De Perszuivering mislukte Proeftocht m*s. Austanger Herverkaveling Walcheren UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS ZUID-BEVELAND Walcheren TWEEDE KAMER ratificatie door De broodschrijvertjes. De Tweede Kamer heeft Dinsdagmiddag een reeks kleinere wetsontwerpen goed gekeurd. Het wetsontwerp tot goed keuring van het op 5 April 1946 te Londen gesloten ver drag nopens het vaststellen van een maaswijdte van vis netten en van minimum-maten op sommige vissoorten wordt goedgekeurd onder voorbe houd van België. Bij de behandeling van 't wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag betreffende de culturele en intellectuele betrekkingen tussen Neder land en België deelt de mi nister van onderwijs, de heer Gielen mede, dat nog niet bepaald is, wie over uitwis seling zal beslissen. Wij ken nen alleen jeugdorganisaties tout court. Alle kunnen aan uitwisseling deel hebben, als het tet uitwisseling komt. Het wetsontwerp wordt aan genomen. NOODVOORZIENING PERSWEZEN. Vervolgens wordt een aan vang gemaakt met de be handeling van het wetsont werp „Noodvoorziening pers wezen." De heer Burger (arb.) be toogt, dat de perszuivering teleurstelling heeft gebracht. Deze zou er intussen ook zijn geweest als de zuivering .an ders was geschied. De be handeling van het ontwerp is zowel voor de regering als voor de Kamer een onaange name zaak. De perszuivering is gewor den niet een zuivering van het perswezen, maar van journalisten, vaak van brood- schrijvertjes. Het is een soort tribunaal geworden. Spr. maakt bezwaar tegen de wijze waarop thans pa pier wordt toegewezen. Spr. deelt mede, voorne mens te zijn een amendement in te dienen, bepalende, dat de perszuiveringscommissie, als in ondernemingen bij de uitgifte van persorganen zo danig gehandeld is, dat in ernstige mate nationaal so cialistische denkbeelden ingang zouden hebben kunnen vinden, kan overgaan tot vordering van eigendommen, bedrijfs onderdelen enz. De heer Korthals (Vrflh.), acht de voorgestelde nood voorziening onbevredigend en op een punt zelfs allerminst geschikt voor spoedbehande- Fing. n.l. artikel 19. De heer Korthals verzet zich tegen de daarin opgenomen bepaling, dat de persraad een uitgever van een persorgaan zou ge lasten een bepaald bericht op te nemen in een in die last aangegeven vorm. De heer Korthals ontwikkelt verder bezwaren tegen het feit» dat er met twee maten gemeten wordt; de ene groep, bijv. filmproducenten, wordt gedisculpeerd, maar de pers niet. De distributie der techni sche outillage ter sprake brengend, verzoekt de heer Groenten naar Duitsland. In tegenspraak tot de be richten in pers en radio, als zou reeds een overeenkomst zijn gesloten met de Engelse bezettingsautoriteiten in Duits land over de levering van 200 millioen kg. groenten ten behoeve van de Duitse bur gerbevolking, deelt de afd. voorlichting van het minis terie van landbouw mede, dat de onderhandelingen hierover nog niet zijn afgesloten. Na overweging van de wederzijd se voorstellen zullen deze week de besprekingen worden hervat en men zal dan trach ten tot overeenkomst te ge raken. Scheuren in pijler van spoorbrug. VEROORZAAKT DOOR DE WARMTE. Dinsdagmiddag werden aan de rand van een der pijlers van de spoorbrug over de IJssel bij Deventer een paar scheuren geconstateerd. Dezo scheuren waren ontstaan door de wavm- tewerking van een ijzeren ring, welke rond de pijler loopt. De snelheid waarmede de treinen de brug mogen passeren is in middels weer van 5 op 15 km. gesteld. Het berijden van de rug met