5 De Koninklijke in 1946 De brug bij Tholen spoedig tolvrij? UIT DE PROVINCIE Nieuwe arbeidswetten in de V.S. WALCHEREN Zuid-Beveland nippers Zeeuwsch-Vlaanderen BELANGRIJK VOOR HET ECONOMISCH LEVEN VAN NEDERLAND. Record-productié. Aan het verslag- over 1946 van de N.V. Kon. Ned. Mij. tot Exploitatie van Petroleum- bronnen in Ned.-Indië is het volgende ontleend: In dit ver slagjaar herleefde de vooroor logse structuur van onze groep, waarbij een belangrijke gedeelte van de arbeid door onze groep verricht, van Ne derland uit geleid wordt. In de laatste jaren voor de oorlog werd voor ongeveer 25 millioen gulden jaarlijks aan orders bij Ned. bedrijven ge plaatst. Gedurende 1946 werd in Nederland voor een bedrag van 55.653.000,— aan or ders geplaatst, waarvan 27.769.000,voor het bedrijf hier te lande. Voor de vele duizenden em- ployé's der groepsmij. hier te lande werd in Nederland cir ca 22% millioen gulden aan salarissen en lonen betaald, terwijl bovendien in Nederland aan pensioenbetalingen, onder standen en soortgelijke sociale uitkeringen ongeveer 7% mil lioen gulden werd besteed. Niettegenstaande de prijsstij ging van petroleumproducten gedurende het vorige jaar is de vraag, inzonderheid naar zware olieën, blijven toenemen. Ook wat betreft de benzine- cosumptie is een voortdurend toenemende vraag te verwach ten. Het aantal auto's zal zeker in de eerstkomende jaren blijven toenemen. De behoefte aan vliegtuig- benzine voor civiel gebruik is uiteraard sterk gestegen. Men moet het aandeel van het luchtverkeer in het totale we- reldbenzineverbruik niet over schatten. Voor de oorlog be droeg dit ongeveer 1 en volgens raming van Ameri kaanse deskundigen zal in de volgende 15 k 20 jaren niet meer dan 7 van het totale benzineverbruik in Amerika voor rekening van het lucht- verkere komen. RECORDPRODUCTIE. In 1946 heeft de ruwe olie- productie der Koninklijke Shell groep die van 1945 met 10 overtroffen en thans het hoog ste in de geschiedenis der voorkomende cyfers van 32.702.000 kgton bereikt. Dit zou tot grote voldoening aan leiding geven, ware het niet, dat dit gevoelen getemperd wordt door de gedachte, dat de productie van die groep in Roe menië, Ned.-Indië en Brits- Borneo sedert het uitbreken van de oorlog belangrijk ge daald is. DE VLOOT. Deze vloot bereikte aan het einde van 19446 een tonnage van 1.4487.000 ton d.w.z., het geen nog iets beneden het voorooorlogse cijfer is. Gedu rende 1947 zal steeds nieuwe tonnage worden toegevoegd en het vooroorlogse cijfer was bij Veel animo voor het luchtverkeer. Uit een overzicht van de zeven voornaamste luchtlijnen blijkt dat deze zomer 30.000 mensen de Atlantische Oceaan willen overvliegen. Niet voor September zullen nieuwe boe kingen kunnen worden aan genomen. De recente grote vliegtuigongelukken hebben, volgens de luchtvaartmaatr schappijen, totaal geen invloed gehad op de animo van het publiek om te vliegen. Zo verklaarde Charles Gal- lo,directeur van de Trans World Airlines: „Als wij meer vliegtuigen hadden, zouden wjj nog meer plaatsbewijzen verkopen". Deze Amerikaanse maat schappij zal meer dan 2500 passagiers per maand over de Oceaan brengen. Paul Porter over Griekenland. Paul Porter, een der in vloedrijkste leden van de li berale partij in de V. S., heeft na zyn bezoek aan Grie kenland verklaard, dat hfl voorstander is van het hulp