De „Nolle" vaart proef Sjahrir Verpleegster doodt een baby CHEFAROX over Nederlandse noia UIT DE PROVINCIE Verraad kostte een mensenleven LAATSTE NIEUWS WALCHEREN De wensen der republikeinen. Volgens een speciale correspondent van Aneta te Djogja, heeft Sjahrir op een aldaar gehouden persconferentie ver klaard: „Wij accepteren het idee van een interimregering als mogelijkheid om het tot stand komen van een federale regering te vergemakkelijken. De Nederlandse voorstellen daaromtrent zijn niet definitief, onze tegenvoorstellen zijn meer fedetailleerd. Wij wensen een soort nationale regering voor geheel Indonesië, waardoor de overgangsperiode tot 1949 gemakkelijker te overbruggen zal zijn. De belangrijke vragen zullen echter zijn: welke is de posi tie van deze regering en welke is de positie van ae gouver neur-generaal Tot nu toe had de gouverneur-generaal alle uitvoerende macht in handen. Wij wensen een regering die werkelijk regering ia en alle uitvoerende macht bezit, welke een normale regering heeft. De macht van de gouverneur-ge neraal dient daarbij uitdrukke lijk te worden vastgelegd. Wij verwachten niet, dat hg be trokken zal zijn bij de normale Tweede Kamer De Perszuivering. GEEN BESLISSING OVER AMENDEMENT BURGER. Bij de voortgezette behan deling Vrijdagmiddag van het wetsontwerp Noodvoor ziening Perswezen is het niet tot een beslissing gekomen over het amendement Burger tot invoeging van een nieuw artikel 18. Dit artikel zou het de staat mogelijk maken dag bladondernemingen, die ideo logische hulp aan de vijand hebben geboden, te onteige nen. Minister Gielen deelde de Kamerleden mede, dat hij hierover advies had ingewon nen by zijn ambtgenoot van justitie. Uit het advies blijkt, dat het amendement in be ginsel niet in strijd met de grondwet is te noemen, want de onteigening kan in het al gemeen belang zijn. Er zijn echter twee formele gebre ken aan het amendement. Er wordt niet in gezegd te wiens behoeve de inbezitneming ge schiedt en het is ook niet duidelijk, dat de onteigening In het algemeen belang ge beurt. De minister heeft daarom opdracht gegeven tot de wettelijke regeling van de m het amendement behan delde stof. Hij verzocht in afwachting daarvan 't amen dement terug te nemen. Hoewel sommige sprekers zich tegen het betoog van de minister verzette, legde de Kamer zich uiteindelijk bij 't Verzoek van de minister neer. Verschillende andere amen dementen werden vervolgens verworpen en de verdere ar tikelen z.h.s. aangenomen. De stemming over het ont werp in zijn geheel werd aangenomen. Petroleum duurder. Voor de derde maal sedert het opheffen van de prijscon trole in Amerika, zijn de no teringen voor aardolieproduc ten aldaar begin Maart belang, rijk gestegen, waarmede een recordhoogte sindg 1926 werd bereikt. Tot op heden kon wor den voorkomen. dat deze ver hoging in de Nederlandse ver. koopprijzen merkbaar werd" door rekening te houden met de tegen de oude noteringen aangekochte voorraden en de in de prijsberekening opgeno men risico-marges. Naarmate hieraan een einde komt. zullen de prjjzen hier te lande echter moeten worden verhoogd. Met ingang van 1 Juni is dan ook een kleine prijsstijging voor lichtpetroleum, speciale benzines, stookolie en asphalt ingetreden. De prijzen voor beide eerstgenoemde producten zijn met 1 cent per liter, die voor gewone en dikke stook olie met resp. 5 per 1000 1. en 6.50 per 1000 kg., de asphaltprijzen met