Herstelplan voor Europa CHEFAROX Het vierde eeuwfeest in Sas van Gent UIT DE PROVINCIE Nabeschouwing over de Yersekse partij ZEEUWSCH-VLAANDEREN Voorbereidingen in volle gang. De voorbereidingen voor dit feest maken goede voortgang. Geen moeite wordt dan ook gespaard om dit zo luisterrijk mogelijk te doen zijn. Niet al leen dat verschillende autori teiten, w.o. de Minister-Presi dent en de Commissaris der Koningin in Zeeland, het ere lidmaatschap van het comité Tweede Kamer De Perszuivering. BEHANDELING VOORTGEZET. Donderdag heeft de Tweede Kamer de behandeling van het wetsontwerp „Noodvoorziening Perswezen" voortgezet. Ver schillende sprekers repliceer den, waarbjj Minister Gielen o.m. nog opmerkte, dat ook in dien het liquidatie-amendement van de heer Burger (Arb.) zou worden aangenomen, niet tot liquidatie kan worden over gegaan omdat eerst uitgespro ken zou moeten worden, dat de vordering ten algemene nutte was. Anders is het in strijd met de Grondwet. Het certificaat kan de Minister on mogelijk missen en het artikel inzake naamsverbod moet hn handhaven. Een amendement van de heer Kortenhorst werd door deze ingetrokken nadat de mi nister had toegezegd, dat de algemene rechtsbeginselen ook voor de perszuivering zullen gelden. Het artikel inzake de moge lijkheid van een naamsverbod voor een krant, die tgdens de bezetting is blgven verschynen, dat bestreden werd door de heren Kortenhorst (K.V.P.) en Korthals (Vrijheid), werd met 59 tegen 24 stemmen aange nomen. Het artikel inzake de Raad van beroep voor de Perszuive ring werd na enige wijzigi waarbij bepaald werd, dat voorzitter, de plaatsvervan gend voorzitters en de secre taris jurist moeten zgn, aan genomen. Een amendement van de heer Kortenhorst om reeds ge dane uitspraken aan het appèl recht van de deskundige te onttrekken, tegen welk amen dement minister Gielen geen bezwaar bleek te hebben, werd desondanks met 51 tegen 32 stemmen verworpen. Ten slotte werd nog door de heer Burger (Arb.) een amen dement ingediend, dat de be doeling heeft het mogelijk te maken, dat de eigendommen van dagbladondernemingen, die er toe hebben bijgedragen dat de ideologieën van de vij and ingang hebben gevonden, geheél of gedeeltelijk worden gevorderd. Dit amendement vond bestrijding bij de heren Kortenhorst en Tonk (Vrgh.), terwijl de heren Schoonenberg (Comm.) en Roosjen (A.R.) zich voorstanders verklaarden. Bezwaar werd gemaakt tegen het feit, dat een hoofdambte naar Kamerleden zou hebben bezocht om deze te bewegen het amendement niet te aan vaarden. De Minister zal zich Vrijdag over dit amendement uitspre ken. De vergadering werd hierop verdaagd tot Vrijdagmiddag. aannamen, maar ook de Kon. Marine zal de feestelijkheden luister bijzetten door het zen den van een tweetal oorlogs bodems. Zowel in het Nederlandse als in het Belgische radio-pro gramma zal zowel vóór de feestelijkheden als tijdens de feestweek aan Sas van Gent aandacht worden geschonken. De verkoop der loten van de loterij, die ter bestrijding van een deel der kosten is georga niseerd, is thans ook in de an dere gemeenten van Z. Vlaan deren begonnen en ongetwij feld zullen zij ook daar gretig aftrek vinden. De prijzen die daaraan verbonden zijn staan daar borg voor. Wie zou niet graag een bontmantel (ter waarde van 1000.