Het wereld-vet-tekort Laatste appèl r aan Soekarno-regering Groede als badplaats UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN NOTA VAN SCHERMERHORN EN VAN POLL De kans op oorlog. Dr. Herman B. Baruch, Ame- rika's ambassadeur bij het Ned. hof, heeft een bezoek afgelegd bij onze Minister van buiten landse zaken mr. C. G. W. A. baron van Boetselaer van Oos terhout, ten einde er namens President Truman op aan te dringen orde op zaken te stel len in de overzeese gebiedsde len in het Verre Oosten, opdat eindelijk de handel met deze aan schaarse en begerenswaar dige grondstoffen zo rijke ge bieden, weer op gang kan wor den gebracht. Hoe dat moet gebeuren, dédrover heeft de heer Baruch zich niet uitgelaten; dat is een interne aangelegenheid van het Koninkrijk, waarin de Ver. Staten, de souvereiniteit van het Koninkrijk der Nederlan den respecterende, zich niet wil mengen. Ongeveer te zelfder tijd heeft de commissie aan de republikeinse delegatie een nota overhandigd, waarvan de tekst eveneens door de eerste plaatsvervanger van de Luit. Gouv. Generaal aan de vice-president van de Re publiek Indonesië te Djogja- karta is ter hand gesteld, hetgeen aan dit stuk een meer dan bijzonder gewicht verleent. Wfl moeten daarin zien een laatste appèl van de Neder landse regering aan de rege ring van de republiek, een be roep op het verantwoordelijk heidsgevoel van hen, die door het ondertekenen van Linggad- jati een plicht op zich hebben genomen. Het is eigenlijk een ongeluk kige coïncidentie, dat de twee demarches samenvallen. Men concludeert er zo licht uit, dat onderzijds gehandeld wordt, zo niet onder buiten landse druk, dan toch op in stigatie van een buitenlandse mogendheid. En zó liggen de zaken toch niet. Moeten wij de nota zien als een uitvloeisel van het bezoek der ministers Beel en Jonkman aan Batavia? Al wekenlang hadden ^de he ren Schermerhorn en van Poll de overtuiging, dat zij niet ver der konden op de weg, die zij betreden hadden. Zij hadden hun nota al in ontwerp gereed toen de minis ters in Batavia aankwamen. Het ligt natuurlijk wel voor de hand te veronderstellen, dat er voor de definitieve verzending nog enig overleg gepleegd is, maar ook zonder de Indische reis van de heren Beel en Jonkman zou de nota stellig aangebo den zijn. Schreven we enige dagen geleden, dat het alternatief thans is: de troepen naar huis of de troepen aan het werk, de situatie is noch door de Amerikaanse demarche, noch door de nota in feite veranderd. Alleen is het alter natief nu veertien dagen uit gesteld. De republiek, die ook brj de Ned. regering zeer ernstige twijfel heeft - gewekt, of zij bereid of in staat is de uit voering van Linggadjati na te komen, Jieeft nog een laatste kans om die twijfel terug te hemen, maar zij zal dan ook wel een duidelijk tegemoetkomend gebaar moe- te maken. Niet is aan te nemen, dat onzerzijds nog maals genoegen zal worden genomen met de verzekering, dat men bereid is de be langrijkste punten opnieuw in beraadslaging te brengen. Er zijn woorden genoeg ge wisseld. Het komt nu op daden aan. Wat kan er nu int deze Weinig animo voor hulpverlening. nieuwe en in zekere zin laat ste, stap van de Commissie- Generaal voortvloeien Wel, er zijn drie mogelijkhe den. Er komt geen antwoord op, komt een afwijzend ant woord op, of er komt een be vestigend antwoord op. In het eerste en tweede ge val (zij komen op hetzelfde neer) bestaat in feite het ac- coord van Linggadjati niet meer. Beide partijen zullen dan weer naar eigen goeddunken kunnen