bij de Bijz. rechtspleging Indonesische nota teleurstellend UIT DE PROVINCIE Slagers passeerden de revue Rechtsmogelijkheid M*T*S* te Vlissingen? ZEEUWSCH-VLAANDEREN „Fiat executie" moet verdwijnen. Aan het voorlopig verslag van de commissie van de Eer ste Kamer over het ontwerp van wet houdende nadere voorzieningen met betrekking tot de bijzondere rechtsple ging ,is het volgende ont leend Sommige leden waren er niet geheel van overtuigd, dat de kwestie der politieke delinquenten snel en bevredi gend wordt opgelost. Er is tot nu toe inderdaad met doortastendheid een groot aantal „lichte" gevallen af gedaan, maar van de overge bleven gevallen staat geens zins vast, dat zij alle „zwaar" zouden zgn. Enkele leden hadden be zwaar er tegen, dat cassatie alleen wordt toegestaan aan hen, die tot een straf van meer dan zes jaren zgn ver oordeeld. In nog sterkere mate had den zij bezwaar tegen de rechtsongelijkheid ten aanzien van hen, die reeds zijn ver oordeeld. Hun positie toch steekt wel uiterst ongunstig af bij die der 25.000 vrijge latenen, die zich vaak aan soortgelijke of nog ernstigere misdragingen hebben schul dig gemaakt. PENSIOEN. Ook waren sommige leden \'an opvatting, dat de veel- ^ildig toegepaste maatregel ter zake van het verlies van het recht op pensioen onjuist Groentenimporl naar Engeland in 1948 verboden? Naar de „Manchester Guar dian'- meldt, heeft de vice- president van de National Farmers Union, C. H. Gar dener, te Lincoln medege deeld, dat het Engelse mini sterie van landbouw de im port van groenten uit Euro pa na 1 April van het vol gende jaar zal verbieden met het oog op de schade welke door de colorado-kever op 't continent is aangericht Hij vertrouwde er echter op, dat alle groente- en fruit- soorten welke Engeland no dig heeft, in Engeland zelf zouden kunnen worden ver bouwd. Grote fraude ontdekt. Door de Rijkspolitie is een grote knoeierij met hout, glas en petroleum-toewijzingen ontdekt, waarbij tal van lei dende functionarissen en amb tenaren van het Centraal- en Rijksbureau 'voor hout en van de Vakgroep Automobiel- on Motorreparatie zijn betrok ken. Tótaal werden 40 per sonen aangehouden,terwijl nog tegen meer fraudeurs en helers proces-verbaal werd opgemaakt. Doodstraf geëist tegen landwachter. De procureur-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Am sterdam eiste Maandag de doodstraf tegen G. Diepe veen, die tijdens de bezetting de smid J. Robben heeft doodge schoten omdat deze een album met foto's van het Oranje huis in zijn woning verborgen hield. Ook electriciteitsarbeiders staken. De bond van arbeiders in de 'gas- en electriclteitsbedrjjven heeft medegedeeld, dat 50 elec- triciteitsbedrijven in Frankrijk sinds Maandagavond niet meer werken. Ramadier heeft verklaard, dat hij Donderdagochtend be sprekingen zal voeren met de leiders van het vakverbond der stakende spoorwegarbeiders. In verband met de spoorwegsta king in Frankrijk rijden de treinen Amsterdam—Parijs slechts tot Brussel-Zuid. (Ingezonden mededeling) REISÉTUI'S. Wij brengen U een zeer han dig reisétui, gemaakt van pri ma leder met Amerikaanse ritssluiting, buitengewoon practisch voor dames en he ren, een étui waar U op reis geweldig plezier van zult heb ben en de prijs, dat valt mee, slechts 4.95 gld. en natuurlijk koopt U het bij j o F I B B E Vlissingen Middelburg. (Ingezonden mededeling) Als Rheumatise pijnen U het leven vergallen