Ramadier wil niet wijken Krantenbezit Politieke crisis in Oostenrijk? UIT DE PROVINCIE kan onteigend worden WALCHEREN Watervoorziening op Schouwen-Duiveland STAKINGSGOLF B REIDT ZICH UIT.. Besprekingen mislukt. De Franse minister-presi dent, Paul Ramadier, heeft Dinsdagavond ln een uiteen zetting voor de nationale ver gadering opnieuw de nadruk gelegd op de vastbeslotenheid van de regering om haar ge zag te handhaven en niet tot onderhandelingen over te gaan onder de druk van stakingen bij openbare diensten. Ramadier verwierp het denk beeld van een krachtmeting tussen de regering en de ge organiseerde arbeiders, doch hij aanvaardde een meting van wijsheid, en hg deed een be roep op de wijsheid van de ar beidersklasse in dit ernstige uur, „als op dit ogenblik de regering onder bedreiging zou weigeren de verantwoordelijk heid te aanvaarden voor het handhaven van haar gezag zou dit betekenen dat wij afstand deden van de republiek," aldus De zaak „Vrij Nederland". Voor het byzonder gerechts hof te Amsterdam werd Dins dag opnieuw de zaak behan deld tegen enkele medewer kers van het illegale blad „Vrij Nederland", die na hun arrestatie in 1943 tegenover de Duitsers hadden doorge slagen en die daardoor schul dig waren aan tal van ar restaties. Tegen de broers Jan en Tom Lohman eiste de procu reur-fiscaal resp. 2.Vz j. rijks werkinrichting en 5 jaar met aftrek van voorarrest. Tegen Monhof werd 1 jaar voor waardelijk met een proeftijd van 5 jaar; tegen Beenen werd de eis van 20 jaar ver laagd tot 15 jaar. 24 Juni a.s. zal het Hof uitspraak doen. Nederlandse zwemsters naar Amerika. De Kon. Nederlandse Zwem- bond heeft het programma van de Amerikaanse Zwem- bond voor de Nederlandse zwemsters, die ter gelegen heid van het eeuwfeest van 't stadje Holland in Michigan, naar de Verenigde Staten zou den gaan. goedgekeurd. Nel van Vliet en Iet Kostervan Feggelen zullen op 25 Juli met het ss „Westerdam" naar New York vertrekken. ONTVOERDE POLITIE AGENTEN GEVONDEN. De uit een zwembad nabij Tel Aviv ontvoerde Engelse politie-agenten zijn door een militaire patrouille in de na bijheid van Tel Aviv terug gevonden. VOETBAL K.N.V.B., afd. Zeeland. UITSLAGEN. Zaterdag 2e Klasse: Rilland Bath II 4—1; Amemuiden II Kapelle I 43. Res. Ie Klasse A: Yerseke IIZeelandia II 110. Res. Ie Klasse B: Aarden burg IIOostburg II 44; Sluiskil ü-HoofdpJaat n 60; Steen HHulst II 3—1. 2e Klasse A: De Zeeuwen m —Goes HI O2. 2e 141 as se C: Zonnemaire II Schouwen n 21. 3e Klasse A: Domburg I Vlissingen IV 73; RSC m EMM m 3—5; EMM HE ROS m 2—6. 3e Klasse B: Hontenisse m Koewacht IH 41; Honte nisse TV—Sluiskil m 24; Terneuzen IVSteen m 41. Juniores: BiervlietDe Zeeu wen 4—1. DOSKOVLISSINGEN 1. Zaterdagavond speelde Vlis singen een oefenwedstrijd te Bergen op Zoom tegen Dosko, waarin de Vlissingers voor het eerst het stopperspil- systeem toepaste. Het resul taat was een 51 nederlaag. (Ingezonden mededeling) REISÉTUI'S. Wij brengen U een zeer han dig reisétui, gemaakt van pri ma leder met Amerikaanse ritssluiting, buitengewoon practisch voor dames en he ren, een étui waar U op reis geweldig plezier van zult heb ben en de prijs, dat valt mee, slechts 4.95 gld. en natuurlijk koopt U het bij jo F1BBE Vlissingen Middelburg. (Ingezonden mededeling) Als Rheumatise pijnen U het leven vergallen dan is het hoog tijd een Kru- schen-kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kru- schen doet wonderen. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zijn stimulerende invloed op de boedzuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circule ren, onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oor zaak weg van die slopende rheumatise pyn. Weifel niet langer; begin Uw kuur dade lijk. Uw apotheker en drogist hebben Kruschen Salts voor radig. Ramadier. Hij waarschuwde dat de voedselvoorraden in Pa rijs binnen een paar dagen uit geput zouden kunnen zijn, evenals het kolenvraagstuk in vele fabrieken acuut wordt. Ramadier werd door de ver gadering luide toegejuicht bij het begin en einde van zijn toespraak, behalve door de communisten. Hij zeide niet welke maatregelen de regering zich voorstelde te nemen als de spoorwegstaking zou voortdu ren of wanneer de stakings golf zich tot andere indus- triën uitbreidde. Ramadier heeft inmiddels een nieuwe poging gedaan om een oplossing te vinden voor de huidige stakingscrisis. Frachon en Jouhaux, de beide secreta rissen van het Franse vakver bond (CGT), die Dinsdag uit Praag te Parijs zijn terugge keerd, zijn per brief door Ra madier voor een bespreking uitgenodigd. Uitbreiding. De arbeiders bij de grote electriciteits-centrales in Frankrijk hebben Dinsdagna middag eenstemmig besloten zich by de stakingsbeweging aan te sluiten. BESPREKINGEN. De besprekingen tussen de regering en het Franse vak verbond C. G. T. zijngeëin digd, zonder dat men tot overeenstemming is kunnen komen over het beëindigen van de staking. Woensdagmorgen vroeg is tussen een delegatie van ar beiders uit de Franse gas- en electriciteitsbedrijven en de minister van industriële productie, Robert Lacoste, 'n overeenkomst tot stand ge komen, waardoor een eind is gekomen aan het loongeschil in deze bedrijven. FRANS DE TAAL DER GASTRONOMEN. De Labourafgevaardigde Levy heeft in het Lager huis de kwestie ter sprake gebracht, dat het menu van het restaurant van het Westminster pa leis in een „vreemde taal" was geredigeerd. De conservatief prof. Savory, bracht toen in herinnering, dat 't Frans sinds 200 jaar in Enge land gebruikt werd bij de redactie der menu's, hetgeen „een eer voor 't land betekende, dat be roemd is om zijn exqui se keuken." President van de Ned. Bank naar New-York. Hedenavond vertrekt de pre sident der Nederlandse Bank dr. M. W. Holtrop, per K.L.M. constellation naar New-York voor Hét voeren van financiële besprekingen. WEER EEN El. Donderdag a.s. zal in de bon- nenlijst voor alle leeftijdsgroe pen een bon voor één ei aan gewezen worden. In verband met de bevoorrading van de de taillisten zal hier en daar de aflevering van dit ei niet on middellijk, doch slechts gedu rende de termijn van geldig heid van de bon, kunnen plaats hebben. Zaak Weinreb uitgesteld. Het Bijz. Gerechtshof te 's- GraVenhage heeft het besluit kenbaar gemaakt de uitspraak ln de zaak Weinreb ten behoe. ve van een nader onderzoek voor onbepaalde tijd uit te stellen. Generaal Bridoux, voor malig Vlcy-minister, is uit 't hospitaal van de gevangenis te Fresnes nabij Parijs, ont snapt. Engelse oorlogsinvaliden naar Walcheren. Naar wij vernemen, zal in de loop van de maand Juli een eerste groep Engelse oorlogs invaliden een bezoek aan Wal cheren brengen. Deze leden van het British Legion komen naar Zeeland via België. Het ligt in de bedoeling, dat door samenwerking van verschillen de instanties het verblgf op Walcheren aan deze oorlogsin validen gratis zal worden aan geboden. Mijn opgebaggerd. Woensdag is by het bagger- werk bH't hoofd aan de Camp- veerse Toren te Veere een mijn opgebaggerd. De uitvoerder waarschuwde onmiddellgk de M.O.D. te Vlis singen. De myn is tot buiten het Veerse gat gesleept en daar onschadeUjk gemaakt. Badseizoen in Domburg. Ook Domburg gaat weer een echt badseizoen tegemoet. Wy meldden reeds, dat van ge meentewege verschillende her stellingen en vernieuwingen aan het strand en de strand- boulevards zullen worden uit gevoerd, zodat een en ander nog vóór het hoog-seizoen in orde kan zijn. Inmiddels is men reeds geruime tyd bezig met de restauratie en verbetering van het Bad- en Strandhotel, met welke werkzaamheden men inmiddels zover gevorderd is, dat de opening over enkele weken mag worden verwacht. Domburg kan dus weer bad gasten ontvangen en ongetwy- feld