program van de president. Het zal de politieke vrijheid in Griekenland bevorderen en het land bevrijden van de vrees voor buitenlandse agressie. Porter verklaarde evenwel tevens, dat het geen zin heeft te ontkennen, dat het huidi ge regiem in Griekenland corruptie en reactionaire ele menten bevat. het schrijven van dit verslag, reeds gepasseerd. OOST EN WEST. Ten aanzien van het bedrijf in Indonesië en West-Indië wordt opgemerkt, dat de re constructieplannen voor de be dreven der Bataafsche in 1946 ongunstig werden beïnvloed door de toestand in Indonesië. De totale groepsproductie in Ned.-Indië bedroeg voor: Bor neo in 1945: 17.000 kgton en in 1946: 287.000 kgton; Java In 1945: nihil en in 1946: 13.000 kgton. De grote vraag naar aard olieproducten als gevolg van de wederopbouw in de landen waar de oorlog vernielingen heeft aangericht, bracht ook gedurende 1946 een intensief gebruik van de apparatuur van het bedrijf op Curasao met zich. Gedurende het jaar 1946 is de raffinaderij op Aruba op volle capaciteit in bedrijf ge weest. De verwerkte hoeveel heid ruwe olie bedroeg in to- ton. DE FINANCIËLE RESULTATEN. De netto-winst over 1946 be draagt 72.607.500,en laat de uitkering toe van een divi dend van 9 na betaling van 4 op de preferente aandelen. Medicijnen per luchttaxi. Een patiënt had drin gend behoefte aan een medicijn, welke niet in ons land, maar wel in België verkrijgbaar was. Familieleden huurden 'n luchttaxi en vlogen naar Brussel. Men reed di verse apotheken af, he laas zonder resultaat. De radio-omroep wred ingeschakeld, en zond een dringend bericht uit. Politie en douane had den het radiobericht echter ook gehoord en kwamen onverwijld naar het vliegveld om de „smokkelaars" tot de orde te roepen. Gelukkig had men een doktersre cept, zodat de terug vlucht Zonder storing verliep. De patiënte, een Haar lemse, kon spoedig van haar pijnen worden ver lost. Bakkersconflict opgeschort. De bakkersgezellen in Am sterdam hebben allen het werk hervat. Woensdag a.s. hebben enige bestuurders van de Bedrijfsunie een bespreking met het college van rijksbe middelaars. De Unie zal op Donderdag d.a.v. haar houding opnieuw bepalen. De bij de E.V.C. aangesloten bakkersge zellen besloten eveneens de resultaten van de bespreking af te wachten en de staking tot Donderdag op te schorten. RECHTEN DATEREN VAN 1462. Zaterdagavond bee£t een orkaan gewoed in het Opeten van Ohio in de Ver. Staten waardoor aan zeven steden grote schade is toegebracht. (Ingezonden mededeling) Sigarettenétui's. Hierin hebben wij een pracht sortering, zowel in metaal als in leder en plastic uitvoering. Wij ontvingen juist een van de nieuwste soorten, een étui met van binnen een koperen schuifdoos. Wij hebben ze tn diverse kleuren «o de prijs: feeds vanaf SJ9 fUL JO FIBBE Vlissingen Middelburg. Gemeenteraden voor de beslissing. Op 10 Oct. 1928 werd onder grote belangstelling en veel feestbetoon de brug over de Eendracht bij Tho len geopend'. Verschillende autoriteiten waren daarbij tegenwoordig. Daarmede kwam toen een einde aan de misère met de pont, die niet meer in het moderne verkeer paste en waarmede in Dec. 1925 nog een droe ve ramp plaats had. Aan de totstandkoming van deze brug was veel voorafge gaan. Het waren niet alleen technische moeilijkheden, die overwonnen moesten worden. Vooral over de kwestie, of de stad Tholen