dan is het hoog tijd een Kru- schen-kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kru- schen doet wonderen. In thee Sroeft ge er niets van, maar e weldadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zijn stimulerende invloed ,op de boedzuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circule ren, onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oor zaak weg van die slopende rhcumatise pijn. Weifel niet langer; begin Uw kuur dade lijk. Uw apotheker en drogist hebben Kruschen Salts voor radig. en onbillijk moet worden ge acht .vermits pensioen uit gesteld loon voor verrichten arbeid is. FIAT EXECUTIE. Verschillende leden spraken als hun oordeel uit, dat met het systeem van de fiat exe cutie dient te worden gebro ken. Tot staving van dit oor deel voerden zij aan, dat al leen reeds in Arnhem de ho ge autoriteit meer dan 2800 zaken ten achter is. De af wikkeling zal, indien het tem po niet wordt opgevoerd, naar schatting vijf tot zes jaren duren, hetgeen betekent, dat velen thans him straf geheel zullen moeten ondergaan voor feiten, waarvoor anderen sinds lang zijn vrijgelaten. GRATIE EN DOODSTRAF. Verschillende leden wezen op de veelvuldige critiek, tot welke het tot nu toe gevoer de gratiebeleid aanleiding heeft gegeven. Naar aanleiding van 's mi nisters mededeling, dat Zijne Excellentie verwachtte, dat binnen niet te langen termijn een der voornaamste belet sels, welke zich op dit stuk voordoen, zou kunnen worden opgeruimd, zouden de aan 't woord zijnde leden gaarne vernemen, of deze verwach ting reeds in vervulling is gegaan. Deze leden waren voorts van opvatting, dat de dik wijls gehoorde klacht, betref fende het grote aantal inge willigde gratieverzoeken, moeilijk is te beoordelen, zo lang niet bekend is, welke richtlijnen ter zake gelden. Wat overigens de beperking van de toepassing der dood straf aangaat, meende men, dat die beperking geheel in overeenstemming is met de opvattingen hieromtrent van de meerderheid van ons volk. FRANS DE TAAL DER GASTRONOMEN. De Labourafgevaardigde Levy heeft in het Lager huis de kwestie ter sprake gebracht, dat het menu van het restaurant van het Westminster pa leis in een „vreemde taal" was geredigeerd. De conservatief prof. Savory, bracht toen in herinnering, dat 't Frans sinds 200 jaar in Enge land gebruikt werd bij de redactie der menu's, hetgeen „een eer voor 't land betekende, dat be roemd is om zijn exqui se keuken." President van de Ned. Bank naar New-York. Hedenavond vertrekt de pre sident der Nederlandse Bank dr. M. W. Holtrop, per K.L.M. constellation naar New-York voor het voeren van financiële besprekingen. WEER EEN El. Donderdag a.s. zal in de bon- nenlijst voor alle leeftijdsgroe pen een bon voor één ei aan gewezen worden. In verband met de bevoorrading van de de taillisten zal hier en daar de aflevering van dit ei niet on middellijk, doch slechts gedu rende de termijn van geldig heid van de bon, kunnen plaats liebben. Zaak Weinreb uitgesteld. Het Bijz. Gerechtshof te 's- Gravenhage heeft het besluit kenbaar gemaakt de uitspraak in de zaak Weinreb ten behoe. ve van een nader onderzoek voor onbepaalde tjjd 1 uit te stellen. Generaal Bridoux, voor malig Vicy-minister, is uit 't hospitaal van de gevangenis tQ Fresnes nabij Parijs, ont snapt. Willen de Republikeinen andere volken van Indonesië overheersen In regeringskringen te 'sGra- venhage wordt de nota der