Ramadier wil niet wijken Krantenbezit kan onteigend worden Christelijke Schoolraad UIT DE PROVINCIE THOLEN Zeeuwsch-Vlaanderen Burenruzie in Bruinisse Schouwen en Duiveland STAKINGSGOLF BREIDT ZICH Besprekingen mislukt. UIT.. De Franse minister-presi dent, Paul Ramadier, heeft Dinsdagavond in een uiteen zetting voor de nationale ver gadering opnieuw de nadruk gelegd op de vastbeslotenheid van de regering om haar ge zag te handhaven en niet tot onderhandelingen over te gaan onder de druk van stakingen by openbare diensten. Ramadier verwierp het denk beeld van een krachtmeting tussen de regering en de ge organiseerde arbeiders, doch hij aanvaardde een meting van wijsheid, en hij depd een be roep op de wijsheid van de ar beidersklasse in dit ernstige uur, „als op dit ogenblik de regering onder bedreiging zou weigeren de verantwoordelijk heid te aanvaarden voor het handhaven van haar gezag zou dit betekenen dat wij afstand deden van de republiek," aldus De zaak „Vrij Nederland". Voor het bijzonder gerechts hof te Amsterdam werd Dins dag opnieuw de zaak behan deld tegen enkele medewer kers van het illegale blad „Vrij Nederland", die na hun arrestatie in 1943 tegenover de Duitsers hadden doorge slagen en die daardoor schul dig waren aan tal van ar restaties. Tegen de broers Jan en Tom Lohman eiste de procu reur-fiscaal resp. 2 Vz j. rijks werkinrichting en 5 jaar met aftrek van voorarrest. Tegen Monhof werd 1 jaar voor waardelijk met een proeftijd van 5 jaar; tegen Beenen werd de eis van 20 jaar ver laagd tot 15 jaar. 24 Juni a.s. zal het Hof uitspraak doen. Nederlandse zwemsters naar Amerika. De Kon. Nederlandse Zwem- bond heeft het programma van de Amerikaanse Z we in bond voor de Nederlandse zwemsters, die ter gelegen heid van het eeuwfeest van 't stadje Holland in Michigan, naar de Verenigde Staten zou den gaan. goedgekeurd. Nel van Vliet en Iet Kostervan Feggelen zullen op 25 Juli met het ss „Westerdam" naar New York vertrelcken. Vriendschapsverdrag met Indonesië. Egypte heeft een vriend schapsverdrag gesloten met de Indonesische republiek. Aggs Salem, de ondermi nister van de republiek, die het verdrag voor de Republiek heeft getekend, zal binnenkort ook aan andere Arabische lan den een bezoek brengen, om dergelijke verdragen te slui ten. De Bijenkorf voor de tuchtrechter. Dinsdag zette de tuchtrech ter voor de prijzen te Am sterdam de behandeling van de zaak tegen de „Bijenkorf" voort. De zitting was gewijd aan sandalen, huishoudelijke artikelen, boekensteunen, das- sendozen en fotostandaards, die alle voor te hoge prij zen zouden zijn verkocht. De volgende zitting, waar in de prijzen van shawls en dameshoeden zullen worden behandeld, werd bepaald op 20 Juni. Fusie tussen Duitse Lutherse en Evangelische kerken. Tijdens het congres van Evangelische Kerken te Treysa in de Sowjet zóne van Duits land is een fusie tussen de Lu therse en Evangelische kerken van Duitsland tot stand geko men. De Lutherse kerk zal haar eenheid en individualiteit be houden. Dit is de eerste keer sinds het uiteengaan van Lu ther en Zwingli, dat een der gelijke overeenkomst is geslo ten. Vreemde practijken in interneringskamp. In de kampen voor politieke delinquenten te Laren en Naaraen zijn autowerkplaatsen van een firma te Utrecht ge vestigd. De gedetineerden had den klachten over de voeding, zodat de firma besloot clan destiene aanvulling te ver schaffen, zuks met medeweten van de kampleiding. Op aan wijzing