t- Vlissingen - Leiden Het internationale leger Renesse als badplaats r Strijd om een leraar Brits-Indische vorsten AVEEDE BLAD i-KDVINClALE ZEEUWSCHE COURANT DONDERDAG 12 JUNI 194? /i Het uitbreidingsplan. Het dorp Renesse is een van de mooiste Zeeuwse dorpen. Velen bewaren aan dat dorp en aan het land van Renesse pret tige herinneringen. Zoals zijn dorpskom daar ligt rondom het grote grasveld, waarop de vijf tiende eeuwse kerk staat en zoals zijn huizen staan te dro men onder de hoge bomen, oefent het op alle bewoners een sterke bekoring uit. Voor Renesse geldt het woord, dat het wie het heeft bezocht er altijd weer wil te rugkeren om te dwalen lan °-s de landelijke en lommerrijke weggetjes, die voeren naar duin en strand. HET STRAND. Het is op die paden aange naam lopen en rijden. Wan neer men wil, wandelt men van het dorp in acht minuten naar het strand. Het dorp is met autobus diensten en tram, die aanslui ting geven od de verbindingen buiten Schouwen en Duiveland, gemakkelük bereikbaar. Het strand is breed, het ba den is er vrij en in de omge ving kan men uren lang wan dalen in een landschap, dat door zijn schoonheid en vredig heid ontsnanning schenkt. Zo juist is er weer een nieu we wandehng mogelijk gewor den, namelijk van het einde der Nederland op het Filmfestival te Brussel. De korte films, waarmee Ne der1 and op het wereldfilm festival, dat momenteel te Brussel wordt gehouden, uit komt, zijn de documentaires „Nederland in het eerste be- vriidingsjaar" en „De troon leeft", de studentenfilm „Zes jaren" en het kleurenfilmpje „Partisanenlied", gezongen en gedanst door Chaja Goldstein en gemaakt in de Paramount- studio's te Parijs door Paul Schuitema. „Partisanenlied", dat een vertoningsduur heeft van 10 minuten, is een nieuwe poging om de kleur een aesthetische toeoassing te geven, zodanig, dat die kleur wezenlijk bij draagt tot intensivering van het dramatisch effect. In dit geval helpt zij mede het alge meen verzet tegen het nazi dom te symboliseren. Het staat nog niet vast. wanneer „Partisanenlied" op het festival te Brussel en in de Nederlandse theaters in verto ning zal komen. Tot de films, die Amerika in gezonden heeft, behoort Willi am Wyter's „The best years of our lives", een geschiedenis over na-oorlogse familietoe- standen, die in Amerika de meest bekroonde rolprent van de filmgeschiedenis is en die thans reeds voor de vierde maand in het Leicester Square theater te Londen wordt ge draaid. De nieuwe staat Pakistan. Het blad van de Voor-Indi sche Mohammedaanse liga „De Dageraad" heeft verklaard, dat de totale bevolking van de nieuwe staat Pakistan 70.045.506 zielen zal bedragen, waarvan 48.600.000 Mohamme danen zullen zijn. Pakistan zal Voor-Indië's grootste producent van tabak, thee en jute zijn. DUITSLAND NAAR DE OLYMPISCHE SPELEN? Volgens een bericht van 't agentschap „Dena" heeft een aantal vooraanstaande per sonen op sportgebied uit al le Duitse zones dezer dagen een voorlopig comité gevormd met het oog op Duitslands deelneming aan de Olympi sche Spelen. J1 9 li voorbijgaan j De vraag Ans, de zuster van Mathil- de, mijn schoonzuster dus, is de gelukkige en trotse moe der van drie spruiten, waar van de oudste zeven en de jongste twee is. Hans, nummer twee, is een buitengewoon lastig heer. Hij is niet alleen lastig, maar ook nieuwsgierig. Hij reageert op alle moge lijke pakjes en tassen met zijn eeuwige vraag naar de inhoud en als die tot zijn te vredenheid is beantwoord, naar de herkomst. Nadat Ans op verschillen de zeer paedagogische wijzen vruchteloos