Het wereld-vet-tekort Laatste appèl aan Soekarno-regering Groede als badplaats UIT DE PROVINCIE THOLEN Schouwen en Duiveland NOTA VAN SCHERMERHORN EN VAN POLL De kans op oorlog. Dr. Herman B. Baruch, Ame- rika's ambassadeur bij het Ned. hof, heeft een bezoek afgelegd bij onze Minister van buiten landse zaken mr. C. G. W. A. baron van Boetselaer van Oos terhout, ten einde er namens President Truman op aan te dringen orde op zaken te stel len in de overzeese gebiedsde len in het Verre Oosten, opdat eindelijk de handel met deze aan schaarse en begerenswaar dige grondstoffen zo rijke ge bieden, weer op gang kan wor den gebracht. Hoe oat moet gebeuren, déérover heeft de heer Baruch zich niet uitgelaten; dat is een interne aangelegenheid van het Koninkrijk, waarin de Ver. Staten, de souvereiniteit van het Koninkrijk der Nederlan den respecterende, zich niet wil mengen. Ongeveer te zelfder tijd heeft de commissie aan de republikeinse delegatie een nota overhandigd, waarvan de tekst eveneens door de eerste plaatsvervanger van de Luit. Gouv. Generaal aan de vice-president van de Re publiek Indonesië te Djogja- karta is ter hand gesteld, hetgeen aan dit stuk een meer dan bijzonder gewicht verleent. Wij moeten daarin zien een laatste appèl van de Neder landse regering aan de rege ring van de republiek, een be roep op het verantwoordelijk heidsgevoel van hen, die door het ondertekenen van Linggad- jati een plicht op zich hebben genomen. Het is eigenlijk een ongeluk kige coïncidentie, dat de twee demarches samenvallen. Men concludeert er zo licht uit, dat onderzijds gehandeld wordt, zo niet onder buiten landse druk, dan toch op in stigatie van een buitenlandse mogendheid. En zó liggen de zaken toch niet. Moeten wij de nota zien als een uitvloeisel van het bezoek der ministers Beel en Jonkman aan Batavia? Al wekenlang hadden de he ren Schermerhorn en van Poll de overtuiging, dat zij niet ver der konden op de weg, die zij betreden hadden. Zij hadden hun nota al in ontwerp gereed toen de minis ters in Batavia aankwamen. Het ligt natuurlijk wel voor de hand te veronderstellen, dat er voor de definitieve verzending nog enig overleg gepleegd is, maar ook zonder de Indische reis van de heren Beel en Jonkman zou de nota stellig aangebo den zijn. Schreven we enige dagen geleden, dat het alternatief thans is: de troepen naar huis of de troepen aan het werk, de situatie is noch door de Amerikaanse demarche, noch door de nota in feite veranderd. Alleen is het alter natief nu veertien dagen uit gesteld. De republiek, die ook bij de Ned. regering zeer ernstige twijfel heeft gewekt, of zij bereid of in staat is de uit voering van Linggadjatl na te komen, heeft nog een laatste kans om die twijfel terug te nemen, maar zij zal dan ook wel een duidelijk tegemoetkomend gebaar moe- te maken. Niet is aan te nemen, dat onzerzijds nog maals genoegen zal worden fenomen met de verzekering, at men bereid is de be langrijkste punten opnieuw in beraadslaging te brengen. 