weer, evenals op de pont, op de brug veer- rechten zou heffen, is een langdurige strijd gevoerd. Deze véerrechten dateerden al uit de tgd van Philips van Bourgondië. Deze schonk in 1462 aan Tholen de opbrengst van de veren, nadat de stad in 1452 voor 5/6 gedeelte door brand was verwoest. In de Franse tijd is het veer aan de stad ontnomen en ten bate van de staat verpacht, maar in 1815 is Tholen bg Kon. decreet weer in egendom be vestigd. Sindsdien is het veer in bezit gebleven van de ge meente, die uit deze veerrech- ten belangrijke baten trok. In 1926 stelden de Staten van Zeeland en Noord-Bra bant, na veel correspondentie en na breedvoerige discussie een brugrechttarief vast, dat bij de opening der brug in werking zou treden. Tholen heeft de brug op eigen kosten gebouwd en de besturen van de overige ge meenten op het eiland Tholen hebben een bijdrage gewei gerd. IN AUGUSTUS WEER GEREED. Door de oorlogshandelingen is de brug helaas verwoest, ,ar het herstelwerk schiet goed op en het laat zich aan zien, dat zij in de tweede helft van Augustus a.s. weer ln gebruik zal kunnen worden genomen. Maar al spoedig zal dan weer de oude kwestie aan de orde komen. Vorig jaar is het brugtarief nog voor één jaar, tot 1 Oct. 1947, goedgekeurd, maar het is niet te verwach ten, dat de Staten van Zee land en Noord-Brabant dit ta rief nog eens weer zullen verlengen. Naar w\j vernemen, zul len Gedep. Staten van Zee land alle pogingen aanwen- Nteuwe arrestaties in Polen. Volgens radio Warschau heeft de Poolse minister van nationale veiligheid een com muniqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat ver scheidene leden van een ter roristische organisatie „geleid doop generaal Anders' bewe ging voor vrftheid en onafhan kelijkheid*' in verzekerde be waring zttn gestold, Qüt HO(| beperken. De Bweedse minister financiön heeft van heeft medegedeeld, dat de rantsoenering uitge breid zal worden, en dat be perkingen zullen worden in gevoerd terzake vacanties in het buitenland, importen en .reemde valuta. den om de brug zo spoedig mogelijk vrij te krijgen. Zij hebben Vrijdag j.l. reeds besprekingen gevoerd, zo wel met het Gemeentebe stuur van Tholen als met de gemeentebesturen van de overige gemeenten op het eiland, nadat z\j de dag tevoren een onderhoud met de minister van Ver keer en Waterstaat Hadden gehad. Men sohijnt una niem van mening te z\jn, dat de brug ten spoedigste tolvrij moet worden. Op de brug rust nog een belangrijke schuld en hoewel het Rijk bereid schijnt te zijn deze schuld en ook het beheer en het onderhoud over te nemen, mits de beide ge noemde provincies een deel van de schuld op zich nemen, is daarmede de moeilijkheid nog niet opgelost. Tholen derft dan immers het voor de financiën der stad zo belangrijke brugrecht en vraagt daarvoor schade loosstelling. Het is te begrij pen, dat de minister er niets voor gevoelt om ook voor dit bedrag 's rijks kas aan te spreken. Het woord zal nu moeten zijn aan de dorpsgemeentera den, die groot belang hebben bij een tolvrije brug. Er be staat kans, dat ze nu een ander standpunt zullen inne men dan 20 jaar geleden, Zijn zij bereid, bijv. een be drag per inwoners gedurende een aantal jaren te grande- ren, dan is het wel zo goed als zeker, dat een hinderlijk struikelblok uit de weg geruimd zal worden. Op korte termijn zullen bedoelde gemeentera