PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Amerikaanse vakbeweging aan banden Het Kabinet eensgezind Vandaag... Dr Colijn begraven in vaderlandse bodem Zeeuwse fruitkwekers zijn vooruitstrevend 190e Jaargang - No. 129 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwscbe Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.. Vllsslngea. Dit blad ver»chijat dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 6 Juni 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent pet week3.20 per kwartaal franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummer» 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureaus gevestigd te Vlisslngeu i Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg) Londensctie Kaai 29. telefoon 2077 en 2924: Goes i Torfkade 15, telefoon 2475 Oostburg Gratamaatraat 3. telefoon 102: Terneusen Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg^ Buitenlands overzicht Congres neemt anti-labor wetgeving aan. Veto van Truman Het Amerikaanse Congres heeft Woensdag zijn defini tieve goedkeuring verleend aan het door de conservatie ve republikeinen Robert Taft en Fred Hartley ingediende wetsontwerp, dat een drasti sche wijziging beoogt in de sinds 1935 bestaande arbeids wetgeving. Daarmee zijn Roo sevelt's arbeidswetten, die In de New-Deal-periöde tot stand kwamen en een ontwikkeling en uitbreiding der vakbewe ging mogelijk maakten, zo goed als teniet gedaan. Het nieuwe ontwerp immersmuil korft de vakbeweging op een wijze, die in de West-Euro- pese landen een storm van verzet zou hebben ontketend. Het maakt een eind aan de z.g. closed shop, het verbod voor een aantal ondernemin- fen om werkgevers in dienst e nemen, die niet bij een erkende vakbond zijn aange sloten. Het verbiedt de vak bonden onderhandelingen te doen voeren door bestuursle den, „die redelijkerwijs kun nen worden beschouwd als communist of met de commu nisten sympathiserend", een formulering die vrij vaag is en een ruime marge laat voor willekeur. Het machtigt voorts de regering op te tre den tegen stakingen, die te gen het algemeen belang in gaan en verklaart dit is wel de scherpste maatregel ziekenfondsen en andere sociale maatregelen van de vakbonden voor onwettig. Een program derhalve, dat de mogelijkheid tot vakbonds actie aanzienlijk beperkt en het beste kan worden bestem peld als anti-labör-wetgeving. De vakbonden verzetten zich vanzelfsprekend heftig tegen de nieuwe arbeidswet ten, daarin bijgestaan door de progressieve groeperingen. Na het bekend worden van het besluit van het Congres werd in New-York een gro te protestbijeenkomst gehou- -den, waaraan duizenden le den der A. P. L., de. groot ste Amerikaanse vakvereni- Mussolini's biechtvader uitgewezen. De Argentijnse regering heeft pater Euseplo Zapater- regni, voormalig geestelijk ad viseur van Benito Mussolini, bevel gegeven Argentinië bin nen 24 uur te verlaten. Deze voormalige Franciscaan was betrokken bij de plechtigheid, welke jl. Zondag te. Rosarlo plaats had en waar hulde werd gebracht aan Mussolini en het fascisme. Vittorio Mus solini, de zoon van de Duce, die op dat ogenblik te Rosario was, ontkende, dat hij de plech tigheid had bijgewoond. Engeland soupeert de grote lening op. Het Amerikaanse ministerie van financiën deelde mede, dat Groot Brittannië opnieuw 200 millioen dollar heeft opgeno men van zijn Amerikaanse le ning ten bedrage van 3.750 millioen dollar. In totaal is thans 1.950 millioen dollar op genomen, hetgeen betekent dat Engeland in 11 maanden meer dan de helft van zijn crediet heeft gebruikt. Deze cijfers versterken de algemeen ver