Laatste appèl aan Soekarno-regering Groede als badplaats UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Bij verwerping der Indische Nota geen nieuwe onderhandelingen NOTA VAN SCHERMERHORN EN VAN POLL De kans op oorlog. (Van onze Haagse redacteur) Dr. Herman B. Baruch, Arae- rika's ambassadeur bij het Ned. hof, heeft een bezoek afgelegd bij onze Minister van buiten landse zaken 'mr. C. G. W. A. baron van Boetselaer van Oos terhout, ten einde er namens President Truman op aan te dringen orde op zaken te stel len in de overzeese gebiedsde len in het Verre Oosten, opdat eindelijk de handel met deze aan schaarse en begerenswaar dige grondstoffen zo rijke ge bieden, weer op gang kan wor den gebracht. Hoe dat moet gebeuren, dddrover heeft de heer Baruch zich niet uitgelaten; dat is een interne aangelegenheid van het Koninkrijk, waarin de Ver. Staten, de souvereiniteit van het Koninkrijk der Nederlan den respecterende, zich niet wil mengen. Ongeveer te zelfder tijd heeft de commissie aan de republikeinse delegatie een nota overhandigd, waarvan de tekst eveneens door de eerste plaatsvervanger van de Luit. Gouv. Generaal aan de vice-president van de Re publiek Indonesië te Djogja- karta is ter hand gesteld, hetgeen aan dit stuk een meer dan bijzonder gewicht verleent. Wij moeten daarin zien een laatste appèl van de Neder landse regering aan de rege ring van de republiek, een be roep op het verantwoordelijk- heidsgevoel van hen, die door het ondertekenen van Linggad- jati een plicht op zich hebben genomen. Het is eigenlijk een ongeluk kige coïncidentie, dat de twee demarches samenvallen. Men concludeert er zo licht uit, dat onderzijds gehandeld wordt, zo niet onder buiten landse druk, .dan toch op in stigatie van een buitenlandse mogendheid. En zó liggen de zaken toch niet. Moeten wij de nota zien als een uitvloeisel van het bezoek der ministers Beel en Jonkman aan Batavia? Al wekenlang hadden de he ren Schermerhorn en van Poll de overtuiging, dat zij niet ver der konden op de weg, die zij betreden hadden. Zij hadden hun nota al in ontwerp gereed toen de minis ters in Batavia aankwamen. Het ligt natuurlijk wel voor de hand te veronderstellen, dat er voor de definitieve verzending nog enig overleg gepleegd is, maar ook zonder deIndische reis van de heren Beel en Jonkman zou de nota stellig aangebo den zijn. Schreven we enige dagen ?:eleden, dat het alternatief hans is: de troepen naar huis of de troepen aan het werk, de situatie is noch door de Amerikaanse demarche, noch door de nota in feite veranderd. Alleen is het alter natief nu veertien dagen uit gesteld. De republiek, die ook bij de Ned. regering zeer ernstige twijfel heeft gewekt, of zij bereid of in staat is de uit voering van Linggadjati na te komen, heeft nog een laatste kans om die twijfel terug te nemen, maar zg zal dan ook wel een duidelijk tegemoetkomend gebaar moe- te maken. Niet is aan te nemen, dat onzerzijds nog maals genoegen zal worden genomen met de verzekering, dat men bereid is de be langrijkste punten opnieuw in beraadslaging te brengen. Er zgn woorden genoeg ge wisseld. Het komt nu op daden aan. Wat kan er nu uit deze Weinig animo voor hulpverlening. Slecht» 12 der 55 Ver. Naties hebben hun steun toegezegd aan de hulpverlening, die in de plaats van de UNRRA- hulp zal treden. Tot dusver heeft nog geen der Zuid-Amerikaanse landen van hulpverleningsplannen voor de in nood