handelen. Voor Nederland betekent dit de volle verantwoording over het gehele gebied van de Archipel waarover zij nog steeds de jure het gezag uit oefent. Komt er dan oorlog op Ja va en Sumatra Natuurlijk heeft de Neder landse regering nog geen be sluit in deze zin genomen. Zij zal ook geen besluit nemen voor de gestelde veertien da gen om zijn. Maar mocht er inderdaad een weigerend antwoord bin nenkomen, dan, ja dan moet de regering, waar overleg niet mogelijk blijkt, door middel van haar machtsapparaat, de voorwaarden van Linggadjati verwezenlijken. Slechts 12 der 55 Ver. Naties hebben hun steun toegezegd aan de hulpverlening, die in de plaats van de UNRRA- hulp zal treden. Tot dusver heeft nog geen der Zuid-Amerikaanse landen van hulpverleningsplannen voor de in nood verkerende Europese landen gewaagd. Volgens het laatste rapport der V.N. is een minimum van 583 millioèn dollar nodig om zevep_ noodlijdende Europese landen te helpen. De V.S. hebben thans 350 millioen dollar voor de hulp verlening beschikbaar gesteld, terwijl Engeland 40 millioen aan schenkingen en leningen aan Oostenrijk heeft aangebo den. De Sowjet-Unie heeft ver klaard' sléchts de getroffen Sowjet-republieken te kunnen helpen. Tornado verwoest eei stadje. "rEen dag nadat een torna do een plaatsje in Oklahoma voor heeft verwoest, waar bij 6 personen gedood en 25 gewond werden, heeft een tornado in de naburige staat Arkansas meer dan 500 per sonen dakloos gemaakt. 31 personen kwamen om het le ven, honderden werden ge wond. Gehele gezinnen, voor al onder de negerbevolking zön omgekomen. Te Tsjoengkong in Zuid- China zijn na afkondiging van de staat van beleer plotseling tachtig studenten en 21 jour nalisten gearresteerd. Geen foxtrot meer in China De Chinese nationale vergadering heeft be sloten er bij de regering in Nanking op aan te dringen, dat een ver bod wordt uitgevaar digd voor het op Wes terse wijze dansen. Het merendeel der afgevaardigden vond de „wiebelbeweging" bij 't foxtrotten onzedelijk. Slechts twee leden spraken zich tegen het verbod uit. De een vond het wel leuk om er naar te kijken en de ander meende, dat de Chinezen het Wes terse vermaak als on derdeel van Westerse levensstijl moesten ac cepteren. richtingaanwijzers voor trams? De K.N.A.C. heeft zich tot de Minister van Verkeer en Waterstaat gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat de trams op de openbare wegf van richtingaanwijzers worden voorzien, zooals in Bel gië reeds sedert 1938 het ge val is. stroprijs 1945. De Coöp. strocartonfabriek „Union" te Oude-Pekela be sloot aan de landbouwers-le den voor het in 1945 gelever de stro een gemiddelde prijs van 42.50 per 1000 kg. uit te keren. Vele mogelijkheden voor vreemdelingenverkeer Bunkerdorp wordt hertenkamp. Langs de West-Zeeuwsch- Vlaamse kust, van Breskens tot het Zwin, strekt zich het strand uit, bij laag water op vele plaatsen zelfs prachtig breed, vanwaar men een bijzonder fraai uit zicht heeft op de Schelde- mond en de Noordzee, de altijd levendige scheepvaart vlak onder de kust en aan de overzijde de blinkende duinen van Zoutelande en Valkenisse. wfl schreven hierover ook onlangs naar aanleiding van de vele plannen, welke in Cadzand worden uitgewerkt om deze badplaats zo spoe dig mogelijk haar oude glorie te hergeven. Maar ook Groede heeft aspi raties in deze richting en vergissen wij ons niet, dan kan dit vriende lijke Zeeuwsch-Vlaamse dorp, mits de zaak flink wordt aangepakt, een goede toe komst, als bescheiden bad plaats, tegemoet gaan. De plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, met welker voorzatter de heer Hoste wij dezer dagen een tochtje maakten, is actief genoeg en ook aan bur gemeester Everaars, die vol enthousiasme is voor alles, wat aan zijn gemeente ten goede kan komen, zal het niet liggen. plannen. Wat zijn er al niet voor plannen! Een hotel in de dui nen, waarvoor bij exploitanten reeds volop belangstelling aanwezig is, een behoorlijk in- ;ericht kampeerterrein aan de iuinen. Zomerhuisjes. In de toekomst mischign ook een Jeugdherberg En dan de Hertenkamp. Daarover is al heel wat te doen geweest. Natuurlijk zijn er mensen, die er even van terugschrikken. Heel be grijpelijk. Moeten er in een plaats, waar toch altijd nog 67 woningen en boerderijen volledig verwoest zijn, niet eerst aan iets anders gedacht worden? het bunkerdorp. Zó zou. men kunnen rede neren. Maar de zaak heeft ook een heel andere kant. In het land tussen het dorp en de duinen ligt sedert de be vrijding nog altijd een uitge strekt Duits bunker-complex. Het „Bunkerdorp" zeggen ze in Groede. Troosteloze ruïnes van veertien machtige bunkers en daartussen een kleine vlakte met puin en onkruid. Vooral dat onkruid is bui tengewoon hinderlijk. Niet voor de plek zelf, maar wel voor de landerijen, die er om heen liggen en door de in alle richtingen weg-waaiende on kruidzaden ernstig bedreigd worden. Geen wonder dus, dat de dienst van Landbouwherstel reeds alle aandacht wijdt aan dit moeilijke probleem en met beide handen het idee heeft aangegrepen om van dit bun ker-complex een Hertenkamp te maken. Er moet in elk ge val iéts gebeuren. Bestrijding van liet onkruid langs chemi sche weg zou elk jaar min stens 400.kosten, hetgeen gekapitaliseerd ook 13 14 mille is. En de kosten voor de aanleg van de Hertenkamp zullen zeker niet meer dan 20.000.bedragen, waarbij het Rijk dan nog zal bijdra gen in de kosten van de be planting en in de arbeidslo nen. Het werk kan worden uitgevoerd door D.U.W.-arbei- ders, geen vaklieden dus, zo dat ook niemand aan de we deropbouw onttrokken behoeft te worden. Het materiaal voor wat muurtjes e.d. is nog in het complex aanwezig en hef ten zijn reeds van verschillen de zijden toegezegd. Wanneer men hier nog te genover stelt, dat algehele opruiming van deze bunkers, die het landschap overigens ook zeer ernstig ontsieren, niet minder dan 325.000 gul den zou moeten kosten, moet men wel tot de conclusie ko men, dat de keuze niet moei lijk kan zijn. En Groede zou er in elk ge val een belangrijke attractie rijker door worden, welke aan het vreemdelingenverkeer in de toekomst zeker ten goede komt. vreemdelingen verkeer. Groede is een landbouwende gemeente, welke weinig mo gelijkheden voor industrie biedt er is slechts één klein houtbewerkingsbedrijf maar fn het vreemdelingenver keer zal de plaats in de toe komst toch ook een niet te verwaarlozen bron van inkom sten kunnen vinden. Wanneer er maar voor gezorgd wordt, dat er wat attracties aanwezig zijn, zullen er zeker gasten komen. Vorig jaar kwamen er reeds Belgen en ook voor deze zomer hebben zich reeds kampeerders van over de grens aan gemeld. Ook in O.