normale snelheid zal eerst worden toegestaan, zo dra peilingen hebben uitgewe zen, dat dit zonder gevaar kan geschieden. Kerknieuws DS. A. A. VAN RULER KERKELIJK HOOGLERAAR. Do Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk, die momen teel in Groningen bijeen is, heeft ds. A. A. van Ruler te Hilversum benoemd tot kerke lijk hoogleraar te Utrecht. Prof. van Ruler Is geboren in 1908 te Apeldoorn en werd, na zijn studie aan de uiversi- teit te Groningen, in 1933 be vestigd als predikant te Ku- baard. In Januari 1940 aan vaardde hij een beroep naar Hilversum. Hij zal op 1 Juli a.s. te Groningen promoveren op de dissertatie „de vervul ling van de wet, een dogmati sche studie over do verhouding van openbaring en existentie". Korthals de minister de be trokken artikelen terug te nemen en met een nieuwe re geling te komen. Het certificaat acht spr. in strijd met artikel 7 van de Grondwet De heer Schoonenberg (C, P.N.) bespreekt de hoge waar de van de persvrijheid. De regeling der papiertoewijzing kan een belemmering der vrije meningsuiting vormen. Spr. heeft er bezwaar tegen, dat wel personen gezuiverd wor den, maar bedrijven onaange tast gelaten worden. Aan de pers moet z.l. de doodstraf opgelegd kunnen worden, n.l. een absoluut ver schijningsverbod. Spr. betoogt o.m., dat de re- fering de belofte van prof. chermerhorn ten aanzien van de ex-illegale pers niet heeft nagekomen. Te 4 uur wordt de verga dering geschorst tot Woens dagmiddag 1 uur. Nieuwe schoenenbon. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat op plaatselgk door de distributie- diensten bekend te maken tgd- stippen in het tijdvak van 1 Juni tot 13 Juli 1947 een schoenenbon naar keuze zal worden verstrekt aan diege nen, wier stamkaartnummer op het cijfer 3 eindigt en voor zoover de bon 612 zich nog aan hun inlegvel be vindt. De tweede distributiestam kaart met bgbehorend inleg vel, waarvan de bon 612 zal worden verwijderd, dient te worden overgelegd. Tevens zal in genoemd tijdvak aan kin deren, geboren in de maand Juni van een der jaren 1933 t.m. 1945, alsmede aan de kinderenrgeboren in de maand Augustus 1946, een schoenen bon worden verstrekt van de soort en maat. welke overeen komt met leeftijd en geslacht van het kind. Van het over te leggen inlegvel zal de bon 604 worden verwijderd. Dienstplichtvoorziening. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, strekkende tot verlenging van de Wet Dienstplichtvoorzie- ningen tot het einde van dit jaar. Het wijzigingsontwérp verkeert weliswaar in een ver gevorderd stadium, doch de wet van 10 Januari gold slechts tot 1 Juli. 'n Dubbele maan. Zondagavond om streeks 11 uur is te Domburg een zeldzaam natuurverschijnsel waar genomen. De maan had namelijk haar eigen beeld zwak geprojec teerd In de richting van de aarde. De maan zelf was door de projectie heen zichtbaar, zodat het leek op twee plat te vlakken van een cy linder. De oorzaak van het verschijnsel ligt waar schijnlijk in een bijzon dere toestand van de dampkring ter plaatse. Zeep voor vuile arbeid. Het centraal distributiekan toor deelt mede, dat de distri butiediensten op plaatselgk nader te bepalen tijdstippen aan de daarvoor in aanmerking komende personen rantsoen- bonnen voor huishoudzeep of toiletzeep voor vuile arbeid zullen uitreiken voor de 7e en 8e periode 1947 (8 Juni t.m. 2 Augustus). Zij, die vuile ar beid verrichten, ontvangen 2 rantsoenbonnen, terwijl aan personen die zeer vuile arbeid verrichten, voor genoemd tijd vak 4 rantsoenbonnen zullen worden