zullen vele vacantiegan- gers weer van Domburgs stranden en duinen genieten. C. DEELEMAN. De aftredende secretaris van de Prov. Zeeuwse Ver. „Het Groene Kruis", de heer C. Dieleman, werd als eere lid dezer vereniging benoemd. TWEEDE KAMER Amendement-Burger aangenomen. In de vergadering der Twee de Kamer is Dinsdag ander maal aan de orde gekomen het wetsontwerp Noodvoorziening Perswezen. De heer Burger had ter ver vanging van zgn amendement tot invoeging van een nieuw art. 18 een nieuw amendement ingediend. De strekking is ge zworen ontleend aan de Grond- lgk gebleven, doch om de be- wet te ondervangen, is aan sluiting gezocht bg de bepalin gen der Onteigeningswet. De heer Romme (K.V.P.) verzocht wederom uitstel van behandeling om het amende ment te kunnen bestuderen. De maatregel van onteige ning wordt geïntroduceerd als strafmaatregel op onzuivere ondernemingen en onteigening als straf verdraagt zich niet met de grondwet. De heer Vonk (Vrgh.) sloot zich aan bg de strekking van het betoog van de heer Rom me en maakt bezwaar tegen overhaaste afhandeling van een zo belangryke zaak. Hy betoogde, dat de onteigening moet strekken te algemene nutte; deze .echter zal strek ken ten nutte van bepaalde groepen personen. Minister Gielen zeide, dat de vraag opkomt of dit amende ment in het onderhavige ont werp thuis hoort. Daarover kan men van mening verschil len. Als de considerans geen wgziging ondergaat, zou deze vraag wellicht ontkennend kunnen worden beantwoord. De Minister deelde mede, dat deze ochtend hem reeds is voorgelegd het ontwerp dat hy vorige week heeft aange kondigd. Spr. bezwaren tegen het amendement zijn niet onover komelijk, doch wel ernstig. Hy zal toch overwegen alsnog de onderhavige materie in een aparte wet te regelen. De heer Burger (Arb.) ver klaart geen enkel bezwaar te gen dit voornemen te hebben, als er maar al vast een rege ling in het onderhavige ont werp is opgenomen. In zgn verder betoog gaf de heer Burger nog te kennen, dat men de indruk krijgt, dat men het amendement bestrgdt Vreemde praciijken in interneringskamp. In de kampen voor politieke delinquenten te Laren en Naarden zijn autowerkplaatsen van een firma te Utrecht ge vestigd. De gedetineerden had den klachten over de voeding, zodat de firma besloot clan destiene aanvulling te ver schaffen, zuks met medeweten van de kampleiding. Op aan- wyzing van de molenaar H. te Eemnes kwam men in een plaatsje bg Nymegen, waar tarwe te koop was. Met een militaire vrachtauto werd de tarwe naar de bakker W. te Laren vervoerd, waar brood werd gebakken, dat met haring en sigaretten aan de delin quenten werd uitgereikt. Dezer dagen is de auto met 1200 kg. tarwe aangehouden en kon de C.C.D. te Utrecht de zaak ver der uitzoeken. omdat men de collaborateurs niet wil aanpakken. De heer Romme (K.V.P.) wees er op, dat er in elk ge val recht moet zgn, ook ten aanzien van collaborateurs. Hg diende een motie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat de ma terie van het gewijzigde amen dement beter bg afzonderlijke wet kan worden geregeld. De heer Roosjen (A.R.) ver zekert, dat hg 't eerste amen dement-Burger niet in stryd met de grondwet achtte, thans is het nog verbeterd. Onder deze omstandigheden zal spr. zijn steun aan de motie-Rom- me onthouden. De Minister verklaarde, dat het amendement zal worden uitgevoerd als het wordt aan genomen. Het is niet juist, dat er per 1 Juli een lacune zou ontstaan als het amendement niet wordt aangenomen. De Minister meent te hebben ge zegd, dat hg overweegt een werp in te dienen als de door de heer Burger voorgestelde regeling niet zou bevredigen. Een regeling bij aparte wet zal spr. liever zgn dan een vol gens amendement-Burger. De motie Romme wordt ver worpen met 49 tegen 40 stem men. Het amendement-Burger wordt daarna aangenomen met 56 tegen 33 stemmen. Het