gemiddeld ca. 5 per ton verhoogd. Nagekomen advertentie. Algemene kennisgeving. Heden ging, nog geheel onverwachts, van ons heen, onze geliefde en zorgzame Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mevrouw FROUKJE VAN DEN BERGE, geb. HOFMAN, •in de leeftijd van ruim 57 jaar. Haar diepbedroefde Echt genoot, Kinderen, Be huwd- en Kleinkind. Vlissingen: C. VAN DEN BERGE. R BOGERD— v. d. BERGE. Batavia: H. J. BOGERD. JOHNIJ. Rotterdam: B. VAN DEN BERGE. E. v. d. BERGE— TAFEIÊFF. Vlissingen, 6 Juni 1947. Singel 198. De begrafenis zal plaats hebben op Dinsdag 10 Juni om 2 uur vanaf Sin gel 198. uitvoerende macht, maar er zouden situaties kunnen ont staan, waarbij hij zou kunnen optreden. Sjahrir meende, dat de mogelijkheden voor de con structie van een dergelijke re gering velerlei zijn, waarbij hi' o.m. wees op de mogelijkheid van een executieve raad („exe cutive councel")- Omtrent de republikeinse tegenvoorstellen verklaarde Sjahrir, dat deze vervat zijn in een nota, waarin evenals in de Nederlandse no ta, de voornaamste punten van politieke, economische en militaire aard zijn. Sjahrir deelde vervolgens mede, dat de republikeinse nota Vrijdag ge reed zou komen en dat het werkcomité van het KNIP (voorlopige republikeinse volksvertegenwoordiging) hier_ over geraadpleegd zou worden. Tevens zal men tot publicatie overgaan. De tegenvoorstellen zijn, aldus Sjahrir, gebasseerd op de -overeenkomst van Ling- gadjati. De financiële en economische problemen zullen, zo ging Sjahrir vierder, gemakkelyk te regelen zjjn, wanneer een nati onale regering is ingesteld. Naar aanleiding van de uit spraken der grote politieke partgen over de Nederlandse nota, verklaarde Sjahrir, dat, volgens het algemeen gevoelen, de Nederlandse nota in haar geheel onaanvaardbaar is, of schoon vele afzonderlinge pun ten wel acceptabel geacht wor den. Sjahrir ontkende tenslotte de geruchten, als zou de repn. bliek een verzoek tto arbitrage hebben gedaan: „Wij zullen al les doen om de kwestie slechts door de twee betrokken party- en te doen regelen". Duitsland wil kopen. Heinrich Lübke, minister van voedselvoorziening in de pro vincie Noord rynWestfalen, heeft op de conferentie van Duitse premiers voorspeld, dat Duitsland economisch volko men zal ineenstorten, als niet meer voedsel wordt ingevoerd. Hij zeide, dat het Duitsland moet worden toegestaan han del te dryven met Denemarken, Nederland, België en Frank rijk, die alle een overschot hebben aan goederen, die Duitsland kan gebruiken. Wij willen niet bedelen, aldus Lüb ke, doch met werken ons brood verdienen. Wjj kunnen dit ech ter niet, wanneer het ons vol komen onmogelyk wordt ge maakt te exporteren. AMERIKAANSE INSTRUC TEURS IN CHINA. De commandant van het Amerikaanse militaire instruc tiecorps in China, generaal Lucas, heeft verklaard, dat er meer dan 1000 Amerikaanse officieren als instructeurs bij het Chinese regeringsleger werkzaam zyn. Kon. Mij De Schelde. VERGADERING VAN AANDEELHOUDERS. Wij ontvingen het verslag, dat op 12 Juni door de direc tie der N.V. Kon. Mij. de Schelde uitgebracht zal wor den aan de vergadering van aandeelhouders over het 71ste boekjaar (1946). In het verslag wordt gecon stateerd, dat het aantal werk lieden in 1946 slechts weinig toenam; alleen het bedrijf in Dordrecht kon op volle kracht komen. De grondstoffenpositie werd op verschillende punten moei lijker. Er was ruim voldoende werk, ook voor 1947. Allerlei formaliteiten blijven echter veel arbeid vorderen en ver oorzaken hinderlijk tijdver lies. De winstrekening over 1946 geeft 'n saldo van 699.765.61. Het verliessaldo over 1945 was ruim 677.000, zodat dit verlies thans is ingelopen. De vergadering van aan deelhouders zal moeten voor zien in de benoeming van een commissaris. De aftredende commissaris, mr. Jan Smit Azn., is herkiesbaar. Z.L.M.