PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT Voorstel tot verdeling van India Strijd inNed.-Indië? Nieuwe regeringen in Hongarije en Italië Verstoorde verstandhouding Frankri j k-Egypte Axel toch kampioen 190e Jaargang - No.125 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwscht Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlieringen. Dit blad veracbljnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 2 Juni 1947 ABONNEMENTSPRIJS» 25 cent per week3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver» tentie 2.—. Bureaux gevestigd te Vllsslngen i Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg i Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 j Goes i Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg Gratamastraat 3. telefoon 102 Terneuzen Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren. Opstandelingenleider Abd'el Krim krijgt onderdak bij koning Faroek. Egyptisch schip toegang geweigerd. Door twee merkwaardige incidenten die wellicht nauw verband met elkaar houden, zijn dit weekeinde de betrek kingen tussen Frankrijk en Egypte zoal niet gespannen, dan toch ernstig gestoord ge- Worden. Zaterdag kwam een vracht schip van de Egyptische vloot, de „Fawzia", voor de kust van Tunis aan met een gra tis lading levensmiddelen aan boord, bestemd voor Tunis. Men zou zeggen een royaal febaar. De Franse regering eschouwde het echter meer als een venijnig en demon stratief gebaar en weigerde het in de Tunesische haven toe te laten. Als reden gaf de regering op, dat in Egypte onjuiste berichten worden ver spreid over hongersnood in een bepaalde streek van Tu nis, gepaard gaande met een heftige campagne in de Egyptische pers, waarbij Frankrijk ervan beschuldigd wordt Noord-Afrika te laten verhongeren. 27 Mei stelde de Franse ambassadeur de Egyp tische regering ervan in ken nis, dat onder deze omstan digheden het aangekondigde schip met levensmiddelen niet op prijs zou worden gesteld. Dat het schip toch de reis heeft vervolgd, beschouwt de Franse regering als gebrek aan achting voor de meest elementaire regelen van de internationale hoffelijkheid. Prompt na deze verklaring werd de Franse regering ver rast door berichten, die duid den op een nog ernstiger in breuk op de hoffelgkheid. Abd'el Krim, de voormali ge Noord-Afrikaanse opstan delingenleider, zou te Port- Said aan land zijn gegaan en op uitdrukkelijke uitnodiging van koning Faroek doorge reisd zijn naar het Egyptische Hof om daar voorlopig gast vrijheid te genieten. Abd'el Krim, die 20 jaar geleden de Riff-opstand leidde tegen dc Fransen en de Spanjaarden, vertoefde reeds jarenlang in ballingschap op het eiland Reunion. In Febr. kreeg hij verlof zich „ter wille van de opvoeding van zijn zoons" in Frankrijk te vestigen, op voorwaarde, dat hij onder Frans toezicht zou blijven. Op weg naar Frankrijk is hij thans ontsnapt op vrij zonderlinge wijze overigens en voorlopig zullen de Fransen de gevlogen vogel wel niet meer terugzien. Tijdens een persconferen tie vlak na de ontsnap ping, verklaarde een lid van het gezelschap: Abd'el Krim Bisschop van Aken sprak tot de jeugd. De bisschop van Aken, mon seigneur v. d. Velde heeft in een oproep tot de jeugdbewe ging gezegd, dat de actie in Nederland en België tot het verkrijgen van grenscorrecties onjuist is. Mogen ook anderen beseffen, zei hij, dat duizenden Duitse jongeren door 'vader landsliefde en de banden des bloeds verbonden één blijven. Alle Christenen hebben slechts één vaderland en én