getracht had aan dit gezeur een einde te ma ken, heeft ze ten einde raad haar toevlucht genomen tot 'n zinnetje, dat Han's nieuws gierigheid volkomen bevre digt. Zodra het woord „gestolen" Is gevallen, is Hans tevreden en eerder niet. Van de week^ was Hans een middag bij ons', omdat zijn moeder boodschappen moest doen. Beladen met pakjes haalde Ans hem op en sa men togen ze huiswaarts, 't Was een feest, want hij mocht in de tram Hij vertelde honderduit over alle nieuwigheid, die hij die middag meegemaakt had, tot hij de pakjes ontdekte en prompt reageerde met de vraag: „Wa's da mams" en om zijn moeder niet in onge legenheid te brengen, vroeg hij verder. „Is da allemaal gesteeld?" RENARD. Laan naar de Oude Hoeve. Rondom Renesse liggen vele boomgaarden, die in de bloei tijd uiteraard het mooist zijn, maar die ook in de zomer een lust voor het oog zijn. De bewoners van Renesse hebben zich in de jaren voor de oorlog druk beijverd om aan zomergasten een" aangenaam verblijf te bezorgen. Er w$.s gezorgd voor hotel- en pen sionaccommodatie en er waren zomerhuizen, die te huur wa ren. Nu is het zo. dat verschei dene zomerhuizen doorlonend verhuurd zijn. maar men is be zig de dorns^om uit te brei den met woningen en dan ko men de zomerhuizen weer ge heel beschikbaar voor het oor spronkelijke doel. UITBREIDINGSPLAN. Met ongeduld wacht de bur gerij on het uitbreidingsolan. dat in voorbereiding is en dat beoogt langs de kust een bad- centrum te vormen. Dit cen- trajn zou door een groene zoam gescheiden blijven van het dorp. Grote behoefte bestaat er aan een badhotel in de duinen, uitbreiding van het aantal zo merhuisjes en aan een jeugd herberg. De plaatselijke V.V.V. heeft zich vol enthousiasme gewor- nen on de bevordering van al les. wat Renesse aantrekkelij ker kan maken voor zön be woners en voor de bezoekers. WAT DE ZOMER BRENGT Er is een zome.rorogra.mma ongemaakt, dat voor elke Za terdagavond een concert in de muziektent vermeld. Verschei dene muziek- 'en zangvereni gingen zegden reeds haar me dewerking toe. Voor Augustus staat een groot ruiterfeest, een serie korfbalwedstrijden tegen badgasten en kampeerders- (sterst, motorraces en nog heel veel meer op het pro gram. Behalve de belangstelling van gasten, die uit geheel Ne- d^riand komen, heeft 't strand ook de warme bc'angstelling van Schouwen en Duiveland's ingezetenen. Er kunnen vrij wel geen schoolreisjes, tochties voor ouden van dagen en an dere gemeenschappelijke zo- meruit.staojes zijn. zonder dat e®n bezoek a^n het strand van wordt gebracht. Het lijdt geen twiifel dat Re nesse met z"'n gastvrije bevol king en dank zij z'n gunstige ligging een mooie toekomst te gemoet gaat. Er zal flink aan gepakt moeten worden en men zal wat nieuw kaoitaal moeten interesseren voor de ba<Jnlaots, maar dat komt wel in ord»! H. Zweedse ex-prins gaat filmen. Lennart Bernadotte, de kleinzoon van de Zweedse Koning, die zijn titel heeft opge geven om met een niet adellijke vrouw te trou wen, is vorige week naar Lissabon vertrok ken waar hij voor de Zweedse Luchtvaart Mij. een technicolor film zal maken. v. J België wil wereld tentoonstelling. Het Belgisch kabinet heeft Maandag besloten in 1953 een wereldtentoonstelling te hou den wanneer Frankrijk het niet doet. Wanneer Frankrijk be sluit in dat jaar een wereld tentoonstelling te organiseren, zal België de zijne tot 1955 uitstellen. Denemarken heeft 700 Poo'.se kinderen uitgenodigd om de vacantie in dat land door te brengen. De kinderen kwa men met het Amerikaanse schip „Batory" aan en zoals op deze