uitgereikt. Artsen, ver pleegsters enz. ontvangen voor bovengenoemd tijdvak even eens rantsoenbonnen voor huis houdzeep of toiletzeep. Nederlandse lening Ir» Zwitserland. Naar het A.N.P. ter ore komt, hebben Nederlandse of ficiële instanties sinds enige tijd contact met Zwitserse in stanties met de bedoeling 1? komen tot het plaatsen van een Nederlandse lening- op de Zwitserse markt in Zwitserse francs. Kerkbrand te Minnertsga. Toen een leidekker bezig was met het solderen op het dak van de Hervormde kerk te Minnertsga, gemeente Bar- radeel (Fr.), vatte plotseling het dak van de kerk vlam en in minder dan geen tijd stond deze kerk, die dateert van 1500, in lichter laaie. De kerk is totaal uitge brand. Doordat deze kerk en kele jaren geleden gerestau reerd was, bood ze nog ge- ruimte tijd weerstand. Jubileum Handelsbelang Middelburg. De vereniging Handelsbelang te Middelburg zal Maandag 9 Juni a.s. recipiëren ter gele genheid van haar 50-jarig be staan. De receptie heeft plaats in het Schuttershof van des mid dags 46 uur. Op 11 Juni zullen de leden des namiddags te vyf uur bij eenkomen in de bovenzaal van de Schouwburg aan het Molen water en des avonds te kwart voor zeven zal deze bgeen- komst worden besloten met een diner in de concert- en ge hoorzaal. Belgisch bezoek aan Terneuzen. Een officiële afvaardiging, bestaande o,m. uit de heren Delmer. secretaris-generaal van het. Belgisch Ministerie van Openbare Werken, Gof- fin, adjunct-directeur-gene raal voor Buitenlandse han del, Delternen, directeur van de afdeling politieke zaken van het Belgisch ministerie van Buitenlandse zaken en baron Papeians de Mercho- ven, gezantschapssecretaris, is Maandag op het stadhuis te Gent ontvangen. Nadat de afvaardiging de haven-inrich ting had bezocht, maakte zij aan boord van een salonvaar tuig een tocht naar Terneu zen, waar inlichtingen wer den ingewonnen over de te bouwen watenverken. In de Scheldemond. Dinsdag had op de rede van Vlissingen de proeftocht plaats van het Noorse motortank schip „Austanger", lang 505'5", breed 66'1" en diep 35'3", me tende 10139 BRT, voorzien van een 7 cylinder MAN motor welke bij 110 omwentelingen 5300 IKP produceert en die aan het schip een snelheid van 13% knoop geeft. Het schip, dat te Odense was gebouwd, werd nadat het door de R.A.F. was ge bombardeerd, door de Duit sers omgebouwd in onderzee- boot-voorraadsehip en voor zien van bergplaatsen voor krygsgevangenen. Voor het echter de Oslofjord kon ver laten, werd het door de Noorse ondergrondse strijd krachten tot zinken ge bracht, waarby de machine werd vernield en het achter schip uitbrandde. Na de oorlog nam de Ko ninklijke. Mij. „De Schelde" te Vlissingen het op zich de re paratie uit te voeren. De „Austanger" werd door de sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst van Oslo naar Vlis singen gesleept waar het 14 Juli 1946 arriveerde, waarna „De Schelde" ondanks een te kort aan arbeidskrachten en materiaal met de uitvoering van dit karwei aanving. Het resultaat is een volledig succes geworden en Dinsdag werd een zo goed als nieuw tankschip aan de Noorse koop vaardijvloot toegvoegd. Tijdens de proeftocht in de Seheldemonding, waarvan de aantrekkelijkheid nog ver hoogd werd door het buitenge woon mooie weer, waren van de direotie van „De Schelde" aanwezig de heer A. Smit, voorts Mr. Oyen van Norske Veritas, vertegenwoordigers van Radio Holland en N.V. Ob servator. Namens de rederij „Westfall Larsen Co" wer den aan boord de honneurs waargenomen .door kapitein Abr. Abrahamsen