-ers komen naar Walcheren. OOK MINISTER MANSHOLT VAN DE PARTIJ Op 24 Juni zal in Middel burg een algemene vergade ring worden gehouden van de Zeeuwse Landbouwmaatschap- pU, waaraan tevens een rjjtoer over Walcheren is verbonden. Bijz. Gerechtshof Els9 jaar. De procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Mid delburg eiste in de zitting van Vrijdagmorgen een gevangenis straf van 9 jaar tegen de 46- jarige Wilhelmina FondseTe Groen uit Middelburg wegens haar, zoals hij het uitdrukte, „bijzonder laaghartig optre den". Deze vrouw werd er van be schuldigd aan de N.S.B.-er en landwachter Torbijn te hebben verraden, dat bij zekere Ste- ketee ln de Korte Geere een radiotoestel aanwezig was. Bij een huiszoeking werd bet toe stel Inderdaad gevonden. Ste. ketee werd gearresteerd, welk feit zijn dood ten gevolge heeft gehad. Torbijn, als getuige ge hoord, vertelde, dat het een publiek geheim was geweest, dat S. een radio had laten on- In aanval van zielsziekte, DRAMA TE OOSTBURG. In de gemeente Oost- bnrg beeft zicli Donder dagavond een drama af gespeeld, dat aan een jong kind het leven heeft gekost en dat behalve rouw over een gezin in Schoond(jke, ook diepe verslagenheid heeft ge bracht over een gerespec teerde familie in Vlissin gen. In het St. Anthonius zie kenhuis te Oostburg werkte sinds enige tijd de Vlissingse leerling-verpleegster Loes M., een vier en twintig jarig meis je, dat in het St. Joseph-zie- kenhuis te Vlissingen haar eerste opleiding had ontvan gen. Dit meisje heeft in een plotselinge aanval van zielsziekte er wordt gedacht aan een obsessie, maar dat moet het nader medisch onderzoek nog uitwijzen een aanval gedaan op het vijftien maanden oude zoontje van de familie H. uit Sclioondijke. Het kindje was ter obser vatie in het ziekenhuis opge nomen en het lag in een af zonderlijk kamertje. Donderdagavond te ne gen uur gaf zuster M. haar dienst over en zij trok zich terug in haar kamer, die grensde aan de kamer, waar de baby zich bevond. Zjj ging naar bed, maar bleef wakker liggen door het huilende kindje. Toen is ze opge staan, is naar de aan grenzende kamer gegaan, heeft daar eerst het kindje een prop in het mondje geduwd en toen dat niet hielp heeft ze het kindje gedood met een mes. Ze is toen blikbaar direct tot het besef gekomen van haar verschrikkelijke daad, want ze heeft zich aange kleed en ze heeft ijlings het ziekenhuis verlaten. Ze ging naar Breskens en vandaar op de boot van half elf naar Vlissingen, om naar haar ouderlijk huis te gaan. Op de veerboot ontmoette zij een zuster van het St. Joseph ziekenhuis, hetgeen haar erg overstuur maakte. Acht jaar geëist tegen tegen E. J. Voute Mr. N. J. G. Sikkel, procu reur fiscaal aan het bijzonder genechtshof te Amsterdam, heeft gemeend niet te kunnen persisteren bU zijn eis van 5 jaax, die hij op 25 April j.l. te gen de oud-burgemeester te Amsterdam, Edward John Voute hèeft uitgesproken en heeft Vrijdagavond oni 18.15 uur na een requisitoir van 25 -Minuteri een gevangenisstraf ><>r de tijd