Vader. De bisschop wenste een eenheids front van liefde. Hij vond het nodig er aan tóe te voegen, dat hij tijdens de oorlog door de Nazi's werd vervolgd. Men zou eens anders kunnen denken na zijn woor den... „Socialistisch" kabinet in Japan. Het nieuwe Japanse kabinet onder leiding van de sociaal democraat Tensoe Katajama is Zondag officieel in het keizer lijk paleis te Tokio geïnstal leerd. Na de plechtigheid deed de premier een beroep op de de mocratische volken der gehele wereld om het nieuwe Japan te helpen. Tornado teistert Amerikaans dorp. Te New York is bericht bin nengekomen, dat het plaatsje Leedey, in het Noord-Westen van Oklahoma, dat 600 inwo ners telt, door een tornado voor „driekwart verwoest" is. Er zijn tot nu toe zes doden te betreuren. ZWEEDS STRAAL VLIEGTUIG VERONGELUKT Een vampire gevechtsvlieg tuig met straalmotor is Zondag tijdens een demonstratie, bijge woond door 20.000 personen, van de Zweedse luchtmacht boven Stockholm omlaagge- stort, waarbij de piloot om het leven kwam. blijft in Egypte totdat Ma rokko is bevrijd. In Caïro wordt het besluit der Egyptische regering, om Abd'el Krim gastvrijheid te verlenen, beschouwd als een „antwoord", eerder als een soort wraakneming op de wei gering van de Franse auto riteiten de „Fawzia" in de haven van Tunis toe te laten. De hele enscenering geljjkt veel op de geheimzinnige wijze van verdwijnen vorig jaar van de Groot-Moefti van Jeruza lem. Het was toen ook de Egyptische koning, die hand en spandiensten verleende aan een door de Fransen „ge- interneerde" opstandelingen leider. De Moefti speelt nu een belangrijke rol in de Ara bische politiek. Onweer en hagel. SCHADE AAN KERSEN EN VELDGEWASSEN. Hoewel het In het Oosten van het land Zondag de tot tusver warmste dag van het jaar was, z\jn er ln het cen trum, vooral in de provincie Utrecht, zware onweers- en hegelbuien geweest, die helaas ook ernstige schade hebben aangericht. Speciaal de ker sen en het veldgewas hebben het moeten ontgelden, terwijl vele kwekers de ruiten van hun broeikassen zagen sneu velen. Overbelast middelbaar onderwijs. Naar het A.N.P. verneemt heeft de minister Gielen af gezien van zijn aanvankelijk voornemen om het aantal les uren voor de middelbare scholen, de gymnasia en de lycea terug te brengen tot 30 per week en dit o.m. te bereiken door inkrimping van het geschiedenisonderwijs. Wanneer te zijner tijd wel licht de 6-jarige H.B.S. zal worden ingesteld, zal zich op nieuw een gelegenheid voor doen om de overbelasting van dit onderwijs te verminderen. MOUNTBATTEN LEGT BRITSE LEIDERS EEN PLAN VOOR. Lord Mountbatten, de onder koning van Voor-Indië, zal vandaag met goedkeuring va n het Britse kabinet de Indische leiders de Dominion- status aanbieden voor Hin doestan en Pakistan, beneven s nieuwe verkiezingen in de provincie aan de Noord-West elijke grens om te bepalen of dit gebied tot Pakistan za 1 behoren. Deze belde delen van Voor- Shaw zendt geen boodschap. De bekende Engelse toneelschrijver George Bernard Shaw, die men gevraagd had een bood schap te sturen aan het wereldjeugdfestlval, dat de volgende maand te Praag zal worden ge houden, schreef: „Ik behoor niet tot de jeugd. Ik ben 90 jaar. Ik stuur nooit boodschap pen. Ik heb niets te zeggen, dat ik al niet heb geschreven. Lees mijn boeken (ze worden alle nog steeds ge drukt) en laat me met rust om in vrede te sterven". Voldoende voedsel in Amerika. TEKORT AAN VERVOERMIDDELEN De Amerikaanse onderstaats, secretaris van landbouw. Nor- ris