foto te zien is hebben zy dringend goede voeding nodig. Het programma voor de derdestedenontmoeting op Zaterdag en Zondag a.s. Zaterdag en Zondag a.s. zal voor de derde maal de Ste- denontmoeting Vlissingen Leiden plaats vinden. Toen Vlissingen dadelijk na de be vrijding van Westelijk Neder land door Leiden werd ge adopteerd, ontstond ook al spoedig bij de Leidse sport verenigingen het verlangen, de getroffen zusterverenigingen te Vlissingen te helpen. Als resultaat hiervan vond in No vember 1945 reeds de eerste ontmoeting te Leiden plaats. Een niet onaanzienlijk bedrag werd toen aan Vlissingen overgemaakt. Ook in 1946 vonden ver-, schillende ontmoetingen plaats, zij het niet in mas saal verband. Op de laatste gezamenlijke vergadering van de Leidse en Vlissingse Con tact-Commissie werd beslo ten, jaarlijks één massale ste- denontmoeting te organise ren. Vapzelfsprekend is er nu geen sprake meer van enige hulp-actie. Zo zullen dan a.s. Zaterdag ca. 125 Leidse sportbeoefe naars in de Scheklestad aan komen en daar tot Zondag avond de gast zijn van hun Vlissingse vrienden.- Zaterdag avond om zes uur vindt in de Scheldehal de ontvangst plaats, waarna om 7.30 uur begonnen wordt met bokswed strijden, eveneens in de Schel dehal. Elf Leidse boksers, onder wie de A-klasser D. Snik, zullen in de ring verschijnen. Als tegenstander voor Snik is aangewezen Maarten Kerlc- hove, de Vlissingse bokser, die twee weken geleden zo'n goed figuur sloeg tegen de MAXIMUMPRIJS VOOR MIE VASTGESTELD. De bestaande prijsregeling voor vermiceli en macaroni is thans aangevuld met een ma ximumprijs voor mie, welke voor de consument op 1.60 per kg. i® bepaald. Zuidelijke kampioen Jan Re- mie. Na afloop van de bokswed- strrjden is er nog een gezel lig samenzijn. Tezelfdertijd vinden in het Concertgebouw de tafeltenpis- wedstrijden plaats. Drie Leid se herenploegen, bestaande uit één 1ste klasse- en twee 2de klasje ploegen en een 2e klasse damesploeg zullen het de Vlissingse tafeltennissers niet gemakkelijk maken. Dezelfde Leidse ploegen zullen Zondagmorgen uitko men tegen de vertegenwoor digende Walcfcerse ploegen, echter met uitzondering van de dames. De Leidse zwemmers ko men reeds Zaterdagmorgen aan, waarna bij het gemis van een wedstrijd-bad 's mid dags te Breskens de wedstrij den worden gehouden. ZONDAG. 's Zondags wordt reeds om 9 uur op het terrein aan de Bosweg een aanvang gemaakt met het programma'. Aller eerst komt het Leidse hand- bal-herenelftal uit tegen de heren van Marathon. Om 10 uur volgen dan de dames, waarna om 11 uur de atle tiekwedstrijden beginnen. Daar de V. en A.V. „De Zeeuwen" haar medewerking aan deze wedstrijden heeft onthouden, zullen zowel voor handbal- als athletiek geen vertegenwoordigende ploegen, maar de V.S.V. „Marathon" tegen de Leidenaars uitko men. Een gemakkelijke op gave zal dit voor de Mara- thonners niet zijn. Na een gezamenlijke pauze wordt om één uur begonnen met de korfbalwedstrijd tus sen het Zeeuwse en het Leid se twaalftal. Hierna zullen nog enkele aantrekkelijke athletieknummers worden verwerkt, waarna om kwart over drie de voetbalwedstrijd tussen de officiële vertegen woordigende K.N.V.B.