—) winnen of in het bezit willen komen van één der radiotoestellen, rijwielen, e.d.? De ets van het zgn. oude kanaal van Sas, die door het comité ter herinne ring aan het feest zal worden uitgegeven, heeft alreeds ver schillende stadia doorlopen en verwacht mag worden dat over enkele weken hieraan de laatste hand kan worden ge legd. Door de gehele provincie Zeeland en een deel van Noord Brabant zal over enkele da gen op dit feest de aandacht worden gevestigd door een in kleuren uitgevoerde affiche. Kort voor de feestelijkhe den zal een zö goed mogelijk verzorgd programmaboek wor den uitgegeven, waarin om beurten advertenties en tekst zal worden opgenomen. Behal ve het eigenlijke feestprogram ma zal men daarin verschil lende waardevolle gegevens kunnen vinden over de historie van Sas en een overzicht van hetgeen te zien zal zyn op de tentoonstelling van Sas' verle den. Hier zullen inzendingen worden samengebracht uit de archieven van Zélandia Illu- strata; de Atlas van Stolk; de Nationale Bibliotheek; de Universiteitsbibliotheek van Leiden; het stadsarchief van Gent; het eigen gemeentelijk archief en verschillende parti culiere verzamelingen. In de loop der weken hopen wij meer op de details van het program ma terug te komen. Petroleum duurder. Voor de derde maal sedert het opheffen van de prrjscon- tróle in- Amerika, zjjn de no teringen voor aardolieproduc ten aldaar begin Maart belang, rijk gestegen, waarmede een recordhoogte sindg 1926 werd bereikt. Tot op heden kon wor den voorkomen, dat deze ver hoging in de Nederlandse ver_ koopprijzen merkbaar werd, door rekening te houden met de tegen de oude noteringen aangekochte voorraden en de in de prijsberekening opgeno men risico-marges. Naarmate hieraan een einde komt. zullen de prijzen hier te lande echter moeten worden verhoogd. Met ingang van 1 Juni dan ook een kleine prijsstijging voor lichtpetroleum, speciale benzines, stookolie en asphalt ingetreden. De prijzen voor beide eerstgenoemde producten zijn met 1 cent per liter, die voor gewone en dikke stook olie met resp. 5 per 1000 1. en 6.50 per 1000 kg., de asphaltprijzen met gemiddeld ca. 5 per ton verhoogd. Herdenkingsdienst voor dr. Colijn. In het gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage vond Vrijdagmiddag een door het Centraal Comité van A. R., Kiesverenigingen belegde her denkingsbijeenkomst voor wij len dr. H. Colijn plaats. Spre kers waren oud-ministers de Wilde en van Dijk, die beide een schets van de persoon van dr. Colijn en var zijn beteke nis voor ons land gaven. Ten slotte sprak prof. dr. K. Dijk, die in het bijzonder de nadruk legde op de gemeenschap, welke er bestond tussen dr. Colijn en het Calvinistische volksdeel. Belangrijke verklaring over Duitsland. Te Herford, het Britse hoofd kwartier in Duitsland, wordt verwacht, dat de Britse opper bevelhebber in Duitsland, sir Sholto Douglas, Maandag een belangrijke verklaring zal af leggen over de voedselsituatie en de economische politiek in de Britse zóne. Deze verklaring zal volgen op een bespreking over het Ruhrgebled. welke te Düssel- dorf met de Britse minister voor de bezette gebieden, lord Pakenham, zal worrden ge houden. Taxi te water Een Haagse taxi is Donder dagavond tussen Overschie en Schiedam in een bocht van de weg te water gereden. De taxi chauffeur Molier wist uit de auto te komen, die zich geheel onder water bevond en hij kon zich op de kap in veiligheid stellen. Zijn pogingen om de passagiers uit zijn wagen te talen, mislukte. ïn de wagen bevonden zich een zeventienja rige Noorse zeeman en een onbekende vrouw, vermoedelijk uit Den Haag. Belden zijn ver dronken. EEN KIND GEDOOD? EEN ERNSTIG GEVAL TE OOSTBURG. De rechtercommissaris