PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Stakingen in Amsterdam Geen dollars voor Hongarije Congres-partij Hoe Vlissingen bouwt aanvaardt Britse voorstellen Vandaag Nederland wil lenen Zomer prijs voor melk ipOe Jaargang - No. 127 Uitgave van de Firma Provinciale Zeëuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde }f., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 4 Juni 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week1 3.20 per kwartaalfranco per post 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm.» minimum per adver tentie 2.—. Bureaux gevestigd te Vlisslngeo i Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg i Londenscbe Kaal 29, telefoon 2077 en 2924 t Goes i Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg i Gratamastraat 3, telefoon 102: Terneuzen Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg^ Hei wereldgebeuren. Italiaanse regering valt bij Marshall in de smaak Amerikaanse steun toegezegd. De regeringswisseling in Hongarije, waarbij onder druk van de Sowjets de rechter vleugel van de partij der kleine boeren werd geëlimi neerd, heeft in de Ver. Staten nieuwe ontstemming/ gewekt. Men ziet er een .bewijs temeer in, dat de Sowjet-Unie van de Oost-Europese landen steeds gehoorzamer vazalstaten wil maken, waarin de communis ten, hoewel zij een minder heid vormen, aan de touwtjes trekken. Het Amerikaanse departe ment van buitenlandse za ken heeft voorlopig besloten het aan Hongarije toegestane crediet voor de aankoop van goederen te blokkeren „han gende de opheldering van de in dat land ontstane toe stand". Van dit crediet, groot 30 millioen dollar, was nog niet de helft opgenomen. Het blokkeren wordt te Washing ton opgevat als de eerste zet der Amerikaanse regering te gen het nieuwe Hongaarse bewind. De volgende is waar schijnlijk dat het aanvullende crediet van 7 millioen dollar geheel wordt ingetrokken. De weggewerkte oud-premier, Nagy, zal over enkele dagen de wijk nemen naar de Ver. Staten, nadat hg op een tele fonisch verzoek van dc com munistische leider Rakosi om naar Hongarije terug te ke ren en daar voor een recht bank te verschijnen vanzelf sprekend een weigerend ant woord had gegeven. Meer ingenomen is men in de Ver. Staten met de jong ste gang van zaken in Italië, waar een rechtse regering van uitsluitend Christen-De mocraten aan het bewind kwam. Marshall heeft zich gehaast te verklaren, dat de Ver. Staten zullen voortgaan het Italiaanse volk te helpen en hij wenste de regering De Gasperl, veel succes toe. Het Italiaanse volk, zei hij, heeft zijn oprecht en vast geloof in de democratie getoond en vele van zijn meest urgente na-oorlogse problemen over wonnen. Ik ben van gevoe len, dat het zijn eigen be kwaamheid voor de wederop bouw van het land heeft on derschat. Onder deze omstandigheden krijgt Italië natuurlijk wel dollars. Het reeds uitgetrok ken crediet van de Export en Importbank van 100 mil lioen dollars zal binnenkort aan de Italiaanse regering ter beschikking worden gesteld. De besprekingen, die te Washington worden gevoerd over de ontdooiing van Ita liaanse activa ter waarde van 60 millioen dollar zullen spoe- Noorwegen geeft toe aan Spanje. De Noorse regering heeft besloten in Noorwegen een Spaanse zaakgelastigde te be noemen. De jongste bespre kingen met de Spaanse rege ring hebben tot gevolg ge had, dat Noorwegen het be ginsel van wederkerigheid bij de diplomatieke vertegenwoor diging erkent. Een Spaanse vertegenwoordiger zal tijdelijk aan de Spaanse legatie te Kopenhagen