den een beslissing te nemen hebben. De fata morgana boven Vlissingen. In aansluiting op ons bericht over de fata morgana boven Vlissingen verzocht het mete- orolgisch instituut te De Bilt ieder die dit verschijnsel heeft waargenomen preciese gege vens op te sturen aan het in stituut. POLDERBESTUREN. Benoemd tot leden van dijk- raad voor de waterkering van de calamiteuze polders Ador- nis, als vertegenwoordigers van die poldèr M. Schijve te Oost burg en A. W. Verplanke te Nieuwvliet. Tot lid van de dijkraad voor de waterkering van de calami teuze polders Onrust c.a., als vertegenwoordiger van de cala miteuze Vlietepolder werd be noemd de heer H. K. Leen- dertse te Wissekerke. Tot leden van de dijkbaad voor de waterkering van de calamiteuze polders Hoofdplaat en Thomaes, als vertegenwoor digers van de calam. Hoofd plaatpolder, E. Scheele, J. F. Temmerman, A. J. M. Cam- maert, A. J. E. Temmerman en H. A. Roelsen, allen te Hoofd plaat. Benoemd werden tot gezwo rene van de Beooster blij Be- oostenpolder, A. Scheele te Axe; tot gezworene van de cala miteuze Eendragtpolder, E. Verpoorte te Zaamslag en tot gezworene van de cala miteuze Burgh en Westlandpol- der, B. Th. Boot te Burgh. Tot dijkgraaf van de Geers- drjlcpolder werd benoemd, M. de Regt te Wissekerke en tot ge zworene A. I. Janse te Geers- dijk (Wissekerke). Benoemd werd tot gezwo rene van de calam. Borsse- lepolder, L. de Winter te Bors- sele. Tot dijkgraaf van de Nieu we Kraaijertpolder werd be noemd C: Goense Jz. te Heer Arendskerke en tot ge zworene J. van den Driest te Ovezande. Tot lid van de dijkraad voor de waterkering van de calami teuze Leendert en Abraham- polder ,als vertegenwoordiger van het waterschap Oud en Nieuw Noord-Beveland werd benoemd M. Tazelaar te Co- lijnsplaat. Tot dijkgraaf van dë Cam- perlandpolder werd benoemd W. de Jonge en tot gezwo rene C. J. van Hee, beiden te Wisekerke. Tot dijkgraaf van de cala miteuze Vlietepolder werd be noemd C. A. Geluk en tot ge zworene E. M. van der Maas, beiden te Wissekerke. C. DIELEMAN. De aftredende secretaris van de Prov. Zeeuwse Ver. „Het Groene Kruis", de heer C. Dieleman, werd als eere lid dezer vereniging benoemd. In het nieuw gekozen be stuur van het Italiaans ar- beidsverbond, hebben de com munisten een meerderheid be haald. Vlissingen EEN AFSCHEID. Vrijdagavond nam de hout- scheepmaker D. van. Eene naam afscheid van de afde ling timmerfabriek der Korf. Mij. „De Schelde" te Vlissin gen. Toen hij 65 jaar werd ver zocht hij nog een tijd te mo gen blijven werken. Nu hij ruim 69 jaar was, verzocht hij pensioen. Van Eenenaam werd door baas Sohier toegespro ken, die memoreerde het vele werk door hem aan de Schel de verricht. Hij stelde hem als voorbeeld. Veel koude en veel zon moeten deze mensen bij hun werk trotseren, en toch worden deze vaklieden 75 of 80 jaar. Als aandenken ontving hij een eiken thee meubel vervaardigd op de leerschool der afdeling tim merfabriek. Baas Sohier wenste namens allen hem nog vele gezonde jaren toe. Van Eenenaam bedankte voor de tot hem gesproken woorden en voor het mooie meubel. Middelburg PROF. G. WISSE. Men verzoekt ons aan ons bericht over prof. G. Wisse te Middelburg het volgende toe te voegen: Prof. Wisse mag wel eni ge arbeid op zeer rustige wijze doen, maar h:g blijft voorlopig patiënt en mag niet alleen zijn. Hg moet zich