van de molenaar H. te Eémnes kwam men in een plaatsje bij Nijmegen, waar •tarwe te koop was. Met een militaire" vrachtauto werd de tarwe naar de bakker W. te Laren vervoerd, waar brood werd gebakken, dat met haring en sigaretten aan de delin quenten werd uitgereikt. Dezer dagen is de auto met 1200 kg. tarwe aangehouden en kon de C.C.D. te Utrecht de zaak ver der uitzoeken. DE PRIJZEN VAN ZEEBADEN. Blijkens een beschikking in de Staatscourant van Dinsdag zijn ook de exploitanten van zeebaden en onverdekte zwem. baden aan een p rij zenbeschik king onderworpen. Voor een bad voor personen van 14 jaar en ouder mag ten hoogste 30 cent worden bedongen. Voor kinderen tot 14 jaar mag niet meer dan 20 cent worden be rekend. Voor seizoenabonne menten mag respectievelijk 7 cn 5 gulden worden gevraagd. Ramadier. Hij waarschuwde dat de voedselvoorraden in Pa rijs binnen een paar dagen uit geput zouden kunnen zijn, evenals het kolenvraagstuk in vele fabrieken acuut wordt. Ramadier werd door de ver gadering luide toegejuicht bg het begin en einde van zijn toespraak, behalve door de communisten. Hij zeide niet welke maatregelen de regering zich voorstelde te nemen als de spoorwegstaking zou voortdu ren of wanneer de stakings golf zich tot andere indus- triën uitbreidde. Ramadier heeft inmiddels een nieuwe poging gedaan om een oplossing te vinden voor de huidige stakingscrisis. Frachon en Jouhaux, de beide secreta rissen van het Franse vakver bond (CGT), die Dinsdag uit Praag te Pangs zgn terugge keerd, zijn per brief door Ra madier voor een bespreking uitgenodigd. Uitbreiding. De arbeiders bij de grote electriciteits-centrales in Frankrijk hebben Dinsdagna middag eenstemmig besloten zich bij de stakingsbeweging aan te sluiten. BESPREKINGEN. De besprekingen tussen de regering en het Franse vak verbond C. G. T. zijn geëin digd, zonder dat men tot overeenstemming is kunnen komen over het beëindigen van de staking. Woensdagmorgen vroeg is tussen een delegatie van ar beiders uit de Franse gas- electriciteitsbedrgven en de minister van industriële productie, Robert Lacoste, 'n overeenkomst tot stand ge komen, waardoor een eind is gekomen aan het loongeschil J- deze bedrijven. NIEUWE BONNEN geldig van 15 tot en met 28 Juni. Bonkaarten KA t.m. KG 707 (Serie E.) Suiker, enz.: E 03 algemeen: 750 gram suiker, boterham strooisel, enz. of 1500 gram jam, stroop, enz. of 750 gram chocolade of suiker werken. Waspoeder, enz.: E 04 Alge meen, 250 gram waspoeder èn 250 gram soda. Eieren: E 05 Algemeen één ei. Bonkaarten KD. en KE 707 (Serie E.) Suiker, enz.: E 13 Algemeen en E 14 Algemeen 250 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram chocolade of suikerwerken. Waspoeder, enz.: E 15 Alge meen, 250 gra mwaspoeder èn 250 g*-am soda. Eieren: E 16 Algemeen één ei. Bonkaarten MA en MD 707 (Serie E.) Suiker, enz.: E 21 suiker, 250 gr. suiker, boterhamstrooi sel, enz., of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram chocolade of suikerwerken. Tabaks- en Versnaperings- k aarten. Tabaksartikelen: E 31 Tabak, 1 rantsoen sigaretten of kerftabak. E 32 Tabak en E 35 Ta bak, 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. Versnaperingen: E 33, ver snaperingen, 200 gram cho colade of suikefwerken of 200 gr. suiker, boterham strooisel, enz. of 400 gram jam, stroop, enz. E 36 Versnaperingen: 100 gram chocolade of suiker werken of 100 gram sui ker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gram