van 8 jaar te»- jp. rr»--«quireerd. Zij legde toen al een gedeel telijke bekentenis af. Ze zei namelijk, dat ze in Oostburg iets ontzettends gedaan had en dat ze er nooit meer zou terugkeren. Wat zy gedaan had, wilde zij niet vertellen. De zuster, die direct begreep, dat Loes M. in een vreemde toestand verkeerde, belde uit het St. Joseph ziekenhuis het Antho nius ziekenhuis op, waar men toen de misdaad ontdekte en de politie waarschuwde. Vrijdagmorgen heeft het parket uit Middelburg een uitvoerig onderzoek ingesteld. De daderes werd voor een medisch onderzoek overge bracht naar het St. Joseph- ziekenhuts te Vlissingen, waar geconstateerd werd, dat haar toestand tamelijk rustig was. Zij heeft tegenover de justi tie een volledige bekentenis afgelegd en toonde diep be rouw over haar verschrikke lijke daad, die zij onder een noodlottige dwanggedachte heeft gepleegd. Aangezien daartegen geen medische bezwaren beston den is de jonge vrouw in het huis van bewaring te Mid delburg ingesloten. Haar toe stand is nog niet geheel nor maal. Loes M. stond bekend als een lief. bedeesd en vriende lijk meisje, dat vooral heel zorgzaam was voor kleine kinderen. De verslagenheid in de bei de ziekenhuizen, waar zij ge werkt heeft, Is groot. derduiken. Hij verklaarde met een confrater naar verdachte te zijn gegaan, die op een des betreffende vraag geantwoord had, dat zij vermoedde, dat de geruchten over dit toestel juist waren. Volgens verd. was Tor bijn echter alleen ln haar huis geweest. De verdediger, mr. Kuipers, legde er de nadruk op. dat zijn cliënte hoogstens het vermoe den, dat er bij Steketee een apparaat aanwezig was, heeft bevestigd en dus geen perti nent verraad heeft gepleegd. De proc. fiscaal eiste even eens 9 jaar tegen de 23-jarige tapijtwever, P. J. Herwegh, uit Anna Paulowna, die toegaf als landwachter patrouilles te heb ben gelopen, assistentie te hebben verleend bij bewaking van onderduikers en door de Duitsers in beslaggenomen paarden en levensmiddelen en bii de ontwapening van Ned. politie te Hulzen, benevens spoorlijnen te hebben bewaakt. De raadsman, mr. P. C. Adri- aanse, vroeg clementie met 't oog op de de jeugdige leeftijd, waarop verd. zijn misstappen heeft begaan. VERRAAD NIET BEWEZEN. Jose Dhaeze, een 25-jarige typiste uit Amsterdam, werkte destijds in Middelburg bij de S. D., waar zij de karthoteek en het journaal bijhield. Zli werd beschuldigd op een avond toen zij met de S.D.-er Kluen- ner naar de bioscoop was ge weest, op de Balans de onder duiker Hamelink, die nota bene ook naar de film was ge weest en die zij herkend had, aan haar begeleider te hebben verraden. Tijdens de behande ling van de zaak kwam mede door het getuigenverhoor vast te staan, dat Kluenner zelf de ze onderduiker had herkend. De proc. fiscaal achtte dit ver raad dan ook niet bewezen en wilde dit deel van de dag vaarding vervallen verklaard zien. Wegens de arbeid in dienst van de S.D. vroeg hij een gevangenisstraf van 4 jaar mét aftrek. De pleiter, mr. A. H. Kuipers, betoogde, dat dit werk van weinig bete kenis ls geweest. A. W. Bruinooge uit Borsse_ ie, die uit een volkomen „fout" gezin kwam, was na Dolle Dinsdag bij de Landwacht ver zeild, terwijl hij nog maar 16 jaar oud was. B., die assisteer, de bii huiszoekingen en Aus- welscontróle, bleek nogal onbe trouwbaar. want hij beweerde bil zy'n verhoor door de wacht meester Barten in het gezicht geslagen te zijn, welke ver