'Er zijn woorden genoeg ge wisseld. Het komt nu op daden aan. Wat kan er nu uit deze Weinig animo voor hulpverlening. Slechts 12 aer 55 Ver. h'atles hebben hun steun toegezegd aan de hulpverlening, die in de plaats van de TJNRRA- hulp zal treden. Tot dusver heeft nog geen der Zuid-Amerikaanse landen van hulpverleningsplannen voor de In nood verkerende Europese landen gewaagd. Volgens het laatste rapport der V.N. is een minimum van 583 millioen dollar nodig om zeven noodlijdende Europese landen te helpen. De V.S. hebben thans 350 millioen dollar voor de hulp verlening beschikbaar gesteld, terwijl Engeland 40 millioen aan schenkingen en leningen aan Oostenrijk heeft aangebo den. De Sowjet-Unie heeft ver klaard slechts de getroffen Sowjet-republieken te kunnen helpen. Tornado verwoest een stadje. Een dag nadat een torna do een plaatsje in Oklahoma voor heeft verwoest, waar bij 6 personen gedood en 25 gewond werden, heeft een tornado in de naburige staat Arkansas meer dan 500 per sonen dakloos gemaakt. 31 personen kwamen om het le ven, honderden werden ge wond. Gehele gezinnen, voor al onder de negerbevolking zijn omgekomen. Te Tsjoengkong in Zuid- China zijn na afkondiging van de staat van beleg plotseling tachtig studenten en 21 jour nalisten gearresteerd. nieuwe en in zekere zin laat ste, stap van de Commissie- Generaal voortvloeien? Wel, er zijn drie mogelijkhe den. Er komt geen antwoord op, er komt een afwijzend ant woord op, of er komt een be vestigend antwoord op. In het eerste en tweede ge val (zij komen op hetzelfde neer) bestaat in feite het ac- coord van Linggadjati niet meer. Beide partijen zullen dan weer naar eigen goeddunken kunnen handelen. Voor Nederland betekent dit de volle verantwoording over het gehele gebied van de Archipel waarover zij nog steeds de jure het gezag uit oefent. Komt er dan oorlog op Ja va en Sumatra? Natuurlijk heeft de Neder landse regering nog geen be sluit in deze zin genomen. Zij zal ook geen besluit nemen voor de gestelde veertien da gen om zijn. Maar mocht er inderdaad een weigerend antwoord bin nenkomen, dan, ja dan moet de regering, waar overleg niet mogelijk blijkt, door middel van haar machtsapparaat, de voorwaarden van Linggadjati verwezenlijken. Geen foxtrot meer in China? De Chinese nationale vergadering heeft be sloten er by de regering in Nanking op aan te dringen, dat een ver bod wordt uitgevaar digd voor het op Wes terse wijze dansen. Het merendeel der afgevaardigden vond de „wiebelbeweging" bij 't foxtrotten onzedelijk. Slechts twee leden spraken zich tegen het verbod uit. De een vond het wel leuk om 'er naar te kyken en de ander meende, dat de Chinezen het Wes terse vermaak als on derdeel van Westerse levensstijl moesten ac cepteren. richtingaanwijzers voor trams? De k.n.a.c. heeft zich tot de Minister van Verkeer Waterstaat gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat de trams op de openbare weg- van richtingaanwijzers worden voorzien, zooals in Bel gië reeds sedert 1938 het ge val is. stroprijs 1945. De Coöp. strocartonfabriek „Union" te Oude-Pekela be sloot aan de landbouwers-le den voor het in 1945 gelever de stro een gemiddelde prijs van 42.50 per 1000 kg. uit te keren. Vele mogelijkheden voor vreemdelingenverkeer Bunkerdorp wordt hertenkamp. Langs de West-Zeeuwsch-, Vlaamse kust, van Breskens tot het Zwin, strekt zich het strand uit, bij laag water op vele plaatsen zelfs prachtig breed, vanwaar men een bijzonder fraai uit zicht heeft op de Schelde- mond en de Noordzee, dè altijd levendige scheepvaart vlak onder de kust en aan de overzyde de blinkende duinen van Zoutelande W\j schreven hierover ook onlangs naar aanleiding van de vele plannen, welke in Cadzand worden uitgewerkt om deze badplaats zo spoe dig mogelijk haar oude glorie te hergeven. Maar ook Groede heeft aspi raties in deze richting en vergissen wij ons niet, dan kan dit vriende lijke Zeeuwsch-Vlaamse dorp, mits