Herstelplan voor Europa CHEFAROX Tegenvoorstellen van de Republikeinen? Nabeschouwing over de Yersekse partij UIT DE PROVINCIE THOLEN Zuid-Beveland Afwijzend advies van het Werkcomité. De speciale correspondent van Aneta te Djokjakarta seint: Ten aanzien van de no ta der Commissie-Generaal worden van het republikein- sche kabinet tegenvoorstellen verwacht Met name betref fende de „interim-regering" Tweede Kamer De Perszuivering. BEHANDELING VOORTGEZET. Donderdag heeft de Tweede Kamer de behandeling van het wetsontwerp „Noodvoorziening Perswezen" voortgezet. Ver schillende sprekers repliceer den, waarbij Minister Gielen o.m. nog opmerkte, dat ook in dien het liquidatie-amendement van de heer Burger (Arb.) zou worden aangenomen, niet tot liquidatie kan worden over gegaan omdat eerst uitgespro ken zou moeten worden, dat de vordering ten algemene nutte was. Anders is het in strijd met de Grondwet. Het certificaat kan de Minister on mogelijk missen en het artikel inzake naamsverbod moet hij handhaven. Een amendement van de heer Kortenhorst werd door deze ingetrokken nadat de mi nister had toegezegd, dat de algemene rechtsbeginselen ook voor de perszuivering zullen gelden. Het artikel inzake de moge lijkheid van een naamsverbod voor een krant, die tijdens de bezetting is blijven verschijnen, dat bestreden werd door de heren Kortenhorst (K.V.P.) en Korthals (Vrijheid), werd met 59 tegen 24 stemmen aange nomen. Het artikel inzake de Raad van beroep voor de Perszuive ring werd na enige wijziging, waarbij bepaald werd, dat de voorzitter, de plaatsvervan gend voorzitters en de secre taris jurist moeten zijn, aan genomen. Een amendement van de heer Kortenhorst om reeds ge dane uitspraken aan het appèl recht van de deskundige te onttrekken, tegen welk amen dement minister Gielen geen bezwaar bleek te hebben, werd desondanks met 51 tegen 32 stemmen verworpen. Ten slotte werd nog door de heer Burger (Arb.) een amen dement ingediend, dat de be doeling heeft het mogelijk te maken, dat de eigendommen van dagbladondernemingen, die er toe hebben bijgedragen dat de ideologieën van de vij and ingang hebben gevonden, geheel of gedeeltelijk worden gevorderd. Dit amendement vond bestrijding bij de heren Kortenhorst en Vonk (Vrijh.), terwijl de heren Schoonenberg (Comm.) en Roosjen (A.R.) zich voorstanders verklaarden. Bezwaar werd gemaakt tegen het feit, dat een hoofdambte naar Kamerleden zou hebben bezocht om deze te bewegen het amendement niet te aan vaarden. De Minister zal zich Vrijdag over dit amendement uitspre ken. De vergadering werd hierop verdaagd tot Vrijdagmiddag. de economische voorstellen en militaire zaken. In het algemeen kan men zeggen, dat de republikein se regering de politieke spanningen in de verhouding Nederland-Indonesië niet wil toespitsen en de aanvaardbare punten van de nota zeker on derschrijven zal, alhoewel men de toon van het stuk betreurt. In politieke kringen te Djogja heerst zeer grote acti viteit. In ieder geval kan geen beslissing worden verwacht, voor het advies van het werk comité van het voorlopig par lement, dat Donderdag te Djogja vergadert, is uitge bracht. De aard van dit advies valt af te leiden uit de uitspraken van de verschillende politieke partijen. De laatste dagen hebben achtereenvolgens de Masjoe- mi, de Sajap Kiri (linkervleu gel) en de P.N.I. zich over de nota uitgesproken en deze on aanvaardbaar geacht o.m. we gens „ontkenning van het ge zag de facto, het niet-inlossen van de beloften tot troepen vermindering en de ultimatie ve toon van het stuk". Volgens een A.F.P.