verkerende Europese landen gewaagd. Volgens het laatste rapport der V.N. is een minimum van 583 millioen dollar nodig om zeven noodlijdende Europese landen te helpen. De V.S. hebben thans 350 millioen dollar voor de hulp verlening beschikbaar gesteld, terwijl Engeland 40 millioen aan schenkingen en leningen aan Oostenrijk heeft aangebo den. De Sowjet-Unie heeft ver klaard slechts de getroffen Sowjet-republieken te kunnen helpen. Tornado verwoest ee- stadje. Een dag nadat een torna do een plaatsje in Oklahoma voor heeft verwoest, waar bij 6 personen gedood en 25 gewond werden, heeft een tornado in de naburige staat Arkansas meer dan 500 per sonen dakloos gemaakt. 31 personen kwamen om het le ven, honderden werden ge wond. Gehele gezinnen, voor al onder de negerbevolking zgn omgekomen. Tc Tsjoengkong in Zuid- China zijn na afkondiging van de staat van beleg- plotseling tachtig studenten en 21 jour nalisten gearresteerd. nieuwe en in zekere zin laat ste, stap van de Commissie- Generaal voortvloeien? Wel, er zijn drie mogelijkhe den. Er komt geen antwoord op, er komt een afwijzend ant woord op, of er komt een be vestigend antwoord op. In het eerste en tweede ge val (zij komen op hetzelfde neer) bestaat in" feite het ac- coord van Linggadjati niet meer. Beide partijen zullen dan weer naar eigen goeddunken kunnen handelen. Voor Nederland betekent dit de volle verantwoording over het gehele gebied van de Archipel waarover zij nog steeds de jure het gezag uit oefent. Komt er dan oorlog op Ja va en Sumatra? Natuurlijk heeft de Neder landse regering nog geen be sluit in deze zin genomen. Zij zal ook geen besluit nemen voor de gestelde veertien da gen om zijn. Maar mocht er inderdaad een weigerend antwoord, bin nenkomen, dan, ja dan moet de regering, waar overleg niet mogelijk blijkt, door middel van haar machtsapparaat, de voorwaarden van Linggadjati verwezenlijken. Geen foxtrot meer in China De Chinese nationale vergadering heeft be sloten er bij de regering in Nanking op aan te dringen, dat een ver bod wordt uitgevaar digd voor het op Wes terse wijze dansen. Het merendeel der afgevaardigden vond de „wiebelbeweging" bij 't foxtrotten onzedelijk. Slechts twee leden spraken zich tegen het verbod uit. De een vond het wel leuk om er naar te kijken en de ander meende, dat de Chinezen het Wes terse vermaak als on derdeel van Westerse levensstijl moesten ac cepteren. RICHTINGAANWIJZERS VOOR TRAMS? De K.N.A.C. heeft zich tot de Minister van Verkeer en Waterstaat gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat de trams op de openbare wee van richtingaanwijzers worden voorzien, zooals in Bel gië reeds sedert 1938 het ge val is. STROPRIJS 1945. De Coöp. strocartonfabriek „Union" te Oude-Pekela be sloot aan de landbouwers-le den voor het in 1945 gelever de stro een gemiddelde prijs van 42.50 per 1000 kg. uit te keren. Vele mogelijkheden voor vreemdelingenverkeer Bunkerdorp wordt hertenkamp. Langs de West-Zeeuwsch- Vlaamse kust, van Breskens tot het Zwin, strekt zich het strand uit, bij laag water op vele plaatsen zelfs prachtig breed, vanwaar men een bijzonder fraai uit zicht heeft op de Sehelde- mond en de Noordzee, de altijd levendige scheepvaart vlak onder de kust en aan de overzijde de blinkende duinen van Zoutelande en Valkenisse. Wg schreven hierover ook onlangs naar aanleiding van de vele plannen, welke in Cadzand worden uitgewerkt om deze badplaats