Leraar afgetroggeld? r LEZERS SCHRIJVEN Beter eten* meer gezondheid Even peultjes J STEMMEN UIT DE KERKEN. Jn De bunker-opruiming TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DONDERDAO 5 JUNI 1947 Vofdingscongres te Utrecht ter verbreiding der nieuwe inzichten. Ervaringen van Engeland. (Van onze speciale verslaggever). Duizend leraressen in kook- en voedingsleer en huishoudlerare^sen zrjn uitgenodigd op 13 Juni in het Hygiënisch Laborato rium van de Rijksuniversi teit te Utrecht bijeen te komen teneinde een voe dingscongres bij te wonen, dat ten doel heeft de nieuwste Inzichten en on derzoekingsresultaten on der de vakmensen te ver breiden. De leiding van het con gres berust bij dr. C. den Hartog, directeur van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, die een en ander heeft georgani seerd in overleg met de inspectrices van het Nij verheidsonderwijs. Prof. dr. ir. M. J. L. Dols, de eerste Nederlandse „Voed- selhoogleraar", zal er spreken over de voedsel- en landbouworganisaties der Verenigde volkeren, prof. dr. B. C. P. Jansen over de vooruitgang in de voedingsleer en dr. M. van Eekelen over het brood- vraagstuk. VOEDING EN GEZONDHEID. Het meest volledige en ook het meest sprekende bewijs van het nauwe verband tussen voeding en gezondheid heeft wel Engeland in oorlogstijd ge leverd. Tot nog toe was steed" in een land in oorlog de- voe ding in het gedrang gekomen. De Britse regering, inziende, hoe belangrijk een goede voe ding voor de volkskracht was, is onmiddellijk na het uitbre ken van deze oorlog begonnen met een grootscheepse organi satie van de gehele voedsel voorziening. Ze liet zich daar- bü adviseren door deskundigen op het gebied van de moderne voedingswetenschap zoals Sir Jack Drummond. De voeding werd een mili taire zaak, waarvoor tegen strijdige belangen moesten wij ken en waarbij de kosten geen rol speelden. Invoer en produc tie, distributie en rantsoene ring werden afgestemd op het hoofdthema: een goede volks voeding. Kwetsbare groepen, zoals zwangeren en kinderen, kregen gratis vruchtensappen en levertraan en extra rantsoe nen melk, de regering richtte goedkope, bonloze restaurants op en stelde het bouwen van fabriekskeukens verplicht voor alle grote bedrijven op grote schaal begon men met school- melk en schoolvoeding. Boven, dien maakte het ministerie van Voedselvoorziening propa ganda, vooral voor het gebruik van (rauwe) groenten en gaf overal voorlichting omtrent 'n goede samen-telling bereiding van de maaltijden met het voorhandene voedsel. RESULTATEN. En welk re'niltaat hebben c'eze overheidsbemoeiingen nu fehad? De statistieken wijzen uit: een betere gezondheids toestand dan er voor de oorlog n het land heerste! De zuige lingensterfte bijvoorbeeld is tus">en 1939 en 1945 gedaald van 50 tot 45 per 1000. Ook de sterfte bij bevallingen en het aantal doodgeboren kinde ren per 1000 liep terug. In fectieziekten kwamen mindei voor en er viel op het eind van de oorlog geen ernstige bloed- srmoede te constateren. De schoolkinderen hadden een gterker gebit en schenen beter te groeien dan voor 1939. Soppen Duik. Fred Edis uit Londen lag in bed met influenza, hoorde een gil, zag- de 4-jaar oude Vin cent Healey in het water van New River spartelen, rende het huis uit, dook in het nat, haalde Vincent op de kant, ver wisselde van pyama, dook weer in bed. Hausse in wiegen. Sinds het begin van het jaar zjjn 212.308 babies in Engeland en Wales geboren tegen 162.974 in de zelfde periode van 1946. Niet fair. Chef-markopzichterg te Ched. dar, die 12 uur per dag wer ken, verlangen hetzelfde kaas rantsoen als hun ondergeschik ten. Krijgen nu mindef. Promotie. Het metselwerk aan een pand in aanbouw in Sutton, lag practisch stil, toen vier van de zes metselaars de (maatschappelijke) ladder be klommen en opzichter werden. 