spreide mening dat de lening binnen twee jaar zal zijn op gebruikt, terwijl men aanvan kelijk had gehoopt, dat Enge land 3 4 jaar met de lening zou kunnen toekomen. In officiële kringen weigert men concrete mededelingen te doen omtrent de mogelijkheid van verdere credietverlening aan Engeland, waarover reeds vele geruchten de ronde doen. Spruille Braden ontslagen. Spruille Braden, de Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken, die speciaal was belast met Zuid-Ameri kaanse aangelegenheden, heeft ontslag genomen. Het ontslag van Braden wordt te Washington algemeen gezien als een gevolg van het falen van Braden'g straffe po litiek ten aanzien van Argen tinië. Geheime Bormann-zender. Een geheime radio-zender, die zich „Radio Bormann" noemt, naar de verdwenen plaatsvervanger van Hitier en die naar men zegt werkt op de 30 meter band, houdt zich, naar te Berlijn verluidt, bezig met het verspreiden van oor logsgeruchten in Duitsland. De zender zou In de vroege morgenuren werken. ging, deelnamen. Of de pro testactie succes zal hebben hangt alleen nog maar af van de houding van de presi dent. Truman ziet zich, door een deel van de democraten afgevallen, voor moeilijke be slissingen gesteld. De thermo meter van zijn populariteit is dank zij zijn buitenlandse politiek de laatste tgd met sprongen gestegen, waardoor de kansen op een herkiezing in 1948 niet meer zo denk beeldig zrjn als een jaar ge leden. Door zijn goedkeuring te hechten aan de nieuwe ar beidswet zou hij labor tegen zich in het harnas jagen en waarschijnlijk de steun van de vakbonden verliezen. Een presidentieel veto echter brengt hem in een uitzicht- baar conflict met de door de republikeinsen overheerste volksvertegenwoordiging, nog afgezien daarvan, dat zijn veto ongedaan kan worden gemaakt indien de Senaat voor meer dan tweederde voorstemt. Met belangstelling kan wor den afgewacht hoe de houding van Truman zal zijn. Het in werking treden van de nieuwe arbeidswet zal in elk geval een belangrijk tijd perk van de Amerikaanse so ciale geschiedenis afsluiten. Hongaarse gezanten keren niet terug. De Hongaarse gezanten te Londen en Bern evenals die te Washington hebben geweigerd aan hun terugroeping door de Hongaarse regering gehoor te geven. Er is te Boedapest nog geen antwoord ontvangen van de Hongaarse gezant te Parijs. Naar het blad der Hongaar se partij der kleine bezitters „Hirlat" bericht, hebben de Hongaarse autoriteiten de ex- premier, Nagy en de vroegere voorzitter van het Hongaarse parlement. Varga, bevolen bin nen 60 dagen terug te keren, daar zij anders het Hongaarse staatsburgerschap zullen ver liezen. DE PRAWDA TEGEN DE „BOURGEOISIE". De Prawda heeft in 'n hoofdartikel aangedron gen op uitroeiing van al degenen in Rusland, die nog geloven in de oude bourgeois-idealen. „Er zijn in Rusland nog steeds mensen, die in de oude, door de motten aangevreten idealen, van de bourgeoisie geloven", aldus het blad. „Onze victorie is onvermijde lijk", voegt de Prawda er aan toe, sprekend over de „superioriteit van de communistische ideologie over alle an dere ideologieën van in dividualisme en onge breideld kapitalisme, dat in sommige zogenaamde democratische landen van het Westen gepre dikt wordt." Algemene spoorweg staking dreigt In Frankrijk. De vakvereniging van Fran se spoorwegarbeiders, heeft ge_ dreigd met een algemene sta king in geheel Frankrijk wan neer de besprekingen tnssen haar vertegenwoordigers en Jules Moch, de minister van transport, niet tot bevredigen de concessies leiden. Bij een dergelijke staking zouden een 550.000 arbeiders betrokken worden. Er