worden verbon den en zich bezig houden met kwesties op het gebied van scheepvaart en handel der beide landen. Enkele maanden geleden dreigde de Spaanse regering de Noorse scheepvaart uit te sluiten, indien geen verande ring zou komen in de onvrien delijke houding van Noorwe gen tegenover Franco-Spanje. dig in voor Italië gunstige zin eindigen. Het toevallig gelijktijdig bekend worden van nieuwe regeringen in Hongarije en Italië doet het verschil in methoden bij de interventie in Europese aan gelegenheden in 't oog sprin gen. De Russen maken gebruik van de communistische fili aal-partijen en zo nodig ook van hun militaire macht als bezettende mogendheid. De Amerikanen hanteren him economische machtsmiddelen en houden het bij dollars. In beide gevallen verliezen de betrokken landen him onaf hankelijkheid, naar mate er meer communisten in de re gering zitten en naarmate meer dollar-leningen worden geaccepteerd. Paardenslagers protesteren. ER IS EEN OVERVLOED VAN SLACHTPAARDEN. Naar aanleiding van de jong ste maatregel, waarbij het paardenvlees op één lijn wordt gesteld met het rundvlees, met dien verstande, dat het rant soen paardenvlees niet meer anderhalf maal zo groot wordt gesteld als van het rundvlees, heeft het hoofdbestuur van de Ned. bond van paardenslagers in Utrecht de situatie bespro ken. Algemeen was men van oordeel, dat deze maatregel het sterkst de armere burgerbe volking treft, die haar zes ons per veertien dagen nu ineens gehalveerd ziet, hetgeen onno dig werd geacht, omdat de paardenslagers niet van toewij zingen afhankelijk zgn, maar zonder overheidsbemoeiing voor hun slachtvee kunnen zor gen. Er zijn, zo werd er be toogd, slachtpaarden genoeg in Nederland. Er zijn zelfs 3700 paarden meer dan in 1946, al thans volgens het bureau van de statistiek. Er behoeft dan ook geen enkel paard geïmpor teerd te worden, zodat het hier ook geen deviezenkwestie be treft. De Britse eerste minister, Clement Attlee, deelde gis teren in het Lagerhuis officieel mee, dat het Britse aanbod van de dominion-status gunstig is on Wangen door alle drie Voor-Indische partijen, die vertegenwoordigd zijn op de conferentie met de onderkoning. Attlee's verklaring werd met luid gejuich begroet. Indische leiders voor de radio. De Voor-Indische leiders hebben van hun aanvaarding van het Britse voorstel per ra dio mededeling gedaan, na de verklaring van de onderkoning en de voorlezing van de volle dige tekst van het voorstel. Nehroe, Djlnnah en Sing heb ben daarbij een beroep tot eensgezindheid gedaan. Naar verluidt zou het plan bestaan de huidige voorlopige regering nog twee maanden in functie te doen blijven. Onder tussen zou het Britse parle ment zijn werkzaamheden ten Bidauit protesteert bij Egypte. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Bidauit, heeft een scherp protest gezonden aan de Egyptische gezant te Parijs, tegen wat Bidauit noemde de „medeplichtigheid" van de Egytische regering bij de ontsnapping van Abd' el Krim. Het standpunt van de Egyptische regering is, dat zij slechts een wijkplaats heeft verschaft aan een politieke vluchteling op diens verzoek. Men vreest in Franse kringen dat dé ontsnapping van Abd' el Krim zal leiden tot een sterke ontwikkeling van anti- Franse nationalistische bewe gingen door geheel Noord- Afrika van Tunis tot Ma rokko. Vrouwenarbeid. De Engelse regering heeft een grote campagne ingezet om 300.000 Britse vrouwen en meisjes te bewegen een func tie in het arbeidsproces te aanvaarden omdat Engeland een ernstig te kort aan pro