jam, stroop, enz. Op de tabaksbonnen zijn ditmaal uitsluitend sigaretten of kerftabak verkrijgbaar dus geen sigaren. TWEEDE KAMER Amendemént-Burger aangenomen. In de vergadering der Twee de Kamer is Dinsdag ander maal aan de orde gekomen het wetsontwerp Noodvoorziening Perswezen. De heer Burger had ter ver vanging van zgn - amendement tot invoeging van een nieuw art. 18 een nieuw amendement ingediend. De strekking is ge- zwaren ontleend aan de Grond- lijk gebleven, doch om de be- wet te ondervangen, is aan sluiting gezocht bg de bepalin gen der Onteigeningswet. De heer Romme (K.V.P.) verzocht wederom uitstel van behandeling om het amende ment te kunnen bestuderen. De maatregel van onteige ning wordt geïntroduceerd als strafmaatregel op onzuivere ondernemingen en onteigening als straf verdraagt zien niet met de grondwet. De heer Vonk (Vrijh.) sloot zich aan bg de strekking van het betoog van de heer Rom me en maakt bezwaar tegen overhaaste afhandeling van een zo belangrijke zaak. Hij betoogde, dat de onteigening moet strekken te algemene nutte; deze echter zal strek ken ten nutte van bepaalde groepen personen. Minister Gielen zeide, dat de vraag opkomt of dit amende ment in het onderhavige ont werp thuis hoort. Daarover kan men van mening verschil len. Als de considerans geen wijziging ondergaat, zou deze vraag wellicht ontkennend kunnen worden beantwoord. De Ministèr deelde mede, dat deze ochtend hem reeds is voorgelegd het ontwerp dat hg vorige week heeft aange kondigd. Spr. bezwaren tegen het amendement zgn niet onover komelijk, doch wel ernstig. Hij zal toch overwegen alsnog de onderhavige materie in een aparte wet te regelen. De heer Burger (Arb.) ver klaart geen enkel bezwaar te gen dit voornemen te hebben, als er maar al vast een rege ling in het onderhavige ont werp is opgenomen. In zgn verder betoog gaf de heer Burger nog te kennen, dat men de indruk krijgt, dat men het amendement bestrijdt omdat men de collaborateurs niet wil aanpakken. De heer Romme (K.V.P.) wees er op, dat er in elk ge val recht moet zijn, ook ten aanzien van collaborateurs. Hij diende een motie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat de ma terie van het gewijzigde amen dement beter bij afzonderlijke wet kan worden geregeld. De heer Roos jen (A.R.) ver zekert, dat hg 't eerste amen dement-Burger niet in strijd met de grondwet achtte, thans is het nog verbeterd. Onder deze omstandigheden zal spr. zgn steun aan de motie-Rom- me onthouden. De Minister verklaarde, dat het amendement zal worden Inlerlocale telefoongids. Naar wij vernemen, zal in Juli een begin gemaakt wor den met de verspreiding van het tweede deel van de inter- locale telefoongids. In totaal moeten 185.000 exemplaren worden gedrukt. uitgevoerd als het wordt aan genomen. Het is niet juist, dat er per 1 Juli een lacune zou ontstaan als het amendement niet wordt aangenomen. De Minister meent te hebben ge zegd, dat hg overweegt een werp in te dienen als de door de heer Burger voorgestelde regeling niet zou bevredigen. Een regeling bij aparte wet zal spr. liever zijn dan een vol gens amendement-Burger. De motie Romme wordt ver worpen met 49 tegen 40 stem men. Het amendement-Burger wordt daarna aangenomen met 56 tegen 33 stemmen. Het wetsontwerp wordt z.h. s. aangenomen met aante kening, dat de heer Kort hals (Vrijh.) en zijn fractie geacht willen worden te hebben tegen gestemd. Dienstplichtvoorzieningen. De Tweede Kamer heeft na een