en diens echtgenote, Na het noenmaal werd het schip officieel door de kapitein van de Maatschappij „De Schelde" overgenomen, waarna de terugtocht werd aanvaard en enige uren later reeds weer werd geankerd op de rede van Vlissingen vanwaar het schip inmiddels in de loop van de avond de grote reis heeft aan gevangen. Ned. medaille voor de Britse marine. De kapitein ter zee J. B. do Meester van de Kon. Ned. Ma rine, Ned. marine-attaché te Londen, reikte Maandag een speciale zilveren medaille uit aap de Britse Minister van Marine Viscount Hall, bestemd voor de Britse vloot en Britse mariniers, die een bedrag van 850 Pond bijeenbrachten voor het planten van nieuwe bomen op Walcheren. De medaille ging vergezeld van een brief van Luitenant Admiraal C. E. L. Helfrich, opperbevelhebber van de Kon. Ned. Marine. Rotterdammers naar Walcheren. Zondag is de eerste van de serie dagtrips naar Wal cheren, die het Rotterdams Nieuwsblad in samenwerking met de Stiehting Nieuw Wal cheren organiseert, gehouden. Begunstigd door het zeer fraaie weer is de tocht een groot succes geworden. Dat deze trips in de smaak val len bewast wel het feit, dat er onder de deelnemers een echtpaar was, dat de trip vo rig jaar ook reeds tweemaal heeft gemaakt. Een groep van 17 turnveteranen, die aan het potvei-teren waren ge slagen, maakte de reis even eens mee. Brits-Indlë's onafhankelijkheid. Premier Attlee heeft in het Britse Lagerhuis onder luide toejuiching medegedeeld dat Brita-Indië nog dit jaar de sta tus van dominion zal krijgen. Het land kan desgewenst later uit het gemenebest treden. De kwestie van Pakistan zal door de Br.-Indiërs zelf worden ge regeld. Reuter voegt hier aan toe, dat binnen acht weken de beide zelfregerende dominions gevormd zullen worden. Churchill meende, dat het vooruitzicht ia geopend op het vermijden van een vreselijke •amp in Br.-Indlë. Grote dank -S verschuldigd aan de onder koning en aan de eerste mi nister. Ontwapening van Vietnam geëist. De Vietnamese delegatie te Parijs heeft Dinsdag een com muniqué uitgegeven waarin de ïYanse vredesvoorstellen aan Indo-China worden verworpen, aangezien een der voorwaarden „onvoorwaardeiykc ontwape ning" van de Vietnamese troe pen, onaanvaardbaar is. Nieuwe Griekse klachten. De Griekse regering heeft nieuwe klachten ingediend te gen Yoego-Slavlë en Albanië, die beschuldigd worden van nieuwe grensschendingen en hulp aan de guerilla-strtjders. Voorts heeft de regering om opheldering gevraagd in verband met de berichten, dat in Zuid-Frankrijk een inter nationale brigade zou worden go vormei om te strijden tegen de regeringstroepen. Ramadier tegen de Communisten. Ramadier heeft de Franse communisten in een onver wachte en felle rede ervan beschuldigd met de huidige stakingen oen nieuwe kabi netscrisis te willen verhaasten. Ned. juwelen in Franse trein gevonden. Volgens een in het Franse blad „Combat" verschenen bericht, hoeft een spoorweg arbeider to Lillc in 1940 In een wagon, waarin Ned. re fugiés vervoerd zouden zijn, een pakket gevonden, bevat tende juwelen ter waarde van (in 1910) 36 millioen francs. Zg, die omtrent bedoelde juwelen deugdeiyke inlichtin gen kunnen geven, dienen zich schriftelijk te wenden tot de directie van administratie ve zaken van het ministerie van buitenlandsche zaken. Textielcomplot opgerold. De recherche van de Alme lose politie heeft een textiel complot opgerold, dat 9000 me ter overhemdenstof en een gro te partii lakens en katoen op de zwarte markt bracht. Vier arrestaties zyn verricht. Benzinepomp