klaring hij ijlings terugnam, toen Barten dit als getuige ontkende. De eis luidde 3 jaar jeugdgevangenis. Mr. Krop man drong aan op lichtere straf. Op het programma van deze toer staat'n oponthoud van li/2 uur te Westkapelle, waar de deelnemers aan de vergadering de gasten zullen zijn van bur gemeester de Casembroot. Naar wij vernemen zullen ongeveer 800 deelnemers ver wacht mogen worden. Het staat vrijwel vast, dat ook de Minister van Landbouw, Voed selvoorziening en Visserij, S. L. Mansholt, deze vergadering zal bywonen. Vlissingse raad verleende credieten. Vrijdagmiddag is de gemeen teraad van Vlissingen in openbare vergadering bijeen geweest. De raad verleende een aantal credieten aan B. en W., o.a. voor het slopen van de bunkers op het Voor malige Linker-reduit. De grond hier moet bouwrijp gemaakt worden. Reeds over enkele dagen zal hier begonnen wor den met de bouw van 42 wo ningen. Er werd ook nog een crediet verleend voor het her stel van een gedeelte van het militaire hospitaal, dat voor lopig zal worden ingericht als brandweer-kazerne. Er werden nog enkele credieten verleend voor herstel en verbetering van de riolering in enkele stadsgedeelten. Bij de rondvraag deelde de voorzitter, burgemeestèr Kolff mee, dat einde van dit jaar in Vlissingen 500 woningen in aanbouw zullen zijn. Door plaatsgebrek kunnen wij het uitvoerig verslag eerst Maandag brengen. Merkwaardige natuurverschijnselen. Bewoners van de gel te Middelburg hebben Don derdag een merkwaardig na tuurverschijnsel waargenomen, namelijk een kleine windhoos. Enkele deuren, stukken asfalt en een aantal dakpannen wer den de lucht m gezogen. Een slagersjongen, die een half varken op de fiets ver voerde, kwam in de windhoos terecht. Hij werd met zijn fiets opgelicht en tegen de grond geworpen. Het halve varken zweefde een eind door de lucht en plofte tenslotte in het water. En nu wy het toch over merkwaardige natuurverschijn selen hebben: Zondagmiddag j.l. was van Vlissingen uit boven Breskens een fata mor- ;ana te zien. Vele Vlissin- ;erg hebben het verschijnsel waargenomen. In de lucht stond het verwrongen beeld van een witte stad met witte straten en hoge bomen, waar van alleen de kruinen zich duidelyk aftekenden. De warmte-trilling boven de Schelde was die middag zo groot, dat men van de pas serende schepen op vrij korte afstand een totaal verwron gen beeld kreeg. Ds. A. W. M. Odé. De generale synode der Ned. Herv. kerk benoemde tot advi serend lid ln het hoofdbestuur van de Hervormde Mannenver. eniging- „In dienst der kerk", Ds. A. W. M. Odé te Goes. EXAMENS VREDERUST. Op de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom werden op 3 en 4 Juni de examens gehou den ter verkryging van het Rijksdiploma B. Aan het examen namen deel 6 zusters. Van hen slaagden de zusters L. C. Driesprong, M. Uiterlinden, E. Suurmond, P. Walhout en M. Westerlaken. ZWARE STRAFFEN. Het bijzonder gerechtshof te Middelburg veroordeelde Vrijdag Pieter van «der Bom, groepscommandant der mare chaussee te Hulst, tot 18 jaar gevangenisstraf wegens ver raad. Tegen de oud-burge- van Gent, Weele, werd 6 Wijzigingen in het teeltplan. Do laatste tijd en wellicht ook thans nog worden er vrij veel gewassen, voornamelijk tarwe, wegens slechte stand omgeploegd. Voor zover zulks na de alge mene Mei-inventarisatie ge beurt, is de teler verplicht van de hiervoor ontstane wijziging in het teeltplan onmiddellijk kennis te