wordt loonsverhoging en groter broodrantsoen geëist. Tegen de wens van het vakverbond in hebben spoorweg-employè's in geheel Frankrijk reedg een staking yan drie uren gehou den. Nog meer briefbommen in Engeland. Aan de Dondense politie zQn nog drie briefbommen, waar van er een aan een vooraan staand persoon was geadres seerd, overhandigd. Reeds had de politie aangifte gekregen van de ontvangst van acht briefpakketten met explosieve inhoud door personen in hoge functies, zoals reeds eerder ge meld. De politie twijfelt er niet aan, dat de briefbommen af komstig zijn van in Italië ver toevende agenten van een Pa lestijnse verzetsorganisatie. Is het 3 Jaar geleden, dat in Nor mandie de eerste geallieerde troe pen aan land gingen. viert Edo J. Bergsma, oud-burgemeester van Enschede en erelid van het dagelijks bestuur van de A.N.W.B. te Arnhem, zijn 85e ver jaardag; viert Zweden zijn Grondwetsdag (1809). Toch vreemde scheermesjes voor Nederlandse baarden. In zijn antwoord op de vra gen van de heer v. d. Born heeft minister Huysmans o.m. geantwoord, dat bij de import van scheermesjes, welke in derdaad door de Ned. Industrie in voldoende mate zouden kun nen worden geleverd, rekening moest worden gehouden met de verlangens van andere landen, waar men voor de levering van begerenswaardige artikelen soms de voorwaarde stelt, dat ook minder gewenste worden afgenomen. Dit is met name ook het geval geweest bij de levering van bandstaai voor de Ned. scheermesjes-industrie, waarbij verlangd werd dat ook een niet onbelangrijk quantum gerede scheermesjes werd af genomen. P.N.I. verwerpt Nederlandse nota. Volgens radio Djogja heeft de Partai National Indonesia de nota van de commissie-generaal aan de Republikeinse regering verworpen. De nota zou, aldus deze partij, een nieuw element scheppen in het Nederlands-Indone sische geschil en de te rugkeer van de koloniale toestand in geheel Indo nesië tot gevolg hebben. Gerrlt van Burink krijgt 6 jaar. De Bijz. Raad van Cassatie deed uitsprak tegen het oud- gemeenteraadslid van Rotter dam Gerrlt van Burink, die door de Rotterdamse kamer van het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage tot 10 jaar ge vangenisstraf veroordeeld was. Van B. was in het begin van de bezetting, toen mr. Oud nog burgemeester van Rotter dam was, diens kamer binnen gedrongen en had hem een doek voorgebonden, waarop de z.g. Davidsster was aange bracht. Vervolgens had hij mr. Oud aldus gefotografeerd. Prof. Langemeijer had ge concludeerd tot 6 jaar met af trek. De uitspraak van de raad luidde conform de conclusie. Hoe zal de houding van de P.v.d.A. zijn Voskuil contra de linkervleugel. (Van onze Haagse redacteur). Dr. P. J. A. Idenburg, plaatsvervanger van de lui tenant-gouverneur-generaal, was Zaterdagnamiddag net op tijd te Batavia terug om nog een uitvoerig telegrafisch rapport te kunnen samenstel len voor het departement van Overzeese Gebiedsdelen in Den Haag, welk rapport minister J. A. Jonkman Maandagnamid dag ter tafel kon brengen, toen het Nederlandse kabinet voor de derde maal binnen zes dagen bijeenkwam in het ge bouw van het departement van Justitie aan het Plein. Het Nederlandse kabinet dan kon naast het officiële rapport over dr. Idenburgs reis naar Djocjakarta, waarvan het ons uiteraard in 's lands belang niet vergund is de inhoud weer te geven, het officieuze bericht van een Amerikaanse corres pondent leggen om uit dit laatste te vernemen, dat de Republikeinse regering de no ta op tenminste zeven punten zou afwijzen. Deze zeven punten dan zou den o.m. inhouden wij cite ren met voorbehoud! het vetorecht