explodeerde. Een op de straatweg Tubber- 'gen/Almelo staande benzine pomp is Dinsdagochtend plot seling geëxplodeerd. Twee ar beiders, die vlak bij de benzine pomp werkzaamheden ver. richtten werden door de enor me steekvlam, die onmiddellijk oo de explosie volgde getrof fen. Een van hen, H, Dekkers uit Almelo, sprong in het ka naal en zijn maat J. Duin wen telde zich in een zandhoop. Hoewel de vlammen spoedig gedoofd waren liepen beide arbeiders ernstige brandwon den op. Zij zijn naar het Zie kenhuis in Almelo overge- bracht. De oorzaak van de ex plosie is onbekend. Doodstraf voor Puls Bjj de behandeling van de zaak Puls voor het Bgz, Ge rechtshof te Amsterdam eiste mr. Gelinek tegen Puls, de be ruchte Joden-vervolger, met wiens verhuiswagens ook zeer vele eigendommen van de Jo den werden weggesleept, de doodstraf. De zwarte handel. In April is het aantal pro cessen verbaal wegens eco nomische misdadigheid toe genomen. De centrale oon- frftledlenst maakte 6134 pro- Cessen verbaal op, waarby 8.880 personen waren be trokken. (in Maart 5.734 processen tegen 7.878 per sonen). Op het gebied van vee en vlees werden 2474 overtredin gen begaan, op het gebied van akkerbouwproducten 2242 en op het gebied van zuivel 1095. Avond voetbal. Alle voor Zaterdag en Zon dag vastgestelde voetbalwed- stryden om het kampioen schap van Nederland, promo tie-degradatie en beslissings wedstrijden, benevens de nader door het bestuur van de K.N. V.B, aan te wijzen competitie wedstrijden zullen met het oog op de warmte om zeven uur 'a avonds aanvangen. President Truman zal ko mende week een rede uitspre ken voor het Canadese huis van afgevaardigden. Wieringer boeren op Walcheren. Een gezelschap boeren uit de Wieringermeer, vergezeld door de burgemeester van Wierlngen, vertegenwoordi gers van voedselvoorziening, wederopbouw, kerk en ar beidersbeweging, heeft een tweedaags bezoek aan Wal cheren gebracht om de scha de op het eiland, hoofdzake- ïyk veroorzaakt door de zout water-inundatie, in ogen schouw te nemen. Donderdag arriveerde het gezelschap te Middelburg, waar een lunch werd ge bruikt en vervolgens een ver gadering in „De Vergenoe ging" bijgewoond. De heer Ganzeman van Landbouwher- stel sprak over de gevolgen van de inundatie voor de landbouw en ir. Wiersma, ingenieur bij de Polder Wal cheren, over de schade aan waterbouwkundige werken. De volgende dag werd een excursie over het eiland ge maakt. Achtereenvolgens werd de Zuidwatering met de slibterreinen en de eerste werkzaamheden voor de her verkaveling, en enige bouw terreinen en percelen gras land bg Boudewgnskerke be zichtigd, waarbij de gasten deskundige voorlichting geno ten. Vervolgens reed men naar Westkapelle om de her stelde dijk te bekgken. Via Domburg en Veere, welke twee plaatsen in de smaak vielen van de Wieringers, die overigens zeer onder de in druk waren van de gewel dige schade, die de oorlog op het eiland heeft veroorzaakt, keerde men terug naar Mid delburg. Hier werd 's avonds wederom een vergadering ge houden in „Do Vergenoe ging". De heer Geschiere, voorzitter van de Stichting Gedupeerde Grondgebruikers op Walcheren, hield een cau serie over de onbiliyke scha de-regeling en de heer Van der Werf, van het Bureau Herverkaveling over de Her verkaveling. Uit de discussies bleek, dat de Wieringers een grote bewondering hebben voor do standvastigheid van de Walcherse boer in de te genspoed. Men beloofde ac tief mede te werken aan het bereiken van een betere scha deregeling voor de getroffe nen op