E. Dodd, heeft verklaard, dat de V.S. jaarlijks 2.000.000 ton voedingsmiddelen meer zouden kunnen exporteren, in dien voldoende binnenlandse vervoersmiddelen aanwezig wa ren. Het gaat hier voornamelijk om spoorwegwagons. Indien men het verkrijgen van nieu we automobielen, koelkasten, radio's e.d. slechts wilde uit stellen, dan zouden de wagon9, welke thans worden gebruikt voor het vervoer van deze ar tikelen door geheel Amerika, kunnen worden gebruikt voor het vervoer van levensmidde len. „Wij hebben voldoende voed sel", aldus zeide de onder staats-secretaris, „doch indien wij meer voedingsmiddelen zou. den exporteren zouden wij moe ten afzien van enkele der hier boven genoemde artikelen". Hij deelde verder nog mede, dat het niet de scheepvaart moeilijkheden zijn die de ex port van voedingsmiddelen be. perken, doch dat het de bin nenlandse transportmoeilijkhe den in Amerika zijn. Denemarken en U.S.A. Denemarken wil met U.S.A. gaan anderhandelen over het verdrag van 1941, waarbij U.S. A. bases kreeg op Groenland. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat hij wel wil onder handelen, maar de vitale de- fensiebelangen van Amerika moeten beschermd blijven. Emigratie naar Zuid-Afrika Na uitvoerige besprekingen met de Zuid-Afrikaanse auto riteiten en de Ned. Bank, is de mogelijkheid geschapen voor Ned. emigranten om met sche pen, welke de Zuid-Afrikaanse regering ter beschikking heeft gesteld naar Zuid-Afrika te reizen. Indië zullen vrij zijn van in menging of contróle van de zijde der Britse regering. Zij zullen echter de eed van trouw moeten afleggen aan de kroon. Volgens de Sunday-Time zou Jinnah, de leider van de Voor-Indische Mohammedaan se liga, tegenover de nder- koning Mountbatten ver klaard hebben, dat hij bereid is Pakistan (een eventuële aparte Mohammedaanse staat) een Brits dominon te doen zijn. GANDHI WIL PAKISTAN. GEEN Gandhi heeft echter te New Delhi verklaard, „zelfs wan neer heel Voor-Indië in brand zou staan zullen w\j niet toe stemmen in de stichting van Pakistan, ook al eisen de Mohammedanen het onder be dreiging met het zwaard". Men is van mening dat de huidige voorlopige regering zal verdwijnen bg het invoe ren van de dominion status. De onderkoning zal slechts de reacties van de leiders vra gen ten aanzien van de alge mene lpn van het plan. Waar schijnlijk zal hij hen mede delen, dat een beslissing tegen Woensdag wordt gevraagd. Zowel Hongarije als Italië hebben dit weekeinde een nieuwe regering gekregen. T erwyl echter in Italië een kabinet werd bekend gemaakt waarin communisten en socia listen geen zitting hebben, d at dus rechts staat van het vorige, werd in Hongarije ee n regering gevormd, waarin de communisten een groter r ol spelen dan voorheen. Italië ligt dan ook in de Westerse, Hongarije in de Russische invloedssfeer. Vliegenplaag In België Op de velden met suikerbieten te Peron- ne-Binche (Henegou wen) strgken de laat ste dagen hele zwermen neer van een soort vliegen, waarvan de herkomst onbekend is. Zjj hebben het vooral op de jonge pjlanten gemunt, die onmiddel lijk beginnen te kwg- nen. Vele hectaren zijn reeds volledig vernield. Eerste Skymaster voor Portugal. DOOR FOKKER AFGELEVERD. Binnen de contractuele tijd werd Zaterdag de eerste van 'n serie door „Fokker" voor Por tugal tot verkeersvliegtuig verbouwde Skymaster op Schiphol aan de Transportes Aeros Portugueses afgeleverd. Tweemaal per week naar Zuld-Amerika. Met ingang van Zaterdag is de frequentie van de K.L.M.