101-Schoten. Voor het eerst sedert 1937 werd in Anton's Gowt (Line) een jongen geboren. Koele gedachte. Het gemeentebestuur van Luton (Engeland) heeft 750 besteed voor aankoop van zout ten behoeve van het sneeuw ruimen in de komende winter. Niet allemaal tegelijk. Een Atlantisch eiland, com pleet met koraalriffen, kleuri ge en geurige bloemen en een zwembad, is te koop. Het is het Perot's Eiland in de Riddle Baai, Bermuda en de eigena resse is mevrouw van Buren uit New York. Presto, presto. Een uur na hun eerste ont moeting besloten Denny Dens ham uit Londen en Elsie Row lands uit Llwynypia in het hu- welijksbootje te stappen. Ze hebben nog geen klippen ont moet. Kamerverhuurders verontrust. De bond van kamerhuurders die op 2 Juni in vergdering te Amsterdam bijeen kwam, heeft de aandacht van minister Drees gevestigd op de rechte loosheid der kamerhuurders in geheel Nederland. Rechteloos heid, die de levenslust en de arbeidsproductiviteit van deze categorie ondermijnt. Hij dringt er met dit telegram bij de minister op aan, aan deze kwestie spoedig zijn aandacht te besteden. Paard door honden gedood Een paard van de heer T. in de buurtschap Daarle (gem. Hellendoorn) had in de weide een dood veulen ter wereld ge_ bracht. Het paard werd later aangevallen door honden en zodanig gewond, dat het be zweek. HOE WARM HET WAS. Op de vuilnisbelt van de gemeente Bathmen zag een jongen kuiken tjes lopen, die afkom stig bleken te zijn uit eieren, die daar waar schijnlijk waren terecht gekomen omdat een hoenderfokkerij ze als „schier-eieren" had af gekeurd. Wat de broedmachine niet veroorloofd was, presteerde de zon met een dagtemperatuur van circa 130 graden Fah renheit. Hij iieeft geduld 1 Tomas Paulano uit Leopoldville wacht al 40 jaar op het antwoord dat hij verlangt en ver wacht van een „meisje" dat hij in 1907 schrif telijk zijn liefde ver klaarde, maar dat zich niet verwaardigde hem te antwoorden. Thomas is op het ogenblik 64. „Ik kan slechts aanne men", zei hij „dat ze nog steeds niet goed weet, wat ze wil „want wanneer zij zeker wist, dat ze niet om me gaf, zou ze me allang hebben teruggeschreven' PRINS BERNHARD WINT EEN EERSTE PRIJS. Onverwacht en vrijwel on opgemerkt door het pubiek heeft Z.K.H. Prins Bernhard Zaterdagmiddag deelgenomen aan de door de Gooise jacht- vereniging georganiseerde sa mengestelde wedstrijden. De Prins behaalde in de zware klasse met zijn paard „Rex", de eerste prijs met totaal 388 punten, 4% punt meer dan de tweede prijswinnaar, de heer A. J. Pot op „Twinkle". Prinses Juliana, die verge zeld was van de Prinsesjes Beatrix en Irene, woonde een deel van het springconcours bij. BISSCHOP MARAHRENS AFGETREDEN. De bisschop van de Evan gelische Landeskirche van Hannover, Marahrens, heeft thans ontslag genomen uit zijn ambt. Tijdens het nati- onaal-socialistisch regime heeft hij grote bekendheid verkregen, daar hij steeds 'n verzoeningwilde bewerken tussen het nationaal-socialis- me en de Evangelische