voor strafzaken stelde Vrijdag een onderzoek in naar een ernstig gevaJ. dat zich heeft afge speeld in het Sint Amthonius gesticht te Oostburg tegen een uit Vllssingen afkomstige ver pleegster. Ernstige bezwaren z(jn gerezen in verband met de tragische dood van een patiën tje. Hangende het gerechtelijk onderzoek is de verpleegster ondergebracht in het Sint Jo- sephzlekenhnis te Vlissingen, waar zij onder politiebewaking staat. Het vermoeden bestaat, dat de verpleegster in een vlaag van verstandsverbij stering heeft gehandeld. Kon. Mij De Schelde. VERGADERING VAN AANDEELHOUDERS. Wij ontvingen het verslag, dat op 12 Juni door de direc tie der N.V. Kon. Mij. de Schelde uitgebracht zal wor den aan de vergadering van aandeelhouders over het 71ste boekjaar (1946). In het verslag wordt gecon stateerd, dat het aantal werk lieden in 1946 slechts weinig toenam; alleen het bedrijf in Dordrecht kon op volle kracht komen. De grondstoffenpositie werd op verschillende punten moei lijker. Er was ruim voldoende werk, ook voor 1947. Allerlei formaliteiten blijven echter veel arbeid vorderen en ver oorzaken hinderlijk tijdver lies. De winstrekening over 1946 geeft 'n saldo van 699.765.61. Het verliessaldo over 1945 was ruim 677.000, zodat dit verlies thans is ingelopen. De vergadering van aan- - Marshall zegt Amerikaanse hulp toe, mits Europa zelf het initiatief neemt. Onze politiek is tegen de honger en de chaos deelhouders zal moeten voor zien in de benoeming van een commissaris. De aftredende commissaris, mr. Jan Smit Azn., is herkiesbaar. Z.LM.-ers komen naar Walcheren. OOK MINISTER MANSHOLT VAN DE PARTIJ? Op 24 Juni zal ln Middel burg een algemene vergade ring worden gehouden van de Zeeuwse Landbouwmaatschap- pU. waaraan tevens een rytoer over Walcheren is verbonden. Op het programma van deze toer staat 'n oponthoud van 11/2 uur te Westkapelle, waar de deelnemers aan de vergadering do gasten zullen z(jn van bur gemeester de Casembroot. Naar wij vernemen zullen ongeveer 800 deelnemers ver wacht mogen worden. Het staat vrijwel vast, dat ook de Minister van Landbouw, Voed selvoorziening en Vissery, S. L. Mansholt, deze vergadering zal bijwonen. KELLER-CHESTEM Prachtig spel van Cheslem De naam Yerseke zal in de historie van de match om het wereldkampioenschap dammen tussen onze natio nale kampioen R. C. Keiler en de titelhouder P. Ghesten (Frankrijk) een bepaalde klank behouden. Immers, hier viel, na vier remise-partijen, de eerste beslissing In deze match, die uit veertien par tijen bestaat. Over het verloop van de te iYerseke gespeelde partij het volgende Evenals in de eerste partij speelde Keilerde Franse opening, doch Ghestem koos nu een andere verdedigings variant. De wereldkampioen liet zijn tegenstander lange tijd in het onzekere omtrent zijn speelplan, daarbg een opstelling gevend aan beide vleugels, die door de Franse meesters vaak wordt toege past, doch hier te lande wei nig weerklank vindt. Keiler concentreerde zjjn hoofdmacht op de rechter vleugel, kennelijk met de be doeling om een aanval te ont wikkelen op het centrum en zijn tegenstander naar de rand van het bord te drin gen. Door meesterlik tempo- spel, waarin zeer diep ver borgen combinatie-mogelyk- heden gevlochten werden, wist Ghestem deze goed opgezet te plannen te verydelen en van de 20e zet af kwam Keiler zienderogen in moei lijkheden. Door zeer fraai spel van Ghestem namen de ze moeilgkheden steeds toe, vooral na de prachtige 26e zet. Dit alles werd onze land genoot te