- Zeeuwsch-Vlaanderen schijnt er, bijv. voor schoolreisjes en tochten van ouden van dagen, veel belangstelling voor Groe de te bestaan. Een afzonderlijke attractie vormen overigens de pittores ke kreken, van welke vooral 'de Nieuwerkerksche Kreek 'n waar dorado voor liefhebbers van de hengelsport vormt. De bevolking van Groede is gul en gastvrij genoeg en het lijdt dan ook geen twijfel of ook dit aardige dorp zal met zijn strand en zijn duinen me de door het vreemdelingen verkeer een goede toekomst tegemoet gaan. Kinderverhaal Hannie's zorgeloosheid gesiraft Voor het' eerst van het jaar heeft het flink gevroren en op alle sloten en plassen, ligt een dikke laag ijs. Het is prachtig zonnig win terweer als Hanneke opge wonden uit school thuis komt. „Moe, we hebben ijsvrij van middag! Mag ik gaan schaat sen? Loek en Suus gaan ook meeMoeder vindt het best. „Je schaatsen liggen op zolder', zegt ze, „die mag je eerst wel eens nazien". In een wip is Hannie de trap op. Ze is er helemaal vol van... van middag schaatsen op de ijs baan. Als ze nu de schaatsen maar gauw vinden kan Het is koud op zolder. Het kleine dakvenstertje is stijf bevroren en een paar koude mussen kwetteren in de goot. Hè, Hanneke begint ongedul dig te wordennog geen schaatsen gevonden. Ze durft er ook niet om aan moeder te roepen want dan weet ze al vooruit, dat het antwoord zal zijn: „Je bent ook slordig Han, waarom berg je je rom mel dan ook nooit eens be hoorlijk weg?" Eindelijk, daar hangen ze achter het poppenhuis warem pelZe boldert gauw de trap af. Nu eerst verkleden, een dikke trui aan en hoge schoenen Als ze even later aan tafel zit, vraagt moeder: „De schaatsen gevonden Hanne ke?" Hanneke knikt haastig. „Ja mam, tuurlijk". „En heb je ze nagekeken? De banden en zo?" „Nee", aarzelt Hanneke. „Ga het dan maar gauw doen", zegt moeder, „straks staan je vriendinnen voor de deur". In de keuken beproeft Han neke met een ernstig gezicht je de banden. Sterk genoeg... ook de riemen zijn nog hele maal goed. Zouden ze scherp genoeg- zijn? Maar dan, als ze de schaatsen omdraait, ziet ze ineens, dat de ijzers helemaal verroest zijn. Haar hartje begint luid en bonzend te kloppen en grote tranen prikken achter haar ogen. Verroest? Hoe kan dat nou? Het móét er af gaan met een doek of zo. Ze pakt haar schortje en poetst. Maar het faat niet. Verslagen laat ze e schaats op de grond val len en barst in tranen uit. Zo vindt moeder haar als ze komt zeggen, dat de vrien dinnetjes er zijn. „Nou zijn zehéélemaa'l verroest", snikt Hanneke. Zwijgend pakt moeder de schaatsen op en bekakt ze. Loek en Suze. staan in de deuropening en kijken meewarig toe. „Heb je geen, anderen?" vraagt Suus. „Nee' die zijn er niet", zegt moeder kort. „en jongens, jullie moes ten maar gaan, hier is toch niets aan te doen". Teleurgesteld gaan Loek en Suze weg. Ze kijken nog even schuins achterom naar Han neke, die zielig snikkend in de keuken blijft staan. Als de deur achter hen dichtvalt, veegt moeder met haar schort Haneke's tranen weg. „Ik denk, dat ik je dit jaar wel niet weer vergeefs zal behoe ven te vragen netter op je schaatsen te zijn. nietwaar?" vraagt ze. „Ik zal je nu geld geven, dan kun je ze hier om de hoek laten slijpen. En dan zullen we maar hopen, dat de meester jullie morgen weer vrh' geeft R. S. geslaagd. De heren V. B. Martens, A. w. Versluis en W. v. d. Werf, allen te Terneuzen, zijn ge slaagd voor het diploma kapi tein bij'de binnenvaart in ge heel Nederland. Noord-Bevelands strand. Zaterdagavond gaf de mu ziekvereniging „Ons Genoe gen" te Kamperland, haar eerste concert in de gebrui kelijke serie zomerconcerten in de muziektent. Langzamerhand begint men het kleine rustige en abso luut „mijnvrije" strand van Noord-Beveland te ontdekken. Vanaf de z.g. Grote Duinen heeft men dan ook een prach tig panorama over het groe ne eiland. De duinen bieden ideale kampeerplaatsen en 'n stel goede verkenners