zo spoe dig mogelijk haar oude glorie te hergeven. Maar ook Groede heeft aspi raties in deze richting en vergissen wij ons niet, dan kan dit vriende lijke Zeeuwsch-VIaamse dorp, mits de zaak flink wordt aangepakt, een goede toe komst, als beseheiden bad plaats, tegemoet gaan. De plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, met welker voorzitter de heer Hoste wij dezer dagen een tochtje maakten, is actief genoeg en ook aan bur gemeester Everaars, die vol enthousiasme is voor alles, wat aan zgn gemeente ten goede kan komen, zal het niet liggen. PLANNEN. Wat zijn er al niet voor plannen! Een hotel ln de dui nen, waarvoor bij exploitanten reeds volop belangstelling aanwezig is, een behoorlijk in gericht kampeerterrein aan de duinen. Zomerhuisjes. In de toekomst mischien ook een Jeugdherberg En dan de Hertenkamp. Daarover is al heel wat te doen geweest. Natuurlijk zijn er mensen, die er even van terugschrikken. Heel be grijpelijk. Moet er in een plaats, waar toch altijd nog 67 woningen en boerderijen volledig verwoest zijn, niet eerst aan iets anders gedacht worden? HET BUNKERDORP. Zó zou men kunnen rede neren. Maar de zaak heeft ook een heel andere kant. In het land tussen het dorp en de duinen ligt sedert de be vrijding nog altijd een uitge strekt Duits bunker-complex. Het „Bunkerdorp" zeggen ze in Groede. Troosteloze ruïnes van veertien machtige bunkers en daartussen een kleine vlakte met puin en onkruid. Vooral dat onkruid is bui tengewoon hinderlgk. Niet voor de plek zelf, maar wel voor de landerijen, die er om heen liggen en door de in alle richtingen weg-waaiende .on kruidzaden ernstig bedreigd worden. Geen wonder dus, dat de dienst van Landbouwherstel reeds alle aandacht wijdt aan dit moeilijke probleem en met beide handen het idee heeft aangegrepen om van dit bun ker-complex een Hertenkamp te maken. Er moet in elk ge val iéts gebeuren. Bestrijding van het onkruid langs chemi sche weg zou elk jaar min stens 400.kosten, hetgeen gekapitaliseerd ook 13 14 mille is. En de kosten voor de aanleg van de Hertenkamp zullen zeker niet meer dan 20.000.bedragen, waarbij het Rijk dan nog zal bijdra gen in de kosten van de be planting en in de arbeidslo nen. Het werk kan worden uitgevoerd door D.U.W.-arbei- ders, geen vaklieden dus, zo- deropbouw onttrokken behoeft te worden. Het materiaal voor wat muurtjes e.d. is nog in het complex aanwezig eg her ten zijn reeds van verschillen de zijden toegezegd. Wanneer men hier nog te genover stelt, dat algehele opruiming van deze bunkers, die het landschap overigens ook zeer ernstig ontsieren, .niet jninder dan 325.000 gul den zou moeten kosten, moet men wel tot de conclusie ko men, dat de keuze niet moei lijk kan zijn. En Groede zou er in elk ge val een belangrijke attractie rijker door worden, welke aan het vreemdelingenverkeer in de toekomst zeker ten goede komt. VREEMDELINGEN VERKEER. -Groede is een landbouwende gemeente, welke weinig mo gelijkheden voor industrie biedt er is slechts één klein houtbewerkingsbedrijf maar ln het vreemdelingenver keer zal de plaats in de toe komst toch ook een niet te verwaarlozen bron van inkom sten kunnen vinden. Wanneer er maar voor gezorgd wordt, dat er wat attracties aanwezig zijn, zullen er zeker gasten komen. Vorig jaar kwamen er reeds Belgen en ook voor deze zomer hebben zich reeds kampeerders van over de grens aan gemeld. Ook in O.