-bericht zou men te Djogja verwach ten, dat het republikeinsche kabinet de Ned. nota zal ver werpen. COMMISSIE-GENERAAI. WEER TERUG. Naar wij van officiële zijde vernemen, zullen de leden der Commissie-Generaal Zondag 8 Juni naar Batavia terugke- Petroleum duurder. Voor dc derde maal sedert het opheffen van de prijscon. tróle in Amerika, zijn de no teringen v.oor aardolieproduc ten aldaar begin Maart belangd rijk gestegen, waarmede een recordhoogte sindg 1926 werd bereikt. Tot op heden kon wor. den voorkomen, dat deze ver hoging in de Nederlandse ver. koopprijzen merkbaar werd, door rekening te houden met de tegen de oude noteringen aangekochte voorraden en de in de prijsberekening opgeno. men risico-marges. Naarmate hieraan een einde kpmt, zullen de prijzen hier te lande echter moeten worden verhoogd. Met ingang van 1 Juni is dan ook een kleine prijsstijging voor llchtpetroleum, speciale benzines, stookolie en asphalt Ingetreden. De prijzen voor beide eerstgenoemde producten zijn met 1 cent per liter, die voor gewone en dikke stook olie met resp. 5 per 1000 1. 6.50 per 1000 kg., de asphaltprijzen met gemiddeld ca. 5 per ton verhoogd. Generaal Slmon Wythen- shawe is lord Inman opgevolgd als directeur-generaal der B. B.C. Hij werd vorig jaar lid van de Labour-partij. KELLER-CHESTEM Prachtig spel van Chestem. De naam Yerseke zal in de historie van de match om het wereldkampioenschap dammen tussen onze natio nale kampioen R. C. Keiler en de titelhouder P. Ghesten (Frankrijk) een bepaalde klank behouden. Immers, hier viel, na vier remise-partijen, de eerste beslissing in deze match, die uit veertien par tgen bestaat. Over het verloop van de te Yerseke gespeelde partij het volgende: Evenals in de eerste partij speelde Keiler de Franse opening, doch Ghestem koos nu een andere verdedigings variant. De wereldkampioen liet zijn tegenstander lange tijd in het onzekere omtrent zijn speelplan, daarbij een opstelling gevend aan beide vleugels, die door de Franse meesters vaak wordt toege past, doch hier te lande wei nig weerklank vindt. Keiler concentreerde zijn hoofdmacht op de rechter vleugel, kennelijk met de be doeling om een aanval te ont wikkelen op het centrum en zgn tegenstander naar de rand van het bord te drin gen. Door meesterlijk tempo- spel, waarin zeer diep ver borgen combinatie-mogelijk heden gevlochten werden, wist Ghestem deze goed opgezet te plannen te verijdelen en van de 20e zet af kwam Keiler zienderogen in moei lijkheden. Door zeer fraai spel van Ghestem namen de ze moeilijkheden steeds toe, vooral na de prachtige 26e zet. Dit alles werd onze land genoot te machtig en toen hij bovendien op de 34e zet de sterkste voortzetting mis te, was de partij spoedig in het voordeel van Ghestem beslist. Keller had o.i. echter toen reeds een onhoudba stelling. Waar hij de beslis sende foutzet maakte is niet aan te geven. Twee spelsy stemen botsten tegen elkaar en in deze partij, waarin de wereldkampioen prachtig speelde, moest onze landge noot capituleren. We gelo ven echter niet, de kracht van Keller's spel kennende, dat het laatste woord in deze match reeds gesproken is. De Yersekse partij had grote propagandistische waarde voor de damsport. Vele aanwezigen waren ver baasd over de ongedachte mogelijkheden, de varianten rijkdom en de combinaties, vooral tot uiting komend bij de door P. Roozenburg ge geven nabeschouwing die het damspel bevat. Hieronder de notatie van deze partij: Keiler (wit)-Ghestem (zwart) 1) 34—30 19—23; 2) 30 —25 20—24; 3) 32—28 23 x 32; 4) 37 x 28 17—22; 5) 28 x 17 12 x 21; 6) 31—26 7—12; 7) 26 x 17 12 x 21; 8) 40—34 1—7; 9) 41—37 7—12; 10) 46—41 21—26; 11) 45—40 11—17; 12) 50— 45 17—21: 13) 36—31 6—11; 14) 31—27 21 x 32: 15) 38 x 27 11—17; 16) 43—38 17 22; 17) 41—36 22 x 31; 18) 36 x 27 12—17; 19) 33—28 17—21; 20) 37—32 14—20: 21) 25 x 14 10 x 19; 22) 38 —33 18—23; 23) 48—43 5— 10; 24) 42—37 8—12; 25) 47—42 12—18; 26) 42—38 15—20; 27) 34—30 10—15; 28) 30—25 9—14: 29) 40— 34 24—29; 30) 33 x 24 20 x 40; 31) 45 x 34 15—20; 