wetsontwerp wordt z.h. s. aangenomen met aante kening, dat de heer Kort hals (Vrgh.) en zgn fractie geacht willen worden te hebben tegen gestemd. Dienstplichtvoorzieningen. De Tweede Kamer heeft na een korte gedachtenwisseling haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot wgziging der wet dienstplichtvoorzienin- gen. De fractie der CPN kreeg aantekening, dat zij geacht wil worden te hebben tegenge stemd. Vriendschapsverdrag met Indonesië. Egypte heeft een vriend schapsverdrag gesloten met de Indonesische republiek. Aggs Salem, de ondermi nister van de republiek, die het verdrag voor de Republiek heeft getekend, zal binnenkort ook aan andere Arabische lan den een bezoek brengen, om dergelgke verdragen te slui ten. De Bijenkorf voor de tuchtrechter. Dinsdag zette de tuchtrech ter voor de pryzen te Am sterdam de behandeling van de zaak tegen de „Bgenkorf" voort. De zitting was gewgd aan sandalen, huishoudelijke artikelen, boekensteunen, das- sendozen en fotostandaards, die alle voor te hoge prg- zen zouden zyn verkocht. De volgende zitting, waar in de prgzen van shawls en dameshoeden zullen worden behandeld, werd bepaald op 20 Juni. Fusie tussen Duitse Lutherse en Evangelische kerken. Tydens het congres van Evangelische Kerken te Treysa in de Sowjet zóne van Duits land is een fusie tussen de Lu therse en Evangelische kerken van Duitsland tot stand geko men. De Lutherse kerk zal haar eenheid en individualiteit be houden. Dit is de eerste keer sinds het uiteengaan van Lu ther en Zwingli, dat een der gelgke overeenkomst is geflo ten. DE PRIJZEN VAN ZEEBADEN. Blgkens een beschikking in de Staatscourant van Dinsdag zgn ook de exploitanten van zeebaden en onverdekte zwem. baden aan een prgzenbeschik- king onderworpen. Voor een bad voor personen van 14 jaar en ouder mag ten hoogste 30 cent worden bedongen. Voor kinderen tot 14 jaar mag niet meer dan 20 cent worden be rekend. Voor seizoenabonne menten mag respectievelgk 7 en 5 gulden worden gevraagd. Minister Mansholt spreekt te Middelburg. Gelijk wij reeds meldden, zal op Dinsdag 24 Juni in het Schuttershof te Middelburg een algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouwmaat- schappij worden gehouden. Er is thans door de Z.L.M. be richt ontvangen, dat de mi nister van landbouw, voedsel voorziening en visserij, S. L. Mansholt, inderdaad bij deze vergadering aanwezig zal zijn en een rede zal houden. Brug over de Grevelingen In de Grevelingen worden momenteel peilingen gedaan. Deze peilingen zouden in ver band staan met plannen, die zijn ontworpen voor een brugverbinding Schouwen- Duiv eland Goeree-Overflak- kee. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Capelle a/d IJssel (2e pred. pl.) B. Baks te Yerseke. Middelburg OPENLUCHTCONCERT. Vrijdag 13 Juni zal de mu ziekvereniging „Excelsior", di recteur de heer J. J. van Soe- len, een openluchtconcert op het Molenwater te Middelburg geven. Uitgevoerd worden o.m. de 2e Grande Ouverture van Langlois, waarmee Excelsior op het te Wemeldinge gehou den concours in de Superieure Ere Afdeling een eerste prijs behaalde, de Siamese Wacht- parade van Lincke en fanta sieën over L' Arlésienne van Bizet en De Vogelkoopman van Zeiler. Vlissingen Zeevaartschool- Internaat. WORDT 1 SEPT. A.S. GEOPEND. cursus zal de De Ruyterschool Met ingang van de nieuwe te Vlisingen de beschikking hebben over een nieuw inter naat. De villa „De Ophir" aan de Badhuisstraat is na een omvangrijke restauratie thans vrgwel geschikt voor de her- berging van dit internaat Het ligt in de bedoeling er circa 40 jongens onder te brengen. Het huis is aangekocht door de stichting „Zeevaartschool- belangen". Het internaat zal onder lei ding komen van ir. C. J. A Bax en zgn echtgenote, die reeds eerder te Oosterbeek aan het hoofd van een internaat stonden. Ir Bax is aan de zeevaart school leraar in