geven aan zijn P.B.H. meester van C. L v. d. jaar geëischt. Scherpe Amerikaanse nota aan de Bussen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken zal een scherpe protestnota richten aan de Russische autoriteiten, die op onverantwoordelijke wjjze hebben ingegrepen ln de binnenlandse toestand van Hongarije. Voorgesteld wordt de kwestie te doen behandelen door de drie landen, die ln de bestuursraad voor Hongarije zijn vertegenwoordigd, namelijk Engeland, Amerika en Rus land. Indien geen bevredigend antwoord van de Russen wordt verkregen zal de regering van Amerika de zaak voorleggen aan do Verenigde Naties. De nota ls nog niet ingediend, maar de tekst ls goedgekeurd door president Truman. Intussen heeft de Ameri kaanse regering asylrecht ver leend aan 12 Hongaren, die weigeren het nieuwe regime in Boedapest te erkennen. Ramadier doet beroep op spoorwegarbeiders. Paul Ramadier, Frankryks eerste-minister, heeft via de radio een beroep op de spoor wegarbeiders gedaan om als patriotten op hun post te bly- ven, terwijl over de loonswjjzi- glngen wordt onderhandeld. Hy herinnerde hen er aan, dat algemeen stilzwijgend werd aangenomen, dat 1 Juli a.s. een nieuwe loopschaal van kracht zou worden en dat de verhogingen der lonen groter zouden zijn dan die van zes maanden geleden. Staking bij Wilton-Fijenoord. Ongeveer 6000 man van de firma Wilton-Feijenoord te Schiedam zijn Vrijdagmiddag een sit-down staking begonnen. De staking is begonnen om dat het toegezegde winstaandeel nog niet werd uitbetaald. Men kan wel zeggen, dat het gehe le personeel Dij de staking be trokken is. De directie heeft zich voor een spoedbespreking naar den Haag begeven en hoopt met het college van Rijksbemiddelaars, dat nog geen toestemming tot het uit betalen van het winstaandeel gaf, tot een oplossing te kun nen komen. K.L.M. VLIEGT OP ROME. Maandag 9 Juni om 11.55 zal de nieuwe K.L.M.-luchtver. binding AmsterdamGenève Rome geopend worden. Middelburg JEUGD DEED VERKEERSEXAMEN. Vrijdagmorgen werd aan 160 leerlingen uit de hoogste klas sen van de lagere scholen te Middelburg verkeersexamen afgenomen. Zoals gewoonlijk berustten initiatief en uitvoe ring bij de Vereniging vo,or Veilig Verkeer, die bU het hou den van het examen zeer veel medewerking ondervond van de rijks- en gemeentepolitie, de Rijksverkeersinspectie en leer lingen van de machinisten- school, die meehielpen brj het examineren. Nadat od de scholen reeds een schriftelijk examen was afgenomen, werd het practlscji gedeelte door de kinderen op hun fiets afgelegd. Zij moesten van de Schouwburg op het Mo lenwater af hun ritje door de stad maken, waarbij er op ge let werd. dat er geen verkeers overtredingen werden begaan. Het parcours bood de kinderen tal van moeilijkheden, die ech ter door het merendeel van de geëxamineerden werden over wonnen. Na afloop verzamelden de examinatoren zich ln de Schouwburgrestauratie, waar zij werden toegesproken door dé voorzitter van Veilig Ver keer, de heer E. Visser, die al len, die aan de examen® hebben medegewerkt, in het bijzonder de commandant van rijkspoli tie, de commissaris van politie en de inspecteur der R.V.I.. waarmee ieder jaar zo prettig wordt samengewerkt, dankte. Hij sprak de hoop uit. dat vol gend jaar met evenveel vol doening geëxamineerd zal wor den. Het bestuur van de Ver. stelt het op hoge pry's, dat de heer Leenhouts. inspecteur bij het L. O., bereid is gevonden bestuurslid