de zaak flink wordt aangepakt, een goede toe komst, als bescheiden bad plaats, tegemoet gaan. De plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, met welker voorzitter de heer Hoste wij dezer dagen een tochtje maakten, is actief genoeg en ook aan bur gemeester Everaars, die vol enthousiasme is voor alles, wat aan zijn gemeente ten goede kan komen, zal het niet liggen. plannen. Wat zijn er al niet voor plannen! Een hotel in de dui nen, waarvoor bij exploitanten reeds volop belangstelling aanwezig is, een behoorlijk in-' fericht kampeerterrein aan de uinen. Zomerhuisjes. In de toekomst misehien ook een Jeugdherberg En dan de Hertenkamp. Daarover is al heel wat te doen geweest. Natuurlijk zrjn er mensen, die er even van terugschrikken. Heel be grijpelijk. Moeten er in een plaats, waar toch altijd nog 1 >7 woningen en boerderijen volledig verwoest zyn, niet eerst aan iets anders gedacht worden? het bunkerdorp. Zó zou men kunnen rede neren. Maar de zaak heeft ook een heel andere kant. In het land tussen het dorp en de duinen ligt sedert de be vrijding nog altijd een uitge strekt Duits bunker-complex. Het „Bunkerdorp" zeggen ze in Groede. Troosteloze ruïnes van veertien machtige bunkers en daartussen een kleine vlakte met puin en onkruid. Vooral dat onkruid is bui tengewoon hinderlijk. Niet voor de plek zelf, maar wel voor de landerijen, die er om heen liggen en door de in alle richtingen weg-waaiende on kruidzaden ernstig bedreigd worden. Geen wonder dus, dat de dienst van Landbouwherstel reeds alle aandacht wijdt aan dit moeilijke probleem en met beide handen het idee heeft aangegrepen om van dit bun ker-complex een Hertenkamp te maken. Er moet in elk ge val iéts gebeuren. Bestrijding van het onkruid langs chemi sche weg zou elk jaar min stens 400.kosten, hetgeen gekapitaliseerd ook 13 k 14 mille is. En de kosten voor de aanleg van de Hertenkamp zullen zeker niet meer dan 20.000.bedragen, waarbij het Rijk dan nog zal bijdra gen in de kosten van de be planting en in de arbeidslo nen. Het werk kan worden uitgevoerd door D.U.W.-arbei ders, geen vaklieden dus, zo dat ook niemand aan de we deropbouw onttrokken behoeft te worden. Het materiaal voor wat muurtjes e.d. is nog in het complex aanwezig en her ten zijn reeds van verschillen de zyden toegezegd. Wanneer men hier nog te genover stelt, dat algehele opruiming van deze bunkers, die het landschap overigens ook zeer ernstig ontsieren, niet minder dan 325.000 gul den zou moeten kosten, moet men wel tot de conclusie ko men, dat de keuze niet moei lijk kan zijn. En Groede zou er in elk ge val een belangrijke attractie rijker door worden, welke aan het vreemdelingenverkeer in de toekomst zeker ten goede komt. vreemdelingen verkeer. Groede is een landbouwende gemeente, welke weinig mo gelijkheden voor industrie biedt er is slechts één klein houtbewerkingsbedrijf maar in het vreemdelingenver keer zal de plaats in de toe komst toch ook een niet te verwaarlozen bron van inkom sten kunnen vinden. Wanneer er maar voor gezorgd wordt, dat er wat attracties aanwezig zijn, zullen er zeker gasten komen. Vorig jaar kwamen er reeds Belgen en ook voor deze zomer hebben zich reeds kampeerders van over de grens aan gemeld. Ook in O.