ductieve werkers heeft. Amerikaanse generaals ^bijeen. aanzien van de kwestie vol tooid kunnen hebben. Na ver loop van deze maanden zou 't misschien mogelijk zijn over te gaan tot oprichting van een centrale regering voor Pa kistan. Het lg waarschijnlijk dat de territoriale verdeling spoedig uitgewerkt zal worden, maar men verwacht dat de overige consequenties aanzienlijk meer tijd zullen vragen voor zij een definitieve vorm krijgen. De belangrijkste punten in dit verband zijn de militaire kwesties, de verdeling: van de tegoeden en verplichtingen van de huidige centrale regering en de regeling der douane kwesties. Men verwacht dat deze vraagstukken door ge mengde commissies zullen wor_ den uitgewerkt. Volgens de zijn zeven Amerikaanse gene raals uit Europa opgeroepen voor een bespreking te Leg horn. Volgens het blad zou de bespreking gaan over het terugtrekken van Amerikaan se troepen uit Italië na rati ficatie van het vredesverdrag en geen betrekking hebben op internationale aangelegenhe den. Onder leiding van de E.V.C. De landelgke bedrijfsgroep hout- en meubel-industrie der E. V. C. heeft Dins dag een 24-uursstaking ge houden, die enerzijds ten doel had de loonbasis voor arbei ders in de houtverwerkende industrieën op een hoger peil te brengen, anderzijds te pro testeren tegen de beslissing van het college van rgksbe- middelaars inzake de natio nale feestdag. De geëiste ba sis-lonen zijn 50 voor ge schoolde, 48 voor geoefende en 46 voor ongeschoolde arbeiders. Wat de nationale feestdag betreft eist de vak groep, dat deze onverkort aan de arbeiders zal worden gegeven, dus niet als snip perdag van de vacantie zal worden afgetrokken. In verschillende Amster damse houtverwerkende in dustrieën is Dinsdag een deel der werknemers niet aan de arbeid gegaan, het gemiddel de percentage der stakers werd op 25 procent geschat. In de Zaanstreek was het aantal niet-opgekomen ar beiders groter. Sommige be drijven lagen geheel, andere grotendeels stil. OOK IN DE METAALBEDRIJVEN. Maandag werd in de Am sterdamse metaalbedrijven een twee-urige proteststaking gehouden in verband met de geëiste loonsverhoging en va- cantietoeslag. Van de zijde der E. V. C.-metaalnijverheid wordt medegedeeld dat ca. 10.000 metaalbewerkers aan deze staking hebben deelge nomen. De roggeprijs. Het lid der Tweede Kamer, de heer Engelbertink, heeft aan de minister van Landbouw o.m. gevraagd of hij bereid is a. voor de in te leveren rog ge een hogere prijs vast te stellen, opdat het gros van de boeren op de gemengde zand- bedrijven hun rogge niet be hoeven in te leveren tegen prij zen, die beneden de kostprijs liggen? b. voor de producten van het veredelingsbedrgf varkens, melk en eieren eveneens een redelgke prijsverhoging toe te staan of eventueel de prijsver lagingen van dit voorjaar on gedaan te maken? is het 75 den, dat de E historicus en staatsman J. R. Thorhecke te Den Haag overleed. Indonesiërs over de „Nota". LINKERVLEUGEL IS ONTEVREDEN. Het memorandum, dat vori ge week, door de commissie- generaal aan de republikeinse regering is overhandigd, is in strijd met het accoord van Linggadjati, zo verklaart de republikeinse „linkervleugel" in een Maandag te Djogja- karta uitgegeven communi- 3ué. De „linkervleugel" omvat e socialistische en arbeiders- partyen en de socialistische jeugdbeweging. De „linkervleugel" grondt zyn mening op de volgende re denen: 1. het memorandum schgnt de Indonesische republiek te willen binden aan een eenvou dig autonoom gebied binnen het kader van Nederlands- In dië. 2. Het memorandum elimi neert niet alleen de mogeiyk- heden tot daadwerkelgk econo misch herstel van Indonesië, doch belemmert ook de pogin gen der republiek om „tege moet te komen aan de wereld behoeften" door onverwijld grondstoffen te exporteren. 