der Nederlanders ln Indonesische zaken, het betre den van Republikeins gebied door Nederlandse militairen en het vormen van één valuta fonds voor het gehele gebied van de Archipel. De vier an dere punten houden met deze drie ten nauwste verband. KABINET EENSGEZIND. Het is hier te lande niet ge bruikelijk, dat er na afloop van een ministerraadszitting (gewoonlijk één maal per week) een communiqué wordt verstrekt; dat het .nu wèl ge beurde wrjst derhalve op het bijzondere karakter van deze zitting. En dat de verklaring zo ondubbelzinnig de wereld is Ingezonden houdt de verzeke ring in, dat dr. Beel en zijn mede-ministers de schepen achter zich verbrand hebben. Van zulk een verklaring kun nen zij niet terugkomen. Er ia nog Iets opmerkelijks, n.l. het feit, dat het Nederlandse kabinet zich reeds bij voorbaat eensgezind toont, nog vóór het antwoord van de Republiek binnen is. Toen wij een week geleden berichtten, dat de sa menwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. op de proef zou wor den gesteld konden wij niet vermoeden, dat reeds zo spoe dig alle twijfel daaromtrent zou worden weggenomen. DE LINKERVLEUGEL VAN DE P.v.d.A. Voor wie groed kan lezen en luisteren was er veel reden tot twijfel. Immers, terwijl de commissie-generaal onder voor zitterschap van de ethische en allesbehalve oorlogszuchtige oud-mlnlster-president prof. dr. Ir. W. Schermerhorn na een maandenlange tactiek van gro te tegemoetkomendheid een krachtig geluid deed horen, dat ongetwijfeld door de zeer benarde omstandigheden zal zijn ingegeven, schreef het Ka merlid Frans J. Goedhart in zijn lijfblad een artikel om te betogen, dat Djocja werkelijk te goeder trouw Is en dat de Impasse te Batavia geheel aan de Nederlanders is te wijten. Ongeveer tezelfdertijd kwam het Kamerlid L. N. Palar (In donesiër van geboorte, zij het i uit het Malinogebled) terug op Schiphol en het orgaan van de Partij van de Arbeid publiceer de een interview met hem: een interview, dat niets anders was dan een boodschap van Soekarno: roep alle troepen terug en dan zullen wij verder zien. Ook H. M. van Randwijk schreef in die zin. COMMENTAAR VAN VOSKUIL. En toen plotseling een an der geluid: K. Voskuil gaf Za terdag j.l. zijn socialistisch commentaar voor de Varami- crofoon en zijn betoog kwam hierop neer: als de Republiek de nota verwerpt zou dat hier te lande wel eens ten gevolge kunnen hebben, dat het tegen woordige kabinet vervangen wordt door een rechts, waar. van voor de Republiek veel minder te verwachten is. Er go: de heren Soekarno en Sjahrir doen verstandig duide lijk ja te zeggen. En. hoewel onuitgesproken, zat hier ook deze gedachte achter; de Par tij van de Arbeid doet verstan dig de krachtige politiek Jonk- man-Schermerhom-van Mook goed te keuren, wil zij niet al. Ie kans om te kunnen blijven mee-regeren verspelen. De woorden van Voskuil be tekenden óók een appèl, nl. aan de linkervleugel in de Par tij van de Arbeid, de volgelin gen van Goedhart, Palar en van Randwijk. Enige dagen geleden nog was men er niet zeker van of niet tenminste één der rode ministers zich. als het erop aan zou komen, aan deze uiterst-linkerzijde zou scharen. In aanmerking ne mende, dat beslissingen van het kabinet doorgaans met eenparigheid van stemmen worden genomen en zeker als zij terstond daarna open baar worden gemaakt mo ffen wij aannemen, dat thans het gehele kabinet homogeen Op 9 Nov. a.s. zullen in Italië algemene verkiezingen worden gehouden. Treffende plechtigheid te 's-Gravenhage. Koninklijke familie was vertegenwoordigd. Onder zeer grote belangstel ling is Donderdag het