korte gedachtenwisseling haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot wijziging der wet dienstplichtvoorzienin gen. De fractie der CPN kreeg aantekening, dat zö geacht wil worden te hebben tegenge stemd. Regen was welkom GEEN STORMSCHADE AAN HET FRUIT. De vorige week en ook tij dens het weekeind heeft het, ook in Zeeland, nog al flink gewaaid. Gelukkig was het niet zo ernstig, dat van storm gesproken kon worden. Naar wij vernemen is van schade aan het fruit dan ook vrijwel geen sprake geweest. Integendeel zelfs, want de regenval, welke met 't ruwere weer gepaard ging, was zeer welkom en is aan de fruitge wassen zeer ten goede geko men. Vooral het kleine fruit, met name de aardbeien, had den een paar flinke buien dringend nodig. Het Stadhuis-carillon van Tholen. De in 1627 door Michael Bur- ferhuys gegoten klokken van et Raadhuis te Tholen, welke in de bezettingstijd door de Duitsers gevankelijk werden weggevoerd en na de bevrijding via Amsterdam weer naar Tholen zijn gebracht, zijn, na geruime tijd voor het ge meentehuis te hebben gestaan, Dinsdag 10 Juni jl. weer uit Tholen vertrokken, nu echter naar Asten in Noord-Brabant waar de klokken gestemd zul len worden. Na deze keuring zullen de klokken zo spoedig mogelijk in de stadhuistoren worden gehangen, zodat men binnen afzienbare tijd weer naar de vrolijke klanken van dit carillon zal kunnen luiste ren. De terugkeer. De eerste van de Zeeuw se militairen, die naar Ned. Indië vertrokken, zullen Vrijdag 13 Juni terugkeren. Dan komt namel. een groep gewonden en afgekeurde militairen met het m.s. „Maetsuyker" te Amster dam aan. De aankomst zal feestelijk zijn. De terugkerende Zeeuwen zijn J. A. Schipper, Schuit- vaartgracht 193, Vlissingen, W. Antheunisse en J. J. Beye te Middelburg. Landbouwwïnterschool blijft in Schoondijke. Naar wij vernemen is door de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening thans definitief besloten, dat de destijds in Schoondgke ge stichte Rijkslandbouwwinter- school in deze gemeente ge vestigd moet blijven. Fata Morgana Een lezer uit Bres- kens bericht ons, dat in zijn gemeente het ver schijnsel van de fata morgana reeds twee jaar lang wordt waar genomen. De Bressianen hebben de „witte stad" in die tijd reeds vele malen gezien. Na elk ministerieel bezoek wordt ze groter! Van daar, dat men ze waar schijnlijk pas nü in Vlis singen heeft ontdekt. En jammer, dat het nog steeds bij een „fata morgana" blijft Tholense brug wordt tolvrij. GEMEENTERADEN WERKEN MEE. f Naar aanleiding van de be spreking van de Commissaris der Koningin in Zeeland met de gemeentebesturen der ge meenten op het eiland Tholen op Vrydag 6 Juni jl. betref fende het tolvrij maken van de brug over de Eendracht te Tholen, hebben de gemeentera den van Poortvliet, Scherpe- nisse, St. Maartensdijk, Stave- nisse en St. Annaland (van Oud-Vossemeer is het nog niet bekend) spoedvergaderingen belegd en besloten aan het voorstel van de Commissaris gevolg te geven gedurende 10 jaar jaarlgks 0,25 per inwo ner te betalen als schadeloos stelling voor de gemeente Tho len, waarbg, naar vernomen wordt, aangenomen mag wor den dat de gemeente Oud-Vos semeer zal volgen. Over dit punt zullen'natuur lijk nog wel enkele besprekin-f gen gevoerd worden, maar men mag wel haast zeker aanne men, dat men wanneer de thans in herstel zijnde brug weer in gebruik genomen wordt, vermoedelijk eind Au gustus van dit jaar, de brug kan passeren zonder tolgeld