- lijn AmsterdamMontevideo opgevoerd van 1 tot 2 maal per week vice versa, zulks in verband met de grote vraag naar vervoer. Speciale K.L.M.-vlucht naar Moskou. Op 9 Juni zal een speciale KLM-vlucht met een DC-4 naar Moskou gemaakt worden. De terugreis zal enkele da gen later plaats hebben. K.L.M. kan nog niet naar Barcelona vliegen. De openingsvlucht van de KLM-dienst Amsterdam-Zü- rich-Genève-Barcelona, welke vandaag gehouden zou worden, kan geen doorgang vinden. De besprekingen aangaande de luchtverbinding duurden lan_ ger dan aanvankelijk verwacht werd. Vertegenwoordigers van de KLM zullen deze week naar Spanje vliegen om de bespre kingen te hervatten. Van Stavoren naar Enkhuizen gezwommen. Zondag heeft de 17-jarige D. Schermer uit Venhuizen het IJselmeer over gezwommen. Hij startte om 8.30 uur van Stavoren en arriveerde 12 uur later fris en monter bij Enk huizen. Brand in een dancing. Zondagnacht werd Gronin gen opgeschrikt door een fel uitslaande brand in de dan cing „Huize Astoria". De Groninger brandweer bestreed het vuur, dat een groot ge vaar opleverde voor de be lendende percelen, met acht stralen uit twee motorspuiten en het waterkanon. Het vuur greep snel om zich heen en zette in een minimum van tijd ook een in hetzelfde pand ondergebrachte kantoorboek handel, de kantoren van de stadsbezittlngen en de kan toren van een deurwaarder in lichter laaie. De brandweer kon het vuur tot dit grote pand beperken. Bij het blussingswerk liep een brandwacht, die boven op de mechanische ladder het vuur bestreed, door een steekvlam ernstige brandwon den op, zodat hg naar het academisch ziekenhuis moest worden overgebracht. Oud-illegalen smokkelden vee. In Midden-Limburg heeft de C.C.D. dezer dagen de hand gelegd op een complot vee- smokelaars, die nogal grote zaken deden met heimelijke veetransporten over de Belgi sche grens. Zeker is, dat door hen veertig koeien en 25 paar den uit Nederland zijn wegge- smokkeld. Onder de aangehou denen bevinden zich vele zeer verdienstelijke illegalen, zelfs houders van de gouden palm der Freedom-Medal. Vrgdag zijn onverwacht alle aangehoudenen op één na in vrijheid gesteld, behalve van M. uit Weert, die niet in de illegaliteit had gezeten. Noodvoorziening voor ouden van dagen. Tijdens een vergadering te Arnhem heeft minister Drees medegedeeld, dat de wet „Noodvoorziening voor ouden van dagen", welke thans in het Staatsblad is afgekon digd, waarschijnlijk binnen een half jaar in werking zal tre den. Door ontploffende mijn getroffen? Op zijn akker te Lottum bij Venlo kwam de 27-jarige land bouwer S. aldaar in aanraking met een projectiel, dat terstond ontplofte. S. liep zeer zware kwetsuren op aan handen en ogen. Hij moest in zorgwek kende toestand naar het zie kenhuis te Venlo vervoerd worden. Wachtlopen in Batavia. In verband met eventuële acties van de Pasoendan-be- weging wordt thans voor verscheidene republikeinse ge bouwen in Batavia wacht ge lopen. MISSIE-IDENBURG WEINIG HOOPVOL. Gevechten bij Soerabaia De gevechten ln het ge bied van Soerabaja duurden Zondag voort, zo luiden rapporten, zowel van Neder landse als van republikein se zjjde, aldus meldt Reu ter. Het republikeinse pers bureau berichtte, dat de Nederlanders ln de middel sector van de Soerabaja- zöne, gesteund door artilie. r ié vuur een krachtige aan val hebben ondernomen, waarna de Indonesiërs, al dus Antara, een tegenaan val deden »een Nederlandse compagnie terugsloegen en hun posities weder inna men". Van Nederlandse zijde wordt dit republikeinse be