te worden. Tot degenen, die een kijkje kwamen nemen naar het afne men van het examen, behoar- den de burgemeester van Mid delburg en de commandant van de rijkspolitie in Zeeland1. Vlissingen VACANTIEZORG. Het Walchers Werkcomité „Vacantie 1947" heeft te Vlis singen een sub-commissie sa mengesteld voor de vacantie- besteding van de jeugd, waarin zitting hebben genomen: H. J. Visser. J. Louwerse namens het Walchers Werk comité; C. J. de Jonghe, Ouder raad; Mevr. R. v. d. Wal, Oudercommissie; G. F. Bak, Openbaar L.O.; J. A. de Haas. Neutrale School; J. Ditmar, Chr. U.L.O. en schoolbestuur Chr. U.L.O.C. v. d. Linde, Vertegenwoordiger Buurtver.; J. Stevens, Leraar Lich. ont wikkeling; J. F. Stolk, Vert. Jeugdbeweging; D. Heyboer, Vert. Vliss. speeltuinvereni ging; G. A. de Rijke, Ver. voor Eijz. L.O. op Geref. grondslag; H. J. de Mey, Prot. Chr. On derwijs; W. I. Mijnheer, Leraar Lich. Ontwikkeling. Domburg CONCERT. De muziekvereniging „Apol lo" te Domburg zal Maandag avond een concert geven in de muziektent. Westkapelle TEGEN RUILVERKAVELING. Woensdagavond vergaderde vereniging tegen de ruil verkaveling in de cantine te Westkapelle. Er werd met al gemene stemmen besloten, bij de commissie herverkave ling te protesteren, tegen 't feit, dat zij zonder toestem ming der eigenaar gaten in het land gooien en schattin gen maken. Predikbeurten Ned. Herv. kerk: Aagteker- ke: 10 ds. v. Willenswaard, 7 cand. Venema; Arnemuiden: 10 en 2,30 ds. Lourense; Bigge_ kerke: 10 ds. Witteveen. 2 da Oosthoek; Domburg: 10 ds. Teunissen, 7 ds. v. Willens-i waard; Grijpskerke: 10 ds. Ri chard, 2.3Ó ds. v. Loon; Kle- verskerke: 2.30 ds. Otte; Kou- dekerkede heer v. SasseMe- liskerke: 7 ds. Oosthoek; Mid delburg: Oostkerk: 10 ds. Don, 7 cand. C. Jansen; Concert zaal: 10 cand. J. Wouters©* Engelse kerk: 10 ds. de Vries; P-en W.-Souburg: (Geref. kerk): 8 ds. Visbeek, 7 ds.de Vries; Oostkapelle: 10 ds. v. Loon, 2.30 ds. Richard; Rlt- them: 2.30 ds. Breukelman; Serooskerke: 10 en 2.30 cand. v. d. Wind; Vlissingen: St. Ja- cobskerk: 10 ds. Breukelman van Ritthem, 5 ds. Visbeek, Havendorp: 10 dhr. v. Sabben* Westkapelle: 9.30 Leesd.. 2.30 ds. Reus; Zoutelande: 9.30 ds. Oosthoek, 2 ds. Witteveen. Gier. Gem.: Aagtekerke: 9.30 2 en 6 leesdienst; Middelburg: 9 en 2 ds. Verhagen van Lisse, 6 leesdienst. Gieref. kerk: Arnemuiden: 10 en 2.30 ds. P. M. Veldhunzen; Domburg: ll leesdienst,3 ds. A. Scheele; Gapïnge: 9.30 en 4 ds. J. M. Bloemkolk; Grijps kerke: 10 en 2.30 ds. L. Dorst; Koudekerke: 9.30 en 2.30 ds. H. H. v. Kapel te Rhoon; Me- liskerke: 9.30 en 2.30 ds. M. Vreugdenhil te Reimerswold; Middelburg: Hofpleinkerk: 9.30 dr. A. H. Oussoren, 5.30 ds. H. Veldkamp Noorderkerk: 9.30 ds. H. Veldkamp, 2.30 dr. A. H. Oussoren; O- en W.-Sou burg: 10, 15 en 2.45 ds. v. d. Berg; Oostkapelle: 10 leesd., 7 ds. Deenlk; St. Laurens: 10 leesd.. 2.30 ds Veldkamp. West kapelle: 9.30 ds. Scheele, 2.30 ds. Hindriks. Geref. kerk ex art. 31: Mid delburg: 2 en 7 da Smitt; O- en W._Souburg: 10 en 4 ds. Smitt. Geref. gem.: Middelburg: (Segeerstr.) 