stoffelijk overschot yan dr. H. Colijn op de alg. begraafplaats te 's-Gra venhage te ruste gelegd. H. M. de Koningin had zich laten vertegenwoordigen door jhr. mr. G. C. W. Tets van Goudriaan, en H. K. H. Prim- seg Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard door baron Baud. Verder kwamen in de stoet mede de oud-ministers dr. J. J. C. van Dijk en mr. J. A. de Wilde, de gep. luitenant-gene raal L. F. Duymaer van Twist, de heer H. Smitskamp, ir. H. van Rlessen de vier laatsten als vertegenwoordigerg van het centraal comité van Anti-Rev. Kiesvereenigingen. Li de aula van de begraaf- plaatg bracht de heer Abrams orgelspel ten gehore. Hier be vonden zich onder de zeer vele aanwezigen: leden van „De Twaalf Apostelen": de onder grondse organisatie ln het be gin van de oorlog van de Anti_ Rev. Partij, en een deputatie van de Chr. Hist. Unie en van de Chr. Hist. Kamerfracties. Eveneens waren aanwezig mi nister-president dr. L. J. M. Beel de oud-ministers O. C. A. van Lith de Jeude, J. Donner, dr. L. N. Deckers, P. J. Oud en de voorzitter van de Tweede Kamer mr. van Schaick. WILSBESCHIKKING. Aan de groeve heeft ds. G. Barkey Wolf voorlezing ge daan van het deel van de laat ste wilsbeschikking van dr. Colijn dat handelt over diens begrafenis. Wij .ontlenen daar- „Mijn stoffelijk over schot moet zo spoedig als dit mogelijk is worden overgebracht. Mijn gebeen te behoort te rusten op Restaurant voor werkende vrouwen. Op initiatief van tien der belangrijkste vrou wenverenigingen te 's- Gravenhage heeft zich een commissie gevormd, teneinde te bereiken, dat werkende vrouwen, die buiten gezinsver band leven, beter wor den gevoed. Het ligt in de bedoe ling om een eethuis voor werkende vrouwen op te richten zo mogelijk in het centrum der stad waar tus sen 12 en 2 uur en 5 en 7 uur warme maal tijden ^worden verstrekt. Dit eethuis zal toe gankelijk zijn voor le den van de vrouwen verenigingen, die het initiatief hiertoe na me Ned. groenten voor industriële producten. Zoals wij reeds aankondig den, is een gezelschap van 14 personen, onder wie de heer van der Meer, directeur van de Trustmij. voor de Handel van Nederland met het Buitenland N.V., naar Minden in Duitsland vertrokken, teneinde de onder handelingen over uitwisseling van Nederlandse groenten te gen Duitse industriële produc ten uit de Engelse en Ameri kaanse bezettingszónes af te sluiten. Er komen nieuwe gas cellen en pakstations. Export en import. De Zeeuwse fruitkwe ker is vooruitstrevend. Iu hoge mate zelfs! Hij pakt de zaken flink aan en schrikt ook niet te rug voor modernisering. Een merkwaardig staaltje hiervan kan men vinden in het koelhuis van de Goese veiling. Als eerste tot dusver nog steeds enige in den lande ging de Zeeuwse fruit kweker hier reeds in 1940 experimenteren met het bewaren van fruit in zg. gascellen. En de resulta ten waren verbluffend. Bepaalde soorten appels, die zelfs in de koelhuizen bijv. niet langer dan tot Fe bruari houdbaar waren ge bleken, kunnen mits in gasdichte koelcellen opgesla gen enige maanden langer goed gehouden worden, waar door het mogelijk wordt deze soorten (Bramley, Golden De- lecious e.d.) nog in April en Mei op onze tafels te bren gen. eenvoudig. De appels zelf ont wikkelen koolzuur, waardoor in de gasdichte cellen het koolzuur-gehalte van de lucht binnen weinige dagen oploopt tot 8 S, 10 juist voldoen de om het bederf tegen te gaan. Het Goese koelhuis be schikt reeds over twee gas- ceilen en in Kapelle, waar men poogt nog dit jaar tot een - aanmerkelijke uitbreiding van de koelhuisruimte over te gaan, zal men er in elk geval voor