-ploegen van de beide steden begint. WANTROUWT RUSLAND DE U.N.O.? HET VETO-RECHT door: UUUI Paul Boncour j Na veertien maanden onaf gebroken arbeid, wel niet ge heel in het geheim, maar toch met de grootste discretie, is het comité van de generale staf van de UNO met het rapport klaargekomen; en eerlijk gezegd, het stelt ons teleur. Ten eerste is het niet vol doende en ten tweede is het tegenstrijdig. Het toont heel duidelijk, dat de Vijf Groten, die dit comité, evenals de Veiligheidsraad beheersen, het totaal niet eens zijn. In de eerste plaats is het geen in ternationaal leger, dat men ons voorstelt: de eenheden, die ter beschikking van de Veiligheidsraad worden ge steld, zullen, tenminste in het begin, gevormd worden uit sluitend door de Vijf Groten (terwijl het oorspronkelijk plan was: slechts de helft door hen en de andere helft door de kleinere mogendhe den) en hun nationaal ka rakter behouden. Zij zullen slechts aan de Uno „ge leend" worden om eventuële agressie te onderdrukken; als zodanig zullen zij in de legers van „leden-staten" als elementen van deze legers fun geren. En zelfs bij eventuële agressie en de noodzakelijk heid dientengevolge om hier aan weerstand te bieden, zul len zy toch hun nationaal ka rakter behouden en onder commando staan van officie ren door de eigen regering benoemd. De reserve, waarin men te San Francisco expres voor zag, van een opperbevel aan gewezen door de Veiligheids raad, wordt in het rapport nauwelyks gerept. Wat doet het ertoe, zal men zeggen, het voornaamste is, dat er een leger ter beschik king van de Uno wordt ge steld en dat deze niet zoals de Volkenbond een rechter zonder politie zal zijn. Dit is de grootste winst van het Charter van San Francisco, dat op vele andere punten ver beneden het Volkenbondspact staat. EEN GEHEEL? Maar hoe kan zulk een le ger een homogeen geheel wor den? En zullen de voorwaar den voor de voorbereiding en snelheid ervan, waarop juist de Franse delegatie in een byvoegsel van het rapport aandrong, worden verzekerd Eén van de ernstigste pun ten waarmee wij' het niet eens zijn, is de basis-kwestie. Uit de aard der zaak zal, gezien de snelle bewegingen en de grote afstanden van de hui dige militaire operaties, het verspreiden van de basis over grote afstanden noodzakelijk maken. De U.S.S.R. weigert klaarblijkelijk om er in toe te stemmen, dat de „bases" ter beschikking van de Uno-strijd- krachten zullen worden ge steld en deel zullen uitmaken van de z.g. „faciliteiten" die, volgens het Charter, de Ver enigde Naties zijn gehouden toe te staan aan de Raad, met het oog op de handhaving van de vrede. DOORTOCHT. Ik herinner mij heel goed de stryd, die in San Francisco gestreden werd om erdoor te krijgen, dat het recht van doortocht waarvan men zeer ten onrechte bij de Vol kenbond Zwitserland uitsloot, die draaischyf van het Euro pees spoorwegverkeer" als Lezers schrijven Geen boetekleed. De heer Laporte, die in on? blad vijf vragen richtte'tot de directeur der Vlissingse H.B.S., de heer Lammers, en daarop antwoord ontving: van de heer Lammers, komt thang met een wederwoord. Hij ig niet bereid het boete kleed aan te trekken voor de wijze, waarop het bestuur van het Chr. Lyceum te Goes een leraar van de Vlig-ingse H.B. S. trachtte te werven voor de school te G.oes. De Keer Laporte zegt dat de heer Lammers tracht het Ly ceum in opspraak te brengen. Het bestuur heeft daarvan ten leste kennis gekregen en acht te de juiste weg, dat de in specteur en de pere werd in gelicht. De heer Laporte is niet bereid van zijn vijf vragen iets terug te nemen en hij besluit: Als de lezers daarvan met aandacht kennis hebben geno men, verwachten zij niet op nieuw een bestrijding van Uw ingezonden stuk. Het zou slechts een herhaling worden van wat we reeds schreven. Bovendien is Uw antwoord op mijn 5 vragen geen bestrijding van die vragen. Door goed. en door kwaad gerucht bouwen we verder aan liet Christelijk