ren. Huiswerk schaadt gezond heid en zenuwstelsel en be staat hier dus niet. De kinde ren werken niet in klasse-, maar in groepsverband en zij kunnen vrijstelling krijgen van die vakken, waarvoor zij geen aanleg hebben. De werkplaats is gesplitst in kleuter-, voorbe reidend- en middelbaar onder wijs. Schoonheidsontroering speelt een grote rol bij de ka raktervorming. Boeke, die in de toekomst grote kindergemeenschappen wil zien ontstaan, wenst een sociale opvoeding in plaats van een confessionele. Tegenover dit alles stelde spr., dat Boeke met het ver werpen van alle gezag ook God verwerpt. Hiermee mogen wij niet accoord gaan. Wg wil len ook geen school, waar kin deren met en zonder gods dienst samenzijn. „Wij kunnen waardering hebben voor Boeke's idealen, maar tegen zijn opvoedmetho- den zeggen wij neen", zo be sloot de heer Hoogerheyde. Tenslotte beantwoordde hij nog een aantal gestelde vra gen. REDE PROF. GERRETSON. In de middagbjjeenkomst hield professor Gerretson, wiens artikelen in de Nieuwe Eeuw tegen Dr. v. Mook in- dertijd nogal veel stof deden opwaaien, een inleiding over het onderwerp Indië en onze scholen. Het onderwerp over Indië was volgens prof. Gerretson, vooral zo van belang om de vaak voorkomende misvatting te bestrijden, als zouden de Nederlanders Indië onderdrukt hebben en als imperialisten zijn opgetreden. Deze opvatting, verspreid door de Waarheid en Het Vrije Volk. vindt onder de arbeidende bevolking nog al te veel ingang. Naar aanleiding van een ca- ricatuur in de Vlam op dr. Co- lijn ging de inleider wat die per in op de gebeurtenissen indertijd op Lombok. Er is geen sprake van dat de Nederlan ders daar een opstand bloedig hebben onderdrukt. Zij kwa men de inlanders bevrijden van de heersende klasse van Bali nezen en orde en veiligheid brengen. Fata Morgana Een lezer uit Bres- kens bericht ons, dat in zijn gemeente het ver schijnsel van de fata morgana reeds twee jaar lang wordt waar genomen. De Bressianen hebben de „witte stad" in die tijd reeds vele malen gezien. Na elk ministerieel bezoek wordt ze groter! Van daar, dat men ze waar schijnlijk pas nü in Vlis singen heeft ontdekt. En jammer, dat het nog steeds bij een „fata morgana" blijft O.D.I.O.-M.OC. 2-1. Woensdagavond werd te Ber gen op Zoom de beslissings wedstrijd om het kampioen schap van de Hle klasse ge speeld tussen MOC en ODIO. Dc ruststand was 10 voor MOC. De eindstand 11. Pre cies op het einde van de eerste 7% minuut verlenging maakte ODIO een doelpunt en werd daarmee kampioen. Ajax slaat Heerenveen. De kampioenswedstrijd Hee renveenAjax eindigde in een 2—0 overwinning voor Ajax. Bij de rust hadden de Amster dammers een 10 voorsprong. NEC—MVV 3—3. Dc kampioenswedstrijd NEC MVV eindigde in een gelijk spel 3—3. De rust ging in met een 21 voorsprong voor MVV. Overal in Indië hebben de Nederlanders veiligheid ge bracht en het beginsel van een juiste rechtspraak doorge voerd. Het verschil tussen de z.g. reactionnairen, aldus prof. Gerretson, en de progressieven is, dat de eerste rekening hou den met de realiteit en de pro gressieven uitgaan van ab stracte waanideeën. Het zelfbestuur moet lang zamerhand langs evolutionnai- re weg tot stand komen. De Javaan kent nog niet het Westerse gevoel van plichtsbe trachting en is niet in staat zelfs een eenvoudig); fabriek te besturen. Hij weet bovendien niet met geld om te gaan. De Indische huishouding is een typische woekerhuishouding; men heeft er geen idee van welk een rol de Chinezen als woekeraars spelen. Hoe kan een Indonesiër, die niet in staat is zgn eigen huis houdboekje bg te houden, de financiën van een volk van millioenen beheren. Deze re aliteiten staan niet in de krant, zeide prof. G. In de linkse pers voeren heren als H. M. van Randwjjk de boven