onthouden van nadelige emoties en ver blijft voor onbepaalde tijd in de Rustverpleging te Doorn. SOCIAAL EN MAAT SCHAPPELIJK WERW. Voor een aantal leden van de onderafd. Walcheren van de Neef. Bond van Gemeen teambtenaren sprak Zater dagmiddag in de raadszaal van het Stadhuis de heer J. C. F. van Kamer, directeur van Sociale Zaken, over het onderwerp „Sociaal- en maat schappelijk werk". De heer Van Kamer begon zijn lezing met het verschil tussen Maatschappelijk Hulp betoon en sociale zorg, waar over nog wel eens misver stand bestaat, duidelijk te maken. De diverse sociale voor zieningen zijn bij de wet aan gegeven. Het spreekt vanzelf, dat zij in welvarende landen mét een vooruitstrevende re gering het talrijkst zijn. Ne derland heeft ten opzichte van de sociale wetgeving tot nu toe een goed figuur geslagen. Zeer uitvoerig besprak de heer Van Kamer hierna de sociale verzekering, de ver schillende sociale wetten, het Ziekenfondsenbesluit, 't Con sumenten crediet (in vakkrin gen „Consumentenverdriet" genaamd) en de sociaal-me dische voorzieningen. Wat 't aanmoedigen van sparen be treft, meende spr., dat dit wel heel belangrijk is, doch dat het nog beter ware, wan neer de overheid soberder zou zijn in haar uitgaven. Ten slotte besteedde hij aandacht aan het Beveridgeplan. EET SMAKELIJK. De Middelburgse politie nam een partij van 12 kisten bok king. die door de venter T. uit M'burg werden uitgeleurd, in beslag, daar deze bokking vol komen ongeschikt was voor consumptie. De vig verkeerde in een dergelijke bedorven toe stand, dat de maden er over heen kropen. Nadat een amb tenaar van de Keuringsdienst voor Waren uit Goes de partij officieel had afgekeurd, ls de vig onmiddellijk vernietigd. LERAAR HEYMANS GAAT HEEN. De heer L. Heymans he^ met ingang van 1 October 1947 ontslag gevraagd als leraar aan de Gemeentelijke Avond school voor Nijverheidsonder- wijs te Middelburg. Kerknieuws PROP. EXAMEN THEOLOGIE. Aan de R.U. te Utrecnt zijn geslaagd voor het prop. examen theologie de heren C. Boogaard te Hoedekens- kerke en M. C. Don te Mid delburg. Geref. kerken n. art. 31 KO. Beroepen te Haarlemmer- meer-O.Z. en Hoofddorp (ge- comb.) J. Meester te Brou wershaven. Spanning in arbeidsverhoudingen neemt toe. (Van een U.P.-correspondent). De aanvaarding door de Amerikaanse Senaat van de nieuwe arbeidswet, enkele we ken geleden, heeft oen belang, rijk tijdperk van de Ameri kaanse economische en sociale geschiedenis afgesloten. De te genstanders verklaarden dat hierdoor Roosevelt's arbeids wetten, die een ontwikkeling en uitbreiding der vakbewe ging mogelijk maakten, z(jn te niet gedaan, terwijl de voor standers zeggen, dat slechts 't evenwicht tussen werkgevers en werknemers is hersteld. Het Huis van Afgevaardigden heeft een nog strengere wet goedgekeurd en de twee Ka mers zullen tezamen een com binatie van beide wetten ma ken, die uiteindelijk aan de president zal worden voorge legd. DE NEW DEAL. Dé grondwet van de Ver. Staten ia gebaseerd op indivu- dual Isme en sou op die grond een Ideaal werkterrein eohep- pen voor het „liberale kapita lisme". Maar «bid» de dagen van Jeffereon is de wereld wel wat veranderd. Hier, zowel als overal elders, breidden de func ties der regering zich hoe lan ger hoe meer uit. Toen initiatief Franklin D. Roosevelt op het Witte Huis kwam. bevonden de Ver. Staten zich midden