Lyceum voor Zeeland, evenals onze vaders dit gedaan hebben toen de eerste Chr. Lagere School in Zeeland werd gesticht. Zie hoe God die arbeid heeft gezegend. •Reedis meer dan 100 Chr. scho- ien telt onze provincie. Voor het Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onder wijs is in Zeeland nog een gro te taak weggelegd. De heer Lammers antwoordt ons op de verwijten van de heer Laporte o.m. het volgen de: Met dat ten leste zegt U be- wust een onwaarheid! Het meer gebruikelijke woord schrijft men niet in een krant. Bewijs 10 Mei: Klacht aan de In specteur en tegelijkertijd, met dezelfde post, een afschrift hiervan aan de rector van het Chr. Lyceum. 13 Mei: Antwoord van de Inspecteur. De 1ste van de Zeeuwse col lega's ontvangt een afschrift van de klacht en zendt, na kennisneming, dit afschrift door aan de volgende collega. Ruim IVo week later stuurt de collega, die het rondgaand afschrift het laatst heeft ont vangen, mij dit terug. 21 Mei: Ouderavond. „Mede deling aan de pers" zoals U het noemt! Noemt U dat „ten loiite" Hoe durft U, na zo'n be wuste onwaarheid,, de op één na laatste alinea te schrijven en Gods naam te noemen? C. Laatste zin van de op één na laatste alinea (Bovendien is Uw antwoord...) Wat nu? U stelde dus de 5 vragen om geen antwoord te krijgen Een vraag eist toch een antwoord en geen bestrijding? 't Zal wel aan mij liggen, maar dat be grijp ik niet! D. De rest van het stuk laat ik met een gerust geweten ter beoordeling aan de lezers over. Discussie gesloten. Red. P.Z.Ct. RIJTOER OUDEN VAN DAGEN. Nu de zomer weer in het land is en de vacantiedagen aanbreken maakt ieder, die daarvoor in de gelegenheid is, plannen, wanneer, waar en hoe deze dagen door te bren gen. Hoe zit het met de ouden van dagen? Bestaat er voor deze meppen, die byzonder door de oorlogsomstandighe den hebben geleden, geen mo gelijkheid eens een prettige dag te hebben? Weliswaar verblijven nog vele van deze oudjes in Breda, maar m.i. zijn er ook nog heel wat in Middelburg. Zij zouden een heerlijke, dag kunnen hebben door bijv. een rit te maken van Middelburg via Veere, Domburg en Westkapelle naar Vlissingen en terug. Zeker zullen vele autobezitters hier aan hun medewerking willen verlenen. Welke instantie neemt het initiatief om de Middelburgers van 65 en ou der een vacantiedag te be zorgen? Waneer ieder een steentje bijdraagt door een gift in geld of natura, zal ook de financiële kant geregeld zijn. A. LABRUYÈRE. Middelburg. DISTRIBUTIE- BEZWAREN. Nadat wij alle mogelyke moeilijkheden en tegenwerking ondervonden by en na de be vrijding, is het me na vele we derwaardigheden eindelijk ge lukt mijn drukkerij weer draaiend te krijgen en ook voldoende personeel in mijn be drijf te krijgen. Veel geloop iedere week van het ene naar het andere bu reau was ons deel. Mijn personeel komt ook in aanmerking voor extra bonnen vuile en giftige arbeid. Tot nu toe konden wij op ge zette tijden de bonnen ter plaatse by de distributiedienst afhalen en dit liep gesmeerd, doch de regeling die nu werd getroffen doet de deur dicht, p de laatste oproep voor af halen bonnen luidde het bevel: distributiekantoor Oostburg. Is het nu nog niet welletjes dat we als gedupeerde pa troons veel te lopen hebben en halve weken van huis moeten zijn om ons bedrijf draaiend te krijgen of te houden, doch dat we verplicht worden de distri butiebescheiden voor ons per soneel in Oostburg af te halen. Wordt er niet iedere week ter plaatse zitting gehouden door distributie-heren en/of dames, die dan toch evengoed deze bescheiden