toon, heren, die niets van In dië afweten. Daarom is het zo nodig, dat het volk over de realiteit wordt voorgelicht. Na een korte pauze beant woordde prof. Gerretson uit voerig enkele schriftelijk ge stelde vragen. De vraag, prof., vertel iets over de houding der zendings artsen,vond de inleider gemak- kelgk te beantwoorden. Deze mensen denken te beperkt van uit de kleine dorpsgemeen schap, waaraan zij verbonden zijn. Tenslotte ging prof. G. nog nader in op het ontstaan van de Republiek en de overeen komst van Linggadjati. NIEUWE BONNEN geldig van 15 tot en met 28 Juni. Bonkaarten KA t.m. KC 707 (Serie E.) Suiker, enz.: E 03 algemeen: 750 gram suiker, boterham strooisel, enz. of 1500 gram jam, stroop, enz. of 750 gram chocolade of suiker werken. Waspoeder, enz.: E 04 Alge meen, 250 gram waspoeder èn 250 gram soda. Eieren: E 05 Algemeen één ei> Bonkaarten KD en BE 707 (Serie E.) Suiker, enz.: E 13 Algemeen en E 14 Algemeen 250 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram chocolade of suikerwerken. Waspoeder, enz.: E 15 Alge meen, 250 gra mwaspoeder èn 250 gram soda. Eieren; E 16 Algemeen één ei. Bonkaarten MA en MD 707 (Serie E.) Suiker, enz.: E 21 suiker, 250 gr. suiker, boterhamstrooi sel, enz., of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram chocolade of suikerwerken. Tabaks- en Versnaperlngs- kaarten. Tabaksartikelen: E 31 Tabak, 1 rantsoen sigaretten of kerftabak. E 32 Tabak en E 35 Ta bak, 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. Versnaperingen: E 33, ver snaperingen, 200 gram cho colade of suikerwerken of 200 gr. suiker, boterhiun- strooisel, enz. of 400 gram jam, stroop, enz. E 36 Versnaperingen: 100 gram chocolade of suiker werken of 100 gram sui ker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gram jam, stroop, enz. Op de tabaksbonnen zijn ditmaal uitsluitend sigaretten of kerftabak verkrijgbaar dus geen sigaren. Behandeling van zijn zaak voortgezet. Woensdag is voor de Bgz. Raad van Cassatie de behan deling van de zaak van de voormalige leider van „Natio naal Front" Arnold Meyer, Voortgezet. Arnold Meyer is op 26 Juni 1946 door het Bgzonder Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch terzake van „het. voortgezet misdrijf van opzettelijk in tijd van porlog de vijand hulp ver lenen" veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vyf jaren met aftrek. Op 13 November heeft de Bgz. Raad van Cassatie de be handeling van de zaalo ge schorst, teneinde het Ned. ge nootschap tot Reclassering te Amsterdam in de gelegenheid te stellen een rapport uit te brengen. GEEN GELD VAN DE DUITSERS. De president mr. Haga merkt op dat een nader onder zoek is ingesteld in verband met de vraag of requirant geld van de Duitsers heeft ontvan gen. Dit onderzoek heeft in zoverre een negatief resultaat opgeleverd dat gebleken is, dat een schuld van 12.000, welke requirant had bg de Residen tiebode, betaald is door bemid deling van de Duitsers. Niet is gebleken dat de betaling heeft plaats gehad op verzoek van requirant. Het rapport merkt o.a. ver der op, dat de handelingen van Arnold Meyer niet zijn in gegeven door financieel winst bejag, doch meer uit zucht om een in het oog lopende rol te spelen. De procureur-fiscaal, prof. mr. Langemeijer, merkt op, dat het standpunt der regering te Londen niet beslissend is ge weest voor de houding van re quirant. Deze verklaart, dat dit het geval had kunnen zjjn als ze zich geuit had. Dat geschied de eerst veel later. PLEIDOOI. Meyers verdediger mr. van der Putt merkt op, dat het rapport de kwestie van Duitse financiële steun wel duidelgk heeft gemaakt. Redelijkerwijze mag uit het rapport geconclu deerd worden, dat er geen steun genoten is. De vliegramp op Kastrup. De raad voor de lucht vaart heeft besloten