richt niet bevestigd, doch men verklaarde, dat gedu rende de gehele week ten Zuiden van Soerabaja hier Derde ,,film van de maand". De Nederlandse Filmeclub heeft als derde film van de maand gekozen de „The lost weekend", met Charles Bra- ket en Billy Weider. Het is de geschiedenis van een jong schrijver van talent, die ene grote biecht zal schrijven, wel ke laatste waarheden zal be vatten, maar die op hoogte punten door een gevoel van onmacht wordt bevangen, aan het drinken slaat, en aan de drank raakt en aan de drank verloren gaat. Ook de vrouwen van Hess, Sauckel en Baldur von Schlrach zijn gearresteerd. De één meer links de ander meer rechts. In Hongarije is de minis ter van oorlog een lid van de partij van de kleine boeren, generaal Lajos Dimnyes, pre mier geworden. De oude premier, Nagy. die beschuldigd is van medeplich tigheid in een complot om zgn eigen regering ten val te brengen het gaat vreemd in Hongarije vertoeft nog steeds in Zwitserland en men vermoedt, dat hij daar een paar weken zal blgven en dan zijn toevlucht zal zoeken tot de Ver. Staten. De nieuwe regering zal geen radicale veranderingen in hel; beleid van de vorige aanbren gen, behalve dat als voorbe reiding voor de herfstverkie- zingen een campagne voor de linkse denkbeelden zal wor den Ingezet. De Russen tonen zich nogal ingenomen met de nieuwe premier. In een commentaar op het aanwijzen van generaal Din- nyes als kabinetsformateur verklaarde radio Moskou, dat Dinnyes bekend is om zijn moedige verdediging van de democratische beginselen in het reactionnaire Hongaarse parlement van voor de oorlog. Minder ingenomen is men in Londen, waar men in offi ciële kringen van mening is, dat de jongste gebeurtenis- een een versterking van de pogingen van de commu nistische partij betekenen om de macht tot zich te trekken. IN ITALIË. De nieuwe Italiaanse rege ring bestaat geheel uit Chris ten-democraten, de Katholieke partij in Italië. In een verkla ring voor de radio zeide de Gasperi, dat hg de volksverte genwoordiging ,zou verzoeken zich over het nieuwe kabinet uit te spreken. Indien het oordeel ongunstig zou uitval len moesten anderen, die dach ten het beter te kunnen, het maar proberen. De linkse bladen in Italië oefenen schede critiek op de nieuwe regering/die een grote verschuiving naar rechts be tekent. ,,L' Avanti" vindt, dat de regering zonder meer om ver moet worden geworpen, omdat ze het vertrouwen van het volk niet kan hebben. Het rechtse blad „Buon Senso" acht de uitsluiting van uiterst links een moedige daad. Schoondijke en Breskens II op de laatste plaats Hoge scores in 3e klasse F le KLASSE. NACHelmondia 5—3. Het was schijnbaar toch de eer van NAC te na om nog eens door een van de zwakke Helmondse ploegen geslagen te worden. Het einde is bereikt en naar het ons voorkomt zgn alle ploegen wel zowat op de plaats gekomen, welke zij vol gens de krachtsverhoudingen in de Zuidelijke le klasse ver dienen. BW 2016 2 2 49—16 34 NO AD 2012 5 3 42—28 29 Willem H 20 13 2 5 46—22 28 NAC 2010 2 8 52—39 22 Longa 20 7 7 6 41—3121 WV 20 7 4 9 42—4118 Helmond 20 7 310 36—4717 Vliss. 20 5 510 27—49 15 De Bar. 20 5 312 24—5713 Helm.dia 20 4 412 26—4112 RKTVV 20 4 3 13 294411 2e KLASSE. De ZeeuwenHero 12; Goes—Biervliet 60. Goes klom geheel overeen komstig de verwachtingen via een zware overwinning op Biervliet' naar de tweede plaats. De Zeeuwen kwam de inzinking niet meer te boven en ook de laatste wedstrgd werd een nederlaag. TSC 2217 4 190—30 38 Goes 2214 5 3 65—33 33 Dosko 2215 2 5 86—5132 Alliance 22 12 5 5 59—3129 De Zeeuw. 