32) 38—33 20—24; 33) 43— 38 2—8; 34) 34—30 23—29; 35) 4440 18—23; 36) 40— 34 29 x 40; 37) 35 x 44 24 x 35; 38) 39—34 4—9; 39) 27 22 14—20; 40) 25 x 14 9 2^: '133-29 3—9: 42) 13 21 27; wit geeft op. Herdenkingsdienst voor dr. Colijn. In het gebouw voor K. W. te 's-Gravenhage vond Vrijdagmiddag een door het Centraal Comité van A. R., Kiesverenigingen belegde her denkingsbijeenkomst voor wij len dr. H. Colijn plaats. Spre kers waren oud-ministers de Wilde en van Dijk, die beide een schets van de persoon van dr. Colijn en var zijn beteke nis voor ons land gaven. Ten slotte sprak prof. dr. K. Dijk, die in het bijzonder de nadruk legde op de gemeenschap, welke er bestond tussen dr. Colijn en het Calvinistische volksdeel. Belangrijke verklaring over Duitsland. Te Herford, het Britse hoofd, kwartier in Duitsland, wordt verwacht, dat de Britse opper bevelhebber in Duitsland, sir Sholto Douglas, Maandag een belangrijke verklaring zal af leggen over de voedselsituatie en de economische politiek in de Britse zone. Deze verklaring zal volgen op een bespreking over het Ruhrgebied. welke te Düssel- dorf met de Britse minister voor de bezette gebieden, lord Pakenham, zal worrden ge houden. Taxi te water Een Haagse taxi is Donder dagavond tussen Overschie en Schiedam in een bocht van de weg te water gereden. De taxi chauffeur Molier wist uit de auto te komen, die zich geheel onder water bevond en hij kon zich op de kap in veiligheid stellen. Zijn pogingen om de passagiers uit zgn wagen te halen, mislukte. In de wagen bevonden zich een zeventienja rige Noorse zeeman en een onbekende vrouw, vermoedelijk uit Den Haag. Belden zgn ver dronken. EEN KIND GEDOOD? EEN ERNSTIG GEVAL TE OOSTBURG. De rechtercommissaris voor strafzaken stelde Vrijdag een onderzoek In naar ©en ernstig geval, dat zich heeft afge speeld In het Sint Anithonius gesticht te Oostburg tegen ©en uit Vllssingen afkomstige ver pleegster. Ernstige bezwaren zjjn gerezen in verband met tie tragische dood van een patiën tje. Hangende het gerechtelijk onderzoek is de verpleegster ondergebracht in het Sint Jo- sephzLekenhuis te Vllssingen, waar zy onder politiebewaking staat. Het vermoeden bestaat, dat de verpleegster in een vlaag van verstandsverbü- stering heeft gehandeld. Kon. Mij De Schelde. VERGADERING VAN AANDEELHOUDERS. Wij ontvingen het verslag, dat op 12 Juni door de direc tie der N.V. Kon. Mij. de Schelde uitgebracht zal wor den aan de vergadering van aandeelhouders over het 71ste boekjaar (1946). In het verslag wordt gecon stateerd, dat het aantal werk lieden in 1946 slechts weinig toenam; alleen het bedrijf in Dordrecht kon op volle kracht komen. De grondstoffenpositie werd op verschillende punten moei lijker. Er was ruim voldoende werk, ook voor 1947. Allerlei formaliteiten blijven echter veel arbeid vorderen en ver oorzaken hinderlijk tijdver lies. De winstrekening over 1946 geeft 'n saldo van 699.765.61. Het verliessaldo over 1945 was ruim 677.000, zodat dit verlies thans is ingelopen. De vergadering van aan- Marshall zegt Amerikaanse hulp toe, mits Europa zelf het initiatief neemt. „Onze politiek is tegen de honger en de chaos George Marshall, de Ame rikaanse minister van bui tenlandse zaken, heeft in de Harvard Universiteit te Cam bridge in Massachusetts een toespraak gehouden, waarin hij een beroep deed op de Europese landen om zich te verenigen tot het beramen van hun economische orde ning. Hjj waarschuwde, dat de Ver. Staten niet veel meer kunnen doen voordat althans een aantal Europese landen het over een gemeen schappelijk program eens ge worden Is. Het zou voor de Ameri kaanse regering niet passend en ook zou het niet effectief zijn te beginnen aan het een zijdig opstellen van een pro gram om Europa weer in economisch opzicht op zijn benen te zetten, aldus