een open baar onderzoek in te stellen naar de vliegramp op het vliegveld Kastrup in Kopen hagen. De behandeling zal plaats hebben op 7 Juli a.s. Interlocale telefoongids. Naar wg vernemen, zal in Juli een begin gemaakt wor den met de verspreiding van het tweede deel van de inter locale telefoongids. In totaal moeten 185.000 exemplaren worden gedrukt. Een vliegtuig van de Ar gentijnse luchtlijndrama is te Natal in Brazilië neergestort. Drie leden der bemanning en twee passagiers vonden de dood en dertien passagiers, werden licht gewond. - De Hongaarse gezant te Wenen, Laszlo Bartok, is af getreden en naar Zwitserland vertrokken. Als het de bedoeling ge weest is te worden ingelicht over aard en persoon van Ar nold Meyer, dan was een diep gaand onderzoek nodig ge weest. Pleiter meent, dat al die bijzonderheden, zelfs over zijn politieke gezindheid „van geen belang zijn". Het enig noodzakelijke is of hg op va derlandslievend gebied te goe der trouw is geweest. Vele na tionaal fronters zijn in het verzet geweest, hebben in con centratiekampen gezeten of ztfn gefusilleerd. Mr. v. d. Putt deed een be roep op de meest menselijke kant van de Bgz. Raad. Tenslotte vroeg mr. v. d. Putt de gevangenhouding te beëindigen en Arnold Meyer in zijn rechten te herstellen. Een jaar geleden zou invrijheidstel ling een sensatie geweest zijn. Thans zou het een sensatie be tekenen als Meyer niet werd vrijgelaten. Prof. mr. Langemeyer per sisteerde tenslotte bij zijn vo rige conclusievernietiging der bestreden sententie voor wat betreft de bijkomende straf, ontzetting uit de kiesrechten voor het leven en venverping van het beroep voor wat de hoofdstraf aangaat. De president bepaalt de uit spraak op 25 Juni a.s. Middelburgs stadhuis wordt herbouwd. MINISTER NEHER VER LEENT MEDEWERKIN G. De burgemeester van Mid delburg, jhr. mr. W. C. Sand- berg tot Essenburg en de wet houder van Gemeentewerken, de heer L. J. van 't Westende, z(jn ln audiëntie ontvangen door de Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, de heer Neher, in verband met de herbouw van het gothische gedeelte van het Stadhuis op de Markt. Door het Departement was op een verzoek tot spoedige herbouw afwijzend beschikt. Het onderhoud met de minis ter heeft echter gunstige re sultaten gehad, want deze heeft zjjn volle medewerking toegezegd en verklaard dat de herbouw doorgang kan vin den, onder voorwaarde echter, dat het Stadhuis zo spoedig mogelijk in gebruik zal worden genomen. Het spreekt vanzelf, dat het gemeentebestuur van Middel burg gaarne bereid is aan deze voorwaarde te voldoen. Wat de nieuwbouw van het Stadhuis betreft, zal nog wel wat geduld geoefend moeten worden. Regen was welkom GEEN STORMSCHADE AAN HET FRUIT. De vorige week en ook tij dens het weekeind heeft het, ook in Zeeland, nog al flink gewaaid. Gelukkig was het niet zo ernstig, dat van storm gesproken kon worden. Naar wij vernemen is van schade aan het fruit dan ook vrijwel geen sprake geweest. Integendeel zelfs, want de regenval, welke met 't ruwere weer gepaard ging, was zeer welkom en is aan de fruitge wassen zeer ten goede geko men Vooral het kleine fruit, met name de aardbeien, had den een paar flinke buien dringend nodig. Het Stadhuis-carillon van Tholen. De in 1627 door Michael Bur- gerhuys gegoten klokken van het Raadhuis te Tholen, welke in de bezettingstijd door de Duitsers gevankelijk werden weggevoerd en na de bevrijding via Amsterdam weer naar Tholen zijn gebracht, zijn, na geruime tijd voor het ge meentehuis te hebben gestaan, Dinsdag 10 Juni jl. weer uit Tholen vertrokken, nu echter naar Asten in Noord-Brabant waar de klokken gestemd zul len worden. Na deze keuring zullen de klokken zo spoedig mogelijk in de stadhuistoren worden gehangen, zodat men binnen