in een wereldcrisis. De president introduceerde, om daaraan het hoofd te bieden, een zekere mate van geleide economie, de bekende „New Deal". Tijdens de oorlog groeide de over heidsbemoeiing natuurlijk nog veel meer en van 1941 tot '46 leefden de Amerikanen onder een vrijwel even strikte en ver doorgevoerde „gelelde econo mie" als de Italianen, de Duit sers of de Russen. De reactie van het Ameri kaanse volk. dat het principe van „vrije handel" met de paplepel was ingegoten, bleef niet uit. Bjj de verkiezingen van November 1946 stemde de Amerikaanse kiezer in meer derheid tegen zijn regering. Na tuurlijk waren er nog andere redenen die hem daartoe brachten: de toenemende kos ten van levensonderhoud, de groeiende geldcirculatie. De Republikeinen, die in de ipagne hadden op dit gevoelen, hun werk in het Congres al spoedig met de In diening van een wetgeving die de arbeid sbeweging moest muilkorven en het particulier te steunen. De New Deal moest het ont gelden, maar in htm ijver om alle regeringscontröle af te schaffen, voerden zij in de ar beidswetten een aantal nieuwe regeringsfuncties in bij de con trole op de vakbeweging. DEPRESSIE OP KOMST Zij zagen alleen de ene zijde van „geleide economie", ln hun geloof dat de arbeiders een on evenredig groot aandeel kre gen van de vruchten der pro ductie. Intussen ziet de Amerikaan se arbeidersbeweging zich ge steld voor een moeirjlke situ atie. De arbeidsmarkt wordt zienderogen kleiner. Ontslag van personeel in de textiel-, electriclteits-, vliegtuig- en andere industr. neemt voort durend toe. Vele economen ge loven dat Amerika tegen het einde van het jaar een scherpe depressie zal beleven. Het arbeiderskamp zelf is daarbij nog altijd verdeeld in C.I.O. (Congress of Industrial Orga nisations) en A.F.L. (Ameri can Federation of Labour). Een communistische om zwaai der Amerikaanse arbei ders behoeft echter n'et ver wacht te worden, gezien de sterk verbreide anti-commu nistische stemming. Ook onder de arbeiders in de Ver. Staten. Maar de nieuwe arbeidswetten zullen zeker de spanning in de Amerikaanse arbeidsverhoudin gen doen toenemen. Het was daarom kentekenend dat op de dag, waarop de Senaat de wet aanvaardde, de wet die de „kapitalisten" naar de zin had moeten zijn. de New Yorkse Pe'.rs zv/»k?-er w?s dan s'"* O.- en W.-Soubura ONDERWIJS VERNIEUWING. Vrijdagavond werd in het gemeentehuis te Souburg door de heer D. Fokkema, direc teur der Chr. Kweekschool te Haarlem een lezing gehou den over het onderwerp: „Past de hedendaagse school in de hedendaagse maatschap pij". Na een welkomstwoord door de burgemeester, wees de heer Fokkema in z\jn onder werp erop, dat de tijd die achter ons ligt catastrophaal is geweest en vraagt of deze tgd ons iets geleerd heeft. De opvoeding is in vele ge vallen fout. De school en het gezin samen, hebben de taak het kind op te voeden. Men moet aankweken de bijzon- dere eigenschappen als on dernemingsgeest, ononderschei- dingsvermogen, zelfstandig heid, samenwerking, onbaat zuchtigheid, eerbied voor de persoon. Maar bovenal be ginnen met de levensvernieu wing van het oude boek, de Bijbel en Jezus Christus. Het onderwijs functionneert niet, De practijk is onvoldoende. Men leert het beste wat men beleeft. De school schiet veel te kort omdat men voor zich zelf leert en niet door samen werken. Op ditreferaat volgden nog