Mars hall. Dat is de zaak van de Europeanen. Het initiatief moet van Europa komen. De rol van Amerika behoort te bestaan in het verlenen van vriendschappelijke hulp bij het opstellen van een program en bij de uitvoering ervan. Het moet een gemeenschap pelijk program zijn, door een aantal, zo niet alle, staten overeengekomen. Europa zal de komende drie a vier jaren nog hulp van buitenaf nodig hebben. Het geneesmiddel voor de Euro pese moeilijkheden ligt ech ter ln een herstel van het vertrouwen van het volk ln de economische toekomst van het eigen land en van geheel Europa. Het is logisch, dat de Ver. Staten doen wat zij kunnen ter bespoediging van de terugkeer van een econo mische gezondheid in de we reld. zonder welke er geen politieke stabiliteit kan zijn, noch gewaarborgde vrede. Onze politiek, aldus Mars hall, is tegen geen enkel land of stelsel gericht, doch tegen de honger, de armoe de, de wanhoop en de chaos. De hulp, welke de Ameri kaanse regering eventueel zal velenen, moet niet alleen maar een lapmiddel, doch geneesmiddel zijn. De regeringen, die pogen het herstel van andere lan den tegen te werken, kunnen van ons geen hulp verwach ten. Regeringen, politieke partijen of groepen, die pro beren de ellende der mensen te doen voortduren om daar van in politiek opzicht of anderszins te profiteren, zul len de tegenkanting van de Ver. Staten ondervinden. Marshall beschreef de we reld-situatie als „zeer ern stig". Het herstel van de economische structuur van Europa zal zich veel langere t(jd en grotere inspanning vergen dan men heeft voor zien. SPOEDIG EEN CONRERENTIE. Te Washington beschouwt men Marshall's rede als zeer belangrijk, wellicht als de be langrijkste verklaring sedert Truman in Maart zijn stelling t.a.v. de hulpverlening aan door het Communisme bedreig de landen uitsprak. Men acht het mogelijk, dat er spoedig een antwoord van Europa komt met als resultaat een Europese conferentie. Deze conferentie zou niet door de Ver. Staten bijeengeroepen- kunnen worden, hoewel dit land wel verwacht er op ver tegenwoordigd te zullen zjjn. REACTIE IN ENGELAND. De Engelse News Chronicle noemt daarentegen Marshall's rede een uitdaging aan Euro pa en aan Be vin. die volgens het blad de handschoen zou moeten opnemen en zijn kans gebruiken. Wel erkent de News Chronicle de moeilijkhe den in verband met het verzet, dat in sommige kringen be staat tegen een Ver. Europa omdat dit een blok-vorming tegen de Sovjets zou beteke nen. De Daily Express meent, dat alle verzoeken van Marshall vergeefs worden door de poli tiek van diens éigen regering, die gekant is tegen regionale handelsovereenkomsten. De Communistische Daily Worker spreekt van een nieu we Amerikaanse bedreiging van Interventie in Europa. deelhouders zal moeten voor zien in de benoeming van een commissaris. De aftredende commissaris, mr. Jan Smit Azn., is herkiesbaar. Z.L.M.-ers komen naar Walcheren. OOK MINISTER MANSHOLT VAN DE PARTIJ Op 24 Juni zal in Middel burg een algemene vergade ring worden gehouden van de Zeeuwse Landbouwmaatschap- pij, waaraan levens een rijtoer over Walcheren Is verbonden. Op het programma van deze toer staat 'n oponthoud van 1 '/2 uur te VVestkapelle, waar de deelnemers aan de vergadering de gasten zullen zijn van bur gemeester de Casembroot. Naar wn vernemen zullen ongeveer 800 deelnemers ver wacht mogen worden. Het staat vrijwel vast, dat ook de Minister van Landbouw, Voed selvoorziening en Visserij, S. L. Mansholt, deze vergadering zal bijwonen. Dure menthol-pastilles. 