afzienbare tijd weer naar de vrolijke klanken van dit carillon zal kunnen luiste ren. De terugkeer. De eerste van de Zeeuw se militairen, die naar Ned. Indië vertrokken, zullen Vrijdag 13 Juni terugkeren. Dan komt namel. een groep gewonden en afgekeurde militairen met het m.s. „Maetsuyker" te Amster dam aan. De aankomst zal feestelijk zijn. De terugkerende Zeeuwen zijn J. A. Schipper, Schuit- vaartgracht 193, Vlissingen, W. Antheunisse en J. J. Beye te Middelburg. Franse spoorweg staking geëindigd. Het bureau van de Franse premier, Rarna- dier, heeft medegedeeld, dat vannacht 4.30 uur een overeenkomst is be reikt, waardoor de Fran se spoorwegstaking be ëindigd wordt. De over eenkomst is door de re gering ondertekend, aldus de officiële mededeling. Het vakverbond van spoorwegarbeiders heeft de arbeiders gelast, Don derdag te 9 uur weer aan het werk te gaan. Mijnwerkersstaking in België. Gistermorgen is te Char leroi ln België een staking van 6500 mijnwerkers begon nen naar aanleiding van een geschil met de regering over de uitbetaling van bijzondere toeslagen. Deze staking dreigt weerklank te zullen vinden bij arbeiders van an dere industrieën in het ge bied van Charleroi, met name de ijzer- en staalfabrieken. De aanval van de Mongolen. RUSSISCHE VLIEGTUIGEN BOMBARDEREN. Volgens de laatste berich ten uit Sinkiang duurt de strgd tussen Mongolen en Chinezen voort bij Peitasjan, ongeveer driehonderd kilome ter landinwaarts van de grens af, en ongeveer driehonderd kilometer ten Oosten van Tih- wa, de hoofdstad der provin cie. Vliegtuigen met het'Sov jet-Russische embleem zou den nog steeds bombardemen ten op Chinese posities uit voeren. Volgens de „Nanking Evening News" heeft generaal Toe Ke-Tsin, de stafchef van het garnizoen der provincie Sinkiang, aan Tsjang Kai- Sjek gemeld, dat het Rus sisch optreden voortkwam uit een verlangen om Sinkiang by de Sowjet-Unie te voegen. HET .AFTREDEN VAN Dr. GRUBER. Te Wenen is Dinsdagavond verklaard, dat de berichten over het aftreden van Dr. Gru- ber als voorbarig moeten wor den beschouwd. Transito Yoor Zwitserland via Amsterdam en Rotterdam. Naar de Haagse correspon dent van Belga verneemt is tussen de Nederlandse, Belgi sche, Franse en Zwitserse spoorwegen een overeenkomst tot stand gekomen, waarin be sloten is het transito-verkeer naar Zwitserland via de Ne derlandse havens Rotterdam en Amsterdam te leiden, waarbg deze beide havens een gelijke tonnage te verwerken zullen krygen. f 20.000 verduisterd? De politie te Arnhem heeft de 50-jarige A. H., expeditie- chef van een groot bedryf te Arnhem, gearresteerd, ver dacht van verduistering van 20.000. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Doodstraf voor 3 landwachters geëist. Het Amsterdams byzonder gerechtshof, heeft in een zit ting te Alkmaar de doodstraf feëjst tegen 3 landwachters, ie in de laatste maanden voor de bevrijding in Friesland een ware terreur uitoefenden en 6 Eersonen hadden doodgescho- en. Tholense brug wordt tolvrij. GEMEENTERADEN WERKEN MEE. Naar aanleiding van dc be spreking van de Commissaris der Koningin in Zeeland met de gemeentebesturen der ge meenten op het eiland Tholen op Vrijdag 6 Juni jl. betref fende het tolvrij maken van de brug over de Eendracht te Tholen, hebben de gemeentera den van Poortvliet, Scherpe- nisse, St. Maartensdyk, Stave- nisse en St. Annaland (van Oud-Vossemeer is het nog niet bekend) spoedvergaderingen belegd en besloten aan het voorstel van de Commissaris gevolg te geven gedurende 10 Jaar jaarlgks 0,25 per inwo ner te betalen als schadeloos stelling voor de gemeente Tho len, waarbü, naar vernomen wordt, aangenomen mag wor den dat de gemeente Oud-Vos semeer zal volgen. Over dit punt zullen natuur lek nog wel enkele besprekin gen gevoerd