3. De commissie-generaal heeft de nota overhandigd on der bedreiging van afbreking der onderhandelingen. De papierschaarste. Het lid der Tweede Kamer, de heer Vorrink, heeft aan de ministerpresident gevraagd of de minister-president niet van oordeel is? dat in een democra tisch staatsbestel een grote be tekenis moet worden toegekend aan een zo ruim mogelijke voorlichting van de burger door middel van de dagblad pers? en of hij niet van me ning is, dat de noodgedwon- ;en beperkte omvang der dag- iladen, sinds de bevrijding, be schouwd moet worden als een ernstige belemmering voor de juiste vervulling van de voor lichtende taak der pers Tenslotte heeft hij gevraagd of de minister bereid is, alvo rens tot de thans aangekon digde vermindering van papier voor de dagbladen wordt over gegaan, nog eens deugdelijk, zo nodig in overleg met zgn bij het vraagstuk betrokken ambt genoten, te laten onderzoeken, of langs de ene of de andere weg de aangekondigde maat regel niet alsnog achterwege zou kunnen blijven? Minder gespaard in April. Blijkens de door de Neder landse spaarbanken gepubli ceerde cg'fers werd bij de aan gesloten algemene spaarban ken in April ingelegd 22.341.094.en terugbetaald 25.205.472.zodat de terug betalingen de inlagen in April met 2.864.378.— hebben overtroffen. In de eerste vier maanden van 1947 beliepen in lagen en terugbetalingen resp. 102.340.310 en 90.451.616, of een toeneming van de inleg- gelden met U.888.694. Interpellatie over Indonesië. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de heer De Groot (C.P.N.) de Kamer ver lof gevraagd de minis ter-president te mogen in terpelleren aangaande 't Dinsdag in de pers ge publiceerde verslag van de ministerraad mzake Indonesië. Verder vraagt hg ver lof de minister van Over zeese gebiedsdelen de heer Jonkman te mogen interpelleren aangaande de nota van de Commis sie-Generaal, die tot de republikeinse regering is gericht. De Kamer zal Woens dag, bij de aanvang der vergadering, over deze in terpellatie-aanvragen be slissen. Het horloge-tekort. De vergadering van de „Uni on Horlogère'' Maandag te Amsterdam gehouden, ken merkte zich door het uiten van kritiek op het regeringsbeleid ten aanzien van de import van horloges. 50 der geïmpor teerde horloges worden zo werd medegedeeld gereëx- porteerd. Bg voorkeur naar dollar betalende landen. Hier door wordt het contingent hor loges, dat voor verkoop in ons lanfj beschikbaar komt, naar mening van de horloge-detail listen. te klein, waardoor zg hun bestaansmogelijkheid be dreigd achten. Bovendien heeft de regering een maxi mumprijs van 35 Zwitserse francs vastgesteld voor te Im porteren horloges. Het betere genre horloge kan daarom niet worden geïmporteerd. Het aardbeienseizoen. Maandag werden te Bever wijk de eerste aardbeien van het vrije veld in grote sloffen ter veiling aangevoerd. De vruchten zijn Dinsdag geveild. Hiermede is het aardbeien-sei zoen begonnen. De openings- prijs was 7.per slof. Aanvraag voor 535 mill, dollar. Op 2 Juni j.L is hier te lan de uit Parijs gearriveerd de heer L. Rist, research-director van de Internationale Bank voor herstel en ontwikkeling, in verband met besprekingen terzake van de door Neder land aangevraagde lening ten BON VOOR TWEE EIEREN. In de honnenlijst, welke Don