- Zeeuwsch-Vlaanderen schijnt er, bijv. voor schoolreisjes en tochten van ouden van dagen, veel belangstelling voor Groe de te bestaan. Een afzonderlijke attractie vormen overigens de pittores ke kreken, van welke vooral de Nieuwerkerksche Kreek 'n waar dorado voor liefhebbers van de hengelsport vormt. De bevolking van Groede is gul en gastvrij genoeg en het lijdt dan ook geen twijfel of ook dit aardige dorp zal met zijn strand en zijn duinen me de door het vreemdelingen verkeer een goede toekomst tegemoet gaan. Noord-Beyelands strand. Zaterdagavond gaf de mu ziekvereniging „Ons Genoe gen" te Kamperland, haar eerste concert in de gebrui kelijke serie zomerconcerten in de muziektent. Langzamerhand begint men het kleine rustige en abso luut „mijnvrije" strand van Noord-Beveland te ontdekken. Vanaf de z.g. Grote Duinen heeft men dan ook een prach tig panorama over het groe ne eiland. De duinen bieden ideale kampeerplaatsen en 'n stel goede verkenners zullen de vele Duitse bunkers ge makkelijk in een Scouts-dwel ling" kunnen herschapen. In verband met de relatief ster ke stroom die de Schelde- estuaria kenmerkt, geldt ook hier „Waag je niet verder in het water dan je staan kunt." Dit geldt hier vooral bg af gaand en laag water. Regen nodig. In Domburg wordt door landbouwers en tuinders sterk naar regen verlangd. Het ge deelte van Walcheren, ten N. W. van de lijn Zoutelande Veere, behoort tot de gebieden met een neerslaggemiddelde van 600650 mm. dat is op één na het laagste in Neder land; Westkapelle en de aan grenzende vronen hebben zelfs nog 50 mm. minder, met de grootste regenval in Novem ber. Dikwijls drijven de buien langs deze streken heen zo ze niet te tevoren zijn uitgewerkt. Dan wordt met verwondering en teleurstelling: vernomen, dat elders een flinke bui de aarde heeft gedrenkt, terwijl hier de kruiden smachten naar lafenis. Hoewel dankbaar voor het schone weder ziet men toch hunkerend uit naar het ver frissende hemelwater. Geen wonder, dat het landvolk meer en meer om de waterleiding vraagt, waarmee de dorpsbe woners reeds bevoorrecht zijn. Wegverbetering. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de volgende bgdragen toegekend voor weg verbetering: Hoofdplaat—Verbindingsweg (wegvak bew. Biervliet) 661.58; NieuwvlietSluis (wegvak Prinseweg) 14.995.50; ZuiddorpeKoe wachtSt. Jansteen 240.65; St. AnnapolderTer Hole 30.41; TholenScherpenisse 150.81; Nieuwlandse molen Verbindingsweg (wegvak Be noorden Biervliet) 8.352.24; Wegvak Biervliet 4.851.51; ZuiddorpeKoewachtSt. Jansteen 2.493.70; Totaal 31.776.31. Wederopbouwcommissie Nederl. Gemeenten. Donderdag en Vrijdag j.l. hebben enkele Jgden van de contactcommissie voor de we deropbouw, welke commissie gevormd werd door de Ver. van Nederl. gemeenten een bezoek gebracht aan Zeeuwsch- Vlaanderen en Walcheren, waar zij de wederopbouw in oogenschouw namen en door gemeentebesturen werden voor gelicht. Hun bezoek strekte zich uit tot Aardenburg, Sluis. Vlissingen, Middelburg, West kapelle en Domburg. Nog geen vliegverkeer naar Schouwen. Naar wij vernemen is in de voorbereiding voor het in or de brengen van- het vliegveld Haamstede, vertraging ont staan, waardoor het zeer on waarschijnlijk is geworden, dat nog deze zomer van dit vliegveld gebruik zal worden femaakt. Gelijk men zich zal erinneren, was dit aanvan kelijk wèl de bedoeling. DRIELING GEBOREN. Een dezer dagen schonk de echtgenote van de heer Sa- lomé