re publiek thans bestudeerd met al de ernst die de toestand vereist. Intussen kan reeds thans worden medegedeeld, dat de eerste indruk daar bepaald te leurstellend is. De nota van de republiek zou een knap stuk kunnen vyorden genoemd, wan neer het-een civiel proces gold. Maar hier geldt het-de uitwer king verder te brengen, op een voet van constructief staats manschap, van het accoord van Linggadjati. Dat stelt ge heel andere eisen dan een rede lijk klinkend antwoord, zoals thans door de republiek is ge geven, welk antwoord zich ech ter in wezen verwijdert van letter en geest van Linggad jati. Blijkbaar wil de republiek 'n overheersende plaats in Indo nesië innemen, ten koste van de andere delen, die zichzelf willen zijn als gelijkgerechtig de partners in de te stichten Indonesische federatie. De nota bevat een misken ning van de regeling, die in het accoord van Linggadjati is neergelegd met betrekking tot de periode, die moet vooraf gaan aan de inwerkingtreding der federatie. In haar nota van 27 Mei heeft de Ned rege ring aangedrongen op grote spoed, mede omdat zjj het haar internationale plicht acht de economie van Indonesië weer op een ordelijke basis ten be hoeve van de wereld op gang te brengen. De republikeinse nota wekt de indruk, dat de republiek de uitvoering van Linggadjati wil vertragen, in middels de schuld aan de Ne derlanders gevend. TE BATAVIA. In niet-oficiële kringen te Verplichte veelevering. Daar de aanvoer van slacht vee thans een dieptepunt heeft bereikt en de voorraad vlees in de koelhuizen is verbruikt, zijn voor enige tijd bijzondere maatregelen nodig om het tij delijk met 100 gr. tot 300 gr. in de veertien dagen verlaagde vleesrantsoen te kunnen hand haven. In opdracht van de mi nister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening zullen de provinciale voed- selcommissarissen namens het bedrijfschap voor vee en vlees, dat daartoe krach tens bestaande verordening de bevoegdheid bezit, in gaande 16 Juni 1947 de vee houders wekelijks belasten met een verplichte levering van vee. In voorbereiding is verder, afgezien van de reeds aange kondigde invoering van twee vleesloze dagen, een regeling tot sterke vermindering van het vleesverbruik in hotels, restaurants en dergelijke in richtingen. ONTVOERDE POLITIE AGENTEN GEVONDEN. De uit een zwembad nabij Tel Aviv ontvoerde Engelse politie-agenten zijn door een militaire patrouille in de na bijheid van Tel Aviv terug gevonden. Batavia heerst de opvatting, dat de republikeinse antwoord nota niet in alle opzichten be antwoordt aan de in de Neder landse nota als uiterste grens van aanvaardbaarheid gestelde normen. Men heeft de indruk, dat de Republikeinse nota op verschil lende punten rechtstreekse instemming met of beantwoor ding van de Nederlandse nota ontwijkt, terwijl in sommige gevallen een aanvankelijk ge geven principiële instemming later weer wordt herroepen. Gezien het ultimatieve karak ter van de Nederlandse nota kan. zo meent men, deze wijze van beantwoording bezwaarlijk als bevredigend aanvaard wor den. De zozeer gewenste op heldering van de situatie is nog niet bereikt. Financiële en economische deskundigen zijn van mening, dat de economi sche punten in de republikein se nota moeilijk aanvaard kun nen worden als antwoord op de concrete uitwerking van de vraagstukken, welke van Ne derlandse zijde naar voren zijn gebracht. Na de terugkeer van de heren