zorgen nog vóór het najaar althans enige gascellen beschikbaar te heb ben. KWALITEIT! In het algemeen is de be waring van het fruit bui tengewoon belangrijk. Hier door wordt immers de mo gelijkheid geschapen bijna 't gehele jaar door kwaliteits- fruit op de tafels te brengen. En op die kwaliteit komt het toch in de eerste plaats aan. De Zeeuwse fruitkweker ziet dit uitstekend in en in samenwerking met de over heid, in deze vertegenwoor digd in de persoon van de En het procédé is toch zo Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, ir. G. de Bakker, zet hy er ook alles op de hoeda nigheid van zijn product op een steeds hoger peil te brengen. Hiervoor schreven wtj reeds, dat Kapelle nog dit Jaar de koelhuisruimte, wel- :e nu geschikt is voor 200.000 kg., wil uitbreiden, zodat er 600.000 kg. opgeslagen zal kunnen worden. In de toe komst wil men er zelfs nog een verdieping opzetten om dan een millioen kg. te kun nen bergen. Ook in Goes, waar reeds 800.000 kg. geborgen kan worden, heeft' men voor de naaste toekomst uitbrei dingsplannen. PAKSTATIONS. Daarnaast zjjn van zeer grote betekenis de paksta tions, die reeds by de veilin gen van Goes, Kapelle en Krabbendyke aanwezig zijn. Nog dit jaar komen er bij in Oudelande en 's Heeren- hoek, terwyi Noord-Beveland, waar de fruitteelt steeds be- iangrijker begint te worden, volgend jaar een dergeiyke inrichting ferygt. Het voordeel van dergelijke pakstations is tweeërlei: in de eerste plaats bieden de vei lingen op deze wijze aan de kwekers een service van niet te onderschatten betekenis, doordat het fruit ongesorteerd afgeleverd kan worden. Maar bovendien en dat is nóg belangrijker geschiedt de stfrtering nu gegarandeerd vakkundig en uniform, het geen aan de kwaliteitszeker heid ten goede komt. Men overweegt zelfs een uniforme verpakking van hoeveelheden van 2% kg. in cartonnen doosjes onder een bepaald merk voor fruit, dat aan de hoogste eisen voldoet. EXPORT. Speciaal voor onze export zijn deze dingen van zeer groot belqng. Verleden jaar zgn byv. uit Zeeland peren naar Engeland geëxporteerd, waarvan de sortering nog wel iets te wensen overliet. Dat mag in de toekomst niet meer voorkomen! Wat de export van fruit betreft, is natuurlijk de pulp van overwegende betekenis. Het zachte fruit en ook val- appelen worden hiertoe op de veilingen in fust gebracht, onder toevoeging van zwave lig zuur. Aardbeien, bessen, frambozen, enz. Een deel hier van gaat naar de Ned. jam- fabrieken, maar belangrijke hoeveelheden vooral ook van de zwarte bessen gaan op deze wijze naar het bui tenland en helpen op deze wijze de deviezenpot van mi nister Lieftinck versterken. De liefhebberij voor dit uit stekende Nederlandse product Is zelfs zó groot, dat we eigenlijk alles wel zouden kunnen uitvoeren. KERSEN UIT BELGIË Tegenover deze export van pulp en in geval van over schot bij een bijzonder gun stige oogst, zoals vorig jaar met enkele perensoorten het geval was staat natuurlijk, dat Nederiand nog fruit moet importeren. Ten dele om aan de bin nenlandse behoefte te vol doen, maar voor kersen, die officieel eigenlijk als een luxe artikel schijnen te worden be schouwd, als uitvloeisel van het handelsverdrag met Bel gië, waarbij Nederland zich verplicht heeft de import van kersen, waarvan België jaar lijks gemiddeld 25.000.000 kg. voortbrengt, toe te staan. Ongelimiteerd zelfs, maar dat zal wel zo'n vaart niet lopen, aangezien de Belgen voor al tè grote hoeveelheden waar schijnlijk toch niet voldoende emballagemateriaal hebben. Overigens wordt het product van de Nederlandse kwekers nog beschermd, doordat voor