te moeten betalen. In de gemeenteraadsverga dering te Tholen op Donderdag 12 Juni a.s. n.m. 2.30 uur zal de brugkwestie nog nader be sproken worden. DE WERKZAAMHEDEN AAN DE BRUG. De werkzaamheden aan de brug vorderen gestadig. Dinsdag avond is er een grotere drij vende bok gearriveerd met een bak geladen met de bovenste spanningen voor de brug, zo dat men nu kan gaan beginnen met deze stukken op de reeds enige weken geplaatste stijlen en pijlers te leggen. Binnen kort zal men ook beginnen met het betonnen wegdek. Tholen TURNDEMONSTRATIE. Op Zaterdagavond 14 Juni a.s. zal de gymnastiekver. „Olympia" te Tholen een uit voering geven op de Markt. TRAPGEVEL VERDWIJNT. Het zeer bouwvallige pak huis aan de hoek van de Kade en Visstraat te Tholen met een trapgevel en top- pilaster uit de 17e eeuw, wordt thans geheel afgebx-oken, daar dit gebouw gevaar ople verde voor de veiligheid van de voorbijgangers. Of op deze plaats weer een gebouw in de 17e eeuwse stijl wordt opge- trokkep, is nog niet bekend. Aanvankelijk was dit wel de bedoeling van Monumenten zorg. De Boeke-school veroordeeld. Woensdag werd in het Schut tershof te Middelburg een dis trictsvergadering gehouden van het 9e district van de School raad (Scholen met de Bijbel in Zeeland). Na de gebruikelijke opening heette de voorzitter, de heer P. Dekker, de talrijke aanwezigen welkom, waarna hg er de aandacht op vestigde, dat er momenteel 12.000 kin deren in Zeeland Chr. Scholen bezoeken. Na het voorlezen van de notulen werd het be stuurslid J. Laport herkozen, terwijl in de plaats van de heer A. D. Littooij ds. Hartjes werd gekozen. De heer J. Hoogerheyde hield vervolgens een rede over het onderwerp „De opvoedkundige denkbeelden van Kees Boeke, g'toetst aan Gods Woord". ns oordeel over Boeke, op wiens „werkplaats" de Prin sesjes school gaan, kan vol gens spr. alleen maar gunstig zgn. Hij is een nobel man met grote gaven. Er mag echter niet uit het oog verloren wor den, dat hg een neo-Christen- dom aanhangt, zonder per soonlijk God, zonder kerk en zonder bijbel als onfeibaar woord van God. Spr. wilde dit een neo-paganisme noemen. Boeke heeft alle gedachten aan een school in zijn werk plaats verbannen. Samen met de kinderen zoeken hij en zijn medewerkers naar de juiste weg. Van autoriteit en gezag wil Boeke, die zich door zijn kinderen Kees laat noemen, niet weten, terwijl hij ook van straf of beloning niet wil ho ren. Huiswerk schaadt gezond heid en zenuwstelsel en be staat hier dus niet. De kinde ren werken niet in klasse-, maar in groepsverband en zij kunnen vrijstelling krijgen van die vakken, waarvoor zij geen aanleg hebben. De werkplaats is gesplitst in kleuter-, voorbe reidend- en middelbaar onder wijs. Schoonheidsontroering speelt een grote rol bij de ka raktervorming. Boeke, die in de toekomst grote kindergemeenschappen wil zien ontstaan, wenst een sociale opvoeding in plaats van een confessionele. Tegenover dit alles stelde spr., dat Boeke met het ver werpen van alle gezag ook God verwerpt. Hiermee mogen wy niet accoord gaan. Wij wil len ook geen school, waar kin deren met en zonder gods dienst samenzijn. „Wg kunnen waardering hebben voor Boeke's idealen, maar tegen zgn opvoedmetho- den zeggen wij neen", zo be sloot de heer Hoogerheyde. Tenslotte beantwoordde hy nog een aantal gestelde vra gen. Motorwedstrijden te Groede. In zijn jongstleden te Groe de gehouden vergadering be sloot het bestuur van de Ver eniging voor