10 MILLE OVERWINST. Ambtenaren van de Prijs- beheersing uit Goes hebben proces-verbaal opgemaakt te gen een fabrikant van men thol-pastilles en een tussen persoon, die eveneens aan deze handel deelnam. Oorspronkelijk fabriceerde de fabrikant menthol-pastilles van goede kwaliteit, die hij in blikverpakking in de han del bracht. Het Directoraat- Generaal van de Prijzen had hem een prijsvaststelling ge geven, die een consumenten prijs van 0.20 toeliet. Toen de blikverpakking verbruikt was, werd een goedkoper» cartonverpakking toegepast. Bovendien werden pastilles gefabriceerd van slechtere kwaliteit, zonder dat een evenredige prijsverlaging werd toegepast. De oorspron kelijke prijsvaststelling werd natuurlijk ingetrokken door het Directoraat-Generaal van de Prijzen. Toch ging men door met het in de handel brengen van de ze slechtere pastilles in car- tonnenverpakking tegen 0.20, zodat tenslotte proces-verbaal moest worden opgemaakt. Men had op deze wijze een ongeoorloofde winst gemaakt van bijna 10 mille. Ds. A. W. M. Odé. De generale synode der Ned. Herv. kerk benoemde tot advi serend lid in het hoofdbestuur van de Hervormde Mannenver. enigine „in dienst der kerk", Ds. A. W. M. Odé te Goes. BRITSE OORLOGSBODEMS OP BEZOEK. Voor de tweede maal in en kele maanden tijds zal een Brits eskader, op rondreis in Europese wateren, êen bezoek aan de haven van Antwerpen brengen. Het zijn de torpedo jagers „Dunkirk" en „Myngs" en de lichte kruiser „Sirius". Het eskader staat onder bevel van kapitein Davies. Op Donderdag 10 Juni zul len de schepen Antwerpen ver laten en zich naar Amsterdam begeven. Vuurtorenwachters gedecoreerd. Voor dappere redding van Franse schipbreukelingen. De vuurtorenwachter Simon Visser uit Breskens en zijn collega Jacob Keymel hebben door bemiddeling van de Franse consul te Rotterdam de zilveren medaille eerste klas ontvangen, hun door de Fran se regering verleend voor de moedige en onverschrokken redding van schipbreukelin gen. In November 1945 waren de Franse lichter „Oréon" en de Franse sleepboot „Creuze" in nood geraakt. Toen zij wegens zwaar weer de Wielingen bin nenvoeren, brak de roerket ting van de sleepboot, met het gevolg dat beide schepen aan de woede van de golven waren overgeleverd en op het strand liepen. De „Oréon" liep daarbij zelfs op een mijn, het middenschip vloog in de lucht en twee geruïneerde helften bleven over. Visser en Keymel gingen onmiddellijk tot hulpverlening over, of schoon de mijn versperringen nog niet waren opgeruimd en de reddingspogingen daarom een waagstuk mochten heten. Tot de borst door het water wadend, optornend tegen de woelige golven, wisten de beide lichtwachters alle opva renden van de beide schepen, twaalf in getal, veilig naar de wal te brengen. Det Franse regering heeft hen thans voor deze moedige daad met een hoge onder scheiding beloond. Wijzigingen in het teeltplan. De laatste tijd en wellicht ook thans nog worden er vrg veel gewassen, voornamelijk tarwe, wegens slechte stand omgeploegd. Voor zover zulks na de alge mene Mei-inventarisatie ge beurt, is de teler verplicht van de hiervoor ontstane wijziging in het teeltplan onmiddellijk kennis te geven aan zgn P.B.H. EXAMENS VREDERUST. Op de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom werden op 3 en 4 Juni de examens gehou den ter verkrijging van het Rijksdiploma B. Aan het examen namen deel 6 zusters. Van hen slaagden do zusters L. C. Driesprong, M. Uiterlinden, E. Suurmond, P. Walhout en M. Westerlaken. St. Annaland BENOEMING. De heer A. Scherpenisse te St. Annaland is met ingang van 1 Juni benoemd tot post directeur te St. Annaland. SLACHTOFFER OVERLEDEN. De 15-jarige zoon van de fam. H. te St. Annaland, die Vrijdag 11. door de motorrijder H. uit Goes werd aangereden en in zorgwekkende toestand naar huis werd vervoerd, is aan de bekomen verwondingen overleden. Oud-Vossemeer CONCOURS HIPPIQTTE. Naar wij vernemen zal op Zaterdag 5 Juli a.s. te Oud- Vossemeer door de Landelijke Rijvereniging „De Eendracht- ruiters", een concours-hippique worden