zullen de vele Duitse bunkers ge makkelijk in een Scouts-dwel ling" kunnen herschapen. In verband met de relatief ster ke stroom die de Schelde- estuaria kenmerkt, geldt ook hier „Waag je niet verder in het water dan je staan kunt." Dit geldt hier vooral bij af gaand en laag water. Regen nodig. In Domburg wordt door landbouwers en tuinders sterk naar regen verlangd. Het ge deelte van Walcheren, ten N. W. van de lijn Zoutelande Veere, behoort tot de gebieden met een neerslaggemiddelde van 600650 mm. dat is op één na het laagste in Neder land; Westkapelle en de aan grenzende vronen hebben zelfs nog 50 mm. minder, met de grootste regenval in Novem ber. Dikwijls drijven de buien langs deze streken heen zo ze niet te tevoren zijn uitgewerkt. Dan wordt met verwondering en teleurstelling; vernomen, dat elders een flinke bui de aarde heeft gedrenkt, terwijl hier de kruiden smachten naar lafenis. Hoewel dankbaar voor het schone weder ziet men toch hunkerend uit naar het ver frissende hemelwater. Geen wonder, dat het landvolk meer en meer om de waterleiding vraagt, waarmee de dorpsbe woners reeds bevoorrecht zijn. Wegverbetering. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de volgende bijdragen toegekend voor weg verbetering: HoofdplaatVerbindingsweg (wegvak bew. Biervliet) 661.58; NieuwvlietSluis (wegvak Prinseweg) 14.995.50; Zuiddorpe—Koe wachtSt. Jansteen 240.65; St. AnnapoldefTer Hole 30.41; TholenScherpenisse 150.81; Nieuwlandse molen Verbindingsweg (wegvak Be noorden Biervliet) 8.352.24; Wegvak Biervliet 4.851.51; ZuiddorpeKoewachtSt. Jansteen 2.493.70; Totaal 31.776.31. drukte in cadzand. De mooie zomerse dagen hebben reeds heel wat drukte gebracht op het strand van Cadzand en speciaal Zondag hebben honderden aldaar geno ten van strand en zee en heers te er een fleurige bedrijvigheid. Niet alleen uit West Zeeuwsch Vlaanderen, doch ook van ver daar buiten waren er bezoe kers, wat duidelijk merkbaar was aan de vele auto's die men er zag. Jammer dat deze badplaats zo stiefmoederlijk bedeeld is met tram- of busdiensten. Slechts enkele malen per dag is Cadzand te bereiken en spe ciaal 's Zondags is onze enig ste Zeeuwsch Vlaamse bad- frtaats wel heel sterk geïso- eerd. Voor bezoekers uit W'kerkje, IJzendjjke enz. is het haast on mogelijk om een bezoek aan Cadzand te brengen, wat wel erg spijtig is. Ons bereikten daarover talrijke klachten en zeer velen spreken de wens uit, dat de S.B.M. daarin spoedig verbetering zal brengen. Wederopbouwcommissie Nederl. Gemeenten. Donderdag en Vrijdag j.l. hebben enkele leden van de contactcommissie voor de we deropbouw, welke commissie gevormd werd door de Ver. van Nederl. gemeenten een bezoek gebracht aan Zeeuwsch- Vlaanderen en Walcheren, waar zij de wederopbouw in oogenschouw namen en door gemeentebesturen werden voor gelicht. Hun* bezoek strekte zich uit tot Aardenburg, Sluis, Vlissingen, Middelburg, West kapelle en Domburg. landbouw-excursie. De Zeeuwse Landbouw Jon geren Gemeenschap is voorne mens op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Juni a.s. een excursie naar Limburg te maken. auto gestolen. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd brj de heer J. de Hamer, wethouder te Terneu zen, een nieuwe auto gestolen uit de garage. De dieven hebben eerst blijk baar het terrein goed verkend want zij zijn met de auto ver dwenen langs een nagenoeg onberijdbare weg. Axel kent gij uw provincie? Op de a.s. Donderdag te houden vergadering van 'de Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Axel, zal de secretaris van de Prov. Zeeuwse Ver. voor Vreemdelingenverkeer, de heer Houtekamer uit Goes, een lezing houden over het onder werp: „Kent gij Uw provin cie concert op de markt. Zaterdagavond gaf de mu ziekvereniging „Harmonie" uit Biervliet een .concert op de Markt te AxeL De verschillen de nummers werden onder lei ding van de heer J. Anthonis- se op correcte wijze uitgevoerd en ontlokten telkenmale een hartelijk applaus van het tal rijk opgekomen publiek, dat genoten heeft van een mooie muziekavond. Tijdens het concert en in de pauze werd door jonge dames gecollecteerd voor de Biervliet- se Harmonie. Groot gebied in Oost-Afrika wordt wildvrij gemaakt. Mikindani wordt olie-haven. REGEERINGSJAGERS. Op ons verzoek schreef een correspondent van United Press een reportage over de voorbereidingen tot het in richten van 107 nieuwe vet en olie producerende bedrij ven in Oost-Afrika, welk werk wordt uitgevoerd door de United Africa Company, een maatschappij die deel uitmaakt van het voor een groot deel met Nederlands kapitaal gefinancierde Unl- lever-concern. Duizenden zebra's, wilde beesten en springbokken sneu velen op het ogenblik door het lood van een groot aantal regeringsjagers, die bezig zijn een gebied van 3.210.000 acres in Tanganyika. Noord Rhode sia en Kenya „wildvrije" te maken voor de aanleg van aardnoten-plantages. Zo vertelde ons Frank Sa muel, directeur van de United Africa Company, welke maat schappij ln opdracht van het Britse ministerie van voedsel voorziening deze nieuwe plan tages in exploitatie zal gaan brengen, teneinde een verlich ting van het wereld-vet-tekort te bewerken. „Zodra het wild gaat merken, dat dit gebied onveilig is, zal het andere stre ken opzoeken", aldus legde Samuel uit. mechanisatie Minister John Strachey heeft grote verwachtingen van dit plan, dat hij „een grote en veelzijdige oorlogsoperatie" noemde, „tegen vijanden die niet minder geducht zijn dan de tegenstanders uit de oor log". Er zullen 107 zeer ge mechaniseerde bedrijven ge vestigd worden, elk ongeveer 30.000 acres groot. De ge raamde productie over 1950— 1951 moet 600.000 ton aardno- ten bereiken misschien zelfs wel 800.000. De productiekos ten zullen aanvankelijk 18 pond per ton bedragen, doch' hopelijk verminderen tot 14 pond. Het is een plan voor een lange perlodé, want de Britse regering verwacht, dat het vettekort nog zal voort duren tot 1960. De maatschap pij zal ruim 32.000 Afrikaanse inboorlingen in dienst hebben op de plantages en 750 Euro peanen. Daar de aardnoten- planten een uitstekend vee voeder als bijproduct leveren, verwacht men het ontstaan van een' bloeiende veeteelt in de nieuwe „kolonie". Men zal heel wat te doen krijgen: havens en spoorwegen zuilen moeten worden aange legd, bestaande installaties zullen moeten worden verbe terd. Zo heeft men al het oog op de kleine, verlaten haven van Mikindani. Dit slaperige Afrikaanse nest is reeds tot nieuw leven gewekt. Kaden zijn in aanbouw en werven en pak huizen. bos kappen Op het uitgekozen terrein zelf zal eerst de oorspronke lijke begroeiing moeten worden gerooid, een enorm enge vaarlijk werk. Want deze bos sen zijn de woonplaats van de beruchte, slaapziekte verwek kende tsetsevlïeg. 