- Zeeuwsch-VIaanderen schijnt er, bijv. voor schoolreisjes en tochten van ouden van dagen, veel belangstelling voor Groe de te bestaan. Een afzonderlijke attractie vormen overigens de pittores ke kreken, van welke vooral de Nieuwerkerksche Kreek 'n waar dorado voor liefhebbers van de hengelsport vormt. De" bevolking van Groede is gul en gastvrij genoeg en het lijdt dan ook geen twijfel of ook dit aardige dorp zal met zijn strand en zijn duinen me de door het vreemdelingen verkeer een goede toekomst tegemoet gaan. Kinderverhaal Hannie's zorgeloosheid gestraft Voor het eerst van het jaar heeft het flink gevroren en op alle sloten en plassen ligt een dikke laag ijs. Het is prachtig zonnig win terweer als Hanneke opge wonden uit school thuis komt. „Moe, we hebben ijsvrij van middag! Mag ik gaan schaat sen? Loek en Suus gaan ook meeMoeder vindt het best, „Je schaatsen liggen op zolder', zegt ze, „die mag je eerst wel eens nazien". In een wip is Hannie de trap op. Ze is er helemaal vol van... van middag schaatsen op de ijs baan. Als ze nu de schaatsen maar gauw vinden kan Het is koud op zolder. Het kleine dakvenstertje is stijf bevroren en een paar koude mussen kwetteren in de goot. Hè, Hanneke begint ongedul dig te wordennog geen schaatsen gevonden. Ze durft er ook niet om aan moeder te roepen want dan weet ze al vooruit, dat het antwoord zal zyn: „Je bent ook slordig Han, waarom berg je je rom mel dan ook nooit eens be hoorlijk weg?" Eindelijk, daar hangen ze achter het poppenhuis warem pelZe boldert gauw de trap af. Nu eerst verkleden, een dikke trui aan en hoge schoenen Als ze even later aan tafel zit, vraagt moeder: „De schaatsen gevonden Hanne ke?" Hanneke knikt haastig. „Ja mam, tuur lijk". „En heb je ze nagekeken? De banden en zo?" „Nee", aarzelt Hanneke. „Ga het dan maar gauw doen", zegt moeder, „straks staan je vriendinnen voor de deur". In de keuken beproeft Han neke met een ernstig gezicht je de banden. Sterk genoeg... ook de riemen zyn nog hele maal goed. Zouden ze scherp genoeg zijn? Maar dan, als ze de schaatsen omdraait, ziet ze ineens, dat de ijzers helemaal verroest zijn. Haar hartje begint luid en bonzend te kloppen en grote tranen prikken achter haar ogen. Verroest? Hoe kan dat nou? Het móét er af gaan met een doek of zo. Ze pakt haar schortje en poetst. Maar het faat niet. Verslagen laat ze e schaats op de grond val len en barst in tranen uit. Zo vindt moeder haar als ze komt zeggen, dat de vrien dinnetjes er zijn. „Nou zijn zehéélemaa'l verroest", snikt Hanneke. Zwijgend pakt moeder de schaatsen op en bekijkt ze. Loek en Suze staan in de deuropening en kijken meewarig toe. „Heb je geen anderen?" vraagt Suus. „Nee die zijn er niet zegt moeder kort „en jongens, jullie moes ten maar gaan, hier is toch niets aan te doen". Teleurgesteld gaan Loek en Suze weg. Ze kyken nog even schuins achterom naar Han neke, die zielig snikkend in de keuken blijft staan. Als de deur achter hen dichtvalt, veegt moeder met haar schort Haneke's tranen weg. „Ik denk, dat ik je dit jaar wel niet weer vergeefs zal behoe ven te vragen netter op je schaatsen te zijn, nietwaar?" vraagt ze. „Ik zal je nu geld geven, dan kun je ze hier om de hoek laten slijpen. En dan zullen we maar hopen,, dat de- meester jullie morgen weer vrij geeft..,..." R. S. Weg verbetering. geslaagd. De heren V. B. Martens, A. W. Versluis en W. v. d. Werf, allen te Terneuzen, zijn ge slaagd voor het diploma kapi tein bij de binnenvaart in ge heel Nederland. Noord-Bevelands strand. Zaterdagavond gaf de mu ziekvereniging „Ons Genoe gen" te Kamperland, haar eerste concert in de gebrui kelijke serie zomerconcerten in de muziektent. Langzamerhand