georganiseerd. Scherpenisse BAZAR. De te Scherpenisse gehou den bazar ten bate van het Cloveniersgilde heeft een netto bedrag van ruim 1000 opge bracht en werd door ongeveer 3000 personen bezocht. ZENDINGSCOLLECTE. De collecte voor de Zending, welke te Scherpenisse in de Ned. Herv. kerk werd gehou den, heeft 66.30 opgebracht. ZeeuwQnjppgrs Onze vroegere stadgenoot, de heer R. H. W. Joppe, thans inspecteur van politie te Leeuwarden, is heden benoemd tot hoofd-lnspecteur aldaar. Met ingang van 11 Juni is overgeplaatst van IJzendij- ke naar Zuiddorpe de wacht meester le klasse der rijkspo litie J. van Kuilenburg. President Truman over Hongarije. TOESTAND IS SCHANDELIJK! President Truman heeft op een persconferentie de jong ste gebeurtenissen in Hon garije schandelijk genoemd. De toestand, die is voort gevloeid uit de wijziging van het regiem, is verschrikkelijk, aldus de president. Hij voeg de er aan toe, dat het Ame rikaanse ministerie van bui tenlandse zaken een grondig onderzoek instelt en dat eventuële nieuwe stappen van Amerikaanse zijde zullen wor den genomen, wanneer dat onderzoek ten einde is. Ver. Staten ratificeren vredesverdrag met Italië De Senaat der Ver. Staten heeft het Vredesverdrag met Italië geratificeerd. Er werd, na een poging de ratificatie uit te stellen, hoofdelijk ge stemd. Met 79 tegen 10 stem men werd het voorstel tot ratificatie aangenomen. Ook de vredesverdragen met Hongarije, Bulgarije', Roe menië en Finland werden ge ratificeerd. Explosieve brieven ook voor Bevin en Eden. De particuliere secretaris van Bevin, de Britse minis ter van buitenlandse zaken, heeft een explosieve brief, ge adresseerd aan Bevin, aan Scotland Yard overhandigd. Ook Eden heeft zo'n brief ontvangen. Uit Rome wordt gemeld, dat het onderzoek naar de herkomst van de brieven van Milaan uit geleid wordt. De Stern-groep, heeft in een te Tel Aviv uitgegeven verklaring medegedeeld, dat zij verantwoordelijk is voor de versturing der enveloppen, welke explosief poeder bevat ten, aan een aantal vooraan staande Engelsen, onder wie maarschalk Montgomery. Onenigheid over de agenda der conferentie van Duitse premiers. 5 Duitse minister-presidenten uit de Sowjet-Russlsche zóne hebben Donderdagavond voor tijdig- de officieuze zitting ter vaststelling van de agenda van de conferentie der minister- Dresidenten van alle Duitse staten die heden te Muenchen zal worden geopend, verlaten. De afgevaardigden uit de Oostelijke provincies willen na. melijk ook politieke kwesties, zoals een verenigd Duitsland op de agenda geplaatst zien. De andere delegaties verwer- oen dit voorstel. Vandaag zul. len de presidenten uit de Sow- iet-Russische zóne Muenchen verlaten en er voor de confe- rentie niet meer terugkeren. Officier door zijn vrouw doodgeschoten. In de nacht van Dinsdag op Woensdag, is de 38-jarige re serve-officier R. B. D. in zijn woning te Putten door een pistoolschot in de hartstreek gedood. Het slachtoffer was die dag in Amsterdam geweest, waar hg zijn vriend D. J. de Z. in een café ontmoette. Zowel in Amsterdam als liter bij de terugkeer in Putten werd nog al gedronken. Daarna werd voor de aardigheid een schiet oefening met een stengun ge houden. Tijdens deze schietpar tij is D. dodelijk getroffen. W. H., de echtgenote van D., heeft verklaard, dit dodelijke schot te hebben gelost, hetgeen door getuigenverklaring van dc Z. is bevestigd. Het staat echter niet vast, of dit schot per on geluk dan wel met opzet is ge lost. De vrouw is in verzekerde bewaring gesteld. De Franse socialistische parlementsfractie heeft een motie van vertrouwen in de algemene politiek van Paul Ramadier's regering aangeno men. De tolunie met België. Verschenen is het voorlopig verslag van de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp, dat de goedkeuring en uit