machtig en toen hij bovendien op de 34e zet de sterkste voortzetting mis te, was de partij spoedig in het voordeel van Ghestem beslist. Keller had o.i. echter toen reeds een onhoudbare stelling. Waar hy de beslis sende foutzet maakte is niet aan te geven. Twee spelsy stemen botsten tegen elkaar en in deze partij, waarin de wereldkampioen prachtig speelde, moest onze landge noot capituleren. We gelo ven echter niet, de kracht van Keller's spel kennende, dat het laatste woord ln deze match reeds gesproken is. De Yersekse partij had grote propagandistische waarde voor de damsport. Vele aanwezigen waren ver baasd over de ongedachte mogelijkheden, de varianten rijkdom en de combinaties, vooral tot uiting komend bij de door P. Roozenburg ge geven nabeschouwing die het damspel bevat. Hieronder de notatie van deze partij Keiler (wit)-Ghestem (zwart) 1) 34—30 19—23; 2) 30 —25 20—24; 3) 32—28 23 x 32; 4) 37 x 28 17—22; 5) 28 x 17 12 x 21; 6) 31—26 7—12; 7) 26 x 17 12 x 21; 8) 40—34 1—7; 9) 41—37 7—12; 10) 46—41 21—26; 11) 45—40 11—17; 12) 50— 45 17—21; 13) 36—31 6—11; 14) 31—27 21 x 32; 15) 38 x 27 11—17; 16) 43—38 17 22; 17) 41—36 22 x 31: 18) 36 x 27 12—17; 19) 33—28 17—21; 20) 37—32 14—20; 21) 25 x 14 10 x 19; 22) 38 —33 18—23; 23) 48—43 5— 10; 24) 42—37 8—12; 25) 47—42 12—18; 26) 42—38 15—20; 27 34—30 10—15; 28) 30—25 9—14; 29) 40— 34 24—29; 30) 33 x 24 20 x 40; 31) 45 x 34 15—20; 32) 38—33 20—24; 33) 43— 38 2—8; 34) 34—30 23—29; 35) 44—40 18—23; 36) 40— 34 29 x 40; 37) 35 x 44 24 x 35; 38) 39—34 4—9; 39) 27 22 14—20; 40) 25 x 14 9 x 20: 41) 33—29 3—9; 42) x 18 21 27; wit geeft op. M. r. ie .7 George Marshall, de Ame rikaanse minister van bui tenlandse zaken, heeft in de Harvard Universiteit te Cam bridge in Massachusetts een toespraak gehouden, waarin liij een beroep deed op de Europese landen om zich te verenigen tot het beramen van hun economische orde ning. Hy waarschuwde, dat de Ver. Staten niet veel meer kunnen doen voordat althans een aantal Europese landen het over een gemeen schappelijk program eens ge worden is. Het zou voor de Ameri kaanse regering niet passend en ook zou het niet effectief zgn te beginnen aan het een zijdig opstellen van een pro gram om Europa weer ln economisch opzicht op zijn benen te zetten, aldus Mars hall. Dat is de zaak van de Europeanen. Het initiatief moet van Europa komen. De rol van Amerika behoort te bestaan in het verlenen van vriendschappelijke hulp bij het opstellen van een program en by de uitvoering ervan. Het moet een gemeenschap pelijk program zgn, door een aantal, zo niet alle, staten overeengekomen. Europa zal de komende drie vier jaren nog hulp van buitenaf nodig hebben. Het geneesmiddel voor de Euro pese moeilgkheden ligt ech ter in een herstel van het vertrouwen van het volk in de economische toekomst van het eigen land en van geheel Europa. Het is logisch, dat de Ver. Staten doen wat zfl kunnen ter bespoediging van de terugkeer van een econo mische gezondheid in de we reld, zonder welke er geen politieke stabiliteit kan zijn, noch gewaarborgde vrede. Onze politiek, aldus Mars hall, is tegen geen enkel land of stelsel gericht, doch tegen de honger, de armoe de, de wanhoop en de chaos. De hulp, welke de Ameri kaanse regering eventueel zal •velenen, moet niet alleen maar een lapmiddel, doch 'n geneesmiddel zgn. De regeringen, die pogen het herstel van andere lan den tegen te werken, kunnen van ons geen hulp verwach ten. Regeringen, politieke partyen of groepen, die pro beren de ellende