worden, maar men mag wel haast zeker aanne men, dat men wanneer de thans in herstel zgnde brug weer in gebruik genomen wordt, vërmoedelgk eind Au gustus van dit jaar, de brug kan passeren zonder tolgeld te moeten betalen. In de gemeenteraadsvérga- dering te Tholen op Donderdag 12 Juni a.s. n.m. 2.30 uur zal de brugkwestie nog nader be sproken worden. DE WERKZAAMHEDEN AAN DE BRUG. De werkzaamheden aan de brug vorderen gestadig. Dinsdag avond is er een grotere drij vende bok gearriveerd meteen bak geladen met de bovenste spanningen voor de brug, zo dat men nu kan gaan beginnen met deze stukken op de reeds enige weken geplaatste styien en pijlers te leggen. Binnen kort zal men ook beginnen met het betonnen wegdek. Gemeenteraad Rillanc-Bath Kwestie over het dempen van een sloot.- De raad der gemeente Ril- land-Bath vergaderde op 9 Juni, des nm. 4 uur. De voorzitter deelde mede, dat in deze gemeente een Prijzencontröle-commissie is ingesteld. Van H.M. de Ko ningin is een dankbetuiging ingekomen voor de gelukwen sen van het gemeentebestuur ter gelegenheid van de ge boorte van Prinses Marijke. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat de begroting voor 1946 is goedgekeurd. Van de Ned. Spoorwegen is bericht gekomen dat niet tot opheffing van het station Rilland-Bath zal worden over gegaan. Verder was binnenge komen een begroting voor 1947 van de Keuringsdienst voor Waren en van de Dienst Openbare werken Beveland D. O.B. Van de inwoners van Bath is een verzoek binnen gekomen om iedere Dinsdag en Donderdag een autobus van de dienst RillandGoes door te laten rgden naar Bath. Besloten wordt dit te helpen bevorderen. In behandeling komt een verzoek van de Provinciale commissie voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande in Zeeland om uit de ge meentekas te mogen ontvan gen een subsidie ad 12.50 en de huurkosten van een lokaal te vergoeden.' tot ten hoogste 18. De heer Deës acht dergelijke cursussen érg nuttig. Met algemene stem men wordt het verzoek inge willigd. Punt 5 der agenda betreft een verzoek van het bestuur van de Vrge Evang. kerk té Bath om een bgdrage voor het aankopen van een toren-uur werk in de nieuw te bouwen kerk te Bath. Na enige be-, spreking wordt besloten tot medewerking, maar af te wachten, wat de kosten van het te plaatsen uurwerk zul len zgn. Op het verzoek van de Landarbeidersvereniging om goedkeuring te hechten aan haar besluit tot verkoop vein een strook bouwland, perc. sectie C nr. 138, wordt gun stig beschikt. Het laatste punt der agenda betreft de benoeming van een gemeentewerkman in vaste dienst. Met algemene stem men wordt benoemd de heer A. Imanse te Rilland-Bath. Tenslotte wordt nog beslo ten om nog een twaalftal wo ningen te bouwen aan de Bur gemeester van Gorselstraat en een strook grond achter de Ned. Herv. kerk ten behoeve van het bouv^plan 1947 te onteigenen. Bij de rondvraag vraagt de heer Mol of het mogelijk is te komen tot de oprichting van „Het Nederlandse trekpaard". H.M. DE KONINGIN AANWEZIG. De 15e Nationale tentoon stelling van de vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" behoort weer tot het verleden. Haar beschermvrouwe Konin gin Wilhelmina woonde Dins dagmiddag te Den Bosch „de grote parade," van het Neder landse trekpaard by, een schouwspel dat meer dan 15.000 toeschouwers in extase bracht toen dit massadefilé plaats vond. H.M. de Koningin heeft daarop persooniyk de door haar geschonken medailles aan de eigenaars van de kampioe nen i947 uitgereikt. De heer E, Verstraaten uit Graauw in Zeeland, die eigenaar is vau Honda van Melo, een scliitte- rend merriepaard van 9 Fe bruari 1934. werd speciaal aan Hare Majesteit voorgesteld, evenals de eigenaar van de vermaarde stallen „De Dobbe- laere" uit IJzendijke, die