tal van practische vragen, die wel deden blijken dat het on derwijzend personeel zeer nauw met de onderwijsver nieuwing meeleeft en die door de spreker op zeer duidelijke wijze werden toegelicht. De burgemeester dan ook de tolk der aanwezigen toen hg de heer Fokkema dank bracht voor het zeer duidelijk en hel der betoog. Rilland-Bath COMITé HANDHAVING RIJKSEENHEID. Maandagavond werd te Ril land-Bath een zeer goed be zochte vergadering gehouden. Na een uiteenzetting van de heer Nanninga, die het initia tief tot het houden van deze bijeenkomst genomen had, werd met algemene stemmen besloten tot de oprichting van een plaatselijke afdeling van het Nationaal Comité Hand having Rijkseenheid over te gaan. Kapelle DE BRANDWEER WEDSTRIJDEN. De brandweerwedstrijden, die Zaterdagmiddag door de Kring Bevelanden georganiseerd wa ren, werden niet in Goes ge houden, maar in Kapelle op het terrein van de veiling. Zeeuwse' Aan de Ned. Econ. Hoge school te Rotterdam slaagde voor het doctoraire examen de heer A. W. Bastiaanse te Rijswijk, vroeger te Middel burg. HET RIJKSMUSEUM KROELLER-MUELLER. Het Tweede Kamerlid, de heer B. J. Stokvis, heeft aan de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen de vol gende vragen gesteld: 1. Kan de minister medede len, welk aantal bezoekers het rijksmuseum Kroeller-Mueller, gelegen op „De Hooge Velu- we" na de bevrijding heeft ge teld? 2. Is de minister niet van oordeel, dat de zich in gemeld rijksmuseum bevindende kunst schatten voor brede lagen der bevolking bereikbaar behoren te zijn en niet slechts voor die- renen, die zich een reis naar iet genoemde, ver van de gro te steden des lands, gelegen museum kunnen veroorloven 3. Is de minister bereid, maatregelen te treffen, daar toe strekkende, dat de belang rijkste kunstwerken, thans in het rijksmuseum Kroeller- Mueller tentoongesteld, althans gedurende de wintermaanden, worden overgebracht naar een der musea in Amsterdam, Rot terdam of den Haag? Een „bodem" yoor de groenlenprijzen. Zoalg bekend verzochten de tuinders vorig jaar aan de mi nister van landbouw, visserij en voedselvoorziening „een bo dem in de markt" te leggen. De minister stemde met dit verzoek in, zodat een regeling tot stand krwam, waarbij alg minimumprgs voor de standaardproducten 70 van de kostprijs werd aangehouden en voor de meer speculatieve arükelen 50 van de kost- organtoaUM hebben de minister verzocht toot 1947 dezelfde regeling aan te hou den, alleen met dft versohil, dat aan de betrokken kwekers niet 70 doch 60 van de kostprije wordt wanneer bet sta ten betreft en 40 by specu latieve artikelen, niet 50 zoals het yoüg Jetar het ge val was. meen onder nader te formule ren detallvoorwaarden zijn goedkeuring aan deze regeling *?ht. Adviesbureau voor wederopbouw geopend. Reeds meerdere malen is er de aandacht op gevestigd, dat de oorlogsgedupeerden zo slecht op de hoogte worden gehouden van datgene wat zij dienen te weten voor een eventuële nieuwbouw of fi nanciële regeling van de schade. Het is in verband daarmede dat een deskundige op dit ge bied thans in Oostburg een kantoortje heeft gevestigd, met het doel voorlichting en advies te verstrekken. Onge twijfeld zullen velen dit ini tiatief op prijs stellen en er gebruik van maken. Hoofdplaat Motorrijder sloeg over de kop. Zaterdagavond is te Hoofd plaat een motor-ongeluk ge« beurd. Uit