Kerk. Hij ging zelfs zover, dat hij de volkse principes van het nationaal socialisme ook voor de Kerk wilde doen gelden. Na de ineenstorting van het Derde Rijk werd algemeen aangenomen, dat bisschop Marahrens ontslag zou ne men. Dit 'gebeurde toen niet; wel werd hij bij de verkiezing voor de Raad van de Evan gelische Kerk in Duitsland gepasseerd en werd als ver tegenwoordiger van de Han nover Landeskirche dr. Lilje gekozen, die nu door de Lan- dessynode met algemene stemmen in de plaats van bisschop Marahrens gekozen is tot bisschop. Het doet wel eigenaardig aan, in verband met hét hoogst bedenkelijke verleden van bisschop Marah rens, dat de Landessynode zich in een boodschap tot. de gemeenten richt, waarin o.m. gezegd wordt, dat „bis schop M. zich zowel in rus tige als in bewogen jaren een groot vertrouwen ver worven heeft bij de gemeen ten en de predikanten, niet alleen binnen de Landeskir- WEDEROPBOUW. Laat ons toch verstandig redeneren en de gehele weder opbouw opdragen aan terzake kundigen. Laat men een in stantie van deskundigen in het leven roepen, die niet al leen de plannen ontwerpt, maar deze ook laat uitvoeren, desnoods in overleg met het gemeentebestuur. Vooral in de kleine gemeenten zal het ten enenmale onmogelijk zijn op korte tjjd een deskundig ap paraat in het leven te roepen. Dit apparaat mag geen Streekbureau worden, zoals we dat op het ogenblik ken nen. Het personeel dezer bu reaux moet voor 90 naar huis worden gestuurd. De grote hoeveelheid overbodige papieren moeten eveneens over boord worden gegooid. Me dunkt dat na 2 jaar bevrij ding de verwoeste percelen toch wel voldoende geregis treerd zullen zijn. Op ieder verwoest pand komen hon derden guldens administratie kosten, die uiteindelijk op de gedupeerde kommen te druk ken. Honderden onbenullige briefjes gaan daar wekelijks de deur uit, maar werkelijk productief werk wordt er niet geleverd. Ik had mij altijd voorgesteld dat zo'n wedèr- opbouwbureau in de eerste plaats de uitvoering van het puinruimen op zich zou ne men, dan de aanleg en het verleggen van de straten, rio leringen enz. en uiteindelijk zelf de bouw van woningen zou aanvatten. Mijn gedachte is gebleken zeer optimistisch te zijn geweest. En toch had het gekund, 'maar dan had den meer deskundigen beho ren te worden ingeschakeld. Gaan straks de gemeenten het werk van de Streekbu- reaux overnemen, dan zal het er niet beter op worden, om dat daar in de meeste geval len ook de deskundigheid ont breekt. De hele wederopbouw komt mij voor als een strijd tussen de diverse instanties om de hegemonie waarmede de ge dupeerden zeer weinig zijn gebaat. EEN LEZER. STRANDREESTGING. Beleefd moge ik een plaats je verzoeken voor het vol gende: Het lijkt mij nodig met ernst en aandrang bevoegde autoriteiten te verzoeken wel en goed het strand te doen reinigen van glas, scherpe stenen en palen. Verwondingen door de ge noemde ongerechtigheden met infectie als gevolg moeten vermeden worden. Niet omdat een behoorlijk offer in geld gevraagd wordt voor het betreden van het strand (want m.i. moet ook het „gratis" strand op de zelfde wijze gezuiverd wor den), maar omdat het alge meen belang het dringend eist, schreef ik dit stukje. Regelmatige verzameling van stro en los hout en ver nietiging daarvan door ver branding wordt bij deze ook ten zeerste aangeraden. Verder dient het strand- personeel de bevoegdheid te