Walcheren en nodig den deze uit tot een tegen bezoek aan de Wieringermeer in de komende zomer. Zaterdagmorgen zgn de gasten uit Noord-Holland naar hun woonoord teruggereisd. Eigen-vervoerders organisatie. Dinsdag 10 Juni te half drie zal in Zaal Krijger te Gioes een ledenvergadering voor het district Zeeland van de Alge mene Verladers- en Eigen Ver voerders Organisatie aanvan gen. De agenda vermeldt een inleiding over enige interes sante punten van de verkeers- politiek in Nederland, de na tionalisatie in Engeland, de- viezenimport en Import van wagens, tarieven van beroeps vervoer, lasten van wegver keer en benzineprijs, de ver houding van E.V.O. tot de gro te verkeersbonden. de vrijheid van het eigen vervoer, de ver betering van de wegen ter ver hoging- van de efficiency van het vervoer en de Internati onale samenwerking op ver- keers- en vervoergebied. Er zullen voorts technische be schouwingen over de toekom stige ontwikkeling van bestel en vraehtauto ter verhoging van de winstmogelijkheden van de bedrijven worden ge houden en een geluidsfilm over onderwerpen het autovervoer rakende, vertoond worden. Na tuurlijk jg er tevens gelegen heid tot het stellen van vragen en het houden van discussies. De E.V.O. is in November 1940 opgericht ter behartiging van de vervoersbelangen van het bedrijfsleven, bijvoorbeeld door actie te voeren voor im port van wagens, onderdelen en banden, er voor te zorgen, dat een behoorlijk deel van de geïmporteerde wagens ter be schikking komt van het Eigen Vervoer, zitting te nemen in de adviescommissies, die bij de Rijksverkeersinspectie zijn ingesteld te strijden voor de vrijheid van het eigen vervoer, gratis adviezen en inlichtingen te verstrekken, deviezen en vergunningen te verschaffen voor transporten naar het bui. tenland, chauffeurscursussen te houden, expertises en wa- genkeurlngen te verrichten en op andere manieren aan de le den service te bieden. Tevens geeft zq het bekende, uitste kend uitgevoerde tgdschrift „Bedrijfsvervoer", dat éénmaal ln de 14 dagen verschgnt, uit. Benoeming in Prov. Staten. In de opengevallen plaats in de Provinciale Staten van Zee land, ontstaan door het ont slag nemen van de heer J. Hommes te 's-Heer Arends- kerke, is thans benoemd ver klaard de heer J. Balkenende te Kapelle. Goes EEN GROTE VERBETERING Tijdens de oorlog was de wachtkamer derde klasse in het station te Goes buiten ge bruik, maar zij werd spoedig geheel in orde gebracht en goed ingericht. Dit was echter nog niet het geval met de wachtkamer tweede klasse. Gedurende een paar maan den is daar nu hard gewerkt en thans kon zy als een ge heel moderne restauratie-zaal worden heropend, terwtll ook de meubilering evenals die van de aangrenzende eetzaal, een zeer goede indruk maakt. Oudelande HANDBOOGSPORT. De koningstitel van de schutterij Juliana te Oudelan de werd behaald door de heer P. Mol Azn„ terwyi de heer P. Remijnse van de sociëteit Ons Genoegen zijn titel met succes verdedigde. OPRICHTING VOETBALCLUB. To Oudelande worden pogin gen aangewend om te komen tot het oprichten van een voet balclub. GUNNING. De bouw van een lykenhuis- je, het herstel aan het zgn. vishok en de uitgebreide her stelwerken aan de O.L. schooi te Oudelande werden gegund aan de laagste Inschrijver, de heer D. v. d. Poel te Oudelan de voor S 14.950. De opbrengst van de bazar ten bate van het Groene Kruis te Oudelande was 1929,98. Wemeldinge Intrede Ds. Oost. Zondag 1 Juni deed ds. Oost van Katwijk a/d Rijn. na in de voormiddagdienst door de con sulent ds. van 