22 13 2 7 54—41 28 Middelb. 22 7 7 8 43—44 21 RBC 22 8 31158—6119 Breskens 21 7 31140—5917 Hero 22 5 61153—7516 Internos 21 4 710 35—53 15 Terneuzen 22 4 216 436510 Biervliet 22 1 219 25—108 4 PROMOTIE 2e KLASSE. De Valk—RKTVV 2—0. De Tilburgenaren maakten al een heel slechte beurt en hun start is dan ook aller minst hoopvol te noemen. Op die manier gaat het le klasse plaatsje verloren en op het ogenblik is TSC er het beste aan toe. TSC 110 0 3—1 2 De Valk 2 10 1 3—3 2 RKTVV 10 0 1 0—2 0 3e KLASSE E. ZierikzeeRobur 01; Yer- sekeMOC 1-5; EMMBurgh 10 gestaakt; OdioZeelan- dia 6—1. Er rest Odio nog een wed strgd tegen EMM en als deze in een overwinning voor de Brabanders eindigt moet tegen MOC een beslissingswedstrijd gespeeld worden. Robur heeft in Zierikzee met het kleinst mogelgke verschil twee punten veroverd, welke de Goesenaren verreweg in veiligheid brach ten. Het is nog juist op tijd. Als we aannemen, dat Yerseke uit de laatste drie wedstrijden tegen Zeelandia, Burgh en E MM nog enig voordeel weet te halen, worden EMM. RKFC en Burgh het trio, dat het zwaar ste deel van de competitie in tropische temperatuur krijgt te verwerken. EMM en Burgh konden in Vlissingen niet tot een beslissing komen en het ging er zo heet toe, dat de scheidsrechter er een kwartier na de rust een eind aan maak te en de wedstrijd staakte. Het is nu aan de KNVB om hier de schuldige aan te wijzen en die zal het twee zeer kostbare winstpunten kosten met alle verdere daaraan verbonden ge volgen. MOC 20 16 3 ODIO 19 16 1 RCS 20 15 2 Zeelandia 1811 1 Zierikzee Steenb. Robur Yerseke EMM RKFC Burgh 1 85—27 35 2 85—27 33 3 63—24 32 6 51—35 23 19 6 310 31—3915 20 6 212 32—5014 20 6 113 37—5913 17 5 1 11 37—61 11 17 3 410 24—7010 18 3 41133—5310 18 4 212 26—5910 3e KLASSE F. OostburgHoofdplaat 55; SteenSchoondgke 111; AardenburgAxel 1—13. Axel is met vlag en wimpel kampioen geworden. Het is een prestatie op zichzelf om onder een tropische temperatuur een dergelijk groot aantal doelpun ten te scoren. Trouwens men wist er in 3F toch weg mee, want ook Steen presteerde zo iets en evengoed moet men be wondering hebben voor een ploeg als Schoondgke, dat tot het bittere einde toe heeft vol gehouden. Dank zij de verlies- punten van Schoondgke is Aardenburg met de hakken over de sloot gekomen. Hoofd plaat en Oostburg kwamen met een eerlijk gedeeld en ook al respectabel aantal doelpun ten uit de bus. Axel 2218 0 4 95—26 36 Clinge 2215 4 3 60—27 34 Steen 22 15 3 4 72—36 33 Oostburg 2210 7 5 68—5127 Corn Boys 22 10 Sluiskil 21 8 Hoofdpl. 21 9 Honten. Hulst IJzend. Aardenb. Schoond. 6 72—45 26 7 50—48 22 8 55—65 22 9 63—64 20 5 10 41—53 19 116 44—72 11 2 18 36—103 6 22 3 019 26—92 *4 f twee winstpunten in min dering wegens niet opkomen. RES. 2e KLASSE E. De Zeeuwen nRCS II 12; Middelburg IISteenbergen n Door de flinke overwinning op Steenbergen II is Middel burg n in veilige haven en Breskens II definitief het kind van de rekening. RCS 2 ver beterde haar positie dank zij de overwinning op de Zeeu wen 2. Dosko 2 18 16 1 1 75—27 33 Goes 2 1712 1 4 49—18 25 Tern. 2 1710 2 5 39—25 22 RCS 2 17 6 6 5 29—2818 MOC 2 18 8 2 8 38—37 18 Zeeuw. 2 17 6 3 8 333915 Vliss. 2 17 6 2 9 30—3614 Steenb. 2 17 6 110 3449 13 Midd. 2 18 3 4 11 28—57 10 Bresk. 