krijgen procesverbaal op te maken tegen personen of ou ders van jeugdige personen, wanneer flessen e.d. worden kapot gegooid en achtergela ten. Het plaatsen van afval bakken wordt aanbevolen. F. J. van Daalen. PEN SIONPRIJZEN. Nog steeds zijn er aanvra gen voor kamers in het va- cantie-seizoen (zie advertentie P.Z.C., d.d. 24 Mei 1947, V.V. V. Vlissingen). Daar de ac commodatie in Vlissingen door de oorlogsomstandigheden nog niet voldoende is, d.w.z. als redenen wordt dit naar vo ren gebracht, maar de wer kelijkheid is, dat daarvoor, che van Hannover, maar ook daar buiten." KERK EN VACANTOS. De Church of Scotland heeft zich altijd actief be ziggehouden met de geestelij ke verzorging van de vacan- tiegangers in de badplaatsen. Verleden jaar nog werden in verscheidene plaatsen tehui zen geopend, waar de mede werkers wonen en van waar uit het werk ondernomen wordt. Dit jaar wordt er een groot kampeerterrein geopend, waar een predikant die door de Schotse Kerk be noemd is, zal werken. Het ligt in de bedoeling om ge regeld kerkdiensten te hou den en in persoonlijk contact te komen met de vacantie- gangers. VAKVERENIGINGEN. Maandag ig te Praag de conferentie van het wereldver- bond van vakverenigingen ge opend met een bijeenkomst van het presidium. De voor zitter van de bond, Deakin, en de algemeen secretaris van de Tsjechoslowaakse vakvereni gingsraad, Erban, spraken een rede uit. Kupera was er voor Nederland. Nederlandse tabaksteelt Jn In een persconferentie te Den Bosch heeft ir. van der Ven, leidende figuur in de we reld der Nederlandse amateur tabakskwekers, het volgende verklaart: Kleine boeren- en tuinders- bedrijven zouden dooi^ de ta baksteelt mede gesaneerd kun nen worden (bij een prijs van slechts 1 gld. per pond thans is die prijs 2.per pond brengt 1 ha. tabak bruto 400 op). Om de telers te stimuleren niet in „ge wicht" doch in „kwaliteit" hun kracht te zoeken, zou de regering de eenheidsprijs van 4 gld. per kg. moeten loslaten. In verband met de sanering van boeren- en tuindersbedrij- ven wees ir. v. d. Ven op de omstandigheid, dat het drama van 1939 zich alweer gaat her halen. Er zgn reeds weer groenten doorgedraaid op de veilingen. Voor het Westland zouden z.i. nieuwe mogelijkhe den ontstaan, wanneer de tuin ders de teelt van zomergroen ten zouden willen beperken, om zich toe te leggen op de teelt van kwaliteits tabak. De secretaris van het Belgi sche tabaksyndicaat, de heer Maas, deelde mede, dat de fa brikanten in België 2 mill. Kg. inheemse tabak verbruiken. l> voorbijgaan TELEFOON Nadrukkelijk rinkelt in de gang de telefoon. Koud en zakelijk. Ik zucht. Kgk naar de bladzijde van mijn boek en sla 't dicht. Natuurlijk de zaak weer. Ik slof de koude gang in. „Hallo", brom ik onvrien delijk in de hoorn. „Meneer", brabbelt een vreemde stem aan de over kant „luistert U „Ik", begin ik bars. „Nee meneer, luistert u nou asseblief es effé" smeekt de stem. „Maar „Ja, ik weet 't wel meneer, ik weet 't best meneer, maar ik kan nou echt nie betale, echt niet. Kommende week meneer, echt waar Medelijden vervult m'n hart, bij 't horen van die bibberende stem. „Ik ken u niet mijnheer" balsem ik in de hoorn, „en u heeft bg mij totaal geen schuld". „Zeg dat dan direct kerel" bast de vreemde en smijt nij dig de haak neer. De bladzijde van mijn boek ben ik intussen vergeten. RENARD. Meubilair en een gobelin voor het Stadhuis te