met 12 inzendingen was vertegen woordigd en een schitterend achttal in de ring leidde. Kampioen der hengsten werd Alban van Veldzicht, eigenaar Johan de Feyter Jzn. uit Schoondgke en G. L. de Lan- noye uit Aardenburg in Zee land, een vos in de groep der hengsten van 4 jaar, grote maat. Kampioen der merriën werd Honda van Melo, van E. Verstraaten uit Graauw in Zeeland. een streekschool voor achter lijke kinderen, samen met na burige gemeenten. De voor zitter zal hiernaar informe ren. De heer Boot zegt dat te gen het dempen van de sloot voor de Ned. Herv. kerk het Polderbestuur een erg vreem de houding heeft aangenomen. Zonder meer is afwijzend be schikt op het verzoek om toestemming voor het dem pen. De voorzitter zegt het zelf ook erg vreemd te vin den. In de bezettingstijd had het bestuur reeds besloten 600 bij te dragen en thans staat het er ineens afwijzend tegenover. De heer Mol is van mee ning dat het polderbestuur aansprakelgk gesteld kan worden voor de destgds toe gezegde 600. De heer Boot zou een krachtig schrijven willen richten tot het polder bestuur. Verder zegt de heer Boot dat hg graag zou zien dat de muziektent werd ver plaatst naar de Voorstraat. Ook de heer Mol is deze ge dachte toegedaan. De heer Francogs zou een perceeltje willen aanwgzen voor de mu ziektent. De voorzitter zegt toe dit met een deskundige te bekgken. Goes AANGEHOUDEN; Dinsdag is door de politie te Goes de 17-jarige K. G. uit Kloetingc, wegens diefstal van een bankbiljet van 10 en een tabakskaart, aangehou den. Proces verbaal volgde. Kloetinge MOND ACCORDEON VERENIGING. De onlangs te Kloetinge opgerichte mondaccordeon- vereniging kreeg dezer dagen een definitief bestuur, dat er als volgt uitziet: J. K. Paar- dekoper, voorzitter; J. P. Verschuure 2e voorzitter; J. de Koning, secretaris; C. Dek ker, penningmeester; mej. E. Kole, alg. adjunct. Als naam der vereniging werd gekozen „Inter Nos". Tot directeur werd benoemd de heer G. J. van Haaf ten uit Goes. De ver eniging telt momenteel 28 le den, en is aangesloten bij de Bond van Chr. Mondaccordeon- verenigingen. HERSTELRAAD. Door de burgemeester te Kloetinge is een herstelraad benoemd, die tot taak heeft goederen onder de oorlogs-ge- dupeerden te verdelen, die door de Stichting Herstel Zeeland 1945 worden toege wezen. Winkeliers worden daarvoor bevoorraad en aan de getroffenen punten en bon nen uitgereikt. De textielgoe- deren zijn reeds in de manu facturenzaken gearriveerd. Middelburg HANDELSBELANG. De vereniging Handelsbe lang te Middelburg heeft gis terenavond in besloten kring het 50-jarig jubileum feeste lijk herdacht in een gezellige bijeenkomst, die besloten werd met een diner. Wij stellen ons voor morgen daarop nader terug te komen. NED. CHR. GRAFISCHE BOND. Op de Maandag en Dinsdag te Amersfoort gehouden alg. vergadering van de Ned. Chr. Grafische Bond werd tot lid van het hoofdbestuur herkozen de heer J. Marys te Vlissingen en tot plaatsvervangend lid de heer Chr. Suurmond te Mid delburg. BENOEMINGEN. Bij beschikking van de mi nister van verkeer en water staat zijn met ingang van 1 Juni 1947 benoemd tot com mies in vaste dienst bij de rijksverkeersinspectie de he ren A. H. Rijnberg en J. D. Daane en tot adjunct-commies de heren L. de Bruyn en A. W. Levering, allen werkzaam bij de rijksverkeersinspectie te Middelburg. Afdeling Zeeland der E.V.O. vergaderde. De afdeling Zeeland van de Algemene Verladers- en Ei genvervoerders organisatie (E.V.O.) hield Dinsdagmiddag in de zaal Krijger te Goes een door leden uit verschil lende delen van Zeeland bij gewoonde vergadering, die geopend werd door de voor zitter, de heer F. Duvekot, die allen welkom heette. De algemeen-secretaris, de heer mr. A. Greeben, sprak o.a. over het ontstaan der E. V. O., door