begint men het kleine rustige en abso luut „mijnvrije" strand van Noord-Beveland te ontdekken. Vanaf de z.g. Grote Duinen heeft men dan ook een prach tig panorama over het groe ne eiland. De duinen bieden ideale kampeerplaatsen en 'n stel goede verkenners zullen de vele Duitse bunkers ge makkelijk in een Scouts-dwel ling" kunnen herschapen. In verband met de relatief ster ke stroom die de Schelde- estuaria kenmerkt, geldt ook hier „Waag je niet verder in het water dan je staan kunt." Dit geldt hier vooral bij af gaand en laag water. Regen nodig. In Domburg wordt door landbouwers en tuinders sterk naar regen verlangd. Het ge deelte van Walcheren, ten N. W. van de lyn Zoutelande Veere, behoort tot de gebieden met een neerslaggemiddelde van 600650 mm. dat is op één na het laagste in Neder land; Westkapelle en de aan grenzende vronen hebben zelfs nog 50 mm. -minder, met de grootste regenval in Novem ber. Dikwijls drijven de buien langs deze streken heen zo ze niet te tevoren zrjn uitgewerkt. Dan wordt met verwondering en teleurstelling vernomen, dat elders een flinke bui de aarde heeft gedrenkt, terwijl hier de kruiden smachten naar lafenis. Hoewel dankbaar voor het schone weder ziet men toch hunkerend uit naar' het vexv- frissende hemelwater. Geen wonder, dat het landvolk meer en meer om de waterleiding vraagt, waarmee de dorpsbe woners reeds bevoorrecht zijn. Wederopbouwcommissie Nederl. Gemeenten. Donderdag en Vrijdag j.l. hebben enkele leden van de contactcommissie voor de we deropbouw, welke commissie gevormd werd door de Ver. van Nederl. gemeenten een bezoek gebracht aan Zeeuwsch- Vlaanderen en Walcheren, waar zij de wederopbouw in oogenschouw namen en door gemeentebesturen werden voor gelicht. Him bezoek strekte zich uit tot Aardenburg, Sluis, Vlissingen, Middelburg, West kapelle en Domburg. De brouwgersl. Men schrijft ons: Naar aanleiding van het be richt over hrouwgerst op Schouwen-Duiveland, zij nog vermeld, dat daar zowel ais op Walcheren de verbouw van gerst buitengewoon groot was (geïnundeerd gebied). Merk waardig was het hoge eiwit gehalte van de .op Walcheren verbouwde gerst (ras Saxo- nia). Een hoog eiwitgehalte vermindert de waarde als brouwgerst. De Coöperatieve Landb. Ver. „Noord-Beveland" G.A. te Kortgene, behaalde de tweede hoofdprijs voor verzamelpar- tijen met een partij van 100.000 kg. Kennia gerst. De eerste hoofdprijs werd be haald door een handelaar uit West-Brabant. Gezien de geweldige ver bouw van gerst in de distric ten Walcheren en Schouwen- Duiveland, maakte Noord-Be veland dit jaar dus weer een best figuur. De beteelde opper vlakte wag normaal en uit de ze betrekkelijk geringe hoe veelheid werd toch een party bekroond. Vorig jaar werd de eerste hoofdprijs telersprijs eveneens door een landbouwër van Noord-Beveland behaald. drukte in cadzand. De mooie zomerse dagen hebben reeds heel wat drukte gebracht op het strand van Cadzand en speciaal Zondag hebben honderden aldaar geno ten van strand en zee en heers te er een fleurige bedrijvigheid. Niet alleen uit West Zeeuwsch Vlaanderen, doch ook van ver daar buiten waren er bezoe kers, wat duidelijk merkbaar was aan de vele auto's die men er zag. Jammer dat deze badplaats i stiefmoederlijk bedeeld is met tram- of busdiensten. Slechts enkele malen per dag is Cadzand te bermken en spe ciaal 's Zondags is onze enig ste Zeeuwsch Vlaamse bad plaats wel heel sterk geïso leerd. Voor bezoekers uit W'kerkje, IJzendijke