9 en 2 ds. Verha gen, 6 Leesd. Oostkapelle: 10 en 2.30 leesd., 6.30 ds. Verfla ge; Westkapelle: 11 en 4.30 ds. Heerskap. Chr. Geref. kerk: Middel burg: 10 leesd., 2.30 da Slof- stra; Vlissingen: 9.30 en 5 ds. S-lofstra. Ver. Vryz. Herv.: Middel burg; 7 ds. Brakman. Ev. Luth. gem.: Middelburg: 10 ds. Hartjes; Vlissingen: 10 d9. v. Empèl. Leger des Heils: Middelburg: 10 en 7 Kolonel Ruure; Vlissin gen: 10 en 7.30 Kap. Krom menhoek. Met omkeerbare schroef. De N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" heeft een om keerbare scheepsschroef ge construeerd en zij is thans zover, dat dit nieuwe type scheepsschroef in de praktijk gebruikt kan worden. Donderdag en Vrijdag heeft de sleepboot „Nolle", die van de nieuwe schroef voorzien was, enige proeftochten op de Schelde gemaakt. Men heeft het voortstu wingsorgaan uitgeprobeerd in zeer woelig water en daar mee veel succes gehad. Onze verslaggever, die zich aan boord bevond, meldt, dat- het vaartuig zich Vrijdag in een kleine storm bevond en dat het herhaaldelijk diep in de rumoerige golven dook. Zorgvuldig werd nagegaan hoe de nieuwe schroefcon- structie voldeed brj ruw weer, hoe de manoeuvreerbaarheid van het schip was, en welke eigenschappen het schip door de nieuwe schroef bezat. Het bleek, dat de boot, onverschillig of zij blootge steld was aan dwarszeeën of recht-op-het-schip afstormen de golven, zeer rustig op het water lag en deskundigen ver zekerden, dat de bediening en de hanteerbaarheid aanmer kelijk eenvoudiger waren dan bij de sleepboten van het normale type. Hoewel de uitvinding van de omkeerbare schroef reeds jaren geleden werd gedaan, heeft de N.V. „De Schelde" aan dit systeem een geheel nieuwe toe passing gegeven en eerst door deze nieuwe toepassing is de schroef in de practijk bruik baar geworden. Op de sleepboot Nolle is het mogelijk op de brug de stand van de schroefbladen te con troleren en door het bewegen van een handle de stand van de schroefbladen te wijzigen. Het is dus niet langer nodig voor allerlei manoeuvres, waar bij voor- en achteruit gevaren moet worden, de hulp van het machinekamer-personeel in te roepen. Het voordeel van dit systeem springt direct in het oog, wan neer we mededelen, dat de meeste schepen, die mecha nisch voortbewogen worden een apart omkeer-mechanisme in hun machinekamer hebben op dat het schip achteruit kan varen. Dit mechanisme kan door de toepassing van de om keerbare schroef, vervallen. Bovendien biedt de nieuwe schroef gelegenheid om de spoed van het schip te verstel len door het wijzigen van de stand der schroefbladen. Bij gladde zee kan de spoed ver groot worden en by tegenwind kan de spoed verminderd wor den. Reeds bracht het scheeps bouwkundig proefstation te Wageningen een gunstig rap port over de nieuwe schroef uit en er bestaat van reders zijde goede belangstelling voor dit object. Er zijn reeds plan nen voor uitgebreide toepas sing. (Ingezonden mededeling) Gewoon maag/out of Chefarox? Uit onwetendheid neemt men, om overtollig maagzuur te binden, vaak een huismiddeltje, dat wel direct helpt, maar op den duur de vorming van steeds méér maag zuur veroorzaakt. CHEFAROX geactiveerd colloidaal aluminium hydroxyde - helpt óók direct, maar veroorzaakt niet de vorming van nieuw maagzuur. Integendeel, het beschermt bovendien de maag; want het vormt een verzachtende, gelei-achtige laag op de maagwand. Beschermt uw maag t 1.25 per doos Chefaro, Rotterdam (Ingezonden mededeling) Een kinderdiergaarde te Middelburg. Hoenderpark C. JOZIASSE, Veerse weg, gaat heden zijn dierencollectie ter bezichtiging stellen. Er mag door kinderen gevoederd worden. Geopend dagelijks van 2 tot 6 uur. Zondags van 10 tot 1 en van 2 tot 6 uur. Toegangsprijs 30 cent. Kin deren 10 cent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2