3 16 1 313 20—59 4 en daar gevechten plaats hadden. Zondag bevestigde het Indonesische ministerie van voorlichting de berichten, dat voor het republikeinse leger alle verloven waren ingetrokken. Nader wordt gemeld uit republikeinse bron, dat Ne derlandse troepen de stad Modjokerto bombardeerden en dat een aanval op Mod jokerto door troepen van de TRI werd afgeslagen. Van Nederlandse zijde wordt ge meld, dat de republikeinen wederom pogen het gebied bij Modjokerto onder water té zetten. Twee Nederland se soldaten werden gewond tijdens gevechten bij Sido- ardjo. Uit republikeinse bron wordt gemeld, dat ook de spanning bij Semarang toe neemt. TERUG UIT DJOCJA De Nederlandse missie, die onder leiding van dr. P. J. A. Idenburg een bezoek aan Djoc- ja heeft gebracht, ia Zaterdag middag te Batavia terugge keerd. Het bezoek heeft, volgens dr. Idenburg, het inzicht van de mi9sie in de verhoudingen hin- nen de republiek verhelderd, Niettemin kon dr. Idenburg niet verhelen, dat de bezorgd heid omtrent de zo noodzake lijke snelle totstandkoming van volledige samenwerking op ba sis van de overeenkomst van Linggadjatl nog niet wag weg_ genomen. Hij sprak de hoop uit, dat de bestaande misver standen en het wantrouwen spoedig zouden verdwijnen, op dat alle aandacht zou kunnen gewijd worden aan de rehabili tatie van dit door de oorlog zo zeer verarmde land. Zater dag voor het vertrek, heeft de missie de lunch gebruikt met president §oekarno, de vice- president Mohammed Hatta, de ministerg Sjahrir, Sjarifoed- din. Gani en anderen. Tevoren hadden dr. P. J. A. Idenburg en dr. P. Sanders een langdurig onderhoud met Soe- karno, terwijl mr. J. E. van Hoogstraten en de heer Urso- ne een ontmoeting hadden met drs. Mohammed Platta. Drie leden van de missie blijven tot Dinsdag in Djocja achter, voor de verdere voorbereiding van de oprichting van een verbin dingskantoor, dat men behou dens onvoorziene tegenslag, medio Juli hoopt te openen. Vliegtuig bij Medan neergestort. De regeringsvoorlichtings dienst meldt, dat Vrijdag een Mustang van de militaire luchtmacht tijdens een con- trdlevlucht boven Nederlands gebied nabij de rand van de stad Medan is neergestort. De piloot werd gedood en het toestel is uitgebrand. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Catalina's voor een koopje. Op een verkoping van Britse oorlogsvoorraden in Zuid-Afrika zijn on langs veertien Catali na's, waaruit de mo toren verwijderd waren, verkocht voor f 40 per stuk. Er is in de Zuid- Afrikaanse pers melding gemaakt van dit treu rig uiteinde de Ca talina's werden voor „oud vuil" verkocht van deze zeevliegtuigen, die slechts enkele jaren geleden als het beste middel voor de verdedi ging van de Zuid-Afri kaanse kust werden be schouwd. Petroleum voor vacantiegangers. Zij die tussen 15 Mei en 15 October 1947 hun vacantie buiten gaan doorbrengen en voor het bereiden van hun maaltijden op het gebruik van petroleum zgn aangewezen, kunnen, petroleum aanvragen. Kampeerders en zij, die een speciaal daarvoor bestemd zo mer- of kampeerhuisje hebben gehuurd, moeten hun aanvra gen richten tot de A.N.W.B. Zij die een (gedeelte van een) wo ning hebben gehuurd of over een buitenhuis (je) beschikken, moeten hun aanvragen op een H-formulier indienen bij de distributiedienst van de ge meente der tijdelgke vestiging, terwijl personen, die aan boord van een schip verblijven, dit bg de distributiedienst van hun domicilie-gemeente moeten doen. De aanvraag moet worden gedaan door het gezinshoofd of de als zodanig te beschou wen leider van een groep, on der overlegging van de Twee de Distributiestamkaarten van alle betrokkenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1