Schermerhorn en Van Poll zal de Commissie-Gene raal zo spoedig mogelirjk aan de Nederlandse regering advies uitbrengen. Badseizoen in Domburg. Engelse oorlogsinvaliden naar Walcheren. Naar wij vernemen, zal in de loop van de maand Juli een eerste groep Engelse oorlogs invaliden een bezoek aan Wal cheren brengen. Deze leden van het British Legion komen naar Zeeland via België. Het ligt in de bedoeling, dat door samenwerking van verschillen de instanties het verblijf op Walcheren aan deze oorlogsin validen gratis zal worden aan geboden. Ged. Staten te Hulst en Sas van Gent. Het voltallig college van Ged. Staten heeft Maandag een bezoek aan Zeeuwsch Vlaanderen gebracht. 's Morgens werden in Hulst de woningbouwplannen bespro ken. Het voornemen bestaat om 101 woningen te bouwen. Er kan hier echter niet ge bouwd worden voor grenswij ziging heeft plaats gehad, om dat Hulst bekneld zit tussen de wallen. De mogelijkheid' van een grenswijziging wérd in ogen schouw genomen. De Ged. Sta ten hebben ook de gebouwen bekeken, die voor restauratie in aanmerking komen. 's Middags werd een bezoek gebracht aan Sas van Gent. Ook hier werd het probleem der woningbouw be^udeerd. Het slechte afwateringssys teem van de bietenfabriek vormt hier een moeilijkheid bij de woningbouw. Algemene vergadering der Z.L.M. De Zeeuwse landbouwmaat- schappij houdt Dinsdag 24 Juni a.s. in het Schuttershof te Mid delburg een algemene vergade ring. In deze vergadering Zal de minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening de heer Mansholt een rede hou den. Mijn opgebaggerd. Woensdag is bij het bagger- werk bij 't hoofd aan de Camp- veerse Toren te Veere een mijn opgebaggerd! De uitvoerder waarschuwde onmiddellijk de M.O.D. te Vlis singen. De myn is tot buiten het Veerse gat gesleept en daar onschadelijk gemaakt. Mosselzaad nog steeds slecht. De vorige week werden te Bruinisse aangevoerd 17000 tonnen mosselzaad uit de Wad denzee. De vissers ondervon den veel tegenslag van de storm alleen de grotere moto ren konden vissen, doch het zaad dat aangebracht wordt is nog steeds hetzelfde grote zaad uit het begin, daar nog steeds geen nieuwe banken ontdekt zijn. Veel zaad blijkt bovendien dood op de plaats van bestem ming aan te komen, zodat aan gedrongen wordt op alle voor de zaadvisserij nog gesloten gebieden waarvan de z.g. Dove Balg de voornaamste is, open te stellen. Eindexamen Christelijke Kweekschool. Aan de Christelijke Kweek school te Middelburg behaal den de dames: J. M. Allewijn te Hoedekenskerke. P. L. den Hollander te Aagtekerke, M. Knieriem en J. Nieuwenhuijze, beide te Goes en de heren K. Heringa te Goes, A. de Jonge te Middelburg, J. Meijer te Kattendijke en G. C. Voogd te Middelburg. Er moet spoedig een Economisch- Technologisch Instituut komen. Vergadering van de Mij. voor Nijverheid en Handel Onder voorzitterschap van ir. M. de Vink hield het depar tement Zeeland van de Ned. Mij. van NQverheid en Handel te Middelburg zijn jaarverga dering. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden is gestegen tot 147. Hierdoor neemt het departement Zee land een eervolle plaats in in de reeks van departementen van de Mij. De heer de Vink deelde me de, dat de Regering de laatste tijd meer begrip toont voor de problemen, waarmede Zeeland te worstelen heeft. Het pro bleem van de industrie in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, in het bijzonder in de Kanaal-zóne, zal binnenkort uitvoerig worden besproken in een bijeenkomst van het departement. Een des kundig spreker heeft zich reeds bereid verklaard dit onderwerp in te leiden. Hetzelfde zal gebeuren ten aanzien van het Drie-eilanden- plan. Hiervoor zal nog een spreker worden uitgenodigd. De oprichting van 'n Eco- nomisch-Technologisch In stituut voor deze provincie is nog steeds niet gevor derd. Het departement zal er bg het provinciaal be stuur op aandringen op korte termijn tot de stich ting van een dergelijk in stituut over te gaan. Men meent, dat juist de eerst volgende jaren voor Zee land van groot belang zul len zijn en dat juist dan een Economisch-Technologisch Instituut onmisbaar is. M.T.S. Bij de rondvraag werd ge ïnformeerd naar de plannen tot oprichting van een Middel baar Technische School voor Zeeland, waarvoor, gelijk be kend is,vier gemeenten Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen belangstelling hebben getoond. De heer A. Smit, directeur van de Kon. M(j. „De Schelde", deelde mede dat het departe ment van Onderwijs reeds z\jn goedkeuring heeft gehecht aan het plan voor de nieuwe Zee vaartschool te Vlissingen, waarbij rekening is gehouden met de opname van een M.T.S. Hieruit zou men kunnen aflei den, dat de beslissing is gevallen te gunste van Vlis singen. K.N.V.B., afd. Zeeland. UITSLAGEN. Zaterdag 2e Klasse: Rilland Bath II 4—1; Arnemuiden II Kapelle I 4—3. Res. Ie Klasse A: Yerseke H—Zeelandia H 11—0. Res. Ie Klasse B: Aarden burg IIOostburg II 44; Sluiskil n-Hoofdplaat H 6—0; Steen II—Hulst H 3—1. 2e Klasse A: De Zeeuwen III Goes HI 02. 2e Klasse C: Zonnemaire H Schouwen n 21. 3e Klasse A: Domburg I Vlissingen IV 73; RSC Hl EMM HI 3—5; EMM HI— RCS ni 2—6. 3e Klasse B: Hontenisse LH Koewacht III 41; Honte nisse IV—Sluiskil Hl 2—4; Terneuzen IVSteen III 41. Juniores: BiervlietDe Zeeu wen 41,. Minister Mansholt spreekt te Middelburg. Gelijk wij reeds meldden, zal op Dinsdag 24 Juni in het Schuttershof te Middelburg een algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouwmaat- schappij worden gehouden. Er is thans door de Z.L.M. be richt ontvangen, dat de mi nister van landbouw, voedsel voorziening en visserij, S. L. Mansholt, inderdaad bij deze vergadering aanwezig zal zijn en een rede zal houden. Brug over de Grevelingen In de Grevelingen worden momenteel peilingen gedaan. Deze peilingen zouden in ver band staan met plannen, die zijn ontworpen voor een brugverbinding Schouwen- Duiveland Goeree-'Overflak- kee. Ook Domburg gaat weer een echt badseizoen tegemoet. Wij meldden reeds, dat van ge meentewege verschillende her stellingen en vernieuwingen aan het strand en de strand- boulevards zullen worden uit gevoerd, zodat een en ander nog vóór het hoog-seizoen in orde kan zijn. Inmiddels is men reeds geruime tijd bezig met de restaurants en verbetering van het Bad- en Strandhotel, met welke werkzaamheden men inmiddels zover gevorderd is, dat de opening over enkele weken mag worden verwacht. Domburg kan dus weer bad gasten ontvangen en ongetwij feld zullen vele vacantiegan- gers weer van Domburgs stranden en duinen genieten. C. DIELEMAN. De aftredende secretaris van de Prov. Zeeuwse Ver. „Het Groene Kruis", de heer C. Dieleman, werd als eere lid dezer vereniging benoemd. DJIGÜITENKOZAKKEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Momenteel treden in ver schillende plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen de Dji- guitenkozakken op. Deze man nen, die zeer knappe en ge waagde staaltjes op hun prachtige paarden uitvoerden, trokken o.m. te Groede en Aardenburg' duizenden belang stellenden. Zuidzande Begin van brand. Door het in brand vliegen van een petroleumvergasser ontstond Zondagmorgen om streeks kwart voor twaalf brand in het perceel bewoond door A. de Veij te Zuidzan de. De brandweer werd on middellijk gealarmeerd en verscheen spoedig ter plaatse. Ondertussen waren vele bu ren toegeschoten en had men een emmerketting gevormd, terwgl ook een aantal schuim- blusapparaten van de in de omgeving liggende boerderij en was gehaald. Dank zij de ze vlotte hulp kon men de brand, die na aankomst van de brandweer spoedig ge blust was, onder de knie hou den, zodat deze beperkt bleef tot het uitbranden van één vertrek van het perceel. Het huis was wel, de inboedel niet verzekerd. Biervliet 13 woningen worden gebouwd. Dezer dagen vergaderde de Raad vanBiervliet, onder voorzitterschap van burge meester Kostense. Een ingekomen schrijven van de gemeente Westdorpe, waarin adh^esie betuiging wordt gevraagd om de ver lenging der paspoorten op 2 te brengen, werd gunstig overwogen. Een verzoek was ingeko men van de Prov. Ver. ter verbetering van het Geiten ras om een subsidie. De Raad was van mening, dat deze vereniging goed werk verricht en besloot een subsidie te verlenen van 10 's jaars. De Raad besloot verder om een Rijksvoorschot aan te vragen voor het bouwen van 13 woningwetwoningen welke gebouwd zullen worden op de volgende plaatsen: 4 in de Gentsestraat, 2 ln de Raadhuisstraat, 5 in de Noordstraat, 2 in de Molen straat ,2 aan de Singel en 2 op Driewegen. Zo mogelgk zullen deze aanbesteed wor den eind Juli en begin Au gustus. Hierna is de begroting aan de beurt, welke sluit met Ge wone Dienst 196.453,40 en voor de Kapitaal Dienst 564.776,40. B. en W. kregen machti ging, zo nodig het aantal brandkranen uit te breiden. Bij de rondvraag vroeg de heer Dijk (arb.) of het mo gelijk is, om de stadstuintjes te draineren. Deze kwestie zal onderzocht en zo mogelijk verbeterd worden. Terneuzen Brandweerdemonstralies mei „Focnozzle". Zaterdag jl. gaf de firma Kronenburg uit Culemborg in Terneuzen een demonstratie voor de brandweren vanOost- Zeenwsch-Vlaanderen met de zgn. „Focnozzle" of „mist- straalpijp." In plaats van de gewone of afsluitbare straalpijp wordt de focnozzle met een norma le koppeling aan de brand slang bevestigd en naar de noodzakelijkheid, zulks ter beoordeling van de straalptjp- voerder. kan een waterstraal In het vuur worden geworpen of kan het apparaat gebruikt worden voor het doel waar voor het geconstrueerd werd nl. het maken van mist ter bestrijding van het vuur. Dc constructie werd voor het eerst toegepast door de Ame rikaanse marine in de laatste oorlog en werd vaak met suc ces gebruikt bij het ontstaan van min of meer belangrijke branden aan boord van ma rinevaartuigen. Bij de demonstratie, waar bij uit de aard der zaak slechts een kleine brand werd veroorzaakt, werd de doelma tigheid van deze nieuwe vin ding overtuigend aangetoond. firma Kronenburg voor de aanwezigen een film die in dertijd gebruikt werd bij de Amerikaanse marine om het personeel te trainen in het bestrijden van branden op zeer verschillende manieren. Daarin werd ook op zeer dui delijke wijze aangetoond op welke manieren zeer