Middelburg. (foto Henning) niet meer voldoende wordt betaald. Zie de lonen, die zeer hoog zijn, hoger dan een vliegtuig, en de pensionprgzen mogen niet stijgen. Maar pension houders zijn toch ook hun loon waardig, voor deze al zeer bizondere arbeid. Betere vergoeding voor het gebruik van nette kamers, met dege lijke voeding in een goed te huis, is gewenst. Ook hier moet wel degelijk rekening worden gehouden met de kosten van de inven taris en verdere benodigdhe den van voorheen en thans. En nu zou door ministeri ele beschikking niet meer mogen worden betaald, om dat bij velen, de kamers eni ge cm te klein zouden zgn, en van vaste wastafels niet zijn voorzien. Daartegen hebben de pen sionhouders ernstig bezwaar. Een die een lans breekt voor de pensions. Zal nog jaren duren. De bunkers en andere ver dedigingswerken, die de Duitsers in ons land hebben gebouwd, waarvan vele grote gevaren met zich medebrach ten en, zo deelt men ons van bevoegde zijde mede, een ont sierend element van ons land- schapsschoon vormen, zijn in de afgelopen tijd voor een deel opgeruimd. Het zal evenwel nog vele jaren duren, voordat de laatste van deze betonnen kolossen zal zijn verdwenen. De reden hiervan is, dat op het ogenblik slechts die ob jecten worden gesloopt met welker verdwijning het open baar belang gemoeid is. De Lezers schrijven Conflict tussen twee scholen Vlissingen en Goes. Wanneer witte leren schoenen nog nieuw zijn kunt U ze het beste reinigen met gewoon rudeergummi. De heer Laport, voorzit ter van het Chr. Lyceum voor Zeeland, verzoekt ons naar aanleiding van het ver slag van de te Vlissingen gehouden oudervergadering der R.H.B.S. een vijftal vragen op te nemen. De heer drs. H. Sinnema, leraar aan de R.H.B.S. te Vlissingen, solliciteerde naar de betrekking van Rector aan het Chr. Lyceum voor Zee land. Hij werd niet benoemd. Ondergetekende vroeg hem of hij wellicht een betrekking als leraar aan het Chr. Lyceum voor Zeeland ambieerde. Mocht deze vraag niet ge steld worden? De heer S. deelde mede, dat hij een principieel voorstan der is van Chr. Onderwijs, hetgeen moge blijken uit zgn schriftelijke aanmelding als lid van het Chr. Lyceum voor Zeeland, waar de heer S. schrijft: „Uit de aard der zaak acht ik het tot stand komen van een Chr. Lyceum in onze pro vincie een zaak van aller grootste belang. Ik hoop in staat te zijn, voorzover mijn studie dit toelaat, aan de ver wezenlijking uwer plannen naar mijn beste vermogen mede te werken". Inmiddels had de heer S. o.a. gesolliciteerd naar Indië. Hij is dus voornemens Vlis singen te verlaten. Is hier dan sprake, dat het bestuur van het Chr. Lyceum Voor Zee land een leraar van een an dere school wilde „aftrogge len?" De heer S„ die de vraag „in ernstige overweging" neemt, doch „na rijp beraad" besluit niet te solliciteren en als reden hiervoor opgeeft: „Als ik deze betrekking zou aanvaarden, betekent dit voor mij, dat ik er finantieel op achteruit ga (minder lesuren en 4 standplaatsaftrek)" is hier dan sprake van „Om koperij?" Aan de heer S. zou het be stuur van het Chr. Lyceum voor Zeeland een huis met tuin te Goes hebben aange boden. Kan men misschien ook zeggen welk huis en waar ge legen? Weet men dan met, dat er te Goes een huis vesti gingscommissie is, die be schikt over de toewijzing van huizen? En is het niet alge meen bekend, dat de be noemde Rector, drs. D. Ba- rends, nu al bijna vier