Vreemdélingen- verkeer in de tweede helft van Augustus te Groede mo torwedstrijden te houden. Reeds hebben zich voor deze wedstrijden een voldoend aantal rijders, o.w. zeer be kende, opgegeven. Sas Yan Gent GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Sas van Gent zal vergaderen op Vrijdag 13 Juni a.s. des na middags te half zeven. Aan de orde komen o.m.: aankoop van bouwterrein, waarvoor 36.000 geleend moet worden; een subsidie verzoek ten behoeve van de Prov. Ver. v. d. geitenfokkerij Provinciaal personeel. In overeenstemming met een desbetreffend advies van de minister van binnenlandse zaken, stellen Gedeputeerde Staten van Zeeland voor aan de Prov. Raad het salaris van de ongehuwde provinciale functionarissen te verminde ren met 5 aftrek voor on- gehuwden. Voorts willen Ge deputeerden enkele wijzigin gen doorvoeren voor het per soneel der Prov. Stoomboot diensten, namelijk: le. het machinekamerper- soneel kleding inplaats van kleedgeld verstrekken; 2e. het werkplaatspersoneel, dat tot op heden noch kleding noch kleedgeld geniet, even eens kleding verschaffen; 3e. de agenten en goederen klerken geheel van uniform- kleding te voorzien. Tenslotte stellen Gedepu teerden na overleg met de mi nister van binnenlandse zaken voor, de tijdelijke opbouwtoe- lage voor het provinciaal per soneel slechts te bei'ekenen over het grondloon. Dit heeft tot gevolg, dat de toelage voor de laagstbezoldigden minder wordt. Jonge Belgische boeren op bezoek. Dezer dagen brachten een 50-tal jonge landbouwers uit België, allen oud-leerlingen van een tweetal landbouw- avondscholen uit de omgeving van Yperen en Dixmuiden. een bezoek aan W. Zeeuwsch Vlaanderen. Het gezelschap werd aan de grens ontvangen door de Rijkslandbouwconsulent, de heer L. v. Dijk, en een zijner assistenten, waarna een korte uiteenzetting werd gegeven van de oorlogsverwoestingen in de streek, en het ontwik kelingspeil van de landbouw in het algemeen. Een bezoek werd gebracht aan een der bekende veebe drijven onder Aardenburg, enkele bekende aardappelse- lectiebedrijven, het moderne fruitbedrijf van de heer de Milliano te Waterlandkerkje en een tweetal bekende fok- stallen. Voorts werd een be zoek gebracht aan de klist ter bezichtiging van de zee wering. De excursie werd besloten met een korte bespreking in het gebouw van de Rijksland- bouwwinterschool te Schoon dijke. O.m. werden besproken de bezwaren, welke de ge centraliseerde poterafzet voor de buitenlandse afnemers heeft teweeg gebracht. Zeer tot hun spijt konden de excursisten geen bezoek brengen aan Walcheren, daar hun grote bus niet met de boot vervoei'd kon worden. Niettemin trok het gezelschap zeer voldaan huiswaarts. Op 23 dezer volgt een tweede bezoek van een groep die 100 landbouwers en voor aanstaande personen uit de omgeving van Brugge zal be vatten. Zg zullen een uitge breide excursie door geheel Zeeuwsch-Vlaanderen maken. St. Maartensdijk WONINGBOUW. Naar vernomen wordt zal men dit jaar 20 woningen bou wen te St. Maartensdijk, zodat er dus 15 woningen meer ge bouwd zullen worden, dan men aanvankelgk had gedacht. TERAARDEBESTELLING H. ROGGEBAND. Maandagmiddag 9 Juni jl., om twee uur, werd ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen H. Roggeband te Tholen, die bij het zwemmen is verdronken. Op de algeme ne begraafplaats werd een lijkdienst gehouden door ds. Swiers van Enkhuizen. Ou derling Verkammen sprak na mens de Geref. kerkeraad en de gemeente. De belangstel