gemak kelijk brand kan ontstaan. Indusirialisatierapport wordt besproken. De gemeenteraad van Ter neuzen zal Donderdag 12 Juli 's avonds om 7.30 in open bare vergadering bijeenkomen. Het door Dr. Kuiler te 's-Gra- venhage opgesteld rapport over de industrialisatie van Ter neuzen zal in deze vergadering besproken worden. Ooslburg Oostburgse kinderen Ieren zwemmen. Door de initiatiefcommissie te Oostburg is contact ge zocht met de zwemvereniging te Breskens, om een regeling te treffen dat ook de Oost burgse kinderen aldaar het zwemmen geleerd kan wor den. Onmiddellijk werd alle me dewerking verleend, evenals door het gemeentebestuur van Breskens en dè S. B. M. Nadat de J. C. een verga dering met de ouders van schoolgaande kinderen had belegd, besloten vele ouders spontaan dit sportieve en ge zonde denkbeeld te steunen. Het gevolg daarvan is ge weest, dat thans een 50-tal kinderen uit Oostburg de zweminrichting te Breskens bezoekt, waar de zwemclub voor speciale krachten heeft gezorgd om ook deze kinde ren het zwemmen te leren. De marine terug? Op het ogenblik worden verschillende onderdelen van de Marine weer van IJmui- den naar Nieuwediep overge bracht. Het Is n.l. gebleken, dat de vissers-, handels-, en industriehaven van IJmuiden zich niet als Marinebasis leent. Het Algemeen Dagblad weet te berichten dat het ook in het voornemen ligt in de toe komst weer onderdelen van de Marine naar Vlissingen te verplaatsen Deze over brenging zou echter nog maar in staat van voorbereiding verkeren. Tien autobussen voor Walcheren. Onlangs berichtten wij. dat het Departement van Verkeer de Stoomtram „Walcheren" 10 chassis voor bussen had be schikbaar gesteld, doch dat men hier weinig of niets mee opschoot, omdat het Rijksbu reau voor metalen weigerdé materialen voor de carosserieën toe te wijzen. Naar wij thans vernemen, worden deze tien bussen mo menteel toch afgebouwd, want de carosserieën worden opge trokken van materiaal, dat buiten de toewijzing beschik baar was. De chassis zijn reeds gereed. Verwacht wordt dat de eer ste twee bussen 15 Juni afge leverd zouden kunnen worden. Het laat zich echter aanzien, dat dit iets later het geval zal zijn. Burgerlijke stand OOSTBURG. Bevallen: J. L. Quaak-Maas, d.; L. C. Oosterling-Clarissen, z.; A. E. Moens-van Deursen, d.; M. E. de Windt-Tilleman, z.; G. Reinhout-Jobse, z.; G. M. Kolmeijer-Lootens, z.; A. Ver- duijn-Schaap, z.; M. M. Bonte- Dellaert, d.; J. W. Vinjé-van der Heijden, z.; A. A. Cijsouw- Kools, z.; P. C. Jansen-Ver- berkmoes, d.; P. L. Verbrae- ken-Bogaard, d.; M. M. Nier- mans-Gossije, d.; J. M. van den Broecke-Steyaert, z.; S. Min- derhoud-Faas, z.; C. M. van Hootegem-Boonman, z.; E. S. den Hollander-Wille, z.: E. J. van Kuilenburg-Schieman, z.; J. Maasmans-J. Schanck, z.; J. M. Kooijman-Rieteco, d.; A. M. Verstraete-Verpraet, z.; A. E. Drenth-Jansen, z.; I. M. Riemens-de Clerck, d.; A. de Putter-Verpoorte, z. Overleden: L. B. de Pauw, 74 j.; M. L. Tas, 79 j.; L Bou- wens, 69 j., echtgen. v. A. P. Meulendijk; C. van Pamel, 74 j., wed. v. T. V. Vandewalle; D. Kouwe, 80 j., weduwn. v. W. M. de Lange; P. C. Jansen, 74 i.; M. J. J. Lampo, 49 j., echtgen. v. B. M. de Paepe; A. de Valke, 59 j.; C. J. Wijffels, 53 j., wedeuwn. v. A. M. Cue- lenaere; C. Maasmans, 1 dag, z.v. D. Maasmans en v. J. Schanck. Getrouwd: J. Sanderse, 31 j. en A. Jansen, 29 j.; G. A. J. Zonnevglle, 88 j. en J. M. La- ko, 69 