enz. is het haast on mogelijk om een bezoek aan Cadzand te brengen, wat wel erg spijtig is. Ons bereikten daarover talrijke klachten en zeer velen spreken de wens uit, dat de S.B.M. daarin spoedig verbetering zal brengen. landbouw-excursie. De Zeeuwse Landbouw Jon geren Gemeenschap is voorne mens op Vrydag 6 en Zaterdag 7 Juni a.s. een excursie naar Limburg te maken. Staven isse voetbalvereniging. Te Stavenisse bestaan plan nen weer een voetbalvereniging op te. richten. Het voorlopig secretariaat is gevestigd bij de heer C. van Beveren, alhier. PROV. STEIGER. Naar Vernomen wordt zyn plannen gereed om te komen tot herstel van de provinciale steiger te Stavenisse. Tholen PREMIEKEURING VOOR MERRIES. Zaterdag 31 Mei jl. werd te Tholen een premie-keuring gehouden voor merries, waar van de uitslagen als volgt lui den: 2-jarige merries, geboren in 1945: le pr. J. B. Kodde, Tho len, met Kitty van het Hoog land; 2e pr. D. Istha, Oud- Vossemeer, met Joke van Berg en Dal; 3e prijs J. P. v. Gorsel, Tholen, met Nohja van Monnikenhof. 3-jarige merries, geboren in Groot gebied in Oost-Afrika wordt wiidvrij gemaakt. Mikindani wordt olie-haven. REGEERJNGSJAGERS. Op ons verzoek schreef een correspondent van United Press een reportage over de voorbereidingen bot het in richten van 107 nieuwe vet en olie producerende bedrij ven in Oost-Afrika, welk werk wordt uitgevoerd door dc United Africa Company, een maatschappij die deel uitmaakt van het voor een groot deel met Nederlands kapitaal gefinancierde Uni- lever-concern. Duizenden zebra's, wilde beesten en springbokken sneu velen op het ogenblik door het lood van een groot aantal regeringsjagers, die bezig zijn een gebied van 3.210.000 acres in Tanganyika, Noord Rhode sia en Kenya „wildvrije" te maken voor de aanleg van aardnoten-plantages. Zo vertelde ons Frank Sa muel, directeur van de United Africa Company, welke maat schappij in opdracht van het Britse 'ministerie van voedsel voorziening deze nieuwe plan tages in exploitatie zal gaan brengen, teneinde een verlich ting van het wereld-vet-tekort te bewerken. „Zodra het wild gaat merken, dat dit gebied onveilig is, zal het andere stre ken opzoeken", aldus legde Samuel uit, MECHANISATIE Minister John Strachey heeft grote verwachtingen van dit plan, dat hij „een grote en veelzijdige oorlogsoperatie" noemde, „tegen vijanden die niet minder geducht zijn dan de tegenstanders uit de oor log". Er zullen 107 zeer ge mechaniseerde bedrijven ge vestigd worden, elk ongeveer 30.000 acres groot. De ge raamde productie over 1950— 1951 moet 600.000 ton aardno- ten bereiken misschien zelfs wel 800.000. De productiekos ten zullen aanvankelijk 18 pond per ton bedragen, doch hopelyk verminderen tot 14 pond. Het is een plan voor een lange periode, want de Britse regering verwacht, dat het vettelcort nog zal voort duren tot 1960. De maatschap pij zal ruim 32.000 Afrikaanse inboorlingen in dienst hebben op de plantages en 750 Euro peanen. Daar de aardnoten- planten een uitstekend vee voeder als bijproduct leveren, verwacht men het ontstaan van een bloeiende veeteelt in de nieuwe „kolonie". Men zal heel wat te doen krijgen: havens en spoorwegen zullen moeten worden aange legd, bestaande installaties zullen moeten wox'den verbe terd. Zo heeft men al het oog op de kleine, verlaten haven van Mikindani. Dit slaperige Afrikaanse nest is reeds tot nieuw leven gewekt. Kaden zijn in aanbouw en werven en pak huizen. BOS KAPPEN Op het uitgekozen terrein zelf zal eerst de oorspronke lijke begroeiing moeten worden gerooid, een enorm en ge vaarlijk werk. Want deze bos sen zijn de woonplaats van de beruchte, slaapziekte verwek kende tsetsevlieg. 