der mensen te doen voortduren om daar van in politiek opzicht of anderszins te profiteren, zul len de tegenkanting van de Ver. Staten ondervmde een antwoord van Europa komt met als resultaat een Europese conferentie. Deze conferentie zou niet door de Ver. Staten bgeengeroepen kunnen worden, hoewel dit land wel verwacht er op ver tegenwoordigd te zullen zgn. REACTIE IN ENGELAND. De Engelse News Chronicle noemt daarentegen Marshall's rede een uitdaging aan Euro pa en aan Bevin, die volgens het blad de handschoen zou moeten opnemen en zgn kans gebruiken. Wel erkent de News Chronicle de moeilgkhe den in verband met het verzet, dat in sommige kringen be staat tegen een Ver. Europa omdat dit een blok-vorming tegen de Sovjets zou beteke nen. De Daily Express meent, dat alle verzoeken van Marshall vergeefs worden door de poli tiek van diens eigen regering, die gekant is tegen regionale handelsovereenkomsten. De Communistische Daily Worker spreekt van een nieu we Amerikaanse bedreiging van interventie in Europa. Dure menthol-pastilles. 10 MILLE OVERWINST. Ambtenaren van de Prijs- beheersing uit Goes hebben proces-verbaal opgemaakt te gen een fabrikant van men thol-pastilles en een tussen persoon, die eveneens aan deze handel deelnam. Oorspronkelijk fabriceerde de fabrikant menthol-pastilles van goede kwaliteit, die hg in blikverpakking in de han del bracht. Het Directoraat- Generaal van de Prijzen had hem een prijsvaststelling ge geven, die een consumenten prijs van 0.20 toeliet. Toen de blikverpakking verbruikt was, werd een goedkopere cartonverpakking toegepast. Bovendien werden pastilles gefabriceerd van slechtere kwaliteit, zonder dat een evenredige prijsverlaging werd toegepast. De oorspron kelijke prijsvaststelling werd natuurlgk ingetrokken door het Directoraat-Generaal van de Prijzen. Toch ging men door met het in de handel brengen van de ze slechtere pastilles in car- tonnenverpakking tegen #0.20, zodat tenslotte proces-verbaal moest worden opgemaakt. Men had op deze wijze een ongeoorloofde winst gemaakt van bijna 10 mille. Ds. A. W. M. Odé. De generale synode der Ned. Herv. kerk benoemde tot advi serend lid in h$t hoofdbestuur van de Hervormde Mannenver_ eniging- ,jn dienst der kerk", Ds. A. W. M. Odé te Goes. BRITSE OORLOGSBODEMS OP BEZOEK. Voor de tweede maal in en- kele maanden tgds zal een Brits eskader, op rondreis in Europese wateren, een bezoek aan de haven van Antwerpen brengen. Het zijn de torpedo jagers „Dunkirk" en „Myngs" en de lichte kruiser „Sirius". Het eskader staat onder bevel van kapitein Davies. Op Donderdag 10 Juni zul len de schepen Antwerpen ver iaten en zich naar Amsterdam begeven. Vuurtorenwachters gedecoreerd. Voor dappere redding van Franse schipbreukelingen. De vuurtorenwachter Simon Visser uit Breskens en zijn collega Jacob Keymel hebben door bemiddeling van de Franse consul te Rotterdam de zilveren medaille eerste klas ontvangen, hun door de Fran se regering verleend voor de moedige en onverschrokken redding van schipbreukelin gen. In November 1945 waren de Franse lichter „Oréon" en de Franse sleepboot „Creuze" in nood geraakt. Toen zij wegens zwaar weer de Wielingen bin nenvoeren, brak de roerket ting van de sleepboot, met het gevolg dat beide-schepen aan de woede van de golven waren overgeleverd en op het strand liepen. De „Oréon" liep daarbij zelfs op een mijn, het middenschip vloog in de lucht en twee geruïneerde schoon de mijnversperringen nog niet waren opgeruimd en de reddingspogingen