derdag 5 Juni gepubliceerd wordt, zal voor alle leeftijds groepen een bon voor twee eie ren worden bekend gemaakt. De ramp bij Schiphol. De raad voor de luchtvaart heeft in haar uitspraak inza ke de ramp met een K.L.M. Dakota bij Schiphol in het vorig najaar, bij welke ramp 26 personen het leven verlo ren, vastgesteld, dat het onge luk geweten moet worden aan een besturingsfout. Er is een tè scherpe bocht gevlogen bij te lage vliegsnelheid. Boven dien heeft de piloot de En gelsman Norton te weinig zelfvertrouwen gehad om voldoende laag te vliegen om grondzicht te krijgen. De raad vertrouwt, dat de K.L.M. de voor de hand liggende con clusie uit deze uitspraak zal trekken. Prins Bernhard en de Vrije Universiteit. Prins Bernhard werd Maan dag geïnstalleerd als eere-lid van het studentencorps der Vrije Universiteit te Amster dam. In een rede wees de prins op de banden tussen het Huis van Oranje en het Calvi nisme. Hij prees de houding der Calvinisten bg het verzet tegen de Duitse onderdrukking. Boeren in financiële nood. Het lid der Tweede Kamer, de heer De Kuiter, heeft aan de minister van Landbouw de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. Is het de minister be kend, dat er onder de boe renbevolking grote ongerust heid heerst over de betaling voor de afgeleverde melk, aangezien de beloofde zomer- prijs 14 cent per kg melk met 3,30 pet. vet bedroeg, doch nu slechts 13,2 cent per kg melk met 3,30 pet. vet wordt uitbetaald, hetgeen 'n verlaging van 4,8 cent per kg melk ten opzichte van de winterprgs betekent en het geen ten gevolge heeft, dat velen op het ogenblik niet aan him financiële verplich tingen kunnen voldoen, daar hun uitgaven thans voor de oogst juist zeer groot zijn? 2. Is het de minister be kend, dat deze ongerustheid nog wordt vergroot, doordat de toeslag voor de rogge, die extra is ingeleverd van de oogst 1946, nog niet is uit betaald, hetgeen de moeilijk heden in de zandgebieden nog groter maakt 3. Is de minister bereid te bevorderen, dat de beloofde melkprijs zal worden uitbe taald en dat ook de toeslag op de rogge van de oogst 1946 spoedig kan worden te gemoet gezien? Rode Kruis-landdag. Op de Goudsberg bij Lunte- ren worden thans de voorbe reidingen getroffen voor de landdag, die het Ned. Rode Kruis daar op 20 en 21 Juni hoopt te houden. In verband met het 80-jarig bestaan zal deze Rode Kruisdag een bij zonder karakter dragen en be halve vele hoge burgerlijke en militaire autoriteiten, wordt ook H. K. H. Prinses Juliana, de presidente van het Ned. Rode Kruis, te Lunteren ver wacht. bedrage van 535 millioen dol lar. De heer Rist zal verschil lende besprekingen houden met vertegenwoordigers van het ministerie van financiën en zal waarschijnlijk nog enige objec ten in Nederland bezichtigen om indruklïien op te doen over de economische toestand. Volledigheidshalve wordt hierbij door het ministerie van financiën* aangetekend, dat het bij de Internationale Bank aangevraagde crediet bedoeld is voor de financiering van aankopen gedurende de eerste jaren van goederen, die onmis baar zijn voor ons economisch herstel. Aangezien de desbe treffende financieringsbehoef ten niet terstond ten volle be hoeven te worden bevredigd en de middelen, waarover de bank beschikt zulks ook niet zouden toelaten, wordt voorlopig on derhandeld over een eerste tranche, waarvan het bedrag echter nog niet vaststaat. H.M. de Koningin te Rotterdam. Ondanks de ontzaggelijke hitte, hadden zich Dinsdag morgen omstreeks half elf reeds vele Rotterdammers op gesteld voor de