't Hooft van Blezellnge met als tekst Exo- dus 3 vers 10—14 te zijn be vestigd, 's middags zjjn intrede in de Ned. Herv. Kerk te Wemeldinge. Als tekst voor zyn predika tie had hy gekozen Joh. 21 de verzen 14, 15, 16: „WelÜ myne lammeren, Hoed mijne scha pen, Weid mijne schapen". Na de predikatie richtte hij zich tot de kerkeraad, notabelen, kiesvereniging, kerkvoogdy efl dl verre verenigingen op kerke lijk gebied, met woorden van dank. Ook dankte hij de ring broeders, de burgemeester en collega's van Gcr. en Vrg<. Evang. kerk voor hun tegen woordigheid. Op verzoek van Ds. van 't Hooft werd de nieu we leraar staande toegezon- zongen Ps. 118 vers 12. Daar na werd het woord gevoerd door ouderling Ruiseen en de president kerkvoogd J. Wabe- ke, die beide getuigden hoe groot hun dankbaarheid was voor de genomen beslissing en zegden hem alle steun en me dewerking toe. Burgemeester van Sas sprak namens het da gelijks bestuur van de burger., lijke gemeente eveneens zijn erkentelijkheid uit voor de Ned. Herv. gemeente dat deze weer een nieuwe herder en leraar heeft gekregen. Ds. van Dijk sprak een welkomst woord namens de Ger. kerk en Ds. de Goede namens de Evang. kerk. Ds. van 't Hooft, heeft tenslotte namens de ring broeders, dank gebracht aan de kerkeraad en gemeente voor de wgze waaron zij zgn taak als consulent hebben ver licht. Ds. Oost heeft alle sprekers dank gezegd voor de hem toe. gezegde steun en medewer king waarby hfj met het zit gen van Gez. 39 verg 3 en 4 deze dienst met dankzegging sloot. De collecte gehouden op 2e Pinksterdag te Wemeldinge ten bate van het „Groene Kruis" heeft de som van 344 opge bracht. Marktberichten VEILINGS VERENIGING ZUID-BEVELAND. Veling van S Juni Aardbeien f 12 per kg.; Spinazie 8— 10. Rabarger 1314; Peul tjes 95—110. Sjalotten 8- 9.50. nieuwe aardappelen 110, nieuwe aardappelen, kriel. f 45. alle* per 100 kg. Kropsla I 17—20. Kropsla n 11- 16. Bloemkool I 3351. Bloemkool n 19. Bloemkool m 6.50, Komkommer I f 110, alles oer 100 stuks. Radüs 24.50. Rammenas f 303.50, Seldery 5, Bloemen 1116, alles per 100 bos. Raadscommissie nam ontslag. Naar wil vernemen heeft do huisvestlngscommiasie te 's- Gravenpolder en-bloc haar ont slag aangeboden. De commis sie, die uit 5 raadsleden be staat. kon zich niet verenigen met het beleid van de burge meester inzake de huisves tingsproblemen. Ziekenfondsen samengevoegd. De Commissaris, belast met het toezicht op de zieken fondsen, maakt bekend dat met ingang van 1 Juli het Alg. Ziekenfonds „Middelburgs Ho- moeopathisch Ziekenfonds" zal worden samengevoegd met het Alg. Middelburgs Ziekenfonds. Aan de Rgksuniv. te Utrecht slaagde voor het doet. ex. recht de heer H. F. Been hakker te Rijswijk Z. H., vroe ger te Middelburg. Vlissingen De ouden van dagen weer „thuis". De ouden van dagen te Vlis singen zgn weer in hun eigen, geheel opgeknapt gebouw teruggekeerd. Daarmee is een einde gekomen aan een lange nare zwerftocht. Reeds in Mei 1940 moesten de oudjes eva cueren. Door bemiddeling van de burgemeester van Koude- kerke vonden ze onderdak in huize „Torenvliet", en op 17 Mei trokken de oudjes in hun nieuwe tgdelijke tehuis. Na drie weken konden ze geluk kig weer naar Vlissingen te rugkeren. Maar ook deze vreugde was van korte duur. Op 3 Mei 1942 moest namelijk opnieuw geëvacueerd worden. Het college van regenten over hetGasthuis vond in „Zorg vliet" en het „van Hattem- huis" te Ellewoutsdgk een goed onderkomen. Tot 6 October 1944 jing hier alles goed. 7 October werd het dorp zwaar gebombardeerd