te Biervliet het leven aan een drieling. Naar wg vernemen smaken de moeder en de drie\ meisjes het uit stekend. LANDBOUW-EXCURSIE. De Zeeuwse Landbouw Jon geren Gemeenschap is voorne mens op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Juni a.s. een excursie naar Limburg te maken. Middelburg RECLASSERING S- COLLECTE 1947. Op verzoek van het Centraal Comité Reclasseringsdag 1947, heeft zich ook te Middelburg een Comité van uitvoering ge vormd, bestaande uit:^ ds. M. van Empel. voorzitter," terwijl als vertegenwoordigster van de Ned. Ver. tot afschaffing van Alcoholhoudende dranken mevr. M. WeberVan Wezel zitting heeft genomen, van het Ned. Genootschap tot Reclas sering de heren, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop en A. Lucieer, van de R.K. Re classering de heren, J. Her- togh en J. Peek, van het Leger des Hells de heren, A. J. Ar- noldug en A. van Riet, van het Middelburgs Drankweer comi té. de heren, G. M. Ferj en C. E. Kruijsse, van de Ned. Chr. Geheelonthouders Ver., de he ren, A. Flipse en L. Leuvens. Het secretariaat wordt waar genomen door de, heer J. Lo- rler, vertegenwoordiger van de Prot. Chr. Reclass. Ver. Pen ningmeester van het Comité ls de heer R. A. Bastiaanse. Het ligt in het voornemen Zaterdag 7 Juni de collecte te doen houden, de opbrengst komt ten goede aan de samen werkende Reclasserings instel lingen. Het comité legt er de nadruk op dat het werk ge heel is gesehelden van het werk Stichting Toezicht Poli tieke delinquenten. AANBESTEDINGEN. Donderdag werden te Mid delburg vijf aanbestedingen gehouden. Voor het bestek 61 van de polder Walcheren, het graven van twee waterlopen en een gedeelte van de zout waterleiding in de Zuidwate ring met bijkomstige werken, luidden de. inschrijvingen: J. de Wit, Den Bosch 23.977, S. Janse, Middelburg 23.000, Wijnands en Cornet f 18.700, S. van Oord, Werkendam 13.400, Aannemersbedrijf Zeeland, Middelburg 12.500, J. D. Janse, Colijnsplaat 10.500, Verlaar, Hardinx- veld 9400. Voor bestek 65, uitvoer van wer-ken tot, herstel van dé waterafvoer langs de - wegen in de Westwatering: S. Janse, Middelburg 50.700, fa. Dek ker, Vlissingen f 32.226,20. Bos en van Doornik, Vlissin gen 31.370, J. de Wit, Den Bosch 28.224, J. D. Janse, Colijnsplaat 27.100, Aanne mersbedrijf Zeeland, Middel burg 26.600. Bestek 66, het herstellen van sluizen, bruggen en dui kers in de Oostwatering: K. W. Dekker, Veere f 11.120. Bestek P.W.L.H. 4, uitvoer van werken tot herstel van de waterafvoer langs de wegen in Middelburg, Oost- en West- Souburg en Ritthem: hoogste inschrijf ster fa. Meijer en de Rooy, Amsterdam f 37.000, laagste inschrijver J. D. Janse, Colijnsplaat f 15.788. Bestek P.W.L.H. 3, herstel waterafvoer langs det wegen in Westkapelle, Oostkapelle, Meliskerke en Zoutelande: hoogste inschrijver S. Janse, Middelburg f 67.000. laagste inschrijver J. D. Janse, Co lijnsplaat 22.500. L. A. STOFKOPER. In het bericht over de Koninklijke onderscheiding voor de heer L. A. Stofko- per te Middelburg is een fout geslopen. Hij was niet 2, maar 20 jaar voorzitter van de afdeling Kleinbedrijf der Zeeuwse Kamer van Koop handel. MUZIEKUITVOERING. Vrijdag zal het Middelburgs muziekcorps wederom een avondconcert geven op het Molenwater, dat te 8 uur aan vangt. Het programma ver meldt eerste uitvoeringen van de wals Lotusbloemen van Ohlsen en de mars Chasseurs autrichiens van Eilenbersz en voorts o.m. de