wiskunde, na tuurkunde enz. Hij stelt zich voor aan de jongelui de nodige leiding te geven, waarbg uiter aard orde en tucht, die voor a.s. koopvaardg-officieren zo waardevol zgn, een belangrijke plaats zullen innemen. Het bestuur van Zeevaart school is vol vertrouwen, dat dit internaat een uitstekend tehuis zal worden en de heer Vgn, directeur der Zeevaart school, juicht het initiatief van het bestuur toe. Een belangrgke bgdrage van Nederlands Volksherstel heeft de oprichting mogelgk ge maakt. Voor de stad Vlissingen is de stichting van dit internaat weder een goede stap op de weg naar herstel! SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS. Het spreekuur van de wet houder van onderwys is deze week'niet op Woensdag, maar Donderdagmiddag van 2 tot 3.30 uur. Gemeentepersoneel Belgische loodsen 3 0. Maandagavond heerste er op het Van Nispenplein te Vlissingen een gezellige stem ming onder het tamelijk tal rijke publiek tgdens de ont moeting tussen een elftal van het Vlissingse gemeenteper soneel en de Belgische lood sen. Onder vrolgke tonen mar cheerde „Ons Genoegen" van het Beursplein naar 't sport veld en wist een talrijke schare belangstellenden naar deze Holland-België ontmoe ting mee te tronen. Na het spelen van de volks liederen en het aanbieden van een bloemstuk door de Bel gische aanvoerder aan zijn Hollandse collega, brachten de Belgische loodsen de bal Ontslagaanvrage van Dr. Karl Gruber. Naar Dinsdagavond uit be trouwbare bron werd verno men, heeft Dr. Karl Gruber, de Oostenrijkste minister belast met de portefeuille van Buiten landse zaken, aan de kanselier, dr. Leopold FIgl ,zijn ontslag aangeboden. De communistische „Volks- stimme" heeft Dinsdagavond een speciale editie verzorgd de eerste in Wenen sedert de bevrgding waarin dr. Gruber wordt gedoodverfd als een „Amerikaans agent" die „het nieuws heeft laten uit lekken" over geheime be sprekingen tussen dr. Figl en Fischer. Het blad eiste on middellgk aftreden van dr. Gruber en van het gehele kabinet. De mogeiykheid bestaat, dat een tegen morgen uitge schreven bgeenkomst van het parlement zal worden uitge steld, totdat de houding der partgen duideiyk is geworden. De Socialistische Party heeft o.m. verklaard: „Wg zullen nieuwe verkiezingen eisen zodra er een waarborg bestaat, dat die verkiezingen inderdaad de vrge wil van 't Oostenrgkse volk tot uitdruk king zullen brengen." Ofschoon door een regerings perschef werd ontkend dat dr. Gruber zijn ontslag heeft inge diend, werd dit bericht door andere bronnen bevestigd, doch er werd aan toegevoegd, dat de ontslagaanvrage niet is in gewilligd. Het bestuur van de Volks party heeft een verklaring uit gegeven, volgens welke er ge heime besprekingen met de Communisten zijn gevoerd, doch de Communistische voor stellen voor reorganisatie van het kabinet werden afgewezen. De verklaring voegde er aan toe, dat geen minister zal af treden als gevolg van commu nistische druk. Op een massa-vergadering heeft de communistische lei der, Fischer, geëist, dat het parlement een speciale missie voor onderzoek naar het „lek" zal instellen. De Oostenrgkse kanselier, dr. Figl, heeft ln een rede, over radio Wenen, ontkend, dat hg de Communistische leider, Fischer, zou. hebben gezegd, dat hg bereid is af te treden. Figl vervolgde, dat Fischer tegenover hem had verklaard bereid te zijn aan de regering deel te nemen, Indien een be paalde persoon er uit zou tre den. Eerste democratisch kabinet in Duitsland. Te Herford (Westfalen) zijn besprekingen van de verschil lende partgen in de provincie Hannover, die meer dan een maand geduurd hebben, geëin digd met overeenstemming over het eerste democratische kabinet in Duitsland sinds het tgdperk van Hitier. Heinrich Kopf, leider der so- rlaal-democratische party al daar, ig er In geslaagd een re gering van 7 ministers te vor men, waarin