ter plaatse kunnen uitreiken, waardoor ons minstens een halve dag- verlet en een reis naar Oost burg wordt bespaard. Laat ons nu toch allemaal de handen in elkaar slaan om er van te maken wat er nog van te maken is, inplaats van elkaar moeilijkheden en last te bezorgen. De Distributiedienst wil hier toch zeker ook wel medewer king aan verlenen? J. BEVIN. Drukkerij, IJzendijke. een gebiedende noodzakelijk heid voor de Verenigde Naties werd erkend. Het spijt mij nog steeds, dat ik niet de zelfde strijd voor de bases heb gevoerd. Het scheen mij toe, dat die voldoende aangegeven werd'door Par. 2 van art. 43, waarin werd bepaald, dat het accoord der leden de alge mene basis vormde van de ter beschikking van de Vei ligheidsraad te stellen troe pen, evenals de aard van de te verlenen „faciliteiten". WACHTEN? Hoe wil men zonder vooraf behoorlijk geoutilleerde basis bij eventuële bedrei ging van de vrede snel een aanval kunnen weer staan? Ik spreek nog niet eens over de weigerende hou ding van Rusland ten aan zien van art. 45 van het Charter, waarin door de le den van de Verenigde Naties het gebruik van luchtstrijd krachten voor onmiddellijk ingrijpen wordt vastgesteld. Rusland wil blijkbaar wach ten met samenstellen van die strijdkrachten, totdat de mi litaire accoorden met elk der Verenigde Naties gesloten en goedgekeurd zullen zijn. Ook lijkt het of, zowel bij het co mité van de Generale staf, als bij de Veiligheidsraad, de Sowjet-Uriie de betekenis van de bepalingen van Charter in een beperkende zin wil inter preteren. EIGEN STERKTE. Of duidelijker gesproken: het is geen gevolg van 'n min derwaardigheidscomplex, want de Russen zijn zich van eigen sterkte volkomen bewust, maar van wantrouwen; Rus land handelt alsof het vreest, dat de Uno de beginvorm van een conflict tegen hem zou zijn! Waarom die vrees? Het vetorecht is er immers om alle eventualiteiten te voor komen en het is beslist wel hierom, dat Rusland er zo op stond. Gelijk dit vetorecht ook, zolang het zal bestaan, alle interventies van het internationale leger zal beperken. Dit leger, waarvan de organisatie dermate moei lijk is, kan slechts worden opgeroepen om tegen mogend heden van de tweede-rang op te treden, daar het Vetorecht de Vijf Groten tegen het ri sico, dat het tegen hen ge bruikt zal worden, vrijwaart. AANVAL. Kan men zich een interna tionaal leger voorstellen, dat sterk genoeg zal zijn om één van de Vijf Groten openlijk aan te vallen? Een feit is in ieder geval, dat dit leger ze ker geen belangrijke algehele vermindering van de bewape ning van alle landen ten ge volge zal hebben. En waar dit niet zo is, hoe dan met de collectieve veiligheid? In ieder geval zullen de gezamen lijke strydkrachten van vier van de grootsten altijd ster ker moeten zijn dan van de tegen het Charter opstandige vijfde. Al vinden de defaitisten dit niet zo. het vetorecht wordt dus niet gerechtvaardigd door de onmogelijkheid om tegen over een grote mogendheid te ageren. In ieder geval be staat het en ik vrees, dat het nog lange tijd gehandhaafd zal blijven, al was het alleen maar om politieke redenen. Wanneer eens het vertrouwen gevestigd zal zijn, moeten de ze redenen zeker herzien wor den, maar of, gezien de gang van zaken, dit vertrouwen ooit zal komen Gestolen hemden. Een Argentijnse gauw dief stal onlangs vijf tig gevangenishemden. Hij werd gepakt en de zaak kwam begin deze week voor de rechter. Deze veroordeelde hem tot gevangenisstraf en teruggave van 49 van de 50 hemden. Eén hemd mocht hij hoi'l den en meteen ■•antrek3 ken. De ouders van ruim 1500 schoolkinderen in Zuld-Slees- wijk hebben een schoolstaking georganiseerd omdat geen Duitse kinderen de Deense minderheidsscholen mogen be zoeken. ZIJ VOELEN ZICH „IN DE STEEK" GELATEN ONZEKERHEID. (Van een U.P.