ling was erg groot. Een fami lielid dankte de sprekers. Staven isse GOUDEN HUWELIJKS FEEST. Op Dinsdag 17 Juni a.s. ho pen Jan Hage en Pieternella A. Hage-Luyk te Stavenisse de dag te herdenken, waarop zij vijftig jaar geleden in de echt werden verbonden. Die dag zal het het gouden bruidspaar aan belangstelling zeer zeker niet ontbreken. Afdeling Zeeland der E.V.O. vergaderde. De afdeling Zeeland van de Algemene Verladers- en Ei- genvervoerders organisatie (E.V.O.) hield Dinsdagmiddag in de zaal Krijger te Goes een door leden uit verschil lende delen van Zeeland bij gewoonde vergadering, die geopend werd door de voor zitter, de heer F. Duvekot, die allen welkom heette. De algemeen-seci-etaris, de heer mr. A. Greeben, sprak o.a. over het ontstaan der E. V. O., door samenwerking van verschillende landelijke werkgevers, middenstands- en landbouworganisaties en de erkenning eerst in 1941 hier te lande en later in 1944 door onze wettigeregering te Londen. De heer W. Fick, chef-technische dienst, wees er op, dat meestal een derde van de auto's in reparatie zijn en dat er begin 1947 totaal 54.942 rijvergunningen waren afgegeven. De chef van de economische afdeling, de heer W. Vlis, kon o.a. mede delen, dat er nog wel 16.000 aanvragen voor vrachtauto's lopende zgn, waarvan er hoogstens 4000 binnen afzien-* bare tijd kunnen worden in gewilligd. De aanwezigen kon den genieten van een tweetal zeer mooie geluidsfilms van de Shell, n.l. „Het winnen van div. olieproducten" en „De goede wijze van het sme ren van benzinemotoren". Verder werd naar voren gebracht, wat de E.V.O. voor haar leden reeds heeft kun nen bereiken om het eigen vervoer mogelijk te maken als het niet door beroepsver voer kan worden verricht. Verschillende vragen gaven gelegenheid o.a. over de in terne organisatie inlichtingen te verstrekken en te doen uitkomen, dat ook deze samenwerking tot een goed resultaat kan leiden. Opgemerkt zij nog, dat al len die een vergunning heb ben voor eigen vervoer, lid der E.V.O. moeten zijn. Des avonds had in „De Prins van Oranje" een lezing- plaats voor chauffeurs. Groede op de foto. De fotowedstrijd voor ama teurfotografen, georganiseerd door V.V.V. Groede, welke be oogt het natuurschoon van. Groede vast te leggen, belooft een waar succes te worden. Met het oog op de eventuële deelname van vacantiegangers is de termijn, binnen welke men foto's bij het plaatselijk bestuur kan indienen, ver lengd tot 1 September. Tribunaal Zierikzee. De Nederlandse Reclas- seringsdag-collecte heeft te IJzendijke opgebracht 50.75. De netto-opbrengt van de collecte ten bate van de Na tionale Reclasseringsdag be droeg te Cadzand 79.15. Een mooi resultaat. „Die vent moet je ophangen". J. J. Boot te Bruinisse, ambtenaar bij de visserijpoli- tie, werd reeds eerder ge hoord. Hij werd er van be schuldigd, dat hij op 1 Aug. 1943 de aandacht van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg heeft gevestigd op het gezin van zijn buurman J. de Waal, die 3 zoons had, van wie er wel één in Duits land tewerk gesteld kon wor den. Ook zou hij geschreven hebben, dat van 40 vissers vaartuigen te Bruinisse de bemanning doelloos rondliep. De brief zelf was zoek ge raakt. Het eerste bekende be schuldigde, het laatste niet. Gevolgen had dit schrijven niet gehad. Op de vraag van de vooi-zitter, hoe hg tot zo iets in staat was geweest, antwoordde beschuldigde, dat hij reeds lang met J. de Waal in onmin leefde. Zijn zoon was