daarom een waagstuk mochten heten. Tot de borst door het water wadend, optornend tegen de woelige golven, wisten de beide lichtwachters alle opva renden van de beide schepen, twaalf in getal, veilig naar de wal te brengen. Det Franse regering heeft hen thans voor deze moedige daad met een hoge onder scheiding beloond. Wijzigingen in het teeltplan. De laatste tijd en wellicht ook thans nog worden er vrij veel gewassen, voornamelgk tarwe, wegens slechte stand omgeploegd. Voor zover zulks na de alge mene Mei-inventarisatie ge beurt, is de teler verplicht van de hiervoor ontstane wgziging in het teeltplan onmiddellgk kennis P.B.H. te geven aan zijn EXAMENS VREDERUST. Op de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom werden op 3 en 4 Juni de examens gehou den ter verkryging van het Rgksdiploma B. Aan het examen namen deel 6 zusters. Van hen slaagden helften bleven over. Visser^en Saters ?C.Dri=, Keymel gingen onmiddellijk I m. ui terlinden, E. Suurmond, tot hulpverlening over, of-1 P. Walhout en M. Westerlaken. Vervoer van yee in het nden. Marshall beschreef de we reld-situatie als „zeer ern stig". Het herstel van de economische structuur van Europa zal zich veel langere tgd en grotere inspanning vergen dan men heeft voor zien. SPOEDIG EEN CONRERENTIE. Te Washington beschouwt men Marshall's rede als zeer belangrijk, wellicht als de be langrijkste verklaring sedert Truman in Maart zgn stelling t.a.v. de hulpverlening aan door het Communisme bedreig de landen uitsprak. Men acht het mogelyk, dat er spoedig Onenigheid over de agenda der conferentie van Duitse premiers. 5 Duitse minister-presidenten uit de Sowjet-Russische zóne hebben Donderdagavond voor tijdig; de officieuze zitting ter vaststelling van de agenda van de conferentie der minister presidenten van alle Duitse staten die heden te Muenchen zal worden geopend, verlaten. De afgevaardigden uit de Oostelijke provincies willen na. melijk ook politieke kwesties, zoals een verenigd Duitsland, op de agenda geplaatst zien. De andere delegaties verwer pen dit voorstel. Vandaag zul_ len de presidenten uit de Sow jet-Russische zóne Muenchen verlaten en er voor de confe rentie niet meer terugkeren. Officier door zijn vrouw doodgeschoten. In de nacht van Dinsdag op Woensdag, is de 38-jarige re serve-officier R. B. D. in zijn woning te Putten door een pistoolschot ln dc hartstreek gedood. Het slachtoffer was die dag in Amsterdam geweest, waar hij zijn vriend D. J. de Z. in een café ontmoette. Zowel in Amsterdam als later bij de terugkeer in Putten werd nog al gedronken. Daarna werd voor de aardigheid een schiet oefening met een stengun ge houden. Tijdens deze schietpar- tg is D. dodelijk getroffen. W. H„ de echtgenote van D., heeft verklaard, dit dodelijke schot te hebben gelost, hetgeen door getuigenverklaring van de Z. is bevestigd. Het staat echter niet vast, of dit schot per on geluk dan wel met opzet is ge lost. De vrouw is in verzekerde bewaring gesteld. De Franse socialistische parlementsfractie heeft een motie van vertrouwen in de algemene politiek van Paul Ramadier's regering aangeno men. De tolunie met België. Verschenen is het voorlopig verslag; van de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp, dat de goedkeuring en uit voering regelt van de douane, avereen komst met België er Luxemburg. Vele leden waren enthousiast over de economi sche samenwerking, terwgl an deren meenden, dat de bondge. noten het idee van deze sa menwerking thans niet meer zo aantrekkelijk