de richting Breskens kwam een motorrijder met een duo-passagier. De motor reed tamelijk snel. Voor het dorp sprong de achterband, met het gevolg, dat de mo tor over de kop sloeg. De duo-passagiers werd vrij ernstig gewond aan het hoofd. Geneeskundige hulp was echter spoedig aanwezig en na verbonden te zijn kon het slachtoffer naar huis worden vervoerd. De motor rijder kwam met de schrik vrij. AANBESTEDING. Te Hoofdplaat werd het ge deeltelijk herstel van de R.K. kerk aanbesteed. Ingeschre ven werd als volgt: Th. Wie herman te Hoofdplaat 29.600, J. Roegiers te Philippine 32.300 en J. Vlieger Zn. te Breskens 79.200. De gun ning werd aangehouden. Burgerlijke stand ZIERIKZEE Bevallen: J. P. den Boer— Wijsman, z; M. FiereHage- steijn, z; H. SchipperRomijn, z.; J. Schellv. d. Hoek, d.; C. P. Samande Bart, d; M. J. PairouxLukus, d. Overleden: E. H. J. M. den Boer, 34 j., echtg. v. E. G. Neijfcsu BRUINISSE. Bevallen: C. J. van der Wee- Ievan Veen, d.; P. L. van der Veldevan Waarde, z.; M. A. BalIJzelenberg, z.; M. Otte—de Waal, z.; C. P. M. JumeletWestfaal Qua- dekker, d. Overleden: M. Bal, 77 j., ongehuwd; J. van der Have, 79 j., echtg. van B. Jumelet. Getrouwd: A. Kriger, 35 j. en A. Otte, 22 j. ST. ANNALAND. Bevallen: J. H. Theunisse— Nase, d.; A. A. Scherpenisse van Zetten, d.; H. Franke Scherpenisse, z.; C. J. Dugzer van Dijke, d.; L. Hartog Gunter, d. Getrouwd: A. M. de Schut-* ter. 29 j. en P. M. Broofl- mans, 25 j.; A. Gunter, 30 j. en H. Vroegop, 28 j. Overleden: H. D. Moerland, 47 j. echtgen. van C. West dorp; A. J. Goedegebuure, 50 j., echtgen. v. J. Boon; J. J. Hage, 15 j.; I. Quist, 76 j., weduwn. v. A. v .d. Slikke. POORTVLIET. Bevallen,: C. Llndhout Quaak, d.; L. BoerMarkus, z.; C. L. PotterHeijboer, z. Ondertrouwd: M. Klootwijk, 30 j. en A. Llndhout, 23 j.; J. O. de Bokx, 23 j. en C. W. Goudswaard, 28 j.; M. H. Mur- re, 27 j. en T. C. Mol, 22 j. Overleden: J. N. Overbeeke, 76 j., echtgen. van D. Geuze; W. M. Istha, 85 j., wedn. van A. van Tiggele; J. D. Beeke, 35 j., echtgen. van C. M. van Dijke. SCHERPENISSE. Bevallen: N. P. Tichemv. Werf, z.; T. Kaatvan Luijk, z.; G. J. Keur—Pot ter, z.; C. P. Pootvan Zet ten, z. Bevallen: N. D. Tichemv. d. Werff. z.; T. Kaat—van Luijk, z.; C. J. Keur—Potter, z.; C. P. Pootvan Zetten, z.\ Ondertrouwd: H. Quaak, 27 j. en J. van As, 23 j.; W. J. van Houdt, 24 j. en W. Ou denes, 23 j. Ondertrouwd: H. Quaak, 27 j. en J. van As. 23 j. W. J. van ïoudt, 24 j. en W. Oudenes, 23 j. Overleden: J. Boogaard, 77 jaar. Overleden: J. Boogaard, 77 jaar. CADZAND. Bevallen: N. D. Verplanke de Lgzer, z.; C. Plegtevan de Voorde, d.; S. H. van Hou- teKrane, d.; L. Verduij n Verplanke z. TERNEUZEN. Bevallen: J. P. Hamelink— Meeusen, z.; W. A. Salomé— Remeus, d.; W. A. Salomé Remeus, d.; W. A. Salomé Remeus, d.; M. A. Stobbelaar Durinck, d.; J. Korstanje Meulenberg, z.; S. J. Broekho venPatteeuw, z.; M. W. Cas- teleftnKramer, d.; F. Scheele Meeusen, z.; F. M. Romeijn- senvan Dijke, z.; J. Ollebek —Dieleman, d. Ondertrouwd: J. J. Egger- mont, 45 j. en M. Winne, 39 j.; G. P. Schippers, 27 j. en J. J. Hamelink, 23 j. Getrouwd: N. C. van Hese, 28 1. en C. C. de Wael, 21 j.; J. c. Christiaansen, 39 j. en M. J. M. de Koene, 41 j. Overleden: E. 8. Verplanke, 75 J.: CM. David. 46 j. echt genote van G. Wullemi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 16