alle partgen ver tegenwoordigd zgn. Op het programma staat een gematig de socialisatie van de voor naamste industrieën Men wacht nog- slechts op de goedkeuring door de Landdag (het provin ciale parlement), die 17 Juni com- bijeenkomt. aan het rollen. Al ras bleek dat de Vlissingers veel overwicht op de Belgen had den. Het was een doorlopen de strijd tussen de Belgische verdediging en de Vlissingse aanval. Met de rust was het de Vlissingers slechts een maal gelukt uit een hoek schop met een kopbal het net te vinden. Nadat „Ons Genoegen" ty dens de rust voor de nodige afwisseling had gezorgd, was het na de hervatting het zelfde spelbeeld. Een aanval lend gemeente-elftal en een stug verdedigend spel der gasten, waarbg de spil, een robuste speler, die nogal ont zag inboezemde bg de Vlis singers, en keeper uitblonken. De laatste wist vele schoten onschadeiyk te maken, wat door het publiek met applaus werd beloond. Toch kon hg niet verhinderen dat de Vlis singers nog tweemaal het net wisten te vinden, zodat deze prettige wedstryd een 30 overwinning voor de gasthe ren opleverde. Sympathiek gebaar van de „blikjes". De „blikjes" van de Zee vaartschool te Vlissingen heb ben 73.36 by elkaar getrapt voor het monument dat zal verrijzen op de plaats waar de Engelsen te Vlissingen zijn geland. De voetbalwedstrijd die de Zeevaartschool „de Ruyter school" onlangs organiseerde tegen de Ryksmarineschool te Ostende leverde niet alleen een daverende overwinning voor hen op, maar ook een batig saldo. En dit batig saldo zal door de jongens worden afgedragen aan het fonds voor het monument op de landings plaats. 28 Juni zal te Ostende de return-ontmoeting tussen de beide scholen plaats hebben. JUBILEUM. Dezer dagen herdacht de heer R. de Bruijne, koperslager bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", de dag waarop hij voor 50 jaar in dienst trad van genoemde maatschappij. Deze dag is voor hem niet ongemerkt voorbij gegaan. Er bestond veel belangstelling voor dit jubileum. De heer de Brugne werd toe gesproken door zgn chef de heer C. v. d. Graaf en namens allen werd hem een radio-toe stel aangeboden, waarna de heer de Brugne hartelgk dank te voor dit huldeblgk en de sympathieke woorden. O.- en W.-Souburg ONDERWIJS VERNIEUWING. Vrijdagavond werd in het gemeentehuis te Souburg door de heer D. Fokkema, direc teur der Chr. Kweekschool te Haarlem een lezing gehou den over het onderwerp: „Past de hedendaagse school in de hedendaagse maatschap pij". Na een welkomstwoord door de burgemeester, wees de heer Fokkema in zgn onder werp erop, dat de tgd die achter ons ligt catastrophaal is geweest en vraagt of deze tgd ons iets geleerd heeft. De opvoeding is in vele ge vallen fout. De school en het gezin samen, hebben de taak het kind op te voeden. Men moet aankweken de bijzon dere eigenschappen als on dernemingsgeest, ononderschei- dingsvermogen, zelfstandig heid, samenwerking, onbaat zuchtigheid, eerbied voor de persoon. Maar bovenal be ginnen met de levensvernieu wing van het oude boek, de Bgbel en Jezus Christus. Het onderwys functionneert niet, De practyk is onvoldoende. Men leert het beste wat men beleeft. De school schiet veel te kort omdat men voor zich zelf leert en niet door samen werken. Op ditreferaat volgden nog tal van practische vragen, die wel deden blgken dat het on- derwyzend personeel zeer nauw met de onderwgsver- nieuwing meeleeft en die door de spreker op zeer duidelgke wgze werden toegelicht. De burgemeester dan ook de tolk der aanwezigen toen hg de heer Fokkema dank bracht voor het zeer duidelgk en hel* der betoog. Domburg HANDEL EN NIJVERHEID IN DOMBURG? De Ned. Mg. voor Handel en Ngverheid zal op 20 Juni in Haarlem haar jaarverga dering houden. In deze by- eenkomst zal door vertegen woordigers. van het Departe ment Zeeland het voorstel worden gedaan de eerstvol