danssuite van Tchakoff, de grande marche et Cortège uit de opera De Koningin van Saba van Gou nod, een fantasie over motie ven van de opera Hamlet van A. Thomas, de concert-ouver ture Antigone van Rousseau en. Interlude dramatique van Frangoip Popy. Vlissingen KATH. ARBEIDERS BEWEGING. Door de K A. B. afd. Vlis singen werd Zondag 1 Juni in de Scheldehal een toneel avond gegeven, die ondanks' het zeer warme weer druk was bezocht. De R.K. Toneelvereniging „Vriendenkring" voerde op 't spel „De Stormbal hangt uit", een spel uit de dagen van Nazi-overheersching, dat speelt in het Oosten van ons land. Na ieder tafreel volgde een hartelijk applaus en bij het einde werd aan de spelers een langdurige ovatie ge bracht als een welverdiende beloning voor de wijze waar op zij hun rollen hadden ver vuld. LEGER DES HEILS. Niet luitenant van Riet, maar luitenant de Boer is overgeplaatst van het korps Vlissingen van het Leger des Heils naar Terneuzen. SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS. De wethouder van onder wijs te Vlissingen, de heer Poppe, is a.a. Woensdag ver hinderd spreekuur te houden. ORGELBESPELING. In de aangename koelte van de Jacobskerk te Vlissingen waren Zaterdagavond slechts weinig luisteraars naar de or gelbespeling. Piet Broerse, de organist der kerk; toonde welk een bij zonder mooi instrument de Marktberichten Coöp. Veilingsvereniging „Walcheren (W.A.) te Middelburg. 30 Mei. Glasandijvie 6167, Poste lein 32—63, Prei 23—25, Ra barber 1920, Snijsla728, Spinazie 1150, Sjalotten 12 29; nieuwe aardappelen: grote 1.21—1.36, drieling 1.17 1.23, kriel 0.49, alles per kg.; Bloemkool IA 1.03 1.09, Bloemkool I 7992, Bloemkool II 4079 et., Bloemkool III1246 ct., Glas sla I 1320 ct., Glassla II 415 ct., alles per stuk; Ra dijs 210 ct., Kroten 53 ct., Peen 6487 ct., Rammenas 410 ct., alles per kg. Fruit: Aardbeien 3 ct per stuk; Aardbeien 2.244.08 per kg. Beslissing der Ned, regering De Regeringsvoorlichtingsdienst heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de Nederlandse ministerraad Maandag 2 Juni vergaderd heeft om zich te heraden over de Indonesische kwestie. De raad heeft met instemming kennis genomen van de nota, welke de Commissie-Generaal toezond aan de Indo nesische regering en is van mening, dat de daarin vervatte voorstellen een loyale uitvoering beoogen van de Linggad- jati-overeenkomst. Wordt de nota aanvaard hetgeen redelijkerwijs ver wacht mag worden dan kan in gezamenlijk overleg met alle partijen de grondslag voor de vermindering der krijgs machten op basis van wederkerigheid gelegd worden. Indien het antwoord onbevredigend is, dan ziet de Ne derlandse regering geen heil in het voortzetten der onder handelingen en zal zij op andere wijze streven naar de oplossing van de onhoudbare toestand in Indonesië. Ook dan blijft de verwerkelijking van het Linggadjati-verdrag haar richtsnoer. Amerika treedt op. De Amerikaanse regering heeft in verband met de poli tieke ontwikkeling in Honga rije de verdere afwikkeling van een aar. Hongarije ver leend aankoopcrediet stopge zet. Een woordvoerder van de Amerikaanse regering heeft verzekerd, dat de nieuwe Ita liaanse regering van Signor de Gasperi, de steun van dal ook niemand aan de we- Amerika heeft Noorwegen wapent zich De Engelse en Noorse rege ringen hebben een contract af gesloten waarbij Engeland aan Noorwegen levert 5 torpedo jagers, een hoeveelheid vlieg