-correspondent) Het nieuwe Britse plan tot machtsoverdracht in Voor-In - dië heeft de toekomst van de meer dan 500, zeer in grootte en rijkdom variërende Indische vorstendommen, zeer onzeker gemaakt. Tot dusverre hadden deze staten een speci ale verhouding tot de Britse Kroon, maar in de komende paar maanden zullen zij moe ten besluiten wat hun nieuwe positie zal worden. De Indische vorsten van wie sommige wereldberoemd zyn om hun fabelachtige rijk dommen hebben een keuze uit drie mogelijkheden. Zij kun nen trachten tot overeenstem ming te komen met de Con gres-regering van Hindoestan en zich voegen bij dat nieuwe rijk, of wel zij kunnen zich aansluiten bij het Mohamme daanse Pakistan. De derde mo gelijkheid is dat zij zich onaf hankelijk verklaren van Hin doestan en Pakistan en een derde Indische staat vormen, al dan niet met Dominion-sta tus van het Britse Rijk. Daar sommige van de vorstendom men al heel klein zijn, lijkt deze laatste oplossing weinig waarschynlijk, temeer daar het betwyfeld moet worden of zij er in zullen slagen zich tot grotere groepen aaneen te slui ten om een derde Indisch Do minion te vormen. De Indische vorsten zijn op 't ogenblik dan ook danig in de war en weten niet wat hun te doen staat. Sommigen bekla gen zich bitter over Engeland, dat hen „in de steek gelaten heeft". Anderen hopen een ver drag te kunnen sluiten met Hindoestan of Pakistan. Enke len zelfs hebben al besloten zich onafhankelijk te verkla ren. Zo bijv. de Nawab van Bhopals. De belangen der vorsten vonden hun uitdrukking in de Kamer der Vorsten, maar de toekomst van dit instituut is twijfelachtig. Sommige vorsten geloven, dat het Britse plan de doodsteek betekent voor de Kamer en staan op het punt om daaruit de consequenties te trekken. Andere echter willen, dat de Kamer blijft voortbe staan, doch willen hun defini tieve houding eerst bepalen als vaststaat, hoe Engeland, Hin doestan en Pakistan hier te genover staan. Al variëren dan de Indische vorstendommen aanzienlijk in betekenis, tezamen vormen zij toch een belangrijk gebied, dat bijna de helft van Voor-Indië beslaat. Het meest bekende vorstendom is wellicht Hydera bad, dat meer dan 16 millioen inwoners telt. Een andere in vloedrijk vorstendom is het iets grotere Kashmir Kashmir, dat echter slechts 4 millioen in woners heeft. Aan de andere kant zijn er dan miniatuur staatjes met niet meer dan een paar honderd inwoners elk. Over het algemeen wordt het gezag geheel uitgeoefend door de vorst, al dan niet met bij stand van een uitvoerende raad of zelfs een wetgevende ver gadering met beperkte macht. DOMINION-STATUS VOOR HINDOESTAN EN PAKISTANI 'AFGHANISTAN e_ ptnosjaab ciadsjposr H I N A x M V CALCUTTA lo 4 centrale- kj j mwmoen r Deze kaart geeft een overzicht van de door Engeland voor gestelde verdeling van Brits-Indië in de twee dominions Hindoestan en Pakistan. De voornaamste Indische vor stenstaten zyn eveneens aangegeven. Zoals bekend, zal in de N.W. Grensprovincie door middel van een volksstemming worden uitgemaakt, of dit gebied al dan niet tot Pakistan zal behoren. Evenmin is het thans reeds geheel zeker, dat de Pendsjaab geheel tot Pakistan zal worden gerekend. Van Indische zyde nog voorstellen gekomen om Bengalen een afzonderlijke status te geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 23