gende jaarvergadering in Zee land te doen plaats vinden. Hierbg is gedacht aan Dom burg. Nieuwe reservoirs bij Haamslede en Zierikzee. De sinds 1930 in werking zijnde watervoorziening van Schouwen-Duiveland verkeert na 1945 in moeilgkheden doordat de enige watertoren van dat bedrgf te Zierikzee in Februari 1945 door de Duit sers grondig is verwoest. Na het droogkomen van het eiland is met de hulp van het militair gezag en het Rode Kruis, direct begonnen met het herstel van tankvallen in de dgken en reparatie van de bij dè bombardementen van het pompstation te Haamstede be schadigde machine's. Bg Zie rikzee werd een tgdelgk aan- jaagstation gebouwd met een capaciteit van 60—70 m3 per uur, hetgeen een zeer grote verbetering in de watervoor ziening voor Zierikzee, Duive- land, alsmede voor Noordgou- we en Dreischor betekende. VERGROTING VAN DE CAPACITEIT. Tijdens de bezetting is na het vernielen van de watertoren te Zierikzee door de directie een plan opgemaakt tot ver groting van de capaciteit tot 170180 m3. per uur. Dit plan omvat het bouwen van 2 reser voirs op een hoog duin bij het pompstation, elk van 750 m3. inhoud, en te Zierikzee even eens 2 reservoirs elk van 750 m3. met een hydrofoorinstalla. tle, zodat in de toekomst een theoretische reserve van 3000 m3. aanwezig zal zijn. Met de bouw te Haamstede is men thans reedg 2 maanden bezig. Het bedrgf hoopt de re servoirs in Haamstede en de Marktberichten Coöp. Vellingsver. „Walcheren" W.A. te Middelburg. Groenten: Stamprincessen 184219; Tuinbonen 5055; Doperwten stam 6685; Pos telein 4160; Sn g biet 33; Sngsla 3—8; Sjalotten 16—23, alles per kg.; Bloemkool IA 81; Bloemkool I 4571; Bloemkool n 2050: Bloem kool in 1024; Kaskomk. I 5461; Kaskomk. II 51— 57; Kask. IH 4253; Natuur- sla 1511; Natuursla II 3 7, alles per stuk; Kroten 25 54; Selderie 17; Peen 5065; Ramenas 7—9, alles per bos. Fruit: Aardbeien 111164 per kg. Aardappelen: Drieling 80 85; kriel 43—71 per kg. vergroting van de capaciteit van 110 m3. per uur tot 170 180 m3. per uur eind Novem ber 1947 gereed te hebben en in gebruik te nemen. BETONIJZER. Moeilijkheden met de aan voer van betonijzer dreigen de werkzaamheden te stagneren. In verband daarmede is een telegram aan de minister van wederopbouw gericht, opdat de benodigde hoeveelheid van ongeveer 20 ton betonijzer spoedig kan worden aange kocht. Tribunaal Middelburg MAAR HIJ KON NIET SCHIETEN. Voor het Middelburgse Tri bunaal stond de lasser J. J. Lefevre uit Middelburg te recht, die als recht geaard N.S.B.'er bg de Landwacht was gegaan. Als landwachter was hg bewapend met een jachtgeweer, hoewel hij bij zgn opleiding te Schalkhaar nimmer schietles had ontvan gen en dan 'ook geen benul had hoe met zo'n schiettuig om te springen. Ter zitting verklaarde hij niet te weten wat hij eigenlgk met het ge weer moest doen; wel wist hij zeker, dat het niet be stemd was om er mee op eigen landgenoten te schieten. Lefevre, die bg de N.S.B. was gegaan omdat hij dacht, dat deze party de belangen van de arbeiders zou gaan behartigen, was de eerste ja ren van de oorlog werkzaam geweest op het vliegveld Sou burg en by het zg. spring- commando. Als landwachter had hg wacht- en patrouille diensten gelopen. De verdedigster, mr. A. Bol le, drong aan op een spoe dige invrijheidstelling. UITSPRAKEN. Het Tribunaal legde de volgende straffen op: C. Bak ker, kok te Vlissingen, 3 j. internering, eindigende op 7 Mei 1948 en ontzetting uit de rechten; Sijpko Bakker, ma chinebankwerker te Middel burg, 2^. jaar internering, eindigende op 30 Nov. 1947 en ontzetting rechten; A. A. Suurland, kantoorbediende te Vlissingen, 2J/2 jaar interne ring, eindigende op 15 Oct. 1947 en ontzetting rechten; Wilhelmina P. Boone te Mid delburg, 3 mnd. internering, met bevel tot inbewaringstel ling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2