tuigen, tanks en andere mo derne wapens. Onder de vlieg tuigen bevinden zich Spitfire's en vliegtuigen met straalaan drijving. Duitse wreedheid. In 1943 en 1944 hebben de Duitse Nazi's in totaal 10.000 Duitsers terechtgesteld. Brits-Indië's toekomst. Al Jinnah, de leider der Mo hammedanen, heeft Maandag avond aan de Britse onderko ning meegedeeld, dat voor zo ver hem betrof het nieuwe plan voor het bestuur over India, aanvaardbaar is. De leiders der Sikhs hebben ondanks enkele bezwaren ook het plan aan vaard. Frans protest in Caïro. Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken, heeft een scherp protest gezonden aan de Egyptische regering over de vlucht van Abd el Krim, de oud-leider van de Marokkaanse opstand. Bidault spreekt in het protest van Egyptische medeplichtigheid. Groenten-export naar Duitsland hervat. Op de veiling te Broek op Langendijk werd Maandag me degedeeld dat met de Britse bezettingsautoriteïten in Duits land overeenstemming werd bereikt over de levering van 200 mill. KG. groenten aan Duitsland. Deze groenten zullen voor de helft uit zomer- en de helft uit wintergroenten bestaan. De prijs zal 40—70 van de mi nimum veilingprijs bedragen. Mijn-ontploffing te Semarang. Bij het opruimen van mij nen heeft zich te Semarang een ontploffing voorgedaan, waarbij twee eerste luitenants en een majoor van het Ned. leger werden gedood. Vroege aardappelen. Het rooiverbod voor vroege aardappelen is opgeheven. Zij mogen voorlopig vrij op de vei lingen verkocht worden. Handelsverdrag met België en Luxemburg. De Nederlandse, Belgische en Luxemburgse handelsdele gaties hebben principiële over eenstemming bereikt over een handelsovereenkomst voor 2 jaar. Het zal nog enige da gen duren alvorens enkele details zijn uitgewerkt. Over gangsmaatregelen voor over brugging van de periode na de expiratie van het oude ver drag zgn reeds vastgesteld. Toespraak van de Paus Voor radio Vaticaan heeft de Paus gisteren een toespraak gehouden. De Paus zeide, dat men in de toekomst pas de ba lans zou kunnen opmaken en eerst het nageslacht zal weten of 1947 een gezegend of een verfoeid jaar zal zijn. Hij kon echter nu niet veel goeds zeggen over 1947. Het wantrouwen was groter dan ooit en in sommige delen van Europa gebruikten de bezet ters eenzelfde systeem van haat en geweld als waarop de macht van de overwonnenen was gebaseerd. Een zekere buitenlandse staat bemoeide zich voortdu rend met de zaken van andere kleinere landen. De Paus besloot met te waarschuwen voor de vrees, die bij velen bestond voor een talrijke kinderschaar. Jacobskerk bezit en hoe goed hij daarop thuis is. Hg speel de Bach en Buxtehude van de oude school en Franck en Peeters van de hedendaagse richting en vooral het tweede Choral van Franck werd ver- fgnd weergegeven. De tenor Fries Rinia van Nauta zorgde voor een pret tige afwisseling door een zes tal liederen te zingen. Zijn stem laat zich aangenaam be luisteren, maar is in het hoogste register niet altijd even fraai. Twee Bach-liede- ren vielen op door juiste voordracht. O.- en W.