naar Duitsland gezonden en was in Hamburg terecht ge komen. Door middel van de P.T.T. was hg In kennis ge steld, dat bij het bombarde ment van Hamburg zijn zoon ongedeerd was, wat de Waal aanleiding vond om tegen hem en zijn vrouw te zeggen: „Jammer, dat hij niet dood gebombardeerd is". Dit ge zegde deed hem in woede ont steken en daarop heeft hij die brief geschreven, maar niet over anderen gerept. De vooi-zitter vindt het jam mer, dat die de Waal op de Zuiderzee zit, anders was die hier gehoord. Wel was als getuige ge dagvaard R. de Waal, vroe ger directeur van het Ar beidsbureau te Zierikzee. De ze binnengeleid, werd van de tribune Begroet met „Die vent moeten je ophangen". De voorzitter dreigde met ont ruiming. Deze getuige had de brief om advies gekregen, maar wist zich niet te herinneren of dc tweede beschuldiging er in stond. De voorzitter meende toch, dat er later lui zijn wegge stuurd. Of dit verband hield met de bewuste brief, wist getuige niet, wel was daar door de aandacht op Brui nisse gevestigd. De voorzitter zeide, dat Duinkerke verklaard had, dat beschuldigde gezegd had: „Als mijn jongen naar Duitsland moet, dan zal er nog wat anders gebeuren". Beklaagde zeide hierop, dat er zoveel aan boord gesproken wordt. Hg wil wel verklaren, dat hij nooit iets van de Duitsers moest hebben en dat hij eens gezegd had: „Als u de Ko ningin beledigd, dan sla ik u 1 de kop van je d De voorzitter zeide, dat men het in Bruinisse een lagè streek vond. Beklaagde zeide zich bewust te zijn, fouten te hebben gemaakt, doch hij had in woede gehandeld. Getuige de Waal-bevestigd nog op een vraag van de voorzitter, dat het veelvuldig voorkwam, dat men elkander uit wraak aan bracht. Mr. v. Hasselt constateerde, dat de oorzaak hier een buren- vete is en alles nagaande, be-* greep hij, dat beschuldigde als vader woedend was geweest. Het rapport van ztjn chef is goed. Deze verklaart ook, dat hij een opvliegend mens is. Hg heeft niet gehmdeld uit Duitse gezindheid. Waar hij kans heeft gehandljaafd tè worden als ambtemar. ver zocht hij het Tribunaal hem geen ontzetting rechten op te leggen, clementie U betrach ten en onmiddellijke invrij heidstelling toe ie staan, waartoe het Tribunaal be sluit. Uitspr. over 14 dagen. UITSPRAKEN. M. Moermond, verbeurdver klaring vermogen tot 2500.- en ontzetting. Wilhelmina C. M. t. d. Werf, 6 mnd. internering tn ontzet ting rechten. J. L. Snoep, 2 j. tn 3 mnd. internering van 8 Mei 1945 tot 8 Aug. 1947, verbeurdverkla ring tot 2500.ax ontzet ting. Zierikzee MUZIEKKORPS ZAL ZIERIKZEE BEZOEKEN. A.s. Zaterdag en Zondag, 14 en 15 Juni, zal Zierikzee bezocht worden door het mu ziekkorps van het Leger des Heils te Dordrecht. In ver band hiermede zullen bijzon dere samenkomsten en uit voeringen worden gehouden in de Legerzaal en in de openlucht. De eerste uitvoe-* ring zal plaats hebben Za terdagavond, half acht in de muziektent op het Haven plein. Zondagmorgen 10 uur wordt in de Legerzaal aan de Post-- straat een Heiligingsdienst gehouden, waarin ook dit mu ziekkorps zal optreden. De grote uitvoering, waarin mu ziekkorps en mannenkoor marsen en selecties ten ge hore zullen brengen, wordt gehouden 's middags drie uur, eveneens in de Legerzaal. De slotsamenkomst van dit mu zikaal festijn heeft plaats des avonds half acht. Het muziekkoi'ps bestaat uit meer dan 30 Heilssolda ten. Kapelmeester is de heer G. A. van der Heyden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 20