25.000 in boorlingen zullen dit eerste werk verzichten, het eerst in Tanganyika, waar reeds een 200 bulldozers zijn aangeko men van de 1000, die er naar schatting nodig zullen zijn. De totale kosten van het in cul tuur brengen van dit uitge strekte gebied worden op 26 millioen pond sterling ge raamd. De „vijanden", waarvan mi nister Strachey sprak, zijn de tsetsevlieg, de enorme afstan den. de achterlijkheid van de streek en van zijn inwoners. De onderneming is „kapitalis tisch noch socialistisch", aldus Strachey. „Zij is een gemengd bedrijf van èen geheel nieuw soort, een mengsel van parti culier initiatief en regex-ings- bemoeiing en financiering". Slechts de liefhebbers van de Afrikaanse fauna zullen het plan betreuren. Wederom wordt de giraffes en gnoe's, de zebra's en springbokken van de Afrikaanse vlakten een deel van hun levensruimten ontno men. „Laten wij ze voor ons vleesrantsoen gebx*uiken", zei minister Strachey. 1944: le pr. gebr. van Til- beurgh, Oud-Vossemeer, met Tonny van de Boschhoeve; 2e pr. G. J. Kosten, Tholen, met Prins; 3e pr. D. D. de Rijke, St. Maartensdijk, met Janny van Polderzicht. 4-jarige merries, geboren in 1943, grote maat: le pr. G. J. de Wilde, St. Maartensdijk, met Janette; 2e pr. C. M. Ge luk, St. Maartensdijk, met Bonnia van Broedershof. 4-jarige merries, geboren in 1943, kleine maat: le pr. G. M. Geluk, St. Maartensdijk, met Bannina van Broedershof; 2e pr. gebr. van Tilbeufgh, Oud- Vossemeer, met Silvia van de Boschhoeve. 4-t.m. 10-jarige merries, ge boren in 1942—1937, grote m.: le pr. gebr. van Tilbeurgh, Oud-Vossemeer, met Metha van Vosmeer; 2e pr. J. F. Brooymans, St. Annaland, met Zwiza van Bleijendaal; 3e pr. dezelfde, met Xenia van Bleijendaal; 4e pr. A. A. Ge luk, Oud-Vossemeer, met Za- rah; 5e pr. M. J. C. Geluk, Oud-Vossemeer, met Astrid; 6e pr. M. C. Geuze, Oud-Vos- seerheex-, met Tine; 7e pr. J. P. van Gorsel, Tholen, met Mizza van Buitenzorg. 5 t.m. 10-jarige merries, ge boren 1942—1937, kleine m.: le pr. C. J. 'AmptGeluk* Oud-Vossemeer, met Emma van Reigersberg; 2e pr. M. C. Geuze, Oud-Vossemeer, met Emma; 3e pr. J. P. van Gor sel, Tholen, met Metha van Buitenzorg; 4e pr. B. G. Fri- derichs, Oud-Vossemeer, met Lena; 5e pr. gebr. J. en L. Stoutjesdijk, Tholen, met Ju lia van Peukepolder; 6e pr. J. P. Kloet, St. Maartensdijk, met Emma van Molenhoek; 7e pr. G.' J. Kosten, Tholen,met Lionne van Primera. bedankt. De heer G. Verkamme te Tholen heeft bedankt voor zijn benoeming, als ouderling in de Ned. Herv. Kerk. Poortvliet COLORADOKEVERS. Ook in de gemeente Poort vliet zijn dezer dagen colora dokevers aangetroffen. In ver band hiermede zal zo spoedig mogelijk met de besproeiing van de aardappelen een aan vang worden gemaakt,' ten einde de uitbreiding zoveel mogelijk tegen te gaan. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de volgende bydragen toegekend voor weg- verbetering: HoofdplaatVerbindingsweg (wegvak bew. Biervliet) 661.58; NieuwvlietSluis (wegvak Prinseweg) 14.995.50; Zuiddorpe—Koe wachtSt. Jansteen 240.65; St. AnnapolderTer Hole 30.41; TholenScherpenisse 150.81; Nieuwlandse molen Verbindingsweg (wegvak Be noorden Biervliet) 8.352.24; Wegvak Biervliet 4.851.51; ZuiddorpeKoewachtS t. Jansteen 2.493.70; Totaal 31.776.3L drieling geboren. Een dezer dagen schonk de echtgenote van de heer Sa- lomé te Biervliet het leven aan een drieling. Naar wy' vernemen maken de moeder en de drie meisjes het uit stekend. Dreischor adrlana-johannaa polder. De ingelanden van de Adria- na Johannapolder te Drei schor zullen Vrijdag a.s. te drie uur vergaderen ter vast stelling van de rekening over '46'47 en de begroting '47 —'48. Bruinisse ZENDINGSCOLLECTE. De Pinkster-zendingscollec te bracht te Bruinisse op 401.67, te weten 370.23 in de Ned. Herv. kerk en 31.44 door de kinderen der Zon dagsschool. studenten-bezoeken. Vrijdagmiddag werd Brui nisse bezocht door een 30-tal studenten van de Sociogra- phische Werkgemeenschap van de Universiteit te Amster dam, onder leiding van prof. ter Veen en de directeur der R.T.M. de heer dr. van Zuilen. Bezocht werden het Nooddorp en de nieuwbouw, maar ook de volkshuisvesting zoals die hier nog bestaat in de sloppen in de Nieuwstraat, de Leeu- wenbuurt, de Beekmansbuurt, de Singelbuurt enz., met zijn meer dan 80 jaar oude huis jes trok de bijzondere aan dacht. De in de Spuikom zwemmende, badende en plassende jeugd, zeker ten getale van plm. 300 personen, alsmede het mosselkwekers- bedrijf trokken belangstelling, alsmede de verwoestingen, zo als die aan sommige panden nog in al zijn afschrikwek kendheid te zien is. Na een bezoek aan de Vluchthaven, alles onder leiding van de gemeentesecretaris de heer Grollerrian, ging men met de „Schelde" van de R.T.M. weer huiswaarts. MOSSELZAAD. Van de Waddenzee werden hier deze week aangevoerd ongeveer 16000 tonnen (160.000 kg.) groot mossel zaad. SCHEEPSONGEVAL. Door het onklaar raken van het roer, is het motorvissers vaartuig Bru 16, schipper P. d. Koning, op de stenen van de bestorting van de voor de wal van Bruinisse liggende zink werken gevaren, waardoor een gat in het vaartuig ont stond, zodat het veel water maakte. Geassisteerd door het motorvaartuig Bru 30, wist men echter de scheepswerf van de firma Duivendijk al hier te bereiken, waar het schip zal worden gerepareerd. Kerknieuws conflict geref. kerken. Te Amersfoort is een druk be zochte vergadering gehouden van bezwaarden in de Geref. kerken uit alle provincies. Uit gesproken werd, dat het nood zakelijk is te komen tot terug neming van de nieuwste ver klaring, daar zij een obstakel voimt op de weg- naar de her eniging; het herstel van ge schonden recht en tot revisie van verschillende beslissingen der jongste generale synodes, tot wering van hiërarchie. Be sloten wex-d, dat landelijk in de kerkelijke weg tot bereiking van deze drie punten zal wor den gewerkt. Theol. schooldag te Apeldoorn. Donderdag waren circa 3000 Chr. Gereformeerden, uit alle delen van ons land naar Apel doorn gekomen om daar de jaarlijkse Theologische School-toogdag bij te wonen. Het was prof. J. W. Geels, die als rector de dag opende met een toespraak, waarin hij er op wees, dat de Chr. Geref. Kerk de moed heeft om alleen te staan. Ds. P. Westerloo uit Thesin- ge sprak over „Schriftuurlijke belofte-prediking", In de middaguren sprak ds. J. G. van Minnen van Delft over: „Geef ons profeten". Spr. wees er op, dat de The ologische School een onmis baar instituut is om in de weg der middelen door de Heilige Geest profeten te vormen, ieder naar zyn eigen aard en met eigen stijl. De president van het cura- torium, ds. D. Henstra van Broek op Langendijk, sprak een slotwoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14