maan den in Goes zoekt naar een huis of gedeelte daarvan en tot op heden nog niet is ge slaagd? Zou dan het bestuur van het Chr. Lyceum voor Zeeland aan de heer S. een huis met tuin te Goes hebben kunne» aanbieden? Verdient het geen aanbeve ling om in 't vervolg eerst beide partijen te horen, alvo rens men beschuldigingen pu bliceert? Naar aanleiding van de laatste vraag van de heer Laport, wijzen wij er op, dat zijn vragen een reactie zgn op een verslag, dat wij gaven van een Ouderverga dering, waarin de door hem bedoelde beschuldigingen door de directeur der H. B.S., de heer Lammers, werden uitgesproken. De heer Lammers zond ons overigens het volgende antwoord op de vragen van de heer Laport. De juiste volgorde, zij merkzame lezer moet door ver feiten, in juiste zijn deze: (De op- gelijking eens goed nagaan hoe in de „5 vragen" alles verdoezeld is!). Ie. De heer S„ hoewel zich zelf te jong vindend, stuurt een sollicitatie in voor rector. Men benoemt een Hervormde. 2e. Men vraagt aan de heer S.of hij als leraar wil sol liciteren. Die vraag vindt ik heel gewoon. Maar de heer S. weigert. 3e. Men vraagt, na verloop van enige tijd, nadat het be stuur uit de ontvangen brie ven op hun advertentie geble ken is, dat de heer S. niet gesolliciteerd heeft en er geen geschikte sollicitanten zijn, nogmaals aan de heer S. om als leraar te solliciteren. Dit vind ik nog gewoon! Maar de heer S. weigert weer. 4e. Men vraagt de heer S., die, let wel, al twee keer ge weigerd heeft, nogmaals om te solliciteren. Dit wil ik ook nog wel toelaatbaar achten. Maar de heer S. weigert weer. (Ik moge opmerken, dat de heer S. alle 3 keren mij op de hoogte heeft gebracht van vraag en antwoord en dat ik niet de minste invloed op hem heb uitgeoefend, wetend en respecterend, dat hij voor stander van bijzonder onder wijs is.) Het hierboven onder 2e, 3e en 4e genoemde is antwoord op de „eerste" vraag. 5e. De heer S. komt Dins dag 6 Mei bg mij en zegt: „Nu hebben ze me weer uit Goes opgebeld en gevraagd of ik enige heren van het be stuur a.s. Donderdag wilde ontvangen". „Wat hebt u geantwoord?" „Dat de heren zich een on nodige reis konden besparen, want dat ik niet van gedachte veranderd ben. Op hun vraag als ze toch kwamen, of ik hen dan ontvangen zou, heb ik natuurlijk ja gezegd". Tijdens dat bezoek van de heren Laport, rector Barend- se, ds. Slofstra en drs. Stam, is de heer S. als hfj sollicite ren wilde, aangeboden (ge suggereerd) a. Het conrectorschap om tegemoet te komen aan sa larisvermindering. b. Vrije verhuiskosten. c. Tegemoetkoming in kos ten, te maken in verband met inrichten woning (vloerbedek king o.a.). (Verhuizen immers kost beddestro d. Grote kans op woning met tuin (door woningruil). De dag na het bezoek be dankt de heer S., zonder dat ik invloed op hem heb uitge oefend. En als antwoord op de 2e en 3e vraag (die, nogmaals, misleidend zgn, omdat ze de juiste gang van zaken ver zwijgen) zeg ik: Ja! Dat is aftroggelen (antwoord op vraag 2) dat is, zoals de vrager het noemt omkoperij (antwoord op vraag 3). Of hoe men het nog meer wil noemen. Kan ik dus de han delwijze hierboven genoemd onder 2e, 3e en 4e gewoon vinden, de handelwijze ge noemd onder 5e een leraar, die, zoals men weet, meer dan één keer ge weigerd heeft te solliciteren, met „mooie" aanbiedingen, overhalen vind ik van een schoolbestuur, plus rector' laakbaar. Maar nog meer te laken