samenwerking van verschillende landelijke werkgevers, middenstands- en landbouworganisaties en de erkenning eerst in 1941 hier te lande en later in 1944 door onze wettige regering te Londen. De heer W. Fick, chef-technische dienst, wees er op, dat meestal een derde van de auto's in reparatie zgn en dat er begin 1947 totaal 54.942 rgvergunningen waren afgegeven. De chef van de economische afdeling, de heer W. Vlis, kon o.a. mede delen, dat er nog wel 16.000 aanvragen voor vrachtauto's lopende zgn, waarvan er hoogstens 4000 binnen afzienw bare tijd kunnen worden in gewilligd. De aanwezigen kon den genieten van een tweetal zeer mooie geluidsfilms van de Shell, n.l. „Het winnen van div. olieproducten" en „De goede wijze van het sme ren van benzinemotoren". Verder werd naar voren gebracht, wat de E.V.O. voor haar leden reeds heeft kun nen bereiken om het eigen vervoer mogelijk te maken als het niet door beroepsver voer kan worden verricht. Verschillende vragen gaven gelegenheid o.a. over de in terne organisatie inlichtingen te verstrekken en te doen uitkomen, dat ook deze samenwerking tot een goed resultaat kan leiden. Opgemerkt zij nog, dat al len die een vergunning heb ben voor eigen vervoer, lid der E.V.O. moeten zijn. Des avonds had in „De Prins van Oranje" een lezing plaats voor chauffeurs. Provinciaal personeel. In overeenstemming met een desbetreffend advies van de minister van binnenlandse zaken, stellen Gedeputeerde Staten van Zeeland voor aan de Prov. Raad het salaris van de ongehuwde provinciale functionarissen te verminde ren met 5 aftrek voor on- gehuwden. Voorts willen Ge deputeerden enkele wijzigin gen doorvoeren voor het per soneel der Prov. Stoomboot- diensten, namelijk: le. het machinekamerper- soneel kleding inplaats van kleedgeld verstrekken; 2e. het werkplaatspersoneel, dat tot op heden noch kleding noch kleedgeld geniet, even eens kleding verschaffen; 3e. de agenten en goederen klerken geheel van uniform- kleding te voorzien. Tenslotte stellen Gedepu teerden na overleg met de mi nister van binnenlandse zaken voor, de tijdelijke opbouwtoe- lage voor het provinciaal per soneel slechts te berekenen over het grondloon. Dit heeft tot gevolg, dat de toelage voor de laagstbezoldigden minder wordt. Tribunaal Goes. Het tribunaal te Goes behan delde Woensdag vijf zaken. Twee der beschuldigden, Q. de Vrie uit Kattendijke en A. K. Lamain uit Wolphaartsdiik werden, op verzoek van hun verdedigers, mr. Kropman en mr. P. C. Adriaanse, onmiddel lijk in vrijheid gesteld. De uitspraak tegen B. J. Kindt uit Hoek, C. L. Kosten- se uit Kruinlngen en Ina F. Feitsma, volgt Woensdag: 25 Juni a.s. Morgen hopen wij n uitvoeriger verslag van de zit ting te publiceren. UITSPRAKEN. M. Kopmels, 48 j., zonder beroep te Goes: hervatting van het onderzoek gelast; P. Jansen, 23 j., landarbei der te Kruiningen, 3 mnd. in ternering tot 11 Sept. en ontz. rechten. H .B. Frimbos, 64 j., z. b., te Bergen op Zoom, 2 jaar internering tot 11 Juni 1949 en ontz. rechten. H. J. J- Ridderhof, 42 j., z. b., te Valkenswaard, von nis inhoudende IVz j. intern, vervallen verklaard. Marktberichten VEILIN GS VER. Z.BEVELAND, GOES. Aardbeien A 86132; B 50—98; Kersen Early Ri vers 150—158 alles per 100 kg. Peulen 81; Rhabar- ber 9.50—13; Sjalotten ƒ11 —12; Stoof sla 13 alles per 100 kg.; Kropsla II 7.50 per 100 stuks; Selderie 3 4 per 100 bos. VEILINGSVER. KAPELLE— BDËZELINGE E.O. Madame Lefébre 53142; id. Moutót 52—144; Jucunda 62 128; Kersen Early Rivers 42 165; Sjalotten 6%, alles per K.G. De eerste van de drie voor de Yoego-Slavische lucht vaart-mij. bestemde Dakota's, die door Fokker tot verkeers vliegtuigen werden verbouwd, is op het vliegveld Schiphol afgeleverd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 8