25.000 in boorlingen zullen dit eerste werk verrichten, het eerst in Tanganyika, waar reeds een 200 bulldozers zijn aangeko men van de 1000, die er naar schatting nodig zullen zijn. De totale kosten van het in cul tuur brengen van dit uitge strekte gebied worden op 26 millioen pond sterling ge raamd. De „vijanden", waarvan mi nister Strachey sprak, zijn de tsetsevlïeg, de enorme afstan den, de achterlijkheid van de streek en van zijn inwoners. De onderneming is „kapitalis tisch noch socialistisch", aldus Strachey. „Zij is een gemengd bedrijf van een geheel nieuw soort, een mengsel van parti culier initiatief en regerings bemoeiing en financiering". Slechts de liefhebbers van de Afrikaanse fauna zullen het plan betreuren. Wederom wordt de giraffes en gnoe's, de zebra's en springbokken van de Afrikaanse vlakten een deel van hun levensruimten ontno men. „Laten wij ze voor ons vleesrantsoen gebruiken", zei minister Strachey. Axel drievoudig kampioen. Door de 131 overwinning op Aardenburg slaagde Axel er Zondag in het kampioenschap van haar afdeling te behalen. Tevoren behaalde ook het 2e en-3e elftal reeds het kampi oenschap hunner afdeling, zo dat de voetbalvereniging Axel thans 3 kampioenselftallen heeft. Dit is de eerste maal sedert de oprichting der V.V. Axel (23 Juni 1911). Het eer ste elftal kon het tweemaal tot 2e klasser brengen, beide ma len echter slechts voor één seizoen. In de komende, onge twijfeld zware promotiewed strijden, krijgen de Axelse oranje-witten nu weer de kans het vorig seizoen verloren 2e klasserschap te heroveren, het geen des te mooier zou zijn, nu een geheel nieuw modern inge richt speelveld met accommo datie wordt aangelegd Hoofdplaat dorpsfeest. Zaterdag j.l. was het ge hucht Nummer Een ln feest dos en geen wonder, want het echtpaar L. Steyaert en J. Hoogerwerf vierde zijn dia manten bruiloft, welk feit zij op 2de Pinksterdag herdacht hadden. Het gelukkige paar ontving die dag zeer vele blijken van belangstelling. Beide oudjes zijn nog kern gezond en helder van geest. Sluis kabeltje vernield. Op Vrijdag 30 Mei viel te Sluis plotseling de electrische stroom uit. Monteurs uit Oost burg stelden een onderzoek in en moesten constateren, dat bij het opruimen van kelders aan de Meerminnestraat een kabeltje was afgesneden, waar door de storing was ontstaan. Biervliet niwin-comttê. Naar aanleiding van een bespreking met de heer De Witte uit Vlaardingen ls in Biervliet een Niwin-comité opgericht. Het bestuur be staat uit: burgemeester Kos- tense, voorzitter; de heer Hak, secretaris; mevr. Leewerk Faas, penningmeesteres; le den: de heren Borm, Maas, Hage, Termont, Smit, Jac. Faas, J. J. de Voogelaar. ver. ooft- en tuinbouw In de te Biervliet gehou den alg. vergadering yan de ver. voor Ooft- en Tuinbouw werd in het bestuur, dat in zijn geheel aftrad herkozen: M. Maas, voorz.; J. J. de Voo gelaar, secr.Borm. penlngm.; leden: de heer Anthonisse en in de vac. Verplanke de heer J. P. de Regt. In verband met het verge vorderd seizoen kan door de ver. niets bijzonders meer op touw gezet worden. drieling geboren. Een dezer dagen schonk de echtgenote van de heer Sa- lomé te Biervliet het leven aan een drieling. Naar wij vernemen maken de moeder en de drie meisjes het uit stekend. aanbesteding. Een dezer dagen werden door de gemeente Biervliet 9 woningwetwoningen aanbe steed. De inschrijvers waren: Fa. Galle te Zaamslag 118.350; Fa. Hamelink te Zaamslag 116.000; Fa. Voet te Kloosterzande 113.600; Fa. Vos en v. Kelen te Den Haag 114.670; Fa. Verlin de en Zn. te Terneuzen 107.166; Fa. v. d. Klippe te Vlissingen 104.800; Bouw combinatie „Wassenaar" te Wassenaar 102.600; Fa. Cortlever te Amsterdam 95.350; Aannemersbedr. en Techn. Bur. Beltman te Amersfoort 91.926. De bouw is gegund aan de laagste inschrijver, t.w.de Fa. Beltman uit