voering regelt van de douane overeenkomst met België en Luxemburg. Vele leden waren enthousiast over de economi sche samenwerking, terwijl an deren meenden, dat de bondge. noten het idee van deze sa menwerking thans niet meer zo aantrekkelijk vinden. Deze leden informeerden naar de mogelijke ontwikkeling van 'r Westers economisch blok, ge richt tegen het Oosten. Gewe zen werd op grote verschillen tussen de Belgische en de Ne. derlandse monetaire- en econo- mische politiek. Enkele leden meenden, dat het niet moge lijk zal zijn de belangentegen. stelling tussen Antwerpen er Rotterdam te overbruggen. Geïnformeerd werd naar de onvermijdelijke verhoging van de prijzen door de verhoging van de invoerrechten. Men had overigens de in druk dat 't gemeenschappelijk tarief van invoerrechten voor Nederland aantrekkelijk was. De verhoging van het recht op tabak ontmoette vele be zwaren. Van Dijck won de ronde van Spanje. De ronde van Spanje, waar van Donderdag de laatste etap. pe Valladolid-Madrid gereden werd, is gewonnen door de Belg Ward van Dyck. Dit is de derde Belgische zege in de grote Spaanse wegrace: in 1935 en 1936 won Guse De loor. 9 dividend der Koninklijke In de vergadering van di rectie en commissarissen van de N.V. Kon. Ned. Maat schappij t°t exploitatie van petroleumbronnen in Ned.- Indië is besloten aan de alg. vergadering van aandeelhou ders voor te stellen over het boekjaar 1946 een dividend uit te keren van negen pro cent. Tholen IN KOKEND WATER GEVALLEN. Het drie-jarig zoontje van de heer A. Jansen te Tholen viel in een teil met kokend water en liep ernstige brandwonden op. De geneesheer achtte over brenging naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom noodzake lijk. Goes ALGEMENE ZENDINGSVERGADERING. Op Woensdag 11 Juni '47 wordt in de Ned. Herv. Kerk te Goes vanwege de classis Goes een Algemene Zendings vergadering gehouden. In deze vergadering zal ds. S. Kgne. spreken over 't onderwerp: „De Papoea-ge- meenten in en na de oor log." Oudelande KLEUTERSCHOOL. Te Oudelande worden po^ gingen in het werk gesteld om een kleuterschool op te richten, die voor alle gezind ten toegankelijk zal zijn. Per sonen, die dit sympathieke doel willen helpen verwezen lijken, kunnen zich aanmel den ten Gemeentehuize. Een kleuterschool zou voor Oude lande zeer wenselijk zgn en men hoopt dan ook dat vele inwoners hun steun zullen verlenen. Ned. Herv. Kerk en reclassering. De generale synode der Ned. Herv. kerk heeft behandeld een brief van de commissie kinderbescherming en reclas sering over de verhouding van de Hervormde kerk tot het re- classeringswerk. Gevraagd wordt in dit schrijven om machtiging met dit werk voort te gaan. Het door de commis sie ad hoe uitgebrachte rap port, dat concludeert de ge vraagde machtiging te verle nen, wordt aanvaard met die verstande, dat de diaconieën zoveel mogelijk zullen worden Ingeschakeld bij het plaatselijk reclasseringswerk. (Ingezonden mededeling) Gehoon maagzoul of Chefarox? Uit onwetendheid neemt men, om overtollig maagpiur te binden, vaak een huismiddeltje, dat wel direct helpt, maar op den duur de vorming van steeds méér maag zuur veroorzaakt. CHEFAROX - geactiveerd colloidaal aluminium hydroxyde - helpt óók direct, maar veroorzaakt niet de vorming van nieuw maagzuur. Integendeel, het beschermt bovendien de maag, want het vormt een verzachtende, gelei-achtige laag op de maagwand. f 1.25 per doo3 Chefaro, Rotterdam (Ingezonden mededeling) Een Mnderdiergaarde te Middelburg. Hoenderpark C. JOZIASSE, Veerse weg, gaat heden zijn dierencollectie ter bezichtiging stellen. Er mag door kinderen gevoederd worden. Geopend dagelijks van 2 tot 6 uur. Zondag? van 10 tot 1 en van 2 tot f hé*. Toegangiprfli 30 cent. W deren 10 cent

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 20