vind ik het, dat men, op de hoogte zijnde van mijn officiële klacht aan de Inspec teur van het Gymn. en Mid- delb. onderwijs in de 2e in spectie, van welke klacht ik beleefdheidshalve een afschrift aan de rector van het Chr. Lyceum zond, niet bij mij ge komen is en ronduit gezegd heeft: „Wij zgn te ver ge gaan, het spijt ons". Mijn antwoord was dan geweest: „Wie werkt maakt fouten. Hier is mijn hand, ik hoop op een prettige en nuttige samenwerking tot heil van de aan ons toevertrouwde jeugd". Vraag 4. De opmerkzame lezer heeft bg punt d. ge dacht: Dat klopt ook niet, met wat in de „5 vragen" staat. Natuurlijk niet. De „5 vragen" gaan in op wat op een vergadering, waar ik niet aanwezig was, gezegd is. Of daar gezegd is: „aan de heer S. is een huis met tuin aan geboden" weet ik niet. De spreker had van mij een pre- ciese omschrijving van de aanbiedingen. (Zie a. t.m. d.) Maar waarom zou de steller van de „5 vragen" hier geen handig, maar onjuist, zoals hij wel degelijk weet, gebruik van maken? Daar vliegt het merendeel van de lezers in Het antwoord op de vraag is: Ja, op die betrokken avond door woningruil kans op een betere woning met tuin toegezegd. De laatste vraag insinueert een onjuiste weergave van de heer S. De vragensteller weet wel beter! De heer S. staat in voor wat ik schreef onder le, 2e, 3e, 4e en 5e a. b. c. d. anderen zullen, ter besparing van geld en arbeidskrachten, voorlopig blijven staan. Vooral in de kuststreek zijn al heel wat van de bouwsels, die deel uitmaakten van Hit- Iers Westwall, opgeruimd. Mo menteel wordt hieraan nog gewerkt op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden en op enkele andere plaatsen. Het strand is van Hoek van Holland tot Den Helder gro tendeels weer begaanbaar, zij het nog altijd op eigen risico. Na de „ruwe" opruimings werkzaamheden, welke mede ten doel hadden het winnen van zoveel mogelijk voor de wederopbouw nodige materi alen, wordt daar thans nog nageruimd. Onder het zand zitten nog resten van ijzeren palen enz. verscholen, die ver wijderd moeten worden. Ver der staan er palen vrij ver in zee, die gevaar opleveren voor reddingsboten en voor de vaartuigen, welke worden ge bruikt bij de herstel- en on derhoudswerkzaamheden aan de pieren. Hoewel er zo goed koop mogelijk gewerkt is, zijn met deze opruimingswerk zaamheden grote bedragen gemoeid. Naar schatting is tot nu toe voor het slopen van verdedigingswerken in het gehele land ongeveer tien millioen gulden uitgegeven. De bij de sloop afkomende bruikbare bouwmaterialen worden voor de wederopbouw gebruikt. De specifiek militaire mate rialen als koepels, stalen deu ren enz., komen ter beschik king van het ministerie van oorlog. Het wapeningsijzer wordt zo goed mogelijk in zijn geheel gewonnen en komt ten goede aan wederopbouwdoel- einden. Het puin wordt ver werkt in wegen, oevervoor zieningen en in de verharde stroken langs startbanen op vliegvelden. Nagy en Varga geroyeerd. De afgetreden Hongaarse jremier, Nagy, is door de poli- ;ieke commissie van de partij der kleine bezitters met alge mene stemmen als lid der par tij geroyeerd. Ook de vroegere voorzitter van het Hongaarse parlement, Varga, die evenals Nagv van medeplichtigheid aan het com- &lot tegen de regering werd eschuldigd en, naar thans wordt gemeld, uit Hongarije is ontsnapt, is uit de partij ga stoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 11