ingang van museum Boymans, om H.M. de Koningin, die voor een bezoek aan de tentoonstelling „Rotter dam Straks" naar Rotterdam zou komen, op te wachten en toe te juichen.Op t' museum en de witte gebouwen der nood- winkels daar vlak bg, bewogen de vlaggen in een lauwe zo merwind. Om half elf precies reed H.M. de Koningin, die gekleed was in een witte mantel met witte hoed en blauw met wit ge bloemde robe, in een grijze open vierpersoonsauto met haar gevolg voor. De burgemeester P. J. Oud en mr. K. P. van der Man- dele, kamerheer in buitenge wone dienst van Hare Majes teit, begroetten H.M. Na de rondgang werden H.M. de Koningin en haar ge volg enige verversingen aange boden in de koele, voorname, met bloemen getooide hall van het museum, waarna zg dege nen, die haar hadden rondge leid, dank zegde voor hun uit eenzetting en haar bewonde ring uitsprak voor de wiize waarop de tentoonstelling is gearrangeerd. Hare Majesteit maakte daar op een rijtoer door de stad. "N r~ Drukte op Amsterdam C.S. Tijdens de warme Zondag is het in de om geving van Amsterdam enorm druk geweest. Honderdduizenden Am sterdammers trokken naar Zandvoort of het Gooi. Aan het Centraal Station werden 30.000 spoorkaartjes afgegeven, waarvan alleen al 8000 voor Zandvoort. In de loop van de dag werden 96.000 kaartjes ingeno- Nieuwe woningen vormen hoofdprobleem. Het Belgisch bezit. De maand Mei is ook in Zeeland wederopbouwmaand geweest. Wij hebben achter om gezien om vast te stellen wat gedaan werd en we héb ben geprobeerd vooruit te zien om na te gaan wat nu aller eerst aangepakt moest wor den. Hoe is de slotsom van de ze terugblik en dit vooruit- schouwen geweest voor Vlis singen? Wij zeggen: niet geheel be vredigend en niet geheel ont moedigend. Er is veel gedaan en toch nog te weinig, er zal nog veel gedaan moeten wor den en we weten nu al, dat het in 1947 niet allemaal zo zal gaan als we dat wensen. DE REPARATIE. Toen Vlissingen uit de strijd kwam zat het met 1500 vernielde woningen, 4700 be schadigde woningen en 1 on beschadigd huis. Thans in Mei 1947 zijn we zover, dat alle beschadigde woningen gerepa reerd zijn, behoudens 132 waaraan nog gewerkt wordt 156 waaraan om allerlei redenen nog niets gedaan is. Onder deze 156 zijn circa 30 panden van Belgische eigenaren, die niet of nog ciële steun bij de wederop bouw. Ook de andere eige naren van de nog niet her stelde panden hebben te worstelen met financiële moeilijkbeden en waar het hoofdzakelijk middenstands woningen betreft, die in Vlissingen nog aanmerke lijk schaarser zyn dan arbei derswoningen, verdient dit probleem in de toekomst bijzondere aandacht. DL NIEUWBOUW. Wat de nieuwbouw betreft deelden wethouder van Pope- ring en de directeur gemeen tewerken, de heer Ouwehand, ons het volgende, mede: Een nauwkeurige telling heeft uitgewezen, dat Vlissin gen voor een voorziening in de directe behoeften 2000 wo ningen nodig heeft. In de allerergste nood heeft men voorzien door de bouw van noodwoningen, waarvan er thans 500 bewoond zijn of practisch gereed voor bewo ning. Er komen nog 48 Zweedse woningen, en men is bezig met het voorbereidende werk voor 50 Maycrete-woningen. In het laatst van het jaar ko men nog 30 Oostenrijkse wo ningen. Wat de bouw van definitie ve woningen betreft zijn niet in aanmerking komen I wording: 10 woningen voor voor de Nederlandse finan-1 Goed Wonen, 34 voor Volks huisvesting en 27 voor Ge meenschappelijk Belang. Aan besteed werden 66 woningen voor Volkshuisvesting, welke vereniging nog plannen in be werking heeft