j.; A. van Kooten, 29 j. en J. T. Smit, 25 j. Tribunaal Terneuzen. DE PALENACTIE. De Maandagzitting van 't Tribunaal te Terneuzen stond grotendeels in het teken van de slagers. Behandeld werd n.l. de zaak tegen de gebroe ders A. J. en G. H. van Dam me uit Terneuzen, die werden beschuldigd vlees en vleeswa ren aan de Duitsers geleverd te hebben en daarmede veel geld te hebben verdiend. G. H. v. Damme zou tevens bij de verdeling 'n groter kwan tum dan het hem toekomen de hebben opgeëist, onder bedreiging met de Ortscom- mandant. Door het tribunaal waren een 8-tal slagers gedagvaard, w.o. er velen waren die vol gens het proces-verbaal on gunstige verklaringen over de gebrs. v. Damme hadden af gelegd. Nu deze slagers onder eede werden verhoord, bleek er van de beschudiging niet veel over te blijven en was van vrijwillig leveren geen sprake, evenmin als van drei gen om een groter kwan tum. Onder de getuigen bleken slagers te zijn die eveneens aan de Duitsers le verden. Ook kwam wel vast te staan dat de gebroeders verre van pro-Duits waren en dat zij evenmin iets gevoel den voor de N.S.B. Mr. Tichelman had geen moeilijke taak, temeer daar gebleken was dat de gebroe ders de leverantie van de Duitsers zijn kwijt geraakt, omdat zij weigerden aan een Duitser vlees zonder bonnen te verkopen. Het gehele pro ces-verbaal is ontstaan door een persoonlijke kwestie met de politie en het hekelde pl. deze handelswijze. Mr. Ti chelman vroeg dan ook ver vallenverklaring van de be schuldiging. Vervolgens stond terecht de 35-j. houthandelaar P. F. Vermeesch te Zaamslag, die aan de N.S.B. burgemeester van Zaamslag zou hebben aangeboden met de in zijn dienst staande personen bo men te rooien voor de z.g. palen-actie, waarop deze bur gemeester natuurlijk grif in ging. Vermeesch werd daar bij als ploegbaas te werk ge steld. Beschuldigde ontkende per van de ex-burgemeester bleek het tegendeel. Opmerkelijk in deze kwes tie was, dat Vermeesch nooit door enige politie-instantie is verhoord, niettegenstaande er in het proces-verbaal een verklaring aanwezig is, die door Vermeesch voor de po litie zou zijn afgelegd. Uitspraak in deze zaken op. 23 Juni a.s. zeeuwsè^nippers De collecte voor de reclas sering te Borssele heeft 38.72 opgebracht. De heer K. Koetsdijk, onderwijzer aan de Bijzondere school te St. Annaland heeft zijn benoeming aan de open bare lagere schooi te Stave- nisse aangenomen. De collecte voor de Na tionale Reclassering bracht te Ovezande 57.op. Na de demonstratie van het I tinent vrijwillig te hebben ge- apparaat zelve vertoonde de werkt, doch uit de verklaring Kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Capelle a/d IJssel (2e pred. pl.) B. Bales te Yerseke. Beroepen te Leidschendam ds. G. H. J. Marsman te Brui nisse. Beroepen te Tholen Ds. IJzinga, Ned. Herv. predikant te Noordeloos. DS. G. TH. VANBEUSEKOM In de ouderdom van 73 jaar is overleden ds. G. Th. v. Beusekom, em. predikant der Ned. Herv. Kerk, De overledene werd 28 Oct. 1873 te Utrecht geboren en studeerde aan de R. U. al daar om in 1898 candidaat te worden in Utrecht en 16 April 1899 zijn ambt te aan vaarden te Bleiswijk. In 1904 vertrok hij naar Oocten, wel ke standplaats in 1922 met Yerseke verwisseld werd. In 1930 verbond ds. v. Beuse kom zich aan de gemeente van Aarlanderveen die hij tot aan zijn emeritaat heeft ge diend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10