en moest opnieuw getracht worden een veilig onderdak te zoeken. Op Driewegen werd een school ontruimd en deze kon worden betrokken. De ruimte was ech ter te klein voor allen en ver schillende oudjes .moesten bij particulieren in Driewegen en Ovezande worden onderge bracht. Door het inslaan van granaten in de school moest opnieuw naar 'n ander verblijf worden uitgezien en werd de instelling overgebracht naar de Geref. kerk te Driewegen. Bg gebrek aan ruimte sliepen de oudjes tussen de kerkban ken. Na de bevrijding moest er opnieuw naar een andere verblijfplaats worden uitge zien. Door de medewerking van de burgemeester van Wol- phaartsdgk werd de kleuter school in deze gemeente be schikbaar gesteld. De vereni ging T.A.V.E.N.U.E. stelde voorts haar ontspanningshuis en de Ned. Herv. diaconie een gedeelte van het huis „Zorg vliet" beschikbaar. Maar aan al dit zwerven is nu weer een einde gekomen en de oudjes zjjn weer „thuis". Kantongerecht Middelburg VOGEVKIEND. De verdachte J. W. v. S., wonende te Goes, had in het veld gedwaald en door de jachtopziener er op aangeke ken dat hij eieren zocht, was hem deswege proces-verbaal aangezegd. Ter zitting, uit de verklaring van verdachte en diens vader, kwam vast te staan, dat het hier geen eieren- zoeken gold, maar veeleer een botvieren van diens studiezin in de vriie natuur. Voor het bemachtigen van een dode vogel was verdachte van de weg in het land gestapt. Al leen dan ook voor het lopen op verboden grond werd ver dachte veroordeeld tot een geldboete van 5 subs. 3 d. h. Voor het betreden van de duinen nabil Koudekerke op plaatsen waar dit nog verbo den en door borden kenbaar gemaakt is. werden de ver dachten A. H. J. L., wonende te Vlissingen en P. B. wonende te Koudekerke, respectievelijk veroordeeld tot een geldboete van 3 suba. 2 d.h. en 2 subs. 1 d. h. Contact met Zeeuwse Kamerleden. Ten kantore van de Stich ting Herstel Zeeland 1945 te Middelburg vond een bespre king plaats tussen de Zeeuwse Kamerleden, de heren Mr. W. F. C. Baron van der Feltz. Mr. Dr. A. J. J. M. Mes en J. Hom mes en vertegenwoordigers uit de Walcherse Landbouw- wereld nopens 't Wetsontwerp „Herverkavelingswet Wal cheren". Mede was aanwezig Mr. J. A. de Wilde, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal te 's-Gravenhage,alsme de de heren C. Philipse, lid van Gedeputeerde Staten, en A. Schout en D. van Heyst, resp. onder-voorzitter en secretaris der Stichting Herstel Zeeland 1945. Van de zyde der Walcherse bevolking waren aanwezig de heren A. Geschiero, voorzitter van het Bestuur der Stichting Geïnundeerde Grondgebruikers de heer D. Kasse te Veere voorzitter van de kring Wal cheren van de Stichting voor de Landbouw, de heer D. Kod de, Burgemeester van Zoute- lande en de heer C. Zwager man te Middelburg. Tevens namen aan do discussies deel de heren Ir. P. C. D. Toxopeus, Inspecteur Landbouwherstel, W. H. van der Werf, hoofd van het Bureau Ruilverkave ling en Ir. A. G. Wiersma, In genieur by de Polder Walche ren. De vergadering stond on der leiding van Mr. A. J. van der Weel, lid van Gedeputeer de Staten en bestuurslid van de Stichting Geïnundeerde Grondgebruikers. De vergadering, welke ten doel had de Zeeuwse Kamer leden in een oriënterende be spreking inzicht te geven in de heersende opvattingen no pens het zo belangrijke wets ontwerp, mocht ten volle ge slaagd heten. Verwacht mag worden, dat dit contaet voor het economisch herstel van Walcheren zijn nut zal afwer pen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6