voor een blok van 42 woningen en een van 24 woningen. De bouw van 111 stuks montagewoningen, die geëx ploiteerd zullen worden door Gemeenschappelijk Belang, is in vergevorderd stadium van voorbereiding. Deze vereniging heeft bo vendien nog plannen in be werking voor 50 woningwet huizen en de vereniging Goed Wonen heeft plannen in be handeling voor 150 woningen. WAT ER KOMT. Resumerend kunnen we verwachten, dat 300 woningen spoedig gereed zullen zijn en dat aan de plannen tot de bouw van 600 a 700 woningen binnen niet al te lange tijd uitvoering kan worden gege ven. Daarby is slechts weinig particuliere bouw. Er zijn evenwel enkele plannen voor particuliere bouw in bewer king, namelyk aan de Graven straat en op het eilanct Deze plannen wachten nog op de financiële regeling. Van de particuliere bouw plannen moet hier zeker af zonderlijk genoemd worden het fraaie flatbouw-plan, dat voor de stad Vlissingen in een grote behoefte zal voorzien. ANDER HERSTEL. Behalve de wederopbouw is ook de verfraaiing en be planting van de stad ter hand genomen. Aan het Bellamy- park, aan het eerste deel van de Badhuisstraat en de Kou- dekerkse weg is aandacht ge schonken. In bewerking komen ook de beplantingen en verfraai ing van de Singel, het Haven dorp, Tuindorp en Tuinstad. Dan worden terreinen bouw rijp gemaakt m het plan Oost (Vredehoflaan en Bonedijke). Tot herstel is gekomen de brug over de watergang aan de Badhuisstraat, en een nieuw sportveld, terwijl de gedeeltelijke inrichting van het terrein Wachtpost 66 ver stadium van voorbereiding is. Tenslotte betekent ook het opruimen van bunkers en noodkaden een belangrijke stap vooruit DE SCHOLEN. Over het herstel van de scholen mag men in het alge meen niet ontevreden zyn. Aanbesteed is thans het her stel van de openbare school aan de Sottegemstraat en de nieuwbouw van een dubbele school aan de Grote Markt. De H.B.S.-reparatie kwam goeddeels gereed en het gere pareerde Burgerweeshuis wordt thans als schoolgebouw gebruikt. Het herstel van het tehuis voor ouden van dagen aan het Bellamypark vordert goed. Van de gemeentelijke ob jecten moeten we hier noe men het buizennet van de waterleiding en de zinker, de reparatie van de reinigings dienstgarage, en de aanleg van de verlichting in Haven dorp, Tuindorp en Tuinstad. Het bekende Beeldenhuis werd belangrijk hersteld en de ondergedoken beelden zul len daar weer op geplaatst worden. Noemen we tenslotte nog de reparatie van de ge- rheentewoningen en de bouw van een ontspanningsbarak in Havendorp. Plannen zyn in uitvoering of gereed voor de restauratie van de St. Jacobstoren, het gemeentehuis en het politie bureau. GEEN KLAGEN. Wanneer we nu nog even opmerken, dat het grote her bouwplan en uitbreidingsplan voor Vlissingen nagenoeg gereed is en in beginsel door de raad werd aanvaard, dan is het wel duidelyk, dat zo er al teleurstellingen zyn ge weest er toch geen reden tot klagen is. Vooral is er geen reden tot klagen over de samen werking met de regerings instanties, die haar volle medewerking hebben ver leend. De verhouding met de dienst Wederopbouw Walcheren subbureau Vlis singen is altijd heel goed geweest, ook al blijft meer decentralisatie gewenst. Het ziet er naar uit, dat er regelmatig doorgewerkt kan worden. Jammer genoeg kon de personeelsbezetting van de betrokken gemeente dienst te Vlissingen geen gelijke tred houden met de grote toename van werk door de wederopbouw. Dat veroorzaakt bij de gemeente wel enige moeilijkheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1