-Souburg ONDERWIJS VERNIEUWING. Op Vrijdag 6 Juni des na middags te acht uur, zal in het gemeentehuis van Souburg de heer D. Fokkema, directeur der Chr. Kweekschool te Haar lem spreken over onderwijsver nieuwing. Hij zal de vraag be handelen: Past de hedendaagse school in de hedendaagse maatschappij. Koudekerke DE BOERENLEENBANK. Vrijdagavond vergaderde de Boerenleenbank te Koudekerke onder leiding van W. Verhage. Uit het jaarverslag bleek dat de Bank thans 419 leden telt. De omzet bedroeg 1.996.446.53; 't eindcijfer der balans is 1.244.737.29 met een zuivere winst van 713.02 welke aan de reserve werd toegevoegd welke thans 46.259.60 bedraagt. Het aftredend bestuurslid A. dé Lange werd weder herko zen, evenals het aftredend lid van de Raad van Toezicht W. Ova. De Voorzitter deelde mede dat de Bank thans een eigen kantoor bezit met kassierswo ning en dat dit juist op deze dag in gebruik genomen is. Verder bedankte hij de oud kassier C. Jongepier voor het vele werk hetwelk hij gedu rende 30 jaar voor de Bank heeft gedaan. In zijne plaats werd met in gang van 1 Januari 1947 be noemd zijn kleinzoon C. P. Jon genier. De scheidende kassier dank te Bestuur, Raad van Toezicht en de heer Alewijnse welke enige tgd op het 'kantoor be hulpzaam is geweest en daarna kassier is geworden doch spoe dig om 'gezondheidsredenen moest bedanken voor de steun en aangename samenwerking en gaf tenslotte een berijmd overzicht van zijn 30-jarig Grijpskerke COÖPERATIEVE BOEREN LEENBANK. De Coöperatieve boerenleen bank te Grijpskerke heeft Za terdag haar algemene verga dering gehouden. Over het boekjaar 1946 werd rekening en verantwoording afgelegd. Uit het jaarverslag bleek, dat de werkzaamheden in het afgelopen jaar zijn toegeno men. Uit het financieel verslag bleek, dat per 31 December 1946 de saldo-winst 1.590,26 bedroeg. De heer A. de Visser werd gekozen tot bestuurslid in de vacature van de heer J. Gel dof, die zich niet meer her kiesbaar stelde. De heer A. P. Koster werd gekozen in de raad van toezicht. Na de rondvraag spraken de heren A. Huisman, als be stuurslid en J. G. Cevaal als lid van de raad van toezicht woorden van dank tot de voor zitter voor de prettige samen werking. Ook de heer Wolf sloot zich bij deze woorden aan. De voorzitter dankte de sprekers voor hun woorden en zeide voor de boerenleenbank gedaan te hebben wat hij kon. Kerknieuws CONFLICT GEREF. KERKEN. Te Amersfoort is een druk be zochte vergadering gehouden van bezwaarden in de Geref. kerken uit alle provincies. Uit gesproken werd. dat het nood zakelijk is te komen tot terug neming van de nieuwste ver klaring, daar zij een obstakel vormt op de weg: naar de her eniging; het herstel van ge schonden recht en tot revisie van verschillende beslissingen der jongste generale' synodes, tot wering van hiërarchie. Be sloten werd, dat landelijk in de kerkelijke weg tot bereiking van déze drie punten zal wor den gewerkt. Theol. schooldag ie Apeldoorn. Donderdag waren circa 3000 Chr. Gereformeerden, uit alle delen van ons land naar Apel doorn gekomen om daar de jaarlijkse Theologische School-toogdag bij te wonen. Het was prof. J. W. Geels, die als rector de dag- opende met een toespraak, waarin hij er op wees, dat de Chr. Geref. Kerk de moed heeft om alleen te staan. Ds. P. Westerloo uit Thesin- ge sprak over „Schriftuurlijke belofte-prediking", In de middaguren sprak ds. J. G. van Minnen van Delft over: „Geef ons profeten". Spr. wees er op, dat de The ologische School een onmis baar instituut is om in de weg der middelen door de Heilige' Geest profeten te vormen, ieder naar zijn eigen aard en met eigen stijl. De president van het cura torium, ds. D. Henstra van Broek op Langendijk, sprak een slotwoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2