Amersfoort. Tribunaal Terneuzen. Een foutieve beurtschipper. De 37-jarige beurtschipper A. de Jong te Terneu zen, beweerde geen lid ge weest te zijn van de N. S. B., doch ijit de stuk ken bleek duidelijk dat hij zich als sympathiserend lid had aangesloten. Tenslotte gaf hij toe, dit gedaan te hebben om zijn radio te mo gen behouden en omdat zijn vrouw Duitsche was. Ook was hij lid van de N.V.D. Toen de verenigde beurt schippers „Wibajo" de beurt vaart op Rotterdam hadden stopgezet, heeft De Jong dat bij een Duitse instantie aan gegeven met het gevolg, dat een beurtschipper bij de U- berwachungstelle werd ont boden en de „Wibajo" bevo len werd weer op Rotterdam te varen. Uit de stukken bleek, dat de Duitse politie en ook N. S. B.-ers vaak bij De Jong aan huis kwamen. Uit dit al les kwam wel vast te staan, dat De Jong zijn houding niet fraai is geweest, hetgeen hij uitsluitend weet aan het feit dat zijn vrouw een Duitse is. Er waren ook verschillende gunstige verklaringen over De Jong, waardoor het ge heel wel enigszins verward was. Mr. Tichelman achtte het aangeven bij de Dflitsers van de „Wibajo" nietbewezen, evenals het lidmaatschap van de N.S.B., waarom pl. van mening was, dat vervallen verklaring van de beschuldi ging zal moeten volgen. getuigenverhoor. Vervolgens werd voortge zet de behandeling tegen de 49 j. landbouwer A. Dekker te Terneuzen, die vrijwillig voor de Duitsers water ver voerd zou hebben. Als getui gen werden gehoord een drie tal gewezen politieagenten, die allen verklaarden heel vaak in opdracht van hun chef, boodschappen bij Dek ker te hebben gebracht, dat deze voor de Duitsers moest rijden, v.n.l. watervervoer. Dat Dekker vrijwillig voor de Duitsers gereden zou heb ben, kwam niet vast te staan. Mr. v. Son was van me ning dat vervallenverklaring van de beschuldiging zou moeten volgen. Uitspraak 14 Juni a.s. uitspraken. A. P. de Schrijver, Aals meer: ontzetting rechten. P. de Blaeij, Hoek: ontzet ting rechten. L. B. Verstraete, Hoofd plaat: beschuldiging verval len verklaard. H. A. v. Haneghem, Bres kens beschuldiging verval len verklaard. a9s,ó cLowK13t o, schge h fd Kerknieuws conflict geref. kerken. Te Amersfoort is een druk be zóchte vergadering- gehouden van bezwaarden in de Geref. kerken uit alle provincies. Uit gesproken werd. dat het nood zakelijk ls te komen tot terug neming van de nieuwste ver klaring, daar zrj een obstakel vormt op de weg naar de her eniging; het herstel van ge schonden recht en tot revisie van verschillende beslissingen der jongste generale synodes, tot wering van hiërarchie. Be sloten werd, dat landelijk in de kerkelijke weg tot bereiking van déze drie punten zal wor den gewerkt. Theol. schooldag te Apeldoorn. Donderdag waren circa 3000 Chr. Gereformeerden, uit alle delen van ons land naar Apel doorn gekomen om daar de jaarlijkse Theologische School-'toogdag bij te wonen. Het was prof. J. W. Geels, die als rector de dag opende met een toespraak, waarin hij er op wees, dat de Chr. Geref. Kerk de moed heeft om alleen te staan. Ds. P. Westerloo uit Thesin- ge sprak over „Schriftuurlijke belof te-prediking' In de middaguren sprak ds. J. G. van Minnen van Delft over: „Geef ons profeten". Spr. wees er op, dat de The ologische School een onmis baar instituut is om in de weg der middelen door de Heilige Geest profeten te vormen, ieder naar zijn eigen aard en met eigen stijl. De president van het cura torium, ds. D. Henstra van Broek op Langendijk, sprak een slotwoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10