vinden. Deze leden informeerden naar de mogelijke ontwikkeling van Westers economisch blok, ge richt tegen het Oosten. Gewe zen werd op grote verschillen tussen de Belgische en de Ne_ derlandse monetaire- en econo mische politiek. Enkel€ leden meenden, dat het niet moge lgk zal zijn de belangentegen stelling tussen Antwerpen en Rotterdam te overbruggen. Geïnformeerd werd naar de onvermijdelijke verhoging van de prijzen door de verhoging van de invoerrechten. Men had overigens de in druk dat 't gemeenschappelijk tarief van invoerrechten voor Nederland aantrekkelijk was. De verhoging van het recht op tabak ontmoette vele be zwaren. Van Dijck won de ronde van Spanje. De ronde van Spanje, waar van Donderdag de laatste etap_ pe Valladolid-Madrid gereden werd, Ls gewonnen door de Belg Ward van Dyck. Dit is de derde Belgische zege in de grote Spaanse wegrace: in 1935 en 1936 won Guse De loor. 9 dividend der Koninklijke In de vergadering van di rectie en commissarissen van de N.V. Kon. Ned. Maat- sehappy tot exploitatie van petroleumbronnen in Ned.- Indië is besloten aan de alg. vergadering van aandeelhou ders voor te stellen over het boekjaar 1946 een dividend uit te keren van negen pro cent. grensgebied. De Provinciale Voedselcom- missaris voor Zeeland vestigt er de aandacht van veehouders, woonachtig in het grensgebied op, dat: Slechts paarden, rundvee en schapen mogen worden ge kocht en verkocht wanneer de koper in het bezit is van een aankoopvergunning. Het vervoer van paarden is slechts toegestaan wanneer de identiteitskaart bij het vervoer aanwezig is. Het vervoer van runderen is alleen toegestaan wanneer het identiteitsbewijs èn het geleidebiljet aanwezig zgn, het vervoeren van scha pen slechts is toegestaan wan neer het geleidebiljet aanwe zig is. van de geboorte van een veulen of een kalf moet aan gifte worden gedaan bij de P.B.H. binnen 5 dagen na de geboorte. Vervoer- en opslagverbod voor haring, garnalen, wulken en kreukels. In het Voedselvoorzienings blad No. 11 van 14 Februari 1.1. werd een verordening van het Bedrijfschap voor Visserg- producten gepubliceerd, welke de mogelijkheid openliet voor 't grondgebied van Zeeuwsch- Vlaanderen voor bepaalde vis serijproducten een vervoerver- bod en een verbod deze pro ducten in voorraad of voor handen te hebben in te stellen ter beteugeling van frauduleu_ ze uitvoer. In een afzonderlijk uitvoeringsbesluit heeft de voorzitter van het bedrijfschap thans bepaald, dat ondèr het vervoer- en opslagverbod zul len vallen: haring, al of niet be- of verwerkt, garnalen, wulken en kreukels. RODE KRUIS IN DE GRENSSTREKEN. De besturen van het Rode Kruis van Nederland en België zgn te Oostende bijeengekomen teneinde een plan voor samen, werking op te stellen, in geval de grensstreken dezer beide landen door rampen zouden worden geteisterd. In de toe- komst zullen periodieke ver gaderingen worden gehouden door de besturen van het Rode Kruis der grensprovincies. IJzendijke PROTESTANTSE KLEUTERSCHOOL. Woensdagavond werd te IJzendijke de algemene verga dering gehouden van leden van de Protestantse kleuterschool, De penningmeester gaf re kening en verantwoording over 1946. De rekening bleek te sluiten met een nadelig slot van 2.14. Het salaris van de onderwijzeres werd verhoogd tot 780. De subsidie van de gemeente IJzendyke werd van 400 verhoogd tot 650. Als bestuurslid werd in de vacature van de heer A. Haartsen de heer F. Haartsen gekozen, die deze benoeming aanvaardde. Oostburg V.V. OOSTBURG JUBILEERDE. Ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan vierde de voetbalvereniging „Oostburg" Donderdagavond feest. In het geheel versierde club lokaal bg de heer de Vugst wa ren leden en donateurs met hun dames bgeengekomen. De voorzitter, de heer Ph. de Vuijst, memoreerde in 'n korte toespraak dit jubileum, dat, in verband met het niet vieren van het 3e lustrum, ditmaal wel gevierd werd. 20 JAAR LID. De voorzitter complimen teerde in het byzonder de be kende en sportieve le elftal speler A. Brakman, die mede 20 jaar actief speler van Oost burg is. Namens de vereniging mocht Brakman een vulpen houder in ontvangst nemen. De feestavond werd verzorgd door de heer en mevrouw La- woe, met goochelen, jongleren, schetsen en zang, welk echt paar er uitstekend in slaagde de stemming er in te brengen en te houden. Daartoe droeg niet weinig bg Magda en Frans Belderok, die het muzikale ge deelte uitstekend verzorgden. Het geheel een goed geslaag de avond, die met een dansje, tot in de kleine uurtjes, werd besloten. HOEFBESLAGCURSUS TE OOSTBURG. Onder leiding van de heren W. v. Veen, dierenarts en D. Lutegn, onderwgzer-hoefsmid, beiden te Oostburg, werd al daar een hoefbeslagcursus ge houden. Bg" het dezer dagen te Utrecht gehouden examen voor het Rijksdiploma Hoef smid, zgn alle leerlingen van de cursus Oostburg geslaagd, t.w. de heren: M. Lucieer, St. Kruis; L. Verberkmoes, Waterlandkerk je; R. Reijniers, Aardenburg; M. Réijniers, IJzendgke; P. D'Hont, Nieuwvliet; A. Steg- aart, Schoondijke (Sasput). Axel POLDERVERGADERING. Woensdag vergaderde te Axel de stembevoegde ingelan den van de polder „Capelle". De rekening over 19461947 werd vastgesteld met een be drag aan ontvangsten van 1692.70 en aan uitgaven van 134.492. Goed slot al- zoo 347.78. De begrooting voor 1947 1948 werd vastgesteld op een bedrag van 1674.18 aan ont vangsten en uitgaven met een post van 43.38 voor onvoor ziene uitgaven. De heer A. van Arenthals werd herkozen als gezworene. Sas van Gent BRANDWEER WEDSTRIJD. Uit eerbied voor 't feit dat bij de vorig jaar gehouden brandweerwedstrijd de Sas van Gentse brandweer glansrijk de overwinning behaalde op de andere deelnemers, zal dit jaar de wedstrijd in deze gemeente worden gehouden en wel op Zaterdag 14 Juni a.s. Tien ploegen hebben zich voor deel name aangemeld. Als terrein van de stryd is gekozen de Oostkade waar deze natte ge beurtenis kan plaats hebben zonder al te veel last te ver oorzaken aan het verkeer en de omwonenden, terwgl de toe schouwers vanaf de Westkade een prachtig overzicht van het geheel hebben zonder gevaar van een nat pak op te lopen. (Ingezonden mededeling) Gewoon maagzoul of Chefarox? Uit onwetendheid neemt men, om overtollig maagzuur te binden, vaak een huismiddeltje, dat wel direct helpt, maar op den duur de vorming van steeds méér maag zuur veroorzaakt. CHEFAROX - geactiveerd colloidaal aluminium hydroxyde - helpt óók direct, maar veroorzaakt niet de vorming van nieuw maagzuur. Integendeel, het beschermt bovendien de maag, want het vormt een verzachtende gelei-achtige laag op de maagwanc t 1.25 per doos Chefaro. Rotterdam (Ingezonden mededeling) Een kïnderdlergaarde te Middelburg. Hoenderpark C. JOZIASSE, Veerse weg, gaat heden zijn dierencollectie ter bezichtiging stellen. Er mag door kinderen gevoederd worden. Geopend dagelijks van 2 tot 6 uur. Zondags van 10 tot 1 en van 2 tot 6 uur. Toegangsprys 30 cent. Kin deren 10 cent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14