deze Belgische kersen een minimumprijs is vastgesteld. Kerspn zullen er in elk ge val wel voldoende komen en waarschijnlijk ook wel iets goedkoper dan vorig jaar! In een derde en laatste ar tikel zullen we tenslotte nog iets vertellen over de be langrijke plaats, welke de Zeeuwse fruitkwekers in het geheel van de Nederlandse fruitproductie innemen, waar bij dan tevens gelegenheid zal zijn onze belofte in te los sen om ook aandacht te schenken aan het loffelijk streven om het Nederlandse publiek nog veel meer „fruit- minded" te maken. Neerland'g bodem, dat mij altijd zo lief is geweest en aan welks land en volk ik gedurende mijn gehele le ven naar mijn beste inzet van al mijn krachten altijd mijn volle werkkracht heb gegeven. De overbrenging moet met de meeste een voud plaats vinden, want bij het be-eindigen van dit aardse leven en het afleg gen van dit stoffelijk om hulsel treedt de mens in al zijn naaktheid voor de rechterstoel van de Heili ge God. Dan helpt geen enkel beroep op aardse glorie en verdiensten, op een mooie carrière, op een verdienstelijke staat van dienst. Dan komen wij met al onze zonden, fou ten en tekortkomingen te staan voor onze Hemelse rechter en in dit ogenblik rest ons slechts een beroep op het zoenoffer van Je zus". In verband met de eerste helft van deze beschikking wees ds. Wolf op de treffende overeenkomst met de geschie denis uit het slot van Gen. 50, dat handelt over de overbren ging van het gebeente van- Jo zef uit Egypte, waarom ds. Wolf sprak over een woord van geloof. Wat de tweede helft van deze wilsbeschikking betreft, deze eerbiedigend be paalde ds. Wolf zich tot 't le zen van enkele toepasselijke Schriftgedeelten. Hierna sprak hij het Aposto- licum -uit en bad ten besluite het Onze Vader. Dr. H. A. Colijn heeft daar op, mede namens zijn moeder en de verdere familie, een woord van dank gesproken. De kist was gedekt door de Nederlandse driekleur. Indonesisch nationaal leger ingesteld. Met ingang van 3 Juni is, naar radio Djogja meldt, een Indonesisch nationaal leger ingesteld. De hoogste leiding berust bij een legerraad, be staande uit zeven personen, onder voorzitterschap van ge- geraal Soedirman. Verder zul len in de raad o.m. zitting hebben luit. generaal Oerip, vice-admiraal M. Nazir en de voormalige leider van het guerilla-leger „Barisan Pem- brontakan' Soetomo. Geen minimum-prijzen voor vroege aardappelen. Aan de officiële mededeling, dat vroege aardappelen thans vrg geveild mogen worden, is door een gedeelte van de pers toegevoegd, dat er na 15 Juni minimum-prijzen zouden gel den. Deze toevoeging is on juist. Het ligt in het geheel niet in de bedoeling van minis ter Mansholt voor de vroege aardappelen op de binnenland se markt minimum-prijzen vast te stellen. Studerende dienstplichtigen. De minister van oorlog heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer in een brief medegedeeld, dat het in zijn voornemen ligt alle studen ten, die ingeschreven zijn voor de lichting 1944, met uitzondering van hen, die stu deren voor arts, tandarts, apotheker of ingenieur, te bestemmen tot buitengewoon dienstplichtige. Grote bosbrand in Noord-Limburg. Een grote bosbrand heeft nabij Wellerlooi in Noord- Limburg een aanzienlijk stuk natuurschoon verwoest. De brand is vermoedelijk ont staan door onvoorzichtigheid met vuur. Hij kon zich ge makkelijk uitbreiden door de grote droogte van de grond. Enige tijd dreigde nog gevaar voor een aantal woningen aan de rand van Wellerlooi. maar dank zij de getroffen maatregelen konden deze be houden blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1